[#31] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #27

Nie prowokuj, Gunio w podziemiu realizuje swój wieloletni plan podboju świata Amigą, jego ostateczna karta LavaCroft znajdująca się na szczycie piramidy Apollo otworzy bramy niebios, stając w obliczu stwórcy, zawstydzi go, że Apollo core tworzy świat w Civilisation w dwie sekundy, a nie 7 dni. Od tej pory wszyscy będą porozumiewali się tylko w assemlerze, bo inne języki nie mają sensu.
[#32] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Szukasz problemu tam, gdzie go nie ma i próbujesz leczyć objawowo, zajmij się ludźmi, którzy Amigami nazywają sprzęty, które Amigą nie są, a termin "klasyk" sam zniknie, bo nie będzie już potrzebny.
Nie obwiniaj koguta za to, że wzeszło słońce.


Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 02:01:39 przez san_u
[#33] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@san_u, post #32

Spór pomiędzy użytkownikami morph os i amiga os4 o to, która z tych
platform jest prawdziwą Amigą każe mi podejrzewać, że ci i ci
uzurpują sobie prawo do nazwy Amiga
[#34] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #33

Nie słyszałem aby użytkownicy Morphosa uważali, że ich sprzęt to "Prawdziwa Amiga". Masz może jakieś nowe informacje w tym temacie?
1
[#35] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@wali7, post #34

Wyszukanie tego, kto nazywa swojego mac'a lub inny sprzęt Amigą jest zbyt karkołomne i nie ma sensu tracić na to czasu, na przestrzeni lat pojawiały się dyskusje tu i ówdzie (był przynajmniej jeden wątek, ktoś pamięta który?), na temat tego co jest Amigą, a czym nie, a to samo w sobie potwierdza, że ktoś nazywa swoją nie Amigę Amigą, inaczej nie było by w ogóle dyskusji, terminu "klasyk" i tego artykułu (jak widać, jest to stary artykuł, więc korzeni tych waśni należy szukać w odległej przeszłości ppa), bo po co udowadniać komuś co jest Amigą, skoro wszyscy wiedzą?


Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 03:56:16 przez san_u
[#36] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@san_u, post #35

Właśnie. Przecież logiczne jest, że komputer "Amiga" to taki komputer, który pod wspomnianą marką sprzedaje producent mający prawa do nazwy Amiga. Prawda?
1
[#37] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #33

Wiadomo, że nie jest to ani MorphOS, ani AmigaOS, tylko AROS <3
2
[#38] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #29

MorphOS jest tym, dla AmigaOSu co Linux dla Unixa. Niezależna wersja, zgodna na poziomie API, z jednym wspólnym kodem (FFS2).
2
[#39] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #38

To nie jest odpowiedź na moje pytanie:
A MorphOS ma słowo Amiga w nazwie albo chociaż jakieś logo Amigi, aby było wiadomo, że jest z nią chociaż jakoś związany?
[#40] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@olahughson, post #37

Czytam te wasze rzygi i nie chce mi sie byc juz Amigowcem ...
4
[#41] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #39

Na stronie https://www.morphos-team.net/intro masz info, że może uruchamiać oprogramowanie dla komputerów Commodore Ax00. Dodatkowo, jest info na https://web.archive.org/web/20220618003112/http://powerup.morphos-team.net/ o tym, że działa na Amidze. To chyba jedyne referencje do Amigi (kiedy jeszcze pisało w boot with no s-s, cośtam Amiga Emulation). Więc ogólnie MorphOS jako system nie jedzie ma marce Amiga czy tam AmigaNG w żaden sposób. Jest oddzielnym systemem, kto chce to korzysta, kto nie chce ten nie korzysta.
[#42] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #41

Warto powiedzieć, dlaczego większość Amigowców "klasykowców" nie interesuje
się Amigami NG.
W moim przypadku to brak kompatybilności. Jak to ktoś napisał, nie odpalimy
Superfroga.

Jeśli spojrzymy na dzisiejszego pc, to, przynajmniej teoretycznie,
kompatybilność jest zachowana.
Stojący na biurku i7 z gtx ma bardzo dużo wspólnego z pierwszym
ibm pc.
Stojący na biurku morph os czy amigaos4 sprzętowo to zupełnie
inny sprzęt niż Amiga.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 13:49:37 przez mmarcin2741
[#43] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #42

Taki przykład. Chciałem odpalić Warlords 3 pc z 1997 roku. Gra nie działa
pod obecnym systemem win10. W 15 minut zainstalowałem maszynę
wirtualną oraz winxp. Warlords 3 działa bez najmniejszego problemu
na dzisiejszym pc. Nie jest to emulacja, maszyna wirtualna wykorzystuje
natywnie sprzęt.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 14:06:56 przez mmarcin2741
[#44] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #42

No ja tak napisałem o Superfrogu. MorphOS nie jest systemem dla osób, które skonczyły aktywnie korzystać z Amigi do 1998 roku. MorphOS jest systemem dla osób, które rozbudowywały Amigi w latach 1998-2002 i korzystały z nich jak z komputera. Dlatego większość która porzuciła Amigę do 1998 patrzy na MorphOSa czy tam OS4 jak na coś odmiennego. To normalne i jako twórcy MorphOSa nie zamierzamy przekonywać kogokolwiek z tej grupy osób, że to system dla nich - bo nie jest. Natomiast jeśli ktoś miał mniej wiecej rozbudowaną Amigę (030@50mhz+, karta gfx, sieciówka na pcmcia) po 1998 roku i korzystał z zestawu aplikacji amigowych (Ced, Finalwriter, imagefx, emulacja maca, wordworth, photogenics, ibrowse czy aweb, yam, amirc, amigg, lightwave) to przejście na MorphOSa było naturalną drogą rozwoju. Szczególnie, że na 68k zamarło całkowicie oprogramowanie użytkowe.

Więc:
- jeśli ktoś ma frajdę z gier i niesystemowych/ograniczonych aplikacji w stylu Protrackera czy DPainta to jedynie klasyk, sprawdzając MorphOSa może się tylko zniechęcić. MorphOS nie został stworzony dla tej grupy odbiorców (tak wiem, pewnie ich jest z 90%).
- jeśli ktoś nie gra a bardziej korzysta z oprogramowania użytkowego to klasyk odpada. Albo będzie wolno (fizyczny klasyk), albo brzydko (bez karty graficznej) albo niestabilnie. Jest to nisza w środowisku amigowym no ale po to są nisze żeby je zapełniać.

Aha no i ceny:
Skoro ktoś chce kupić karte z 030 do Amigi za 700zł, która mu niewiele da to mac mini do Morphosa za 200zł to chyba niewygórowana kwota.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 14:23:47 przez michal_zukowski
1
[#45] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #42

Jeśli spojrzymy na dzisiejszego pc, to, przynajmniej teoretycznie,
kompatybilność jest zachowana.


Ale jakie to ma znaczenie? Ktokolwiek instsluje na tym bezpośrednio DOSa 6.22, odpala Chiwritera albo TAGa? Nawet jeśli teoretycznie jest to możliwe, to pod jakimś DosBoxem jest po prostu o wiele wygodniej.
Ja nawet na klasycznej Amidze z PPC wolałem odpalać Amosa pod amigową wersją UAE, bo w ten sposób działał mi na karcie RTG.

Od pewnego poziomu wydajności sprzętowa zgodność z pierwszymi generacjami sprzetu nie jest do niczego potrzebna. W przyladku programów sprzed 20, 30 lat nie robi różnicy, czy chodzą na 10000 razy szybszym sprzęcie, czy tylko 1000 razy szybszym emulatorze.
[#46] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #44

MorphOS jest systemem dla osób, które rozbudowywały Amigi w latach 1998-2002 i korzystały z nich jak z komputera.

Osób, o których mówisz, jest bardzo mało. Dlatego dla użytkowników klasyka,
których jest podejrzewam tutaj 90 procent forumowiczów, dział morph os
a nawet amigaos4 bardziej kojarzy się z forum pclaba niż forum amigowym.
[#47] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Daclaw, post #45

Od pewnego poziomu wydajności sprzętowa zgodność z pierwszymi generacjami sprzetu nie jest do niczego potrzebna.

A jednak technologia wirtualizacji na pc istnieje a wiekszość
procesorów umożliwia wykonywanie kodu bez emulacji.
I jest to używane właśnie do odpalania starych i/lub nie-
kompatybilnych systemów i programów.

W przyladku programów sprzed 20, 30 lat nie robi różnicy, czy chodzą na 10000 razy szybszym sprzęcie, czy tylko 1000 razy szybszym emulatorze.

Jak nie robi różnicy, to najlepszą Amigą bez wątpienia
jest pc, jak mówi klasyk szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 14:57:45 przez mmarcin2741
[#48] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #46

Wg. listy userów jakieś 20%. 20% aktywnych użytkowników to nie jest bardzo mało. W drugą stronę użytkownicy MorphOSa traktują większość postów z działu Amiga jakby czytali listy do Bravo. 100 postów o podłączaniu goteka, 100 postów o stawianiu systemu na karcie cf + 100 postów o zasilaczach (to już bardziej wchodzimy w elektrodę) i 100 postów o WinUAE (to chyba jedyny program użytkowy z którego korzystają neoklasykowcy - tu bardziej wlasnie pasuje pclab).

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 15:11:19 przez michal_zukowski
1
[#49] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #48

W drugą stronę użytkownicy MorphOSa traktują większość postów z działu Amiga jakby czytali listy do Bravo.

Dokładnie tak jest. Powoduje to niepotrzebne animozje, skoro łączymy
na jednym forum dwie grupy nie mające ze sobą wiele wspólnego.

Z jednej strony nostalgicy klasycznej Amigi 500/1200. a z drugiej
ci, dla których ta wspaniała maszyna Amiga 500/1200 to tylko
ikonka winuae na pulpicie.
[#50] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #47

Jak nie robi różnicy, to najlepszą Amigą bez wątpienia
jest pc, jak mówi klasyk


Niewątpliwie tak jest.
Z tego powodu nie ma dla mnie sensu NG. Jeśli mam działać na Macu ze śmietnika, albo na jakiejś przemysłowej płycie głównej, to równie dobrze mogę emulować na PC - przynajmniej mam ECS/AGę z bardzo dobrą zgodnością.
1
[#51] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #49

Ale gdzie tu animozje?
Jeśli ktoś chciałby rozwijać AmigaOS4 klasyczny to zawsze wie jaką drogą pójść bo to co się dało zostało zrobione w MorphOSie czy AmigaOS4.x. czyli klasyk dzięki systemom NG może tylko zyskać. Dodatkowo użytkownicy AmigaOS4.x i MorphOSa dość dobrze ogarniają oprogramowanie systemowo/użytkowe pod AmigaOS3.x więc można także korzystać z ich wiedzy. Dla klasykowców to idealny świat. Mogą trwać w średniowieczu (klasyk) lub czerpać z oświecenia (ng). Szczególnie że i tak mają peceta z czasów współczesnych.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 16:11:15 przez michal_zukowski
[#52] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #51

Pierwszy post tego wątku. Klasykowców NG po prostu uwiera, jak drzazga w palcu, sól w oku albo wyrzut sumienia.
[#53] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Ja piernicze, ale ci się musi nudzić, a już miałem cie za gościa z którym idzie nawet sensownie pogadać. Nie masz co robić idź na grzyby.
1
[#54] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #52

Większość użytkowników Amigi się tym nie interesuje. Z resztą sami "Twórcy" systemu NG uważają, że to nie system dla nich a sprzęt to KUPA

To normalne i jako twórcy MorphOSa nie zamierzamy przekonywać kogokolwiek z tej grupy osób, że to system dla nich - bo nie jest.

link

Ja wiem, że obie maszyny (G5 i X5000) to kupa i ludzie lepsze pecety na śmietnik wyrzucają. Musimy tylko znaleźć osobę która przekaże to mufie bo do niego to chyba nie dotarło jeszcze.

link
[#55] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #52

No to do psychologa, po co się tu na PPA uzewnętrzniać.
[#56] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #52

Których? Tych, którzy mają pryzmy A4000 i układają ścieżki z Cyberstormów? Sądzę, że byłoby ich stać na dowolną maszynę NG, a i umysłem by ogarnęli temat.

Po prostu, nie kręci ich to, względnie uznają to za byt zbędny w ekosystemie.
[#57] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Daclaw, post #56

tych co stworzyli wątek, przecież do tego się on odnosił
[#58] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #52

Klasykowców NG po prostu uwiera, jak drzazga w palcu, sól w oku albo wyrzut sumienia.

Jakiż ja mam interes w Twoich osobistych wojenkach NG vs Amiga?
Dziwi mnie po prostu że takie w ogóle może być nastawienie anty-amigowe w środowisku amigowym i doszedłem że to przez używane słownictwo. Ono to jest jest efektem ale i zarazem przyczyną.

Mądra osoba to nawet i użyje takiego zwrotu jak classic Amiga ale zrobi to strategicznie i z głową, i w niewielkiej ilości aby coś sprzedać. Niemądra osoba za to będzie spamowała nim tyle że jej się w głowie poprzestawia i będzie gryzła własny ogon
[#59] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #58

No ale zaraz potem wyjaśniłem, że stare Maki, nazywane są klasykami i nikt nie roni krokodylich łez.
[#60] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #59

Czy ja wiem, czy porównywanie maków do Amigi jest prawidłowe?
Mak nie miał takiego dorobku jak Amiga, choćby w dziedzinie
gier czy demosceny.
A narzędzia z klasycznego maka przeportowali bez żadnego
problemu na nowe maszyny. Także efekt kontynuacji był.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 19:15:09 przez mmarcin2741
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem