[#61] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #36

Prawda i właśnie z tego powodu zrodził się mimowolnie termin "klasyk", oddzielający komputery stworzone przez Commodore, a twory, które ktoś wypuścił później korzystając z prawa do marki lub próbował wydać duchowego następcę. Czyli de facto "klasyk" odnosi się do Amig, co do których nikt nie ma wątpliwości, że są Amigami.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 19:27:46 przez san_u
[#62] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@san_u, post #61

Termin "klasyk" został wymyślony przez użytkowników Amig NG.
Dla każdego własciciela A500-A4000 Amiga zawsze była
jedna.
Sam podział Amiga "klasyczna" i Amiga NG (jakaś nowa) jest
drażniący dla użytkowników "klasyków", ponieważ sugeruje,
że mamy do czynienia z jakimś poważnym nastepcą Amigi.
A tak nie jest.
[#63] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #62

Dla każdego własciciela A500-A4000 Amiga zawsze była jedna.


Nieprawda. Jestem właścicielem Amigi 1200. Dla mnie istnieją Amigi klasyczne i systemy NG.
[#64] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #62

Amiga classic pojawiło się ponad 20 lat temu i zostało przyjęte przez ogół. Było wtedy tupać nóżką bo teraz to już trochę za późno.
[#65] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #63

Biedak nie wie, że na forach nie używa się dużych kwantyfikatorów.
[#66] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #60

A narzędzia z klasycznego maka przeportowali bez żadnego
problemu na nowe maszyny. Także efekt kontynuacji był.


Przeportowali z Macosa 9 do MacOSXa? No nie wydaje mi się.
[#67] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #63

Proszę wyjaśnij mi łopatologicznie, jak zupełnemu laikowi - co wspólnego z Amigą mają tzw. systemy NG ?
Bo wydaje mi się, że NIC - ale może się mylę, więc proszę o kilka zdan wyjaśnienia.
[#68] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #62

A skąd to przekonanie że to określenie wymyślili NGowcy. Moim zdaniem jako fana klasyków to świetne słowo do bronienia legendy Amigi. I wcale nie uważam że to słowo sugeruje coś złego. To NGowcy twierdzili że ich maszynki są lepsze od starych Amig i to nie była sugestia tylko coś o czym mówili otwarcie używając wszelkich określeń i jedno mniej czy więcej niczego nie zmienia.

A propo, przeczytałem wieczorem ten tekst Jubiego i zastanowiłem sie nad tym zmartwieniem że jakoby jeśli nie zaprzestaniemy używania słowa klasyk, albo nie uda sie zmusić NGowców od zaprzestania używania słowa Amiga to przyszłe pokolenia nie dowiedzą sie o prawdziwej Amidze tylko tej popylinie.
Chwileczkę a czy ktoś sie martwi że przyszłe pokolenia będą miały skrzywione pojęcie o tym czym niegdyś był PC? Przecież co parę lat zmieniał swoje oblicze, i co ślad po tym zaginie i tylko jedna z wersji Windowsa będzie sie nam bezczelnie wciskać przed oczy we wyszukiwarkach? No nie sądzę.
Wpisuję Amiga w Googla i wyskakują wikipedia (nawiasem mówiąc polskie hasło brzmi bardzo NGowo, np: to komputer produkowany m.in. przez C=, hmmm), i co koledzy na to?
Ale bardziej sie wciskają przed oczy linki do miniA500 niż klasyki czy NG. No i czyja to wina że następne pokolenie właśnie tak zapamięta legendę? :D

Oj Szewczyk Dratewka sie w grobie przewraca że współczesne dzieci uważają że Smok Wawelski to taki fajny jegomość jak w Porwaniu profesora Gąbki. :D
[#69] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Motyl, post #67

Gadżet zamykania okienka jest w lewym rogu okienka a nie w prawym jak na Windach. ;)



Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:18:21 przez ZbyniuR
[#70] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@ZbyniuR, post #68

jako fana klasyków to świetne słowo do bronienia legendy Amigi

Jako fan klasyków, muszę powiedzieć, że cieszmy się, że jeszcze
nas nie zamkneli do pokojów bez klamek.
Na razie jako Amigowcy jesteśmy tolerowani, ale jak już
Amiga NG zawojuje świat i proporcje na forum się odwrócą,
to czarno widzę naszą przyszłość
[#71] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #64

Masz na mysli ogół tych 5000 aktywnych użytkowników NG o których gdzieś wspominałeś? Nie wiem czy to nawet poprawna liczba, bo nie podparłeś tego żadną statystyką. W porównaniu do milionów którzy Amigę mieli bądź mają, albo bawią się WB w UAE, to jest to bardzo mały odsetek.

Pozatym na kanałach o retro komputerach mało kto wspomina nawet o NG. Amigi nazywają Amigami. Nawet na wiki późniejsze "wynalazki" po Amidze są w kategorii "Inne komputery posługujące się nazwą Amiga lub zbliżoną" a w wersji ENG wiki są w kategoriach AmigaOS 4 systems i Amiga hardware clones

Fajnie że powstały inne komputery posługujące się nazwą Amiga lub zbliżoną tylko skrót NG jest troche mylący
[#72] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #70

Gdy fani pierwszej generacji PlayStation poczuli sie ośmieszani i tłamszeni na forum dla Playstajszynowców to założyli własne forum strefaPSX, a tam fani nowszych konsol mogą ich cmoknąć. :)
2
[#73] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@san_u, post #61

a twory, które ktoś wypuścił później korzystając z prawa do marki lub próbował wydać duchowego następcę


Ciekawi mnie, na zasadzie akademickich rozważań, co bylibyśmy skłonni uznać za pełnoprawnego następcę Amigi? I czy kontynuacja Amigi po upadku Commodore/Escomu(?) w ogóle byłaby możliwa tak, żeby zadowolić ortodoksów? Bo w pierwotnej technologii można było teoretycznie ukręcić jakąś A5000 z 060, AAA, DSP i dźwiękiem 16-bit. Ale to już by była ściana, choćby z powodu zaniechania dalszego rozwoju linii 68k. Więc co dalej?
[#74] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Motyl, post #67

Rozumiem, że używanie google boli, a więc zacznijmy
1) Natywnym systemem z którego startuje Pegasos2 i Pegasos1 jest FFS, startuje z dysków z RDB
2) MorphOS i AmigaOS4.x mają wersje na Amig klasycznych
3) AmigaOS4.x jest oparty o źródła AmigaOSu 3.x
4) MorphOS jest oparty o źródła MUI, Poseidona, CGXa, SFS, FFS i inne źródła pomniejsze z AmigaOSu
5) Oba systemy NG umożliwiają uruchamianie softu 68k, WOS i PUP(tylko MorphOS) na Amigę, w większości wypadków ładniej wyglądającego no i znacząco szybciej
6) Oba systemy programuje się identycznie jak AmigaOS (MorphOS nawet bardziej)
7) Po podłączeniu amigowego dysku następuje automatyczne montowanie partycji
8) W moim przypadku w 2005 roku przełożyłem dysk z Amigi 1200 do Pegasosa, doinstalowalem MorphOSa i korzystałem z softu tego samego co na Amidze, tylko szybciej i wygodniej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:30:50 przez michal_zukowski
1
[#75] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #71

W porównaniu do milionów którzy Amigę mieli bądź mają, albo bawią się WB w UAE, to jest to bardzo mały odsetek.


Bardzo płynnie przeszedłeś z mojej liczby do twojej opartej o idd. Moja liczba oparta jest o liczbę zarejestrowanych MorphOSów podzielonych przez 2 i pomnożonych przez 2 (userzy AmigaOS4.x). Teraz czekam na wyliczenia tych milionów. Na PPA mamy 1200 osób, a Polska była znaczącym ośrodkiem amigowym. Myśle, że aktywnych klasykowców jest max 50000.

co do systemów NG to przypominam, że MorphOS dopiero będzie mieć system NG

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:29:23 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:29:30 przez michal_zukowski
[#76] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Daclaw, post #73

To samo co na Maku, czyli PPC, PCI, USB i przejście na wirtualizację uruchamiania starego softu, ewentualnie potem na x86. Każde maszyny z dziwnymi technologiami to przechodziły (Sun Sparc, czy Acorn Archimedes). Droga Amigi niczym się tu nie różni/nie różniłaby.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:33:16 przez michal_zukowski
[#77] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #75

Teraz czekam na wyliczenia tych milionów.


Przeczytaj jeszcze raz mój post ze zrozumieniem.
[#78] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #77

Sorry, wybiegłem myślowo dwa posty w przód, ale widzę trzeba tłumaczyć - do obecnej sytuacji nie ma znaczenia ile osób miało amigę. Tacy ludzie mogą jednocześnie zostać neoklasykowcami lub też zainstalować system MorphOS. Nie możesz predestynować ich wyborów.



Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:52:08 przez michal_zukowski
[#79] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #78

do obecnej sytuacji nie ma znaczenia ile osób miało amigę.


Bo ludzie często wracają albo kupują z nostalgii. Po co im AOS4x skoro go nie znają i nie potrzebują.

zainstalować system MorphOS

Statystyki pokazują co innego. Według wykresu od 2008 sprzedaż licencji rosnie liniowo. Jeśli trend by się utrzymał to przekroczycie milion użytkowników w roku 4342
Najpopularniejszy emulator UAE na androida został pobrany ponad 100k razy. To wypadało by u was na rok 2240


No i teraz skąd wiadomo, że licencje kupione w 2008 roku są cały czas używane?
Nie wiadomo ile osób kupiło więcej licencji, bo ma więcej maszyn?

neoklasykowcami

Najpierw Amiga klasyczna teraz neoklasykowcy. To jakaś mowa nienawiści czy znów jakiś projekcja?
[#80] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #79

wkrotce pojawia sie tez terminy Naziklasyki i Faszoklasole
[#81] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #79

Neoklasykowiec , użytkownik emulatora sprzetowego lub programowego udajacego komputer Amiga od Commodore.
1
[#82] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@selur, post #80

A to wszystko po to aby te 500 użytkowników innych komputerów posługujących się nazwą Amiga lub zbliżoną mieli satysfakcje

Aaaa zapomniałem jeszcze o użytkownikach innych systemow kompatybilnych z innymi koputerami posługującymi się nazwą Amiga lub zbliżoną oraz komputerami Aplle

To może zostać jak było czyli Amiga i komputeryNG. Będzie szybciej pisać
1
[#83] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@djpiotrs, post #81

się nie śmiejcie. Neoklasykowiec, jak sama nazwa wskazuje, jest przedstawicielem neoklasycyzmu, o kilka wieków wyprzedzając oświecenie, przypisywane NG-owcom (jak nakreślił @michal_zukowski w poście #51). To się trzyma kupy.
ja bym tylko cofnął klasycznych klasykowców ze średniowiecza do starożytności. Bo wiadomo, że cywilizacje starożytne posiadały głęboką wiedzę oraz kontakt z ufem i Anunnakami. Wtedy po Ziemi stąpali bogowie.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 22:56:25 przez snajper
2
[#84] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #79

Bo ludzie często wracają albo kupują z nostalgii. Po co im AOS4x skoro go nie znają i nie potrzebują.

Nie wiesz co ludzie oczekują, no chyba że czytasz ich myśli

Najpopularniejszy emulator UAE na androida został pobrany ponad 100k razy.

Lol, to że ktoś chce pograć w 5 gry na kiblu na fonie nie czyni z niego usera amigi :)

Najpierw Amiga klasyczna teraz neoklasykowcy. To jakaś mowa nienawiści czy znów jakiś projekcja?

Klasykowcy to osoby, które zawsze miały klasyka i z niego korzystały i korzystają. np. ja :)
Neoklasykowcy to pecetowcy, co im się nudzi i po 20 lata nieposiadania Amigi kupili A500 z gotekiem i teraz noszą wysoko głowo jacy to oni prawdzili amigowcy :)

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 22:57:16 przez michal_zukowski
1
[#85] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #84

Lol, to że ktoś chce pograć w 5 gry na kiblu na fonie nie czyni z niego usera amigi :)


Czyni go bardziej niż kogoś kto kupił licencję na

system kompatybilny z innymi koputerami posługującymi się nazwą Amiga lub zbliżoną oraz komputerami Aplle


W 2008 roku i już nawet nie pamięta że go ma/miał.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 23:05:08 przez snifferman
1
[#86] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #85

* pisze sie Apple
[#87] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #85

To akurat jest twoje zdanie, a nie fakt.
[#88] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@ZbyniuR, post #86

Jemu chodziło o Apple IIe tylko pewnie korekta na androidzie zmieniła. Tam jest dość fajny system Desktop
https://www.scullinsteel.com/apple//e?accelerator_toggle=true&gl_canvas=false&mono_screen=false#https://a2desktop.s3.amazonaws.com/lkg.2mg

tylko nie wiem czemu pisał o tych licencjach.
[#89] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #84

To się rozkręciło! Jeżeli sobie włączę 1200 z 030 i CF, wsadzę dyskietkę z Pinbal Fantasies, to jak się mogę nazywać? Klasyczny? Dla mnie personalnie Amiga klasyczna to prawdziwy sprzęt, jak A500, A600, A1000 itd. i zależnie od sytuacji nazywam je Amigami (bo to chyba oczywiste), lub Amigami klasycznymi. Wszystko co emuluje, nie jest dla mnie Amigą, tylko emulatorem. Nie obrażam się na nazwę Klasyk, nie interesuje mnie, kto co emuluje, jaki nowoczesny sprzęt ma, ważne, że może odpalic nasze wspaniałe gry, czy programy i szanuje nasze dziedzictwo. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami 😉
[#90] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@RetroSpawn, post #89

Ogólnie to możesz nazywać się kimś chcesz :). To twórcy wątku przeszkadzają nazwy istniejące ponad 20 lat.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem