[#181] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #169

tym czasem jak juz zaczna wymierac ex-amigowcy (bo srednio mamy juz ponad 40 lat a nawet i 50'tce), to sie popyt skonczy i ceny poleca na leb i szyje, bo reszty swiata te mikrokomputery po prostu nie interesuja.


Tak się nie stanie - wystarczy przyjrzeć się rynkowi sprzętu retro-audio, albo cenom płyt winylowych, gramofonów, czy cenom starych, zabytkowych aut, mebli itp.
Przedmioty kolekcjonerskie mają po 30, 50, 100, 200 lat - i wcale nie ubywa chętnych do ich posiadania, a i ceny też nie spadaja, tylko wręcz przeciwnie!
Wymieranie ludzi, którzy użytkowali te sprzęty, nie ma żadnego wpływu na ceny. Rodzą się nowi pasjonaci, którzy chcą posiadać takie starocie...

Reasumując - zapomnijcie o kupnie "tanio" Amigi 4000 czy nawet Amigi 1200/600.
Tanio to już było... i nigdy nie będzie znowu...
[#182] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Motyl, post #181

Oczywiscie, ze bedzie tanio tylko trzeba bedzie poczekac.
Plyty winylowe, meble, gramofony i zabytkowe szroty tez stanieja ok, racja ok, racja ok, racja
To tylko kwestia czasu...
1
[#183] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #182

Nie wiem czy jest obecnie jakakolwiek rzecz, która tanieje, ale pomarzyć zawsze można.
3
[#184] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #182

No tak, wszystkie znaki na niebie mówią, że będzie tanio haha. Amigi będą tylko drożej, tak samo jak stare samochody i inne stare rzeczy, których od dawna na rynku nie ma.
Jakieś 10 lat temu pisałem tutaj, że ze starymi PC będzie podobnie jak z Amigiami. Poszukaj teraz Gravisa Ultra Sound, IBM PC XT, 286, 386, karty i stare dyski do tego.
[#185] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@misiek2, post #183

Historia pokazuje, ze banka spekulacyjna wczesniej czy pozniej peka i ogloszenia handlarzy, ze "tanio to juz bylo" nic tu nie pomoze.

Jak prad i gaz osiagna kosmiczne ceny, to wszyscy beda wyprzedawac te pokitrane po szafach rupiecie byleby tylko na oplaty miec...
2
[#186] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #182

Jakieś przykłady na potwierdzenie tej tezy?
Co zabytkowego gwałtownie staniało i w jakich okolicznościach?
[#187] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Daclaw, post #186

wystarczy znac historie ok, racja OK
[#188] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #187

Troszkę historię znam i nigdy nie widziałem, żeby np. stare zabytkowe samochody nagle ludzie zaczęli wyprzedawać za połowę ceny. Dzieła sztuki w wielkich kryzysach czasem tracą, a później zyskują dwa razy tyle. Tanio to już było i nie wróci więcej :)
Ale Amigować można na PC, więc nie ma płaczu.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 15:50:35 przez flops
[#189] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@flops, post #188

Ale to Wy caly czas biadolicie o zabytkowych samochodach i dzielach sztuki.

Zaden normalny czlowiek na swiecie nie porownuje Amigi do dziel sztuki czy zabytkowych samochodow. ok, racja
2
[#190] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #189

To jestem nienormalny ;)
A na Amigach, jak i starych samochodach troszkę się znam
[#191] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@flops, post #190

Stare auta tanieja z roku na rok i zadne bajki handlarzy o "niesmiertelnych 1.9 TDI w gazie" nie pomoga
[#192] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #189

Gdybyś trochę znał historię, to byś wiedział, że każdy zabytkowy dziś samochód w pewnym okresie dostępny był za flaszkę. Dzisiaj żadne małolaty nie katują Syrenek po lasach, co na początku lat 90-tych było popularną rozrywką. Mam nawet dowody i to na filmie 8mm.

Amiga ten etap przerabiała 20 lat temu. Nie wczoraj, żeby nie dało się jeszcze oszacować trendu.

Zaden normalny czlowiek na swiecie nie porownuje Amigi do dziel sztuki czy zabytkowych samochodow


Wyjaśnisz dlaczego nie można?
5
[#193] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #185

banka spekulacyjna wczesniej czy pozniej peka

O tej bańce to ja już słyszę jak A1200 była za 500zł na allegro
Tylko czy mamy tu do czynienia ze spekulacją cenową? Większość swoich Amig mam od prywatnych ludzi, co znaleźli na strychu, albo sprzedane jako złom.
Mam trochę sprzętu i nie zamierzam go sprzedawać, nawet jak cena pujdzie w górę czy spadnie do 10zł.
1
[#194] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@snifferman, post #193

Tylko czy mamy tu do czynienia ze spekulacją cenową?


Nie, bo jak ona może mieć miejsce w aukcjach z licytacją?
Owszem, próby są podejmowane w ogłoszeniach i "kup teraz" z cenami z dupy. Tylko co z tego, gdy nikt tego nie kupuje? Niech sobie wisi do końca świata...
[#195] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Daclaw, post #192

"Wyjaśnisz dlaczego nie można?"

a Ty jestes 5-latek i sam se nie mozesz wyjasnic, tylko za raczke trzeba ?
1
[#196] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@snifferman, post #193

Zależy na co się chce wydać pieniądze lub na co się musi je wydać. Ja wartość Amigi oceniam po jej możliwościach , nie po jej wiekowości. Wyssać z palca można wiele i wiele może być spekulacji na dany temat. Złoto ma dziś dużą wartość , ale kto wie czy za 30 czy za 50 lat kilogram złota nie będzie tańszy od litra czystej wody ?
Starym samochodem nie będziesz mógł wyjechać do miasta z garażu , bo będzie szkodził środowisku. I na co ci ten samochód ?
[#197] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@djpiotrs, post #196

Złoto zawsze będzie w cenie, bo to złoto. Jest go mało i ma super właściwości.
Nawet jak jacyś debile zakażą wyjazdu takim samochodem, to otworzysz butelkę burbona i z kolegami napijesz się przy takim samochodzie, powspominasz czasy, kiedy było normalnie i nie rządzili światem dzieci kwiatów.
1
[#198] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #195

Znaczy, nie potrafisz wyjaśnić?
[#199] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@flops, post #197

otworzysz butelkę burbona i z kolegami napijesz się przy takim samochodzie, powspominasz czasy, kiedy było normalnie i nie rządzili światem dzieci kwiatów


Dobre szeroki uśmiech , tylko dzieci kwiatów wpadną na pomysł konfiskaty i w imię czystej energii zagarną stare samochody, stare komputery a zbieraczy surowo ukarzą

Wracając do tematu , jeśli rośnie cena sprzętu to też powinna rosnąć cena oprogramowania dedykowana danemu sprzętu. Jeśli tak nie jest to nie warto nawet napisać na ten sprzęt komputerowy programu " Hello Word"
1
[#200] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny Amig wczoraj i dziś
[#201] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny Amig wczoraj i dziś
[#202] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@djpiotrs, post #199

Dobre szeroki uśmiech , tylko dzieci kwiatów wpadną na pomysł konfiskaty i w imię czystej energii zagarną stare samochody, stare komputery a zbieraczy surowo ukarzą

Już zaczynają konfiskować. Tylko każdy rządzący musi liczyć się z protestami, a jak zakaże pokojowych protestów i nie wysłucha ludu, to tak jak zawsze skończy się krwawą rebelią (takie prawa świata).
Dość że bateryjki pękają przy benzynie, to jeszcze kilka tysięcy więcej elektryków i będą blackouty. W UK odpalają stare bloki węglowe, bo zapotrzebowanie na energie rośnie. A nasze sieć energetyczna w PL ma się dużo gorzej. Jeszcze troszkę i będzie jak za PRL. Do tego kraje w UE chcą zamykać najczystsze źródła energii - elektrownie jądrowe. Tak to jest jak rządzący są oderwani od rzeczywistości i są ignorantami bez żadnej wiedzy technicznej.
Alternatyw jest dużo, syntetyczne paliwo płynne, ethanol (mój samojazd ogarnia jazdę na czystej wódzie). Tym samym jest eko-sreko. Drugi jeździ na podtlenku LGBT+, więc też nie smrodzi.
Wracając do Amig. Nie spadną ceny, kup MC68060 w rozsądnej cenie. Wyprodukuj obudowę, nowe PCB, tanio nie jest. A to nadal nie jest oryginał z epoki. Powoli jest coraz więcej dzieciaków, które widzą fun w starych złomach i ich historii. Niektórzy mają dość jabłuszek.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 21:01:32 przez flops
[#203] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny Amig wczoraj i dziś
[#204] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny Amig wczoraj i dziś
[#205] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@selur, post #185

Jak prąd i gaz osiągną kosmiczne ceny - to ludzie albo wyjdą na ulicę, albo będą siedzieć przy świeczkach. Przy obecnych wartościach Amig dopóki nie masz jakiegoś egzemplarza w rodzaju karty deweloperskiej PPC czy unikalnej edycji A3000 to sprzedając 1-2 sztuki, czy kilka w rodzaju A500 nie zarobisz nawet na roczną pensję minimalną w Polsce. Musiałbyś być "hurtownikiem".

Poza tym giełda i cena surowców to dość skomplikowana sprawa - z jednej strony wspólnota chce ograniczenia emisji CO2, z drugiej trwają negocjacje z jednym niepoprawnym polit. państwem, które mogą doprowadzić do wzrostu wydobycia. Chińczycy obecnie rzekomo nakazują "swoim" kupowanie żywności, oraz zwiększenie wydobycia węgla, twierdząc, że wprowadzą "ceny maksymalne".

Weźmy taki kryzys paliwowy w Europie i za sadzawką swego czasu kilkadziesiąt lat temu - do bodajże Berlina na ulice zamiast samochodów wróciły konie. Tymczasem lata 70 to początek popularności mikrokomputerów w domach, więc jakoś sobie radzono i ludzie mieli pieniądze na coś co niekoniecznie było im niezbędnie potrzebne.

Pytanie jak będzie teraz - czy ludzie poprą Gretę czy raczej powolne przestawianie się gospodarki w miarę wprowadzania nowych technologii. Jeśli to drugie, to prawdopodobnie będziemy kupować ropę i ogrzewać gazem czy węglem jeszcze długie dekady, a ceny prędzej czy później spadną(do następnych wzrostów...). Bo w zeszłym roku upadło wiele biznesów opartych o ropę, węgiel, a pieniądze przeniosły się do spółek związanych m. in. z grami komputerowymi. Dzisiaj kurs np. CD Projektu jest dość słaby, a zarabia(do niedawna, bo węgiel spada co naturalne biorąc pod uwagę kontrakty) np. JSW. Tymczasem wysoka cena za baryłkę powoduje, że opłaca się wydobywać ropę z łupków, co spowoduje "zalanie rynku" za jakiś czas.
1
[#206] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny Amig wczoraj i dziś
[#207] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny Amig wczoraj i dziś
[#208] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ceny Amig wczoraj i dziś
[#209] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@pgru2, post #205

Temat który wałkowaliśmy tutaj wielokrotnie. Wszyscy porównujemy amigi do starych samochodów, rynku mieszkaniowego i takie tam. Wszyscy widzimy że zbliżamy się do kolejnego kryzysu ekonomicznego. Wielu z nas straci pracę, i pewnie wielu opchnie coś ze zbiorów. Z wszystkich moich obserwacji wynika że jaki kryzys by nie był, dotyka tylko jedną konkretną grupę, bogatych, biednych, inwestorów, rolników itp. No ale nawet w pandemii ludzie się bogacą jak nigdy.
Stary komputer powoli staje się modnym artefaktem. Juz ktoś tutaj wspomniał - maluchy czy motorynki, stały się kultowe. Dlaczego? Bo najwięcej w Polsce jest ludzi z pokolenia które je pamiętają. Naturalnie populacja będzie się zmniejszać, ale jakoś nigdy nie brakowało ludzi interesujących się dawną techniką i technologią. Twierdzenie że tylko ludzie w jakiś sposób związani z amiga będą ją kolekcjonować jest trochę na wyrost. Ja sam zbieram np komputery Macintosh, i uważam że są swego rodzaju technologicznymi dziełami sztuki. Większość zakupiłem od ludzi którzy kiedyś na nich pracowali - ja sam osobiście z macintoshem nie miałem zbyt wielkiego kontaktu wcześniej.
Popatrzmy na płyty kompaktowe. Przecież nikt już tego nie używa i każdy się pozbył płyt, a jednak obczajmy po ile chodzą takie "Miłość w czasach Popkultury" Myslovitzu. Jakim cudem? Przecież to kosztowało 45 złotych jak było nowe?
Przypomina mi się sytuacja, kiedy kupowałem dosyć tanio w 2001 roku Escomową Amigę 4000T od kolesia, który szczerze mnie zapytał: Ale wiesz że teraz ten komputer i wszystkie rozszerzenia możesz emulować za darmo?
2
[#210] Re: Ceny Amig wczoraj i dziś

@Ralpheeck, post #209

„I w kryzysie nie damy się” pamietam ten napis na tabliczce czekolady, a w zasadzie wyrobu czekoladopodobnego w opakowaniu zastępczym
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem