Komentowana treść: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
[#121] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MDW, post #120

A trochę z innej beczki. Czytałem większość wypowiedzi pod tym newsem ale mogłem przegapić to i owo. Mam takie pytanie:D. Mając taki kod, pomijam użyteczność w dzisiejszych czasach, czy dało by się napisać "nowy system", który odpowiadałby tym źródłom(workbench+kickstart+amiga os 3.1) i działał natywnie na obecnych PC'etach(bez dodatkowych powłok/windows,linuks etc.)? Czyli taki port systemu, nie wiem czy dobrze to ująłem.
[#122] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Tomski, post #121

Gdyby to było proste i bezproblemowe to obiecanki Petro Tyschcenko zakończyłyby się czymś więcej niż pustym gadaniem, Haage&Partner zrobiłoby to w czasach AmigaOS 3.5/3.9, a Hyperionowi stworzenie wersji dla PowerPC zajęłoby z kilka lat mniej.

Ale to o czym mówisz już powstało bez źródeł. Nazywa się to AROS i w wielu miejscach jest nawet bardziej rozwinięte niż OS 3.1. Developerzy i twórcy klonów AmigaOS poznali oryginalny system tak dobrze, że teraz te źródła nie są potrzebne żeby cokolwiek robić. Może byłoby to przydatne na etapie MorphOSa 1.x. Ale teraz wszystko co zaiwera AmigaOS 3.1 dawno zostało zaimplementowane i obecnie rozwój nowych (oryginalnych czy podróbek) systemów nie polega na gonieniu AmigaOS 3.1 tylko rozwoju istniejących i dodawaniu nowych funkcji.

Jak się tak zerka na te źródła to trzeba przyznać, że trochę wieje biedą. Człowiek sobie uświadamia jak bardzo taki AmigaOS 4.1 czy MorphOS odskoczyły już od AmigaOS 3.1. Dopiero chodząc po jego katalogach uświadomiłem sobie jak niewiele elementów ten system zawierał. Robienie czegoś z tego to cofanie się o 20 lat rozwoju. Nawet jeżeli jest to rozwój w amigowym tempie to jednak jest kaaaawał czasu i wieeelkie zmiany.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 19:44:31 przez MDW
[#123] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MDW, post #122

AROS może i jest ale na nim wszystkie nie można odpalić. Chodzi mi o 100% zgodność systemu z 3.1. A w finalnej wersji stworzenie czegoś na wzór obecnego WinTen. Ale to raczej moja fikcja i to nie SCiFi.
[#124] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@michalmarek77, post #105

No nie wiem, myślę, że z takim podejściem wkrótce zasiądzie jako jakiś minister w obecnym rządzie (tak jak redaktor "Wprost").
Mufa tak trzymaj, a w końcu AOS 4.x będzie dominował w Polsce, zrobisz ustawę, Sejm ją przegłosuje o północy i wszystkie Windowsy zostaną skasowane z komputerów w Polsce, a MorphOS 3.x oficjalnie zakazany, MOSTeam zdelegalizowany.

PS. Czym tu się jarać?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 20:10:27 przez KM
[#125] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Tomski, post #123

Aplikacje na czymś takim tak samo by się nie uruchomiły jak na AROSie.
[#126] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
"Apparently the source code is really related to Amiga OS. The tar file name refers to OS 3.1 but folders from the source code refers to version 4, which could mean the source code is pretty much up to date." http://www.osnews.com/story/29023/Amiga_OS_Kickstart_and_Workbench_source_coded_leaked
[#127] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
o 30 lat za pozno !!!.
[#128] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #126

Holwerda fantazjuje. Komentarz Olafa Barthela na ten temat.
[#129] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #126

Nie widziałem tych źródeł, ale coś myślę, że pomylili wersję 4 (AmigaOS4) z 40 (3.1)...
[#130] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Leon, post #39

Mam nadzieję, że poprawi to bardziej kompatybilność WinUAE.


Kompatybilnośc WinUAE może tylko poprawić dokumentacja techniczna układów Amigi. Nie dowiesz się z kodu źródłowego jak działa chipset, tylko jak się go obsługuje, a to może być co najwyżej pomocne dla kogoś, kto chce się dowiedzieć jak działa dokładnie API workbencha lub jak to albo tamto jest rozwiązane w systemie, choć i tak już sporo zostało rozpracowane za pomocą inżynierii wstecznej (dzięki czemu mamy jakieś zmodyfikowane scsi.device, exec, icon.library itd.).
[#131] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@sanjyuubi, post #130

No, ale źródłówki Kickstartu są nie do przecenienia dla opracowania jego zamiennika, myślę. O ile oczywiście zakładamy, że autorzy WinUAE nie widzieli wcześniej tego kodu.
[#132] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@recedent, post #131

imho nie. to i tak jest kick bez aktualizacji jakie wyszly po 1995, i w zasadzie to czego niby nie wiadomo? :)

btw. wydaje mi sie ze kraza dwa archiwa, i to to drugie jest tym prawdziwym leakiem. z tego co czytam to torrent ma 4.3 GB, iso DVD, zawiera zrodla 3.1 - wiecej plikow niz to co bylo linkowane tutaj, przyczym niektore pliki sa z 2010 roku + os 4.1 final, pewnie jako bonus do nowego uae. linka nie podaje, ani do torrenta ani do forum bo w pierwszym poscie sa lonki bezposrednie, ale md5 344aab9758bb0d018b93739e7893fb3a jakby ktos chcial porownac :)
[#133] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Valwit, post #132

Niezly rickroll ;)
[#134] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Valwit, post #132

Masz rację, u mnie się zgadza ;)
[#135] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@radekcz, post #119

Jest oczywiście oferta na
http://www.vesalia.de/e_os39.htm
ale to jakaś cenowa kpina. 10euro taniej jest os4.1fe.


Nie uważam żeby cena OS3.9 była kpiną.

Po pierwsze OS4 potaniał stosunkowo niedawno. A po drugie, OS3.9 jest o wiele lepiej dostosowany (=zoptymalizowany) do współpracy z klasycznymi amigami - z tego, co słyszałem.

Inną historią jest, że chyba nie do końca jest jasne na ten moment, kto ma prawa do OS3.9. Ze strony Vesalia wynika, że AInc.
[#136] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #135

OS3.9 jest o wiele lepiej dostosowany (=zoptymalizowany) do współpracy z klasycznymi amigami


Szczególnie z tymi bez PowerPC, na których można sobie co najwyżej poprzeglądać szuflady na płycie instalacyjnej OS4...
[#137] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #135

co jest logiczne. H&P stworzylo 3.9 dla AI.
[#138] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Valwit, post #137

"HAAGE & PARTNER Computer GmbH" ma prawa do AmigaOS 3.5/3.9.
W czerwcu Jürgen Haage odpisał mi, że nie jest zainteresowany sprzedażą praw do systemu.
Zaś z Amiga INC nikt nic nie odpisał tylko założono numer sprawy.
Może teraz powinienem się z nimi skontaktować jak już wszystko co chciałem mam na dysku. szeroki uśmiech
[#139] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Leon, post #138

tylko jakie prawa? bo tu jest pies pogrzebany.
[#140] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Leon, post #138

A Cloanto jakie prawa kupiło ?
[#141] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Leon, post #138

"HAAGE & PARTNER Computer GmbH" ma prawa do AmigaOS 3.5/3.9.

Kurcze, a zawsze mi się wydawało że H&P tylko napisało AmigaOS 3.5/3.9 dla Amiga Inc a prawa do w/w systemów ma ta ostatnia firma.
[#142] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MaaG^dA, post #140

<=3.1
[#143] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@waldiamiga, post #141

IIRC: napisali 3.5 i 3.9 na zlecenie AI. tyle ze poprztykali sie potem o cos, zapewne koniec koncow kase, i sprawa sie ciagnela. w miedzyczasie hyperion sie pojawil i na podstawie 3.1 wzieli sie za 4.0 a H&P poniekad zostali na lodzie.
[#144] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Valwit, post #143

Jakie to normalne w naszym mikroświatku.
[#145] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MDW, post #122

Dość ciekawy jest pliczek tekstowy o nazwie futprod.doc

(zawartość została usunięta)


Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 11:01:43 przez waldiamiga

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 12:05:33 przez mailman
[#146] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MaaG^dA, post #140

Mają prawa do systemów 3.1 i w dół. Wprowadzają drobne modyfikacje w stosunku do wersji Commodore, głównie poprawki.


(zawartość usunięta)


Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 12:06:13 przez mailman
[#147] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@pong777, post #146

Mają prawa do wszystkich produktów Commodore Amiga do roku 1993, w tym software, dokumenty, publikacje itp. Nie znaczy to, że mogą rozwijać system. Wszystkie te poprawki zrobili inni, oni je tylko "złożyli".
[#148] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@cholok, post #147

Pytanie teoretyczne - czy można w PL zarejestrować znak towarowy AMIGA w kategorii komputery, oprogramowanie itp.?

Pytam w nawiązaniu do dokumentu - http://aminet.net/package/docs/misc/Amiga-Trademarks
[#149] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@radekcz, post #148

Zależy do jakich towarów. Jeśli innych niż komputery osobiste, zapewne udałoby się.

Chyba, że uznamy, że Amiga to marka renomowana (jest???) - wtedy już nie.

Jeśli nie jest to marka renomowana i do komputerów, a nazwa Amiga nie jest zarejestrowana w Polsce, jeśli wówczas wystąpiłaby kolizja z nazwą Amiga będącą w użyciu (a jest w użyciu???) to wtedy można unieważnić takie prawo.

Taki skrót ze znaków towarowych z PWP.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 17:33:28 przez DiskDoctor
[#150] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #149

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem