Komentowana treść: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
[#1] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Dobrze, że wyciekły dopiero teraz bo mogłaby się zacząć sraczka w stylu: "MorphOS jest oparty na kodzie AmigaOS3.x".
[#2] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Wartość edukacyjna tego kodu jest nie do przecenienia!
[#3] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Ktoś zrobił to specjalnie - nie ulega wątpliwości. Teraz tylko pytanie - jaki był cel. Tak czy siak, teraz każdy programista AROS-a i MOS-a ma przerąbane - ktoś porówna źródła i wszystko stanie się jasne, tylko czy A Inc./Hyperion mają kasę i ochotę walczyć z kimkolwiek?

Z drugiej strony, konstruktorzy akceleratorów FPGA będą mogli sobie teraz na to wszystko popatrzeć od środka i może uda im się coś zaimplementować lepiej albo co innego poprawić.
Pewna porcja softu (Biblioteki? Zupełnie nowe Kickstarty?) też na pewno na tym skorzysta.
[#4] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@strim_, post #2

I będziesz rozwijać swoje oprogramowanie a oparciu o kradziony kod? Po pierwsze jest to średniomoralne, po drugie po co dawać Hyperionowi oręż do ręki?
[#5] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@michal_zukowski, post #4

Nie rozumiem co ma wspólnego wartość edukacyjna z „rozwijaniem w oparciu o kradziony kod”. Mając źródła możesz dokładnie sprawdzić np. jak system konfiguruje to i owo, z uwzględnieniem błędów w tymże systemie. Czy też napisać nową lepszą wersje jakiejś biblioteki, która będzie bardziej kompatybilna wstecz, niż gdybyś tylko bazował na dokumentacji i wstecznej inżynierii.

Podsumowując – użycie tego kodu nie jest dobrym pomysłem, ale użycie wiedzy pozyskanej z lektury tego kodu – jak najbardziej.
[#6] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@michal_zukowski, post #4

I będziesz rozwijać swoje oprogramowanie a oparciu o kradziony kod?


Nie zamierzam wykorzystywać bezpośrednio żadnego kodu z tego archiwum. Jest dla mnie oczywistym, że kopiowanie jakiegokolwiek kodu z tego archiwum byłoby niemoralne.

Ale uważam, że skoro już źródła wyciekły, to poczytać zawsze można, żeby dowiedzieć się jak pewne rzeczy rozwiązali ludzie w C=. Tak jak napisałem, dla mnie przede wszystkim ma to wartość edukacyjną.
[#7] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@strim_, post #6

To skoro już wyciekł to sensownym było by jego uwolnienie.
[#8] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Krashan, post #5

A potem przyjdzie jakiś prawnik i powie, że skoro kod widziałeś to w takim razie całe Twoje amigowe oprogramowanie jest "skażone" jego znajomością i powinieneś w związku z tym płacić tantiemy.
[#9] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@sebar27, post #7

Sensownym było by złapanie osoby odpowiedzialnej za wyciek i postawienie go przed sądem. Te źródła pewnie kilkaset (kilkadziesiąt) patyków są warte.

Z drugiej strony pojawia się pytanie. Hyperion miał te źródła i wypuścił takie coś jak AmigaOS4, MorphOS powstał bez tych źródeł i jest bardziej rozwinięty. Czym oni się zajmują w tym Hyperionie jak mając na tacy prawie wszystko od 15 lat próbują dogonić MorphOSa
[#10] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@michal_zukowski, post #9

Gdyby nie to, że Polacy są bardzo leniwi między grudniowymi świętami, a początkiem kolejnego roku to stawiałbym, że pod Twoim komentarzem wywoła się g...oburza na jakieś min. 400 komentarzy. Z czego na pewno ponad 50% byłaby ukryta jako "nie na temat". No ale mimo wszystko liczę na kilkadziesiąc, może 100 komentarzy.
[#11] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
to chyba (?) powinna być super wiadomość! Szkoda może, że nie "wyciekł" jakoś po bankructwie C= -kto w wie, w którą stronę poszłoby to Amigowanie. Zapewne byłoby inaczej w każdym razie. Może nawet bardzo-inaczej albo byłby jeszcze większy b%rdel - czyli nic nowego

Ciekawe, co da się jeszcze wartościowego z tego wyciągnąć.

Co do rzucania mięchem o wielkiej "kradzieży" to - pomijając, że nie znam zdania autorów AmigaOS 3.1 co myślą/myśleli o upublicznieniu tegoż - kradzież jest wtedy, kiedy ktoś zabierze komuś coś (np. bochenek chleba) i ten ktoś już tego czegoś nie ma.
To oczywiste, że korporatokracja chce za wszelką cenę socjotechnicznie zrównać utracenie korzyści majątkowych z kradzieżą, ale niestety chyba im to dobrze idzie a owocem tego, poza wpływaniem na nasz słownik pojęć, są m.in. coraz to nowe pokłosia słynnego ACTA, pod nowymi nazwami typu TPP etc.

Gdyby tak traktować "kradzież", to nie wiem jak należałoby traktować np. działalność banków (banksterów?), tzw. rządów, lub choćby znanej i lubianej monopolistycznej firmie Majkrołsoft, która przecież "kradnie" na potęgę mniejszym firmom (liczba procesów i prób opatentowania wszystkiego, co możliwe mówi za siebie). Jeśli prawo ustalane jest przez korporację, urzędy patentowe są w korpo-kieszeniach, to czyje to wówczas jest prawo? Jako człowiek (także autor) nie mam z takim prawem nic wspólnego, poza tym, że zostało ono nam narzucone od urodzenia "bo tutaj jest jak jest"

@MDW
heh, chyba naród da radę sądząc po godzinie publikacji
Wesołego po-świętach i Hepi Nu Jir przy okazji szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 13:37:54 przez rolpho / D6
[#12] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Ciekawe, niebywałe, a tak szczerze to jakoś nie chce mi się wieżyć w taki "wyciek". Od ładnych paru lat jeśli słyszę o wyciekach to albo są to fake'ki, albo z góry zaplanowane akcje marketingowe mająca swoje "rozwinięcie" za jakiś czas.
Sam kod jest rzeczą arcy ciekawą, dobrze było by wiedzieć z jakich powodów ktoś się nim podzielił. Szkoda że tak późno, szkoda również że nie w sposób legalny. Sam się na tym nie znam, i nic mi z tego kodu, ale fajnie by było gdyby dało się wypracować jakiś kompromis odnośnie używania tego kodu. Ciekaw jestem jak wiele rzeczy dałoby się poprawić, albo zrobić z jego znajomością.
[#13] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Bez specjalnego przekonania pacnąłem w link w tym tweecie i bardzo się zdziwiłem gdy archiwum ze źródłami zaczęło się ściągać. Nigdy bym nie przypuszczał, że plik nadal jest dostępny. Właściciele praw do AmigaOS 3.1 jeszcze nie zadziałali w tej sprawie? Hmmm...
[#14] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@michal_zukowski, post #9

Cóż, grupa nieudacznikow nawet mając dostęp do nieograniczonych zasobów rzadko kiedy jest w stanie zrobić coś porządnego. Z pewnością wśród osób skupionych wokół Hyperion są utalentowane osoby aczkolwiek bez odpowiedniego kierownictwa, co zresztą jest ewidentne, nie są one w stanie wykorzystywać swego potencjału dlubiac w AOS 4.x.
Hyperion to najgorsze co spotkało AmigaOS.
Swoją drogą zabawne (i uwlaczajace belgijskiej firemce) jest, że Trevor w ciągu relatywnie krótkiego czasu był w stanie zrobić komputer, pokierować tak by powstały stery3d i jakieś tam środowisko jest wykorzystujące. Ciekawe gdzie dziś był by AmigaOS bez jego inicjatyw :P

P.S mam nadzieje, ze Cię nie zawiodłem MDW :)
[#15] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Gżegżółka, post #12

Zgadzam się w pełnej rozciągłości! Myślę, że ten wyciek to zaplanowana akcja ale coś stało na przeszkodzie (jakiś zapis w jakiejś umowie) by zrobić to oficjalnie...

Pomijam już, że ten kod ma około 20 lat i jest pisany w całkowicie niedzisiejszy sposób. A ponieważ i bez tych kodów wiele rzeczy poszło bardzo do przodu (AOS4, AROS, MOS), to ma on chyba wyłącznie wartość edukacyjną...
[#16] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Gżegżółka, post #12

Z tymi "marketingowymi wyciekami" to faktycznie często jest prawda. Wyraz "wyciek" trochę się wytarł, mało na kim dzisiaj robi wrażenie i mało kto w niego wierzy. Jednak w amigowym świecie nie doszukiwałbym się jakich wielkich zagrywek marketingowych. To zawsze była najsłabsza strona amigowego świata - zupełna marketingowa ciemnota. szeroki uśmiech
[#17] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@michalmarek77, post #14

P.S mam nadzieje, ze Cię nie zawiodłem MDW :)

Dobrze jest! OK Jedziemy dalej z komentarzami! Ja już sobie robię herbatkę i będę śledził. szeroki uśmiech
[#18] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@quantor, post #15

Chwila buszowania po sieci i widac, że kod był dostępny w sieci już 2 lata temu.
[#19] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@michal_zukowski, post #18



Zalinkujesz źródło leniwym?... ;)
[#20] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@rolpho / D6, post #11

kradzież jest wtedy, kiedy ktoś zabierze komuś coś (np. bochenek chleba) i ten ktoś już tego czegoś nie ma.


Kradzież jest wtedy, kiedy ktoś zabierze komuś coś, co jest jego własnością, bez jego zgody.

nie mam z takim prawem nic wspólnego, poza tym, że zostało ono nam narzucone od urodzenia


Ochrona programów komputerowych obowiązuje w Polsce od 15 maja 1994 r. Z prawem tym masz tyle wspólnego, że Ciebie dotyczy, więc musisz się do niego stosować.

A swoją drogą...

Najbardziej na tym chyba ucierpi Cloanto. Oby nie było to pokłosie ostatniej waśni w sprawie firmware do PPC...
[#21] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MDW, post #16

Moja teoria, uwaga:
Trevor dogadał się z A Inc. i Hyperionem. Kupuje oba, robi kontrolowany wyciek, żeby pozbyć się legalnie konkurencji w postaci AROS/MOS (znamy takie przypadki - wystarczy pogooglać - kernel Win2k vs. ReactOS) i wygrywa cały amigowy rynek. Następne w kolejce jest Apple a potem dominacja nad światem! ok, racja
[#22] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #20

Oby nie było to pokłosie ostatniej waśni w sprawie firmware do PPC...


A o co konkretnie poszło?
[#23] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@_arti, post #22

Cloanto udostępniło romy do kart ppc, podczas gdy Ralph Szmidt twierdzi że nie miało prawa do tego.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 13:57:37 przez fazior
[#24] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@quantor, post #19

nie
[#25] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Tak sobie myślę, że wyciek źródeł AmigaOS sprzed ponad 20 lat może spowodować przyspieszenie rozwoju Windows. W Microsofcie na pewno już rozpracowują te źródła i po analizie może wpadną na to, że swoje okna niepotrzebnie zbudowali na bazie prehistorycznego DOSa.
[#26] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #20

Kradzież do piractwa ma się jak mv do cp.
[#27] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MDW, post #25

hehehe w sumie racja
[#28] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@QkiZ, post #26

Niekoniecznie.

Nie będę kontynuował tego wątku bo to po pierwsze off-topic, po drugie dyskusja o tym wymaga jakiejśtam wiedzy której ani nie mam jak sprawdzić, ani nie zamierzam.

Jeśli akurat tak się zdarza, że ktoś nie zna przepisów, a zamiast tego wiedzę o prawie czerpie z portali społecznościowych względnie stron Ringier Springer, to naprawdę, szkoda czasu.

Każdy może mieć swoje zdanie, nawet moja kilkuletnia córka ma swoje zdanie. Tylko co z tego wynika?
[#29] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #20

"Z prawem tym masz tyle wspólnego, że Ciebie dotyczy, więc musisz się do niego stosować."

a co wtedy, gdy np. lekarz w Polsce LECZY pacjenta np. marihuaną (zamiast tony syntetycznych, nieskutecznych, opatentowanych "leków") albo witaminą C (zamiast chemioterapii) - zostaje wyrzucony dyscyplinarnie z tzw. pracy => pacjenci umierają. Będąc takim pacjentem - także mam się stosować do jakiegoś idiotycznego "prawa"

Polecam np. wątek "kradzieży" receptury leku na AIDS przez wywiad RPA koncernowi bodaj GlaxoSmithSzitcośtam w celu ochrony życia +-miliona obywateli RPA (i okolic pewnie). Dosadny przykład, który w wersji "light" dotyczy także takich małych spraw, z którymi kopiemy się z koniem na co dzień

"co jest jego własnością, bez jego zgody"

-hmm, "własność" to także b. szerokie słowo, z dużym polem do nadużyć, pomijając, że w wielu kulturach na tej planecie słowo to ma różne znaczenia. Własność czegoś niematerialnego, co ktoś stworzył, a potem to coś przeszło przez dziesiątki różnych panów w krawatach, z jakimiś pieczątkami z kartofla z różnymi logotypami - ma efekt m.in. taki, że dzisiaj żeby przemieścić się fizycznie z punktu A do B musisz płacić 5 różnych characzy różnym korpo/-instytucjom, zamiast... po prostu się przemieścić

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 14:21:12 przez rolpho / D6
[#30] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@_arti, post #21

robi kontrolowany wyciek, żeby pozbyć się legalnie konkurencji w postaci AROS/MOS

Nie bardzo rozumiem o co chodzi w tym fragmencie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem