kategoria: A1200
[#1] Apollo Ice Drake
Panowie,

Ktoś z Was jest na bieżąco z tematem? Dzisiaj próbowałem sprawdzić status zamówienia na stronie i natrafiłem na komunikat: 404 - not found.

Dzieki.
[#2] Re: Apollo Ice Drake

@wilkwcieniu, post #1

IceDrake jest nadal w przygotowaniu , termin to I kwartał 2022.

[#3] Re: Apollo Ice Drake

@JakubH_, post #2



Ilustracja z opakowania

192 MIPS juuhuuu
[#4] Re: Apollo Ice Drake

@JakubH_, post #3

Będzie wersja Ice Dreak home alone ?
[#5] Re: Apollo Ice Drake

@JakubH_, post #2

Wygląda miodzio.
Jestem za. Ale podoba mi się też projekt kart z wykorzystaniem Rasspberry Pi.
[#6] Re: Apollo Ice Drake

@JakubH_, post #3

1)czy bedzie wreszcie dostęp do stosu usb (np. poseidon)
2) czy bedzie mozliwe podpięcie rpi zeby podmienić ten dość wolny procek z vampire na emu68k?
[#7] Re: Apollo Ice Drake

@michal_zukowski, post #6

Czy będzie wreszcie 68080 w ASICu około 2 GHz.
Ba,,, przy dzisiejszych możliwościach to że 4 GHz.

Policzy ktoś ile by to MIPSów wyszło przy 4 GHz??
[#8] Re: Apollo Ice Drake

@WojtekX, post #7

192MIPS x 40= 7680 MIPS

Przy 4GHz okolo 7680 MIPSow powinno byc dla 68080. Ogolnie obecne core 68080 wykonuje przecietnie prawie 2 instrukcje CPU w 1 cyklu procesora.
[#9] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #8

To się tak nie skaluje, podejrzewam, że już przy 1GHz się zadławi przepustowością pamięci i jej opóźnieniami. A że nie bardzo jest jak na FPGA zrobić teraz jeszcze lepszy kontroler pamięci i większy cache to nie bardzo widzę ewentualny ASICowy enhancement. Musiałby Gunnar wydać na FPGA równowartość dobrego samochodu, a i tak może by się nie zmieścił...
[#10] Re: Apollo Ice Drake

@abcdef, post #9

Toż biorę pod uwagę że przy 4 GHz musiałoby być ze 6 MB cache L2, o szybkim kontrolerze pamięci DDR4 nie wspominając. Do tego możnaby dołożyć obsługę PCIEX i parę innych dodatków.
[#11] Re: Apollo Ice Drake

@abcdef, post #9

A niby czemu nie? Kontroler pamieci jest zintegrowany w 68080. Wiec nie widze problemow.
[#12] Re: Apollo Ice Drake

@mikecios, post #4

W home alone też będzie 192 mips
[#13] Re: Apollo Ice Drake

@michal_zukowski, post #6

1) nie
2) nie
[#14] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #11

W czym nie widzisz problemów? W tym, żeby ten kontroler działał stabilnie z DDR3 2000MHz czy żeby obsługiwał DDR4 (który jest jednak ciut innym standardem ...) i wreszcie czy by pracował wystarczająco szybko żeby proc nie miał przestojów (czyt. z odpowiednio pojemnym cache oraz odpowiednio efektywnym prefetch)

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:40:58 przez abcdef
1
[#15] Re: Apollo Ice Drake

@abcdef, post #14

W tym, ze jezeli kontroler pamieci jest zintegrowany z procesorem tak jak jest w Coldfire to bedzie dzialal z taka sama szybkoscia co procesor 68080. A to czy procesor 68080 bedzie w ASIC-u dzialal w 1GHz, 2GHz czy 4GHz to juz inna sprawa. W kazdym razie nie jest i raczej nie bedzie potrzebny zaden zewnetrzny kontroler pamieci w FPGA. Wiec szybkosc testu w SysInfo jest na pewno skalowalna, bo petla bedzie cala w cache'u procesora i z niego bedzie wykonywana. Ale jestem laikiem wiec moge sie mylic.
[#16] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #15

W tym, ze jezeli kontroler pamieci jest zintegrowany z procesorem tak jak jest w Coldfire to bedzie dzialal z taka sama szybkoscia co procesor 68080

Nie masz pojęcia o czym piszesz. RAM nie musi (i z reguły nie jest) synchroniczny z ALU w procesorach z IMC.
W kazdym razie nie jest i raczej nie bedzie potrzebny zaden zewnetrzny kontroler pamieci w FPGA

Nie rozumiesz. To co JEST zrobione to logika syntezowana do FPGA dla ściśle określonego układu (w tym, speed grade) co oznacza tylko tyle, że przeniesienie tego do ASIC wcale a wcale nie oznacza, że z automatu układ będzie działał szybciej, a nawet jeśli to że będzie działał prawidłowo. Żeby przetestować kontroler zdolny udźwignąć w miarę sensownie komunikację z wyżej taktowaną pamięcią i rdzeniem procesora to trzeba mieć dużo cache, a Cyclone V A5 go tyle nie jest w stanie zasymulować. Najmniejszy FPGA, który by to zaoferował (żeby przetestować "ulepszony" softcore przed wdrożeniem w ASIC) kosztuje dziesiątki tysięcy PLN. Teraz rozumiesz? Innymi słowy trzeba najpierw sprawdzić softcore na szybszym i znacznie większym FPGA żeby mieć w ogóle jakiś start do design w ASIC dla prędkości rzędu GHz.
[#17] Re: Apollo Ice Drake

@abcdef, post #16

Pewnie, ze nie rozumiem. Ale Ty widze, ze tez nie za bardzo, bo 68080 przy 4GHz bedzie mialo przy obecnym core takie osiagi jakie podalem, bo wyniki w MIPS-ach sa SKALOWALNE, co widac zarowno po 68080 jak i po 68060, gdzie niezaleznie od uzytej pamieci wyniki sa podobne. Jedynie szybkosc transferu danych (odczyt, zapis i kopiowanie) sa zalezne od uzytej pamieci i zewnetrznego kontrolera pamieci (w przypadku 68060), ale to nie sa MIPSy. A to czy Gunnar zrobi wersje ASIC 4 GHz to juz inna sprawa, bo to na razie jest tylko teoria, i niezaleznie z jaka pamiecia DDR bedzie 68080 dzialalo to MIPSy beda takie same. A co do FPGA to nie ma takich FPGA, ktore by GHz szybkosci osiagaly, najdrozsze to bodaj 200MHz osiagaly, moze teraz 400MHz, ale nie wiecej. I wczesne wersje 68080 dzialaly w tych 200MHz, czym sie Gunnar chwalil zreszta, bo IBM jakies testy roznych core robil, gdzie jego 68080 bylo tez testowane.
[#18] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #17

Tak , na pewno tego ASICa dożyjemy , za 20lat przybędzie miliion nowych Amigowców . Mają pacy na lata przy V4 , a gdzie tam ASIC 4Ghz.... proszę Was.... Oczywiście nikt nie broni nikomu żyć marzeniami :)



Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 10:03:19 przez JakubH_
[#19] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #17

Wyniki jakiegokolwiek testu, którego algorytm jak i dane mieszczą się całkowicie w cache procesora, pokazuje nawet mniej niż sysinfo.
Jedynie szybkosc transferu danych (odczyt, zapis i kopiowanie) sa zalezne od uzytej pamieci i zewnetrznego kontrolera pamieci (w przypadku 68060), ale to nie sa MIPSy

MIPS z definicji nawet nie potrzebuje jakiegokolwiek testu, bo jeśli założyć, że ALU potrafi w idealnych warunkach przetworzyć co cykl instrukcję wartą 1 (ADD, MUL) to peak mips to tylko ilość ALU x taktowanie w MHz. Dhrystone MIPS (więc też MIPS) pod tym kątem chociaż testuje wydajność przetwarzania określonego algorytmu, aczkolwiek od dawna też nie jest to jakaś miarodajna jednostka, ale mimo wszystko tu już zauważalne jest to, że wcale wydajność nie skaluje się liniowo z częstotliwością ani ilością potoków wykonawczych, mimo że też jest to test syntetyczny.
A co do FPGA to nie ma takich FPGA, ktore by GHz szybkosci osiagaly

Oczywiście, że nie ma, ale ... raz, że w wampirach jest speed grade 8 (najszybszy jest w cyclone V speed grade 6 dla wersji komercyjnej), a dwa że do opracowania kontrolera pamięci pracującego przy większych opóźnieniach dostępu względem cykli procesora (a tak właśnie jest gdy chcemy mieć GHz AC68080) wymaga rozbudowania pamięci cache, której na FPGA Cyclone V z serii A5 NIE DA SIĘ ZROBIĆ. Natomiast wyższe modele z odpowiednią ilością bloków RAM są dużo droższe i gorzej dostępne. A bez weryfikacji projektu w FPGA (lub dedykowanym ultra drogim symulatorze sprzętowym) nie bardzo widzę sens rozpoczynania produkcji ASIC. Innymi słowy jeśli celuje się w skalę rzędu GHz to trzeba wydać grubą kasę tak by nie utopić wysiłku w projekt, który na tak dużej częstotliwości będzie działać nieprawidłowo.
1
[#20] Re: Apollo Ice Drake

@JakubH_, post #18

Calkiem mozliwe, ze dozyjemy. Technologia tak poszla do przodu w ostatnich 30 latach, ze ja bym wcale niewykluczal 68080 4GHz w ciagu nastepnych 20 lat. Choc czytajac troche Gunnara to on raczej najpierw celuje w 68080 od 1-2 GHz. A nie od razu 4GHz. I te 1 czy 2 GHz jest bardziej realistyczne dla mnie. A pytanie w tym watku o ilosc MIPS-ow dla 68080 4GHz bylo czysto teoretyczne. Wiec odpowiedz tez jest czysto teoretyczna. Swoja droga ciekawe byloby porownanie MIPS-ow (SysInfo) pierwszych wersji core 68080 z pierwszych Vampire 2 z wersja 68080 z Vampire 4, bo calkiem mozliwe, ze jest ona okolo 100% szybsza przy tym samym zegarze. A to niezle osiagniecie jest. Ale moze zle pamietam.
[#21] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #20

To by się zgadzało. Obecnie można w miarę sensownie pograć w porty gier PC sprzed dwóch dekad (np. Duke Nukem 3D, Diablo), to za 20 lat może pójdą porty jakichś aktualnych gier. Pytanie czy jest sens gonić PC?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 18:32:44 przez pp
[#22] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #20

Tylko co ci z tych mipsów jak kompatybilność siada. Nie jestem jakimś Hardware/Software Guru, ale wnioskując po tym filmiku niedociągnięcia są


Tutaj jest tabelka z benchmarkiem LW3.5
Nie wiem jaki wynik ma V4. Musiałby ktoś sprawdzić, ale różnica emulacja vs. Vampire2 to 36x szybciej dla WinUAE. Teraz moje pytanie. Czy to się do czegoś przyda? Czy emulacja CPU z taką wydajnością na karcie turbo nie będzie tańsza niż tworzenie krzemowego procka (pomijam tutaj pobudki ideologiczne)

Nie bardzo jest soft, który tyle wymaga, albo chociaż wykorzysta. Do wysypu nowego raczej podchodzę sceptycznie.

Przez ostatnie lata zauważyłem, że 030 starcza mi do zabawy retro. Mam 060, ale nie jestem wielkim fanem super-dem (jeszcze). Nie chcę "mierzyć wszystkich swoją miarą", ale zauważam, że ostatnio karty 030 miały duże wzięcie oraz TF1260 czyli "budżetowe" rozwiązania.
4
[#23] Re: Apollo Ice Drake

@snifferman, post #22

Tylko to jest V4SA. A mi chodzi o sam procesor 68080. V4SA to jest tez inny uklad graficzny, inny uklad dzwiekowy, brak stacji dyskietek, brak portow Amigowych. Wiec tam jest calkiem sporo nowych rzeczy dodanych i calkiem sporo oryginalnych rzeczy jest brak. Wiec mnie wcale nie dziwi, ze w V4SA wiele rzeczy jeszcze nie dziala jak powinno. Chocby taki WHDload, dosc czeste przypadki byly w slave'ach, ze nie wszystkie odwolania do stacji dyskietek byly patchowane/wylaczane. Ja to czesto widzialem na mojej A2000, bo ona ma stacje dyskietek od frontu, i sie wtedy dioda stacji dyskietek zapalala. I teraz na normalnej Amidze to nie jest/byl problem. Ale na takim V4SA moze byc. Cos jest zapisywane do rejestrow Amigowych, cos jest oczekiwane na wyjsciu. A V4SA tego nie obsluguje. A co do szybkosci procesora i tej tabelki to kazdy patrzy na to na co ma ochote. Dla mnie wyniki dla wersji LW3.5 z FPU, nie sa w ogole miarodajne dla WinUAE ani dla 68080. 68882 to jest FPU 80 bitowe, a nie 64 bitowe jak dla lepszych wynikow/osiagow uzytkownicy ustawiaja. Wiec nie ma co tutaj porownywac. Jesli ustawi sie emulacje 80 bitowego FPU w WinUAE, wyniki beda duzo gorsze. I calkiem mozliwe, ze render bedzie sie tez roznil szczegolami od oryginalu Amigowego, mozna by porownac CRC, jesli nie ma on jakis tagow typu nazwa czy data w srodku pliku. A co do emulacji to wylacz JIT i wtedy porownaj. Podejrzewam, ze 68080 bedzie szybsze. Dla mnie JIT to nie jest emulacja, tylko rekompilacja exeka z jednego procesora na drugi. Jakby ktos zrobil JIT, ktory by umozliwial konwersje PC-towych exekow na Amigowe, to wszystkie gry PC-towe gdzies do 1998 roku powinny pomykac na 68060 i 68080.
[#24] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #23

Tylko to jest V4SA. A mi chodzi o sam procesor 68080.

Tylko czy sam procesor dużo ci da? W grach 3D na A1200 jest konwersja c2p no i kopiowanie tego do chipu. Same c2p będzie szybkie, ale dostęp do chipu już nie i przy wyższej rozdzielczości może się okazać, że nawet jak byś miał cpu "instant" to i tak kopiowanie danych ograniczy ilość FPS. Nie pamiętam teraz ile to dokładnie trwało, ale przy wyższych rozdzielczościach może to być problemem.

A co do emulacji to wylacz JIT i wtedy porownaj. Podejrzewam, ze 68080 bedzie szybsze

Możliwe. Dla mnie istotne jest czy to działa.

68882 to jest FPU 80 bitowe, a nie 64 bitowe jak dla lepszych wynikow/osiagow uzytkownicy ustawiaja.

Jesli ustawi sie emulacje 80 bitowego FPU w WinUAE, wyniki beda duzo gorsze

U mnie ustawienie host 64bit czy host 80bit to w tym benchamrku różnica jakieś 5%. Musiałbym kilka razy zrobić render, aby mieć dokładny wynik.

Chodzi mi bardziej o to że same Mipsy dużo nie dadzą, bo cała reszta jest wciąż retro. Zmiana wszystkiego daje problemy kompatybilności i "przekonaniowo/nurtowe". Jakbym pił parzoną kawę, to z fusów raczej wyłoni się Buffee i podobne projekty niż krzemowy 68k
1
[#25] Re: Apollo Ice Drake

@snifferman, post #24

Moja wizja Amigi 68k to jest miks starego hardware'u z karta graficzna, karta muzyczna i szybkiego procesora 68k. Czyli taka A1200/A4000 z 512MB fast, karta graficzna, karta muzyczna, procesor 68060/68080 1-2 GHz. Wiec dzialaloby i starsze oprogramowanie uzywajace chipsetu Amigi, i ewentualne nowsze na karcie graficznej i karcie muzycznej. No i jeszcze cos do szybkiego transferu danych z nosnikow i z netu. Wiec szybki procesor tu nie przeszkadza, stare gry by tez dzialaly.
[#26] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #25

Jeśli ta Amiga miałaby obsługiwać WWW to zamiast 512 potrzeba 1GB+.
[#27] Re: Apollo Ice Drake

@michal_zukowski, post #26

Wedlug mnie 512MB powinno wystarczac do stron WWW, jedynie przegladarka musialaby z automatu miec wylaczane reklamy na stronach WWW. Choc ewentualnie daloby sie tez uzyc 2GB pamieci na dane WWW, powyzej aktualnie obslugiwanego przez system 68k obszaru pamieci. Ale to wymagaloby dodania nowych LVO do exeka, cos w stylu AllocDataMem/FreeDataMem i pewnie jeszcze jakiegos.
[#28] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #25

procesor 68060/68080 1-2 GHz

Tylko jaką miałoby to wydajność? P4 2.4Ghz albo Athlon XP2600? Trochę mało jak na dzisiejsze standardy.
Twoje założenia można zrealizować w jednym SoC.

Wiec szybki procesor tu nie przeszkadza, stare gry by tez dzialaly.

Fajnie jakby działały, bo dużo nowości, to ja się raczej nie spodziewam.

Szkoda, że Vampiry nie wyszły jeszcze z Bety i są problemy z kompatybilnoscią. Temu wybrałem Warpa (chciałem mieć ten kawałek krzemu z epoki)
[#29] Re: Apollo Ice Drake

@Don_Adan, post #25

Tylko nie każdy chce tego samego. Tych co nie odstręcza sam procesor w FPGA to cała reszta w FPGA nie jest specjalnie motywująca bo de facto sprowadza amigę do interfejsu zasilania, klawiatury i myszy, a cała reszta komputera jest na vampire. Jeśli ktoś ma wewnętrzną potrzebę pograć na tytułach "chipsetowych" i monitorze rgb to nie potrzebuje vampire, a jeśli potrzebuje mocy obliczeniowej to i tak taniej wychodzi dowolny PC z WinUAE. Tak, AC68080 jest ciekawym rozwiązaniem, ale byłoby przełomem na początku lat 2000. Teraz jest ciekawostką z którą coraz skuteczniej będzie walczyć pistorm (też ciekawy, ale z tych samych powodów mnie nie przekonuje, a potencjał ma większy i zdecydowanie taniej). Z tego co kojarzę vamp korzysta z ENC28J60 do obsługi ethernetu. To rozwiązanie na SPI 20MHz. Wiznetowy W5500 obsługuje 4x szybsze SPI, a ATWINC1500 obsługuje WiFi b/g/n z SPI 48MHz max. Więc... ten tego :) Zresztą jeśli chodzi o rozwiązania w Warp1260 to też można podobne zarzuty uczynić. Za WiFi służy chip który ma 2 rdzenie (1 na obsługę wifi, drugi dowolny), ale łączy się dość powolnym interfejsem UART z resztą karty turbo. Nie bardzo rozumiem cel, szczególnie że ten wolny rdzeń głównie leży odłogiem. Ot po prostu jest to popularne rozwiązanie hobbystyczne i chyba o to chodziło... W przypadku Vampire akurat uznałbym, że ciekawszym rozwiazaniem byłoby zastosowanie wersji SE zamiast E Cyclone V, różnica jest taka, że SE ma wbudowany procesor ARM z 2 rdzeniami Cortex A9. Nie jest to szczyt techniki i daleko im do Raspberry Pi, ale zawsze to coś na co można zrzucić dekodowanie mpeg2, jpeg, mp3 itp. a użyszkodnik nawet nie musi wiedzieć, że to nie 68k mieli obrazki, muzykę i film. Swoisty akcelerator jakich w Amidze było pełno. Ale nie, lepiej brnąć w "najszybszy 68k" który i tak do wielu rzeczy jest za wolny.
1
[#30] Re: Apollo Ice Drake

@wilkwcieniu, post #1

Macie..


Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem