Komentowana treść: Sam460LE dostępna za dwa miesiące
[#61] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@Ittaj, post #60

Pisanie jednak, że ktoś nie chce wydać 4,5k na starą SAM, to jest golas, jest dla mnie pozbawione sensu i zwyczajnie niegrzeczne.

Pozbawione sensu to jest pisanie o czymś że nie ma sensu tak jakby odnosiło się to do czegoś co ktoś powiedział podczas gdy nic takiego się nie wydarzyło ...
[#62] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #28

Mając X1000 musiałbyś kupić głośną suszarkę z G5 aby miało to jakikolwiek sens a i tak pewne rzeczy byłyby gorsze więc trochę bez sensu interes. Sam mam G5 Dual 2.7GHz i wyje to niesamowicie


Po pierwsze to mam nieodparte wrażenie że nigdy w życiu nawet nie stałeś koło X1000. Niestety powielasz błąd powielany przez niemal wszystkich Mosowców, którzy uważają że mają dokładnie to samo co userzy AmigaOS 4, tylko za mniejsze pieniądze. Nie jest to prawdą ani w zakresie hardware, ani w zakresie software.

Wiesz ja pomimo że jestem fanem AmigaOS 4, jestem w stanie zauważyć przewagę MOSa a jest nią przeglądarka inernetowa. Używałem ją wbrew opiniom części samych mosówców uważam że jest bardzo szybka przynajmniej na X5000 040. Tak że w dzisiejszych czasch przeglądarka to bardzo ważna zaleta, na tyle ważna że jestem w stanie to wytłuścić.

Jednocześnie jednak wiem że AmigaOS 4 ma zdecydowanie lepszy hardware, niejednokrotnie używałem Maków na Amiimprezach i śmiem twierdzić że to śmiech na sali, doceniam też że znalazł się jeden Mosowiec w osobie Pampersa, który stwierdził kiedyś na forum PPA że on z X5000 na Maca G5 nie przeszedł by już nigdy. Natomiast to są raczej pojedyncze wypowiedzi od niebieskich, które faktycznie doświadczyły użytkowania Amigi One, większość jak Ty żyje w błędzie uważając tylko na podstawie własnych wyobrażeń że mają rację. Poza hardware MOS leży w zakresie sterowników, liczby oprogramowania (cztery razy mniejszej), jakości tegoż oprogramowania i wielu innych rzeczy o ktorych nie będę tutaj dyskutował bo było to dyskutowane po wielokroć. W skrócie Mosowcy uważają że MOS to ta sama (lub nawet wyższa liga), ja uważam że to nie jest ta sama liga i dlatego wydatkow na X1000, ktora przez lata była najlepszym hardware dla AmigaOS 4 (a w pewnych aspektach nadal jest) nie żałuję. Zwłaszcza że gdybym chciał ją sprzedać to po 11 latach pewnie nic bym nie stracił. Gdybym 11 lat temu te same pieniądze przeznaczył np. na zakup peceta niczym przysłowiowa Krystyna z Gazowni. To z 8 tys. zł dziś straciłbym pewnie 7900, tymczasem przeżyłem fają przygodę z kompem, którego użytkowało pewnie mniej osób niż zdobyło Mount Everest przez 11 praktycznie za darmo (gdybym chciał sprzedać, ale nie chcę).

Swoją drogą dobrze wiemy że nic takiego jak port AOS4 na MAC się nie pojawi ponieważ Hyperion jest bardzo mocno powiązane z A-Eon i A-Cube.


Swoją drogą to ja nie wiem co zrobi Hyperion, powiedziałem jedynie że nie wykluczam takiego scenariusza. Wiem jedynie że powszechna wiedza na temat żywota projektu Moana jest mocno dziurawa. Wiem też że A-EON chocby zapowiedziami systemu V54 idzie na ostrą wojnę. Czy Hyperion zareaguje w jakiś sposób i czy sposobem tym będzie wydanie systemu na Maki, rzecz jasna nie wiem. Nie siedzę w głowie Hermansa, wyrażam jedynie opinię iż taki scenariusz może się wydarzyć.
[#63] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #62

Mufa, a czy mógłbyś zrobić film i wrzucić na YT z aplikacjami (nie grami) które uważasz za najlepsze na OS4? Tak po minucie na każdą z nich (tylko z nazwami aplikacji, bez zbędnych komentarzy i przytyków w tym filmie). Ja jestem bardzo ciekawy jakie to są aplikację.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 12:32:37 przez Rafael/ARMO
[#64] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #62

Zwłaszcza że gdybym chciał ją sprzedać to po 11 latach pewnie nic bym nie stracił. Gdybym 11 lat temu te same pieniądze przeznaczył np. na zakup peceta niczym przysłowiowa Krystyna z Gazowni. To z 8 tys. zł dziś straciłbym pewnie 7900, tymczasem przeżyłem fają przygodę z kompem, którego użytkowało pewnie mniej osób niż zdobyło Mount Everest przez 11 praktycznie za darmo (gdybym chciał sprzedać, ale nie chcę).

Dlaczego fakt, że tego kompa używało mało osób jest dla ciebie zaletą?
Po drugie, wątpię że dziś dostałbyś za swój sprzęt te 12-15 tys zł, skoro chcesz twierdzić, że używałeś przez ten czas x1000 praktycznie za darmo?
[#65] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #62

Po pierwsze to mam nieodparte wrażenie że nigdy w życiu nawet nie stałeś koło X1000. Niestety powielasz błąd powielany przez niemal wszystkich Mosowców, którzy uważają że mają dokładnie to samo co userzy AmigaOS 4, tylko za mniejsze pieniądze. Nie jest to prawdą ani w zakresie hardware, ani w zakresie software.

przykłady Mufa, konkretne przykłady.
Co jest lepsze w X1000 vs. PowerMac G5 2.3 czy 2.5 Ghz
Procesor? Nie
FSB? Nie
Liczba slotów? Nie
Pamięć? Nie

Albo porównajmy wspierane laptopy przez AmigaOS4.x. O kurcze zapomniałem że nie ma żadnego. No to jakieś komputery All-in-one. Średnio, nadal AmigaOS4.x nie wspiera żadnego all-in-one. No to może jakieś małe komputerki co się mieszczą w plecaku. Lipa, nadal AmigaOS4.x nie ma wsparcia.

Mosowiec w osobie Pampersa, który stwierdził kiedyś na forum PPA że on z X5000 na Maca G5 nie przeszedł by już nigdy.

na pewno sprzedając/oddając X5000 widelcowi pare lat temu tak właśnie myślał

ps. aha, uważam że X5000 i X1000 za udane konstrukcje. Najlepsze co dostało się środowisku amigowemu po Pegasosie2. Po prostu nie są lepsze niż PowerMac G5 pcie.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 13:08:42 przez michal_zukowski
[#66] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@Rafael/ARMO, post #63

akurat tu trzeba pochwalić mufę bo on takich filmów trochę zrobił
[#67] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@Rafael/ARMO, post #63

Gimp nie ma odpowiednika, Blender gorsze możliwości w zakresie edycji wideo, SDL2 gorsze możliwości w zakresie renderowania obrazu. ScummVM gorsze możliwości graficzne, sam system operacyjny też dużo uwag co do możliwości konfiguracyjnych. Itd.itp.Film mogę kiedyś zrobić ale w kolejce do nakręcenia mam chyba że cztery inne filmy. Nie chce mi się robić teraz przekładki grafiki w X5000. Może na jesień, jak już w weekendy nie będe spędzał większości czasu na wolnym powietrzu.

Oczywiście możesz mnie uznać za ślepego fanatyka lecz zauważ że tak z 99% userów X5000 używa AOS4 nie Mosa, to samo w przypadku SAM460. Nawet wśród userów Pegasosa 2 miażdżącą większość (przynajmniej wśród tych, których znam) to userzy korzystający wyłącznie z AOS4. To tylko potwierdza moje słowa. Nie ta liga Panowie.
[#68] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #67

Ja na Pegasosie 2 mam też tylko AmigaOS4.x. i w sumie nie licząc kart graficznych to chyba lepsza maszynka pod AmigaOS4.x niż Sam460LE.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 13:10:41 przez michal_zukowski
[#69] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #62

Zwłaszcza że gdybym chciał ją sprzedać to po 11 latach pewnie nic bym nie stracił. Gdybym 11 lat temu te same pieniądze przeznaczył np. na zakup peceta niczym przysłowiowa Krystyna z Gazowni.

Lubię czytać takie komentarze... Po pierwsze nikt tego od Ciebie nie kupi w tej cenie bo to nie Amiga 3000, a jakaś zabawka ze słabym wsparciem. Po drugie przysłowiowa pani Krystyna z gazowni jak wydała 8k na PC to raczej dla swojego dziecka by miało to co jest najlepsze, by się nie ograniczało tak samo jak kiedyś nasi rodzice na nasze pierwsze Amigi. Wtedy to było racjonalne przy 8 bitowej konkurencji. Nie śmiej się z pani Krysi bo dzięki takim ludziom świat się rozwija ;) x1000 lub sam460 to ta sama liga hobbystycznego przepłaconego sprzętu. W 100-u procentach rozumiem mosowców bo ich sprzęt jest w stosunku ceny do jakości jak najbardziej sensowny.
[#70] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #65

No cóż stara karta graficzna i brak DMA w graphicsv.library ( czy tam odpowiedniku. Nie wiem co w MOSie jest). Choć żeby nie było wątpliwości filmy 720p MOS że swoimi ograniczeniami ciągnie. Rzecz jasna nie wynika to może z samego sprzętu a z systemu, ale na X1000 mam miękki reset co w przypadku AmigaOS I innych systemów beż ochrony pamięci jest funkcjonalnością fundamentalną.

Poza tym przypominam iż XOR próbował przedstawić X1000 jako głośną grzejącą się suszarkę tożsamą z jego Makiem G5. No i to właśnie skłoniło mnie do napisania komentarza że X1000 to on na oczy nie widział, inaczej nie posuwałby suę do wypisywania publiczne takich głupot.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 13:34:49 przez MUFA-amigaone-pl
[#71] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #69

No ty nie kupisz, choć nie raz tutaj wypisywałeś że stać cię na zakup 5 X1000 ale tylko tak dla jaj kupiłeś Maka za stówę. Na Wyspy też pewnie wyjechałeś bo Ci klimat nie pasował a w Polsce czynsz był za tani co uwłaczało twojej godności. Natomiast beż obaw ja nie będę weryfikował twoich twierdzeń bo amiguję dla zabawy nie kasy i swojej X1000 nie mam powodu sprzedawać. Nie nie stać mnie na zakup pięciu X1000 I każda Amiga wymagała trochę wyrzeczen lecz nie żałuję. A ty zbieraj sobie na A3000 niech Ci dobrze służy i przyniesie więcej pożytku i radości niż mnie X1000.
[#72] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #70

DMA dla kart graficznych jest w MorphOSie od ~8 lat, działa z tego co wiem nawet dla X5000 i chyba działało wcześniej niż na AmigaOS4.x
[#73] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #71

Nie posiadam maka, ale nie wykluczam w przyszłości. Co do zasobności mjego portfela to się nie unoś bo nie ja tu pisałem, że AmigaNG nie jest dla biedaków. Takie stwierdzenie skłoniło mnie do napisania co myślę o przecenionych przez ciebie wartościach jak i opłacalności posiadania Twojego kompa. Sentyment, hobby, zabawa - to jedyne wartości za które zapłaciłaś i dobrze, bo jest jedno życie. Z mojego punktu widzenia to po prostu jest nieracjonalne...i wracając do tematu głównego twierdzę, że Sam460 za 4,5k to nieporozumienie.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 14:46:03 przez WojoS
[#74] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #73

Kiedyś bodaj Crissot nagrał film, jak wrzucił płytę główną Pegasosa do WC i spuścił wodę. Czy to było mądre i chwalebne.... pewnie nie. Natomiast nawiązując do tego zdarzenia, jeśli nagrasz film, w którym choć jedną X1000 potraktujesz w podobny sposób, to uroczyście Cię przeproszę i uznam że faktycznie zakup kilku X1000 to dla Ciebie tyle co nic.

Tak więc przepraszam że czasami włącza mi się szydera mode ON, lecz musisz zrozumieć że w tym wątku nie mam za bardzo partnerów w dyskusji, którzy opierają się na własnych doświadczeniach. Przecież Twoja teza że X1000 w przeciwieństwie do A3000 nikt mi za duże pieniądze nie kupi, nie wynika z tego że miałeś X1000 i chciałeś ją sprzedać. Nie wynika też z faktu że np. znalazłeś na giełdzie PPA kilka ogłoszeń w których zdesperowani posiadacze X1000 proszą się by ktoś od nich to kupił za powiedzmy 2 tysiące złotych. Wynika to tylko i wyłącznie z twojego własnego wyobrażenia i z faktu że ty konkretnie byś takich pieniędzy nie dał. Tyle tylko że cały świat nie musi myśleć tak jak Ty.. Wiesz ja w przeciwieństwie do Ciebie znam mnóstwo ludzi ktorzy sprzedawali Amigi One i może Cię to zdziwić "ale naprawdę sporo sprzętu trafia w ręce kolekcjonerów". Tak więc to że konkretnie dla Ciebie czy np. Paweliniego ten sprzęt nie ma żadnej wartości kolekcjonerskiej nie oznacza że nie ma jej dla nikogo na świecie. Ja też nie chcę dywagować czy X1000 ma większą wartość niż A3000 bo nie jestem kolekcjonerem, anie też nie jestem ekspertem od wyceny A3000. Wiem jednak że X1000 wyprodukowano zdecydowanie mniej sztuk, więc upolować ja też pewnie jest trudniej. Co do ceny, nie upieram się że dostałbym na pewno tyle samo co wydałem (ja jako betatester kupiłem sprzęt za około 8500zł), ale pewnie gdybym chciał sprzedać to na początek za taką właśnie kwotę bym ją wystawił. Natomiast skoro SAM460 kosztuje bliko 5 tysi, to wierz mi (a jeśli nie wierzysz to zapytaj tych co używali X1000 i SAM460 i mają porownanie), 8 tys za X1000, byłoby wartością całkiem uzasadnioną. Róznica w komforcie użytkowania, ogólnej prędkosci nie jest bynajmniej razy 2, jak można by wnioskować z czystego taktowania procka. To jest po prostu przepaść, która wpływa fundamentalnie na wiele aspektów, których nie chce mi się teraz rozwijać.
[#75] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #74

skoro SAM460 kosztuje bliko 5 tysi, to wierz mi (a jeśli nie wierzysz to zapytaj tych co używali X1000 i SAM460 i mają porownanie), 8 tys za X1000, byłoby wartością całkiem uzasadnioną.

Tak uzasadnioną jak ostatnie ceny za cukier. Nie moja bajka. Już w poprzednich komentarzach napisałem co myślę. Mam pytanie do ciebie: czy nie sądzisz, że ta przeceniona wartość dobija umierającą AmigęNG??
[#76] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #70

Poza tym przypominam iż XOR próbował przedstawić X1000 jako głośną grzejącą się suszarkę tożsamą z jego Makiem G5. No i to właśnie skłoniło mnie do napisania komentarza że X1000 to on na oczy nie widział, inaczej nie posuwałby suę do wypisywania publiczne takich głupot.

Nie wiem gdzie takie rzeczy widziałeś ale z
Mając X1000 musiałbyś kupić głośną suszarkę z G5 aby miało to jakikolwiek sens a i tak pewne rzeczy byłyby gorsze więc trochę bez sensu taki interes. Sam mam G5 Dual 2.7GHz i wyje to niesamowicie
nic takiego nie wynika.

O tym że X1000 jest głośne nie pisałem ani nic takiego nie sugerowałem. Wręcz przeciwnie, napisałem to tak aby zasugerować że X1000 głośny nie jest.

Już w tym newsie było kilka komentarzy gdzie ludzie czytają ale chyba z własnej wyobraźni bo nijak to się ma do tego co ktoś napisał. No ludzie, co z wami jest?

Jednocześnie jednak wiem że AmigaOS 4 ma zdecydowanie lepszy hardware, niejednokrotnie używałem Maków na Amiimprezach i śmiem twierdzić że to śmiech na sali, doceniam też że znalazł się jeden Mosowiec w osobie Pampersa, który stwierdził kiedyś na forum PPA że on z X5000 na Maca G5 nie przeszedł by już nigdy.

"zdecydowanie lepszy hardware" panie Mufa w komputerach to jest wtedy gdy jest przede wszystkim wydajniejszy lepszy procesor i inne komponenty które mają realny wpływ na wydajność. Te rzeczy mają wpływ jak są odpowiednio dobrane do procesora i tak jak do Celerona D dałbym Radeona HD6970 to nie będę grał na tym w Crysisa bo mi procesor nie wyrobi. Włożenie tego procesora do płyty z DDR3 w dualu też nie sprawi że będzie cokolwiek działało lepiej. Nawet dysk NVMe (no bo co będziemy się w z SATA szczypać) nic nie da nad zwykłym dyskiem SATA bo programy dalej będą się powoli wczytywać.

Procesor PA6T nie jest wydajniejszy od G5 a już na pewno tych wysoko taktowanych więc tutaj raczej spodziewam się wyraźnej przewagi G5 w typowych programach i zadaniach. Nie liniowej jak wynikałoby to z testów samego procesora ale przy tak dużej różnicy wydajności procesora już wyraźnie lepszej. Nawet na takich G5 z DDR1 i AGP. Jakby nie patrzeć Radeon X1950 do gier które są dostępne powinien być wystarczająco dobry czy innych efektów graficznych i tego typu rzeczach. Oczywiście zakładając dobre sterowniki a tutaj to różnie może być i obsługa R5xx może być słaba.

No i oczywiście PowerMac G5 były dostępne z PCI-E i DDR2 więc średnio widzę tą lepszość X1000 od G5

Oczywiście możesz mnie uznać za ślepego fanatyka lecz zauważ że tak z 99% userów X5000 używa AOS4 nie Mosa, to samo w przypadku SAM460. Nawet wśród userów Pegasosa 2 miażdżącą większość (przynajmniej wśród tych, których znam) to userzy korzystający wyłącznie z AOS4. To tylko potwierdza moje słowa. Nie ta liga Panowie.

No chyba nikt nie ma tutaj żadnej wątpliwości że jesteś ślepym fanatykiem AmigaOS4
To nie byłby problem że ktoś lubi swój system i go broni ale potrzeba za wszelką siłę wykazania lepszości pomarańczy nad mandarynkami przesłania Ci rozum i dajesz często niemądre argumenty.

Nie zawsze jednak i ja akurat zgadzam się że koszt używania X1000 masz prawie żaden bo on się bez problemu sprzeda. Może nie od strzała że wystawisz i będziesz miał tysiąc ofert ale prędzej czy później pójdzie. Nawet bym powiedział że jak kiedyś wystawisz za 10 koła i nie pójdzie to następnym razem wystaw za co najmniej 11 koła i tak prędzej czy później będziesz liczył pieniążki ok, racja

A co do 99% userów X5000 używających AOS4:
- do MOSa raz że najlepszym komputerem jest G5
- X5K kupuje się do AOS4 wiec jak ktoś kupił X5K to nie do MOSa
- jeśli bym musiał przekładać kartę graficzną za każdym razem aby uruchomić drugi system i mieć 3D to też bym tego drugiego systemu zbyt często nie włączał - nawet jakbym akurat miał ochotę coś tam włączyć sprawdzić

Róznica w komforcie użytkowania, ogólnej prędkosci nie jest bynajmniej razy 2, jak można by wnioskować z czystego taktowania procka. To jest po prostu przepaść, która wpływa fundamentalnie na wiele aspektów, których nie chce mi się teraz rozwijać.

No właśnie dlatego 800 euro za SAMa to cena z kosmosu. I to nawet jak na ceny sprzętu pod AOS4. Znacznie lepiej kupić X5000 bo tylko 2x droższy a jest kilka razy wydajniejszy i pod AOS4 najlepszy.

Różnica to nawet chyba jest większa niż 2x bo ten procesor z SAMa ma koszmarną wydajność na zegar
2
[#77] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #76


No właśnie dlatego 800 euro za SAMa to cena z kosmosu. I to nawet jak na ceny sprzętu pod AOS4. Znacznie lepiej kupić X5000 bo tylko 2x droższy a jest kilka razy wydajniejszy i pod AOS4 najlepszy.


Ale przeciez to jest inny segment!!!

1. WinUAE + OS4.1 Classic FE
2. Sam/Tabor
3. X5000/X1000

Ja sie osobiscie ciesze, ze alternatywa do X5000/X1000 jest w sprzedazy, niewiele brakowalo abym nabyl ktoras pozycje z nr 2.
[#78] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@_DiskDoctor_, post #77

Facet na miejscu 1 powinna być klasyczna Amiga !!!.

PS:OD RAZU WIDAC JACY "AMIGOWCY" SA NA PPA.
[#79] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@SzaryWilk, post #78

Udajesz głupiego?

Wszystkie trzy poziomy wymienione przez DD dotyczą AmigaOS 4.x. "Entry level" to WinUAE z emulacją PPC. Nieco wyżej jest SAM/Tabor, a X1000/X5000 to swoisty "high end".

Gdzie chcesz tam wciskać klasyka? No gdzie? Chyba że OS4 na "klasyku" z PPC, ale to jest rozwiązanie specyficzne - daje wydajność WinUAE w cenie modeli "high end"
2
[#80] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@SzaryWilk, post #78

Prawdziwy "amigowiec" z bieda A600 xd
[#81] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@SzaryWilk, post #78

Czyli wolisz, żeby amigowiec miał klasyka i 95% czasu korzystał z peceta, 5% z klasyka, aniżeli z systemu NG (MorphOS czy AmigaOS4.x) z amigowymi programami przez powiedzmy 60% czasu na komputery. Zaiste pokrętna logika.
3
[#82] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #76

Włożenie tego procesora do płyty z DDR3 w dualu też nie sprawi że będzie cokolwiek działało lepiej


Ja już się pogubiłem czy piszesz o jakimś PC czy o X1000 lub X5000, bo jeśli o nowych Amigach, to zapewniam że włożenie dwóch kości w dualu ma fundamentalne znaczenie, co pokazują wszystkie benchmarki.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 16:36:13 przez MUFA-amigaone-pl
[#83] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@XoR, post #76

"zdecydowanie lepszy hardware" panie Mufa w komputerach to jest wtedy gdy jest przede wszystkim


Panie XOR jakość hardware mierzy się na wiele sposobów, jednym z kryteriów jest też jego wiek i bezawaryjność. Poniżej kilka cytatów ze strony Morphos.pl z artykułow pisanych przez samych doświadczonych w temacie użytkowników MOSa:

"Warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju wyszczerbienia i inne uszkodzenia obudowy, zazwyczaj na rogach. Ich obecność świadczyć może o tym, że komputer był zrzucony lub spadł z wysokości, a to z reguły oznacza takie, czy inne uszkodzenia wewnętrzne. Tak sprzęt może nawet działać, ale zawsze ryzykujemy np. tym, że pokrywa sama będzie się otwierać, albo płyta główna lub dysk twardy są uszkodzone. Problemy z płytą mogą się ujawnić nie od razu, a dopiero po dłuższym czasie...."

"Należy się upewnić, że porty nie mają uszkodzeń mechanicznych. Uszkodzenia portów z lewej strony sugerują uszkodzenie również płytki zasilania. Porty po prawej stronie znajdują się na płycie głównej, ich zły stan może oznaczać mechaniczne jej uszkodzenie (z wyjatkiem portów USB, umieszczonych na oddzielnej płytce)."

"napęd optyczny - ten zazwyczaj już nie działa, Apple nie uczy się na własnych błędach i nawet najnowsze Maki z procesorami Intela mają napędy nędznej jakości."

"ekran - przygotowujemy sobie 5 obrazków w natywnej rozdzielczości matrycy: czarny, biały, niebieski, czerwony i zielony. Pozwalają one na wyłapanie martwych pikseli. Przeglądając ekran można przysłonić go dwoma arkuszami papieru, aby w danym momencie przeglądać tylko wąski pasek"

"wentylatory - PowerBooki mają długi miedziany radiator kanałowy z wentylatorami na obu końcach. Wentylatory nie są w zasadzie wymienialne, jeżeli któryś padnie, trzeba wymienić cały radiator i tylko w całości można go kupić. Trzeba sprawdzić czy oba wentylatory pracują i czy nie generują jakichś dziwnych dźwięków przy większych obrotach."

"bateria - zazwyczaj jest stara i już zużyta."

"Gniazdo pamięci - starsze PowerBooki mają wspólną wadę polegającą na niedziałaniu jednego z gniazd pamięci. Oznacza to, że takiego PowerBooka można wyposażyć w maksymalnie 1 GB RAM"

"Apple stosowało nader nędznej jakości pastę termoprzewodzącą miedzy procesorem, Radeonem i chipem mostka północnego, a radiatorem. Jeżeli kogoś nie przeraża wizja odłączenia około 20 przewodów taśmowych i odkręcenia jakichś 50 śrubek (w tym kilkunastu typu "imbus" i "torx"), może usunąć starą pastę i posmarować nową, lepszej jakości"

"Począwszy od wersji 3.2, MorphOS działa na wybranych modelach Maków z procesorem G5. To niewątpliwie ekstraklasa jeżeli chodzi o wydajność sprzętu, ale też niestety czołówka w poborze prądu i hałaśliwości

Niestety procesora G5 z pewnością nie można nazwać energooszczędnym. Skutkuje to sporym poborem mocy, oraz rozbudowanym układem chłodzenia. Modele taktowane zegarem 1,8, 2,0 i 2,3 GHz radzą sobie z emitowanym ciepłem przy pomocy dziewięciu wentylatorów. Przekroczenie bariery 2,5 GHz wymagało zastosowania chłodzenia cieczą. Tu należy zachować ostrożność, bo cieczowe chłodzenie PowerMaków G5 było znane ze sporej awaryjności, a upływające lata na pewno nie poprawiły sytuacji. Remont takiego chłodzenia jest oczywiście możliwy, ale wymaga sporo pracy i dobrze wyposażonego warsztatu. Niezauważone wycieki płynu chłodzącego mogą prowadzić do nienaprawialnych uszkodzeń".
2
[#84] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #83

Wow. Wziąłeś kilka cytatów z artykułu o kupowaniu używanego laptopa (prawie dwudziestoletniego) i na jego podstawie stwierdzasz, że sprzęt jest do kitu?

Proponuję, żebyś kupił dowolny model laptopa współpracujący z AmigaOS 4.x ale jako używany (po kilkunastu latach od wyprodukowania) a następnie podzielił się z nami spostrzeżeniami z tego jak wygląda jakość jego wykonania i bezawaryjność.
Wiem, że możemy trochę poczekać na taki artek, ale myślę że będzie warto.

Co do hałaśliwości G5 - zapraszam do mnie, przekonamy się jak głośno chodzi QUAD, czyli najmocniejszy Power Mac G5 (cztery rdzenie po 2,5 GHz) chłodzony cieczą.
5
[#85] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@recedent, post #84

Hehe :) czekałem aż Mufa przytoczy ten tekst :) czułem ze się pojawi :)
4
[#86] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@MUFA-amigaone-pl, post #82

jeśli o nowych Amigach, to zapewniam że włożenie dwóch kości w dualu ma fundamentalne znaczenie

Tu się zgodzę, że to ma znaczenie w każdym kompie z taką opcją.

Szkoda, że multicore nie działa w twojej amidze o wartości 8k (w pewnych kręgach oczywiście wartość uzasadniona) . Zdaje mi się ( bo oczywiście nie posiadam takiego kompa, tylko jakieś przysłowiowe kompy bez warości niczym pani Krystyna z gazowni), że najlepsza zaleta czyli CPU jest niewykożystana, a włodoże od NG nie potrafią tego zrobić Wychodzi na to, że ta największa zaleta jaką jest CPU to coś co nigdy w pełni nie ruszy - chyba, że Linux na twoim kompie to ogarnia. W takim przypadku dual boot to podstawa i szansa na funkcjonalny komp do Pythona, blendera3d i wieku innych, jakże ciekawych programów pozwalających nacieszyć się potencjałem sprzętu. Ciekawe jak idzie rendering na twoim cpu

W tych wszystkich wadach wymienionych przez ciebie w późniejszym komentarzu pominąłeś jedną zasadniczą zaletę używanych maków. Do twojej wyjściowej ceny X1000 mak może mieć serwis i zestaw części na zapas, a i tak jeszcze zostanie tej kasy. Są serwisy które w tym sprzęcie się specjalizują i zakładam, że użytkownicy mają w razie problemów ze sprzętem łatwiej niż ty (taniej i szybciej). Nic nie jest wieczne.

Chyba na twoim miejscu z racji wieku, wartości jak i perspektywy wykorzystania w przyszłości multicore w pierwszej kolejności w modelu X5000 ( tak zapowiada Trevor) , sprzedał bym jak najszybciej starą X1000 i zamówił X5xxx
[#87] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #86

Mufa ma X5000. Poza tym (nie licząc problemów z kartami graficznymi) jest pewien paradoks. X1000 ma Altiveca, ale jest wolniejsza na zwyklym CPU, X5000 nie ma Altiveka, ale jest szybsza (szczególnie model X5000/40 który ma Mufa).
[#88] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@michal_zukowski, post #87

A są jakieś testy wydajności tego procesora (P5040 quad-core) lub innych z AmigaOne X w renderingach lub innych obliczeniach na linuxie. Jak w takim przypadku płyta sobie radzi? Kodeki, przeglądarki i inne programy jak się sprawują? Czy włożenie w takim systemie grafiki typu GTX jest widziane? A jak nie to czy akceleracja 3d działa z marszu na radeonach? Wiem, że nie o to nie są najważniejsze rzeczy dla posiadaczy takich płyt głównych, ale może linuxowe sterowniki dają fajny obraz do jakiego celu dąży pod kątem wsparcia sprzętowego AOS4.x
[#89] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@WojoS, post #88


Tu sam sobie zobaczyłem na yt. Ubuntu w pełni funkcjonalne i nawet akceleracja 3d śmiga.
[#90] Re: Sam460LE dostępna za dwa miesiące

@recedent, post #79

Panie prawdziwa Amiga to jest klasyczna ;) a reszta to sprzęt żeby wyciągnąć kasę do aminaiwniakow.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem