Komentowana treść: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży
[#121] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #120

To samo już czytałem jak wyszło PowerPC

Pierdu pierdu. Wystarczy porównać budowę tych PowerPC by widzieć, że wcale tak daleko nie odbiegały od x86. Co dziwić nie powinno biorąc pod uwagę, że K5 to też był RISC pod blachą, a wiele wskazuje, że K6 to RISCowy produkt NexGena, który naprędce przygotowano jako AMD ... I tak od tamtej pory się to toczy. Tylko dalej na wejściu leci x86 który trzeba przetłumaczyć na mikrooperacje i wcale nie 1:1 ... Często, ale nie aż tak często.
Bez walki się nie poddadzą i możesz w to nie wierzyć ale ja myślę że wszystkie domniemane ograniczenia x86 są właśnie tylko domniemane i układy zostaną bez większych problemów przyśpieszone

Tak, tak. Jeszcze raz ... 7 drożna architektura vs 5 drożna. Taka jest aktualnie różnica. Przy tym samym zegarze na 1 wątku z reguły najmocniejszy arm klepie x86 grubo zużywając jednocześnie mniej prądu. Zresztą aktualnie zarówno intel (jak i amd) te 5(4) potoki musi dodatkowo obsadzać dzięki SMT. Nie, to nie jest kwestia "darmowego wątku" czy "większych możliwości". To ich wersja zapewnienia większej efektywności wykorzystania ALU, które inaczej nie są w stanie się nasycić. I to jest aspekt, który tak wielu w analizach dziwnym trafem pomija, np.:
https://chipsandcheese.com/2021/07/13/arm-or-x86-isa-doesnt-matter/
Nie jest to oczywiście kwestia samego ISA, bo POWER ma nawet 4 wątki na rdzeń, tylko tam budowa rdzenia jest dość specyficzna i de facto bliższa bulldozerowi z cluster multi threading niż typowemu SMT.

I teraz nie o to chodzi, że uważam x86 za architekturę, która nie będzie przyspieszać. Jasne, że będzie. Tak długo jak można będzie zmniejszać wymiar technologiczny, podnosić zegar i dokładać kolejne klocuszki to będzie. Ale... inne architektury też tak mogą. I to robią. "L0" cache czyli trace cache czy uops cache znany jeszcze z czasów P4 trafił do ARM w postaci Cortex A76 iirc i jest kontynuowany w kolejnych produktach. ARM ma też zdefiniowane fajniejsze rozwiązanie ultraszerokich SIMD w formie SVE. I elastyczniejsze niż intelowskie AVX. Gdybyś nałożył na siebie wykres wzrostu wydajności x86 i ARM od 20 lat to zobaczyłbyś coś ciekawego.
1
[#122] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #117

A czemu AmigaOS4?


AmigaOS4, bo tego dotyczy wątek.

A czemu nie np. AROS x86 na maszynie wirtualnej,(...)


Na maszynie wirtualnej będzie pełna obsługa np. 3D?
Są dedykowane sprzęty dla AROS'a, ale ciężko je znaleźć/połapać się w tym, niestety.
[#123] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #122

Wątek dotyczy X5000, a dyskusja zeszła na możliwości tańszych platform tzw. "nowej generacji" oraz typowych użytkowych aplikacji z klasyka.
Na maszynie wirtualnej będzie pełna obsługa np. 3D
Może być, czemu nie.
Są dedykowane sprzęty dla AROS'a, ale ciężko je znaleźć/połapać się w tym, niestety

I właśnie po to wirtualna maszyna bo można się częściowo odciąć od różnorakiego sprzętu i ustawić określoną konfigurację.
[#124] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #123

Na maszynie wirtualnej będzie pełna obsługa np. 3D


Może być, czemu nie.


No ale jest, czy jej nie ma? Bo jeśli jej nie ma, to jaki sens?
[#125] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MDW, post #113

Wyobraź sobie, że ja dbam o komputery dzisiaj dokładnie tak samo jak kiedyś, kiedy zagościł u nas pierwszy komputer - Commodore 64. Już wtedy nauczyłem się dbać o sprzęt, mając zaledwie ok. 8 lat.

Postępowałem zgodnie z instrukcją. Włączałem najpierw urządzenia peryferyjne, po czym dopiero jednostkę centralną. Wyłączałem w odwrotnej kolejności. Uważałem, by przy każdym wkładaniu lub wyjmowaniu przewodów z gniazd - robić to przy wyłączonym komputerze.

Dbałem o dyskietki 5,25 calowe oraz kasety magnetofonowe. Tak więc dzisiaj pod tym względem postępuję równie rozważnie przy korzystaniu z Amigi.
[#126] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Hexmage960, post #125

Postępowałem zgodnie z instrukcją. Włączałem najpierw urządzenia peryferyjne, po czym dopiero jednostkę centralną. Wyłączałem w odwrotnej kolejności. Uważałem, by przy każdym wkładaniu lub wyjmowaniu przewodów z gniazd - robić to przy wyłączonym komputerze.


To taki offtop teraz będzie, ale Atari 8bit było lepsze od C= w tym, że miało zabezpieczenia na wszystkich portach, można było stykać nawet śrubokrętem, iskry szły, i nic się nie zepsuło.

Sorry za offtop ;)
[#127] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #124

Jeśli nie masz karty 3D to procesor będzie robił za kartę 3D. Jeśli masz kartę 3D to będzie dostępna karta 3D. O ile sobie taką konfigurację zażyczysz. I nie będzie miało znaczenia czy na komputerze gospodarzu będzie GTX1050Ti, czy RTX3080, czy radeon RTX6800. Będziesz mieć standardowe urządzenie VGA z akceleracją 3D. I o to właśnie chodzi. Bo nikt, ani teraz, ani nigdy nie napisze sterowników do aktualnie popularnych kart graficznych dla AROSa. Ale jeśli to będzie jakaś z góry określona, abstrakcyjna karta jaką oferuje środowisko maszyny wirtualnej... ooo to zmienia postać rzeczy. Prawda? Prawda. Teraz rozumiesz o co chodzi z maszyną wirtualną?
2
[#128] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #102

Na nich nie uruchomisz natywnie amigowego systemu, więc są poza tematem Cytuj


Ale na tym natywnie amigowym systemie nie uruchomię natywnie amigowych aplikacji, które mnie interesują, więc jaka jest dla mnie korzyść używania tego natywnego systemu? ;) Powtarzam - jeśli mam aplikacje, których mnie interesują używać za pomocą UAE - to mogę to zrobić na PC, czy RPI.

Przyjmijmy może, że są dwa sposoby używania Amig- klasyczny i NG. Oba retro, ale jeden trochę bardziej ;)
1
[#129] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #27

Te tysiące gier i programów masz też na NG po odpaleniu UAE, a do tego masz natywny system amigowy na PPC.


UAE to mogę pod Windowsem na kompie za normalne pieniądze i z normalną wydajnością odpalić i pograć. Kupować kompa za 12K po to żeby UAE odpalać nie ma dla mnie uzasadnienia, ale każdy robi to co chce.
Zasadniczo taniej wyjdzie kupić używaną Amigę i natywnie odpalać ( pewnie by się i jakieś A4000 znalazło za taką kasę).

Dlatego NG zawsze w podsumowaniu wychodzi lepiej/potrafi więcej niż klasyk.


No nie wiem. Dla kilku programów natywnych i UAE 12K
??:
[#130] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@ViruS, post #129

Nie wiem skąd u Ciebie przeświadczenie, że "NG == wydatek 12k PLN".
NG to nie tylko AmigaOS4, ale również MorphOS i AROS.
Sprzęt do MorphOS-a kupisz za grosze, a do AROS-a - może już nawet masz.
5
[#131] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@recedent, post #130

Sprzęt dla AmigaOS4 też drogi nie jest. Używanego Sam440 kupisz za 2k i nie trzeba wydawać 12k aby pobawić się w NG.
1
[#132] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@recedent, post #130

a do AROS-a - może już nawet masz.


Pewnie tak, ale co na tym można robić ? Nie jest to Amiga więc nostalgia odpada, a użyteczne programy działają na tym komputerze z piwnicy/strychu lepiej pod Windows XP, który też jest retro (not supported od 2014 roku, czyli 8 lat.). Sprzęt natywnie kompatybilny z Arosem to sprzęt z epoki Windows XP...

Wniosek ? Każdego może kręcić co innego, a reszcie nic do tego :) A jak zbiorą się grupki o tych samych zainteresowaniach, to już jest super !
[#133] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Leon, post #131

Już pisałem, emulacja qemu Sama460 na szybkich pecetach ma podobną prędkość co sam Sam460 czyli jest szybsza niż Sam440 jakieś 3 razy.
[#134] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Leon, post #131

Zgadzam się i tak ja Recedent wspomnial w NG mozna bawic sie za nieduze pieniadze. Widac , ze ludziom niezbyt lezy taka nowoczesna amiga i modują klasyki do granic mozliwosci. Ten "sport" jest fajny ale dbajmy o Amige szerzej.

AOS4 - to Amiga w pełni. Naprawdę kto nie probowal na nowszysch sprzetach i gfx to powtarza ciagle argumenty o UAE na pc itp. Spolecznosc wokol AOS4 jest rozbita i dzialania sa nieskoordynowane, ale ambitne. Stare programy na AOS dzialaja lepiej niz pod UAE na PC bo uruchamiaja sie dyskretnie bez zadnego iterface-u UAE - chyba ze sa niesystemowe i pracuja po hw.

Mos, ktory imo powinien byc walasnie dzisiejszym AOSem - z multicore i nowymi kartami gfx bylby super. Pokazuje obecnie troske post Amigowej spolecznosci nad utrzmaniem jego spojnosci i wygody uzytkowania. Niewiele trzeba zeby mial funkcjonalnosc rowna dzisiejszym systemom. Jest jednoczesnie jak najbardziej Amigowy i najbardziej nowoczesny i moze byc na laptopie za małe pieniądze - rowne niemal cenie licencji za Mosa. Co ciekawe troche licencji mos wyladowalo na macach dawnych uzytkonikow maca.

Jesli chodzi o wydajnosc hw x5000 ... Wyglada na to, ze dodanie multicore dla aOS/mos(?) nieco poratuje sytuacje co widac w przypadku linuksa pod x5000 - pracuje calkiem szybko - lacznie z przegladarką.

Jesli ktos chce pozostac w klimacie konca zeszlego wieku to konfig z AOS oparty o sam460 bedzie mega fajny i pozbylbym sie bez zalu a1200 z turbo na jego rzecz. Jesli mam a1200 a nie chce sie jej pozbywac to wzialbym powerbooka i zakupil mosa. Jesli wciaz czujesz frajde z tego, ze amigowa spolecznosc cos zaprojektowala i rozwija i wprowadza swoimi silami wzialbym x5000 / x1000 / mac g5. Ale tu z wyjatkiem ostatniego, trzeba sie pozbyc kilku a1200 .

Takie sa moje przemyslenia. Wspieram wszsystkie trzy sfery amigowania - łacznie z klasykiem.
Umrzecie i nie sprobujecie z młodszą Amigą?
3
[#135] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@arturB, post #134

Amigę albo ktoś traktuję jak komputer, albo jak konsolę na dyskietki. Jeśli traktuję jak komputer to NG jest naturalną drogą rozwoju, a jak traktuje jak konsole na dyskietki to nie jest bo dyskietki nie działają pomysł
3
[#136] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Leon, post #131

Sprzęt dla AmigaOS4 też drogi nie jest. Używanego Sam440 kupisz za 2k i nie trzeba wydawać 12k aby pobawić się w NG.

Dwa tysiące złotych za sprzęt o mocy obliczeniowej obierzyn po ziemniaku to nie jest drogo?

Znaczy nie to aby Amga miała lepszą wydajność ALE jakby nie patrzeć lepiej jest robić to z przyjaciółką niż sam-emu splat
[#137] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@arturB, post #134

A gdybym Wam powiedział, że są systemy na których doom 3 chodzi gorzej niż na NG, a i tak są popularniejsze niz Amigowe NG?


Chciałbym mieć to co oferuje chromebook (odpowiednia moc, nowy przenośny hardware, wszystkie strony działają) i taki amigowy feeling jak ma na przykład morphos.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 13:08:44 przez Mir3k
1
[#138] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #50

Sam system dzięki większej dostępności ewentualnych urządzeń SBC na ARMa mógł by zyskać większą popularność np. jako system dla RPi4.


Tak na marginesie, pamięta ktoś w którym dokladnie numerze Amigazynu Adam Zalepa robił porównanie Maliny vs. Mak na MOSie?

Pocżytałbym, zobaczył czy coś się od tego czasu zmieniło. Może jak by ktoś chciał mi fundnąć, lub też chociaż wypożyczyć do testów Malinę, to bym wrzucił aktualne porównanie na YT. No bo z całym szacunkiem te "eksperckie oceny" o tym jak Malina robi kółka wokół X5000, wygłaszane tutaj przez wysokiej klasy specjalistow co do nigdy do X5000 nie zbliżyli się na odleglość mniejszą niż 50KM, to za przeproszeniem s.... w banie, a warto byłoby się przekonać jak jest naprawdę.
1
[#139] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #135

Amigę albo ktoś traktuję jak komputer, albo jak konsolę na dyskietki. Jeśli traktuję jak komputer to NG jest naturalną drogą rozwoju, a jak traktuje jak konsole na dyskietki to nie jest bo dyskietki nie działają


Nie zgadzam się, podejrzewam że właśnie taki pogląd jest jednym ze źródeł niezrozumienia jednej strony przez drugą i odwrotnie. Są dwa nurty i nie ma co tego ukrywać: jeden to klasyk (i przecież nie tylko gry z dyskietek, co doskonale wiesz), a drugi NG. Ja Amigę traktuję jak komputer a nie konsolę na dyskietki, ale dla mnie jest to komputer RETRO. Więc nie oczekuję od niego funkcjonalności nowoczesnego komputera.

Amiga NG próbuje gonić sprzętowo i software'owo nowoczesne komputery, ale dystans jest olbrzymi i chyba nie ma co do tego wątpliwości. Poza tym jest bardzo fajnym sprzętem (sam Morphosa i mojego Powermaca bardzo sobie cenię), ale dla nieco inaczej targetowanej grupy użytkowników. Zdaję sobie sprawę, że Morphosa używam zupełnie inaczej niż Ty - ale to też jest zrozumiałe. Mam ogromny szacunek dla osób, dzięki którym taki Morphos powstał, ale dla mnie on istnieje obok Amigi klasycznej a nie zamiast. I myślę, że tu jest główne źródło nieporozumienia: założenie że ta NG jest lepsze bo jest bardziej nowoczesne i szybsze. A klasyk to jakiś uboższy stary brat. Ale szybkość i nowoczesny soft w świecie retro nie ma znaczenia.

Myślę, że po prostu każda z tych grup użytkowników ma inne oczekiwania i potrzeby względem Amigi i próba formułowania uniwersalnych praw jest skazana na niepowodzenie ;)
1
[#140] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@arturB, post #134

Takie sa moje przemyslenia. Wspieram wszsystkie trzy sfery amigowania - łacznie z klasykiem


Uważam dokładnie tak samo:)
1
[#141] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #138

Pocżytałbym, zobaczył czy coś się od tego czasu zmieniło. Może jak by ktoś chciał mi fundnąć, lub też chociaż wypożyczyć do testów Malinę, to bym wrzucił aktualne porównanie na YT. No bo z całym szacunkiem te "eksperckie oceny" o tym jak Malina robi kółka wokół X5000, wygłaszane tutaj przez wysokiej klasy specjalistow co do nigdy do X5000 nie zbliżyli się na odleglość mniejszą niż 50KM, to za przeproszeniem s.... w banie, a warto byłoby się przekonać jak jest naprawdę.

No ja nie rozumiem ludzi co nie kupili RPi4 w dniu premiery. Nie ogarniam ich toku myślenia hide2
https://botland.com.pl/1020-moduly-i-zestawy-raspberry-pi-4b

Co do robienia kółek to nie tak prędko. Ja nic takiego nie sugerowałem. Gdyby AOS4 był na ARMie to byś miał lepszy hardware niż masz obecnie bo tam procesory kosztują grosze a płyty ARM z PCI-E i PCI to by myślę znalazły większe grono nabywców spoza środowiska AOS4 więc mogłyby być tańsze. Wszystko mogłoby śmigać w Big Endian więc emulacja 68K i PPC mogłaby być zrealizowana tak jak jest teraz (ja rozumiem że to jest dość mocno zintegrowane w systemie i jemu nie robi to różnicy czy binarka jest 68K czy PPC) a dodatkowo aby sprzedać licencje AOS4 można by pokusić się o port na RPi4 jako takiej prostszej gorszej platformy (i tak dużo lepszej niż SAMy, Tabory i podobne wynalazki typu stary Pegasos) która w zasadzie oferowałaby większość potrzebnych rzeczy. Nawet można PCI-E z RPi4 mieć, choć już nie na zwykłej malinie (no chyba że ktoś nie boi się hardcore'owego lutowania) a na compute module 4. No PCI-E 1x więc trochę ograniczone ale aż takiej tragedii by nie było - tyle że jakbyś chciał lepiej to musiałbyś kupić coś lepszego co jest supportowane np. komputer AmigaOne. Poprawiło by to możliwości dotarcia do szerzego grona użytkowników. Szczególnie jakby ktoś zrobił (nawet płatny, a co!) sterownik dla VideoCore.

I dobrze wiesz że PowerPC to jeden wielki trup a ceny typu 2k eurosów za płytę to jeszcze tanio. Jeśli AOS4 zostanie na PowerPC za jakiś czas będziesz miał płyty po 5 tysięcy a dalej będą dużo gorsze niż to co mogłoby być na ARM. Czy to ma sens? Odpowiedz sobie na to sam.

Odnośnie samej wydajności to internet na RPi4 bez akceleracji sprzetowej jest całkiem niezła ale nie idealna. Dlatego bez bo jak kiedyś testowałem po zakupie to różnie ona działała. Teraz jest podobno dużo lepiej ale to muszę się zabrać za testy. Podobno można oglądać YT 1080p vp09 bez dropów ale nie wiem czy na domyślnym Raspbianie już to tak działa. Wiem za to że to samo mogę osiągnąć na Atomie X5 @ 1.68GHz więc nie widzę powodu aby malina tego nie mogła dokonać. X5000 pod Linuxem jak działa to nie wiem ale pewnie największy problem to brak AltiVec do filmów dekodując je softwareowo i brak JS JIT. X5000 020 nie ma szans żadnego 1080p odtworzyć bez dekodowania sprzętowego ale 040 to może... ktoś by to musiał sprawdzić.
[#142] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #135

Amigę albo ktoś traktuję jak komputer, albo jak konsolę na dyskietki. Jeśli traktuję jak komputer to NG jest naturalną drogą rozwoju,

Ja jak i pewnie wielu na tym forum traktuje Amigę jako komputer z którym ma wiele wspomnień i skojarzeń z dzieciństwa lub lat młodości. Powraca do wspomnień i coś tam przy niej grzebie.

Gdy pod koniec lat 90tych Amiga i jej wszystkie czasopisma umierały, a rozszerzenia PPC kosztowały majątek ludzie kupili PCty " i zobaczyli, że było to dobre".

Środowisko NG szeptało o nadejściu "nowego w chwale" ale prawie wszyscy byli zajęci ogrywaniem gier i oglądaniem dvixów. Szperaniem w internecie. Konsolowcy grzeszyli padami na PS1 a ci bogatsi na PS2 i XBoxie. Babilon rozpętał się na dobre i narodziny NG nie przyszły w chwale, a w zaciszu i półmroku zacofania.

Gdy NG rozwijało się gdzieś na marginesie w swoim tempie niczym plemiona Amazonki, to świat pędził nieubłaganie do przodu. Najlepsi szamani NG nie mieli szans w starciu z nowym światem. Gdy zwierzyna powoli się kończyła w lokalnym środowisku plemię NG zaczęło sprzedawać czarodziejskie gadżety sklecone z porzuconych już dawno przez świat technologii w cenie 2399€. Może plan się powiedzie i uratuje to ich od głodu.

Cały dochód z opowiadań przeznaczony jest na ratowanie zanikającej kultury NG
4
[#143] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #142

Środowisko NG szeptało o nadejściu "nowego w chwale"


Nie nie szeptało, dorabiasz teorię do faktów, wszyscy wiedzieli że będzie ewolucja a nie rewolucja
Część użytkowa klasyka padła, nie ma nowych użytków, nikt nie korzysta ze starych, szczególnie, że przez brak rozwoju stały się nieużywalne (jak ibrowse). Pojawiają się tylko nowe gry, ale o żenująco niskich wymaganiach (*). Dlatego większość obecnie Amigę traktuje jak konsole 16bit na dyskietki, a dajmy na to w roku 96 ludzie wykorzystywali ją jak komputer.

(*) oczywiście są wyjątki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 14:25:02 przez michal_zukowski
2
[#144] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Splavinho, post #128

Ale na tym natywnie amigowym systemie nie uruchomię natywnie amigowych aplikacji, które mnie interesują, więc jaka jest dla mnie korzyść używania tego natywnego systemu? ;)


Jak najbardziej uruchomisz natywnie amigowe aplikacje :).
Tak samo jak na OSX uruchomisz natywnie makowe aplikacje :).

Aaaaa, masz na myśli stary soft? No to właśnie po to żeby się nie cofać do starych rozwiązań jak karty dwuprocesorowe w klasyku - jest w systemie budowana emulacja 68k. Czyż to nie wspaniałe? :)
1
[#145] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #127

Moim zdaniem maszyna wirtualna jest dobra do nauki jakiegoś systemu, przetestowania czegoś, ale nie do codziennego użytku.

Nie bez powodu ludzie używają np. Windowsa natywnie, a nie tak że instalują Linuxa a dopiero potem Windowsa. A próbowałem kiedyś w obydwie strony, to jest strata czasu a nie normalne używanie systemu :)
[#146] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@ViruS, post #129

Kupować kompa za 12K po to żeby UAE odpalać nie ma dla mnie uzasadnienia, ale każdy robi to co chce.


Ehhh, nie rozumiesz, już tłumaczę :)

Ludzie kupują X5000 nie dla UAE, ale po to żeby używać amigowego systemu NG natywnie.

A jeśli komuś przyjdzie ochota na retro, to może za darmo odpalić UAE i te wszystkie (podobno) killer apps z 68k :)

Tak samo jak kupujesz peceta żeby używać Windowsa, a w gratisie za darmo możesz pod nim opdpalić UAE, chociaż nie dla UAE tego kompa kupowałeś :).

To jest takie proste, a nikt tego nie rozumie
2
[#147] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #144

Jak najbardziej uruchomisz natywnie amigowe aplikacje :).
Tak samo jak na OSX uruchomisz natywnie makowe aplikacje :).

Aaaaa, masz na myśli stary soft? No to właśnie po to żeby się nie cofać do starych rozwiązań jak karty dwuprocesorowe w klasyku - jest w systemie budowana emulacja 68k. Czyż to nie wspaniałe? :)


Wspaniałe, ale do emulacji mam znacznie mocniejszego peceta:) A soft, który mnie interesuje chcę odpalać bez emulacji:)
[#148] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #145

I dlatego starsze wersje Xilinx webpack ISE działają na obecnych systemach TYLKO na VM (w którą instalatory są zaopatrzone). A trzeba ich czasem używać, bo zwyczajnie nowsze środowiska nie wspierają starych układów (np. CPLD XC95xx). WSL z Win10 i WSL2 z Win11 to też zupełnie do nikogo nieprzydatne ficzery ...
[#149] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #148

I dlatego starsze wersje Xilinx webpack ISE działają na obecnych systemach TYLKO na VM (w którą instalatory są zaopatrzone). A trzeba ich czasem używać, bo zwyczajnie nowsze środowiska nie wspierają starych układów (np. CPLD XC95xx). WSL z Win10 i WSL2 z Win11 to też zupełnie do nikogo nieprzydatne ficzery ...

Zawsze można użyć starszej natywnej wersji. Trzeba sobie DLLki pokopiować co jest trochę upierdliwe ale nie tak jak używanie środowiska w VM. No chyba że nie wiem, jakiś FPGA jest tak stary że nowe środowisko go nie wspiera ale tak nowy że wersja natywna go nie wspiera to wtedy może faktycznie ale nie wydaje mi się aby taki case istniał a jeśli już to jest nieczęsty.

Ogólnie raczej dość specyficzny przypadek.
Ano, i ogólnie środowisko Xilinxa jest zdecydowanie przekombinowane i trudne w użyciu. Nic dziwnego że wiele projektów wybiera Alterę/Intela
[#150] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Splavinho, post #147

Ale tu nie o to chodzi że MUSISZ kupić X5000, bo ten sprzęt nie jest dla Ciebie, on jest dla ludzi którzy chcą natywnie odpalić AmigaOS4 i soft dla niego napisany :).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem