Komentowana treść: Sam460LE dostępna za dwa miesiące
[#121] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #119

No cóż, dla oglądania stron w sieci lepiej jak procek spędzi połowę czasu na dekodowaniu każdego obrazka, to reszta czasu procka pójdzie na ociężały javascript i strony pójdą szybciej.

Aby ocenić wpływ AV na ogólną wydajność najlepiej by było testować na tym samym komputerze tylko bez AV. Podobno opcja noaltivec przy starcie systemu załatwia sprawę.

Co do AV to jeszcze port Doom3 korzysta z AV, no ale tu czekamy na pojawienie się shaderów w Morphosie.

Doom3 dużo kombinuje z przeliczaniem wektorów bo wszystkie obliczenia związane z cieniami są liczone na procesorze i tutaj można by sporo ugrać optymalizując tą część silnika.

Najwięcej to pewnie można by odciążyć procesor implementując liczenie cieni na vertex shaderach. Sam Doom 3 tego nie ma w bezpośredniej formie ale ma zaimplementowaną obsługę rozszerzenia od 'ultra shadow' więc część kodu setupu tego dla akceleracji sprzętowej jest. Ultra shadow to rozszerzenie Nvidii i w Doom3 bardzo mocno odciąża procesor przy liczeniu cieni. Jak się zmniejszy rozdzielczość tak aby dociążyć procesor to potrafi być jakieś 50% lepsza wydajność. Tutaj oczywiście zakładam że Nvidia zrobiła z programowalnych shaderów "łatwe" do użycia rozszerzenie. ATi nigdy tego rozszerzenia nie wspierało bo oprócz Doom 3 nigdzie chyba nie było użyte. Można by więc pewnie samemu to zaimplementować na vertex shaderach. Raczej mało możliwe że cowcat albo ktoś inny zrobi ale to by była imho najoczywistsza opcja optymalizacji oprócz ogólnego effortu w użycie AltiVeca. R300/400 to nie wiem czy mają wystarczająco rozbudowane VS ale R500 czyli jakiś x1950 to imho takie coś mógłby obsłużyć.
[#122] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #107

Co do gry Tower57 - już dawno otrzymałeś odpowiedź, ba - nawet film jak gra chodzi nawet na zwykłej X850XT (zapewniam, że na X1950 jest jeszcze szybciej).

Możesz też obejrzeć pełny walkthrough z tej gry. Zgrywane z G5 2,7 GHz z kartą X1950 w wersji AGP:

TUTAJ

Jeśli Trevor lubi używać MorphOSa na komputerze wyposażonym w najwolniejszą dostępną kartę graficzną to jego sprawa, ciekawe tylko czemu tak nie robi w przypadku swoich AmigOne. Zakładam, że to lenistwo z jego strony a nie zła wola bo słyszałem że Dickinson to równy gość - szkoda, że gra po "niewłaściwej" stronie :).

(uwaga, ostatnia część zdania to cytat z komiksu Funky Koval, część 2 "Sam przeciw wszystkim" - proszę sprawdzić zanim ktoś się uniesie słusznym gniewem i rozpęta się flejm).

Może w takim razie powiedz nam jaki benchmark porównawczy G5 z X5000 Cię usatysfakcjonuje?
Ragemem dostępny jest tylko na OS4 i mierzy szybkość pamięci.
LAME dostępny jest zarówno dla OS4 jak i MorphOS-a i mierzy szybkość CPU (ewentualnie +AltiVec), ale nie możesz udostępnić wyników.
Klient RC5/OGR jest dostępny zarówno dla OS4 jak i MorphOS-a i mierzy szybkość CPU, ale nie możesz udostępnić wyników.

To może umówmy się, że ja podam wynik z mojej maszyny dla wybranej przez Ciebie wersji LAME albo klienta RC5 i wpiszę go w tym wątku, a potem Ty albo powiesz "a u mnie jest szybciej" albo nic nie napiszesz, to wtedy będziemy wiedzieć że jest wolniej. OK?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 11:07:35 przez recedent
1
[#123] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #119

No proszę, myślałem, że ten wątek jak dziesiątki podobnych wcześniej skończy się tradycyjną nic niewnoszącą nagonką niedoinformowanych frustratów, a tu ni stąd ni zowąd takie ciekawe kwiatuszki na temat MOSa wychodzą. Dzięki za ten komentarz aż dałem łapkę w górę co mi się niezmiernie rzadko zdarzaOK

Cóż ja mogę Ci napisać, żyjemy w świecie, w którym niejako spełniły się ideały Amigi, która od samego początku korzystała ze sprzętowej akceleracji grafiki (co prawda w tamtych czasach 2D). No i w sumie myślałem, że każdy współcześnie rozwijany system tak ma, lecz z tego, co tutaj napisałeś to Morphos nadal tkwi w epoce wczesnego MS-DOS, gdzie karta graficzna robi za mało istotnego wyświetlacza, a wszystko na siłę jest pchane przez CPU.

No na szczęście w AmigaOS 4 to jest zupełnie inaczej. Wiesz mamy rok 2022, GPU od dawna jest wydajniejsze niż CPU i tam, gdzie można wykorzystywać jego moc to trzeba to robić. Tak, gdzieś tam w okolicach 2005 roku cieszyłem się, że na mojej Amidze One G4 XE, jakiś tam film DVD pod Mplayerem czy DvPlayerem z włączonym Altivecem zabierał 35% zamiast powiedzmy 55% zasobów CPU. No ale było to już tak dawno temu, że pamiętają o tym nieliczni górale Tak ogólnie to do takich rzeczy najlepiej sprawdza się GPU i nie mówię nawet o stosunkowo świeżym w realiach amigowych UVD, ale nawet stara akcelerecja po kompozycji dawała tutaj więcej niż Altivec. Tak, tak, tak, teraz sobie przypominam, że faktycznie ten Wayfarer, tak dosyć słabo radził sobie z YT. No ale, że na PPA chodziła fama, że to powolny browser, wziąłem to mylnie za oznakę tejże ociężałości. Do głowy by mi nie przyszło, że może być to objaw archaicznych rozwiązań MOSa, które na hardware bez Altiveca obajwiają się ze zwiększoną mocą.

Akceleracja w produkcjach SDL, tut także AmigaOS 4 wykorzystuje to, co daje karta graficzna, można więc przy każdej produkcji włączyć sobie by była realizowana na jeden z kilka sposobów, np. przez GL, kompozycję obrazu itp. Kiedyś może puszczę film, obrazujący ile dobrego to daje. No cóż, to co napisałeś znowu wiele tłumaczy, np. taką sobie prędkość mosowego DOSBoxa. Aż narobiłeś mi ciekawości i będę musiał sobie kiedyś na jesień zrobić przekładkę grafiki pod MOSa, by sprawdzić, czy np. jak jakaś gra bądź emulator chodzi w niskiej rozdzielczości i przeskaluje się ją do kilka razy wyższej nakładając na to jakiś filtr graficzny, będzie to miał zerowy wpływ na wydajność (tak jak jest dzisiaj na AOS4), czy może w sposób istotny zwiększy obciążenie CPU (tak jak to miałem naście lat temu w czasach A1 G4 XE).

Co do datatypow. Naprawdę napisałem już wszystko. Ja za bardzo nie rozumiem jak w ogóle można tutaj mówić o obciążeniu procesora. No ale jeśli to co napisałem wcześniej nie wystarcza polecam przeczytać pierwszy fragment tego artykułu sprzed roku, gdzie tłumaczę wpływ Altiveca, a w zasadzie jego brak na takie rzeczy jak datatypy.
[#124] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #123

Mufa, mylisz kwestie. MorphOS ma akceleracje wyswietlania dzięki overlayowi (czyli to co w OS4 załatwia kompozycja). Działa to od wielu lat z DMA (a co chyba dopiero teraz zaczeło działać na AmigaOS4). Wayfarer wykorzystuje overlaya w fullscreenie jak też w okienku. MorphOS nie ma akceleracji dekodowania, ale AmigaOS4.x też nie ma akceleracji dekodowania w dostępnych przeglądarkach więc nic z przeglądania netu nie jest przyspieszane. Nie mieszaj ludziom w głowach. Z tego wynika, że PowerMac G5 jest obecnie lepszą maszyną do oglądania youtube/netu i podobnych od X5000 bo ma altiveca (i obie maszyny mają akceleracje wyswietlania (chociaż nie wiem czy na Odyssey pod OS4 jest to używane).

Co do skalowania okienek. W MorphOSie do jak ktoś chce mieć darmowe skalowanie to używa overlaya. Dosbox MorphOSowy ma overlaya bo sam go dopisałem. Skalowanie jest za darmo. Tower57 ma darmowe skalowanie na AmigaOS4 bo Daytona to dopisał (chyba korzystając z kompozycji), niestety nie dopisał tego do wersji MorphOSowej.

Dlatego zasugerowałem skorzystanie z opcji uae i małego ekranu, gdyż wtedy obrazy są normalnie systemowo/amigowo blitowane na ekran. Porównywanie wersji pod AmigaOS4 ze sprzętowym skalowaniem do wersji Morphosa bez sprzętowego skalowania byłoby nieuczyciwe (morphos ma wtedy okolo 15fpsów mniej) . Overlay i cgxvideo.library jest api amigowym od 25 lat więc brak jego użycia przez Daytone jest błędem projektowym programisty.
5
[#125] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@recedent, post #122

Przypominają mi się lata 90. i teksty, że jak gra wyglądała lepiej na PSX to była ta konsola była lepsza od Saturna i odwrotnie.
[#126] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #123

Cóż ja mogę Ci napisać, żyjemy w świecie, w którym niejako spełniły się ideały Amigi, która od samego początku korzystała ze sprzętowej akceleracji grafiki (co prawda w tamtych czasach 2D). No i w sumie myślałem, że każdy współcześnie rozwijany system tak ma, lecz z tego, co tutaj napisałeś to Morphos nadal tkwi w epoce wczesnego MS-DOS, gdzie karta graficzna robi za mało istotnego wyświetlacza, a wszystko na siłę jest pchane przez CPU.

Obsługa technologii graficznych w MorphOS wydaje się na poziomie bardzo podobnym do tego co AmigaOS4 miał do powstania Warp3D Nova

https://forum.amiga.org/index.php?topic=70698.0

2016 rok to nie było wcale tak dawno temu...

No na szczęście w AmigaOS 4 to jest zupełnie inaczej. Wiesz mamy rok 2022, GPU od dawna jest wydajniejsze niż CPU i tam, gdzie można wykorzystywać jego moc to trzeba to robić.

To jest aż nader oczywiste że trzeba wykorzystywać moc sprzętu na 100%. Głupio by było gdyby karta graficzna czy tym bardziej procesor nie były w pełni wykorzystane.

No i tutaj pojawia się pytanie: Czy AmigaOS4 obsługuje OpenCL albo ma jakieś swoje rozwiązanie dające możliwości wykorzystania kart graficznych?

Są jakieś plany obsługi takiej technologii?
[#127] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@recedent, post #34

„ Skoro więc od dawna nie ma sensu - po co tu wpadłeś, przyjacielu?”
Myślałem, ze hobby nie musi mieć sensu i z tego powodu, zbytnio się nie dziwie, ze ktoś dzisiaj używa Mosa i Aos4.
Praktycznego sensu to przecież nie ma wcale, bo to tylko przestarzałe/wybrakowane technologicznie systemy, działające na równie nieaktualnym hardware.
A wpadam tu często, bo stronka dotyczy zabawek z dawnych lat i nie ma polityki oraz innego gie… OK
1
[#128] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@Aniol, post #127

Myślałem, ze hobby nie musi mieć sensu


Dla ludzi spoza nie, ale dla samych hobbystów ma sens :)
[#129] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@karolb, post #128

Hobby to : pociąg, pasja, zapał, szajba, dążność, podatność, pożądanie i tak dalej

Dzisiaj z informatycznego punktu widzenia bawienie się Amigą Commodore czy Amigą NG i wydawanie na te sprzęty pieniędzy nie ma sensu. To jest niezaprzeczalny fakt. Hobby usprawiedliwia ten fakt.
1
[#130] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@djpiotrs, post #129

Pisanie o tym czy to ma sens, też nie ma sensu, bo każdy o tym wie xD
[#131] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@karolb, post #130

Pisanie o tym czy to ma sens, też nie ma sensu, bo każdy o tym wie xD


W 100-u procentach zgoda, tu nie ma sensu na moim przykładzie: praca prawie na dwa etaty (mogę, muszę, chcę nie ma dobrej odpowiedzi) plus dorabianie przez składanie/serwisowanie kompów (to lubię akurat), a co jakiś czas wieczorami (gdy dzieci i moja wyrozumiała żonka śpią) internety, a w tym często PPA, exec,c64power forum(atarowskie fora też przeglądam) plus amigowa gra lub demo w tle na laptopie z winUae. Posiadam co prawda Rpi3b+ w obudowie A600 plus RetroPie z fajną kompilacją dorobku commodore, Rpi400 do której na dniach AmiKit zainstaluję(dopełnienie do amibiana1.5ee, pimigi2.0 i mega przyjemnego raspbiana), C64 oryginał, obudowa c64 z keyrah v2, Rpi2b+ i BMC64 (wygodne, szybkie, poręczne, satysfakcjonujące w skrócie i częściej używane z racji wygody :). Też cierpliwie w kącie czeka obudowa od Amigi 500 z interfejsem Arduino do podłączenia klawiatury przez USB i myślę w przyszłości o wpakowaniu do tej przyjaciółki takiej płyty głównej od laptopa na którą zainstaluję zarówno soft amigowy jak i CP2077 i Wiedźmina3... A po co to?? Nie powiem. Nie znam odpowiedzi. Cała zabawa polega na robieniu czegoś. Człowiek wpada na pomysł, potem to neguje, a na końcu zaczyna realizować xD. Co jakiś czas wpada do mnie kumpel, odpalamy Pinballa na jakiejś niekoszernej amidze lub jakieś demko lub inną grę, sączymy piwko, gadamy... On się jara, że to fajnie chodzi, ja się cieszę jak szczerbaty do sera...Hobby nie ma racjonalnego wytłumaczenia.
P.S. dalej, konsekwentnie twierdzę, że wydanie ponad 8k PLN na słabo wspierany sprzęt przez producenta to zły pomysł bo do odpalania scumvm lub dosboxa to za drogo, ale będę od tej pory milczał xD


Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 00:21:00 przez WojoS
[#132] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #124

Człowieku nie kompromituj już się więcej. Najpierw piszesz że Altivec to jest globalnie wszyty w SDL w celu akceleracji, a potem piszesz że Ty specjalnie dorobiłeś "akcelerację" do E-UAE. Już pomijam fakt naginania rzeczywistości w postaci porównania starego Overlay, co to święcił triumfy w czasach kart Voodoo i pierwszych Radeonów i dawno już wyszedł z obiegu, ze współczesnymi metodami akceleracji 2D, dostępnymi w AmigaOS 4. Wracając do akceleracji SDL, to albo coś jest globalnie wszyte i nie trzeba niczego specjalnie dorabiać, albo nie. Po prostu kompilujesz dowolny program i nieczego dalej nie dorabiasz, to odpowiednie mechanizmy pozwalają na to by sam użytkownik zdecydował, którą z domyślnie wszytych metod akceleracji ma użyć. Tu zrobiłem Ci krótki filmik z AmigaOS 4 byś wiedział jak to powinno wyglądać w 2022r:



Oskarżanie Daytony że zrobił błąd jest poniekąd słuszne. Przy czym jego błędem była wiara iż MorphOS jest systemem, który gra w tej samej lidze i ma akceleracje 2D na poziomie systemu z XXI wieku. Cóż dał się nabrać, jak wiele innych osób, między innymi dzięki działalności takich propagandzistów jak Ty. A to globalne DMA w graphics.library to Wam zrobił jakiś magik? Gandalf Szary przyszedł i zrobił "pstryk"? Bo wiesz przecież że to trzeba pisać dla konkretnej platformy. Także pisanie że macie to od zawsze jest bzdurą, trzeba podać co od kiedy i dla jakiej maszyny. Ja mogę podać niewygodną prawdę że dla X5000 takie coś istnieje dopiero od stycznia tego roku i nie jest dostępne poza systemem beta, jednak dla X1000 istnieje przynajmniej 10 lat. Nie będę jednak ludzi ściemniał że globalnie dla dostępnego hardware to to istnieje "od zawsze". Że Mac G5 jest lepszą maszyną do YT w kontekście nędznych możliwości Mosa w zakresie akceleracji wideo, to już przebiłeś sufit absurdu.

Ogólnie mam wrażenie że ta dyskusja jest co raz bardziej absurdalna, więc należy ją potraktować wyłącznie śmiechem. Zatem jest to mój ostatni post tutaj, po prostu nie mam czasu na kopanie się koniem. Natomiast myślę że zrobię podobne crazy demo jak w przypadku Dooma III, tyle tylko że na tapetę wezmę gry SDL i ogólną akcelerację 2D MOS vs AmigaOS. Zrobiłem już sobie stosowne graby ekranowe Twoich wypowiedzi, na wypadek gdyby przypadkiem znikły oraz stosowne notatki. Tym razem w przeciwieństwie do Dooma zrobię film publiczny, gdyż poza dawką śmiechu film będzie miał też walory edukacyjne, a zdaję sobie sprawę z tego że niektórzy mogą błądzić i dawać wiarę Twoim kruchym argumentom. Także dziękuję na razie za dyskusję i prawdopodobnie zimą (bo niestety wcześniej mam w planach nagrać kilka innych filmów i muszę wygospodarować czas na przekładkę karty GFX i odpalanie MOSa) się przypomnę.
[#133] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #132

Człowieku nie kompromituj już się więcej. Najpierw piszesz że Altivec to jest globalnie wszyty w SDL w celu akceleracji, a potem piszesz że Ty specjalnie dorobiłeś "akcelerację" do E-UAE.

Powoli, spokojnie, napisałem o dosboxie a nie o euae. Nie pisałem o Altivecu tylko o Overlayu. Dorobiłem po stronie dosboxa jak też po stronie sdla odpowiednie wsparcie.

Czekam zatem na film, maszynka z AmigaOS4.x i odpalony youtube w przeglądarce kontra MorphOS i odpalony youtube w przeglądarce. Wtedy porozmawiamy o wsparciu wyświetlania filmów.
9
[#134] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #133

Marne szanse na odpowiedź bo jak zostało napisane w poście #132
Zatem jest to mój ostatni post tutaj


Trzymamy za słowo (pisane), bo nie zamierzam i NIE

Zrobiłem już sobie stosowne graby ekranowe Twoich wypowiedzi, na wypadek gdyby przypadkiem znikły
1
[#135] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@Norbert, post #134

Jak mu się skończą argumenty to pojedzie z osobistymi wycieczkami i doda cię do ignorowanych, i będzie pisał dalej. Taki już jest Pan Mufa, pufa i tyle.

Tak więc nie licz na to, że przestanie. Szkoda pisać dalej.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 16:23:03 przez KM_Ender
2
[#136] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@KM_Ender, post #135

Jeśli tak zrobi to będzie znaczyło że znamy go bardziej niż on sam siebie.
A jeśli nadal będzie pisał, to będzie znaczyło, że to co pisze mija się z prawdą.
MUFA-amigaone-pl napisał:

Zatem jest to mój ostatni post tutaj, po prostu nie mam czasu


Wracając do tematu.
Czy rzeczywiście to tylko 2 miesiące?
Czy cena nie zostanie do tego czasu podwyższona ?
[#137] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #81

z Peceta korzystam kilka godzin i tak samo z amigi 500.
[#138] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@Norbert, post #136

Czy cena nie zostanie do tego czasu podwyższona ?

W zasadzie to już podnieśli cenę, o prawie 200 euro, bo z tego co widzę to LE jest wariantem Sam460CR z dodanym slotem na mikroSD
https://shop.acube-systems.biz/5-sam-motherboards
Zdjęcie nie przedstawia płyty tylko właśnie CR więc nie wiadomo wygląda.

News o Sam460CR https://www.acube-systems.biz/index.php?page=news&id=144
Tam kosztowała 489 euro. Nie wiadomo tylko czy wersja 1.1GHz czy 1GHz.
[#139] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #138

AmigaOS3. 2 dla klasyka kosztuje 42,70€, a AmigaOS 4.1FE w cenie 30€
[#140] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #139

Po co czekac jak można się mieć już teraz płytę za €962.58
https://shop.acube-systems.biz/sam-motherboards/124-sam460.html
1
[#141] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@KM_Ender, post #135

No cóż tamten post miał być ostatni.ale muszę jednak uściślić swoją wypowiedź, gdyż widzę że zostałem opatrznie zrozumiany przez swoich fanów. Deklarując napisanie ostatniego postu tutaj miałem rzecz jasna na myśli ten wątek. Konta na PPA nie likwiduję a wątek akceleracji będę kontynuował w formie wideo. Nagram nawet Rzookolowi jak chodzi YT pod OWB, choć ja już taki film zamieściłem kiedyś na blogu.

Co do osób ignorowanych, to jakiś czas temu postanowiłem dać niektórym ponowną szansę i wykluczyłem z tego grona w pierwszej kolejności właśnie Ciebie. No cóż poziom twojego posta każe się zastanowić czy nie uczyniłem tego zbyt pochopnie.
1
[#142] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #141

Dziękuję bardzo. Rafał zrób film, ja go chętnie obejrzę. Być może również zbyt pochopnie i niewłaściwie cię oceniłem. Każdy może się zmienić. Zatem przepraszam. OK
4
[#143] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące
No tanio nie jest... ale widze ze 80szt poszlo - batch liczył 130 płyt - zostało 50. Wcześniej też rzucili kilka płyt, które sprzedali na pniu. Prawde mówiąc część tej wysokiej ceny i tak zjadła inflacja. Gdyby przeliczyć na cukier to relatywnie staniała o połowę +-4000pln... 9 razy samochód zatankujesz Za rok będzie można po dwie takie płyty z pensji mogli kupić
1
[#144] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@arturB, post #143

Nasz Polski problem jest taki ze jesteśmy biedni ;).
1
[#145] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@arturB, post #143

Limited edition to sprzedali.
Ja to tak podejrzewam że większość tych płyt która się sprzedała poszła do osób które już mają lepsze komputery pod AOS4 albo takie same. Ot jak się kolekcjonuje (a pewnie dużo osób w środowisku AOS4 kolekcjonuje) to rządzi się to innymi prawami. Tabora też kupią mimo że mają już X1000/5000.

A co do podwyżej w przyszłym roku to będą podwyżki... ceny cukru.
Aby tylko srajtaśmy za bardzo nie podrożały bo jeszcze tylko brakowało nam na ulicach protestów i zamieszek
1
[#146] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #145

No fajnie by było aby w 100% poszło to do userow AmigaOS 4, ale z doświadczenia wiem że jakaś (z pewnością mniejsza) część może iść do różnych kolekcjonerów. Również takich co to związków z AmigaOS 4 wielkich nie mają, po prostu zbierają unikatowe komputery i co dziwniejsze, nawet takie które nie występują w formie stylizowanych kompletnych urządzeń, jak dajmy na to X1000, a zwykłych plyt głównych, typu stare A1 od Eyetechu.

To też może iść do userów innych systemów. Chyba o ile mnie pamięć nie myli własnie Artur pisał kiedyś że nabył swoją X5000 od gościa co ją kupil pod kątem Linuksa PPC, ale potem chyba nigdy nie znalazł czasu by ją uruchomić. Zresztą jak spojrzeć choćby na projekt laptopa co to być może będzie na nim chodził AOS 4, to jednak pomysł zrodził się nie ze strony Acube czy naszego środowiska, a z potrzeby płyty PPC dla Linuksa. Zatem pomimo istnienia milionów różnych urządzeń X86 czy ARM, zawsze znajdzie się jakaś grupa dziwaków, którzy chcą używać dziwnego hardware do swoich dziwacznych potrzeb, a userzy AOS 4 są tylko częścią z nich
1
[#147] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #146

No fajnie by było aby w 100% poszło to do userow AmigaOS 4, ale z doświadczenia wiem że jakaś (z pewnością mniejsza) część może iść do różnych kolekcjonerów. Również takich co to związków z AmigaOS 4 wielkich nie mają, po prostu zbierają unikatowe komputery i co dziwniejsze, nawet takie które nie występują w formie stylizowanych kompletnych urządzeń, jak dajmy na to X1000, a zwykłych plyt głównych, typu stare A1 od Eyetechu.

Myślę że pomiędzy kolekcjonerami rzadkiego sprzętu a ludźmi którzy mają już na tyle nazbieranych płyt AO że trudno tego nie nazwać kolekcją i mogą się skusić na uzupełnienie 'braków' to trochę tych płyt trafi bardziej do kolekcji niż używania. Szczególnie nazwa Limited Edition to taka trochę jak czerwona płachta na byka i w sumie dlatego o tym wspominałem :)

To też może iść do userów innych systemów. Chyba o ile mnie pamięć nie myli własnie Artur pisał kiedyś że nabył swoją X5000 od gościa co ją kupil pod kątem Linuksa PPC, ale potem chyba nigdy nie znalazł czasu by ją uruchomić.

Jak dla mnie Linux PPC to trochę dziwny temat ale widocznie tego typu architektura ma swoje zastosowania. Typowe platformy są jakby nie patrzeć trochę dziurawe a ludzi z manią prześladowczą nie brakuje. PowerPC, szczególnie na big endianie zapewne jest bardziej bezpieczny niż jakiś zagrzybiały x86.

Ale tak naprawdę co jest tak naprawdę głównym motywatorem takich projektów to nie wiem.
Mi osobiście jeśli chodzi o używanie komputera nie robi absolutnie żadnej różnicy jakie ISA ma komputer który używam.

Zresztą jak spojrzeć choćby na projekt laptopa co to być może będzie na nim chodził AOS 4, to jednak pomysł zrodził się nie ze strony Acube czy naszego środowiska, a z potrzeby płyty PPC dla Linuksa.

Pogooglowałem odnośnie tego laptoka. Całkiem fajnie to wygląda. Aby tylko nie próbowali tam wciskać panelu TN to będzie idealny target dla AmigaOS. Dodatkowo sprzęt open source więc tym bardziej nadający się do przystosowania.

Oprócz tego potencjalnego laptopa, różnych płyt AmigaOne i SAMów jest jeszcze jedna bardzo ciekawa platforma Raptor Blackbird / Talos II


Trochę takie płyty niestety kosztują ale mamy już 3.2/3.45GHz z turbo do 3.8GHz POWER9 i z testów wynika że całkiem niezłą wydajność https://www.phoronix.com/review/power9-threadripper-core9

Czy warto to kolonizować to nie wiem bo są różne aspekty które trzeba by wziąć pod uwagę. Laptop open source wydaje się bardziej realny.
1
[#148] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #147

PowerPC, szczególnie na big endianie zapewne jest bardziej bezpieczny niż jakiś zagrzybiały x86.


Serwerowy POWER dawno przeszedł na Little Endian. Dzisiaj BE na aktualnym sprzęcie nikt nie używa.
2
[#149] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@hrw, post #148

[#150] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@hrw, post #148

Serwerowy POWER dawno przeszedł na Little Endian. Dzisiaj BE na aktualnym sprzęcie nikt nie używa.

Chyba jednak ktoś używa bo wychodzą jeszcze nowe dystrybucje Big Endian dla PowerPC
PPC to taki trochę ostatni bastion BE w świecie komputerów. ARM niby wpiera BE ale ze świecą szukać dystrybucji BE bo brak bootloaderów i sterowników.

Tak wspomniałem te Raptory bo to chyba najwydajniejsza platforma PowerPC jaką można obecnie kupić która jeszcze jest przeznaczona dla zwykłych ludzi i którą można by ewentualnie przystosować do obecnych systemów bez ich kompletnego przepisywania. Nie byłoby to rozwiązanie tani tanie ani jakoś szczególnie wydajne (w sensie w porównaniu do tego co można mieć na PC za ułamek ceny) ani nawet nie ma żadnej gwarancji długowieczności. Cieżko znaleźć informacje czy POWER10 dalej obsługuje BE. IBM nie wspiera już BE jeśli chodzi o oprogramowanie więc w zasadzie to mogli sobie już temat odpuścić a jeśli nawet tego nie zrobili to pewnie to zrobią. No chyba że to tak niewiele kosztuje że nie będzie to miało żadnego znaczenia z punktu widzenia liczby użytych tranzystorów. Tak może być patrząc na ARM który podobno dalej wspiera zarówno LE i BE mimo że tutaj to już praktycznie nikt nie używa BE. Ot aby ise o tym przekonać wystarczy poszukać systemu Big Endian dla Raspberry Pi... szczerze mówiąc nie spodziewałem się dużego wyboru ale myslałem że jest przynajmniej cokolwiek. Na czwórkę wygląda że nie ma dokładnie żadnego systemu Big Endian
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem