Komentowana treść: AmigaOS 3.1.4
[#61] Re: AmigaOS 3.1.4

@sordan, post #51

Oczywiście ze nie masz więcej MIPSów i FLOPSów. Jakim cudem niby procesor miałby wykonywać więcej instrukcji na sekundę?
Jak to przeczytałem to przypomniało mi się jak użytkownicy iPhonów instalowali oprogramowanie żeby telefon był wodoodporny.

Zmiany w benchmarkach oczekujemy na obsłudze dysku, grafiki. Czyli w SysSpeed i P96 będzie różnica.
[#62] Re: AmigaOS 3.1.4

@michal_zukowski, post #52

3.1:



3.1.4:
[#63] Re: AmigaOS 3.1.4

@sordan, post #62

No to wynika z tego, że 3.1.4 jest zdrowo wolniejszy. Szczególnie potrzebne MoveWindow. Tylko zmiana rozmiaru okienka jest szybsza. Jak dla mnie to albo masz cos niedokonfigurowane albo Hyperion zwalil sprawe.
[#64] Re: AmigaOS 3.1.4

@michal_zukowski, post #63

Sprawdze jeszcze za chwile 3.1.4 z BestWB.
[#65] Re: AmigaOS 3.1.4

@michal_zukowski, post #63

Tak samo.

Jak znajde chwile to poczytam jeszcze dokumentacje bo byc moze cos trzeba doladowac jeszcze.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 18:06:25 przez sordan
[#66] Re: AmigaOS 3.1.4

@sordan, post #62

Dzięki za testy.
Wygląda jakby pod 3.1 był jakiś BlazeWCP a pod 3.1.4 nie. Na GFX spodziewałem sie wiekszych różnic, a tu prawie nic. Co do intuition to moze byc tak być. Pozmieniali troche sposób działania, stąd pewnie te różnice.
[#67] Re: AmigaOS 3.1.4

@tom256, post #66

Masz racje. W 3.1 mam blazewcp, a w 3.1.4 nie. No to machne kolejny test w takim razie.
[#68] Re: AmigaOS 3.1.4

@rePeter, post #42

Wyciąłeś fragment i już się zaczęła analiza zamiast zapytać się mnie, tak po prostu, o rozwinięcie myśli. Klasyczne "zamiast spytać stwierdzę i się zaśmieje sam z własnego żartu". To wyjaśniam. Moim zdaniem też być powinno ze względu na to, że to jest bardzo stary system i w tej starej wersji, podobnie jak wspominany w wątku MS-DOS, mógłby być oddany ludziom. Byłoby tak pewnie wtedy gdyby nie było podstaw do zarobku - czyli gdyby nie kalkulowało się sprzedawać takich aktualizacji. Aktualnie kalkuluje się - są chętni czy to od strony konsumentów czy producenta więc taki model będzie trwał. Możemy tylko zakładać, że jeśli przez x lat nie będzie chętnego na zakup takiej aktualizacji to MOŻE właściciel praw umieści kod w sieci do pobrania dla wszystkich i MOŻE będzie społeczność, która będzie miała chęci i umiejętności by taki kod rozwijać w modelu niekoniecznie już komercyjnym.

Jeśli chodzi o pracę zawodową - nie, nie programuję za łyk powietrza i wodę z kranu i wypraszam sobie takie porównania. Za darmo kod piszę w projektach hobbystycznych.
Tak, istnieje coś takiego jak hobbystyczne podejście do programowania, są całe społeczności rozwijające kod takiego czy innego projektu bez oczekiwań finansowych. Motywacja jest zupełnie inna w takim przypadku. Mam nadzieję, że nie są to dla Ciebie nowe rzeczy.
[#69] Re: AmigaOS 3.1.4

@tom256, post #66

Teraz poszlo 3.1.4 z blazewcp.

[#70] Re: AmigaOS 3.1.4

@sordan, post #69

A ile by wyszło z wyłączonym fblitem?
[#71] Re: AmigaOS 3.1.4

@sordan, post #69

Ok, graphics.library wróciła do żywych. Za to w intuition.library jest gorzej niż było :). Podmieniałeś intution.library na nową czy etam? Jeśli ci nie zależy na wyjeżdzaniu poza ekran to chyba lepiej wrócic do starej bo suwanie oknami tutaj leży zupełnie.
[#72] Re: AmigaOS 3.1.4

@michal_zukowski, post #71

Tam cos poszlo nie tak przy P96Speed gdy testowalem 3.1. Wtedy jakos mielil test z okienkami 20 razy dluzej niz powinien. Zrobilem raz jeszcze test na 3.1 z blazewcp i tak to na serio wyglada:


Wiec intuition nie jest wolniejsze tylko takie samo + mozna wychodzic za ekran okienkami co dla mnie osobiscie full wypas opcja. Intuition.library poki co trzeba ladowac przed module w remapollo albo loadmodule, samo intuition.library w SYS:libs nie pozwala na wychodzenie okienkami po za ekran. Nie dziala tez na CGX i jesli poprawia blad to wtedy bedzie intuition.library juz w romie, tak przynajmniej zapowiedzieli.
[#73] Re: AmigaOS 3.1.4
Bardzo dobrze, że Hyperion wydaje aktualizacje do systemu 3.1.
Nie ma co ukrywać, chyba klasykowców jest nadal sporo więcej niż osób z Amigami NG.
Ponadto pewne światełko w tym wszystkim daje Apollo Team - Vampire to nie tylko szansa na przytrzymanie ludzi przy Amidze, ale również szansa na powrót części osób, które już Amig nie mają, a chcieliby się pobawić. Ja np. nie widzę sensu kupowania gołej klasycznej Amigi bo jest wolna, jej doposażenie dużo kosztuje, a poza tym to sprzęt już nieco leciwy, znaczne ryzyko awarii. To samo z Amigą NG - drogo, drogo, drogo, a możliwości nie są dużo większe niż klasyka (tak, tak, zaraz mnie zakrzyczycie, że szybsza, że wygodnie www itd., ale dzisiaj to ja sobie do www używam tableta). Za to jeśli wyjdzie Vampire w rozsądnej cenie to jak najbardziej.
Amiga nie jest i nie będzie w najbliższym czasie na topie. Amigę mogą kupić Ci którzy interesowali się systemem, ale nie za chore pieniądze. Stąd Amigi NG nie kupią Ci, którzy tylko grali (lepiej kupić Playstation), nie kupią go Ci co chcą robić 3d (pecet jest dużo szybszy), nikt nie kupi Amisi do przeglądania www, ani do pisania tekstów w edytorze itd....I nie zmieni tego wiele czy będzie 2 razy szybszy komputer i że włożymy do niego nową kartę graficzną, bo nie ma...oprogramowania. Jedyne co może zmienić rynek to odpowiednia cena. Gdyby sprzęt ng był do tysiąca to wiele osób kupiłoby nawet gdyby się miał kurzyć głównie...
Podsumowując zaklinanie rzeczywistości, że to słabe, że OS 4 jest lepszy, nie ma żadnego sensu. To są odrębne nurty amigowania. Zarówno Amiga NG jak i klasyki to jest tylko hobby i nie ma żadnych szans nawet na uzyskanie 1% rynku, nawet jeśli zostałby sam OS4. Także wszelkie kłótnie pomiędzy użytkownikami OS4, OS 3.1, Morph OS są....bez sensu.
Bardziej interesujące jest co faktycznie zyskuje się kupując aktualizację - tutaj należałoby system dogłębnie przetestować, opisać itd - i tego aktualnie brakuje.

Oczywiście można powiedzieć, że jest drogo - tak jest drogo, ale to szansa na rozwój Amigi 68, co już jest faktem dzięki Vampire, które przy rozwoju FPGA może w ciągu kilku lat dorównać możliwościami PPC, a możliwości rozwoju bazy programowej, dużo większe i dużo większe możliwości w wielu dzidzinach (np. jest więcej języków programowania itd.).
A z tego co czyta się na forach, trochę tego 3.1.4 pójdzie, a więc jest szansa, że będą kolejne aktualizacje. A więcej kasy w Hyperionie to szansa i na rozwój klasyka i na rozwój Amigi NG, przy czym większe szanse ma ta linia, gdzie będą przystępne cenowo produkty (sprzęt).
[#74] Re: AmigaOS 3.1.4

@jarokuczi, post #57

No i nie wytrzymałem do weekendu powiem szczerze, że jestem zadowolony. Po świeżej instalacji z dyskietek nie musiałem dogrywać żadnych patchy żeby cieszyć się fajnym systemem. Wcześniej miałem frankensteina, większość rzeczy z 3.1 + część bibliotek z 3.X od cloanto + pierdyliard patchy. Tylko przydałoby się jeszcze rom wypalić na kość.

[#75] Re: AmigaOS 3.1.4

@piotr723, post #73

Zapomniales dodac ze rozwoj stanie w miejscu gdzie stanal dla "Amigi NG" i tu nowe sprzety(FPGA) nie pomoze.
[#76] Re: AmigaOS 3.1.4

@piotr723, post #73

Gdyby sprzęt ng był do tysiąca to wiele osób kupiłoby nawet gdyby się miał kurzyć głównie...


Przeż jest. Nawet to 100 zł znajdziesz sprzęt do NG, nawet do 50 zł. Tylko chęci nie ma.
[#77] Re: AmigaOS 3.1.4

@recedent, post #76

Dla niektórych istnieje tylko jedno NG, stąd problem.
[#78] Re: AmigaOS 3.1.4

@stefkos, post #75

Rozwój będzie pod warunkiem, że baza użytkowników będzie odpowiednio duża. Nie wiem ile poszło Amig by, ale nie zdziwił to się gdyby vampire poszło więcej biorąc pod uwagę dotychczasową sprzedaż i zainteresowanie następnymi produktami. Dzisiaj Hyperion nie ma kasy na deweloperów, Ci co robili Os 3.1.4 zarzekają się że pracę wykonali z zamiłowania a nie dla kasy, która ma głównie zasilać Hyperion.
[#79] Re: AmigaOS 3.1.4

@deez, post #77

Zastanawiałem się nad różnymi opcjami. Aros - na moim kompie prawie nie chodził, system nie został ukończony, baza oprogramowania znikoma, nie udało mi się nawet www uruchomić. Kilka podejść, dla mnie nieużywalny. Morph os - wydaje się najładniejszy, natywnych programów mało, sprzęt tani, chociaż leciwy. Mimo to rozwija się, mam odczucie że jest system bliski ideom amigi. Rozglądałem się i nie wykluczam że kupię. Os 4 - sprzęt (nowy) zdecydowanie za drogi jak na hobby od czasu do czasu. Najarałem się natomiast na Vampire 4 standalone, bo cenowo raczej będzie sporo tańszy niż Amiga NG i jest duża baza starych a dobrych amigowych programów, które będą na tym wystarczająco dobrze chodzić. Ponadto chciałbym się pobawić basicem, blitzem albo/i pure basicem. Do tego lepszy vampire niż Amiga NG. Ponadto vampire w pewien sposób jest innowacyjny i naprawdę może namieszać, biorąc pod uwagę determinację środowiska które wokół tego projektu się skupia. Gdyby do tego dodać rozwój systemu i optymalizację i poprawić programy flagowe, naprawdę może być ciekawie.
Ogólnie uważam że nie tylko sam system się liczy ale i programy. Spuścizna jest ogromna i część programów po liftingu i dodaniu opcji byłaby wystarczająca (są dobre, mają małe wymagania) do zaspokojenia potrzeb większości osób, o ile oczywiście byłby dostęp do kodów źródłowych. Natomiast porywanie się na porty ogromnych programów np. libre office ma małe szanse powodzenia z uwagi na dużą ilość pracy, ponadto czy do hobby nie wystarczy wordworth, turbo calc które uruchomią się mega szybko...?
[#80] Re: AmigaOS 3.1.4

@piotr723, post #79

To samo to mieliśmy okazję czytać o cudownym natami 10 lat temu. Że doścignie a nawet prześcignie ppc.
Dziesięć lat minęło i nic. Cudowne vampire jest gdzieś na poziomie 060 tylko z szybszą pamięcią. Owszem tańsze niż 060 ale to wszystko.
Natami/vampirea/apollo dalej jest za słabe nawet porównując z tanim pc z czasów Windows 95.
Nowych ludzi nie będzie. Ludzie spoza środowiska nie używają tak wolnych komputerów na desktopie od ponad dwudziestu lat. Rynek się nasyci i to wszystko stanie.
Rozwój, jaki rozwój? Po trzech i pół roku vampire 2 na rynku nowego softu jest tyle co kot napłakał.
[#81] Re: AmigaOS 3.1.4

@jarokuczi, post #74

No ja się mocno zamawiam nad zakupem, ale na razie brak funduszy. Może na gwiazdkę zrobię sobie prezent ;)

Ktoś już może wypalił rom?
[#82] Re: AmigaOS 3.1.4

@piotr723, post #79

Fajnie by było, ale jakoś wątpię, że ktoś te flagowe programy będzie poprawiał.
[#83] Re: AmigaOS 3.1.4

@piotr723, post #78

Ci co robili Os 3.1.4 zarzekają się że pracę wykonali z zamiłowania a nie dla kasy, która ma głównie zasilać Hyperion.

Jeżeli to prawda to proponuję odnaleźć ich nicki i dopisać do listy frajerów.

Zwykle ludzie robią takie rzeczy aby wspierać projekty open source, gdy ich praca wspomaga potencjalnie wszystkich, a nie jedną prywatną, nieudolną firmę.
[#84] Re: AmigaOS 3.1.4

@piotr723, post #79

MorphOS - wydaje się najładniejszy, natywnych programów mało, sprzęt tani, chociaż leciwy. Mimo to rozwija się, mam odczucie że jest system bliski ideom amigi. Rozglądałem się i nie wykluczam że kupię.


Nie musisz kupować, zawsze można wypróbować demo (używasz przez 30 minut ile razy i jak długo zechcesz).

Spuścizna jest ogromna i część programów po liftingu i dodaniu opcji byłaby wystarczająca (są dobre, mają małe wymagania) do zaspokojenia potrzeb większości osób, o ile oczywiście byłby dostęp do kodów źródłowych. Natomiast porywanie się na porty ogromnych programów np. libre office ma małe szanse powodzenia z uwagi na dużą ilość pracy, ponadto czy do hobby nie wystarczy wordworth, turbo calc które uruchomią się mega szybko...?


Uruchomią się i zadziałają bez problemu (co widać na załączonym obrazku - zainstalowałem sobie do RAMu, che che):



...ale z tym "liftingiem" i "dodaniem opcji" może być różnie. Największa przeszkoda? Kody źródłowe - nawet jeśli nie przepadły w pomroce dziejów, to są napisane pod Amigi sprzed 25-30 lat. To jest przepaść. Poza tym - mało kto lubi grzebać w cudzym kodzie. Ile się namęczył taki Krashan nad przepisaniem (praktycznie od nowa!) DigiBoostera i jaki z tego pożytek? Taki, że dał sobie spokój z pisaniem softu. Personal Paint? Opinie na temat wersji 7.3 są raczej negatywne. Obawiam się, że dopasowanie takiego WW do dzisiejszych standardów i dodanie obsługi .odt i .docx byłoby niemal tak samo trudne jak przeportowanie LibreOffice.

Twórcy 3.1.4 mieli o tyle łatwiej, że w tzw. międzyczasie powstało sporo łatek na system i można było odfiltrować/sprawdzić które są najbardziej przydatne i iść w tym kierunku. Ale dalszy rozwój? Jest kłopot. Postawią na Vampire? Może, ale wtedy ludzie z klasykami będą kręcić nosem, że może i ładne, ale u nich wolno chodzi.
[#85] Re: AmigaOS 3.1.4

@sordan, post #72

mozna wychodzic za ekran okienkami co dla mnie osobiscie full wypas opcja


http://www.ppa.pl/programy/powerwindows.html
[#86] Re: AmigaOS 3.1.4

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #85

Okienka czasami lubią zostawiać po sobie śmieci na ekranie,

Ponadto nie do końca działają tak jak powinny klawisze skrótów

Niestety jego słaba stabilność, zwłaszcza w kontakcie z innymi programami, jak na razie nie kwalifikuje go do tego, aby na stałe zagościł w moim systemie
[#87] Re: AmigaOS 3.1.4

@recedent, post #84

Myślę, że liftnig i dodawanie opcji do kodu pod moto 68 nie byłby aż tak skomplikowany, natomiast co do obecnych standardów - w zasadzie korzystając z edytorów czy arkusza wykorzystuje się ułamek możliwości współczesnych programów, szczególnie w zastosowaniach domowych. Z pewnością trudniej takie programy przenieść pod ppc np. z uwagi, na konieczność kompilacji innym narzędziem, zmiany w systemie. Natomiast dodanie filtrów, możliwości zapisu cóż, myślę, że to nie jest proste, skoro nawet libre nie odczytuje najnowszych formatów worda, ale nie jest to niemożliwe.


Moim zdaniem rozwój każdego z nurtów amigowych, a co za tym idzie zachęcenie ludzi do kupowania sprzętu będzie zależne nie tylko od cen (sprzętu), ale od tego jakie nowe lub ulepszone programy będą udostępnione. Dla jednej osoby może to być Libre, dla innej osoby Wordworth a dla kogoś innego np. Amos, który pod ppc raczej nie chodzi.
Dzisiaj tych programów nowych/ulepszonych jest jak na lekarstwo, jest zastój, a każdy lubi widzieć, że interes się kręci, nawet małymi kroczkami. Zauważ, że np. rozwój firefoxa na OS4 stanął w miejscu, podczas, gdy OWB się trochę rozwija na wszystkie systemy. Wydaje mi się, że wynika to z tego, że bardziej złożone i dłuższe programy wymagają więcej czasu aby je portować, a przy takiej ilości deweloperów możliwości są niewielkie i łatwiej i szybciej jest rozwijać małe programy, które wcześniej zostały wydane na Amigę.

Myślę, że większość z nas nie potrzebuje kombajnów tj. dużych programów z PC - nikt nie kupi Amigi bo nagle pojawi się na nią Word, albo dlatego, że jest blender, bo te rzeczy używamy albo na tanim PC albo na szybkim PC.... a nowa Amiga NG nie wygra z PC ani ceną ani szybkością. Ale oczywiście nie może być też tak, że na nowe systemy nie ma żadnego rozwoju - nie ma nowych lub ulepszonych starych programów...

Także nowe Amigi please ale tanio proszę i z programami :)

Co do morph os - muszę najpierw kupić jakiś sprzęt...i chyba rzeczywiście kupię i wypróbuję system, bo na vampire v4 to jeszcze pewnie trzeba będzie nieco dłużej poczekać :)

Jeśli chodzi o "stare" Amigi podzielam Twoje spostrzeżenia - rozwój systemu 3.1 - pójście o krok dalej i jest możliwy ale pod warunkiem zaprzestania wspierania najstarszych procesorów/najstarszego sprzętu. Wiadomo - więcej kolorów, większe rozdzielczości, video czy przeglądanie www to konieczność posiadania szybszego komputera, lepszy procesor i/lub karta graficzna. Docelowo aby pójść mocno do przodu należy się skupić na nowszych rozwiązaniach jak Vampire i być może na najszybszych "klasykach" z kartami graficznymi, kosztem nawet braku wsparcia dla agi itd. Zauważ, że dziś Vampire jest nie za szybkie, ale już wystarczająco szybkie aby dało się używać do internetu, natomiast za kilka lat może mieć szybkość większą niż sam (są droższe FPGA, w którymś poście było, że można zrobić taktowanie na 300 MHZ, a to już przebije szybkością komputery oparte na SAM i przy dużej konkurencji cenowej taki sprzęt zepchnie ppc na margines, chyba, że wyjdą jakieś nowe szybkie procesory ppc).

Ale to klient zdecyduje portfelem co warto rozwijać, firma będzie tworzyć i ulepszać system tam gdzie będzie mogła najwięcej zarobić, bo na czymś trzeba zarabiać. Nikt nie może wiecznie dokładać do interesu (a chyba za bardzo na OS4 nie zarobili). A jak firma nie zarobi to nie będzie developerów....dotychczasowi wcześniej czy później odejdą albo wymrą naturalnie (większość ma pewnie powyżej 40 a może i 50 lat...)

Może oczywiście dojść do takiej sytuacji, że na stare amigi uaktualnienie sprzeda się w znacznie większej ilości niż dotychczasowa sprzedaż OS4 i właśnie na rozwój linii 3.1 pójdzie większa para, ale takie są prawidła rynku. Być może stąd podział na wersje dla poszczególnych procesorów? Będzie wiadomo dla kogo rozwijać system?

Miło by było jakby ktoś kto na co dzień używa klasyka napisał dłuższy artykuł o 3.1.4 i porównał z 3.1 - coś o szybkości, stabilności, możliwościach.
[#88] Re: AmigaOS 3.1.4

@piotr723, post #87

To samo tośmy już mieli okazję czytać 10 lat temu.
Cudowne natami miało podbić amigowy świat i wyciąć ppc. Nic z tego nie wyszło.
Vampire V2 jest piętnaście razy wolniejszy od najtańszej i najwolniejszej Sam440ep 533 MHz, a przecież Vampire V2 chodzi standardowo na zegarze gdzieś koło 100 MHz.
Po zwiększeniu zegara trzy razy Vampire nadal będzie pięć razy wolniejszy niż najsłabsza Sam. A przecież są nowsze i szybsze.
FPU nadal działa w Vampire w wybranych aplikacjach.
MMU nie ma bo zdaniem głównego konstruktora Natami/Vampire/Apollo Gunnara von Boehn nie jest potrzebne.
Jakim cudem mają przyjść nowi ludzie i coś na Vampire robić, jak Vampire jest słabszy od taniego pc z czasów Windows 95 i nie ma rzeczy które od czasów Windows 95 są na desktopie w standardzie.
[#89] Re: AmigaOS 3.1.4

@sordan, post #86

Okienka czasami lubią zostawiać po sobie śmieci na ekranie,

Ponadto nie do końca działają tak jak powinny klawisze skrótów

Niestety jego słaba stabilność, zwłaszcza w kontakcie z innymi programami, jak na razie nie kwalifikuje go do tego, aby na stałe zagościł w moim systemie


No bo to jest łatka i przy okazji jeden z modelowych przykładów na to dlaczego argumenty w stylu - "ten sam efekt mogę uzyskać przy pomocy darmowych łatek z Aminetu" - są nietrafione.

Dodam że mam przekonanie graniczące z pewnością że ta cecha intuition została bezpośrednio wzięta z AmigaOS 4. Użyam tej wersji systemu od niemal 15 lat i nie przypominam sobie sytuacji, gdzie wystąpiłby choćby najmniejszy problem związany z wyciąganiem okien poza ekran. A dodam że w systemie wielozadaniowym z interfejsem takim jak Workbench, wyciąganie nie jest cechą, którą używałoby się od wielkiego dzwonu (tak jak np. ściągania ekranów), tylko korzysta się z tego na co dzień.

Zatem użytkownicy AmigaOS 3.1.4 w przeciwieństwie do np. userów starego AmigaOS 3 + PowerWindows, powinni być tutaj spokojni.
[#90] Re: AmigaOS 3.1.4

@MUFA-amigaone-pl, post #89

Dodam że mam przekonanie graniczące z pewnością że ta cecha intuition została bezpośrednio wzięta z AmigaOS 4.


Ta cecha istniała na długo przed AmigaOS4 w innych systemach. Więc bez jaj
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem