[#1] Oszust na PPA
Kilka dni temu na giełdzie ppa i na tablicy był blizzard 1240 z ceną 300zł do uzgodnienia. Powiedział że ma już mnóstwo chętnych z najwyższą ceną 450zł. Wynegocjowałem 550zł. Mówił że zależy mu na odbiorze osobistym, bo ludzie nie odbierają przesyłek pobraniowych oraz boi się o zdrowie swojego blizzarda. W końcu zgodził się wysłać za pobraniem. Dziś przyszła paczka pobraniowa, a w środku zamiast blizzarda jest stary geforce 7600gt.
Czy moze ktoś jeszcze kupił tego blizzarda od użytkownika dextel?
[#2] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #1

Oczywiście współczuję, ale z drugiej strony patrząc to nie zły "dowcipniś" z tego oszusta. Zawsze może się przecież tłumaczyć, że dał Ci wspaniałomyślnie kartę o wiele większej mocy przeliczeniowej :]
[#3] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #1

Tak mi się właśnie wydawało, swoją drogą, nie było dla Was podejrzane że cena za niska? Ogłoszenie na tablica.pl żywcem skopiowane z efunzine łącznie ze zdjęciem.

Kwota powyżej 300zł (chyba) to już można ścigać. Nie będzie małej szkodliwości.
[#4] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #1

O lol... to ja prawie od niego kupiłem za 400zł... marudził, nie chciał wysyłać i powiedział że się zastanowi. W międzyczasie pogooglałem i wyszło, że taka karta jest warta najwyraźniej *dużo* więcej niż 300 czy 400zł, co mu zresztą napisałem i zlałem sprawę. Trochę porażka, takie parszywe oszustwo... Nie rozumiem takich ludzi, przecież i tak go znajdziesz. Pozdrawiam i współczuję.
[#5] Re: Oszust na PPA

@altcomputing, post #3

Dla mnie było, wymieniłem z nim kilka maili z których wyszło że nie specjalnie orientuje się w temacie Amig i osprzętu, cena wstępna wyglądała mocno podejrzanie i ten brak własnej fotki bo skąd "pożyczył" też zauważyłem. Grzecznie odpisałem ze skoro nie mogę karty "zobaczyć"rezygnuje.

Mam wniosek do adminów, było by dobrze aby klikając na nicka w dziale ogłoszeń było widać to samo co pokazuje kliknięcie na forum, czyli między innymi kiedy założył tu konto.

Do wątkotwórcy, zrób wydruki z oferty oraz wydruki z maili jakie wymieniliście między sobą i biegusiem na policję zgłosić oszustwo, jeśli cwaniaczek uważa że pozostanie anonimowy to się lekko zdziwi.


Pozdrawiam
[#6] Re: Oszust na PPA

@RadoslawF, post #5

Ja już dzisiaj byłem na policji, ale kazali do jutra poczekać na odpowiedź od sprzedającego. Jutro już pójde to zgłosić, oraz z papierkiem z policji na pocztę żeby wstrzymali mu wypłatę pobrania.
[#7] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oszust na PPA
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oszust na PPA
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oszust na PPA
[#10] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #1

Dzwoń na pocztę i blokuj wysłanie mu pobrania. Możesz tak zrobić. Potem szybko na policję.


Benedykt Dziubałtowski
[#11] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #1

A mi w ogóle nie odpisał. Może za dużo chętnych nazbierał?
[#12] Re: Oszust na PPA

@mikser, post #11

Bardzo mocno prawdopodobne. Przy ofercie gdzie sprzedający oferuje coś za 30% realnej wartości powinna wszystkim się czerwona ostrzegawcza lampka zapalać, ale większość z nas ma takie charaktery że zapala się zielona w stylu "wyrolować frajera zanim się zorientuje" i tacy ludzie są właśnie "rolowani" na własną prośbę.


Pozdrawiam
[#13] Re: Oszust na PPA

@altcomputing, post #3

Kiedyś też dałem się nabrać oszustowi. Na szczęście dla mnie i dla Pampersa był za chytry i nabrał nas obu w tym samym czasie (fotki jakie prezentował nie były żywcem zerżnięte z internetu).
Po wspólnej interwencji w banku zablokowaliśmy mu konto na ok. tydzień. Zmiękł i kasę oddał.

Tym Blizzardem też się zainteresowałem, ale oferta była zbyt atrakcyjna i po ofercie odbioru osobistego kontakt się urwał.
Nazwisko i adres wysyłkowy jest zapewne fikcyjny. Prawdziwy jest tylko numer konta i na numer konta powołuj się na Policji. Szanse na odzyskanie gotówki to jakieś 10%.
[#14] Re: Oszust na PPA

@stachu100, post #13

To dzieciak lub osobnik młody, a przesyłka była za pobraniem więc adres jest prawidłowy.
Korzystając z okazji chętnie dowiem się jak można w takim przypadku zablokować konto bankowe oszusta lub wypłatę pobrania co sugerował ktoś wcześniej.


Pozdrawiam
[#15] Re: Oszust na PPA

@stachu100, post #13

Stachu, możesz rozwinąć temat blokowania konta oszustowi? Wiedza na ten temat może się kiedyś komuś przydać.

Interesuje mnie jak to można zrobić?



Benedykt Dziubałtowski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 20:19:42 przez Benedykt Dziubałtowski
[#16] Re: Oszust na PPA

@RadoslawF, post #14

Jeśli nawet przesyłka była za pobraniem to adres nie musi być chyba prawidłowy. Na poczcie wybierasz czy kasa ma być przekazem czy przelewem na konto. Jeśli wybrał konto to adres mógł sobie podać jaki chciał. Procedura na policji trochę się przez to przeciągnie bo numer konta ma Poczta.
[#17] Re: Oszust na PPA

@RadoslawF, post #12

Dokładnie to samo miałem napisać. Sam przeglądałem ostatnio dział giełda i akurat natrafiłem na ogłoszenie tego oszusta i jak zobaczyłem cenę 300 zł to czułem, że coś jest nie tak. Niestety niektórym ciężko uwierzyć, że nie ma tzw okazji, gdzie ktoś chce nam coś sprzedać za "pół darmo"...
[#18] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #1

moze sie mu pomylilo przy wysyłce, ja kiedys dostalem komórkę zamiast voodoo3, jesli nie i namierzysz imie i nazwisko gościa to mozna by mu bylo zrobic jazde na portalach spolecznosciowych o ile ma tam konto, na ppa jest dużo ludzi, można by bylo pospamować u jego znajomych
[#19] Re: Oszust na PPA

@Benedykt Dziubałtowski, post #10

Poczta nie chce zablokować pobrania. Potrzebny jest do tego protokół z policji.
Cenę 300zł też bym uznał za zbyt atrakcyjną, ale kiedy taki blizzard z gwarancją w efunzine 849zł, to 550zł za używany wydawało mi się jeszcze realne.

@stachu100
Nie tylko adres, ale i konto może być fikcyjne kiedy bylo założone na fałszywy dowód osobisty.

@michal_zukowski
Jakby mu się pomyliło to by nagle kontakt się nie urwał.
[#20] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #19

No to co jest nie tak. Pani na poczcie pieprzy głupoty. Normalni blokuje się pobranie potem się idzie na policje. Uderz jak najszybciej do kierownika placówki albo jeszcze wyżej ze skargą. Sam ze dwa razy blokowałem tak pobrania.


Powiedz mi dlaczego sobie nie zażyczyłeś sprawdzenia przesyłki przy odbiorze? Na poczcie polskiej kosztuje to + 5 pln do ceny paczki.


Nie tylko adres, ale i konto może być fikcyjne kiedy bylo założone na fałszywy dowód osobisty.


Powiedz mi jak chcesz sfałszować współczesny dowód osobisty? Można iść do bezdomnego i kupić od niego dowód osobisty i na nie założyć konto ale jest to dosyć mocno ryzykowne. W któreś tam "Uwaga" tvn był nawet o tym odcinek. Naproście złodziejowi założyć "anonimowe konto" i tam prac brudną kasę :(


Benedykt Dziubałtowski
[#21] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #19

Jeżeli Poczta ma mu przelać pieniądze na konto to konto MUSI być prawdziwe. Bo jak imaczej będzia miał do nich dostęp?
Jeżeli zaznaczył opcję doręczenia pieniędzy pod wskazany adres - to chyba jest to oszust-idiota.

Tutaj na PPA jest już wątek gdzie podałem numer konta oszusta który próbował mnie i Pampersa oszukać.
Porównaj go z tym na które wpłaciłeś kasę - może to to samo konto.

A jak zabloować konto:
Ponieważ było nas dwóch robiących przelewy za to samo w tym samym dniu na te same kwoty to zgłosiliśmy to na infolinii mBanku z opisem sprawy. Potem przesłanie dokumentacji oszustwa do mBanku e-mailem i mBank zablokował konto do wyjaśnienia sprawy.
Nie było potrzeby zgłaszać sprawy do organów ścigania.
Pominę milczeniem obfite wyjaśnienia oszusta, fakt faktem że po tygodniu kasę zwrócił.

Ty masz zdecydowanie gorszą sytiację:
Oszust nadał paczkę, Ty za paczkę zapłaciłeś ustaloną kwotę a po rozpakowaniu paczki perfidnie zamieniłeś jeden towar na drugi i wciskasz sprzedawcy oszustwo.
Nawet jak dojdziesz kto nadał paczkę to szanse udowodnienia przed organami ścigania tego że to Ty mówisz prawdę są małe.
Tak to widzę niestety.
[#22] Re: Oszust na PPA

@Benedykt Dziubałtowski, post #20

I tak jutro muszę iść na pocztę więc to wyjaśnię.


Powiedz mi dlaczego sobie nie zażyczyłeś sprawdzenia przesyłki przy odbiorze?

Nawet nie wiedziałem że tak się da. Co do dowodu osobistego to nieczęsto zdarza mi fałszować więc nie wiem jak.


Jeżeli Poczta ma mu przelać pieniądze na konto to konto MUSI być prawdziwe.

Chodziło mi o to że konto może być założone na fikcyjne dane także go nie znajdą, lub tak jak napisał Benedykt moze być anonimowe.


perfidnie zamieniłeś jeden towar na drugi i wciskasz sprzedawcy oszustwo.

Zawsze kiedy kupuję od takich oszustów nagrywam aparatem otwieranie paczki. Tak też zrobiłem i tym razem.

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 22:50:47 przez badi2
[#23] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #22

Przyznaję, że filmowanie otwierania paczki to ciekawy sposób.
Pozostaje Ci ustalić prawdziwe personalia oszusta. A zakładając że dane adresowe nadawcy są fałszywe, a być może dane podane przy zakładaniu konta też są a
fałszywe - to może być ciężko.
[#24] Re: Oszust na PPA

@stachu100, post #23

Nie straszcie człowieka, gdyby oszust potrafił sfałszować dowód czy inny dokument pozwalający założyć "anonimowe" konto bankowe nie tracił by go na oszustwo za kilkaset złotych tylko zrobił przewałkę na allegro na kilka a może i na kilkanaście tysięcy.


Pozdrawiam
[#25] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #1

dowcip polega ze w Polsce do przelewu wystarczy prawidlowy numer konta. Dane wlasciciela w zasadzie nei graja roli. Jesli numer jest prawidlowy to dowolne imie i nazwisko przejda. Moim zdaniem byloby milo gdybysmy takie dane oszustow zbierali. numery kont, adresy imiona i nazwiska jakimi sie posluguja. jestli PPA obawia sie pozwu o udostepnianie danych osobowych, to ja z przyjemnoscia udostepnie to na swoim serwerze. jesli oszust ma zamiar sie uzerac o ochrone danych osobowych - tym fajniej.
[#26] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #22

Udowodnić oszustwo jest stosunkowo łatwo. Poczta ma informacje ile paczka ważyła. Tak więc nic nie wywalaj z przesyłki nawet takich pierdół jak materiał wypełniający. Grunta by suma tych rzeczy( łącznie z kartą ) dawała wagę paczki, która do Ciebie dotarła. To też jest konkretny argument.


Benedykt Dziubałtowski
[#27] Re: Oszust na PPA

@badi2, post #1

Skopiuj zdjecie z ogloszenia, żeby policja wiedziala, ze facet nie mylił się sam co do rodzaju karty, lecz wprowadził Cię w błąd celem doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. (art. 286 kk) Warto zrobić jakieś printscreeny pokazujące różnice między cen Blizzarda i GeForce'a.

Swoją drogą uważajcie na te super okazje cenowe na forach, bo łatwo póżniej samemu wylądować z zarzutem paserstwa nieumyślnego - cena sporo poniżej wartości rynkowej, brak dokumentacji, transakcja poza portalem aukcyjnym mogą być wystarczającymi okolicznościami, na podstawie których nabywca mógł się zorientować, że przedmiot pochodzi z przestepstwa.

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 08:49:04 przez charliefrown

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 08:49:20 przez charliefrown
[#28] Re: Oszust na PPA

@Benedykt Dziubałtowski, post #26

Pod warunkiem że organy ścigania znajdą oszusta. Jak konto bankowe jest założone na "lewy" dokument tożsamości to ścigać nie ma kogo.
[#29] Re: Oszust na PPA

@RadoslawF, post #5

Czy ten OSZUST wysłał do jakiegokolwiek z nas maila z poza PPA ? jeżeli tak to powinien być widoczny adres IP (no chyba że miał jakiś lewy dostęp do internetu) Generalnie na podstawie adresu IP można ustalić dokładnie kto to, pod warunkiem że jest prawdziwy. Ja niestety w moich 8miu mailach nie mam, a dodam że zaoferował mi Apollo 1240 z machem130 i jak to napisał :) bez problemu można z upgradować na 060
[#30] Re: Oszust na PPA

@superbonio, post #29

Ja mam kilka maili do niego ale ip nie widzę.


Benedykt Dziubałtowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem