[#211] Re: Nowa karta A1208

@Sir_Lucas, post #210

Chyba tak jest ok. To wywalalo na niektorych demach.
Na razie od jakis 2 godzin nic sie nie dzieje.
[#212] Re: Nowa karta A1208

@JacK_Swidnik, post #211

chciałbym dodać tylko że karta PCMCIA nie działa/nie jest wykrywalna przez Amigę jak jest założona zworka na karcie fast, trzeba zdjąc i mamy 4MB fastu ale przynajmniej dane mogę przenosić pomiędzy PC a Amigą
pewnie wszyscy to wiedzą ale ja dopiero teraz do tego doszedłem szeroki uśmiechszeroki uśmiech
[#213] Re: Nowa karta A1208

@JacK_Swidnik, post #212

Instrukcji do tej karty nie czytałeś ?
[#214] Re: Nowa karta A1208

@JacK_Swidnik, post #212

A nie działa trick stosowany z Furią?
[#215] Re: Nowa karta A1208

@JacK_Swidnik, post #212

Rozszerzenia pamięci do A1200 mamy już od ponad 20 lat, a temat PCMCIA i 8MB promieniuje świeżością niczym odkryta na nowo Ameryka.

Ten efekt występuje w KS3.1, należy załadować card.resource z ks3.0 i PCMCIA przestanie być blokowane.

Może zamiast pisać, że karta jest PCMCIA friendly, należałoby pisać, że posiada tryb PCMCIA friendly.
[#216] Re: Nowa karta A1208

@sanjyuubi, post #215

Nie pisze tego Rafale do Ciebie oczywiście.

Tak sobie czytam, czytam, czytam i dochodzę do wniosku iż na tym forum jedyni zadowoleni są w 100% ludzie ze zbiórek, fakt wymaga to bardzo wielkiego wkładu nie to co tu, zgodności, certyfikaty, uregulowane prawnie i na półce sklepowej.
Jedna osoba zasieje panikę a drugiego dnia dostaje wiadomości co jest nie tak z kartami, brawo.

Tym co są zadowoleni dziękuje, bo to motywuje do dalszego działania.
[#217] Re: Nowa karta A1208

@Architect1200, post #216

ja jestem zadowolony z zakupu karty i polecam Wszystkim

ja jedynie co to się uczę, poznaje jej możliwości i testuje sobie w zaciszu domowym a że zadaje głupie pytania czasemszeroki uśmiech
mnie możecie ignorować

instrukcji fakt nie przeczytałem
[#218] Re: Nowa karta A1208

@JacK_Swidnik, post #217

Jeśli wszystko zawiedzie - przeczytaj instrukcję
[#219] Re: Nowa karta A1208

@Mandi, post #218

Polak z natury jest twardy, nie czyta instrukcji szeroki uśmiech
[#220] Re: Nowa karta A1208

@Architect1200, post #216

Ja tak czasem obserwuję, ale na tyle sprzedanych kart 1 osoba ma problemy, więc póki co nie ma co siać paniki, numery od 140 do 144 póki co nie zgłosiły problemu z działaniem w jakiejkolwiek konfiguracji i oby tak zostało. Incydentalne zdarzenia czasami psują całokształt. Ale warto wziąć potrawkę właśnie na ilość zgłoszeń od użytkowników VS ilość wysłanych egzemplarzy. Jeśli problem jest incydentalny wtedy no cóż, występuje problem ze sprzętem usera, jeśli ilość zgłoszeń zaczyna przekraczać 10 procent wysłanych egzemplarzy, problem może leżeć gdzie indziej... Jednak nie ma problemów nie do rozwiązania
[#221] Re: Nowa karta A1208

@Mandi, post #220

Tak dla wyjaśnienia: jestem zdania, że przyczyną zawieszeń mojej A1200 jest uszkodzona kość kickstartu.
Problemy wyszły po dołożeniu fastu, więc początkowo wyglądało to jak kłopot spowodowany przez A1208.

Ostatecznie podtrzymuję to, co napisałem na początku: jestem zadowolony z rozszerzenia i polecam je innym.
[#222] Re: Nowa karta A1208

@Norbert, post #213

Instrukcji do tej karty nie czytałeś ?

Była jakaś? Poważnie się pytam, bo ja z kartą jej nie otrzymałem(i to nie jest moje narzekanie). Chyba, że chodzi o opis karty w sklepie RetroAmi. Ogólnie rzecz biorąc dla mnie ta karta to "plug&play"(zero ingerencji w software, czy hardware, dla mnie spoko). Nie będę chyba używał PCMCIA, więc ten problem mnie nie dotyczy.
Jak by co, to jestem bardzo zadowolony z zakupuOK i życzę realizacji kolejnych projektów super

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 11:02:15 przez AD99
[#223] Re: Nowa karta A1208

@AD99, post #222

Dobrze mi się wydawało, że gdzieś to przeczytałem-w poście 152-instrukcja będzie niedługo dodawana do kartOK.
[#224] Re: Nowa karta A1208

@AD99, post #222

Dołączam do grona zadowolonych klientów :)
Karta śmiga od pierwszego (i jedynego dotąd) podłączenia, po wstępnych i pobieżnych testach żadnych dziwnych zachowań, w trybie 8 mb bez problemu poklikałem po szufladkach na karcie pamięci na pcimcia (mam kick 3.0), ogólnie polecam :)
[#225] Re: Nowa karta A1208

@Lucus, post #224

Czy jest jakaś możliwość odzyskania części pamięci zabieranej przez PCMCIA?
Znalazłem informacje o programie "MagicMem", który ponoć przywraca 1,5MB pamięci fast (niestety nigdzie nie mogę go znaleźć).
Próbowałem używać programów Degrader i Addmem, ale w trybie PCMCIA friendly nie jestem w stanie ręcznie dodać pamięci.
[#226] Re: Nowa karta A1208

@poweredjj, post #225

link

Odpal kartę w trybie 8MB z powyższym dodatkiem.
[#227] Re: Nowa karta A1208

@tbone, post #226

Mnie zastanawia ta zworka do przelaczania miedzy 4 a 8MB. Czy serio nie dalo sie tego zrobic w jakis bardziej normalny sposob? Np. Ze przy wlaczeniu komputera domyslnie jest ustawione 8MB, a jesli bylby przytrzymany jakis klawisz na klawiaturze (np "4") to wlaczalaby sie opcja na 4MB? Jak mnie pamiec nie myli to ktoras z kart Blizzarda miala cos wylaczane w analogiczny sposob. Ciagle obracanie Amigi i przestawianie zworki moze doprowadzic do szalu...
[#228] Re: Nowa karta A1208

@Axi0maT, post #227

Ja po prostu włożyłem przełącznik, który na końcu ma taką końcówkę jak kable od obudowy PC. Proste i wygodne w użytkowaniu.
[#229] Re: Nowa karta A1208

@poweredjj, post #228

Pokaz fotke jak sie to prezentuje w pelnej okazalosci. Moze tez sie pokusze o taki fix.
[#230] Re: Nowa karta A1208

@tbone, post #226

Odpal kartę w trybie 8MB z powyższym dodatkiem.

Z tym dodatkiem:
- Amiga z kartą Wifi nie uruchamia się,
- bez karty wifi uruchamia się...
- ...ale już po włożeniu karty zawiesza się.

Próbowałem uruchamiać oddzielnie, razem z scsi_device i graphics.library, z reverse i bez.

Pokaz fotke jak sie to prezentuje w pelnej okazalosci. Moze tez sie pokusze o taki fix.


Coś takiego, tylko że przełącznik jest dwupozycyjny. Można wyprowadzić przez gniazdo z zaślepką po prawej z tyłu A1200.
[#231] Re: Nowa karta A1208

@Axi0maT, post #227

Tak, ale karta Blizzard miała bootrom, który trzeba umieć napisać tak jak i narzędzie konfiguracyjne, a wątpię aby lukzer miał takie zdolności, choć niech mnie wyprowadzi z błędu jeśli się mylę.
[#232] Re: Nowa karta A1208

@poweredjj, post #225

Żaden program ci nie przywróci pamięci, która jest wyłączona z poziomu sprzętu. Lukzer co najwyżej mógłby dodać 1MB pamięci SLOW w trybie PCMCIAfriendly i 1MB albo 1.5MB z innego nieużywanego obszaru, ale ten należałoby dodawać za pomocą addmem.
[#233] Re: Nowa karta A1208

@Axi0maT, post #227

Mnie zastanawia ta zworka do przelaczania miedzy 4 a 8MB. Czy serio nie dalo sie tego zrobic w jakis bardziej normalny sposob?

Ma to coś na celu i obecnie zmieniać tego nie będziemy. Jak mi się uda na dniach to zademonstruje dlaczego.
[#234] Re: Nowa karta A1208

@sanjyuubi, post #232

Żaden program ci nie przywróci pamięci, która jest wyłączona z poziomu sprzętu. Lukzer co najwyżej mógłby dodać 1MB pamięci SLOW w trybie PCMCIAfriendly i 1MB albo 1.5MB z innego nieużywanego obszaru, ale ten należałoby dodawać za pomocą addmem.

Ja myślałem raczej o tym, że PCMCIA niekoniecznie potrzebuje całego przedziału wyższych 4MB fast. Może da radę uruchomić A1208 w trybie 8MB i spróbować zablokować dostęp do tych adresów pamięci, które faktycznie wykorzystuje karta PCMCIA?

No i o co chodzi z cardres.ld.strip? Ten patch umożliwia pracę karty PCMCIA mimo obecności pamięci w jej zakresie?
[#235] Re: Nowa karta A1208

@poweredjj, post #234

To jest cardres.ld z kick3.0 i podmieniany jest on w kick3.1
Na tym polega ta sztuczka.
[#236] Re: Nowa karta A1208

@Norbert, post #235

To jest cardres.ld z kick3.0 i podmieniany jest on w kick3.1
Na tym polega ta sztuczka.

Jasne. A co daje cardres.ld z kick3.0?
[#237] Re: Nowa karta A1208

@poweredjj, post #234

Konflikt między PCMCIA, a górnymi 4MB jest konfliktem sprzętowym, gdzie dwa urządzenia odpowiadają w tym samym przedziale adresowym i rozwiązać można to tylko sprzętowo. Procesor nie rozróżnia skąd czyta dane i dokąd je zapisuje, on wystawia tylko adres i daje sygnał, że chce coś odczytać lub zapisać, czy to będzie pamięć, czy tablica informacyjna z warszawskiego metra nie ma znaczenia, kontroler pamięci to także prymitywne urządzenie, jeśli ma zdefiniowany obszar w którym ma odpowiadać, to tak będzie robić choćby nie wiem co, możesz to porównać do dwóch oczekujących lekarza panów, którzy mają ten samej numer, lekarz wbija numer pacjenta, ten wyświetla się w poczekalni i nie wie kto wejdzie, a na zewnątrz konflikt, bo dwóch chce na raz. Możesz w systemie sobie zastrzec jakiś obszar pamięci, ale to będzie obszar zastrzeżony tylko z punktu widzenia systemu operacyjnego/programu, a więc całkowicie abstrakcyjnie.

W celu uzyskania funkcjonalności o której mówisz, kontroler w karcie lukzera musiałby mieć możliwość dodawania obszarów zakazanych, a więc musiałby być o wiele bardziej skomplikowany, CPLD nie mają pamięci, więc należałoby przeskoczyć na FPGA, nie mówię już o pisaniu oprogramowania, które by to obsłużyło.

Trochę nie rozumiem tych wszystkich wymagań i kręcenia nosem, oryginalne rozszerzenia pamięci zawsze były obarczone tym problemem i zawsze użytkownik był skazany na używanie 4 lub 8MB, przez ponad 20 lat ten problem pozostał nierozwiązany.

Pod PCMCIA są podpięte 3 pule adresowe, wiele kart nie korzysta z puli kolidującej z pamięcią. PCMCIA jest blokowane od KS3.1, w KS3.0 nie było blokowane, ale to nie znaczyło, że karty, które kolidowały z pamięcią działały. działały te, które nie kolidowały. Widocznie w KS3.1 postanowili pozbyć się tej losowości i zablokowali PCMCIA jeśli istnieje pamięć w obszarze PCMCIA. Ładowanie biblioteki z KS3.0 usuwa więc mechanizm blokujący.

Jens w ACA620 rozwiązał to w trochę inny sposób, na karcie jest domyślnie 4MB, a kolejne 4MB można dodać przez narzędzie konfiguracyjne. Wadą jest fragmentacja pamięci na dwa 4MB-ajtowe bloki.




Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:32:06 przez sanjyuubi
[#238] Re: Nowa karta A1208

@sanjyuubi, post #237


Trochę nie rozumiem tych wszystkich wymagań i kręcenia nosem, oryginalne rozszerzenia pamięci zawsze były obarczone tym problemem i zawsze użytkownik był skazany na używanie 4 lub 8MB, przez ponad 20 lat ten problem pozostał nierozwiązany.

Odpowiedz jest duzo prostsza niz ci sie wydaje. 20 lat temu 95% uzytkownikow nie miala pojecia o kartach ktore mogli podlaczyc przez PCMCIA, a pozostale 5% ktora wiedziala i tak ich nie podlaczala bo byly one zbyt drogie. Obecnie jest to najpopularniejszy sposob przenoszenia danych miedzy Amiga 600/1200 a PC. Nie narzekam na to ale nie da sie ukryc ze majac karte z 8mb i tak przez wiekszosc czasu pracuje sie na 4mb bo to zmienianie zworki jest... Lagodnie to ujmijmy niezbyt ergonomiczne. Dla tworcy karty i tak wielkie brawa ze zrobil fajny tani ram do A1200 bo takiego produktu potrzebowala wlasnie zdecydowana wiekszosc uzytkownikow tego komputera. Zawsze mozna zrobic cos jednak lepiej - tu sugestia ze w przyszlej wersji mozna pochylic sie nad problemem i to poprawic.
[#239] Re: Nowa karta A1208

@Axi0maT, post #238

Zawsze mozna zrobic cos jednak lepiej - tu sugestia ze w przyszlej wersji mozna pochylic sie nad problemem i to poprawic


Hmm... żartujesz, prawda?
Problemu "blokowania PCMCIA" ZTCW nie przeskoczył nikt od czasu premiery A1200. To już chyba prościej byłoby zaprojektować czytnik USB podłączany do portu flopa (na potrzeby łatwej wymiany danych), niż "pochylać się" nad tym "problemem".
[#240] Re: Nowa karta A1208

@recedent, post #239

Przedmówcy chodziło chyba o problem przestawiania zworki...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem