Komentowana treść: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży
[#91] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #86

Serio?
Wszyscy już wywalają Ps i lecą na złom szukać starych Maców i rzucają $$$ na licencję MorphOSa


Co to "Ps"?

Napisałem Ci jeden przykład rzeczy, która mnie mega wkurzała na klasyku. Oczywiście mogłem ją zasypać forsą, kupując Zorro albo Mediatora plus karta graficzna i skorzystać z MysticView. Wtedy okazałoby się, że brakuje mi mocy żeby odtworzyć głupi film (nawet w jakości VideoCD), więc musiałbym dosypać jeszcze więcej forsy. Popukałem się więc w czoło i zdegradowałem klasyka do desktopa z Blizzardem IV i postanowiłem, że nie wydam już na klasyka ani złotówki więcej. Zamiast tego kupiłem najpierw Efikę, potem Miniacza, potem G5 dual 2,7 GHz a w końcu - G5 QUAD 2,5 GHz. Wszystkie cztery komputery kosztowały razem tyle co jedna A1200 z giełdy PPA i dały mi mnóstwo frajdy. A A1200 jest w narożniku, gdzie jej miejsce. Czasem ją wyciągam, ale ostatnio jakoś coraz rzadziej.
[#92] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@recedent, post #91

Ps to skrót od PlayStation.
[#93] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@recedent, post #91

No i super, na tym właśnie polega hobby, żeby mieć frajdę. Ty masz z miniaczów czy powermac-ów a inni z A1200 czy A500. A jeszcze inni z ZX81 czy Atari XL. I myślę, że na tym można spokojnie poprzestać bez udawadniania sobie co jest szybsze, lepsze, bardziej zgodne z Amigą, itp. Bo po co, szkoda dżuli. Mamy klasyka, mamy NG, każdy używa jak chce, czego chce. A do poważnych zadań i tak żaden z tych sprzętów się na dzisiejsze czasy nie nadaje. Chodzi tylko o hobby i frajdę.
[#94] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Splavinho, post #90

Ferrari to stosując odpowiednie analogie mogą być najszybsze nowoczesne maki czy PC-ty. NG - trzymając się nomenklatury - to nadal seicento, ale takie które kosztuje tyle co ferrari, a oferuje 1% jego możliwości.

No chyba, że trzeba tym Ferrari podjechac pod przeciętny krawężnik. Wtedy Seicento wygrywa.
1
[#95] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MDW, post #94


No chyba, że trzeba tym Ferrari podjechac pod przeciętny krawężnik. Wtedy Seicento wygrywa.

To prawda, trudno się nie zgodzić
[#96] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #69

x86 zasadniczo w dłuższym okresie czasu raczej wyleci z rynku, za duża konkurencja się robi i ciśnienie z dopakowanych ARM, a x86 nawet w najniższych procesach musi ostro jechać po bandzie (100MB L3 cache a będzie jeszcze więcej!)

No tak, RISC zmiażdży x86, pamiętam, jeszcze w latach 90-tych czytałem o rychłym końcu x86 ok, racja

A nie pomyślałeś że taka jest specyfika rynku że się piłuje krzem bo tak robi konkurencja? nie...
ARM w desktopie też by zużywał niebotyczne ilości energii dla trochę lepszej wydajności a rdzenie projektowane byłyby przede wszystkim pod wysoki zegar aby wygrać z konkurencją w benchmarkach.

Jak na razie to ja żadnej faktycznej przewagi ARM nad x86 nie widziałem. Urządzenia na zupełnie inny rynek a jak Intel próbował wejść w mobile to robili porónywalne procesory. Jakbym porównał wydajność na wat Atoma vs Core i7 z tego okresu to też by wyszła taka kosmiczna różnice że jakbym sobie to naiwnie podzielił i pomnożył, jeszcze dodając za ile Intel te Atomy sprzedawał to by mi wyszło że x86 zostanie faktycznie wyparty z rynku... przez x86

Inna sprawa - x86 poskładasz w dowolnym komputerowym "za rogiem". W przypadku ARM zazwyczaj masz albo gotowe platformy (jak Pi400, OrangePi800, nie licząc różnorakich laptopów niekoniecznie z nadgryzionego jabłka, no i oczywiście tablety i smartfony) albo SoC którego nie dość, że musisz sam sobie zbudować platformę, to jeszcze sam przenieść firmware na platformę docelową (bo wsparcie jest dla Androida, albo uboższe - Linuksa).
Co za tym idzie nie ma żadnej perspektywy na nową platformę. Taka specyfika mikro rynku z jeszcze mniejszym zapotrzebowaniem na nowy system i platformę.

Jak nie ma perspektywy na otwartą platformę ze standardami jak ARM wyprze x86 z rynku gdzie standardy to podstawa?

Swoją drogą AMD kiedyś myślało aby zrobić płytę w której będzie można wrzucić albo x86 albo ARM i to mogłoby otworzyć drogę dla standardów bootowania dla ARM. Się w porę zreflektowali że strzelanie sobie samobója to idiotyczny pomysł i że lepiej trzymać się x86. Niejako decyzja o zrezygnowaniu z eksperymentów ARMowych wypadła jakoś na czas jak zobaczyli że projekt Zen idzie całkiem nieźle

A tak to tak, nie ma płyt ATX z ARMami i pełnym PCI-E ani żadnego standardu dla bootowania ARMów. W x86 jak kupiłem tablet to normalnie wyskakuje AMI BIOS i można wejść naciskając Del i sobie grzebać w opcjach Tak więc kupując tablet na x86 mogę robić dokładnie to samo co na PC a kupując jakikolwiek tablet ARM trzeba aby ktoś nad tym usiadł i go zhackował bo inaczej to wszystko wszędzie inaczej działa.
1
[#97] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #87

to wyglądałoby to tak jakbyś postawił Seicento i obok Ferrari.


i juz widze jak przecietny Janusz leje te 100 litrow /100 km w tym Ferrari.
[#98] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@recedent, post #91


Co to "Ps"?

Photoshop. Pisałem to odnośnie przeglądarki zdjęć z super możliwościami na MorphOS. Przypomnę tylko, że w latach 90tych była przeglądarka zdjęć ACDSee i "problem" przeglądania zdjęć i oglądania filmów nie istniał na PC.

Oczywiście mogłem ją zasypać forsą, kupując Zorro albo Mediatora plus karta graficzna i skorzystać z MysticView. Wtedy okazałoby się, że brakuje mi mocy żeby odtworzyć głupi film (nawet w jakości VideoCD), więc musiałbym dosypać jeszcze więcej forsy. Popukałem się więc w czoło i zdegradowałem klasyka do desktopa z Blizzardem IV i postanowiłem, że nie wydam już na klasyka ani złotówki więcej.

Nie wiem o którym roku piszesz. Pisałem już na tym forum wcześniej, że rozbudowa Amigi w drugiej połowie lat 90tych nie miała ekonomicznego sensu. Tak samo jak dzisiaj kupno NG nie ma sensu użytkowego. Tylko w celach entuzjastycznych/kolekcjonerskich/ciekawostki

Nie będę się spierał czy NG miało sens w 2000-2005. Dla mnie nie miało.
Dzisiaj wywalanie ponad 2k€ za komputer o biednych parametrach i kulawym systemem budzi kontrowersje

Może to powtórka z historii, o której z resztą pisałeś i się nie złapałeś (Mediator, Zorro itp)
[#99] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #96

No tak, RISC zmiażdży x86, pamiętam, jeszcze w latach 90-tych czytałem o rychłym końcu x86

A widziałeś gdzie się wydajnościowo plasuje MOBILNY M1 czy tak rzucasz pustymi frazesami? :)
Jak na razie to ja żadnej faktycznej przewagi ARM nad x86 nie widziałem

To wystarczy wziąć i sprawdzić makówkę intelową i armową. Choć przyznam, że to nie do końca uczciwe, bo intel jest ze 2 generacje do tyłu jeśli chodzi o proces technologiczny. Ale sprzęt jest na ten sam rynek. Zresztą nie bez powodu nowsze Core mają wzorem big.LITTLE rdzenie energooszczędne i wydajne.

Jak nie ma perspektywy na otwartą platformę ze standardami jak ARM wyprze x86 z rynku gdzie standardy to podstawa

I co? ARM nie produkuje urządzeń tylko IP. A urządzenia produkuje Qualcomm, Samsung, Allwinner, Apple, Nvidia etc. Każde nieco inne. To masz tą standaryzację. Co dalej? Nawet jeśli masz "standardowe" Mali to i tak najwyżej dostaniesz pół binarkę, pół źródło do Linuksa i Androida. Kto to zaadaptuje do Amigi? Aaa... no właśnie. Chętnych brak. A za rogiem kolejny SoC o odmiennych peryferiach, sterownikach etc. No tak, masz rację. To ja się mylę. Heh...
[#100] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@recedent, post #80

jeszcze inni będą usilnie chcieć sobie przypomnieć jak używało się programów Freda Fisha - i to uruchamianych koniecznie ze zgrzytającej dyskietki, bo inaczej nie będzie feeling

Dyskietki Freda Fisha ja mam łącznie z innymi kolekcjami na cztero-płytowej składance CDPD.

Kiedy miałem klasyka bez karty graficznej okazało się, że na taki konfig Amigi po prostu nie ma przyzwoitej przeglądarki zdjęć (Może już jest? Nie wiem).

Pamiętam poniższy program do katalogowania obrazków (pochodzi z 1998 roku):

http://aminet.net/package/gfx/misc/Collector

Jeśli twierdzi, że te muzealne programy na jego muzealnym sprzęcie dają jakąkolwiek przewagę nad softem dostępnym na NG - to jest niesamowicie odklejony od rzeczywistości.

Może nie daje to żadnej przewagi - wydaje mi się jednak, że platformy NG są bardziej niszowe niż Amiga - a co za tym idzie, użytkowników, którzy mogą sprawdzić dostępne oprogramowanie jest sporo mniej.

Ja miałem szczęście sprawdzać OS 4 w praktyce. 2400 Euro to spora kwota. Na blogu kolegi Mufy można poczytać o praktycznych zastosowaniach X5000. Jak ktoś ma zamiłowanie do platformy, to może zdziałać bardzo dużo.

Ja generalnie uważałem, że NG to naturalny następny krok po systemie Amiga OS dla M68k. Jednak nie ma róży bez kolców, bowiem soft na PowerPC, który pojawiał się już za czasów Amiga Computer Studio obok softu M68k na płytach Cover CD tego czasopisma stanowił margines.

Amiga OS poszedł w takim kierunku, że teraz przeciętny miłośnik Amigi nie pozwoli sobie na maszynę z PPC OS 4 i - co więcej - nie uruchomi na niej wygodnie ulubionych gier i programów.

Pewnie dlatego M68k i OS 3 przetrwało jako odrębna gałąź. Tutaj też kwitnie GameDev i sporo innych aktywności.
1
[#101] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@selur, post #46

Gdyby w pewnym momencie nie było NG, to Amiga 68k skończyłaby na śmietniku. Wy fani klasyka wyrzucaliście ją, sprzedawaliście za flaszkę jak tanią dziwkę, która się zestarzała i pora ją wymienić. Nie szanowaliście jej za życia, bo piraciliście aż miło, wymówek aż nadto. W sprzęt też nie inwestowaliście tylko woleliście PC kupić. I ktoś taki będzie zarzucał fanom Amigi, niepoprawnym marzycielom i idealistom, że postanowili przenieść legendę Amigi w nowe tysiąclecie i tak powstało NG. HIPOKRYZJA. Teraz na fali mody nazywacie się tymi prawdziwymi Amigowcami, a z nas szydzicie, ale moi drodzy PRAWDZIWYCH przyjaciół poznaje się w biedzie. My byliśmy przy Amidze, a gdzie wy wtedy byliście?

Gdyby było mnie stać to kupiłbym tę Amigę. Niestety kiepsko mi płacą. Wiem moja wina.
6
[#102] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@Splavinho, post #90

Ferrari to stosując odpowiednie analogie mogą być najszybsze nowoczesne maki czy PC-ty.


Na nich nie uruchomisz natywnie amigowego systemu, więc są poza tematem
[#103] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #102

A co konkretnie sprawia, że musi być natywnie? Liczba aktywnych amigowców jest większa niż liczba ciągle aktywnych amig.
[#104] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@KM_Ender, post #101

Ja też nie mam wolnych środków na ten komputer. Ale jakby mi ktoś
go podarował w prezencie, za darmo, to bym przyjął.
Sam widziałem przykłady, że w tym kraju bezdomni dawali
dobrym ludziom w prezencie nowe samochody.
[#105] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #99

A widziałeś gdzie się wydajnościowo plasuje MOBILNY M1 czy tak rzucasz pustymi frazesami? :)

Apple M1 to udana konstrukcja tylko ona sama z siebie nie udowadnia nic odnośnie przewagi ARM nad x86.

Tą samą przewagę co ARM nad x86 ma też PowerPC. Jak to się skończyło dla PowerPC to już widzieliśmy. Teraz ta sama ściema tylko nowa architektura i erze jeszcze większego oddalenia się od CISC/RISC. Bo jakbyś nie wiedział zarówno x86 jak i ARM to nie są żadne CISC i RISC tylko procesory Post-RISC.

I co? ARM nie produkuje urządzeń tylko IP. A urządzenia produkuje Qualcomm, Samsung, Allwinner, Apple, Nvidia etc. Każde nieco inne.

Qualcomm, Samsung, Allwinner,. Apple, Nvidia, itp. nic nie produkują.

Rdzenie ARM projektuje ARM, Qualcomm i właśnie Apple. Reszta to w zasadzie bierze rdzenie od ARM i inne ustandaryzowane bloczki składa sobie z bloczków SoC a te produkuje TSMC.

Apple wybrało rozwijanie procesorów z mniejszą ilością rdzeni ale z szybszym rdzeniem i dzięki odpowiednim ludziom - czyli to kto tak naprawdę projektuje rdzenie - udało im się osiągnąć zadziwiająco dobry poziom. Poziom który wg. mnie prędzej czy później osiągnie zarówno Intel jak i AMD.

BTW. https://gamesguru.pl/apple-jeff-wilcox-glowny-inzynier-jednostek-m1-przechodzi-do-intela-po-9-latach/
Musieli mu Intele nieźle podsypać

To masz tą standaryzację. Co dalej? Nawet jeśli masz "standardowe" Mali to i tak najwyżej dostaniesz pół binarkę, pół źródło do Linuksa i Androida. Kto to zaadaptuje do Amigi? Aaa... no właśnie. Chętnych brak. A za rogiem kolejny SoC o odmiennych peryferiach, sterownikach etc. No tak, masz rację. To ja się mylę. Heh...

Standardyzacja ISA jest ale nie ma standaryzacji platformy.
Jak jakiś producent procesorów ARM uzna że ma szansę z x86 na okupowanym przez niego terenie to takie standardy zapewne powstaną. Zawsze mogą skopiować UEFI i zacząć produkować jakieś płyty ATX. Nawet można by dać emulator x86 w UEFI aby ułatwić inicjalizacje urządzeń i uzyskać podstawową kompatybilność. Tylko wiesz, narazie nikt oprócz Apple nie pokazał rdzeni które miałyby jakąkolwiek szansę.

Czy takie powstaną i ARM zmiażdży kiedyś x86?
Pożyjemy zobaczymy. Imho jeśli x86 czegoś brakuje to to się doda bo typowa gadka że tam jest czegoś za dużo np. stare tryby 16-bit x86 itp to są bierutne bzdury. To jest dawno obsługiwane przez mikrokod i nawet nie jest używane do procesu bootowania ale siedzi tam bo taki jest zamysł aby nie tracić kompatybilności. Zresztą ARM też już nazbierał trochę rzeczy, jakieś całe zestawy instrukcji których się w ogóle zazwyczaj nie używa. Raczej to w oszczędzaniu tranzystorów też nie pomaga
[#106] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #87

Gdybyś wtedy postawił tego wypaslsionego klasyka i obok X5000, to wyglądałoby to tak jakbyś postawił Seicento i obok Ferrari.

Z ceny Ferrari, ale w porównaniu dał bym jakieś przeciętne auto..
[#107] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@KM_Ender, post #101

My byliśmy przy Amidze, a gdzie wy wtedy byliście?

Nie wiem jak koledzy ale ja pamiętam grałem w Half-Life'a na PC a potem Halfa 2 a Amiga to myślałem że tak jak C64 komputer który przyszedł, porządził kilka lat i sobie poszedł na zasłużoną retro-emeryturę drunk
[#108] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #103

A co konkretnie sprawia, że musi być natywnie?


Nie wyobrażam sobie, żeby kupić sprzęt dedykowany dla AmigaOS4, na którym system nie będzie działał natywnie :). Co innego soft pod 68k, to oczywiste że musi być emulacja, przecież nie będziemy wracać do czasów gdy w Amigach musiały być karty dwuprocesorowe.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie?
[#109] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@KM_Ender, post #101

Wy fani klasyka wyrzucaliście ją, sprzedawaliście za flaszkę jak tanią dziwkę, która się zestarzała i pora ją wymienić. Nie szanowaliście jej za życia, bo piraciliście aż miło, wymówek aż nadto. W sprzęt też nie inwestowaliście tylko woleliście PC kupić.

przepraszam bardzo - jacy "Wy"? Nie przypominam sobie, żebym jako oddany całym sercem wielbiciel Amigi ją sprzedał czy nie szanował. Czy nie inwestowałem? Wpakowałem w nią okrągły milion ze swojej komunii - wystarczy? Natomiast jako 9-letnie dziecko wiele do gadania w temacie sprzedaży Amigi i kupna PC nie miałem (oczywiście w tamtych czasach, bo dziś to guwniakom pewnie kupuje się takie pecety jak skarpetki).
do dziś zachowałem po tej Amidze manuale, pudełko Datalux i kilka paczek MF2DD plus garść dyskietek, w tym jedna oryginalna z Workbenchem 1.3 (niestety akurat ta była nie do odczytu). Chyba moim jedynym grzechem było tych dyskietek sformatowanie parę lat temu, po zakupie na allegro Amigi 500, za którą me zranione serce krwawiło przez okrągłe 20 lat. Nie miałem do niej zasilacza, ale dla chcącego nic trudnego - poświęciłem starszy ATX, wtyczkę DIN i Amiga dała oznaki życia. Poświęciłem również czas i włożyłem pracę w wyczyszczenie i sklejenie jej obudowy, bo miała potrzaskany róg. A przez kolejne lata stała niczym relikwia na ołtarzu na swoim dedykowanym biurku (teraz stoi w pudełku, a to jedynie dlatego, że nie mam na nią miejsca - na biurku stoi model z nowszą płytą).
proszę zatem zważyć na słowa.

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 21:40:39 przez snajper
[#110] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #107

My byliśmy przy Amidze, a gdzie wy wtedy byliście?


ja bylem wtedy z kumplami w barze mlecznym na pyzach zez sosem mysliwskim (za 4 zlote, ahh to byly czasy)
naprawde smaczne i tanie, polecam
2
[#111] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #99

Ja miałem Mini z M1. Wydajność dużo niższa niż słabe I5 12400f. Malo ram w komputerze też nie pomaga. Grafika też bardzo słaba.. przy edycji filmów 4k nie dał rady i zamieniłem na pc.
[#112] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@KM_Ender, post #101

Gdyby w pewnym momencie nie było NG, to Amiga 68k skończyłaby na śmietniku. Wy fani klasyka wyrzucaliście ją, sprzedawaliście za flaszkę jak tanią dziwkę, która się zestarzała i pora ją wymienić. Nie szanowaliście jej za życia

I tak skończyła na śmietniku, strychach i w szafach. NG nie miała na to wpływu. Tak samo jak 286,386,486 itd przeszły do historii, chociaż platforma żyła i miała się świetnie. Poprostu sprzęt nie zaspokajał potrzeb rynkowych i został wymieniony na nowy.

piraciliście aż miło

No na PC nie było piractwa. Temu przetrwały Nie trafione argumenty.

W sprzęt też nie inwestowaliście tylko woleliście PC kupić.

Bardziej opłacało się pozbyć Amigi i kupić PC. Osiągało się lepsze możliwości w lepszej cenie. Pozostali ci, co kierowali się sentymentem albo ideologią.

I ktoś taki będzie zarzucał fanom Amigi, niepoprawnym marzycielom i idealistom, że postanowili przenieść legendę Amigi w nowe tysiąclecie i tak powstało NG. HIPOKRYZJA.

My byliśmy przy Amidze, a gdzie wy wtedy byliście?

Mało kogo to obchodziło. Ludzie byli zajęci poznawaniem tajników internetu, divixów, graniem w Q3, NFSy, Diablo 2, Carmagedon 2, Fallout2. Sprawdzali co można wyciągnąć z RivyTNT2

Teraz na fali mody nazywacie się tymi prawdziwymi Amigowcami, a z nas szydzicie, ale moi drodzy PRAWDZIWYCH przyjaciół poznaje się w biedzie.

Eee. Mogę być nieprawdziwym Amigowcem. Takim co klika sobie w WB3.1 i gra w WHDLoad. Od czasu do czasu polutuję jakieś turbo albo ponaprawiam jakieś sprzęty. Mogę być dziwakiem, co siedzi w swoim retro warsztacie i grzebie. Nie przeszkadza mi, że te 5 osób elity NG tego nie akceptuje. Czasem sąsiedzi się obrażają, bo kupisz nowy samochód. Taki świat

Gdyby było mnie stać to kupiłbym tę Amigę. Niestety kiepsko mi płacą. Wiem moja wina.

Możesz brać kredyt na 20 lat. Zastaw się, a postaw się.
Ja nie kupię, bo mi nie potrzebna, a hobbystycznie i kolekcjonersko mnie nie interesuje

Edit.
Half-Life'a na PC a potem Halfa 2

Zapomniałem wymienić tej gry


Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 21:54:20 przez snifferman
[#113] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #112

I tak skończyła na śmietniku, strychach i w szafach.

Ja bym powiedział, że wcale tak nie skończyły. Przecież teraz leżą na dywanikach, ołtarzykach, z wybielonymi obudowami, nowymi kondensatorami, czczone, przykrywane. A jeżeli leżą w pudełkach to tylko dlatego, że czekają na najwyższą z absurdalnie wysokich ofert kupna na Allegro/eBay. Porąbane, nienaturalnie wysokie ceny sprzętu retro raczej nie kojarzą się ze śmietnikiem.
1
[#114] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #105

Apple M1 to udana konstrukcja tylko ona sama z siebie nie udowadnia nic odnośnie przewagi ARM nad x86

Oczywiście, że udowadnia, ISA nie ma tyle naleciałości, da się wpakować więcej potoków wykonawczych (x86 aktualnie wisi na 5 drożnej arch i jest ekstremalnie trudno dokładać kolejne, a ARM sięga już 7!). Tylko zegara nie da się wykręcić 6GHz. W końcu nie o to chodzi. Jeszcze.
Tą samą przewagę co ARM nad x86 ma też PowerPC

Właśnie było widać po 970 ... hehehehehe
Rdzenie ARM projektuje ARM, Qualcomm i właśnie Apple. Reszta to w zasadzie bierze rdzenie od ARM i inne ustandaryzowane bloczki składa sobie z bloczków SoC a te produkuje TSMC

Więc nie ma problemu, AMD też nie produkuje procesorów tylko robi to TSMC. A Metro Goldwyn Mayer nie produkowało filmów tylko robił je reżyser, scenarzyści, aktorzy... Jak rozumiem z szacownego grona postanowiłeś wywalić Samsungowe Exynosy M ... bo tak. Rdzenie ARM projektuje ARM. Każdy może sobie zrobić wykraczające poza daną specyfikację, ale hajs i tak musi płacić.
I teraz takie produkty inne niż szablonowe corteksy robi Fujitsu (A64FX robiący furorę w serwerach), Nvidia z Denver choćby, Marvel, HiSilicon, Amazon czy Huawei. Jeśli nie wiedziałeś to teraz już wiesz.

Poziom który wg. mnie prędzej czy później osiągnie zarówno Intel jak i AMD

Nie z tym ISA.

Standardyzacja ISA jest ale nie ma standaryzacji platformy

Nawet gdyby była standaryzacja platformy. Socket LGA, płyta główna, wkładasz nowy proc i działa... co to zmieni? Odpalisz nowego linuksa czy steamos. Ale to czego nie chcesz zrozumieć - nie odpalisz nowego AOS, bo nie ma tyle developerów (szczególnie u posiadaczy praw) którzy by ten wózek mogli pchać nawet gdyby chcieli (a nie chcą).

To jest dawno obsługiwane przez mikrokod i nawet nie jest używane do procesu bootowania ale siedzi tam bo taki jest zamysł aby nie tracić kompatybilności.

De facto wszystko co się nie mieści w 3 uops (complex decoder) intela, albo 2 macroops AMD leci właśnie w ten sposób, a nie tylko "tryby 16 bitowe", które wcale, a wcale nie muszą być w ten sposób realizowane.

Zresztą ARM też już nazbierał trochę rzeczy,

Z których trochę się pozbyto wchodząc w aarch64. Czego intel i amd robić nie chcą w imię "kompatybilności. A jak jest w rzeczywistości ta kompatybilność potrzebna pokazuje historia produktów Apple właśnie.
Raczej to w oszczędzaniu tranzystorów też nie pomaga

Wszystkie rozkazy ARM mają dokładnie 4 bajty. Upraszcza to znacząco dekoder. Inaczej jest z Thumb2 ale te są przeznaczone głównie dla mikrokontrolerów gdzie potrzeba bardziej kompaktowego kodu. A ile ma x86? Od jednego do 15? Noooo... to oszczędzamy pamięć za to spierdzielamy dekodery, prefetcher, scheduler...
[#115] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@KM_Ender, post #101

Wy fani klasyka wyrzucaliście ją, sprzedawaliście za flaszkę jak tanią dziwkę, która się zestarzała i pora ją wymienić.

Miałem znajomego, który rzeczywiście wyrzucił swoją A500plus na śmietnik.
Ale ta osoba już nigdy nie wróciła do Amigi.
Na tym forum raczej nikogo takiego nie znajdziesz.
To, że przez pewien czas Amiga zeszła u wielu osób na boczny
tor, to nie oznacza, że skreślili Amigę całkowicie.

Za flaszkę też chyba nikt nie sprzedał. Za skrzynkę, to może szeroki uśmiech
[#116] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@XoR, post #105

Standardyzacja ISA jest ale nie ma standaryzacji platformy.
Jak jakiś producent procesorów ARM uzna że ma szansę z x86 na okupowanym przez niego terenie to takie standardy zapewne powstaną. Zawsze mogą skopiować UEFI i zacząć produkować jakieś płyty ATX. Nawet można by dać emulator x86 w UEFI aby ułatwić inicjalizacje urządzeń i uzyskać podstawową kompatybilność.


UEFI na 64-bit Armie jest od 2013 roku. Mam w domu dwa komputery (mini-itx) ze slotem pcie x8, usb3, sata etc i uefi właśnie. Na jednym z nich mogę w UEFI mieć emulator x86 ale nie żadna z kart których tam używam nie potrzebuje tego (Radeon wx2100 ma armowy sterownik uefi w firmware karty).
1
[#117] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@karolb, post #108

A czemu AmigaOS4? A czemu nie np. AROS x86 na maszynie wirtualnej, która to zapewni podstawowy dostęp do zasobów PC bez konieczności pisania skomplikowanych sterowników, system zapewni amigowy "feeling" z udogodnieniami typu full hd trucolor, wielokanałowy 24bitowy dźwięk, szybki dysk nvme ... a wbudowana emulacja zapewni działanie programów z klasyka. Nie widzę rozsądniejszej możliwości przy skromnych zasobach jakimi amiświatek dysponuje w kierunku developerki. Albo to, albo vampir.
[#118] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@snifferman, post #112

Sprawdzali co można wyciągnąć z RivyTNT2


Ta radość z odpalenia po raz pierwszy Quake 2 z akceleracją na Riva128zx na win98se. To już nie wróci.

Dużo człowiek zyskiwał dzięki przejściu na PC i cieszył feeling amigowy w nowych grach (np okienka jak z workbencha w Settlers2).

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 22:19:05 przez WojoS
[#119] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@MDW, post #113

Sprzęty przeważnie przechodzą w czasie przez wykres cenowy w kształcie litery "U". Przy premierze drogie, z czasem tanieją. Po jakimś czasie tracą swoją "użyteczność" albo poprostu są zastępowane przez nowe rozwiązania. W pewnym momencie popyt spada do zera, albo jest jemu bliski. Cena z jaką można sprzedać może nie być warta dawania ogłoszenia i szukania kupca. W czasach słabego dostępu do internetu zasięg też jest mniejszy.

Jak jest miejsce, to leży na strychu czy w piwnicy, bo "szkoda wyrzucić". Ci co nie mieli miejsca ani nie chciało się sprzedawac za flaszkę wywalili Amigi.

Wiele sprzętów które kupiłem (większość w DE) ktoś znalazł u siebie na strychu, albo w piwnicy. Jak odbieram osobiście to zawsze chcę wypytać o historię komputera. W większości jest podobna.

"
Straciłem zainteresowanie/kupiłem PC.
Nie wyrzucilem, bo zapomniałem, że tam leży
Teraz robię porządki/przeprowadzam się/ właściciel zmarł/ kupiłem dom i poprzedni właściciel zostawił
"

Kupiłem też kilka od jedej firmy, która prowadzi recykling odpadów RTV/AGD.

Porąbane, nienaturalnie wysokie ceny sprzętu retro raczej nie kojarzą się ze śmietnikiem.

Nie wszyscy są świadomi. Jak mają kilka m3 staroci na strychu i sprzedają dom to nie mają czasu na sprawdzanie cen wszystkiego.
Albo wyrzucają, albo dają ogłoszenie w necie z negocjacją ceny i zdjęciami zbiorczymi
Wtedy jest wyścig Januszy, albo Hansów(w DE).
Udało mi się tak kupić trochę sprzętu.
A na śmietniku lądowały w czasach, gdy nikt tego nie kolekcjonował.
[#120] Re: AmigaOne X5000 ponownie w sprzedaży

@abcdef, post #114

To samo już czytałem jak wyszło PowerPC. Symetryczne instrukcje, naleciałości CISCowe x86 będące nie do przeskoczenia itp historie. Poza tym IPC w x86 miało już się zatrzymać i nie drgnąć przy każdej wydanej architekturze od 8086 do Alder Lake włącznie. A jak Intel przez kilka lat klepał skajlajki a AMD miało kupę z wbitym w środek kijem zwaną buldożerem to już całkiem wielki dowód na niemoc przyśpieszenia x86 i ARM tuż tuż i opanuje rynek wszystkich komputerów i ogólnie urządzeń liczących.

Prawda jest taka że wydajność zależy bardziej od funduszy i talentu inżynierów. Tak Intela jak i ostatnio AMD stać na rozwój swoich produktów które to jako jedyne dają im relatywną bezkonkurencyjność. Duopol jest dla nich bardzo wygodny. Bez walki się nie poddadzą i możesz w to nie wierzyć ale ja myślę że wszystkie domniemane ograniczenia x86 są właśnie tylko domniemane i układy zostaną bez większych problemów przyśpieszone.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem