Komentowana treść: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018
[#1] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018
Raspberry Pi nie tylko jako sprzęt retro - do kasacji, nikogo z prawdziwych amigowcow nie interesuje raszple, psp, psxy, xboxy it.. itd.. no i nowoczesne PC'ty !!

20-lecie działalności wydawniczej Adama Zalepy - bardziej interesujace bylo by omowienie dzisiejszego kosztu wydawania ksiazek oraz proces powstawania, jak to sie robi, co gdzie jak. ok, racja

Atari Falcon kontra Amiga 1200 - oby tylko nie kolejna wojenka.
Najlepiej prezentacja mozliwosci komputerow na konkretnych przykladach a nie teoretyzowania "gdyby... to bylaby najpotezniejsza maszyna do ...". !

...

No dobra jakis tam plan jest ale pewnej moim zdaniem waznej rzeczy brakuje.
Zamiast kolejnych wielogodzinnych blubrow a 'la Radzik radzikowski, moze ktos (znaczy jakis ekspert z doswiadczeniem) wytlumaczylby zasade dzialania Amigi 500 od A do Z w
przystepny sposob - Motorolla, Blitter, Coper, Paula, DMA... pomysł

bo np. ja od 30 lat jestem amigowcem i nadal nie znam pelnych mozliwosci Amigi a przez ten czas nikt czegos podobnego nie zrobil. Zreszta widac, ze wiekszosc z PPA tez nie za bardzo chyba ogarnia techniczne aspekty podstawowego modelu Amigi, bo o bardziej zaawansowanych modelach nie wspomne ok, racja
[#2] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@selur, post #1

(...) jakiś expert (...) Jak czytam, Twoje blubry na forum i to jak odnosisz się do innych, to nie mam wątpliwości, że jesteś ekspertem od pieprzenia trzy po trzy, więc po co Ci kolejni?
[#3] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@selur, post #1

Raspberry Pi nie tylko jako sprzęt retro - do kasacj.... .

Jeśli chodzi o rasberry Pi to jest świetna alternatywa , nie tylko dla starych Amig ale też dla wszelkich emulatorów sprzętowych fpga. Nie ma nic tańszego i lepszego od malinki.
[#4] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@KM, post #2

"...że jesteś ekspertem od pieprzenia trzy po trzy, więc po co Ci kolejni? "

Zeby nauczyc sie wiecej i wiecej, bo wciaz malo wiem(y) o amidze, ale kiedy np. ja sie ucze pewnych przydatnych rzeczy, to Ty siedzisz godzinami na PPA czytajac i sluchajac z podnieceniem kolejnych blubrow, zapowiedzi i opowiesci fantastyczno naukowych. pomysł

Efekt bedzie taki, ze nawet za kolejne 10 lat nie stworzysz nic ciekawego na swoja wymarzona platforme Sci-Fi.

btw
klasyk zyje dzieki temu, ze ludzi tworzacych przybywa a NG powoli zdycha, bo wiekszosc NG-owcow, to blubro-oratorzy zapatrzeni w swoja wizje swietlanej przyszlosci
[#5] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@djpiotrs, post #3

no czy lepszego od malinki - to bym nie powiedział. Na rynku jest całkiem sporo dużo bardziej wydajnych płytek armowych.. ale i dobra malinka.
[#6] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@selur, post #4


klasyk zyje dzieki temu, ze ludzi tworzacych przybywa a NG powoli zdycha, bo wiekszosc NG-owcow, to blubro-oratorzy zapatrzeni w swoja wizje swietlanej przyszlosci

No toś bardzo mną wstrząsnął - aż się ze śmiechu popłakałem.
[#7] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@selur, post #1

Coppera i Blittera mam rozpracowanego od A do Z więc to bym mógł poopowiadać. Co do DMA i cykli dostepów do pamięci to w ciągu tego roku mocno się w to wgryzłem i w sumie miałem w planach zaproponować organizatorom RK wykład w tej sprawie, ale cały czas czuję że nie wiem wszystkiego i że strzelę jakąś gafę. Może w przyszłym roku będę się czuł pewniej albo będę to odwlekał przez kolejne lata. ;)

Jak by się znalazł jakiś chętny demoscenowy masakrator co z wiązką nie raz się ścigał i który by poprowadził taki wykład, to ja bym bardzo chętnie posłuchał. Tylko znowu się pojawia pytanie czy strzelać takim wykładem na RK gdzie to jest głównie impreza rodzinna, czy czekać na RKLE żeby było więcej demosceniaków. Chociaż oni i tak siedzą w komputerach i prodki kończą na ostatnią chwilę. ;)
[#8] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@selur, post #4

Ty od 30 lat jesteś Amigowcem, to ile ciekawych rzeczy na swoją Amigę stworzyłeś, jest okazja pochwal się?
[#9] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@djpiotrs, post #3

Ja jestem zaskoczony, że w ogóle Raspberry jest traktowana w kategorii "nie tylko jako sprzęt retro". To, że "malina" żyje w światku retro to tylko przypadek i raczej nie temu przyświeca idea istnienia i możliwości wykorzystania tych urządzeń. Mnie również dziwi, że na RetroKomp ma być wykład pokazujący jej możliwości wykraczające poza nurt głównej tematyki imprezy. To tak, jakby Adam (z całym szacunkiem) nie wiedział, że to nie retro lub uznał, że odbiorcy mogą nie wiedzieć... albo sami organizatorzy nie wiedzą Jeżeli już, to wykład widziałbym w duchu pokazania jak "malina" może istnieć w symbiozie ze światem retro.
[#10] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@teh_KaiN, post #7

No to ja mógłbym poopowiadać co nieco o swoich zainteresowaniach: nowszych Amigach z układami AGA, o procesorach Motoroli z serii MC680x0 oraz o systemie Amiga OS.
[#11] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@Hexmage960, post #10

No to moze bedzie okazja, masz w ogole czas by isc gdzies i opowiadac?
[#12] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@stefkos, post #11

Dobre pytanie. Czasu to ja mam całkiem sporo. Jednak szanse na to, bym na żywo pojawił się w Gdańsku są w tej chwili, nie da się ukryć, niewielkie, ale rosną z każdym miesiącem. Wszystko jest jeszcze w toku. Nie chcę zapeszać, ale na pewno w tegorocznej edycji wezmę udział zdalnie w konkursie, o to proszę być spokojnym.
[#13] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@Hexmage960, post #12

Zdalnie to mozna wysylac sondy w kosmos.
Tutaj potrzeba kogos kto zrobi "wyklad" w sali na miejscu i palcem wskaze co i jak. Takze odpusc sobie i zajmij sie swoja gra, bo czasu wbrew pozorom zostalo niewiele ok, racja
[#14] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018
Nie chce się czepiać ale określenie "jesień" można by zastąpić konkretną datą, tudzież zalinkować w newsie do strony imprezy. Ludzie planują sobie różne rzeczy na kilka tygodni do przodu w związku z czym warto zadbać o konkrety by nie okazało się że dowiedzą się o nich już momencie, kiedy w ich kalendarzu określona data będzie zajęta. Wyręczając redakcję dodam więc że jak podaje oficjalna strona imprezy spotkanie fanów retro ma się odbyć w dniach 13 - 14 października.
[#15] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@MUFA-amigaone-pl, post #14

Autor wiadomości nie podał, a to jemu najbardziej powinno zależeć. Niemniej jednak, dzięki za zwrócenie uwagi. My poprawimy a autorzy wiadomości powinni dbać o takie szczegóły.
[#16] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@Hexmage960, post #12

Halo! Ja pisze o Warszawie.
[#17] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@mailman, post #9

Jako organizatorzy nie wnikamy w treść wykładów - prowadzący mają pełną swobodę w wyborze podejścia czy interpretacji faktów. Zapraszamy do przedstawienia swojego punktu widzenia w formie własnego wystąpienia lub też rzeczowej dyskusji w trakcie prezentacji :)

Wojny Atari vs. Amiga nie ma też się co spodziewać - Adam i Piotrek znają się, szanują i już razem prowadzili wykłady a forma "pojedynku" ma tylko publiczności uatrakcyjnić odbiór.

Zapraszamy :)

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 20:49:40 przez sachy
[#18] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@djpiotrs, post #3

MacMini z MorphOSem i Euae jest dużo lepsze niż malina. A wielkość i cena podobna.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 22:27:20 przez michal_zukowski
[#19] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@teh_KaiN, post #7

Programowanie dem na Amigę 500 @ Riverwash 2016

Prelekcja Cahira: Programowanie dem na Amigę 500 @ Riverwash 2016, Katowice, Poland
[#20] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@stefkos, post #16

Halo! Ja pisze o Warszawie.

No to nie jest to dobre miejsce na takie rozmowy. Niestety, sytuacja u mnie jak z Gdańskiem - wszystko powoli posuwa się do przodu. Na razie mogę tylko "zdalnie".

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 13:00:01 przez Hexmage960
[#21] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@AceMan, post #19

podobne wystapienie Cahira na Decrunch tez bylo fajne
mysle ze Cahir i Kiero mogliby dac fajny wyklad na ten temat :)
[#22] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@WojT_GL, post #21

To też już było upubliczniane na PPA, o ile pamiętam:

[#23] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@djpiotrs, post #3

Jeśli chodzi o rasberry Pi to jest świetna alternatywa , nie tylko dla starych Amig ale też dla wszelkich emulatorów sprzętowych fpga.


To już re-implementacje sprzętowe w fpga potrzebują alternatyw? Ja myślę, że to właśnie re-implementacje fpga są jedyną alternatywą dla klasycznych Amig. Owszem Malinka to jest super zabawka i też potrafi odpalić UAE. Cena to na pewno wielka zaleta, ale wciąż jest to komputer o zupełnie innej architekturze niż Amiga, który Amigę tylko emuluje. Fpga Arcade Replay z dodatkową daughterboard z procesorem 060 miałoby niesamowitą szansę stać się taką nowoczesną platformą Amigi klasycznej, ale za mało ludzi nad tym pracuje (praktycznie zerowe wsparcie), cholernie drogie i zupełnie niedostępne. Moim zdaniem skazane na porażkę, a szkoda, bo fpga to przyszłość Amigi. Są MiniMigi, MiSTy, Fpga Arcade i cała masa developer kits z fpga. Core Minimig mógłby być jeszcze bardziej dopracowywany. Nie można by w tym kierunku stymulować rozwój Amigi? Sam Jens Schönfeld zapowiadał intensywne prace nad niemal idealnym sklonowaniem chipsetu Amigi do fpga swoim nowatorskim sposobem. Być może icomp wciąż nad tym pracuje (nie mylić z ich projektem A1200 Reload). Fpga rulezOK
[#24] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018
Atari Falcon kontra Amiga 1200

bzdura to miała być konkurencja dla falcona 30
Amiga 3000dplus !
[#25] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@Dorian3d, post #24

E tam i tak dobrze że nie porównują z tysiączką, wszak biedny, przegrany 30 lat temu atarowiec musi się dowartościować.
[#26] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@fazior, post #25

Heh... absurd, bo akurat Piotrek nie musi się w żaden sposób dowartościowywać polecam odwiedzić RK, poznać i posłuchać, naprawdę warto. W realu sprawy wyglądają zupełnie inaczej niż "na ynternetach".
[#27] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@mccnex, post #26

Absurd to jest zestawianie Amigi 1200 z flakonem. Szczególnie że po 30 latach mało jest 1200 w wersji golas, ale to też jest standardowy zarzut kataryniarzy "bo oni to proca potrzebujo". I nie piłem do konkretnego przegranego atarowca, po całości sobie poleciałem, cholera oni w całej swojej masie uważają że pierdzący YM wypluwa z siebie lepsze dźwięki niż paula - jak zryte trzeba mieć uszy i psychę żeby tak twierdzić:D?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 11:13:37 przez fazior
[#28] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@fazior, post #27

Z tego co pamiętam to Flakon był droższy o 200 dolarów od A1200 więc w sumie powinno sie porównywać gołego Falcona z jakąś najtanszą kartą ram do a1200.

np. http://amiga.resource.cx/exp/alfaram1200

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 15:58:26 przez michal_zukowski
[#29] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@michal_zukowski, post #28

Z tego co pamiętam Atari ST był tańszy od A500 a też się je porównywało, tak że... ten tego
.
[#30] Re: Pierwsze zapowiedzi wykładów na RetroKomp 2018

@rePeter, post #29

To atari robiło amiga killery i prezentacje z boingbollem, nie odwrotnie - syndrom małego ptaka, tak że... ten tego :).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem