[#151] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #150

Ha, jesteś zbieraczem, to bardzo dobrze. OK

X5000 potrafi zapłacić za aukcje allegro pod systemem amigowym, po prostu trzeba zainstalować tam Morphosa.
[#152] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #150

Nowy komp (X5000) z 2 rdzeniami 45nm, 2GB RAM

O cholera. Faktycznie, specyfikacja sprzed 14 lat. Panowie, macie
bardzo niskie oczekiwania w stosunku do Amigi i zadowalacie
się czym popadnie szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 23:22:07 przez mmarcin2741
[#153] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@michal_zukowski, post #151

X5000 potrafi zapłacić za aukcje allegro pod systemem amigowym, po prostu trzeba zainstalować tam Morphosa.


Trzeba najpoerw kupić MorphOSa i z tym systemem amigowym to rzeczywiście jest do niego bardzo podobny. Nie na darmo na wiki zdefiniowany jest jako
MorphOS is an AmigaOS-like computer operating system (OS).

A obsłuży "RadeonHD R7 240 with 4 GB DDR3 (Warp3 Nova support)", który jest w X5000?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 23:45:06 przez snifferman
[#154] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #153

Nie nie obsłuży takiego Radeona. Trzeba dodać drugiego, kompatybilnego z MorphOSem, koszt okolo 50zł.
[#155] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #153

Nie trzeba kupować Morphosa do obsługi Allegro :)
Za każdym razem po zabootowaniu działa bez rejestracji. Potem zwalnia... ale można zresetować.
[#156] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@michal_zukowski, post #154

I w który slot ją zamontować?
Sprawdzone i działa?

Nie trzeba kupować Morphosa do obsługi Allegro :)
Za każdym razem po zabootowaniu działa bez rejestracji. Potem zwalnia... ale można zresetować.

No tego trzeba w komputerze za 2.4K €. Dokupić drugą kartę graficzną i resetować, albo kupić drugi system za 79€?
Ja rozumiem wygrzebać coś ze śmietnika albo kupić używane i grzebać, ale nowy sprzęt? Ehhh. Dobra koniec z X5000 nie chce już o tym czymś pisać.
[#157] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #156

w komputerze za 2.4K €

Retro drożeje.
[#158] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #98

No i Amigi mogłeś normalnie kupić a nie:

Shipping time: unknown
Stock: Please contact us

W oczekiwaniu na płyty można nabyć czapki i kubki
z napisem Amiga.
[#159] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #150

Nie wiem co masz na myśli mówiąc wysoki poziom. Nowy komp (X5000) z 2 rdzeniami 45nm, 2GB RAM i system, który nie pozwala zapłacić na allegro to dla mnie nie jest wysoki poziom, a nazywanie tego nową, prestiżową platformą hi-end to co najmniej "naciąganie faktów".

Oczywiscie pod WinUAE na PC to ogarniasz?

A to?

Prosze nie mieszaj dwoch pojec, uzywanie oprogramowania natywnego pod PC (twojego jak to napisales, YT 4K)
a magazynowaniem sprzetu(dowolnie w jakim celu).
To ostatnie mozna by nazwac Amigowaniem jesli bys tego sprzetu uzywal. Ale z tego co widze zajmujsz sie tez naprawa.


Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 06:07:07 przez Phibrizzo
[#160] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #152

O cholera. Faktycznie, specyfikacja sprzed 14 lat. Panowie, macie
bardzo niskie oczekiwania w stosunku do Amigi i zadowalacie
się czym popadnie szeroki uśmiech

A pod WinUAE to niby ilu letni komputer emulujesz?
[#161] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Phibrizzo, post #160

A pod WinUAE to niby ilu letni komputer emulujesz?


Ja odpowiem za niego , nowy. Nie słyszałeś (widziałeś) nowego nazewnictwa Neoklasykowiec ?
[#162] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@djpiotrs, post #161

Neoklasykowanie jako pojęcie to miałoby sens w odniesieniu do takich konstrukcji jak samodzielny Vampire. Do różnych konstrukcji np. w FPGA starających się być zgodnymi z Amigą od Commodore bądź być ich rozwinięciem dbającym o zgodność z oryginałem. Nie widziałem emulacji tego pod WinUAE.

Zachęcam do stworzenia listy takich słów, może uda się znaleźć jakieś wspólne definicje i tego typu wątki będą coraz rzadsze i coraz krótsze. Można też taką energię spożytkować na uzupełnienie Wiki PPA, zamiast „bawić się” w spory semantyczne i przekonywanie się nawzajem.
[#163] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@adam_mierzwa, post #162

Można zacząć od tego, że obecnie "środowisko amigowe" to grupa zrzeszająca miłośników komputerów Amiga. Z racji upadku firmy macierzystej jak i licznych prób wznowienia lub kultywowania amigowego dorobku mamy dzisiaj kilka gałęzi rozwoju amigowego środowiska:
1. Amiga Commodore/Escom, zwana AMIGĄ KLASYCZNĄ - marka komputerów od A1000 do A4000 plus CDTV i CD32
2. AmigaNG dzieląca się na systemy AmigaOS4.1, MorphOS i Aros. Każdy z tych systemów ma zdefiniowany sprzęt na którym działają.
3. Środowisko UAE czyli grupa użytkowników cieszących się dobrodziejstwem amigowego dorobku poprzez emulację Amigi. To środowisko to PC, Rpi, A500mini itp.

Wszystkie te grupy mają jeden wspólny mianownik, a jest nim pamięć Amigi.
[#164] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@WojoS, post #163

..która łączy i dzieli ;)

Ja bym się skłaniał do pisowni oddzielnej "Amiga NG" a nie jakiś gang. I nie równałbym Vampire samodzielnego z WinUAE, bo jednak jest to oddzielny komputerek ze swoim systemem operacyjnym. Zastanawiam się gdzie w tym odnajdzie się kiedyś Emu68, który docelowo może być użyty "wszędzie".
1
[#165] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Phibrizzo, post #159

Oczywiscie pod WinUAE na PC to ogarniasz?

Zapłacić na Allegro? Pewnie MorphOS by dał radę. Trzeba by zapytać Michała. Ciekawe czy by się udało na moim starym laptopie.

oprogramowania natywnego pod PC (twojego jak to napisales, YT 4K)

A YT to nie jest czasami strona WWW, którą można sobie otworzyć na PC/MAC/Android i innych. Każdy nowy hi-end prestiż sprzęt sobie z tym radzi. TV, tablet, komórka, PC. YT, Allegro, FB, GoogleMaps to nie jest natywny soft.

magazynowaniem sprzetu(dowolnie w jakim celu).
To ostatnie mozna by nazwac Amigowaniem jesli bys tego sprzetu uzywal. Ale z tego co widze zajmujsz sie tez naprawa.


Magazynuje, bo czasem coś dostaje, albo kupuje i szkoda mi wyrzucać.

Chcesz powiedzieć, że ktoś kto ma pełno amigowych gratów, Amig i przeznaczył jedno pomieszczenie żeby się nimi bawić i naprawiać możnaby nazwać Amigowcem?

A ktoś kto kupił za 2400€ "nowy prestiżowy HI-END" komputer, który ze swoim nowoczesnym super systemem nie jest zdolny to codziennych zadań, ale też ma UAE tak samo jak mój warsztatowy PC z przed 12lat(który sprzętowo jest lepszy), to jest Amigowcem.

[#166] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #165

Magazynuje, bo czasem coś dostaje, albo kupuje i szkoda mi wyrzucać.

Chcesz powiedzieć, że ktoś kto ma pełno amigowych gratów, Amig i przeznaczył jedno pomieszczenie żeby się nimi bawić i naprawiać możnaby nazwać Amigowcem?


Jesli uzywa to czemu nie. To ze ktos naprawia np. telewizory nie mozna nazwac ze jest fanem telewizorow?
U mnie w miescie jest pewna osoba ktora potrafi ponoc naprawiac stacje dyskietek, rowniez do Amigi.
A czlowiek ten pewnie na oczy nigdy nie wiedzial jak Amiga wyglada. I za amigowca nigdy sie nie uwazal.

A ktoś kto kupił za 2400€ "nowy prestiżowy HI-END" komputer, który ze swoim nowoczesnym super systemem nie jest zdolny to codziennych zadań, ale też ma UAE tak samo jak mój warsztatowy PC z przed 12lat(który sprzętowo jest lepszy), to jest Amigowcem.


Jak Ty nic nie rozumiesz. Ktos chcial sobie kupic to sobie kupil i niech robi na nim co chce.
Tak samo jak te Amigi w ktore zainwestowales i nic tylko leza w kartonach nie sa lepsze od Twojego PC
choby nie wiem ile bys ich mial i co na nich robil. Policz ile to jest warte i porownaj.
Ale na pewno nawet ten HI-END jest na pewno o wielesz szybszy i bardziej "do przodu" w dzisiejszym swiecie.
To ze jest i tak daleko z tylu niewielu na tym portalu interesuje. Gonimy Swiat powolutku. Ale to nie jest zaden wyscig zbojen czy cos.


Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 13:52:12 przez Phibrizzo
[#167] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Phibrizzo, post #166

Jesli uzywa to czemu nie. To ze ktos naprawia np. telewizory nie mozna nazwac ze jest fanem telewizorow?

Nie trzeba nawet czegoś posiadać ani używać, aby być fanem tego.
Fan – osoba podziwiająca człowieka, grupę ludzi, dzieło sztuki bądź ideę.


Jak Ty nic nie rozumiesz. Ktos chcial sobie kupic to sobie kupil i niech robi na nim co chce.

No pewnie. I może nawet wydać 1M$. Tylko nazywanie X5000
Hi-TEC jest troche na wyrost.

Gonimy Swiat powolutku.

Hmm... to sprzeczna opinia ze zdaniem Michała
NG miało na celu dogonienie świata


Wydaje mi się, że jesteś głupiouparty. NG nie miało na celu dogonienie świata bo to nierealne - tylko wygodne uruchamianie systemowego softu na amigę i jakiśtam rozwój ale bez spiny.


Tak samo jak te Amigi w ktore zainwestowales i nic tylko leza w kartonach nie sa lepsze od Twojego PC
choby nie wiem ile bys ich mial i co na nich robil. Policz ile to jest warte i porownaj.

Przecież ludzie mają też po kilka maców i pegazów i innych i też kiszą je w kartonach, bo nie używają wszystkiego na raz. Nie ma w tym nic złego.

Moje Amigi są lepsze od PC w powspominaniu starych czasów.
To tak jakbyś chciał porównać swój film ze studniówki z jakimś filmem z obcymi ludźmi w FHD. Niby lepsza jakość ale to nie to samo. A pozatym są filmy Marvela

U mnie w miescie jest pewna osoba ktora potrafi ponoc naprawiac stacje dyskietek, rowniez do Amigi.

Fajnie. Też kilka naprawiłem.

A czlowiek ten pewnie na oczy nigdy nie wiedzial jak Amiga wyglada. I za amigowca nigdy sie nie uwazal.

Pytałeś i wiesz na pewno? Czy tylko tak przypuszczasz?
W sumie to ja jestem fanem retro komputerów a nie samej Amigi. Atari też mam kilka modeli Amigę miałem za młodu i mam do niej sentyment.
[#168] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #167

No pewnie. I może nawet wydać 1M$. Tylko nazywanie X5000
Hi-TEC jest troche na wyrost.


Rany... Hi-Tech w Universum Amigi. Naprawde nic nie rozumiesz.
1
[#169] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Phibrizzo, post #168

Ja rozumiem, ale są na tym forum osoby, dla których ten dodatek "w uniwersum" jest zbędny i nie na miejscu

Wyśmiewanie ludzi, którzy bawią się starymi komputerami na forum o starych komputerach też jest nie na miejscu.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 16:18:40 przez snifferman
1
[#170] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #169

Ja rozumiem, ale są na tym forum osoby, dla których ten dodatek "w uniwersum" jest zbędny i nie na miejscu

Moze byc dla niektorych czyms zbednym, ale sa tez tacy ktorzy widza w tym czyms cos co moze byc/jest kontynuacja Amigi. Jakas iskierke nadziei na lepsze jutro.
A ze nie na miejscu to nie bardzo rozumiem.

Wyśmiewanie ludzi, którzy bawią się starymi komputerami na forum o starych komputerach też jest nie na miejscu.

Jesli tak odbierasz moje posty to moze mi byc tylko przykro z tego powodu. Gdyz nie mialem takiego zamiaru.
Jednak wysmiewanie sie z kogos kto wydal iles tam swoich pieniedzy na jakikolwiek sprzet tez moze zostac uznany za wysmiewanie sie z niego.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 16:30:17 przez Phibrizzo
[#171] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snifferman, post #121

Ale rozumiesz że nazwa systemy NG pojawiła się w 2003



A nie w 2005?


No ja pamiętam pisanie o Amidze NG jeszcze w śp. Magazynie Amiga - i to pod koniec lat 90tych...
1
[#172] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@Phibrizzo, post #170

Moze byc dla niektorych czyms zbednym, ale sa tez tacy ktorzy widza w tym czyms cos co moze byc/jest kontynuacja Amigi.

Nie chodzi mi o dodatek w postaci kompów PPC tylko wyrażenie
Hi-TEC z dodatkiem " w amigowym świecie". Są tu tacy którzy uważają to za najlepszy komputer.(kropka)

Gdy ktoś jest nawet zainteresowany i pyta czy coś tam działa, to przy niedziałaniu nie dostaje odpowiedzi, albo taką pokrętną.
Pytałem kiedyś czy jest obsługa wielu rdzeni to jest to tajemnica
Co do obsługi wielu rdzeni, nie jestem upoważniony do zdradzania niejawnych informacji,


Ja wiem, że ludzi można kupić, ale nie przyświeca to szczytnej ideii i iskierce nadzieji na lepsze jutro.
Ja jestem betatesterem AmigaOS 4 na X5000 040, dostałem tę maszynę z rabatem, w zamian za betatestowanie AmigaOS 4 i ze swej umowy będę się wywiązywał

Od MOSa nigdy nie dostałem nic



No i np to:
Wiesz, co, ja oczywiście mógłbym teraz rzeczowo, krok po kroku wymieniać dziesiątki czynności, które wykonuje na X5000, a które wykonują się tak samo szybko jak na moim stacjonarnym Ryzenie, czyli np. w czasie rzeczywistym,


Odp Michała
Zacznijmy od prostego przykładu. Wysłanie maila przez gmaila, zalogowanie się na allegro kupno i zapłata czegoś przez bank. Pogadanie z kimś przez FB.

Ten prosty i popularny przykład pokazuje, że AmigaOS4.1 nie obsługuje żadnego z powyższych zadań.


Jednak wysmiewanie sie z kogos kto wydal iles tam swoich pieniedzy na jakikolwiek sprzet tez moze zostac uznany za wysmiewanie sie z niego.

Chodzi o pokazanie możliwości bez propagandy opłaconych albo fanatycznych ludzi.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi $$$

Są ludzie, którzy nie śledzą "naszego uniwersum". Przypomną sobie o Amidze. Trafią na stronę gdzie jest


A-EON Technology po raz kolejny zlecił firmie Ultra Varisys opracowanie nowej, prestiżowej platformy high-end, stworzonej specjalnie do uruchamiania AmigaOS 4.1


A później okazuje się, że high-end nie obsługuje FB, gmaila.
Potem dowie się o MOSie, którego kupi i okaże się że nie obsługuje grafiki, która jest w tym komputerze. Musi kupić jakąś starą tylko gdzie ją włoży?

Do tej pory nie dowiedziałem się czy da się włożyć dwie karty graficzne i czy będzie działać. Na fotkach widziałem tylko jeden slot pcie na grafike.

Więc jak ten komp to KUPA to trzeba o tym informować potencjalnych nabywców.
2
[#173] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #172

Potem dowie się o MOSie, którego kupi i okaże się że nie obsługuje grafiki, która jest w tym komputerze. Musi kupić jakąś starą tylko gdzie ją włoży?


Wyprobuj kiedys MorphOSa, na Qemu albo na czymkolwiek bo warto by bylo, zebys chociaz malej czesci wiedzial o czym piszesz. Bo nie wiesz.

MorphOSa mozna kupic rejestrujac uprzednio MorphOSa z trybu wersji demo. Jak nie uruchomisz MorphOSa to go nie kupisz czyli nie ma mozliwosci, zebys kupil kota w worku albo kupil i karta nie zadziala. To dosc odpowiedzialne podejscie ze strony MorphOS Teamu, jak ci sie podoba to klikasz i rejestrujesz, jak sie nie podoba to nie rejestrujesz z czego po pol godziny wylacza cache i zwalnia do predkosci ~50mhz. Co tez w ogolnosci jest mile bo mozesz zapisac dane.
[#174] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@michal_zukowski, post #173

Jaka jest różnica (moim zdaniem) pomiędzy userem NG a klasyka?

User NG zaczynał od klasyka, po latach przeszedł na NG, więc zna się na klasykach jak i na NG.
User klasyka który nie używał NG - nie ma pojęcia o NG ale ma najwięcej do powiedzenia w tym temacie.

Jakieś zarzuty że trzeba ostrzegać ludzi, bo ktoś kupi X5000 bo będzie myślał że to Amiga przyszłości?
Serio? Kompa w tej cenie kupi ktoś nie mający o nim zielonego pojęcia?

Amiga awansowała do przydomka klasyczna.
Porównanie z Classic Mac OS jak najbardziej na miejscu, tylko że userzy Apple najwidoczniej nie mają takiego bólu dupy.

Ktoś napisał wcześniej że to userzy NG robią burzę w szklance, otóż z tego co widzę ostatnio to wręcz przeciwnie - wskakuje news o X5000 i nagle klasykowcy znudzeni SFrogiem zaczynają g...oburzę w tej właśnie szklance zwanej NG, bo najwidoczniej ich własna szklanka jest już za nudna.
2
[#175] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@karolb, post #174

Kompa w tej cenie kupi ktoś nie mający o nim zielonego pojęcia?

Na takich najlepiej się zarabia

Sam nie wiem czy nie kupie 2 szt X5000 040 w Mönchengladbach.
Zobaczę jaka będzie cena i czy będzie się im sprzedawać. Może będzie miała potencjał za 20 lat.

wskakuje news o X5000 i nagle klasykowcy znudzeni SFrogiem zaczynają g...oburzę


Ja akurat nie lubię Super Froga


A ja nadal nie wiem czy da się w niej założyć 2 karty graficzne i mieć AOSa i MOSa. Nie chciałbym wciągac oryginalnej karty

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 19:59:28 przez snifferman
[#176] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@karolb, post #174

Porównanie z Classic Mac OS jak najbardziej na miejscu

Nie uważam tak, ponieważ w przypadku Amigi stracona
została jakakolwiek ciągłość rozwoju oprogramowania
i sprzętu.

Bardziej podoba mi się określenie ze świata Xboxa.
Xbox Original to pierwszy Xbox szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 20:10:38 przez mmarcin2741
[#177] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@mmarcin2741, post #176

Co ty klasykujesz? Przecież AmigaOS4.x opiera się o źródła AmigaOS3.x. Masz pełną ciągłość oprogramowania.
1
[#178] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@michal_zukowski, post #177

Wiki:
AmigaOS 4.0 had been available only in developer pre-releases for numerous years until it was officially released in December 2006.


To co było między 1998 a 2006? 3.5 i 3.9?
[#179] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #178

Wkleiłeś tekst o tym, że przed 2006 roku AmigaOS4 był dostępny w wersji prelease i pytasz co było przed 2006 roku.

Odpowiem, a więc przed 2006 roku od roku 2004 system AmigaOS4.x był dostępny jako prelease.

Oczywiście przedtem też była dostępna beta, ale to nie dla wszystkich, a komputery AmigaOne można było kupić ... tylko z Linuxem.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 21:32:15 przez michal_zukowski
[#180] Re: Spory o nazwy muszą odejść!

@snifferman, post #178

Jest taka grafika na wikipedii może ona coś Ci wyjaśni ...
https://en.wikipedia.org/wiki/MorphOS#/media/File:AmigaOS_3_and_clones.svg
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem