Komentowana treść: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży
[#181] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży
Sprzęt dla pasjonatów. Cena nie gra roli.
1
[#182] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@WojoS, post #179

Szału nie ma względem stacjonarek, ale stosunek cena/jakość jest jeszcze do przyjęcia (rpi400 to teraz ok 450 pln, a Rpi4 cenowo mega w górę poszybował).


Ja nie wątpię że to może mieć i najlepszy na świecie stosunek jakości do ceny. No ale ja osobiście wolę wydać 10 tysięcy na kompa, który ma słaby stosunek jakości do ceny, ale wiem że z racji mojego hobby będę go używal codziennie przez kilka godzin w okresie pewnie koło 10 lat niż 450PLn za coś co użyłbym raz do testów i zapewne na wieczność schował do szuflady.

Ja mam sporo różnych sprzetów, które czekają nieużywane wiele tygodni, miesięcy a nawet lat. Niestety hobby amigowe sprawia że nie mam na nie czasu. Mam nawet jedną retromaszynę, której nie odpaliłem jeszcze nigdy, mimo że przymierzam się do tego od blisko dwóch lat, kiedy to wrócila z naprawy.

Jak już raz na jakiś czas mam ochotę na odskocznie i odstawiam na bok moje Amigi, to w kolejce stoi Nintendo Wii, ośmiobitowe Atari w formie komputerow czy konsol, dwie konsole od Sony itp. Wiem dobrze że Mailna byłaby na końcu tejże kolejki. Także z pewnością nie mam w planach tego kupować, choć jest to maszynka tania i nie wątpie że dla wielu użytkownikow nawet fajna. No a testy na odległość, wykonywane zdalnie mnie nie interesują. Zatem dzięki za ofertę, ale nie skorzystam.
2
[#183] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@koczis, post #181

Gra, jeśli istnieje konkurencja. O ile klasyk jest podobnie drogi (sprzęt topowy), to reszta już taka nie jest.
[#184] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@WojoS, post #179

dobre wsparcie

Niestety nie idealne i trochę im zajmuje dopracowanie sterowników i innych rzeczy.
Jakiś mają problem zrobić porządny sterownik grafiki i jakoś to pożenić z Chromium aby 1080p normalnie działało. Ostatnio to się swoją Pi bawiłem w tamtym roku i nie widziałem płynnego 1080p bezpośrednio w przeglądarce. Widziałem za to ostatnio w jakimś filmiku na YT że na 64-bit Ubuntu działało YT w vp09, choć człowiek miał podkręcone Pi. Przynajmniej v-sync był z czym nawet jak ostatnio testowałem (kilka miesięcy temu) był dalej problem. Potem odpalił świeżego Raspbiana bez OC YT przycinał...

Malina to po prostu 100% wykorzystania potencjału za przystępną cenę.

Ja bym tego 100% jednak nie nazwał.

Dla przykładu na tablecie z Atomem X5 Z8350 gdzie można mówić o 100% wykorzystaniu sprzętu można bez problemu oglądać YT w 1080p30 vp09, Netflixa z vp09 itp. zarówno na Androidzie i Windows 10 i to mimo że patrząc na benchmarki RPi4 powinien być wydajniejszy a ten Atom też vp09 nie dekoduje sprzętowo. Ba, 1440p prawie że by działał gdyby dać mu ze 200-400MHz bo prawie wyrabia. Na malinie podkręcałem procesor do 2GHz i na takiej prędkości to już było w miarę wyraźnie widać że jest wydajniejszy procesor bo strony wczytywały się szybciej niż Atomie.

Możliwe że dzisiaj jest lepiej z multimediami. W sumie ostatnio chyba sprawdzałem na początku roku. Jakoś jak wyszedł 64-bit Raspbian ale dużo się nim nie bawiłem. Może wreszcie to ogarnęli... albo input laga na kursorze myszy Śpioch
[#185] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #183

Ceny A1200 niebawem będą wyższe od X5000, to z tym się zgodzę, ale dzięki temu X5000 będzie ciekawą alternatywą i dlatego cena jej nie spadnie, a nawet wzrośnie.
[#186] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@koczis, post #185

Ceny A1200 niebawem będą wyższe od X5000
.

Rynek pokazuje co innego.
[#187] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@koczis, post #185

Ceny A1200 niebawem będą wyższe od X5000


https://www.youtube.com/shorts/e5JWDk2KSwk





Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 05:48:15 przez selur
[#188] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #182

Mam nawet jedną retromaszynę

Oj nie jedną

No a testy na odległość, wykonywane zdalnie mnie nie interesują. Zatem dzięki za ofertę, ale nie skorzystam.

Spoczko
[#189] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@WojoS, post #188

Oj nie jedną


Wiesz, co, ja oczywiście mógłbym teraz rzeczowo, krok po kroku wymieniać dziesiątki czynności, które wykonuje na X5000, a które wykonują się tak samo szybko jak na moim stacjonarnym Ryzenie, czyli np. w czasie rzeczywistym, a które na komputerze retro byłyby niewykonalne lub też czas ich wykonania byłby tak rażącą dłuższy, iż byłoby to bez sensu. Jedynym partnerem w dyskusji jest dla mnie ArturB, bo on też ma X5000 i z nim mógłbym podywagować czy jest coś, co jest poza możliwościami technicznymi (nie mylić z brakiem softu, charakterystycznym dla niszowego komputera), którego nie można by wykonać na naszej maszynie (no i nie wrzucać nas do jednego wora z Mosowcami, którzy tak chętnie podpinają się po tego typu wątki, gdyż wiadomo, że np. na takim Maku Mini już jakieś czynności znaleźć łatwiej np. sprzętowe kodowanie, dekodowanie wideo).

Niestety, z całym szacunkiem z pozostałymi uczestnikami tej krucjaty, to ja mogę pogadać jak ze ślepym o kolorach. Przypatrywałem się tej dyskusji z boku, jedyne co widziałem to wygłaszanie niedorzecznych teorii, podszytych negatywnym nastawieniem, pomieszanym z elementarnym brakiem wiedzy na temat Amigi NG, AmigaOS, a nawet pewnymi brakami w zakresie wiedzy ogólnokomputerowej.

Już szczytowym przykładem niechęci i braku zrozumienia, był przyklad, w tej dyskusji, gdy ktoś, kto sam gra w stare gierki z lat 80-tych wyzywał od masochistów, tych co grają w gierki z lat 90-tych. Ja oczywiście wiem, że rzeczą normalną jest grać w nowe hiciory AAA i że tak robi z 99% typowych przeciętnych Kowalskich. Wydaje mi się, jednak że PPA nie jest miejscem dla typowych Kowalskich, a dla osób pozytywnie zakręconych, którzy pasjonują się rzeczami nieoczywistymi. Sam na wspomniane Wii kupiłem z rok temu Wiedźmina, który po pół godziny grania czeka sobie od nastu miesięcy na to, że być może kiedyś do niego wrócę. Co jednak poradzę, że wolę sobie teraz łupać na X5000 w Mace Defense i do "Wieśka" w ogóle mnie nie ciągnie. Doskonale za to rozumiem, że ktoś może mieć tak jak ja, tylko wkręcając się w jeszcze starsze tytuły typu River Raid, czy Lotus III. Nie rozumiem natomiast kompletnie ciągu logicznego i jakiejkolwiek sensowności argumentacji kogoś, kto gra w Lotusa, wyśmiewającego kogoś, kto gra np. w Ceasara III. To jest nic innego jak czysta niechęć i brak tolerancji dla czegoś innego co jest moje. Takie zachowanie pięciolatka z piaskownicy typu "Moje pomarańczowe wiaderko jest super, a Ty masz zielone więc jest bebe".

Tak zbliżając się do końca komentarza info dla Wilka. Nie doceniłeś Amigi klasycznej ma nie 10 tysięcy a około 12 tysięcy gier. No ale... uwaga numer dwa może ze setka z nich to exclusivy, całą resztę idzie też odpalić na innych platformach, gdzie często działają lepiej. To pierwsza rzecz w temacie nabijania się z portów. Druga rzecz w temacie powszechnie wygłaszanych tutaj tez na temat tego jakoby Amiga NG nadawała się wyłącznie do przesuwania ikon oraz że tworzy się na nią tylko porty. Z rzeczy, które za chwilę będę testował, a które pojawiły się tylko w ciągu ostatnich trzech dni, to serwer multimediów (akurat port), serwer Ftp, arkusz kalkulacyjny i edytor sampli - żadna z tych ostatnich trzech aplikacji portem nie jest, choć nawet gdyby była, to w niczym by mi to nie przeszkadzało, tak jak np. kiedyś na klasyku nie przeszkadzało mi granie w Mortal Kombat II, mimo iż wiedziałem, że istnieje na 10 innych platform.

Ostatnie słowo to puenta wynikająca z całego tego brednioserialu. De facto wszyscy dyskutanci z największymi krytykantami na czele, potwierdzają podświadomie to, co ja wiem od zawsze, czyli że AmigaOne to fajna ekscytująca platforma, wobec której nie można przejść obojętnie. Oczywiście nie mam wątpliwości, że co poniektórych tutaj, nawet gdyby żelazkiem przypalano, to będą krzyczeli, że to g...., Natomiast nie po słowach a po czynach ich poznacie. Gdyby było bowiem tak jak mówią, że to bezwartościowa kupa retrozłomu, którą pies z kulawą nogą się nie zainteresuje, to pod tym newsem powinno być zero komentarzy. Przecież to jest w sumie mało istotna wiadomość, nawet nie informuje o jakiejś premierze czegoś nowego, tylko o tym, że znany od lat model komputera wrócił do oferty jednego ze sklepów. A jednak komentarzy tu zaraz zrobi się tyle, co np. pod newsem o premierze zupełnie nowej The A500 Mini.

Jeszcze raz powtarzam, że gdyby X5000 była czymś nieistotnym, to wyszłoby samo z siebie i nie trzeba by było tutaj kilkunastu naganiaczy by uświadomiać wszystkich do okoła że tak jest. Czy np. w 20-letniej historii PPA zdarzyło się kiedyś 200 komentarzy pod newsem o AROSie..... No właśnie.

Ok. rozpisałem się, starczy jak na ten brednioserial. EOT.
3
[#190] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #189

Jak by ktoś wyprodukował z przestarzałych, 10-12 letnich elementów komputer dedykowany Arosowi za 12k zł to tez by sporo było komentarzy.
Ludzie się zbiegają na widok cielaka z 2 głowami itp.
11
[#191] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży
Jak to ludzie mówią "za jakość trzeba płacić". :)
A tak na poważnie to jestem ciekawy jednej rzeczy.
Ile tych komputerów zostanie sprzedanych?
[#192] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #189

(...)mógłbym teraz rzeczowo, krok po kroku wymieniać dziesiątki czynności, które wykonuje na X5000, a które wykonują się tak samo szybko jak na moim stacjonarnym Ryzenie(...)

Skisłem całkowicie.
2
[#193] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Pinto, post #192

Czemu? Otwarcie folderu :) Otwarcie jpega... eee, otwarcie mp3 ...
[#194] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #193

Może kompresja video?
[#195] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #189

Zacznijmy od prostego przykładu. Wysłanie maila przez gmaila, zalogowanie się na allegro kupno i zapłata czegoś przez bank. Pogadanie z kimś przez FB.

Ten prosty i popularny przykład pokazuje, że AmigaOS4.1 nie obsługuje żadnego z powyższych zadań.
9
[#196] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #195

Ten prosty i popularny przykład pokazuje, że AmigaOS4.1 nie obsługuje żadnego z powyższych zadań.

Teraz serio pytam. Jaja sobie robisz? Czytam trochę o OS4.1 na tym forum i jakoś te "szczególnie rzadkie przypadki", które nie działają umknęły mojej uwadze.


Chociaż po tym jak MUFA twierdził, że X5000 to najnowsza Amiga, a ja go zapytałel czy odtworzy 4K na YT to odpowiedział dopiero jak zapytałem 3ci czy 4ty raz po czym dał mnie do ignorowanych.

To może ktoś z licznego grona posiadaczy X5000 odpowie czy 1080p działa na YT?
[#197] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #196

Zaczynam myśleć, że X5000 potrafi niewiele więcej niż moja 030
[#198] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@AmiClassic, post #197

X5000, czy AmigaOS4.1?
[#199] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #196

Nie robię sobie jaj. Odyssey na AmigaOS4.1 jest starsze o jedną wersje niż MorphOSowe więc nie ma css grid layout wiec jak strona z tego korzysta (a wiele nowych korzysta, tak jak allegro) to jest totalnie rozjechane, tak jakby wyswietlic na IBrowse.

Co do odtwarzania video to AmigaOS4.x z odpowiednią drogą kartą graficzną i płatnymi sterownikami byłby w stanie otworzyć 1080p w youtube i pochodnych (i nie żarło by to prawie wcale procka), ale na razie mają tylko jedną przeglądarkę standalone do filmów więc odtwarzanie w przeglądarce Odyssey leci na procku tak jak w MorphOSie, więc to sprzętowe dekodowanie nie przynosi właściwie wartości dodanej (no bo film żeby zobaczyć to go trzeba ściągnąć). Dodatkowo tryb obsługi video w youtube to w skrócie tag <video> i bezpośredni adres, a obecnie wszystko leci pakietowo (tzw. MediaSource, co umożliwia zmianę jakości w locie). Tego Odyssey nie ma (na mos/os4, ma to natomiast Wayfarer). Jeśli youtube działa w zwykłym trybie to obecnie zwykle obcina dostępne jakości do jakiś 480p więc pod Odyssey można nawet nie zobaczyć że film jest dostępny w 1080p.

Aha, żeby nie było tak różowo, to pod MorphOSem wszystko mniej więcej działa ok, ale działa jednak wolno, natomiast zapotrzebowanie na pamięć jest relatywnie niewielkie. Na 1.7GB kilkanaście rozbudowanego stron w zakładkach normalnie działa. Nie wiem jak to jaca zrobił, ale Wayfarer potrzebuje mniej niż Odyssey i dużo mniej niż Chrome (a to praktycznie ten sam silnik co chrome).


Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 21:52:55 przez michal_zukowski
3
[#200] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #199

płatnymi sterownikami


A to ile bym musiał na nie wytasować, po tym jak rozpakowałem kompa za 2399€ i chciał obejrzeć sobie filmik ?

Jeśli youtube działa w zwykłym trybie to obecnie zwykle obcina dostępne jakości do jakiś 480p więc pod Odyssey można nawet nie zobaczyć że film jest dostępny w 1080p

480p to już trochę mało jak na dzisiejsze czasy i wielkości monitorów.

Na 1.7GB kilkanaście rozbudowanego stron w zakładkach normalnie działa. Nie wiem jak to jaca zrobił, ale Wayfarer potrzebuje mniej niż Odyssey i dużo mniej niż Chrome (a to praktycznie ten sam silnik co chrome).


A ile AOS i MOS obsługują max ramu i mogą z niego normalnie korzystać.
1
[#201] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #189

ja oczywiście mógłbym teraz rzeczowo, krok po kroku wymieniać dziesiątki czynności, które wykonuje na X5000, a które wykonują się tak samo szybko jak na moim stacjonarnym Ryzenie

Z UBUNTU gdzie działa wielordzeniowość twój komputer chodzi przeciętnie jak na dzisiejsze czasy, nic rewelacyjnego - za te pieniądze dual boot i dwa systemy to podstawa, czyli AOS4.1 i ubuntu. Czy tak samo szybko zadziała ci x5000 jak standardowy ryzen? Śmiem wątpić...


nie wrzucać nas do jednego wora z Mosowcami

Takie czasy, że prawdziwa Amiga już nie istnieje, a są tylko produkty udające takową. Prawdziwa Amiga dzisiaj to zarówno klasyczna, mak z mosem, twoja x5000 i nawet Rpi400ok, racja z AmiKit lub Pimigą ( A CO!! ) i nie wolno zapominać o WinUAE.


Niestety, z całym szacunkiem z pozostałymi uczestnikami tej krucjaty, to ja mogę pogadać jak ze ślepym o kolorach.

Z niewidomym. Ślepy może być na przykład koń...
Znasz ten kawał z blondynką co jechała autostradą pod prąd? Poniekąd masz podobny problem...


AmigaOne to fajna ekscytująca platforma, wobec której nie można przejść obojętnie

Czy fajna platforma? Czemu nie... Czy nie można przejść obojętnie obok tej platformy? Jak sprzęt na którym chodzi kosztuje 2400euro i jest przeciętny (cpu, usb2.0, grafika itp.) to przechodzę obojętnie i tyle. Dla zaspokojenia swojej ciekawości power maka z g5 jak najbardziej przygarnę, kwestia czasu...


Czy np. w 20-letniej historii PPA zdarzyło się kiedyś 200 komentarzy pod newsem o AROSie

Gdyby AROS chodził tylko na x5000 to by było tyle komentarzy. Każdy by się zastanawiał o co chodzi? Tysiące teorii i fajna rozmowa. 200 komentarzy pod tym newsem to zasługa ceny i oferowanego za nią sprzętu bez sensownego w dzisiejszych czasach, z wieloma ograniczeniami technicznymi. Czy to jest najlepsza odpowiedź AmigiNG na 2022 rok? Jak tak to wolę popatrzeć...

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 22:20:18 przez WojoS
[#202] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #200

Żaden system amigowy ze zgodnością z binarkami 68k nie może obsłużyć więcej niż 2GB, a że trochę odpada na adresacje sprzętu to w MorphOSie zostaje 1.7GB. W AmigaOS4.x pewnie podobnie, ale to już trzeba mufy pytać. Natomiast taka ilość pamięci nie jest problemem. Linux ciągnie ram, Windows ciągnie ram, AmigaOS4.x i MorphOS nie ciągną ramu, z czego MorphOS ciągnie mniej niż AmigaOS4 bo raczej wszystko jest jako amigowe #?.library, a na AmigaOS4.x część rzeczy jest jako *.so więc ładuje się za każdym razem do pamięci zamiast sobie raz pobrać i nie marudzić o więcej dla kolejnego programu.

Żeby mieć sprzętowe dekodowanie filmów na AmigaOS4.x trzeba dokupić chyba enchancer za Ł89.99 ale mogę się mylić.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 22:23:43 przez michal_zukowski
[#203] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #198

AmigaOS4.1 na X5000
Co jest wart OS bez 'hardwaru'? Chcesz go instalować w chmurze?
A X5000 to chyba najmocniejszy sprzęt dla tego OS'a?
[#204] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@AmiClassic, post #203

Co jest wart OS bez 'hardwaru'?

Po liczbie zakupionych kopii AmigaOS4.1FE dla klasyka można sądzić że dość dużo.
1
[#205] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@AmiClassic, post #203

AmiClassic: Zaczynam myśleć, że X5000 potrafi niewiele więcej niż moja 030


karolb: X5000, czy AmigaOS4.1?


Amiclassic: AmigaOS4.1 na X5000
Co jest wart OS bez 'hardwaru'? Chcesz go instalować w chmurze?
A X5000 to chyba najmocniejszy sprzęt dla tego OS'a?


Może nie do końca rozumiem co masz na myśli, ale pytasz czy X5000 potrafi więcej niż Twoja 030?
Oczywiście że potrafi, soft natywny na X5000 o którym może pomarzyć użytkownik klasyka z 030, do tego emulacja 68k dla softu pisanego pod system bez chipsetów, a jeśli nie systemowy, to UAE na X5000 zmiażdży wydajnością leciwego 68030, którego w najlepszej wersji miałem na karcie Blizzard IV w swojej A1200 lata temu.
[#206] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #204

To znaczy? Nie instalowali tego na 'hw'? Trzymają w zapakowanych pudełkach, aż nabierze wartości kolekcjonerskiej i wystawią na aukcjach?
[#207] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #205

Może nie do końca rozumiem co masz na myśli...
Być może.

Oczywiście że potrafi, soft natywny na X5000...
Abstrahując od emulacji, wydajności (bo to oczywiste) i netu (po tym co napisał michal_zukowski mam już pobieżny obraz rzeczywistości) chciałbym się dowiedzieć o jakim praktycznym zastosowaniu tego legendarnego natywnego softu mówisz. Jakieś przykłady? Mufa nic nie napisał, a mnie ciekawość zżera co to może być?
[#208] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@AmiClassic, post #207

o jakim praktycznym zastosowaniu tego legendarnego natywnego softu mówisz.


Jeśli nadal mówimy o Amidze klasycznej kontra NG, to chyba każdy soft jest bardziej praktyczny.

NG to jest Amiga Next Generation, więc nie wymagajmy tak samo od klasyka jak i od NG, żeby przegoniły peceta ;)
[#209] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@AmiClassic, post #206

Albo trzymają w pudełkach, albo instalują na WinUAE. Mało kto ma to na realnej maszynce.
[#210] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@WojoS, post #201

Takie czasy, że prawdziwa Amiga już nie istnieje, a są tylko produkty udające takową. Prawdziwa Amiga dzisiaj to zarówno klasyczna, mak z mosem, twoja x5000 i nawet Rpi400ok, racja z AmiKit lub Pimigą ( A CO!! ) i nie wolno zapominać o WinUAE.


Nic się nie zmieniło, prawdziwe Amigi nadal istnieją i są to te, które zostały wyprodukowane i sprzedawane przez Commodore i Escom (aż się skończyło).
Za to zgadzam się, że można amigować z użyciem Maca z MorphOSem, komputera AmigaOne czy emulatora.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem