[#181] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Ender, post #178

temat bedzie podbijany pewnie tak dlugo dopoki PowerPC bedzie zywym trupem, czyli pewnie juz do konca swiata , choc lepiej byc zywym trupem niz martwym trupem jak SH5 OK

Akurat ja od zawsze jestem sympatykiem RISCowych procesorow MIPS...
[#182] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #179

Twoja strona mnie nie interesuje :), a nie jest zadna demagogia, ze starutenki Pentium M jest wyraznie wydajniejszym procesorem od PowerPC G4 w wiekszosci zadan wymagajcych mocy obliczeniowej
[#183] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #182

Pentium M jest wyraznie wydajniejszym procesorem od PowerPC G4 w wiekszosci zadan wymagajcych mocy obliczeniowej

Pod MorphOS-em nie jest wydajniejszy... Nic nie warta cała ta dyskusja.
[#184] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@krashan_, post #183

Pod MorphOS-em nie jest wydajniejszy...


po czym wnosisz, bo chyba nie po tych testach lame, h264/avc, blender

jescze takie fajne porownanie znalazlem :) http://www.futuretech.blinkenlights.nl/c-ray.html

mozna zrobic pod MOS :)

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 16:03:56 przez gx
[#185] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #184

po czym wnosisz, bo chyba nie po tych testach

A otóż wnoszę po tym, drogi Sherlocku, że na Pentium M MorphOS nie działa. W związku z tym nie można mówić o jego wydajności pod MorphOS-em. Niestety, taka jest brutalna prawda – ten procesor jest dla użytkownika MorphOS-a idealnie bezużyteczny. Takim też pozostanie, bo jeżeli nawet założymy migrację MorphOS-a w przyszłości na architekturę Intela, to będzie to na pewno x86_64...
[#186] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@krashan_, post #185

W związku z tym nie można mówić o jego wydajności pod MorphOS-em.


Oczywiscie Watsonie, nawet nie smialbym proponowac migracji na Pentium M :), trzeba mierzyc najwyzej w x86.
[#187] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #186

Po co mierzyć w x86 ?
Tak dla twojej wiedzy na x86 jest darmowy AROS który jakiejś widocznej kariery nie zrobił, to dlaczego uważasz że płatny MorphOS zrobi, poza faktem że chciałbyś aby był.


Pozdrawiam
[#188] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@gx, post #181

A kto ci powiedział, że jest martwy lub ma się źle? Z tego co ja wiem to konkuruje z ARM na rynku urządzeń mobilnych. Moim zdaniem byłby lepszy niż ARM pod warunkiem, że zwiększono by taktowanie (to chyba nie jest niewykonalna rzecz).
[#189] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #182

ty już nawet nie wiesz co piszesz, bo pisałeś, że ja propaguje PPC, a na początku "dyskusji" (w innym wątku) pisałem, że na G4 normalnie nie da się oglądać filmów 1080p H.264. za to ty raz piszesz, że na Pentium M takie filmy chodzą płynnie etc. super wypas, a później piszesz "1080p dziala na tyle sprawnie, ze obejrzec co prawda mozna.., choc komfort pelny to tylko 720p... nawet mozna dodac niewielki postprocessing, na tym PM 2.26Ghz" i o to chodziło, że ty nawet nie wiesz co to znaczy NORMALNE oglądanie takich filmów i podniecasz się tym tak jak dawniej fanatycy jakości z kasprzaka.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 22:02:28 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#190] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Ender, post #188

z ARM to konkuruje MIPS :), zle slyszales.
[#191] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@gx, post #190

Ty wiesz swoje, ja swoje. EOT.
[#192] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #189

ty już nawet nie wiesz co piszesz


albo Ty nie wiesz co czytasz. moje subiektywne odczucia sa mniej istotne od liczb, a liczby pokazuja wyraznie przewage starutenkiego PM nad nowiutkim G4 :)
[#193] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #184

lame, h264/avc, blender


porównaj sobie te same programy pod AROS-em
[#194] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Ender, post #191

Ale tu nie trzeba wiedziec swojego...

przyklady (Android 4): Ainol Novo 7 Paladin na Ingenic Xburst jz7440 1Ghz (MIPS 32), zapowiadany Xburst 2 (64bit CPU dual core, ARMy maja problemy w 64bit).., Phillips PI3800 (j.w)..

Obecnie przynajmniej 3 duzych graczy stara sie przejac MIPS ( w tym AMD i Google), wlasnie z mysla o mobilnych rozwiazaniach.

A co tam panie w SH ?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 22:56:31 przez gx
[#195] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #192

liczby pokazuja wyraznie przewage starutenkiego PM nad nowiutkim G4


G4 to architektura z 1999 roku, a Pentium M z 2003 roku.

4 lata to bardzo dużo, w tym samym czasie jak PM wyszło G5.
[#196] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #192

Nie wiem dlaczego tak gloryfikujesz tego Pentium M który jest tak nawiasem mówiąc ulepszoną wersją Pentium 3 nad procesorami G4 - nie rozumiem tego. Czepiasz się, chcesz udowodnić swoje racje a innych dosłownie olewasz w wypowiedziach, bo tak chcesz i żadna odpowiedź Ciebie nie interesuje.

A tak Ci powiem szczerze że g..... prawda z tymi twoimi racjami i przestań robić kolo siebie zbędny i nie świeży dym, który tak prawdę mówiąc - sam go uzbrajasz w odpowiedni procent fetoru.

Więc przestań uprawiać tu swoje filozofie, bo jak widać to pole jest za duże i nie wyrabiasz, a do tego wykorzystujesz nie te urządzenia. Możesz coś popsuć, a części a co gorsza naprawa może potrwać trochę dłużej.

Proponuje abyś wyszedł na świeże powietrze, na spacerek do parku i przestań o tym myśleć, bo widzę że Cię to dusi.
[#197] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@gx, post #194

To, że się starają przejąć lub MIPS lub ARM to oznacza, że x86 się kończy lub nic nie znaczy (jak wolisz). Urządzenia mobilne to nie tylko tablety. I daje się wciągać w taką gatkę. Ja nie napisałem, że wygrał, ale konkuruje.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 23:06:52 przez Ender
[#198] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@Ender, post #197

oznacza, że x86 się kończy
x86 się kończyło całe lata 80, całe 90, całe 00 więc i w sumie naturalną koleją rzeczy jest to że się dalej będzie kończyło

A kto ci powiedział, że jest martwy lub ma się źle? Z tego co ja wiem to konkuruje z ARM na rynku urządzeń mobilnych. Moim zdaniem byłby lepszy niż ARM pod warunkiem, że zwiększono by taktowanie (to chyba nie jest niewykonalna rzecz).
w mobilnych urządzeniach nie liczy się sama wydajność tylko wydajność na wat.
Oczywiście można z PowerPC zrobić taki sam energooszczędny procesor jak są w komórkach. Można też praktycznie każdą architekturę zrobić aby była energooszczędna lub super wydajna.

To, że się starają przejąć lub MIPS lub ARM to oznacza, że x86 się kończy
Android jest niezależny od procesora bo programy działają w wirtualnej maszynie (dlatego też jest taki ślamazarny...) więc im to ryba czy to ARM, MIPS, PowerPC, X86 czy jakakolwiek inna konstrukcja byle dało się na niej zarobić. A przejąc się starają każdą ciekawą firmę aby zyskać patenty bo z patentów jest kasa. Nawet jeśli Google produkowało by swoje procesory MIPS to nie przestanie rozwijać Androida na ARM i X86
[#199] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #195

G4 to architektura z 1999 roku, a Pentium M z 2003 roku.


G4 1.42Ghz z 1999 roku ?

G5 nie trafil do laptopow. Do G5 to mozna porownywac procesora Intel i AMD do stacjonarek.
[#200] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@(V)(I)mothe(P), post #196

Nie wiem dlaczego tak gloryfikujesz tego Pentium M który jest tak nawiasem mówiąc ulepszoną wersją Pentium 3 nad procesorami G4


pomijam ad personam i wybaczam :), no coz, jedyna zaleta tutaj G4 jest tylko, ze dziala na nim MorphOS, poza tym zalet brak

To tylko procesor, wyluzujcie, jeszcze nie 68k, a jakis Ibmowski pomiot ulepiony wespol z Ogryzkiem: IBM Outside!, tego hasla kiedys zabraklo w amigowym swiadku . Szkoda tylko, ze niektorzy haslo Intel Outside utozsamiali/utozsamiaja z x86 Outside...
[#201] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@gx, post #181

Akurat ja od zawsze jestem sympatykiem RISCowych procesorow MIPS...
w tej architekturze nic nadzwyczajnego nie ma zarówno z ideologicznego jak i technicznego punktu widzenia. To taki sam **** jak PowerPC i wiele innych mniej lub bardziej popularnych RISCowych architektur MIPS nie ma nic do zaoferowania ponad to co jest już dziś w np. ARM w kwestii mobilności czy PowerPC w kwestii wydajności

poza tym prędzej X86 się przebije do mobilnych urządzeń niż MIPS bo za X86 stoi Intel a za MIPSem kto niby stoi? Te firmy które produkują ARM (czyli praktycznie wszyscy) nie potrzebują zawracać sobie nim głowy bo nie ma w nim kasy a wręcz lepiej dla nich jest skupić się tylko na ARMie
[#202] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@XoR, post #198

Nawet jeśli Google produkowało by swoje procesory MIPS to nie przestanie rozwijać Androida na ARM i X86


Oficjalnie to Androida chyba nie wspieraja na x86... Oficjalnie to ARM i obecnie wchodza w MIPS'a... pewnie wydajnosc Androida bedzie znaczaco z czasem wzrastac w MIPS... obecnie nie jest jeszcze optymalny.

ps. MIPS jest cool
[#203] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@XoR, post #201

MIPS nie ma nic do zaoferowania ponad to co jest już dziś w np. ARM w kwestii mobilności czy PowerPC w kwestii wydajności


oj mylisz sie, MIPS od 21 lat jest w 64bitach (Irix od dawna byl 64bit), w ARM dopiero nad tym pracuja, o x86 nie wspomne (bo to takie 64bit na sile)...

Zalet MIPS ma wiecej, chocby to, ze mozna relatywnie niewielkim nakladem budowac wydajne procesory energoszczedne zdolne z powodzeniem konkurowac/wypierac ARM oraz b. wydajne jednostki o sporej mocy obliczeniowej...
[#204] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@XoR, post #201

poza tym prędzej X86 się przebije do mobilnych urządzeń niż MIPS bo za X86 stoi Intel a za MIPSem kto niby stoi?


pieniadze stoja za MIPS OK

lepiej dla nich jest skupić się tylko na ARMie


coz, z ARM nie, ale MIPSem moga wydajnoscia z powodzeniem konkurowac z x86 :). Juz nie bardzo energooszczedne wydajniejsze ARMy to sa jeszcze w tyle z wydajnoscia za tymi wiekowymi konstrukcjami MIPS...

Google przejmujac MIPS uzyskuje praktycznie pelna kontrole nad spadkiem i co najwazniejsze, rozwojem tej arch., w odroznieniu od ARM, PowerPC, x86 itd... Google na pewno ma takie ambicje.
[#205] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@gx, post #204

pieniadze stoja za MIPS
nie tyle co za ARMem i zdecydowanie nie tyle co za X86...

coz, z ARM nie, ale MIPSem moga wydajnoscia z powodzeniem konkurowac z x86
ARCHITEKTURA NIE MA ZNACZENIA. Skoro X86 może być wydajne to mogą też inne architektury. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić superwydajne ARMy, nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić enerooszczędne X86, wystarczy zastosować te same sztuczki. MIPS niczym się tutaj nie wyróżnia. Poza tym niedługo będzie ładny atak Cortexów-A15 które to mają całkiem niezłą wydajność.

Google przejmujac MIPS uzyskuje praktycznie pelna kontrole nad spadkiem i co najwazniejsze, rozwojem tej arch., w odroznieniu od ARM, PowerPC, x86 itd... Google na pewno ma takie ambicje.
a nie pomyślałeś że google chce licencjonować rozwiązania stosowane w MIPSach producentom ARMów? to nie jest tak że wystarczy wymyślić na nowo koło aby zrobić szybki procesor. Musisz jeszcze zabulić za licencje jak chcesz takie koła produkować bo inaczej sprawa w sądzie i miliony dolarów odszkodowania dla poszkodowanego właściciela patentu...

Ostatecznie czas wszystko zweryfikuje. Imho ARM będzie się gryzł z Intelem i im mniejsze lub tańsze urządzenie tym więcej ARMów a im bardziej zbliżone do komputera tym więcej x86. MIPSa w tym krajobrazie jakoś nie widzę bo nie wiem po co miało by w nim być... Inne miejsca jak konsole gdzie MIPS miał mocną pozycję zostały stracone na rzecz PowerPC. Dobrze to nie wygląda, chyba na złego konia stawiasz nie...

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 01:44:55 przez XoR
[#206] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #199

a co ma taktowanie do architektury? no i to gdzie trafił? pisałeś, że G4 jest nowsze od PM.

btw. [poprawka] nawet architektura PowerPC G5 jest starsza od Pentium M, bo z 2002 roku.
[#207] Re: MorphOS a x86 - daremne żale

@XoR, post #205

nie tyle co za ARMem i zdecydowanie nie tyle co za X86...


wystarczajaco zeby konkurowac :)

ARCHITEKTURA NIE MA ZNACZENIA. Skoro X86 może być wydajne to mogą też inne architektury.


ARCHITEKTURA MA ZNACZENIE! i nie da sie przenosic"sztuczek" poprzez copy paste , wlasnie ze wzgledu na inna architekture. Gdyby arch. x86 byla inna to bez problemu daloby sie zrobic - przy tych zasobach jakie ma Intel, energooszczedny procesor x86, od tak, pstryk i masz oraz b. wydajny...

a nie pomyślałeś że google chce licencjonować rozwiązania stosowane w MIPSach producentom ARMów?


chyba nie rozumiesz roznic jakie sa miedzy tymi procesorami. Google moze chce tez zarabiac na patentach jakie posiada MIPS, ale nie chodzi o konkretne rozwiazania, ktore mozna ad hoc przeniesc z MIPS do ARM czy x86.

Inne miejsca jak konsole gdzie MIPS miał mocną pozycję zostały stracone na rzecz PowerPC

o
nadal sa produkowane i sprzedawane konsole z MIPS (PS2 slim, PSP, Dingoo itp.), choc ja wiem czy to tak sie oplaca vide IBM ktory doplaca do konsolowych PowerPC i t.

Dobrze to nie wygląda, chyba na złego konia stawiasz


obecnie wyglada lepiej niz myslisz, efekty beda coraz b. widoczne tu i owdzie.., oczywiscie x86 nie zdeklasuje w desktopach :). Android (przy wsparciu Google - ma byc juz oficjalnym CPU dla Androida) na MIPS wystartowal raptem chwile temu, za chwile wejdzie w 64bit, a tu ARMy sa daleko za murzynami . Nie jest tak latwo przejsc na 64bit o czym przekonal sie Intel przy Itanium, a z ARM sa jeszcze wieksze problemy... MIPS ma wlasciwie tak zaprojektwana arch., ze moglby bez problemu wejsc w 128bit i wyzej :)...
[#208] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #206

a co ma taktowanie do architektury? no i to gdzie trafił? pisałeś, że G4 jest nowsze od PM.


G5 jest nieporwnywalne, bo nigdy nie trafilo na mobilne platformy. Do G5 porownaj sobie jakiegos Opterona/Athlona czy Pentium4 itp. w tym samym czasie.

Taktowanie ma duze znaczenie. G4 1.42 i G4 450Mhz to analogicznie tak samo inne arch. jak PIII Katamai i Pentium M. Pozniejsze Core to tez Pentium M, tylko po zmianie nazwy np: Core Solo toto wlasciwie samo, jeszcze mniej roznic niz miedzy PIII Tualatin i PM. Polityka marketingowa firm, a architektury to dwie rozne sprawy
[#209] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@gx, post #208

Widzę gx/1989, że radośnie skaczesz sobie byle tylko wątek ciągnąć.
Gdybyś nie daj Boże osłabł to proponuję założyć nowy wątek: Prawdopodobny potencjał zwirtualizowanego MorphOSa na nadal martwym Iriksie w perspektywie powrotu SGI do architektury MIPS po dofinansowaniu niedochodowego działu przez Googla w stosunku do średniorocznego deszyfrowania kluczy xxx (tu wpisz test, który lubisz najbadziej).
Myślę, że na kolejne 10 podstron bełkotu starczy.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 14:12:44 przez przemysław
[#210] Re: Już za jakiś czas... będzie można narzekać na brak MorphOS-a 3.1

@przemysław, post #209

Widzę gx/1989, że radośnie skaczesz sobie byle tylko wątek ciągnąć.


wyskakujesz jak filip i belkoczesz do mnie o belkocie, jaki wewnetrzny imperatyw kategoryczny Cie do tego zmusza ? :). Informuje Cie, ze nie musisz brac w tym udzialu, mozesz spokojnie wrocic do swojej dziupli.

Dyskusja jest raczej luzna, o procesorach...

SGI do architektury MIPS


SGI nie powroci do MIPS tak samo jak Apple nie powroci do PowerPC, dla jednej i drugiej firmy taki powrot bylby finansowaniem niedochodowego dzialu... nawet mi to do glowy nie przyszlo :)

Niejednokrotnie pisalem, ze Amiga dawno temu powinna smigac na x86, a epizod z ibmowskimi potworkami miedzy innymi dla Ogryzka powinien trwac krotko i zakonczyc sie na ostatnich kartach turbo od Phase5...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem