Komentowana treść: Sam460LE dostępna za dwa miesiące
[#31] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #19

Oczywiście piszesz o retro Amidze classic. Bo retro neoamigi to troche jak 12 letni newbeetle. Niby klasyk, a jednak nie do końca.
Co do X1000, myślę, że nie dostaniesz nawet połowy za nią :) Myślę, że nie dostaniesz za nią więcej niż za koszernego procka 060 :D W sensie, prędzej się znajdzie nawiedzony kupiec na 060 niż na x1000. Za klasyczną wypasioną a4000 pewnie można dostać z 6x więcej.
[#32] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #1

Jeszcze jedno chciałem zauważyć przy tym głupim wpisie co do ceny sam.
Rozwój os4 postawił na rozwój hardware pod system, ich prawo. To setki razy trudniejsza ścieżka.
Mos postawił na retro platformy.
Oba systemy sprawę spartaczyły dokumentnie.
Postawiły na złego konia. Zamiast zrobić jak najmniejszą bazę sprzętową i ją dopieszczać to z powodu braku megaherców wyciągano kolejne strucle ze śmietnika, lub produkowano jakieś nieadekwatne płyty.
Przykład:
Mac mini. Mógł urosnąć do kultowej dla amigowćow maszynki. Niestety zabrakło megaherców pod niepotrzebne technologie. A mógł skończyć na tym sprzęcie, optymalizować, rozwinąć demoscene, wyssać do cna. Zabrakło na to i tamto? Wyjechał kolejny blaszak ze śmietnka.
os4 to od początku była utopia. Powinien skończyć na jakimś właśnie SAM i robić to samo co powyżej.
Osobiście uważam, że można byłoby się lepiej bawić na płytach typu efika, sam, mac mini niż rzeźbić nie powiem w czym. Słabo mi się robi, gdy czytam, że komuś się udało odpalić film w jakiejśtam rozdziałce lub zalogować do banku millenium. No WOW.
[#33] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@pawelini, post #30

"Po co w ogóle te systemy istnieją? Bo ja nie wiem." To dobre pytanie.
Amiga miała sens jedynie przez chwile, kiedy była najlepszym co można było mieć w domu.ok, racja
[#34] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #28

Sam mam G5 Dual 2.7GHz i wyje to niesamowicie


Dual 2,7 GHz nie jest głośny... jeśli jest poprawnie serwisowany.
Jak kupiłeś 15-letni komputer, który od nowości ma ten sam układ wodnego chłodzenia to nie dziw się, że wyje.
Musisz zrobić serwis, bo pewnie płyn nie krąży już w chłodnicy. Zresztą - sprawdź sobie jaką masz temperaturę na procesorach.

Cały artykuł na temat serwisowania układu wodnego chłodzenia w G5 znajdziesz w czasopiśmie "Amiga NG" (numer 6).

@pawelini:

Mos postawił na retro platformy.


MorphOS Team wybrał tę ścieżkę, która gwarantowała dalsze istnienie i rozwój (i w dalszej perspektywie - zmianę platformy sprzętowej). Brnięcie w dedykowany, ultra drogi sprzęt uznano za pomysł chybiony. Moim zdaniem było to jedyne rozsądne wyjście z sytuacji "nie mamy hardware do uruchamiania systemu".

@Aniol

Amiga miała sens jedynie przez chwile, kiedy była najlepszym co można było mieć w domu


Skoro więc od dawna nie ma sensu - po co tu wpadłeś, przyjacielu?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 08:25:32 przez recedent
5
[#35] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@Aniol, post #33

To. Po stokroć to!

Tylko i wyłącznie wtedy!
[#36] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@Aniol, post #33

Amiga miała sens jedynie przez chwile, kiedy była najlepszym co można było mieć w domu.


Czyli jeśli najlepszym co mogę mieć w domu będzie np. Sam460LE bo na X5000 mnie nie stać, to wtedy ma sens :)
1
[#37] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@pawelini, post #30

Gdyby ACuba (czy AEON) zrobiło kartę turbo do A1200/A4000, taką jak Blizzard PPC ale mocniejszą, egzystencja OS4.1 nabrałaby głęboki sens. MorphOS tak samo.

A tak, są to systemy "amigowe" które działają na "Amigach inaczej".

Szkoda, bo to zmarnowany potencjał.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 11:39:58 przez _DiskDoctor_
1
[#38] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@_DiskDoctor_, post #37

Obywatelu! Nie licz na A-Eony czy ACuby! Poweruj się sam!

Zrobi się ściepę narodową na Kickstarterze, na pewno znajdzie się mnóstwo chętnych inżynierów, a potem pozostanie już tylko zaprojektowanie i zbudowanie sprzętu, debug, napisanie oprogramowania i sterowników... A na koniec się okaże że nikt już nie produkuje procesorów PowerPC i trzeba skupować za horrendalne ceny z chińskiego szrotu.

A na poważnie: Właśnie po to powstał MorphOS (i później - AmigaOS 4.x) żeby oderwać się od skanapkowanego, niestabilnego prądowo i łatkowo klasyka. Powracanie do tej platformy to byłby chichot historii.
6
[#39] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@pawelini, post #30

Wiele razy powtarzałem po co jest MorphOS -> Po to, żeby na względnie tanim, względnie szybkim sprzęcie uruchamiać oprogramowanie użytkowe amigowe (ten warunek spełnia oczywiście WinUAE i Amithlon) + żeby pod tym systemem korzystać ze względnie nowych technologii (3D, usb, sata, powerpc - tego warunku nie spełnia WinUAE i Amithlon). Dodatkowo, żeby było wygodniej i stabilniej (WinUAE nadal nie spełnia tego warunku) oraz ładniej (tu powiedzmy WinUAE może pare rzeczy ogarnąć, ale takiego dopracowania próżno szukać). Z punktu widzenia programisty ważne też jest aktualne SDK (amigaos3.x leży i kwiczy) i ułatwienia dla programistów (amigaos3.x nadal leży i kwiczy).

Co do przeglądarki to MorphOS ma aktualną przeglądarkę, z Webkitem z tego roku. Nie wiem o co biega...
3
[#40] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@pawelini, post #32

Ale, ale MorphOS jest zoptymalizowany pod każdy sprzęt, na którym działa. Nie licząc modemów w starych makach i kamerki w iSight oraz blutootha wszysko jest obsługiwane.
Dajmy na to Powerbooka:
- gesty myszy na trackpadzie
- obsluga ambient light sensor
- podswietlanie klawiatury
- zmiana podswietlania ekranu
- wifi
- dwa ekrany (jeden glowny, drugi na wyjsciu dvi)
- pc card
- siec lan
- obsluga wbudowanego mikrofonu

I mówimy tu o rzeczach, których plus minus nie ma w innych sprzętach makowych. Czyli zostały dodane tylko dla Powerbooków. To teraz porównaj problemy Amigaos4 z Taborem czy X5000, gdzie wpierw ludzie czekali na zrobienie pojedynczego sterownika do sieciówki.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 12:20:21 przez michal_zukowski
3
[#41] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@pawelini, post #31

Za klasyczną wypasioną a4000 pewnie można dostać z 6x więcej.Cytuj zaznaczony

6x więcej od czego, bo jestem ciekaw jaką konkretnie kwotę masz na myśli?
[#42] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Już tyle razy było mówione "Amiga nie jest dla golasów".

Bezczelne wywyższanie się. Nie można czegos takiego tolerować.

Bo jak już Ci tu parę osob tłumaczyło to jest hobby. Każdy hobbysta wie że hobby kosztuje.


I znowu elityzm i pochwała bycia bogolem zamiast pomocy biedniejszym.

Proponuje założyć specjalna sekcje PPA, "Amiga (NG) Premium", z dostępem po opłaceniu subskrypcji minimum 500 złotych miesięcznie i okazaniem dowodu zakupu (musi być z pierwszej ręki!!!!!) wszystkich amig NG co najmniej od A-Eonu.
Tam się odnajdziesz.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 13:41:14 przez olahughson
5
[#43] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@pawelini, post #32

Słabo mi się robi, gdy czytam, że komuś się udało odpalić film w jakiejśtam rozdziałce lub zalogować do banku millenium. No WOW.

Tak, dokładnie jest to WOW, przeglądanie dzisiejszych rozbudowanych stron WWW na sprzęcie, który ma prawie 20 lat, to jest coś, za co należy się szacunek i brawa, że ktoś ma taką wiedzę i jest na tyle pracowity, żeby to zrealizować. Podobnie jak porty zaawansowanych jak na swoje czasy gier 3d na klasyczne Amigi, rozbudowane lub nie. Też można powiedzieć i zakpić że "po co" skoro taki doom to już stara gra a tu się jacyś amigowcy podniecają, że chodzi w pełnym oknie :) Moim zdaniem, właśnie dzięki takim portom gier czy aplikacjom typu Wayfarer, OWB czy pionier Sputnik (wtedy to było wow!), tego typu sprzęty żyją i nikt ich jeszcze do muzeów nie odstawia. Jednych i drugich :)
1
[#44] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@olahughson, post #42

Zgadzam się, Amiga właśnie zawsze była dla golasów. Podejście twórców sprzętu pod AmigaOS4.x zawsze stało w sprzeczności z tym z czym Amiga była kojarzona.
(aha, to się także tyczy obecnej sytuacji z 060)

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 16:34:56 przez michal_zukowski
[#45] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@olahughson, post #42

I znowu elityzm i pochwała bycia bogolem

Nie trzeba być żadnym "bogolem" aby było stać na X1000 nie...

Ludzie bardzo mocno patrzą na relatywne ceny że przysłania im to zdrowy rozsądek. Jeśli kupisz butelkę szampana za tysiąc złotych to ola boga jakie drogie a przecież każdego stać tysiąc złotych coś kupić. Cukier zdrożał parę groszy to panika na skalę żałoby narodowej. To samo tutaj. Szczególnie jak się siedzi w AOS4 coś klika i jest aktywny w środowisku to są żadne pieniądze. Szczególnie że zawsze daje pewną satysfakcję mieć ultra rzadki komputer o którym było głośno i każdy widząc cenę złapał się za głowę

Akurat tutaj się z Mufą zgodzę że X1000 to super zakup.

zamiast pomocy biedniejszym.

Wspomóc finansowo nie wspomogę bo... nie chcę :)
Ale mogę dać radę. I to nie byle jaką bo internetów
2
[#46] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #45

To czy X1000 miałoby sens finansowy, można by było sprawdzić jesli by istniał port AmigaOS4.x na PowerMaki G5. Jeśli więcej osób kupiłoby OS4 na Maki to sensu by nie było, jeśli więcej X1000 to sens by był. Oczywiście tego się nigdy nie dowiemy.
Z tego też wynika, że sens X1000 jest ściśle powiązany z samym AmigaOS4.x. Są setki dziwnych płyt głównych, a X1000 nie wyróżnia się niczym prócz nieużywanego Xorro i wsparcia AmigaOS4.x. Jeśli rozwój AmigaOS4.x zamrze to sens i cena X1000 spadnie.
[#47] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #10

Może nie zauważyłeś, ale części elektroniczne ostatnio podrożały od 2 do kilku razy. Pi Zero, które sprzedawali za 35zl, teraz ciężko znaleźć poniżej 150zł, za FPGA, które kosztowało 60zł potrafią ci zaproponować za 1700zł, a jak nie, to okres realizacji dwa lata.
[#48] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@pawelini, post #32

Rozwój os4 postawił na rozwój hardware pod system, ich prawo. To setki razy trudniejsza ścieżka.

Nie przesadzaj, od wielu już lat rozwój hardwaru na takim poziomie jak opracowywanie płyt głównych pokroju Sam460LE itp nie jest jakąś czarną magią. To jest coś na poziomie zaawansowanego programowania i składania rzeczy do kupy z "pudełek" korzystając z różnej maści narzędzi to wspomagających. Nikt tu nie projektuje nowego zaawansowanego układu od zera. Dodatkowo taki płyta główna w ACube System nie powstaje od zera, bo producent procka zwykł udostępniać tzw. płytę referencyjną, rozwojową, developerską etc. Zresztą myślę, że choćby Krashan czy chłopaki od kart Warp mogli by coś więcej na ten temat "poopowiadać".
[#49] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #46

Jeśli rozwój AmigaOS4.x zamrze to sens i cena X1000 spadnie.

Tutaj bym się nie zgodził, nie powstało tego za dużo więc już spełnia kryterium bycia w przyszłości sprzętem kolekcjonerskim (im mniej tym lepiej, a tendencja będzie z przyczyn oczywistych w stronę, że mniej;). Nawet jeśli wsparcie i aktualizacje systemu w pewnym momencie się skończą. Amiga 500 też już nie ma nowych wersji systemu, a cena jakoś nie spada :)
[#50] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #44

nie zgadzam się. Raczej był dwie drogi tanie i drogie wersje. Chcesz mi powiedzieć że A4000 była tania?
[#51] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@TomK, post #50

Główne linie sprzedawanych komputerów od Commodore czyli A500, A600, A1200 i A2000 były tanie, dla AmigaOS4 nie powstała żadna linia tanich komputerów.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 19:58:23 przez michal_zukowski
[#52] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@san_u, post #47

Niestety zauważyłem. Natomiast nie wpływa to na sens kupowania takiego Sam460. Ta maszyna jest za droga co do prezentowanych możliwości. Prędkość ma mniejszą niż Peg2, jest wykastrowana z Sata i dzwięku, a żeby pełni skorzystać z PCIe należy jeszcze dokupić sterowniki do Radeonów. Skoro strony chodzą dość wolno (ale akceptowalnie) na G5 2.3Ghz to ~4 razy wolniejszy Sam460 będzie nie do użytku. Czas PPC w NG się skończył.

btw. najszybsze karty PPC, które można włożyć do Mediatora w Amidze 4000 mają prędkość Sam 460.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 20:07:21 przez michal_zukowski
1
[#53] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #51

To jest pojęcie względne co jest drogie a co tanie. Ogólnie wtedy raczej komputery były drogie dla przeciętnego Kowalskiego.
1
[#54] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #11

OS4 na Rpi400


Póki co najmocniejsze Pi jest za słabe na emulację PPC
[#55] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@niebuszewo, post #54

Malina nie dźwignie emulacji PPC to fakt, a ludzie od jedynie prawilnego AOS4.x są przywiązani do PPC... Ta historia kończy się na naszych oczach.
Może na zgliszczach amigowych powstanie kiedyś AOS5 z inną filozofią, nie dla "bogatych elit", po prostu jako distro linuxa zrobione przez pasjonatów nie muszących się obawiać konsekwencji prawnych za wykożystanie nazwy, ze środowiskiem graficznym i rozwiązaniami amigowymi, z wsparciem akceleracji 3d, Steama, w pełni funkcjonalnymi przeglądarkami i innymi standardowymi rzeczami. Może do nazwy systemu będzie dopisek NG i w końcu coś to będzie znaczyło
Mamy Raspbiana, Debiana, Ubuntu, Fedorę i wiele innych distro. Brakuje tylko AOS5NG lub Workbencha5.0OK

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 15:44:58 przez WojoS

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 15:59:17 przez WojoS
[#56] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #55

Może za 200 lat? Huurrraaaa! yippee
[#57] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #55

jako distro linuxa


Jeśli chodzi o sam wygląd systemu, to coś takiego powstało już dosyć dawno, amiwm się nazywa, nawet pod aktualnym Debianem jest dostępne. To menedżer okien dla X11 mający upodobnić linuksowe środowisko graficzne do Workbencha. Ile w tym rzeczywistej "Amigi" to już każdy powinien ocenić indywidualnie. W każdym razie świat raczej nie oszalał na punkcie tego rozwiązania.

[#58] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #55

Ta historia kończy się na naszych oczach.

To już będzie ponad 20 lat odkąd pierwszy raz to usłyszałem. Jakie to szczęście, że już wtedy miałem słaby słuch i nie dosłyszałem dokładnie. szeroki uśmiech Dzięki temu nie pozbawiłem się ponad 20 lat naprawdę interesującej zabawy. Która zresztą trwa do dzisiaj i nie jest ani trochę mniej interesująca.

Amigowa społeczność nigdy nie skuma tego, że różni ludzie mogą interesować się różnymi rzeczami. Co tam PPC… są ludzie, którzy zbierają stare konsole, są dziwaki kopiące nadmuchany worek, ktoś jeździ starym Golfem, inny ślizga się na śniegu, są tacy co całymi dniami wyciągają ryby z wody… PPC to przy tym żadne dziwactwo. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 18:52:28 przez MDW
3
[#59] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@recedent, post #34

Dual 2,7 GHz nie jest głośny... jeśli jest poprawnie serwisowany.
Jak kupiłeś 15-letni komputer, który od nowości ma ten sam układ wodnego chłodzenia to nie dziw się, że wyje.
Musisz zrobić serwis, bo pewnie płyn nie krąży już w chłodnicy. Zresztą - sprawdź sobie jaką masz temperaturę na procesorach.

Cały artykuł na temat serwisowania układu wodnego chłodzenia w G5 znajdziesz w czasopiśmie "Amiga NG" (numer 6).

Jak go kupiłem to wył jeszcze bardziej. Zostawiłem bratu który ma serwis i on coś tam miał zrobić i po tym wyje mniej ale dalej się dość szybko potrafi zrobić zbyt głośno. Pewnie tylko sprężarką z kurzu wydmuchał i zmienił pastę bo o serwisowaniu układu chłodzenia nie wspominał a na pewno by o tym mówił jakby to zrobił.

Sprawdzę ten artykuł. Dzięki.
[#60] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące
"nie dla golasów"
Co to dziś za problem, dla przeciętnego Polaka, wydać 4,5k? Myślę, że żaden. Jeśli nie stać go żeby wyłożyć gotówkę, to weźmie sobie w raty i spłaci z palcem w... nosie.
To nie jest myślę dla nikogo problemem, problemem jest za to zasadność takiego wydatku.
Jeden wyda te 4,5k na zabytkową i wolną SAM (i szacunek dla niego - jego pieniądze, jego sprawa na co je wydaje), a drugi będzie wolał wydać te 4,5k np. na MacBooka Air M1, a do Amigowania użyć "maka ze śmietnika" i też szacunek dla niego. Jak to mówią punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pisanie jednak, że ktoś nie chce wydać 4,5k na starą SAM, to jest golas, jest dla mnie pozbawione sensu i zwyczajnie niegrzeczne.

"Maki ze śmietnika"
Chyba dawno na aukcje nie zaglądaliście;) maki na PPC nabierają pomału wartości kolekcjonerskiej. Ciężko kupić dziś coś sensownego poniżej 1000 zł (coś sensownego mam na myśli mocniejsze powerbooki czy powermacki). Jeśli ktoś ma taki sprzęt ze śmietnika i czuje do niego niechęć, bo np. SAM lepsza, to może mi go sprezentować - piszcie na priv ;)
4
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem