Komentowana treść: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
[#61] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Ciekawe komu wyciekły te źródełka...
[#62] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@recedent, post #8

Będzie ciężko udowodnić, że ktoś widział... to bez sensu.

Wg mnie ten kod ma wartość historyczną i już dawno powinien być opublikowany i to najlepiej na jakiejś licencji GNU. Na otwartym kodzie skorzystają wszyscy. Producenci sprzętu będą mogli tworzyć lepszy sprzęt być może tańszy i łatwiej dostępny. Panowie z Hyperiona nie będą musieli się już męczyć i nikt nie będzie już narzekać, że długo trzeba czekać na aktualizacje.

A tak z ciekawości to kto jest teraz prawnym właścicielem tego kodu?
[#63] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@recedent, post #60

A tak z ciekawości - czy jakikolwiek sąd może nakazać ujawnienie zamkniętych kodów źródłowych?... Mam szczere wątpliwości... Przykład - ziomki od za10groszy oskarżeni o to, że aukcje są fikcyjne i licytują zawsze automaty wymigali się od odpowiedzialności wnosząc, że ujawnienie kodów źródłowych godzi w interes (i jedyną znaczącą tajemnicę) przedsiębiorstwa...

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 19:02:23 przez quantor
[#64] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@radekcz, post #62

GNU to syf.

Daczego nie Apache lu BSD??
[#65] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MDW, post #13

Właściciele praw pewnie o tym jeszcze nie wiedzą - co wg mnie dobitnie świadczy o tym jak bardzo są zainteresowani losem Amigi.

...a może już więcej nie dało się z amigowego interesu wycisnąć kasy to wpadli na genialny pomysł - "wypuścimy" kod - może trafi się jeleń co go pociągnie to my go do sądu i kasa będzie się dalej lecieć
[#66] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #20

Skoro ta ochrona obowiązuje od 1994 to można przyjąć że te kody są w PL legalne
Kto mi udowodni że mam je od dzisiaj... o przepraszam ja je zassałem z BBS'a xyz 10 maja 1994 roku - prawo wstecz nie działa
[#67] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Tak sobie zerkam na te źródła i się zastanawiam czy są kompletne. Jak na kompletny system to strasznie mało tam tego wszystkiego. No ale jak sobie przypomnę goły AmigaOS 3.1 to faktycznie tam niewiele tego było. Nawet w dziewięćdziesiątych latach trzeba było do systemu sporo dołożyć żeby dało się tego używać. Ech, za bardzo przywykłem do MorphOSa. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 19:31:43 przez MDW
[#68] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Leon, post #39

a co jest nie tak z kompatybilnoscią winuae ?
[#69] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@radekcz, post #66

Prawo czasem dziala wstecz.

Ale w tym przypadku - jak najbardziej poprawne rozumowanie. Przy czym ciezar dowwodu spczywa na Tobie - znajac praktyke prokuratorska.
[#70] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@MDW, post #67

Z tego co wyczytałem (mój Angielski jest taki sobie) z tego posta to źródła OS3.1 które dziś wypłynęły nie są pełne.
Ogólnie to ciekawy wątek, udziela się min. Olaf Barthel



Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 20:29:57 przez waldiamiga
[#71] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@waldiamiga, post #70

Zle zrozumiales, olafowi chodziło, że w źródłach które miał było więcej plików, czyli raczej pełne zmiany z RCSa. Tutaj chyba jest zrzut z jakiegoś tam dnia.
[#72] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@gilban, post #55

Ad.6 - Chłopie co Ty bredzisz?! Obecnie Linux jest najpopularniejszym systemem na świecie z największą bazą oprogramowania i oprogramowania z otwartymi źródłami. Już od ładnych paru lat MS ze swoimi Windowsami jest na 2nd miejscu - dzięki Google to jest fakt. Windows się trzyma na rynku tylko dlatego, że jest sporo komercyjnego/specjalistycznego softu, ale tak naprawdę mało kogo na to stać.

Innym faktem jest to że Ubuntu o którym wspomniałeś a także Mac OS X są najchętniej wybieranymi systemami przez programistów... MS dalej w tyle.

Osobiście w domu mam 5 kompów z różnymi odmianami Linuxa, 2 laptopy z Mac OS X (jeden popsuty). Windowsa mam tylko jako drugi system na 64GB dysku SSD - tylko do grania i dla paru specjalistycznych programów (np. "programator" autopilota w dronie)... zapomniałem doliczyć dekoder tv od Orange... też na Lunuxie (kurcze mam jeszcze linuxa w 2ch modemo-ruterach, w 2ch dronach i chyba jeszcze w 2 innych urządzeniach). Na dodatek mam regularnie zamówienia na instalacje Linuxa na starym sprzęcie (głównie laptopy) - od "skończenia się" WinXP nie wyrabiam się z zamówieniami...

Proszę więcej nie rozpowszechniać kłamstw

Wracając do wątku - właśnie zassałem paczuszkę i przeglądam te źródła. Wydają się być autentyczne. Z ciekawostek to znalazł się nawet tam interpreter perla, jakieś kompilatory asm i narzędzia programistyczne (odpalają się na UAE).

Inne smaczki to źródła specialfx.library (w asemblerze) oraz przykłady (odpalają się pod fs-uae i działają), które miały być częścią projektu AAA.

"Any AAA machine - or the CD64, if it ever exists, will be able to play
99% of CD32 games. Even though most of these games use the AGA
capabilities, they go through a library called specialfx.library which
is basically a hardware independent copper list generator (and other
effects). Therefore, when a new chipset is released, a new version
of specialfx.library will be made, thus making all "old" software"
compataible."

Dla ciekawskich - skompilowana biblioteka jest w katalogu "betarelease" (spakowana).

W paczce jest oprócz pełnego systemu 3.1 zaczątki 4? (v42 - do projektu aaa).

Czy wiedzieliście że jest specjalna wersja 3.1 na rynek japoński?... źródełka są

Są też źródła sana2, envoy jakiś stos tcpip, źródła sterowniki do kart sieciowych... mnóstwo narzędzi i jeszcze więcej dokumentacji. Wszystkiego ponad 426MB. Ciekawe jak 20 lat temu taką ilość danych przechowywano... teraz to można jako załącznik do maila komuś przesłać ale wtedy to musiał być wielki serwer do tego.

Ciekawe czy to jest komplet pozwalający skompilować całość systemu (źródła są ale czy są wszystkie narzędzia do kompilacji).
[#73] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
No, już link do Twittera wygasł, dzięki Bogu. Kod jest objęty nadal prawami autorskimi i nie można go w ten sposób rozprowadzać.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 21:13:12 przez Hexmage960
[#74] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@recedent, post #60

3000 klientów * 150 euro... to będzie jakieś pół bańki (euro)... oddadzą - mają z czego - pewnie trzymają na książeczce PKO to im procenty lecą więc teraz pewnie mają z milion euro
[#75] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #64

To taka moja luźna propozycja...
[#76] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@radekcz, post #72

Obecnie Linux jest najpopularniejszym systemem na świecie z największą bazą oprogramowania i oprogramowania z otwartymi źródłami. Już od ładnych paru lat MS ze swoimi Windowsami jest na 2nd miejscu - dzięki Google to jest fakt


Offtopic - jest sporo więcej softu, ale są i braki i to właśnie w kontekście Google. Ot chociażby brak oficjalnego, normalnie działającego klienta Google Drive na Linuxa. Jest na Windows, jest na OSX, na Linuxa (nie liczę Androida) nie ma. Co do tej popularności to tak, ale chyba na serwerach, routerach i jeśli liczyć telefony, telewizory itp. urządzenia. Z tą popularnością to bym nie przesadzał. Cieszyłbym się gdyby np. w statystykach Steama Linux przebił za jakiś czas 1% (aktulnie jest 0.98%).
[#77] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Dobra to wiadomość. Dziwię się trochę, że PPA strażnik moralności informuje o dostępności własności intelektualnej. To miła odmiana.

Idealnie by było gdyby udostępnić źródła na wolnej licencji. Mimo to i tak dobrze, że się pojawiły. Teraz jeszcze tylko dokumentacja układów, płyt głównych Amigi i wszyscy są w domu. Amiga dostanie nowe życie, kompatybilność innych rozwiązań zwiększy się jeszcze bardziej.

K

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 21:30:43 przez Sokok
[#78] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@grxmrx, post #76

Czy ktoś mnie wzywał? ;)
Offtopic - jest sporo więcej softu, ale są i braki i to właśnie w kontekście Google. Ot chociażby brak oficjalnego, normalnie działającego klienta Google Drive na Linuxa.

Ja mam google drive fuse i u mnie działa.
Cieszyłbym się gdyby np. w statystykach Steama Linux przebił za jakiś czas 1% (aktulnie jest 0.98%).

już kiedyś była rozkminka o tym jak steam liczy juzerów. Jeżeli ktoś używa Steama na Windzie i Linuksie to menda i tak zalicza to na korzyść Windy.
[#79] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@DiskDoctor, post #69

date -s "10 MAY 1994 18:00:00"
tar jxf amiga_os_source_code_31.tar.bz2
cat </dev/random >amiga_os_source_code_31.tar

...po zapełnieniu dysku
rm amiga_os_source_code_31.tar
rm ./bash_history

i mogą mi naskoczyć
[#80] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@radekcz, post #79

My tu gadu gadu a ja jestem ciekaw czy ten kod jest kompletny i nie jest to jakiś hax. Ponoć kiedyś już się coś takiego zdarzyło i kody amigi wyciekły na niemieckich bbs'ach w 97-98, kto był chętny ściągnął, jakoś nie widzę masy programów rewolucjonizujących świat amigi. Obawiam się że i dzisiejszy wyciek nic nie zmieni, ot mamy kilku utalentowanych ludzi i masę narzekaczy, każdy z własną wizją świętości.
[#81] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Hexmage960, post #73

Macie - cytat z podlinkowanego na PPA tweta
odnośnik usunięto


Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 08:28:30 przez mailman
[#82] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@radekcz, post #81

toż to prawie jak podżeganie do popełnienia przestępstwa czerwona kartka
[#83] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@rolpho / D6, post #11

no to masz jak najbradziej kradziez: ktos cos mial na wylacznoasc, teraz maja dostep wszyscy. ukradziono mu owa wylacznosc.
[#84] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@TomK, post #58

tylko ze w tym przypadku to nie jest oskarzenie a pomowienie. oskarzac mozesz jak masz jakikolwiek dowod. a sam piszesz ze nie ma.
[#85] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@XoR, post #82

...hipokryci. Jak się boicie że ktoś wygogluje to może wersja dla inteligentnych?
odnośnik usunięto


Poraża mnie ta "poprawność" co niektórych...
Zawartość tej paczki nie jest nic warta - to tak jakby mówić , że pasjonaci historii odgrywający bitwę pod Grunwaldem naruszają prawa czyjegoś pra-pra(...)pradziadka (...Tuska chyba) do wizerunku czy "bezprawnego" podawania się za Rycerza RP - Jagiełło przecież nikogo z dziś żyjących nie pasował... K@#$a jakim prawem oni bawią się w wojenki pod Grunwaldem - do sądu, do więzienia!! duszenie kupki - skonfiskować im zabawki - kto im dał licencję na kopiowanie u kowala zbroi czy mieczy??!!

Amiga OS 3.1 - po skopiowaniu - nie ma nawet wartości kolekcjonerskiej. Nie można nawet uznać, że ktoś traci bo tego sytemu nie ma w sprzedaży/wsparcia co więcej nie ma komputerów (w masowej sprzedaży), które ten system pociągną. Zostali tylko kolekcjonerzy, którzy wykupują sprzęt, który dotrwał do dzisiaj oraz pasjonaci bawiący się UAE. Przejrzyjcie na oczy - nic już nie zostało - linki do różnych stron amigowych w 90% zdechły - została tylko ellita wokół EAB/PPA/amiga.org - można te miejsca policzyć na palcach jednej ręki. Do tego jest dosłownie kilka blogów, na których coś ciekawego się pisze... najbliższe centrum newsów to chyba tylko amiga-news.de... W większości jesteśmy panami po trzydziestce i bawimy się Ami z sentymentu - tak jak ci pasjonaci historii. Niech mi nikt nie wmawia, że ktoś traci jak skopiuję sobie z EABa instalkę LightWave albo ADPro (jest kilka wyjątków będących w sprzedaży - Digiboster, CygnusEd...).

Żeby nie było - mam najnowszego AmigaForever (wersja na 3DVD) i AmigaOS 4.1 Classic. Kupię każdy soft do Ami, który jest w rozsądnej cenie...

Świat się zmienia a ja(my) chcę być w latch 90-tych...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 08:29:16 przez mailman
[#86] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@waldiamiga, post #61

[odnośnik usunięto]

[jeśli ktokolwiek jeszcze wklei w tym wątku odnośnik linkujący do rzeczonych źródeł zarobi bana]

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 09:11:37 przez recedent
[#87] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@Valwit, post #86

-

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 23:03:25 przez michal_zukowski
[#88] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!
Ja pitole ..jaki wyciek..jakie piractwo...jaka kradziez... CZEGO ?? zrodel STAREGO SYSTEMU SPRZED 30 lat ???? NORMALNIE SMIAC MI SIE CHCE I SIE SMIEJE :)
[#89] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@TomK, post #58

Jak udowodnić winę jak oskarżony ukrywa jedyny dowód poszlakowy

Nie da się udowodnić nieistniejącej winy. Przy okazji proponuję wyhamować z rzucaniem błota, bo się można na nim nieźle pośliznąć.
[#90] Re: Kody źródłowe AmigaOS 3.1 wyciekły do sieci!

@michal_zukowski, post #87

tam widac ze to co najmniej 2 lata lezy. z tego co pisza na wspomnianym juz eab.abime.net i co Olaf Barthel pisze, to zeby to skompilowac to trzeba to najpierw posprzatac :)

It's much more than a "compile job". If you looked at the archive contents (which I do not condone) you would find that the Amiga operating system consists of some 280 (give or take) individual components (a component would be a library, a device driver, a shell command or application program such as "HDToolBox").

Each component has to be built individually, and in many cases with a particular compiler (Green Hills, Lattice 'C', SAS/C, Manx Aztec 'C'), or a particular assembler, or it would either fail to build correctly, or at all (e.g. only the Green Hills compiler can build a correct intuition.library).


Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 23:22:56 przez Valwit
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem