[#91] Re: Oszust na PPA

@pinior, post #80

Najprawdopodobniej dane były dobre. Po prostu koleś wysłał co innego.
A co do tego ma Administrator ppa? Koleś zapakował co innego, to może admin ppa powinien jak ktoś chce sprzedać podjechać do niego samochodem i z nim pakować
i jeszcze na pocztę zawieźć. Najlepiej wszystko powinien dokumentować zdjęciami.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 19:04:23 przez Dorian3d
[#92] Re: Oszust na PPA

@Radek_Cz, post #88

To może wprowadzić obowiązek dawania ogłoszeń wyłącznie ze zdjęciami i nr seryjnym? Nie ma foty, nie ma ogłoszenia. Dokładnie określić jakie duże ma być zdjęcie (rozdzielczość), coś co utrudniałoby oszustom zabawę, bo nie chciałoby im się grzebać, przerabiać itp.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 19:19:15 przez Ender
[#93] Re: Oszust na PPA

@Ender, post #92

Na każdą technikę znajdzie się inna technika. A tak na poważnie osobiście uważam że zakładanie konta PPA aby sprzedać jakiś przedmiot jest samo w sobie podejrzane. O ile dobrze pamiętam nie jest to pierwszy taki przypadek.
[#94] Re: Oszust na PPA

@Dorian3d, post #91

Tez widziałem to ogłoszenie. W pierwszej chwili chciałem pisać że biorę i zaproponować odpowiednio większą kwotę. Ale zastanowiła mnie cena, poprostu zbyt niska!! I olałem gościa.
Ciekawe czy to ten sam typek co kiedyś oszukał kilka osób w tym i mnie. Osobiście wydaje mi się że to ta sama osoba.
[#95] Re: Oszust na PPA

@Benedykt Dziubałtowski, post #83

Aleś zabłysnął, rewelacja, na pewno ich to powstrzyma.
[#96] Re: Oszust na PPA

@Ender, post #92

To może wprowadzić obowiązek dawania ogłoszeń wyłącznie ze zdjęciami i nr seryjnym? Nie ma foty, nie ma ogłoszenia. Dokładnie określić jakie duże ma być zdjęcie (rozdzielczość), coś co utrudniałoby oszustom zabawę, bo nie chciałoby im się grzebać, przerabiać itp.


No i własnie podobe pomysły miałem na myśli, ale Benek woli wyśmiać niż pomyśleć.
[#97] Re: Oszust na PPA

@pinior, post #96

Nie odwracaj kota ogonem. Miałeś na myśli spisywanie peseli i wysyłanie poleconych. To wyśmiałem. Ja przeforsowałem dosyć dawno temu wymóg zakładania konta na ppa w celu zamieszczenia ogłoszenia. Prawda jest taka, że obojętnie co byśmy nie wyleliśmy i obojętnie cobyśmy nie zrobili to oszuści są i będą. Wie o tym doskonale allegro. Oni mają jednak ten plus, że na portalu allegro zarabiają grubą kapuchę i stać ich aby co tydzień wypłacić paręset tysięcy pln odszkodowań. PPA tak bogate nie jest więc takiej opcji u nas nie będzie.

Jak będziemy zadać od ludzi skanów dowodów osobistych to pójdzie taki kradziej na dworzec , kupi od żula za 200 pln dowód i zacznie sprzedawać blizzardy ppc po 500 pln.


Benedykt Dziubałtowski
[#98] Re: Oszust na PPA

@Benedykt Dziubałtowski, post #97

Wystarczy dodać datę rejestracji konta na portalu to już da trochę do myślenia
[#99] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oszust na PPA
[#100] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oszust na PPA
[#101] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oszust na PPA
[#102] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oszust na PPA
[#103] Re: Oszust na PPA

@pinior, post #72

Zadziwiające jest, że ludzie w Polsce tak bardzo chcieliby aby Państwo, portale internetowe, rodzice i kto tam jeszcze brali odpowiedzialność i zabezpieczali przed ryzykiem ich własnych działań finansowych. Przecież mamy wolność słowa i wolność gospodarczą, a dostęp do informacji jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. To jest chyba oczywiste, że oferta taniego kupna pożądanego dobra (karty do Ami, samochody, złoto, ciuchy.... lub podejrzanie wysokich zysków z inwestycji w cokolwiek (złoto, akcje, konta bankowe, lokaty, ...) jest obarczona sporym ryzykiem. Czyli albo interes jest cacy i dostaniemy to czego oczekiwaliśmy (Blizza PPC za 300 zł od nieświadomego posiadacza, Mercedesa od babci która jeździła w nim w weekendy do kościoła, 3 razy wyższy zysk niż w miarę pewnych inwestycjach), albo jest to przekręt i dostaniemy w paczce kamyk (żeby to chociaż z Jeleniej Góry ), auto zespawane z trzech złomowanych szrotów, czy nasze pieniądze wyparują gdzieś na Kajmanach. Każdy musi ocenić ryzyko i zastanowić się czy warto. Jeśli to możliwe, sprawdzić oferenta - umówić się na spotkanie, albo zorganizować sprzedaż przez Allegro (które ma mechanizmy zabezpieczania transakcji). A jak sprawa podejrzanie śmierdzi, to nie pchać się w nią, a potem szukać winnych wszędzie wokół, zamiast spojrzeć w lustro. Tak więc jestem zdecydowanie przeciw robieniu jakichkolwiek dziwnych "weryfikacji" przy sprzedaży na PPA (przy słupach z ogłoszeniami też powinniśmy postawić policjanta?).
A jak już ktoś został oszukany, to przynajmniej niech zrobi wszystkie przewidziane prawem możliwości i doprowadzi do odzyskania straty i ukarania sprawcy.
PS. Żeby nie było, że się wymądrzam, sam kiedyś kupiłem kartę do Ami która miała być kilka lat w szufladzie, ale sprawna na 90%. Niestety, z tych pozostałych 10% zrobiło się 100%. A ostatnio utopiłem trochę kasy w funduszu który kupił sporo akcji DSS... oczywiście, doradził mi Pan Doradca, ale decyzja była moja :( . Cóż, za błędy się płaci, ale powinno się z nich wyciągnąć poprawne wnioski na przyszłość, zamiast urządzać polowanie na czarownice.
[#104] Re: Oszust na PPA

@Ender, post #92

Można również wprowadzić do profilu użytkownika informacje nt. konta np.na Allegro, Amibay, eBay, gdzie była by możliwość sprawdzenia komentarzy danego sprzedawcy, a w wypadku wątpliwości, czy te konta należą do jednej osoby, zawsze była by możliwość zapytania o dany przedmiot poprzez PW danego portalu. Możliwość sprawdzenia wiarygodności drugiej strony zawsze daje pojęcie o tym, czy dana transakcja nie jest obarczona zbyt dużym ryzykiem.

Jednak jak już było napisane, żadne zabezpieczenie nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dla mnie to ogłoszenie od początku było podejrzane, bo wystawione przez kogoś bez historii na PPA, zdjęcie poglądowe i cena z kosmosu. Nawet nie pisałem, żeby uzyskać jakieś dodatkowe informacje.
[#105] Re: Oszust na PPA

@wali7, post #103

Zadziwiające jest, że ludzie w Polsce tak bardzo chcieliby aby Państwo, portale internetowe, rodzice i kto tam jeszcze brali odpowiedzialność i zabezpieczali przed ryzykiem ich własnych działań finansowych. Przecież mamy wolność słowa i wolność gospodarczą


No skoro "jakiś" portal bierze się za pośredniczenie w handlu to powinien też dołożyć starań, alby ukrócić ewentualne nadużycia i ponosić jakąś odpowidzialność, w przeciwnym razie lepiej niech sobie taką działalność daruje, a wolność słowa i gospodarcza nie oznacza że można kogoś obrażać czy oszukiwać/okradać.
[#106] Re: Oszust na PPA

@ITU, post #104

Zadziwiające jest, że ludzie w Polsce tak bardzo chcieliby aby Państwo, portale internetowe, rodzice i kto tam jeszcze brali odpowiedzialność i zabezpieczali przed ryzykiem ich własnych działań finansowych. Przecież mamy wolność słowa i wolność gospodarczą


No i powtórze jeszcze raz, własnie o coś takiego mi chodzi.
[#107] Re: Oszust na PPA

@wali7, post #103

Przecież mamy wolność słowa i wolność gospodarczą


[#108] Re: Oszust na PPA

@AdamZeku, post #87

ale co "z urzedu"?
jesli ty zglaszasz to nie leca z urzedu a ze zgloszenia. i wtedy nawet o 5 groszy mozna.

co do giełdy ppa:
proponuje dodac obowiazek podawnia przez wystawiajacego ogloszenie pelnego imienia i nazwiska, oraz zachecic w formularzu do podania linka np do swojego konta na allegro, ebayu czy innym facebooku gdzie mozna zerknac na jakies dodatkowe informacje weryfikujace kolesia.
mozliwosc oceny sprzedajacego przez innych uzytkownikow tez bylaby mila, jakbysmy wszyscy teraz mogli kliknac w "-" dajemu kolesiowi i byloby widac ze ma kilkadziesiat minusow to ew ofiara mialaby przynajmniej ostrzerzenie.
[#109] Re: Oszust na PPA

@pinior, post #105

Zgadzam się z Tobą. Znasz jakieś portale zajmujące się pośrednictwem w handlu? Bo ja szczerze powiem, ze nie. Firm kilka znam ale portali nie.


Benedykt Dziubałtowski
[#110] Re: Oszust na PPA

@pinior, post #105

PPA nie pośredniczy w handlu, tak jak słup ogłoszeniowy nie pośredniczy.
Pośrednikiem jest eFunzine, które sprzęt sprawdza i sprzedaje ze stosownym zyskiem. Prowadzona działalność gospodarcza zmusza ich do przestrzegania określonych prawem reguł (chociażby dania nabywcy prawa do rękojmi). PPA nie prowadzi takiej działalności, podobnie jak np. Gumtree. Nie jest stroną w umowie, nie czerpie z niej zysku. Pełną odpowiedzialność prawną ponoszą strony umowy.
[#111] Re: Oszust na PPA

@Valwit, post #108

jak zawsze brednio powieść się urodziła.. nie po to mam nick w necie, żeby nazwiskiem się podpisywać, bo nawet allegro tego nie wymaga.. po drugie, nie wszyscy (choć są pewnie już tylko nieliczni) muszą posiadać konto na eBay-u czy innych "portalach pośredniczących w handlu"..
[#112] Re: Oszust na PPA

@tszczurek, post #107

W przypadku umowy kupna-sprzedaży jak najbardziej. Uważasz inaczej?
[#113] Re: Oszust na PPA

@Benedykt Dziubałtowski, post #109

Zgadzam się z Tobą. Znasz jakieś portale zajmujące się pośrednictwem w handlu? Bo ja szczerze powiem, ze nie. Firm kilka znam ale portali nie.


Tak, np PPA ze swoim działem GIEŁDA, a jak już tak czepiasz się słówek to może być serwisy aukcyjne np ALLEGRO.
[#114] Re: Oszust na PPA

@AdamZeku, post #111

no to uzywaj nicka, nikt ci nie broni. tyle ze licz sie z tym ze trudniej ci bedzie cos sprzedac. konta w serwisie aukcyjnym tez nie musisz miec, dlatego proponowalem to jako opcje i tyle. coc co dodatkowo do tego co jest teraz, pozwoli zweryfikowac sprzedajacego. nie chcesz to zostawiasz jak jest i tyle. niemniej ja jako kupujacy wybralbym kogos z kto nie boi sie przedstawiec z imienia i nazwiska i nie ukrywa sie. lub tez ma nicka ktory wyglada bardziej zachecajaco, np "adam kowalski" a nie "malizna", "krwawy miecio" czy "cziter666"
[#115] Re: Oszust na PPA

@pinior, post #113

Podwójne pudło. Może w ramach zadania domowego sprawdź u wujka google kim jest pośrednik handlowy. Dla ułatwienia powiem Ci, że pośrednikiem handlowym nie jest ani PPA ani ALLEGRO, EBAy itp.



Benedykt Dziubałtowski
[#116] Re: Oszust na PPA

@Valwit, post #108

Propozycji może być wiele, ale żadna nie zastąpi zdrowego rozsądku.
Można np. dodać wskazówki dla kupujących:
1) kupuj tylko w zaufanych sklepach internetowych (spis)
2) jeżeli nie możesz to kupuj od znajomych lub tylko z odbiorem osobistym.
3) jeżeli i tego nie możesz to kupuj wyłącznie z opcją pobrania i sprawdzenia przesyłki przy odbiorze na poczcie.
4) jeżeli i tego nie możesz - to się poźniej nie dziw że zostałeś oszukany
[#117] Re: Oszust na PPA

@pinior, post #113

U mnie na terenie marketu zrobili ogólnodostępną tablicę ogłoszeniową, każdy może wpiąć sobie karteczkę z jakimś tak ogłoszeniem (a to zginął piesek, a to sprzedam wózek dziecięcy...). Czy za oszustów sprzedających cokolwiek za pośrednictwem tej tablicy ogłoszeń ma finansowo odpowiadać właściciel sklepu? Czy jakbyś został oszukany przez kogoś "z tej tablicy" pobiegł być do kierownika sklepu?

Stachu100: Właśnie. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i odrobiny braku zaufania do współbliźnich...
[#118] Re: Oszust na PPA

@stachu100, post #116

Wymieniłem 2 maile z tym osobnikiem i zdrowy rozsądek powiedział mi tak: Tylko odbiór osobisty ! Żadnych przelewów ! Miał rację . . .

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 11:49:27 przez PrzemasIII
[#119] Re: Oszust na PPA

@PrzemasIII, post #118

lol
[#120] Re: Oszust na PPA

@Valwit, post #108

ale co "z urzedu"?
jesli ty zglaszasz to nie leca z urzedu a ze zgloszenia.


O ile dobrze rozumiem, to podział jest na "z urzędu" i "z powództwa cywilnego". Bez względu na to w jaki sposób zostało to zgłoszone, bo zgłoszone zawsze w jakiś sposób musi być.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem