Komentowana treść: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży
[#151] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Aniol, post #15

Najdroższy ipad do tej pory kosztował ok. 11 k zł.Tak samo be sensu zabawka dla kogoś z nadmiarem gotówki.

Chyba nigdy nie używałeś. Ale może po prostu nie masz takich potrzeb.
2
[#152] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #150

Ale tu nie o to chodzi że MUSISZ kupić X5000, bo ten sprzęt nie jest dla Ciebie, on jest dla ludzi którzy chcą natywnie odpalić AmigaOS4 i soft dla niego napisany :)


Heh, no przecież cały czas o tym piszę - że są dwie drogi używania Amigi (i sam z nich korzystam alternatywnie), a Ty mnie przekonujesz o możliwości uruchomienia aplikacji z klasyka przez UAE, a potem piszesz, że nie muszę kupować i że sprzęt jest nie dla mnie ;) No i właśnie jest dla mnie i dla innych, ale do używania innego softu. Nie wiem, gdzie tu kontrowersje ;)
[#153] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Brodek, post #151

Chyba nigdy nie używałeś. Ale może po prostu nie masz takich potrzeb.

W amigowym świecie lepiej takich tematów nie poruszać. To jest niemożliwe do wytłumaczenia. Ideałem wśród byłych amigowców jest pecet w bigtower z WindowsXP z dyskiem C: dostępnym dla całego świata w sekundę po połączeniu się z internetem.
To jeszcze nie ten etap ewolucji. I piszę to pomimo tego, że nie jestem zwolennikiem filozofii "iPad only" i zmuszania iPada to bycia komputerem.
2
[#154] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #149

Podałem konkretny przykład. XC9572XL i 144 są bazowe dla wielu rozszerzeń do Amigi. Wspiera to jeszcze darmowy Webpack ISE 14.7, który na Win10 trzeba instalować z VM. I w ten sposób on sobie działa, dziko, bo dziko ale działa. W Vivado, które działa natywnie na Win10 nie ma nawet wsparcia dla Spartana 6, a tym bardziej CPLD z serii XC95. Proponowanie przejścia na starszy system by "rozwiązać problem" gdy można mieć ten starszy system na VM brzmi... musiałbym użyć ostrych słów więc pozwolę sobie pozostawić to do domysłu.
Co do "specyficznego przypadku" - a to nie kojarzy kolega XP Mode z Win7? A to właśnie kolejne tego typu rozwiązanie. Dodatkowo niektóre projekty z BOINC wymagają VM (i jest wersja instalatora z virtual boxem). Innymi słowy jest to rozwiązanie, które się stosuje i nie tylko do "testów i debugowania". Podałem też przykład WSL. Więc wirtualizacja to nie żadne voodoo black magic.
[#155] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Splavinho, post #152

a Ty mnie przekonujesz o możliwości uruchomienia aplikacji z klasyka przez UAE


Ponieważ ludzie argumentują że nie chodzi soft z klasyka, no to piszę że to nie prawda, bo jest UAE :)

a potem piszesz, że nie muszę kupować i że sprzęt jest nie dla mnie ;)


Nie jest dla Ciebie, bo jak dobrze zrozumiałem - nie chcesz odpalać softu przez UAE, a jeśli już to na tańszym i mocniejszym PC.

No i właśnie jest dla mnie i dla innych, ale do używania innego softu.


Innego softu, czyli natywnego, bez UAE? Bo już się pogubiłem :)

Ja np. używam MorphOS'a na miniaczu, i nie widzę problemu z używaniem UAE, czy tam WinUAE na pc.
Próbowałem kilka razy wrócić do klasyka, ale to jest (dla mnie) cofanie się do tyłu, wolę MOSa i UAE do zabawy starym softem :)
[#156] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Brodek, post #151

Gadanie IPadów używam od pierwszego modelu. Te profesjonalne zastosowania dla modeli pro , to oglądanie komiksów na większym ekranie itp.
[#157] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #155

Innego softu, czyli natywnego, bez UAE? Bo już się pogubiłem :)


To może doprecyzuję jeśli się wyraziłem niejasno ;)

Morphosa używam do odpalania aplikacji działających na nim natywnie, czyli do odpalania innego softu niż z klasyka (który na NG mogę używać wyłącznie za pośrednictwem UAE).

Amigę klasyczną mam do odpalania starych gier i programów, których nie mogę bez wykorzystania UAE uruchomić natywnie na systemach NG.

X5000 (a może Tabora jeśli kiedyś wyjdzie) też używałbym do innych aplikacji niż te z klasyka. Podobnie jak Morphosa ;)

Próbowałem kilka razy wrócić do klasyka, ale to jest (dla mnie) cofanie się do tyłu, wolę MOSa i UAE do zabawy starym softem :)


Ale ja to doskonale rozumiem - masz takie a nie inne preferencje korzystania z Amig i jasne :) Przecież nie zamierzam Cię nawracać na inną drogę ;) I nie jestem w ogóle przeciwnikiem UAE - to super soft, z którego korzystam. Ale z mojej perspektywy (i dodam, żeby było jasne, że nie uważam tego za jedyny słuszny pogląd) emulacja pod UAE na NG nie ma sensu, bo jak mam bawić się w emulację to co za różnica czy to PC czy X5000, zwłaszcza że mocny PC będzie w tej zabawie lepszy.

Dla mnie klasyk to nostalgia, sympatia do softu z którego korzystałem 25 czy 30 lat temu. NG to zupełnie inna gałąź amigowania - którą szanuję, ale siłą rzeczy wykorzystuję do innych rzeczy niż UAE ;)
2
[#158] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MDW, post #153

bylem przeciwnikiem pomyslu jakim byl IPad ..od 2010 zmienilem zdanie gdy dostalem sluzbowego iPada Air
lekki zwiewny i powiewny ..nic sie nie wgrywa cos chce sprawdzic w necie po prostu go odblokowalem bez wgrywania systemu.. myslalem ze sterowanie dodytkowe bedzie do bani.. idealnie da sie grac w gry w miejscu gdzie Elzbieta II chodzila piechota. Pomysl genijalny w swojej prostej intuicyjnej obsludze ! rewelacja Ipad sluzy mi dzielnie w 2022 r :) Mimo ze mam nowszy model wole mojego starego ipada

Steve J. ZWRACAM K.. HONOR !!! OK
2
[#159] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #141

Nie pisałem że to Ty konkretnie mówiłeś iż Malina jest szybsza ale w tym wątku takie tezy się pojawiały. Zgłosiłem więc propozycję by to zweryfikować by z tej radosnej naparzanki klasykowców z Mosistami, której jesteśmy tu świadkami wyniknął choć jeden konkret.

Co do PPC to wiem że jest trupem ale ta architektura została kiedyś wybrana i Hyperion będzie się jej trzymał jak długo się tylko da. Także spodziewałem się że jeśli wyjdzie jeszcze AOS 4 na cokolwiek po X5000 to będzie to ten laptop PPC o ile jego realizacja dojdzie wreszcie do skutku.

Zmiany architektury na 95% nie będzie bo Hyperion nie ma na to sił i środków. Jednak gdyby jakimś cudem zakończył się wreszcie proces sądowy, gdyby przyszedł jakiś dobry wujek pokroju Dickinsona co opłaciłby zespół ludzi zdolnych do podjęcia się tak trudnego zadania to mam dla Ciebie dobrą wiadomość że raczej wybrali by ARMa a nie X86. Przynaniej ja odnoszę takie wrażenia czytając między wierszami wypowiedzi niektórych ważnych ludzi. Niestety z uwagi na to co pisałem wcześniej, tego typu wypowiedzi nie można traktować jako deklaracji czy formułowania konkretnych planów na najbliższą przyszłość.
[#160] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży
Wow kupujta będzie nas sporo !? Jakoś ciągle mi brakuje takich drobnych. Inaczej to bym kupił, ale cena nie daje szans na poważny wzrost ilości użytkowników. Więc prawie wszystkim nic dla AmiOne nie chce się robić.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 18:28:13 przez rgrg2
[#161] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #159

mam dla Ciebie dobrą wiadomość że raczej wybrali by ARMa a nie X86

jupi!

x86 i tak jest podobno na wylocie bo ma różnej długości instrukcje których zdekodowanie do uopsów zużywa kilkadziesiąt watów mocy i potem takich zdekodowanych instrukcji nie sposób podzielić na więcej niż 5 potoków wykonawczych więc nie ma sensu zawracać nim sobie głowy

Przynaniej ja odnoszę takie wrażenia czytając między wierszami wypowiedzi niektórych ważnych ludzi. Niestety z uwagi na to co pisałem wcześniej, tego typu wypowiedzi nie można traktować jako deklaracji czy formułowania konkretnych planów na najbliższą przyszłość.

Spoko, pewnie AmigaOS 4.3 będzie na ARM pomysł
[#162] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #161

W ostatnim wpisie z 30 sierpnia, na stronie projektu Notebooka PPC napisali wprost iż wybrali do niego karty AMD zamiast NVidi również że względu wsparcia dla AmigaOS. Ten CPU z laptopa w przeciwieństwie do procków z X5000, o ile mnie pamięć nie myli ma jeszcze przynajmniej kilkuletnią gwarancję dostępności. Tak więc będzie nowy sprzęt PPC, a jak pisałem wcześniej do póki będzie istnieć cokolwiek z PPC, to ja w zmianę architektury nie wierzę. No a tego lapka jeśli będzie na to AmigaOS, zapewne kupię.
[#163] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #143

Środowisko NG szeptało o nadejściu "nowego w chwale"


Nie nie szeptało, dorabiasz teorię do faktów, wszyscy wiedzieli że będzie ewolucja a nie rewolucja


Krzyczało ku chwale platformy?
Informowało zdrajców?
Wiedziało, że nadejdzie w chwale?
Czekało aż nadejdzie nowe po cichu niczym dyskretny super bohater?

Część użytkowa klasyka padła, nie ma nowych użytków, nikt nie korzysta ze starych, szczególnie, że przez brak rozwoju stały się nieużywalne (jak ibrowse).


C= Upadło, a Escom wyprzedawał co miał nie stawiając wcale na tą platformę, bo stała się nieopłacalna i ryzykowna. Nadeszła już nowa epoka. PSX zadomowił się w Europie i zdążył stanieć. 3dfx w 98 wypuścił Voodoo2.

Co pokazano w Wa-wie w 98r na Amiga show?
Filmik na Amidze i przeglądarkę?
Może to była ewolucja, ale zbyt późna i zbyt słaba na tle reszty.
Dużo zwolenników platformy się rozczarowało. Wielu odeszło wcześniej i wielu później. Pozostało wąskie grono "wyznawców", które dodatkowo się podzieliło, a świat pędził na przód.

Część użytkowa klasyka padła, nie ma nowych użytków, nikt nie korzysta ze starych, szczególnie, że przez brak rozwoju stały się nieużywalne (jak ibrowse). Pojawiają się tylko nowe gry, ale o żenująco niskich wymaganiach (*). Dlatego większość obecnie Amigę traktuje jak konsole 16bit na dyskietki, a dajmy na to w roku 96 ludzie wykorzystywali ją jak komputer.


Ludzie wrócili do klasyka po latach przyciągnięci nostalgią. Wspomnieniami z przed lat. Rozwój nie był potrzebny. Co najwyżej spełnienie zachcianek z przed lat, które nieliczni wtedy mieli. Gigabajty softu na tanich kartach pamięci. Dopalacze 030 albo fast dla wygodnego odpalania softu z przed dekad. 060 aby nacieszyć serce spragnione niezaspokojonych fantazji. Inni, aby pobawić się archaiczną elektroniką. Do NG nie mieli sentymentu i nie było im potrzebne. I nie jest im potrzebne. Przeglądarkę mają w telefonach. YT4K w kieszeni. Co nowe NG zbudowane ze starych gratów ma do zaoferowania poza lżejszym portfelem?

X5000 z 4GB ramu, które miały PCty ponad dekadę temu? USB2.0, które mnie od dawna irytuje, gdy przegrywam film FHD na pendrive dla mojego retro TV LCD? Nagrywarki DVD, które mam w piwnicy, po tym jak montowałem następne HDD w laptopach i potrzebne było miejsce? Które wygrzebałem z odpadów RTV dla moich retro PCtów? 2 rdzeniowy CPU 45nm? Litografia z której schyłek w PC datowany jest na 2010 rok?

MorphOSowcy przynajmniej nie ukrywają faktu retroMaców, chociaż nadal bohatersko wierzą, że jeszcze są na czasie
3
[#164] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #162

https://amigaone.wordpress.com/category/notebook-ppc/

To już trwa 7 lat? Wow, 4 lata dłużej niż MorphOS na AMD
[#165] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #163

MorphOSowcy przynajmniej nie ukrywają faktu retroMaców, chociaż nadal bohatersko wierzą, że jeszcze są na czasie


Znów dorabiasz teorię do faktów (co się zwie w psychologii projekcją). MorphOSowcy wiedzą, co może a co nie mogą PowerMaki i co jest docelowo do osiągnięcia (jit/wsparcie dla wielu rdzeni). Jakbyś nie zauważył od paru lat marudzę, że strony WWW chodzą coraz wolniej i potrzeba coraz to lepszych maszyn, żeby względnie wygodnie z neta skorzystać z tym, że teraz względna wygoda to mocne G5 a i to powoli się robi za wolne (daje max rok i net będzie nieużywalny). Powtarzam to za każdym razem, więc twoje teksty to lipne trollowanie, nawet bez poparcia w rzeczywistości.
1
[#166] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #165

Znów dorabiasz teorię do faktów


Czyżby?
Moje twierdzenie.
bohatersko wierzą, że jeszcze są na czasie


Twoja odpowiedź
z tym, że teraz względna wygoda to mocne G5 a i to powoli się robi za wolne (daje max rok i net będzie nieużywalny).


Czyli jeszcze są na czasie ale za rok już nie będą.

Wszystko się zgadza.

więc twoje teksty to lipne trollowanie, nawet bez poparcia w rzeczywistości.

Sam je poparłeś i w tym samym poście zaprzeczasz.
Pozatym wypowiadasz się jak byś reprezentował wszystkich MOSowców.
[#167] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #163

Co nowe NG zbudowane ze starych gratów ma do zaoferowania poza lżejszym portfelem?


To samo co procek 030 kontra 000, lub AGA kontra OCS/ECS, czyli.... rozwój, Panie rozwój :)

Jedni idą do przodu wsadzając karty turbo do klasyka, inni zamieniają klasyki na NG.

Co mają te dwie drogi do zaoferowania? Zabawę :)
[#168] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #167

To samo co procek 030 kontra 000, lub AGA kontra OCS/ECS, czyli.... rozwój, Panie rozwój :)

W latach 80tych/wczesnych 90tych to był rozwój. Dzisiaj to zabawa retro.

Jedni idą do przodu wsadzając karty turbo do klasyka, inni zamieniają klasyki na NG.

Oki czyli jedno i drugie to retro. Dobrze, że mi wytłumaczyłeśOK Mnie zawsze myli definicja "Nowej Amigi"
[#169] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #166

Czyli jeszcze są na czasie ale za rok już nie będą.

Wszystko się zgadza.


Nie napisałem tak, znów twoja projekcja. Napisałem, że jest wolno, ale używalne, a za rok będzie nieużywalne. Jeśli słowo wolno oznacza dla ciebie stan "na czasie" to boję się pytać o twój główny sprzęt.
[#170] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #168

W latach 80tych/wczesnych 90tych to był rozwój. Dzisiaj to zabawa retro.


I nawet dzisiaj użytkownicy Amigi kupują nowe karty ACA 030 do swoich A1200, czyli jakoś się rozwijają :)

Oki czyli jedno i drugie to retro. Dobrze, że mi wytłumaczyłeśOK Mnie zawsze myli definicja "Nowej Amigi"


Amiga NG z założenia ma być lepsza od Amigi klasycznej, tak samo jak A1200 lepsza od A500 itd.

Rozwój pociąga za sobą brak wstecznej kompatybilności (nadrabianej emulacją, albo w czasach przed whdload ładowało się Kick1.3 z dyskietki na A1200, żeby pograć w stare gry), i to jest czymś naturalnym, nie tylko w świecie amigowym.
[#171] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #167

Jedni idą do przodu wsadzając karty turbo do klasyka, inni zamieniają klasyki na NG.


No zgadza sie ale tu chodzi tez o proporcje, naprawde zaprawde malo jest takich, ktorzy na NG wymienia za takie kwoty.
No sorry Gregory, mozna zaklinac weza ale tego "cuda" sie nie da wybronic za 10 tys PLN.
[#172] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@selur, post #171

No zgadza sie ale tu chodzi tez o proporcje(...)


Proporcje względem?

naprawde zaprawde malo jest takich, ktorzy na NG wymienia za takie kwoty.


No ale to jest dla tych którzy chcą używać AmigaOS4, choćby ich było, nie wiem... 50 osób?

No sorry Gregory, mozna zaklinac weza ale tego "cuda" sie nie da wybronic za 10 tys PLN.


Jeśli jest to jedna z najszybszych platform na której można uruchomić AOS4, to już się wybroniła :)
[#173] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@michal_zukowski, post #169

Hmmm.. napisałeś też "względnie wygodnie".
względna wygoda to mocne G5 a i to powoli się robi za wolne

Uznajmy, że jest wolno ale akceptowalnie OK

A czy jest na czasie z internetem czyli obsługuje googlemaps, logowanie do banków. Korzystanie z Allegro, ebay, YT chociaż 1080p, FB, odtwarzanie 1080p przynajmniej w h264, a może h265 da radę?

boję się pytać o twój główny sprzęt.

Nie mam strikte głownego sprzętu. Większość ogarniam na telefonie G965F/DS, którego mam od premiery i jeszcze nie zmieniałem.

Laptopa używam sporadycznie do celów retro-warsztatowych i jest to "dziadek" z i7 740QM z 2010r (Lenovo G560). W sumie służy mi do obsługi programatorów, przeglądania schematów i oglądania filmów jak nie mam pod ręką TV. Ostatnio jak poszła matryca, to kupiłem ten sam model za 20e

Mam też stacjonarkę i5 3450, która leży w piwnicy
[#174] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #173

Na tych i5/i7, używasz którego z amigowych systemów natywnie i obsługują one, cytuję:

googlemaps, logowanie do banków. Korzystanie z Allegro, ebay, YT chociaż 1080p, FB, odtwarzanie 1080p przynajmniej w h264, a może h265


?

No bo chwalenie się tym, że się używa Windowsa/OSX/Linuxa... gratuluję, serio bo też używam :)

Ale jak to się ma do systemów amigowych NG?

Gdybyś robił to samo na systemach AmigaOS4 albo MorphOS albo AROS.... no kurde nawet na AmigaOS 1.3/2.0/3.0/3.1/3.5/3.9/3.2/3.1.4

No ale nie, na forum amigowym zachwalajmy "smarfony" i pecety, że są lepsze od rozwiązań amigowych.
[#175] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #173


A czy jest na czasie z internetem czyli obsługuje googlemaps, logowanie do banków. Korzystanie z Allegro, ebay, YT chociaż 1080p, FB, odtwarzanie 1080p przynajmniej w h264, a może h265 da radę?


Nie licząc WebGL i WebRTC raczej wszystko działa. Google maps, Fb,allegro, logowanie do banków. Silnik jest z maja czy kwietnia 2022 więc taki jest poziom obsługi wszystkiego. Natomiast tak jak już wielokrotnie powtarzam brakuje mocy wiec o ile 720p jest jeszcze osiągalne to 1080p nie.
3
[#176] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #174

Na tych i5/i7, używasz którego z amigowych systemów natywnie i obsługują one, cytuję:

googlemaps, logowanie do banków. Korzystanie z Allegro, ebay, YT chociaż 1080p, FB, odtwarzanie 1080p przynajmniej w h264, a może h265


A jak mam używać, skoro nie wiem czy system/sprzęt amigowy sobie z tym poradzi? Pytam na Amigowym forum o funkcjonalność sprzętu/systemu NG. Co w tym dziwnego?

No ale nie, na forum amigowym zachwalajmy "smarfony" i pecety, że są lepsze od rozwiązań amigowych.

Michał był chyba ciekawy jakiego sprzętu głównie używam, to powiedziałem.
[#177] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #176

Michał był chyba ciekawy jakiego sprzętu głównie używam, to powiedziałem.


A to przepraszam, źle zrozumiałem. Myślałem że pytał jakiego sprzętu głównie używasz do Amigowania ;)
[#178] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży
Jak ktoś kupi w Polsce X-5000 to ja mu ją sam poświecę ;).Ciekawe ile sztuk sprzeda sie na całym świecie ?.
[#179] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #138

Może jak by ktoś chciał mi fundnąć, lub też chociaż wypożyczyć do testów Malinę, to bym wrzucił aktualne porównanie na YT. No bo z całym szacunkiem te "eksperckie oceny" o tym jak Malina robi kółka wokół X5000


Żadne eksperckie oceny... Rpi4 lub 400 mają zalety które do retro jak i do współczesnego zastosowania wielu osobom w pełni wystarczają. Raspbian, Ubuntu, Arch, AmiKit, Pimiga, Batocera, RetroPie, Amibian, BMC, Domoticz(w to aktualnie i w AmiKit się bawię) i co dusza zapragnie. Malina to po prostu 100% wykorzystania potencjału za przystępną cenę.
Mam do Ciebie następującą propozycję. Jak potrzebujesz jakiegoś porównania to napisz mi na priv, a ja w wolnym czasie to zrobię. Maliny nie wyślę, nie pożyczę, polecić mogę😉
Nikt nie powiedział tutaj, że malina kółka wokół x5000 robi, dobre wsparcie sprzętowe po prostu lepiej wykorzystuje potencjał tego komputerka.
Co do update'a porównania względem maka to Rpi400 ma szybsze taktowanie procesora względem Rpi4 na start z racji wbudowanego chłodzenia. Szału nie ma względem stacjonarek, ale stosunek cena/jakość jest jeszcze do przyjęcia (rpi400 to teraz ok 450 pln, a Rpi4 cenowo mega w górę poszybował).
[#180] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snajper, post #109

Uogólniłem w kwestii Amigi 68k, tak jak bracia ortodoksi uogólniają na temat NG to wszystko.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem