Komentowana treść: AmigaOS 3.1.4
[#1] Re: AmigaOS 3.1.4
Płacę, wymagam. Do Amiga OS 3.1.4 powinna być dołączona co najmniej książeczka ze szczegółowym opisem systemu i usprawnień, a nie zdawkowe "ściągnij MMULib z Aminetu i go sobie zainstaluj".

Z pakietu skorzystają głównie właściciele kart graficznych. Ja nadal czekam, aż właściciele kodu Amiga OS3.1 wydadzą wersję AGA, na którą ten chipset zasługuje.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:43:25 przez Hexmage960
[#2] Re: AmigaOS 3.1.4

@Hexmage960, post #1

Hehehehehe, przecież to Hyperion, czego się spodziewałeś? Od tej firmy można jedynie coś kupić po przeczytaniu krytycznej recenzji (*). Inaczej to wywalanie kasy w błoto.

(*) Np. ja kupiłem AmigaOs4.1FE dla klasyka wiedząc czego się mogę spodziewać.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 19:02:01 przez michal_zukowski
[#3] Re: AmigaOS 3.1.4
Ja tam nie mam rozterek.
Kupione
[#4] Re: AmigaOS 3.1.4

@Hexmage960, post #1

Z pakietu skorzystają głównie właściciele kart graficznych.

Wg. informacji z forum podobno nie działa z RTG lub działa średnio.
[#5] Re: AmigaOS 3.1.4
Jest opcja aktualizacji istniejącej instalacji systemu czy trzeba ba nowo stawiać?
[#6] Re: AmigaOS 3.1.4

@waldiamiga, post #4

Z CGX, z Picasso96 działa. Poza tym nowa intuition.library jest wyłączona domyślnie.
[#7] Re: AmigaOS 3.1.4

@QkiZ, post #5

Jest opcja aktualizacji istniejącej instalacji systemu czy trzeba ba nowo stawiać?

AmigaOS 3.x to nie jest AmigaOS4 czy MorphOS. Nie ma mechanizmów aktualizacji. Przez wiele lat system został zaśmiecony ogromną ilością różnych hacków, łatek i rozwiązań ingerujących w najgłębsze bebechy systemu. Bezkolizyjnie tego się zaktualizować nie da, bo systemy użytkowników zbyt się od siebie różnią i instaler nie może wziąć pod uwagę wszystkich hacków i łatek z Aminetu jakie się pojawiły przez 30 lat.
Właśnie między innymi o to chodziło w MorphOS - oddzielić to co zbiera/ustawia/instaluje sobie w systemie użytkownik od tego co przychodzi z oficjalnymi aktualizacjami. I to udało się wręcz rewelacyjnie. Nigdy nie przypuszczałem, że uda się to tak świetnie zrobić w systemie, który nie został tak zaprojektowany. Podział na MOSSYS i SYS początkowo był uznawany za wadę, a teraz stał się WIELKĄ ZALETĄ MorphOSa. Dzięki niemu spełniło się moje kolejne marzenie odnośnie AmigaOS.

I wcale nie zarzucam tutaj nic AmigaOS 3.x. Taka była konieczność, bo system dawno przestał się oficjalnie rozwijać. Dzięki tym dodatkom system dotrwał do dzisiejszych czasów, ludzie mogli go używać i dzięki temu też powstały takie rozwiązania jak np. MorphOS. Przecież na gołym AmigaOS 3.1 nic się nie da robić, a 3.5 i 3.9 zwolennicy Amigi Classic znać nie chcą.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 09:37:08 przez MDW
[#8] Re: AmigaOS 3.1.4

@MDW, post #7

Latka lecą a pewni ludzie pozostają niezmienni. Tak sobie patrzę na news o Morphos 3.10 - 100 komentarzy zero negatywnego odzewu ze strony ludzi niezainteresowanych. Morphos 3.11 - 73 komentarze zero negatywnego PR ze strony osob trzecich.

Tymczasem tutaj na siedem komentarzy już zdążyło się udzielić trzech niebieskich, z ktorych dwóch pierwszych próbuje zniechęcić ludzi do tego produktu, a trzeci po raz n'ty wygłasza tyradę ocierającą się o kult uwielbienia względem Morphosa.

A przecież to tylko aktualizacja AmigaOS 3, co to się będzie tutaj działo po aktualizacji AmigaOs 4 łatwo przewidzieć. Widać tak wygląda ta przyjazność środowiska Morphos, o której w innym wątku pisał Jubi. Czyżby Morphos był już tak słaby że boi się nie tylko konkurencji ze strony AmigaOS 4, ale nawet trójeczki po liftingu? Bo jeśli nie ma się czego bać, to chyba nie trzeba tutaj profilaktycznie dawać reklamy niebieskiego systemu i jednocześnie pisać że kupno AmigaOS 3.1.4 "to wylanie kasy w błoto". Ludzie zainteresowani nie są dziećmi i sami zdecydują co zrobić ze swoimi pieniędzmi.
[#9] Re: AmigaOS 3.1.4

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Czego ty człowieku ode mnie chcesz? Czy ja piszę we wrogim tonie? Wręcz przeciwnie. Podałem nawet AmigaOS4 jako pozytywny przykład zmian w systemie. Napisałem, że nie ma w nim problemów z aktualizacjami. Wszędzie gdzie się da głoszę, że AmigaOS 4.x jest słuszną linią rozwoju i jest bardzo mocno posprzątany w porównaniu z AmigaOS 3.x. A właściwie to jest niemal od zera napisany z zachowaniem ideai i mechanizmów.
A że napisałem coś konkretnego na temat MorphOSa to chyba normalnie skoro go używam, nie? AmigaOS4 znam tylko z opowiadań więc trudno byłoby mi pisać coś o praktycznych aspektach. Możliwe, że AmigaOS4 też byłby spełnieniem moich amigowych marzeń. AmigaOS 4 ważam za oficjalny AmigaOS i jest to dla mnie oficjalna linia rozwoju. MorphOS jest bardzo zgrabnym klonem stworzonym przez ludzi, którzy już nie mogli dłużej czekać na jakieś konkretniejsze ruchy Amiga Inc.

Problemy z aktualizacją AmigaOS 3.x też wytłumaczyłem i napisałem, że doskonale je rozumiem i są w pełnie usprawiedliwione.

Tak trudno przełknąć to, że ktoś jest z czegoś zadowolony? Skąd w Polakach ta dziwna cecha, że koniecznie trzeba być do wszystkiego nastawionym negatywnie? Ja jestem zadowolony ze swojej amigowej zabawki i ode mnie nie usłyszycie marudzenia na brak sensownej przeglądarki www.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 10:49:02 przez MDW
1
[#10] Re: AmigaOS 3.1.4

@MUFA-amigaone-pl, post #8

O przepraszam, gdzie ja próbowałem do czegoś zniechęcić? Napisałem tylko, że patrząc na to co Hyperion robił w poprzednich latach i jakie zaliczał wpadki (tu czegoś zapomniał, tam coś nie dograł), należy poczekać na recenzje. Nie jestem fanbojem Hyperionu jak ty, jeśli stworzy/sprzedaje coś dobrego to warto to kupić (tak jak ja kupiłem AmigaOS4.1FE dla klasyków), jeśli nie, to należy poczekać. Myślę, że takie podejście jest sprawiedliwe zarówno dla firmy jak i dla użytkowników. Nie myl trzezwiego osądu z negatywnym podejściem.
[#11] Re: AmigaOS 3.1.4

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Mufa, nie przesadzaj. To 3.1.4 co Hyperion oferuje za pieniądze to w/g mnie osobiście jest potwarz i próba zarabiania na wciskaniu ludziom kitu. A co do OS4 i takiego a nie innego "podziału" preferencji, sympatii i antypatii środowiska, to po prostu pogódź się z rzeczywistością. "Oficjalność" tego systemu (jak i komentowanej tutaj "aktualizacji") niczego nie zmienia, jak widać. Amigę i Workbencha by Commodore kochali wszyscy, AmigiOne/OS4 by AEon/Hyperion już nie. A dlaczego tak się dzieje, to powinno się dyskutować w HP albo Rzeźni.
[#12] Re: AmigaOS 3.1.4

@MDW, post #9

Niekoniecznie. AmigaOS w wersji 2.1 miał aktualizator. Problem pozostaje w łatkach dodawanych do SS. Ale je można łatwo wyłączyć. Jeśli nawet nie ma aktualizatora, to można ręcznie pliki pokopiować. Tak czy inaczej i tak kupię.
[#13] Re: AmigaOS 3.1.4
Na Aminecie można się zapoznać z AmigaOS 3.1.4 FAQ.
[#14] Re: AmigaOS 3.1.4

@Hexmage960, post #1

W sumie to nie wiadomo, czy ten news jest pozytywny czy negatywny.

Z jednej strony to dobrze - kolejny raz przyznaje się, że użytkownicy, zainteresowanie i kasa są po stronie OS 3.x, a NG to tylko wymierający margines, więc kto może próbuje coś uszczknąć z tego tortu, nawet Hyperion.

Z drugiej, potencjalnie ten produkt może być nielegalny. Wszyscy wiedzą, że prawa do systemu 3.X ma Cloanto, od którego można kupić legalne Kickstarty i Workbench 3.X. Skoro system 3.X można kupić w Cloanto, to dlaczego nagle można go też kupić w Hyperionie? Dwie firmy są właścicielami tej samej rzeczy? Czy może jedna z nich pozwala sobie za dużo?

Ze strony Cloanto:

For maximum public clarity, deposits of works by Cloanto and assignments of Commodore-Amiga copyrights to Cloanto up to Amiga ROM and OS version 3.x were also made at the US Copyright Office in 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2016 and 2017. This was in addition to the existing licenses, which remain in effect (even without an additional, explicit copyright assignment).


Cytat z sądowych dokumentów z 2018 roku:

A boot-up of “Kickstart 3.1” displays the Boing Ball Mark, together with a false and misleading copyright notice that reads “Copyright (c) 1985-2016 Hyperion Entertainment CVBA,” despite the fact that under the Settlement Agreement, (i) the Boing Ball Mark was licensed to Hyperion solely in connection with distributing and selling Amiga OS 4, and (ii) Defendant “acknowledges that the Amiga Parties are the owners of the Software;”
[#15] Re: AmigaOS 3.1.4

@QkiZ, post #12

Coś tam jest. Ale weź popatrz ile przez 20 lat sobie poinstalowałeś różnych zamienników, które po aktualizacji zostaną skasowane i zastąpione tym co jest w 3.1.4. Ta cała misterna układanka rozleci się jak domek z kart. AmigaOS 3.x nie ma podziału na "użytkownik" i "system". Np. w MorphOS jest taka filozofia, że oficjalna aktualizacja systemu może zrobić WSZYSTKO z katalogiem "system" i nie może NICZEGO dotknąć w katalogu "użytkownik". Jeżeli ktoś przestrzega zasad użytkowania MorphOSa to aktualizacja nie zepsuje niczego i wszystko co zrobi użytkownik zostanie zachowane. Przerwa między 3.1, a 3.1.4 jest tak długa, że nawet nie wymagam tego żeby to było w jakikolwiek sposób aktualizowalne w sposób automatyczny.

A ręcznie to oczywiście można wszystko. To nie Windows, to AmigaOS - tu jest wszystko poukładane, istnieje coś takiego jak struktura plików/katalogów systemowych, nie ma głupiego rejestru. No i każdy użytkownik wie co i jak jest poukładane w systemie. Temat na zupełnie inną rozmowę. My tu teraz rozmawiamy o aktualizacji automatycznej chociaż trochę przypominającej aktualizacje w XXI wieku.

Gdybym używał Amigi klasycznej (czyli tej prawdziwej) to zainstalowałbym sobie na czysto AmigaOS 3.1.4 i potem ręcznie z kopii mojego 25-letniego systemu pokopiował to co mnie interesuje. Dokładnie tak zrobiłem 15 lat temu gdy kupiłem Pegasosa z MorphOS 1.4. Przecież ja mam w katalogu LIBS: pliki, które skopiowałem tam w 1995 roku na gołej A1200 z HDD. :) To jest amigowy system - tutaj windowsowe pojęcie "reinstall" nie istnieje. Nawet przy przesiadce na pseudo-amigowy system jak MorphOS.


Uwaga dla osób, które dostają nerwowych drgawek na hasło „MorphOS“.
Nie chwalę się nim, mówię jak to tam wygląda, bo tego używam. Nikogo do MorphOSa nigdy nie namówiłem, a wręcz dwie osoby zniechęciłem. Jedna z nich wręcz już była gotowa do kupna licencji, a ja stanowczo odradziłem i nie kupiła. Proszę nie traktować mnie jako MOS-ewangelistę. Wisi mi to kto czego używa. Dla mnie liczy się to co ja używam i jak się na tym bawię.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:07:47 przez MDW
[#16] Re: AmigaOS 3.1.4

@MDW, post #15

Sam stawiałem system więc wiem co w nim jest. AmigaOS to nie Windows gdzie nie wiadomo do czego służą pliki. Sama podmiana plików wystarczy. I przestań już reklamować tego MorphOS. Ok, jest lepszy ale się powtarzasz.
[#17] Re: AmigaOS 3.1.4

@QkiZ, post #12

A sprawdzałeś co ten aktualizator robił?

Pewnie zakładał "mamy tu goły 2.0[45]" i jechał z kopiowaniem. W 1991/92 może jeszcze tyle łatek nie było w użyciu.
[#18] Re: AmigaOS 3.1.4

@hrw, post #17

Podmieniał pliki i robił kopię plików z katalogu S. Jakoś tak. W systemie z łatkami pewnie tak łatwo nie pójdzie, więc będę musiał najpierw wyłączyć wszystkie łatki i programy. A następnie podgrać pliki. Część latek mam już w komponowane w KS.
[#19] Re: AmigaOS 3.1.4

@QkiZ, post #16

Sam stawiałem system więc wiem co w nim jest. AmigaOS to nie Windows gdzie nie wiadomo do czego służą pliki. Sama podmiana plików wystarczy.

NO CHYBA MNIE ZARAZ SZLAG TRAFI! Czy ty w ogóle przeczytałeś to co napisałem? Napisałem DOKŁADNIE TO SAMO co ty.

  • Napisałem "A ręcznie to oczywiście można wszystko. To nie Windows, to AmigaOS(...)".

  • Napisałem coś o moim podejściu do MorphOS i że nie tylko nie zachęcam ale wręcz zniechęcam ludzi do MorphOSa. Zupełnie nie zależy mi na nowych użytkownikach. MorphOS nie jest lepszy i nigdzie tak nie napisałem! Usprawiedliwiam tego waszego AmigaOS 3.1.4 jak tylko mogę.


Na jasna cholera... Przecież tak się dyskutować nie da. Jak z przedszkolakami. Naucz się człowieku czytać, bo to można oszaleć. A najlepiej zablokuj sobie moje wypowiedzi i nie reaguje na nie jeżeli masz tak reagować.

To jest właśnie poziom dyskusji na PPA. Człowiek napisze, że coś jest zielone to i tak znajdzie się ami-inteligent, który go zrypie pisząc, że to nie jest prawda i to jest zielone.
Nie wiem co mnie znów podkusiło żeby znów tu zacząć komentować. Przeklęty portal ami-pierwotniaków...

Wyrażeń "cholerne" i "pierwotniak" użyłem celowo w nadziei na bana. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 18:31:11 przez MDW
[#20] Re: AmigaOS 3.1.4

@MUFA-amigaone-pl, post #8

.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 18:42:46 przez KM
[#21] Re: AmigaOS 3.1.4

@MDW, post #19

Zluzuj pośladku, bo mam wrażenie że Ty też nie czytasz co ja piszę.
[#22] Re: AmigaOS 3.1.4

@QkiZ, post #21

No kur... przedszkole...
[#23] Re: AmigaOS 3.1.4

@MDW, post #9

Czego ty człowieku ode mnie chcesz?


Człowieku chcę tylko byś dyskutował na temat. Ja naprawdę nie mam problemu że jesteś prawdopodobnie największym niebieskim ruleziażem jaki stąpa po tym globie. I wiedz że bardzo doceniam że jako jeden z nielicznych nigdy przez te 20 lat nie powiedziałeś złego słowa na AmigaOS 4. Natomiast to jest news o AmigaOS 3. Chcesz chwal swój system w dziale Morphos czy na Morphos.pl, czy w innych miejscach do tego przeznaczonych ale może czasami warto trzymać się tematu?

Oczywiście możesz to olać natomiast nie bądź wówczas zdziwiony że ktoś całkiem obiektywnie stwierdzi fakt że kilku niebieskich próbuje tutaj mącić. Wszak znalazłoby się pewnie wśród społeczności PPA kilku userów AmigaOS 4, którzy mieliby pełne prawo powiedzieć że ich system jest lepszy, tyle że nikomu nie przyszłoby nawet do głowy by akurat teraz rulezować na temat swojego rozwiązania. Po prostu czasem trzeba uszanować święto klasyka.
[#24] Re: AmigaOS 3.1.4

@jubi, post #14

Wszyscy wiedzą, że prawa do systemu 3.X ma Cloanto, od którego można kupić legalne Kickstarty i Workbench 3.X. Skoro system 3.X można kupić w Cloanto, to dlaczego nagle można go też kupić w Hyperionie? Dwie firmy są właścicielami tej samej rzeczy? Czy może jedna z nich pozwala sobie za dużo?


No ci "wszyscy" to znaczy Jubi. Natomiast w jednym masz rację. ktoś tu pozwala sobie na zbyt dużo. Przy czym oczywiście nie jest to Hyperion. Co więcej w oświadczeniu z 31 grudnia wyraźnie zaznaczyli że szanują ograniczoną sublicencję Cloanto na rozpowszechnianie systemu w pakiecie emulacyjnym.

Hyperion Entertainment has never changed its position on the extent of its rights since the settlement of September 30, 2009 and has distributed several versions of AmigaOS with AmigaOS 4.1 for backwards compatibility purposes.

Hyperion has moreover always acknowledged and accepted the pre-existing limited license granted to Cloanto to distribute certain versions of AmigaOS as part of an emulation package as specifically set out in its settlement agreement with the Amiga Parties.

Hyperion Entertainment nonetheless hereby reaffirms unequivocally that on the basis of the aforementioned stipulated judgment it has the worldwide exclusive right to distribute and sublicense AmigaOS on a standalone basis or bundled with hardware (OEM license), either on a physical medium (such as a ROM or DVD) or electronically (digital download).

The same applies for obvious reasons to any improvements and upgrades of AmigaOS for both 68K and PPC which Hyperion Entertainment has released and is planning to release.


I można powiedzieć że nawet teraz po wielu miesiącach batalii sądowej nadal to szanują nie wchodząć Cloanto w drogę, gdyż system jak nigdy jest dystrybuowany w wersjach pod konkretny model Amigi, ale nie ma żadnej wersji określonej mianem systemu specjalnie dostosowanego do UAE. Mimo iż prawdopodobnie jest to na dzień dzisiejszy największa grupa odbiorców.
[#25] Re: AmigaOS 3.1.4

@mccnex, post #11

Mufa, nie przesadzaj. To 3.1.4 co Hyperion oferuje za pieniądze to w/g mnie osobiście jest potwarz i próba zarabiania na wciskaniu ludziom kitu.


No cóż rozumiem że dogłebnie przetestowałeś ten system i w stosownej recenzji uzasadnisz tę "potwarz" a wówczas będę mógł się do tego merytorycznie odnieść. Na razie wydaje mi się iż jesteś po prostu potwierdzeniem tezy, która pojawiła się już na kilka tygodni przed premierą systemu że większość typowych użytkowników może na początku nie zauważyć różnic gdyż 95% zmian odbyło się "pod maską".

po prostu pogódź się z rzeczywistością. "Oficjalność" tego systemu (jak i komentowanej tutaj "aktualizacji") niczego nie zmienia, jak widać. Amigę i Workbencha by Commodore kochali wszyscy, AmigiOne/OS4 by AEon/Hyperion już nie. A dlaczego tak się dzieje, to powinno się dyskutować w HP albo Rzeźni.


Po pierwsze nie wiem czemu odnosisz się tutaj do AmigaOS 4.

Po drugie wiedz że z rzeczywistością od zawsze jestem pogodzony.

Po trzecie działu Rzeźnia już nie ma, a ponadto nie mam potrzeby o tym dyskutować, gyż po prostu jest jasne dla wszystkich że przeciwnicy tego rozwiązania to w 99% osoby, które miały przerwę od amigowania, tudzież tacy, którzy wybrali konkurencję.
[#26] Re: AmigaOS 3.1.4

@MUFA-amigaone-pl, post #24

rozpowszechnianie systemu w pakiecie emulacyjnym.


Czyli twierdzisz, że fizyczne Kickstarty Cloanto są nielegalne?

[#27] Re: AmigaOS 3.1.4

@jubi, post #26

Ja niczego nie twierdzę, może jedynie to że na zdjęciu kicków, które zaprezentowałeś jest napisane jak byk iż te kości posiadają wsparcie dla pakietu emulacyjnego od Cloanto.
[#28] Re: AmigaOS 3.1.4
Kupił już ktoś? Ile to dyskietek zajmuje?
[#29] Re: AmigaOS 3.1.4
Zastanawia mnie jaki wpływ ta aktualizacja będzie miała na rozwój OS4. Co jeśli Hyperion stwierdzi, że pieniądze są na klasykach? Czy rozwój OS4 zwolni/zatrzyma się całkowicie? Czy może odwrotnie, pieniądze zarobnione na sprzedaży 3.1.4 pójdą w szybszy rozwój "flagowca"?
[#30] Re: AmigaOS 3.1.4

@QkiZ, post #28

Ponoć siedem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem