Komentowana treść: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna
[#91] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@MDW, post #73

Na przełomie wieków oddałbym chętnie 10 "doomowanek" za jedną porządną grę samochodową. Sytuację nieco ratowały "Indianapolis 500", "Hard Drivin" i "Stunts". Ale te dwa ostatnie byly dosyć parszywie zrobionymi portami z PC-DOS. Na 040/40 jakoś się dało grać ale i tak wyglądały jakby przeniesione z karty EGA.


Jest jeszcze F1GP z Microprose, ale... wymaga porządnych łatek bo oryginalny exec miał blokadę fps'ów.
[#92] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@michal_zukowski, post #84

Jakakolwiek ocena AB3D może być dopiero o przeprowadzona jak dorobi się patcha z wersją 1x1 :)
Przy tej mazi na ekranie 2x2 to ciężko w to grać, chociaz widze ze jest wersja RTG, to może na mojej A2500 odpale.


Panie. Odpaliłem to ostatnio zeby sobie po 20 latach przypomnieć, z cheatami bo nie miałem sił i czasu by przechodzić normalnie, i tak mnie zassało że przebiegłem chyba 8 poziomów. :) Dla porównania odpalony Breathless wyłączyłem po 5 minutach. Ale ta gierka jest drętwa. To już na równie tępym architektonicznie Gloomie się bawię stokroć lepiej.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:06:10 przez kempy
[#93] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@kempy, post #91

A gdzie można znaleźć łatki dla F1GP?
Ja lubiłem jeszcze męczyć Toyota Celica GT Rally.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:09:39 przez Jacques
[#94] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Hexmage960, post #87

Dźwięki i kolory... a o edytor poziomów nawet nie zapytał
[#95] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Jacques, post #93

A gdzie można znaleźć łatki dla F1GP?


https://eab.abime.net/showpost.php?p=800069&postcount=9

https://www.amigaf1.co.uk/F1GP-Ed/index.html

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:54:23 przez kempy
[#96] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@kempy, post #95

Dzięki OK Szkoda, że na Amigę nie ma GP2, na 060 dałoby się już pewnie pograć.

Co do Dreada, marzeniem byłby automatyczny konwerter poziomów z Dooma do Dreada

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:09:31 przez Jacques
[#97] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@MDW, post #73

I trochę mnie irytuje ta fala jaka przewinęła się przez retro-internet "Wreszcie Doom na Amigę".


Dokładnie. Czytając takiego typu wypowiedzi niektórych osób, na dodatek często mających konfigurację na której Doom już chodzi nieźle, zastanawiam się, jak to mówią Japończycy, "ossohossi"?
Albo ludzie mają masową sklerozę, albo jest taka dezinformacja wśród posiadaczy Amigi. Zresztą skutecznie podtrzymywana przez niektóre portale newsowe piszące bardzo ogólnie w stylu "oczywiście Doom nigdy nie został wydany na Amigę". Dodam że to nie jest pierwszy raz, za każdym razem w newsie o Dread jest podobna sentencja.

Edit: Tutaj w komentarzach jest wytłumaczenie, jak dla mnie mętnie i nie wyjaśniające tego uogólnienia.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 10:13:27 przez Solo Kazuki
[#98] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Jacques, post #96

Dzięki OK Szkoda, że na Amigę nie ma GP2, na 060 dałoby się już pewnie pograć.


Jest jeszcze to.

https://aminet.net/package/game/edit/F1GP-Patch
1
[#99] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Solo Kazuki, post #97

Albo ludzie mają masową sklerozę, albo jest taka dezinformacja wśród posiadaczy Amigi


A nie pomyślałeś, że w "zbiorowej świadomości" ludzi spoza wąskiej grupki amifanów "Amiga" == A500?

portale newsowe piszące bardzo ogólnie w stylu "oczywiście Doom nigdy nie został wydany na Amigę"


I słusznie piszą, nie tylko ogólnie ale i szczególnie. Na Amigę został wydany Quake. Doom - nigdy.
1
[#100] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #99

A ja myślę, że chodzi o pewien skrót myślowy: "Doom na Amigę", a w domyśle w PODSTAWOWEJ konfiguracji, czyli to, co tak słynnie negował Romero.
Oczywiście trzeba było dopiero dopiero roku 2021, ogromnej wiedzy, talentu, sztuczek programistycznych i poświęconego czasu by to było możliwe (w epoce nie było), ale jak widać technicznie da się na standardowych A500 i A1200 stworzyć grywalną grę "doomowatą".
Bo Doom na takim SNESie ze specjalnym dopalającym cartridgem wcale nie wygląda lepiej i też nie ma tekstur podłóg i sufitów.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 11:23:53 przez Jacques
[#101] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #99

I słusznie piszą, nie tylko ogólnie ale i szczególnie. Na Amigę został wydany Quake. Doom - nigdy.

I wszystko się zgadza, tylko że Ci ludzie nie odróżniają znaczenia słowa "wydany" a dostępny, przeportowany etc.
Więc jak ktoś świadomie napisze: "nigdy niewydany" i nie wyjaśni, że pomimo braku oficjalnego wydania, gra jest dostępna na platformie, to świadomie wprowadza w błąd niewtajemniczonych ok, racja
[#102] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #99

I słusznie piszą, nie tylko ogólnie ale i szczególnie. Na Amigę został wydany Quake. Doom - nigdy.


Zależy przez co rozumiesz "wydanie", bo jeżeli oficjalne przez firmę x w celach komercyjnych to nie. Ale już jeżeli wydanie jako CD do czasopisma to i owszem, Doom został wydany i to niejednokrotnie. Najlepszy przykład to specjalny CD z Amiga Format.

[#103] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Jacques, post #100

Bo Doom na takim SNESie ze specjalnym dopalającym cartridgem wcale nie wygląda lepiej i też nie ma tekstur podłóg i sufitów.


Z kolei Doom na MegaDrive wymagal sprzetowego 'turbosa' w postaci x32. Polecam tez zobaczyc Dooma na 3D0 - mozna stosowac jako terapie na leczenie amigowych kompleksow. ;)
[#104] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Solo Kazuki, post #102

To, że ktoś umieścił pliki .WAD z wersji shareware oraz kilka dostępnych portów na CoverCD do gazety nie znaczy jeszcze, że gra została na Amigę wydana.
1
[#105] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@kempy, post #103

Polecam tez zobaczyc Dooma na 3D0 - mozna stosowac jako terapie na leczenie amigowych kompleksow. ;)


obejrzałem własnie te wersje na 3d0



troche klatkażu brakuje ale jest podłoga sufit i cieniowanie z odległoscią

za to Doom na Snes-a to faktycznie cud miód i orzeszki

[#106] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Azakiel, post #105

Na 3DO był Need For Speed, nie ma co porównywać nawet
[#107] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Jacques, post #106

Przynajmniej fajny oryginalny soundtrack jest na 3d0. Na YT mozna znalezc historie jego powstania, nagrany przez garazowy band jednego z devow.

Wiki pokazuje ze ten koszmarek wyszedl w grudniu 1995. Ma ktos nagranie jak chodzi doom na 020 28mhz / fast na malym oknie? Bo oryginalnie ten doom 3d0 odpalal sie na konsoli na maciupkim okienku i fullscreen mozna bylo osiagnac tylko przez kody.

PS. Ok mam https://youtu.be/WFdrg-_4Bv0 Podobna wydajnosc. Ciekawe ze jakos dalo sie puscic takiego gniota na 3d0 i Romero nie marudzil.




Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:27:41 przez kempy
[#108] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #104

A ten Cover CD nie został wydany wraz z jego zawartością? Więc zawartość też została wydana.
Idąc takim tropem jak Ty to żadna gra zamieszczona na jakimkolwiek Cover CD nie została wydana...
[#109] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Solo Kazuki, post #108

Mysle ze Recendentowi chodzilo o takie znaczenie slowa "wydana", ze IDS dalo Amidze blogoslawienstwo w postaci pelnych WADow.
To ze ktos zamiescil jakis port DOOMa i dolozyl do tego jakiegos okrojonego WADa jeszcze nic nie znaczy.
Tak to i ja moge zrobic i rozdowac na jakis Ami Parties nawet za darmo.

Przykladem takiego wydania sa np te pozycje ktore sa w "Rodzynkach".

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:43:16 przez Phibrizzo
[#110] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Solo Kazuki, post #108

Masz pełną wersję gry na tym CoverCD (albo na jakimkolwiek innym CoverCD)? Nie?! To o czym w ogóle mowa?
Gra nigdy nie została na Amigę wydana, basta.

EDIT: Zadałem sobie tyle trudu, żeby sprawdzić jakież to "niezbędne pliki WAD" znajdują się na wspomnianym przez Ciebie CoverCD.
Na płycie znajduje się pliczek o nazwie "doom1.wad" (w katalogu Doom/AmiDoom). Ma dokładnie 4196020 bajtów (circa 4 MB). Aj aj, toż to jest znane wszystkim demo (shareware) zawierające 9 poziomów gry. Innych plików WAD na płycie nie znaleziono. Ż\_(ツ)_/Ż

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:53:09 przez recedent
2
[#111] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna
Autor pokazał wszystkim niedowiarkom, że jak się chce cos zrobić to można to zrobić nawet na Amidze 500 i chwała mu za to. Fenomen Amigi i jej największa siła to jej użytkownicy, którzy potrafili wycisnąć z niej rzeczy , które konstruktorom się nie śniły. Amiga Rules !!!.
[#112] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #110

A z Doomem nie bylo tak ze kupowalo sie sam pelny WAD i mozna bylo na nim hulac na execu rozprowadzanym za darmo (shareware).

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:50:33 przez kempy
[#113] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@kempy, post #112

Jest masa portów gier, do których "wystarczy dokupić dane" żeby zaczęły działać. Ale nikt nie twierdzi, że np. na MorphOSa zostały wydane gry typu Homeworld, Quake 3, OpenJK: Jedi Academy, Return to Castle Wolfenstein, Arx Fatalis itp. itd. Powstały porty, owszem. Nawet działające porty. Ale nie znalazł się wydawca, który by grę wydał.

Inaczej jest w przypadku gier od Epic/Runesoft takich jak Robin Hood: Legend of Sherwood albo Knights and Merchants. Te gry z całą pewnością na MorphOSa wydane zostały.

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:59:33 przez recedent
1
[#114] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #113

Nie ma co się sprzeczać o dogmaty, najważniejsza jest "wiara" amigowa
1
[#115] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #113

Początki Wolfa 3D i Dooma to system sprzedaży shareware. Więc teoretycznie wykorzystujac wad z wersji shareware, gra została wydana na wszystkie platformy.
Bez wyjątku, oczywiście jeśli ktoś miał odpowiednik PC execa. Dla ID software liczyła się wtedy każda promocja i Sława produktu.
[#116] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #110

Zadałem sobie tyle trudu,

Proponuję zadać sobie trud i sprawdzić jak była gra dystrybuowana.

Masz pełną wersję gry na tym CoverCD (albo na jakimkolwiek innym CoverCD)?

Jak i na podobnych wydaniach dla PC. Też będzie ci trudno znaleźć pełną wersję, przynajmniej do pewnego czasu. A to dlatego że wszędzie były wersje Doom shareware. Wykupując natomiast licencję kupowałeś WADa w pełnym wydaniu.

Gra nigdy nie została na Amigę wydana, basta.

Też tak potrafię. A dla mnie gra na Amigę wyszła, basta.

I na tym może skończmy dyskusję, bo mnie nie przekonasz że nie wyszła, bo musiał byś dojść do absurdalnych wniosków że i na PC tylko były te wspomniane "doom1.wad" z informacją że to wersja shareware i jak uzyskać pełną wersję.
[#117] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@WojtekX, post #115

I dokładnie też tak do tego podchodzę. Żeby Doom "wyszedł" wystarczyło stworzyć plik wykonywalny obsługujący pełną wersję, którą należało wykupić.
[#118] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Solo Kazuki, post #116

A dla mnie gra na Amigę wyszła, basta.


Trzeba było na samym początku powiedzieć, że "dla Ciebie" i szlus.
Na tych samych zasadach Doom został wydany na kalkulatory Casio, odtwarzacze MP3, aparaty cyfrowe, drukarki czy bankomaty.
2
[#119] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@recedent, post #118

Może byś się odniósł do tego poniżej?

Na tych samych zasadach Doom został wydany na kalkulatory Casio

Ktoś wydał coś na Casio? Bo na Amigę ktoś wydał CoverCD z wersją shareware gry Doom, tak samo jak to było robione z wersją na PC. Czujesz różnicę?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 15:47:15 przez Solo Kazuki
[#120] Re: Dread - pierwsza wersja demonstracyjna

@Solo Kazuki, post #119

proszę

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem