kategoria: Kontrolery
[#1] Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad
Przedstawiam mój projekt nowego rozwiązania zastąpienia joysticka gamepadem "z klimatem".

Założenia interfejsu:
- wykorzystać gamepady z tej samej epoki, żeby zachować feeling klimatu retro,
- wykorzystać dodatkowe przyciski gamepadów do ciekawych funkcji przydatnych w grach,
- niczego nie przerabiać w sprzęcie retro (komputery i gamepady pozostają oryginalne),
- współpraca z komputerami Atari, Amiga, C64 itp.,
- obsługa dwóch przycisków fire dla Amigi.

Po analizie dostępności, jakości, wygody itd. wybrałem gamepad od konsoli Super Nintendo SNES. Dodatkowo zaimplementowałem obsługę padów NES i klonów Pegasus itp. (taka sama transmisja danych, 4 przyciski mniej). Oczywiście najlepszy będzie oryginalny pad od SNESa, który polecam. Są dość łatwo dostępne, wygodne, trwałe i z klimatem retro.

Co fajnego realizują funkcje dodatkowe interfejsu? Między innymi:
- skoki w bok "na ukos" pod jednym przyciskiem (platformówki, gdzie skok jest do góry),
- skoki w bok z fire pod jednym przyciskiem (platformówki, gdzie skok jest na fire),
- skok na osobnym przycisku (platformówki -nie trzeba wciskać krzyżaka na ukos),
- autofire (trzymamy, a on sam strzela),
- góra/dół na osobnych przyciskach (gry samochodowe gaz/hamulec/biegi itp. - nie trzeba trzymać krzyżaka cały czas do przodu żeby jechać),
- auto lewo-prawo (gry sportowe gdzie trzeba machać joyem lewo-prawo - interfejs robi to za nas),
- dwa przyciski fire (dla Amigi).

Interfejs może pracować w jednym z czterech trybów (różne funkcje dodatkowych przycisków). Tryby wybiera się gamepadem, diody LED sygnalizują wybrany tryb, który zapisywany jest w pamięci EEPROM i pamiętany również po wyłączeniu zasilania.

Jeżeli chcemy po prostu pograć z użyciem podstawowych funkcji joysticka, to nie musimy się przejmować trybami, bo w każdym krzyżak pada odpowiada kierunkom, a "fire" jest pod przyciskiem B(SNES) lub A(NES).

Interfejs wpinamy w port joysticka, w interfejs wpinamy kabelek ze złączem pada NES, SNES, lub 9-pin Pegasus i klonów. W podstawowej opcji w komplecie jest kabelek do podłączenia pada SNES.
Płytka interfejsu jest mała, mieści się bez problemu w gniazda wszystkich komputerów (również tych z utrudnionym dostępem jak Atari XE, Atari ST czy Amiga 600).

Projekt ma charakter "półkomercyjny".
Prototyp wykonałem dla siebie, a ponieważ się udał i zapragnąłem bardziej profesjonalnego wyglądu, więc zamówiłem profesjonalne pcb i wykonałem wersję w technologii SMD.
Ponieważ zamówienie pojedynczej płytki nie jest opłacalne, więc zamówiłem większą ilość i wyprodukowałem serię interfejsów do sprzedaży.
Interfejs ma nazwę (S)NESctrl. Początkowo była to nazwa robocza, ale rozpędziłem się, poszło na płytkach i już tak zostało.

W pierwszej kolejności kieruję projekt do kolegów z forów związanych z Atari i z Amigą.

Cena kompletu: 89zł
Koszt przesyłki w Polsce: 10zł (przesyłka polecona, priorytetowa, rejestrowana).

Zestaw zawiera:
- interfejs,
- kabelek z gniazdem dla pada SNES,
- GRATIS - chiński pad zamiennik do SNES (wersja z fioletowymi przyciskami; pady są nowe, przetestowane, w pełni działające, ale dodaję je jako gratis i nie daję gwarancji).

Każdy zestaw jest przeze mnie przetestowany, na każdym gram sobie trochę na Atari i na Amidze

W kwestii gratisowych padów, pomyślałem, że fajnie dostać komplet, który można podłączyć i od razu grać, więc kupiłem ich trochę i dodaję każdemu kto chce. Mimo to, polecam oryginalny pad SNES, bo na pewno jest lepszy. Gdyby ktoś nie chciał chińskiego pada, bo ma oryginał, to może dostać zamiast niego przesyłkę gratis (dla mnie to koszt zbliżony), tylko proszę o tym poinformować.
Gdyby ktoś nie chciał kabelka z gniazdem SNES, bo nie chce pada SNES, a z góry wie, że będzie używał pada NES lub klona, to też proszę o info, mogę zamienić kabelek na taki z gniazdem 9pin.

Osoby zainteresowane interfejsem mogą się deklarować w tym wątku lub na PM.
Pytania można zadawać w tym wątku, chętnie odpowiem zarówno w kwestiach użytkowych jak i technicznych.

Zdjęcia:
Interfejs z bliska: link
Interfejsy i kabelki: link
Komplet z padem: link
Funkcje trybów: link
[#2] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #1

Fajne! OK A można kupić sam interfejs? (padów do NES-a mam sporo)
[#3] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@_arti, post #2

Opis trochę długi, może nie wychwyciłeś Tak, można zrezygnować z pada, a w jego miejsce dostać przesyłkę gratis, bo to zbliżony koszt dla mnie

Zasadniczo polecam raczej pady od SNESa, bo mają więcej możliwości niż od NESa.
Ale od NESa też mam pad oryginalny jeden i gra się na nim też wyśmienicie

Jeżeli pady od NESa masz na wtyk 9-pin taki DB9 od klonów NESa typu Pegasus itp, to mogę też zrobić kabelek taki zamiast tego z gniazdem SNES.

Jak zrobić kabelek nie jest żadną tajemnicą, można sobie zrobić samemu również. W interfejsie jest złącze IDC6. To takie zwykłe złącze 6-pin, które kupuje się za grosze. Na tym złączu są sygnały +5V, GND i trzy sygnały dla komunikacji z padem: clock, latch, data. Rozpiskę udostępniam, nie ma problemu.

Edit: aha, jak komuś nie szkoda takiego pada od NESa, to można mu uciąć wtyczkę i zamiast niej bezpośrednio zamontować IDC6 bez żadnych przejściówek po drodze.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 21:23:24 przez Mq
[#4] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #3

Piszę się na dwie sztuki, odezwij się na PM. Mam trochę padów (raczej podróby), mam jeszcze ze dwie gołe elektroniki, trzeba chyba zrobić przegląd i inwentaryzację :)
Jedna raczej kompletna z padem, druga, chyba sam interface, może z tą przejściówką na 9 pin.

Pozdro!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 23:29:07 przez xangel
[#5] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@xangel, post #4

xangel: wysłałem PM
[#6] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #5

również pisze się na dwie sztuki prosze o dane moge zaplacic poprzez paypal-a
[#7] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@francdt, post #6

francdt: poszła PM
[#8] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #7

Piszę się na jedną sztukę, poproszę o PWz namiarami.
[#9] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Drakon, post #8

Drakon: poszła PM
[#10] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #9

Odpisałem, dzięki. szeroki uśmiech
[#11] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #1

Poproszę też 1szt.
[#12] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@superbonio, post #11

superbonio: poszła PM
[#13] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #1

Zbankrutuję przez tą retro manię, a żona mnie z domu wywali :).

Poproszę jedną sztukę.
[#14] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@phowiec, post #13

phowiec: poszła PM

Może żonie się spodobają te purpurowo-lawendowe przyciski
Powiedz, że to biżuteria, niech sobie nosi na szyi, a w nocy jak śpi, to pykaj w Superfroga
[#15] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #14

Heh, ja "na wszelki" (szkoda mi oryginalnego pada od SNESa do mocnego tłuczenia) zamówiłem właśnie kilka padów u Chińczyków, ale tych z kolorowymi przyciskami. Nie będzie ich szkoda do ciukania w Turricana, bo koszt znikomy :)

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 10:38:01 przez Drakon
[#16] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Drakon, post #15

W kwestii padów. Ja zamówiłem ich większą ilość, żeby był komplet z interfejsem, bo pomyślałem, że fajnie jak się dostanie komplet i od razu można grać.
Polecam jednak oryginalny pad od SNESa, bo są naprawdę fajne.

Te chińskie z kolorowymi przyciskami też wypróbowałem. Różnią się od tych, które Wam daję tylko kolorem tych przycisków, reszta jest to samo, a są nieco droższe. Sam kolor to kwestia gustu.

Pady chińskie są ok, ale jak kupiłem większą ilość, to mniej więcej 10% trafia się takich, które mają jakąś wadę. W niektórych zdarza się, że we wtyczce są zdarte izolacje i robią się zwarcia -ale łatwo to poprawić. Najczęściej zdarzają się wady gumek. Niektóre są wypaczone, niektóre mają źle nalaną warstwę gumy przewodzącej i nie kontaktują. Można kupić sam zestaw gumek do tych padów u Chińczyków, albo nawet u nas są teraz na portalu znanym. Same gumki kosztują grosze. Plastik w tych padach jest solidny, więc jak coś się dzieje, to wymieniamy gumki i gramy dalej.

Aha, ja przed wysyłką każdego pada testuję i wysyłam tylko te, które są w 100% sprawne. Jak jest jakiś problem, to sam wymieniam te gumki na dzień dobry, więc każdy pad, który ode mnie do Was wychodzi jest na ten moment w pełni sprawny. No ale tak jak napisałem, gwarancji nie daję, bo pady są tanie, robią to w Chinach osoby niewykwalifikowane, lecą na akord i patrzą na zegarek kiedy wreszcie do chaty, a nie czy pad jest dobrze poskładany

Natomiast oczywiście mogę zagwarantować, że sam interfejs jest wykonany solidnie, bo sam to produkuję, więc wiem co i jak zrobiłem.
[#17] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #16

Wiem, wiem, znam jakość zamienników z Aliexpressu, trafiają do mnie do napraw różne wynalazki, m.in. Gameboye poprzekładane do takich właśnie obudów. Czasem plastik łamie się od samego patrzenia na niego ;). Ale mój pięciolatek garnie się ostatnio do grania, więc to też trochę dla niego, bo ojcu szkoda jednak oryginalnego pada. Pad do SNESa oryginalny w dobrym stanie to koszt powyżej 50 zł, zaś taki zamiennik około 10. Rachunek prosty ;)

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 11:22:59 przez Drakon
[#18] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Drakon, post #17

Niby racja, tylko jak mówię około 10% jest wadliwych na dzień dobry, więc jak kupisz większą ilość, to poprzekładasz i poskładasz sobie dobre, a jak kupisz jednego i trafisz na wadliwy, to niefajnie.
Ja tak trafiłem pechowo jak parę miesięcy temu zamówiłem jeden na próbę, ale drugi z innego źródła był ok, więc zamówiłem większą ilość i właśnie stąd wiem, że mniej-więcej te 10% trzeba się liczyć, że będzie do poprawek.
Co do oryginalnego pada SNES, to wydaje mi się, że są nie do zajechania chyba. Ceny są różne, stan też różny, ale myślę, że jak ktoś takiego jednego porządnego sobie sprawi, to starczy na długie lata.
[#19] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #18

A na takie gniazdo posiadasz przejściówkę ?
[#20] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@ryshard, post #19

To jest gniazdo od oryginalnego NESa. Mam taki pad, interfejs z nim współpracuje. Nie ma problemu, żeby to podłączyć, ale na tą chwilę nie mam takich gniazd, żeby zrobić przejściówkę "od ręki". Dla siebie zrobiłem prototypowo druty wsadzone w tą wtyczkę od pada NES. Gniazda trzeba by zamówić w Chinach, jeśli było by więcej chętnych, to mogę zamówić i zrobić takie przejściówki, ale półtora miesiąca się czeka na przesyłkę od momentu zamówienia. Jeśli to pojedyncze egzemplarze i ktoś umie sobie samemu to zrobić, to napiszę jak połączyć, a w komplecie mogę dać po prostu kawałek kabelka bez końcówki, a z drugiej strony z odpowiednią końcówką do interfejsu.
[#21] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #20

a macie namiary na "chinczyków" najlepiej na "aliexpress" na te pady może kupię z 10szt jak mówicie ze tanizna
[#22] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@francdt, post #21

[#23] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@francdt, post #21

jakby ktoś zamawiał to mogę się dołączyć, też bym wziął z 10.
[#24] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@AndrECHO, post #23

No tylko właśnie pisałem już komuś tutaj na PM, że z tym zamawianiem "większej ilości" to trzeba uważać. Od czasu do czasu wyrywkowo paczka wpada na kontrolę celną i wtedy doliczają vat, cło i opłaty pocztowe za dodatkowe przesyłki między pocztą a urzędem celnym, którymi oczywiście obciążają odbiorcę. I wtedy płaci się dodatkowo jeszcze od 50% do prawie 100% wartości całego przedsięwzięcia. Jak się chce zamówić więcej towaru, to lepiej zamawiać kilkoma osobnymi paczkami.

Ale to trochę offtopic
[#25] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@AndrECHO, post #23

Słuchajcie, podsumowując dyskusję i liczne pytania dotyczące padów zamawianych w Chinach proponuję wszystkim zamiast kupować 10 takich padów, żeby sobie kupili jeden porządny oryginalny pad SNES w dobrym stanie. Każdy będzie z takiego pada dużo bardziej zadowolony.
[#26] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #25

a jaka mam pewność, że to będzie oryginał, poza tym mam taka przypadłość że preferuję tylko nówki nie śmigane ( niestety w przypadku kobiet to nie działa ;)).
[#27] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #25

Ja kiedyś na Allegro kupiłem 2 przejściówki do pada od PS1/PS2. Uważam, że to jest najlepsze rozwiązanie, gdyż można również grać analogiem. Dodatkowo takich padów, w szczególności zamienników na polskim rynku jest zatrzęsienie. A tych od SNES i podobnych, niestety nie.
[#28] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #1

Fajna sprawa, kudos za robotę.
Natomiast osobiście uważam SNESowe pady za okrutnie niewygodne ;)

Mnie zawsze najlepiej grało się joyami, do tego stopnia że żeby przejść SF4 na PC musiałem kupić joy na USB ;) Chętnie zobaczyłbym więc odwrotną przejściówkę :D
[#29] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@Mq, post #25

zamiast kupować 10 takich padów, żeby sobie kupili jeden porządny oryginalny pad SNES w dobrym stanie


Racja, o ile ktoś nie ma już oryginalnego pada, a podróbki kupuje po to, by je ze spokojną głową zakatować.
[#30] Re: Nowy projekt - kontroler do gier, gamepad

@AndrECHO, post #26

Amigę też masz nówkę nie śmiganą?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem