[#181] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Phibrizzo, post #168

Rany... Hi-Tech w Universum Amigi. Naprawde nic nie rozumiesz.

To brzmi jak Polska mistrzem Polski😁
[#182] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Rafael/ARMO, post #180

Brakuje Linuxa w tej grafice.
[#183] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #182

Brakuje Linuxa w tej grafice.

Dwa pytanie:
1. W ktorym miejscu w tym drzewie bys go umiescil?
2. Ktory Linux jest zgodny z AOSem na poziome API lub zrodel?
2
[#184] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Phibrizzo, post #183

No AmigaOS4.x wziął pliki *.so z Linuxa i część bibliotek mają w tymże formacie czyli api sie na pewno zgadza (abstrahując od tego że Linux to kernel a system to GNU).
[#185] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@michal_zukowski, post #179

roku 2004 system AmigaOS4.x był dostępny jako prelease.

Ale to dostępny dla przeciętnego użytkownika czy dla developerów, testerów i innych wybrańców
[#186] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #185

Dla kazdego.
[#187] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@michal_zukowski, post #186

Dla kazdego.

No nie wiem, czy dla każdego. Sprzęt i system wydaje
się być dosyć archaiczny.
[#188] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #187

W 2004?

----edit

A w 2022 Amiga klasyczna nie jest archaiczna

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 08:02:38 przez karolb
[#189] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@karolb, post #188

Jeszcze bardziej archaiczna od next genów, ale Amiga klasyczna
to retro i nikomu do głowy nie przyjdzie używanie jej jako
komputera do codziennych zajęć.
[#190] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #189

i nikomu do głowy nie przyjdzie używanie jej jako
komputera do codziennych zajęć


W świecie retro są różni wariaci, więc nie byłbym taki pewien.
Weź też pod uwagę że systemy jak AOS4.x, MOS, AROS - można uruchomić na klasyku. Więc granice świata retro i NG jakoś tam się zacierają
[#191] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #187

Dla każdego, kto wówczas miał AmigaOne.
[#192] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@karolb, post #190

W świecie retro są różni wariaci, więc nie byłbym taki pewien.


Może i tacy są - wiadomo, w końcu przekraczanie granic to jeden z elementów naszego hobby ;) Ale z tego co widzę i dla mnie i dla sporej części komentujących Amiga klasyczna to jest retro. I to właśnie - ja i kilka innych osób - próbujemy w tym wątku powiedzieć. Nie oczekuję od niej funkcjonalności (nawet działających wybiórczo i ułomnie) współczesnego komputera. W związku z tym potwierdzam, że na Amidze klasycznej:
- nie gram w gry AAA i nie mam oczekiwań że takie gry się pojawią (do tego mam PS5 i PS4, starsze konsole przemilczę bo nie mają już gier AAA ;))
- nie korzystam na niej z internetu, zwłaszcza do przeglądania np. youtube w 4K (mam do tego peceta)
- nie słucham plików audio Hi-res (gdybym korzystał z MP3, też bym do tego nie korzystał z Amigi) i nie oczekuję, że da mi taką możliwość
- nie oglądam na niej filmów w 4K ani żadnych innych i nie oczekuję, że da mi taką możliwość
- nie korzystam na niej za arkusza kalkulacyjnego i programów do ogarniania dużych baz danych i nie oczekuję, że da mi taką możliwość.
- nie pakuję archiwów po 10 czy 20GB.
Do tych wszystkich rzeczy używam PC, do części iPada, do części smartfonu, a filmy oglądam na TV.

A co robię na Amidze klasycznej:
- gram w gry retro
- oglądam dema
- słucham modułów
- klepię sobie nieudolne muzyczki w protrackerze ;)
- przeglądam od czasu do czasu kolekcje PD na starych CD-kach
- grzebię dla zwykłego funu w sprzęcie rozkręcając go i skręcając ponownie ;)

Więc ponieważ jest to dla mnie komputer retro, to używam go jak komputera retro. Jego osiągi (A1200 z 030) są dla mnie w zupełności wystarczające. Większość z tego (tylko bez AGA) mogę też osiągnąć na swojej A600 z Furią. Nie potrzebuję większej szybkości - bo do czego? Ludzik w Sensible World of Soccer albo kulka w Pinball Dreams będzie szybciej się ruszać? Moduł poleci z 8-krotną prędkością?

Generalnie jestem fanem komputerów retro; podobnie używam C64, Atari 8-bit, Amstrada czy Spectruma. Do działań retro. Amigę też. I nie oczekuję od niej żadnych innych rzeczy niż retro.

NG to dla mnie inna gałąź amigowania - i też dodam, że od niej też nie oczekuję żeby mogła zastąpić PC. Bo przez braki w oprogramowaniu i jednak coraz większą lukę w wydajności między topowym PC a topowym NG nigdy nie będzie w stanie tego zrobić. Ale nie szkodzi ;) Traktuję ją jako fajny hobbystyczny sprzęt. Ja swojego powermaca z Morphosem też nie używam do codziennych czynności (choć np. Wayfarer już pokazuje, że jednak ogromna większość stron internetowych funkcjonuje całkiem sprawnie). Ale miło pooglądać np. demka pod powerPC, nacieszyć oko fajnie zaprojektowanym i funkcjonalnym systemem z korzeniami Amigowymi.

Pod OS4 też bym chętnie coś kupił, natomiast X5000 jest praktycznie nie do dostania, relacja między kosztem a funkjonalnością trochę nie korzystna. Od kilku lat czekam na tego Tabora, ale nie wiem czy kiedykolwiek się doczekam.

I mam generalnie takie poczucie, że każdy powinien się bawić tym jak chce. Najprościej, najlepiej, bez nerwów i potrzeby udowadniania komuś, że moje jest bardziej mojsze niż Twoje ;)
10
[#193] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Splavinho, post #192

No, w końcu coś pozytywnego. Tylko jak wytłumaczyć żonie, że skręcam i rozkręcam co parę dni dla zabawy 😉
[#194] musisz się żonie

@RetroSpawn, post #193

tłumaczyć z hobby ? xd
[#195] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@RetroSpawn, post #193

Moja już przestała pytać ;) Chyba uznała, że hobby nie musi mieć sensu ;)
[#196] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Splavinho, post #195

Hobby to przyjemność :) Jak kocha to zrozumie :)
[#197] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@buldogkekon, post #196

True :)
[#198] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Splavinho, post #192

Więc ponieważ jest to dla mnie komputer retro, to używam go jak komputera retro. Jego osiągi (A1200 z 030) są dla mnie w zupełności wystarczające. Większość z tego (tylko bez AGA) mogę też osiągnąć na swojej A600 z Furią. Nie potrzebuję większej szybkości - bo do czego?


O klasyku wypowiedziałeś się do czego tobie wystarcza. Są obecnie klasykowcy którzy mają lub mieli , lepszą, szybszą konfigurację w latach świetności Amigi. Im szybciej tym lepiej. Są gry , programy , dema dla których warto mieć dużo mocy.
[#199] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@djpiotrs, post #198

Im szybciej tym lepiej.

Śpieszy się panu gdzieś? Tak szybko jak to
tylko możliwe przy zachowaniu klimatu retro
oraz wysokiej kompatybilności.

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 13:49:39 przez mmarcin2741
[#200] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@djpiotrs, post #198

O klasyku wypowiedziałeś się do czego tobie wystarcza. Są obecnie klasykowcy którzy mają lub mieli , lepszą, szybszą konfigurację w latach świetności Amigi. Im szybciej tym lepiej. Są gry , programy , dema dla których warto mieć dużo mocy.


Oczywiście, wypowiadam się w swoim imieniu i tylko o tym, do czego mi wystarcza. A to, że każdy inaczej używa sprzętu i do innych celów to też przecież jasne.
1
[#201] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Splavinho, post #192

X5000 jest praktycznie nie do dostania


Jak ktoś chciał kupić od ręki bez czekania dwa tygonie na nową to była dostępna taniej używana na AllegroLokalnie link
[#202] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #201

Kurde balans - fajna !
[#203] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@buldogkekon, post #202

203 posty...


Nie lepiej zamiast tego jakiś artykuł na PPA napisać albo poprogramować na Amidze?
2
[#204] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Wankowicz, post #203

Trzeba przegonić Magazyn.
[#205] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #189

Jeszcze bardziej archaiczna od next genów, ale Amiga klasyczna
to retro i nikomu do głowy nie przyjdzie używanie jej jako
komputera do codziennych zajęć.

Masz jakąś misję przekonywania ludzi aby nie próbować używać NG do 'codziennych zajęć'?

Biedne głupiutkie NG-owe lemingi lecą już do sklepu kupić komputer za 10 koła do przeglądania internetów i trzeba dla ich własnego dobra ich powstrzymać wyjaśniając oczywiste sprawy odnośnie wydajności, nieopłacalności, ilości programów, itp. Bez Ciebie i całej armii podobnych ludzi codziennie piszących posty jakie NG jest ...jowe już byśmy wszyscy patrzali jak się strony internetowe nie chcą płynnie przewijać o ile się w ogóle wczytają hide2

Za Twój effort DZIĘKUJEMY super OK!


ps. Tyle postów tutaj codziennie klepiesz o tym że NG nie nadaje się do codziennego używania a czy pomyślałeś o tym że mógłbyś pisać te posty równie dobrze na jakimś NG? pomysł
1
[#206] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@XoR, post #205

Na moim lapku z 2009, pierwszy i5, net wyraźnie bardziej
muli niż na dzisiejszym sprzęcie. Podejrzewam, że na
2 Ghz będzie jeszcze słabiej.
[#207] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@RetroSpawn, post #193

Przy żonie też […] od czasu do czasu żeby nie myślała, że Amiga to twoja jedyna przyjaciółka.
[#208] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@XoR, post #205

Odnośnie tematu mi się podoba słowo Neoklasyk. A500 mini to Neoklasyk. Grałem na Neoklasyku itp.
Także dojdźmy wszyscy do porozumienia i pogódżmy się z tym stanem rzeczy.
1
[#209] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@djpiotrs, post #208

Amigę można dziś już emulować na wszystkim. Nawet jak ktoś
nie ma pojęcie, że taki komputer jak Amiga wogle
istniał, to przecież ma peceta. A peceta ma każdy,
zatem każdy jest Amigowcem, potencjalnym Amigowcem,
tylko o tym nie wie.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 18:24:59 przez mmarcin2741
[#210] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #209

Amigę można dziś już emulować na wszystkim.


O tym to ja wiem. The A500 jest ekonomiczniejsza od Pc , ekologiczna bo zużywa mniej energii , prosta w obsłudze, mobilna, uniwersalna - śmiało można nazwać NeoAmiga. Świat lat 1985 - 2000 już nie wróci , trzeba trzymać się terażniejszości.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem