[#80]
Re: kabel amiga rgb scart
@perinoid,
post #79
Zrobiłem sobie kiedyś analizę błędów popełnianych w amigowych kablach SCART dostępnych na rynku, bo sam dostarczyłem sprzedawcom niemałą ich ilość. Najgorszy błąd, jaki występuje w niektórych kablach na rynku, to wspólna masa (jeden przewód) dla video i audio. Daje to charakterystyczny objaw "pierdzenia" w audio, zmieniającego się wraz z treścią obrazu, to skutek przenikania sygnału synchronizacji pionowej i jego harmonicznych do audio. Najlepiej poprowadzić oddzielne masy dla każdego z sygnałów: R, G, B, csync, audio. To że jest tyle wyprowadzeń masy w amigowym DB23 i w SCART, to nie jest przypadek. Do tego oddzielny, wewnętrzny ekran dla audio. Kable, jakich używam mają przewody koncentryczne dla sygnałów RGB i csync, oraz oddzielny ekran wiązki audio.
Zewnętrzny ekran obejmujący wszystkie przewody na pewno nie zaszkodzi, ale nie jest krytyczny, chyba, że ktoś ma blisko silne źródła zakłóceń.
Jeżeli chodzi o impedancję. W idealnym przypadku impedancja wyjściowa źródła sygnału, impedancja wejściowa odbiornika oraz impedancja charakterystyczna przewodu powinny być sobie równe i dla sygnałów video jest to zazwyczaj 75 Ω. Różnice w impedancjach powodują odbicia sygnału, co w teorii daje na ekranie "cienie" konturów po prawej stronie. Z tym, że dla kabla o długości np. 1,5 m czas odbić jest na tyle krótki, że cienie są przesunięte o mniej niż pół piksela HighRes. Także kwestii impedancji bym nie demonizował, choć z pewnością lepiej jest zastosować kabel mający wewnątrz przewody koncentryczne dla RGB o impedancji 75 Ω (np. właśnie kabel od starego monitora VGA, albo kabel dedykowany do SCART). To załatwia przy okazji ekranowanie sygnałów video między sobą.
Natomiast co do niskich częstotliwości amigowego sygnału video – piksel HighRes trwa 70 ns. Gdy sobie wyobrazimy najtrudniejszy do przeniesienia obraz, czyli szachownicę 1×1 piksel, to będziemy mieli sygnał 7 MHz. Żeby to dobrze wyglądało, wypadałoby, żeby kabel przeniósł choć trzecią harmoniczną, czyli 21 MHz. Gdybyśmy chcieli wyświetlić obraz SuperHighRes, to częstotliwość jest razy dwa. Co prawda większość monitorów CRT przegra z 1280 pikselami w poziomie. Popularne chińskie konwertery SCART/HDMI też.
Pozłacane wtyki mają dwie zalety: ładnie wyglądają i nie utleniają się. Wiadomo, przyśniedziały styk będzie kontaktował gorzej... Biorąc jednak pod uwagę solidną konstrukcję złącza SCART i DB23, to o ile ktoś nie trzyma kabli w wilgotnej piwnicy, styki niklowane nie będą pracować gorzej.