Komentowana treść: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
[#61] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@SzaryWilk, post #55

Dyskietna ma ta zalete ze jest tania

Plyty CDR i DVDRsa tansze od dykietek.
[#62] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@SzaryWilk, post #55

Dyskietna ma ta zalete ze jest tania


I czasami jednorazowa.
Pamięć masowa kosztuje paczkę dyskietek, a jest szybsza, wielorazowa i ma pojemność przynajmniej 500 razy większą (ta co kosztuje paczkę dyskietek).

jak nie masz pamieci masowej albo mp3 to lezysz


Więcej ludzi ma dzisiaj pamięć masową w domu, niż choć jedną dyskietkę.

a stacja nie jest tak droga i dyskietki.


Temat ceny omówiłem wyżej. Takie bajki prawisz, że głowa mała. Dyskietka jest droższa od płyty kompaktowej. O cenie stacji nie wspomnę. O cenie półgigowych pamięci masowych już pisałem.

Ostatnia edycja: 06.01.10 14:58:21
[#63] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Deftronic/..., post #54

OK.
Co z tego, że dwa lata temu można było kupić telewizory kineskopowe ? Kineskop umarł...
Ja jeszcze w ubiegłym roku widziałem w sklepach składaki ze stacją dyskietek... Tylko po co, żeby zestawienia miesięczne dla NFZ dostarczać ?
Ile razy użyłeś swojej stacji dysków ?
Obecnie w cenie paczki dyskietek HD masz paczkę porządnych płyt DVD. Czytnik, kart wielkości napędu kosztuje tyle co napęd ;).

PS. Co do daty "zbójstwa": w 1998 Apple przedstawiło swojego "maćka" bez stacji dyskietek i bez możliwości jego zainstalowania wewnątrz komputera. ;)
[#64] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@RAL, post #63

na szczescie zawsze pozostaje usb
[#65] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@GumBoy, post #44

różnica jest w tym że vista czy 7 (i XP w sumie podobie) emuluja tylko to co nie jest dostepne w systemie, soft chodzi normalnie na posiadanym sprzecie, jakies dziwne odwolania sa zalatwiane bezposredenio przez sam procek, odwolania do sprzetu zazwyczaj tez. kicha sie robi jak cos wymaga com: bo tu nowsze windy mapuja i bywa kicha, no ale to podpada pod kategorie "niezgodne z systemem, bo odwoluje sie bezposrednio do sprzetu". co do starych gierek: nie wiem, nie uzywam na pececie. za to mnostwo starego dosowego softu ktory ostatnio mi dzialal w 98SE pod 7 znowu dziala w trybie zgodnosci, pod xp czy vista byla kicha.
jakby nie bylo: imo to jest wlasciwa droga. i jesli w x1000 bedzie mozna przprogramowac xene tak jak sie wgrywa biblioteki to bedzie miodzio. potrzeba flopa? xena zalatwia hardware od flopa podpietego pod jakies usb i mapowanego w systemie taik ze wyglada jak amigowy. potrzeb pauli? tak samo. pytanie czy bedzie umiala robic kilka rzeczy na raz, ale to pewnie kwestia tego jaki soft jej sie poda. jak ktos napisze cos co emuluje paule i kontroler flopa na raz to nie bedzie problemu

pażiwiom - uwidim - jakm mawiaja sąsiedzi
[#66] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@RAL, post #63

Ja jeszcze w ubiegłym roku widziałem w sklepach składaki ze stacją dyskietek... Tylko po co, żeby zestawienia miesięczne dla NFZ dostarczać ?


Więc nie pisz, że w 1998 r. dyskietka umarła, bo to nieprawda.
Zarówno stację dysków jak i dyskietki jeszcze przez długi czas można było kupić bez problemu.

Ile razy użyłeś swojej stacji dysków ?
Obecnie w cenie paczki dyskietek HD masz paczkę porządnych płyt DVD. Czytnik, kart wielkości napędu kosztuje tyle co napęd


Stacji nie użyłem ani razu. :) Z pełną premedytacją wybrałem ją dla "smaku". Inna sprawa, że w instrukcji od tegoż Aliena jest dokładnie napisane jak przygotować dyskietkę botującą oraz z niej skorzystać. :)

Oczywiście mam świadomość cen nośników oraz prostoty (większej ergonomi) w korzystaniu z kart pamięci. Mnie chodziło tylko o to, że piszesz nieprawdę (dyskietka umarła w 1998 ) - sam piszesz, że widziałeś w zeszłym roku komputery PC w sklepie ze stacją dyskietek. :) Żeby nie było już tak zupełnie bez słowa Amiga w poście - na klasycznych Amigach dyskietki wciąż są w użyciu. Przynajmniej u mnie (nawet jak kupujesz kartę Delfinę Flipper czy Deneb USB to dostajesz sterowniki na dyskietkach).


Ostatnia edycja: 06.01.10 16:41:33
[#67] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Bill Gates, post #65

różnica jest w tym że vista czy 7 (i XP w sumie podobie) emuluja tylko to co nie jest dostepne w systemie,


Emulacja to nie kompatybilność. Amiga emulująca Macintosha też np. procesora nie emuluje. Ale nie powiem, że jest z Makiem kompatybilna, bo sobie mogę emulator odpalić. Zaemulować można wiele rzeczy na wielu rożnych sprzętach. Ale to nie kompatybilność. Pod AmigaOS4 obrazy dyskietek można uruchamiać jednym kliknięciem zdaje się (resztę załatwia UEA). Jednak nie powiedziałbym, że Sam440, Pegasos2, czy A1 to komputery kompatybilne z A500.

To, że daną rzecz można poprzez emulację uruchomić na nowym sprzęcie nie oznacza że nowy sprzęt jest ze starym kompatybilny. Na moim PPC mogę uruchomić oprogramowanie z PSX. Ale nie mówię kolegom, że mam "telefon kompatybilny z PlayStation".

Windows Vista nie jest kompatybilny z MS-DOS. On go emuluje w jakimś tam stopniu.
[#68] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Deftronic/..., post #66

Więc nie pisz, że w 1998 r. dyskietka umarła, bo to nieprawda.
Zarówno stację dysków jak i dyskietki jeszcze przez długi czas można było kupić bez problemu.


Dalej jeszcze można zapewne jak się chce. Ale to nie jest wyznacznik. Małego fiata też ciągle możesz kupić, ale z pełną premedytacją jestem w stanie napisać, że ten samochód umarł. Inna sprawa, że w 98 roku z dyskietek korzystało się na co dzień i również się nie zgadzam z tą datą.

Żeby nie było już tak zupełnie bez słowa Amiga w poście - na klasycznych Amigach dyskietki wciąż są w użyciu.


A to zależy od użytkownika. Mam w Amidze dwie stacje (jedną HD) i fajnie zbierają kurz. Dane pomiędzy PC i Amigą przenoszę na płytach RW.

Ostatnia edycja: 06.01.10 16:05:32
[#69] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@GumBoy, post #68

Inna sprawa, że w 98 roku z dyskietek korzystało się na co dzień i również się nie zgadzam z tą datą.

I o to mi właśnie chodziło. :)

Dane pomiędzy PC i Amigą przenoszę na płytach RW.

Jak napisałeś - wszystko zależy od użytkownika. Mam parę różnych klasycznych Amig w tym i takie bez CD czy USB (np.1200 z HD i 030). Tam jedyną możliwością przeniesienia pliku jest dyskietka.
[#70] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@GumBoy, post #40

Najlepiej jeszcze, jakby sprzęt za kilka tysięcy wczytywał Kickstart z dyskietki przed startem.

To bylaby gratka, zamiast startowac AOS4 z HD (itp.), to wlozyloby sie dyskietke z np. The Settlers i jazda. Albo mozna byloby wystartowac AOS3.x zamiast AOS4. To nic nienaturalnego ze ludzie tak mysla. Dlaczego?
Poniewaz (prawie) do kazdego peceta mozna wlozyc dyskietke/dysk z MS-DOS, wklepac linijke dostepu, odpalic Tomb Raidera 1 i jazda.

Dlatego "nowe" Amigi, to juz nie Amigi. A nowe pecety, to wciaz pecety. ;)
[#71] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Andrzej Drozd, post #70

To nic nienaturalnego ze ludzie tak mysla. Dlaczego?


Dlatego, że to mogę mieć na sprzęcie za 100PLN i nie zawracać gitary producentom sprzętu za kilka tysięcy oraz programistom go oprogramowującym.

Tak jak pisałem, nie jest dla mnie normalnym, myślenie "nie kupię tego Mercedesa, ni nie śmierdzi w nim jak w Maluchu". Po prostu kupiłbym Malucha i przestał się ośmieszać.

Ostatnia edycja: 06.01.10 16:44:50
[#72] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@GumBoy, post #68

ja w swojej amidze stacji nie mam w ogóle, zostala wymontowana dość dawno bo nie była potrzebna, nie wiem po co i komu jest potrzebna stacja dyskietek w czasie whdload
[#73] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@rzookol, post #72

U mnie po prostu fajniej wyglądają niż maskownice :)
[#74] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
Tutaj toczy się fajna dyskusja: http://www.osnews.com/comments/22693
[#75] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@RAL, post #52

Pragnę poinformować, że dyskietki zostały zabite w 1998 roku

Ja tez duzo rozbilem ich o sciane. No ale bez przesady. Wciaz mozna je kupic i to bez zadnego problemu. ;)
[#76] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@GumBoy, post #71

Dokładnie. Brawo. :) W ogóle nie rozumiem o co ludziom chodzi...? To ma być NOWA AMIGA a nie sprzęt zgodny z całym szacunkiem klasycznymi trupami. Producenci/programiści muszą się skupić na nowych rozwiązaniach a nie supportować przeszłość... nie ma się na co oglądać, stara Amiga umarła i niech już tak zostanie i według mnie tak ma być to jedyna droga na jakiś sukces.
[#77] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Deftronic/..., post #69

OK
Dyskietek się jeszcze po '98 używało, zgadza się, jednak został wskazany kierunek - koniec dyskietek.
Z Amigą był pewien kłopot, trudno było o masowy nośnik "bootowalny" zastępujący dyskietkę.
[#78] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@GumBoy, post #71

Wiekszosc ludzi (choc nie ja, bo mam dwie Amigi, do roznych rzeczy i peceta), wola miec jednego kompa do wszystkiego.

A maluch i Mercedes, to zupelnie inna i nie kompatybilna marka "komputerow". ;)
[#79] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@SzaryWilk, post #55

nat ami wyjdzie w jakies sensownej cenie teraz nawet moze pokojnie kosztowac z 1500 zl

dobre..zebys sie chlopie nie zdziwil jak natami w amigowym "formacie" golej PCB, wepchnietej w bude od pc ATX , bedzie kosztowac wiecej niz X1000 :)

Dyskietna ma ta zalete ze jest tania i czasem musisz cos przegrac ja mam zawsze zabawne na moim notbooku


tania? obecnie 1 dyskietka kosztuje ok 2,5pln ..plyta dvd 0.6pln . ja w swoich komputerach nie posiadam stacji dyskietek od okolo 8 lat . zaden z moich znajjomych nie posiada stacji dyskietek od kolo 6-8 lat w zadnym z komputerow zarowno stacjo jak i przenosnych

jak nie masz pamieci masowej albo mp3 to lezysz a stacja nie jest tak droga i dyskietki.


a kto dzis czegos takiego nie ma? stacja dyskietek to koszt okolo 40 pln.. pendrive 2 GB mozna za 9.99 :)
[#80] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
po początkowym entuzjaźmie wydaje mi się, ze jednak x1000 nie jest niczym przełomowym (chodzi mi o miano A1000 21 wieku).
Tytułowy X, czyli układ Xena, to jak już wiadomo niezbyt wydajny układ, dodatkowo w praktycznie najtańszej wersji, kosztującej 8,70$ (cena przy zakupie 2 sztuk). I ten układ ma wyróżniać płytę, która będzie zapewne kosztować około 1. tys euro.
[#81] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@przemysław, post #36

Twoje obliczenia sa bledne ,bo nie chodzi o XS1-G4 :)
[#82] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@ntx, post #80

Moje odczucia są podobne. Mogli już chociaż dać model x4.
[#83] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@Hellena, post #81

No to się pochwal o co chodzi. Przyjąłem XS1-G4, bo ma wydajność 1600 MIPS (400 MIPS na każdy z rdzeni).
[#84] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@przemysław, post #83

dyskietka 1 zl http://www.allegro.pl/item875489831_dyskietka_1_44mb_tdk_mf_2hd_na_sztuki.html
jesli chodzi o x1000 to kto to kupi jak powiedzmy bedzie za 4000 zl
[#85] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@SzaryWilk, post #84

Jeśli ta konstrukcja mnie do siebie przekona, niewykluczone że ją sobie kupię (miło byłoby gdyby kosztowała wtedy 4K, uważam że będzie droższa).
Na papierze X1000 wygląda interesująco i wraz z Zombieland'em od Apple'a (MorphOS) są to aktualnie jedyne sensowne rozwiązania sprzętowe.



Ostatnia edycja: 06.01.10 19:14:51
[#86] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@SzaryWilk, post #84

Nie wiem, może ja jeśli będzie się to wszystko kupy trzymać (tj.rozwiną OS4 tak aby korzystał z tych rdzeni, powstanie trochę softu do tego).

Swoją drogą ciekawe ile osób w kraju jest zainteresowanych zakupem tego sprzętu (powiedzmy, że wszystko będzie OK i pojawi się przed wakacjami rzaem z Timberwolfem i jakimś pakietem typu Office).
[#87] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@ntx, post #80

ntx: Zgadzam się z Tobą. Płyta po prostu jest na czasie (choć to już bardzo dużo), natomiast o jakimś przełomie faktycznie trudno mówić.
Pytanie jak X1000 będzie oprogramowana w momencie gdy pojawi się w sprzedaży, tzn. czy system operacyjny wykorzysta to co na tej płycie jest lub będzie.
Trochę w to wątpię, bo tekst marketingowy o Xorro i “płycie z 256 rdzeniami XCore” to dla mnie taka zasłona dymna, wobec pytania o wykorzystanie w celach obliczeniowych nowoczesnych kart graficznych.
I tu pewnie będą kłopoty, bo o ile zakładam, że X1000 może się pojawić z jakimś Radeonem z serii 4xxx/5xxx o tyle stopień zaawansowania jego sterownika może pozostawiać wiele do życzenia, a o technologii ATI Stream raczej można będzie zapomnieć.
Jeśli tak będzie to wyjdzie z tego trochę taki sprzęt dla “pionierów” (when computing was fun).
[#88] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!
najpierw Amiga OS na dosc tanie laptopy Maca powerbooki, a pozniej nowe plyty glowne - ktore i tak ceną odepchną.
[#89] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@ntx, post #80

A ja nie rozumiem czemu narzekacie. To jest krok naprzod jesli wezmie sie pod uwage "nowo"-amigowe konstrukcje. Nie bylo jeszcze sprzetu dla AmigaOS, gdzie mamy dwurdzeniowy procesor, pamieci DDR2, gniazda PCI-Express, itd. A ze konstrukcja nie jest na poziomie "high-end" dzisiejszych pecetow? Przeciez wiadomo, ze nie jest to mozliwe, bo producent nie ma do dyspozycji tak duzych srodkow. I tak moim zdaniem postarali sie jak na ich skromne mozliwosci.

Na X1000 AmigaOS bedzie smigal, bedziemy mieli dodatkowe mozliwosci do wykorzystania (Xena, SATA2, dzwiek 7.1), beda kolejne ulepszone wersje AmigaOS (beda musialy sie pojawil sila rzeczy), bedzie mozna wlozyc ogolnie dostepne podzespoly, a nie szukac pokatnie, bedzie obsluga dwurdzeniowych procesorow w systemie.. Mozna znalezc duzo wiecej plusow. Oczywiscie X1000 ma tez wady (jak wszystko), ale co by nie mowic jest to duzy krok naprzod. Wiec moim zdaniem trzeba sie cieszyc, ze powstalo cos nowego, co ma obiektywnie rzecz biorac niezle parametry.

I to jest przelom w moim przekonaniu, nie tylko ze wzgledu na sama konstrukcje, ale na to, ze znowu ktos chce wziac sie powaznie za Amige. Ze - podobno - ma to byc nie tylko plyta glowna, ale caly kompletny system razem z obudowa. Przeciez zawsze amigowcy tego chcieli.

Ostatnia edycja: 06.01.10 19:24:11
[#90] Re: W pogoni za niewiadomą, czyli prawdopodobna nowa Amiga!

@SzaryWilk, post #84

Tyle co CyberStorm PPC albo i mniej ... Coś mi się wydaje, że Twój wybór będzie ograniczony do ... niczego. Za 1 możesz mieć właśnie dyskietkę. Natami za tyle nie zrobią.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem