[#1] Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!
Nie wiem jak was ale mnie irytuje określenie "klasyk" i wolałbym aby po prostu mówiono "Amiga" na Amigę.

Oczywiste jest że określenie to jest wymyślone a przynajmniej mocno propagowane przez użytkowników komputerów AmigaOne i wszelakiej maści NGowiec aby propagować kłamstwo że ich piece z PowerPC są jakąś kontynuacją Amigi


Rozwijany jest port systemu Amigi a nawet klon i ludzie sobie ich używają aby mieć ten sam OS tylko na komputerach dających dużą kompatybilność z większą wydajnością. Wszystko super i wszystko jest fajnie i ja osobiście nic do tych systemów nie mam ani do idei rozwijania systemu na innych komputerach ale już nie róbcie sobie jaj z tą próbą nabrania kogokolwiek na to że to jakaś kontynuacja Amigi i że aby nie było niejasności to trzeba zawsze dodawać "klasyczna" do określenia "Amiga" bo jeszcze ktoś nie będzie wiedział jaki który komputer ktoś miał na myśli

Ludzie widzą takie określenia bo są coraz częściej używane i potem je powtarzają i to mimo nie zgadzania się z ideą że np. AmigaOne to jakaś nowa Amiga, ot po prostu dlatego że się nad tym nie zastanawiają dlaczego to określenie istnieje i po co jest propagowane. Zastanówcie się więc trochę więcej co mówicie, co piszecie zanim naciśniecie wyślij...
10
[#2] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Dramatyzujesz. Pisz jak ci wygodnie. Klasyk wielu ludziom kojarzy się z muzeum, a przecież Amiga tam jest (sam zwiedzałem takie muzeum) To jak z biurkiem w stylu Ludwika ???, jego miejsce jest w muzeum, ale jak masz kaprys to możesz jeść na nim zupę pomidorową. Ja kiedyś gdy używałem nazwy klasyk to zawsze z szacunku dla dorobku i pomysłu, żeby podkreslić, że jest niedościgłym wzorem z tamtych czasów i była w tamtych czasach. Dziś piszę Amiga 68k. Jak ci tak zależy to zaproponuj bana za pisanie klasyk i recydywa jak z mandatami, co moim zdaniem niczego nie rozwiąże.

Klasyczny Amigowiec, gra klasycznie na swojej klasycznej Amidze w klasyczne gry z epoki.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 17:15:06 przez KM_Ender
1
[#3] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

U mnie to określenie odróżnia Amigę z kartą turbo, szczególnie z PowerPC od Amigi 500/600/1200 bez turbo.

Klasyczna to gola
[#4] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Amigaaa

Twój pomysł mi się nie podoba. Uważam, że trzeba wyraźnie oddzielić klasyki od NG, żeby ktoś sobie czasem nie myślał że pod MorphOS-em włoży sobie dyskietkę i zagra w Superfroga.

Amigaaa
8
[#5] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Amiga klasyczna

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 17:35:42 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#6] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Słowo klasyk dla mnie oznacza coś starszego, może muzealnego, ale jednocześnie
najlepszego i doskonałego. Także nie jest to określenie bynajmniej negatywne.
Z tego też powodu maszyny z morph os czy amiga4 myślę, że nigdy się
nie doczekają, żeby je tak określać.
A poza tym, nie wiem, nie znam się, nie orientuję się o co chodzi dokładnie
z morph os i amiga4 oraz dokładnie jaki sprzęt jest potrzebny do tego.
[#7] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Oczywiste jest że określenie to jest wymyślone a przynajmniej mocno propagowane przez użytkowników komputerów AmigaOne i wszelakiej maści NGowiec aby propagować kłamstwo że ich piece z PowerPC są jakąś kontynuacją Amigi


Oczywiscie: pisze na klawiaturze

cytując klasyk...

"Endźiii ?, przecież to jest Blaszak. Człowiek Mufy Mufińskiego. Mufa porwał Czipset i schował go głęboko w szafie. Musimy go odzyskać..."

[#8] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Oczywiste jest że określenie to jest wymyślone a przynajmniej mocno propagowane przez użytkowników komputerów AmigaOne i wszelakiej maści NGowiec aby propagować kłamstwo że ich piece z PowerPC są jakąś kontynuacją Amigi


Co za brednie. Z NG miałem do czynienia przez 3 wieczory, gdy kiedyś z ciekawości zakupiłem Pegasosa. Uznałem, że mnie to nic a nic nie wciąga, cisnąłem na rok pod biurko, potem sprzedałem. Tyle.

Tym nie mniej (a może właśnie dlatego), uważam się za klasykowca, a Amigi na których działam zwę klasycznymi.
4
[#9] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Daclaw, post #8

Możesz się uważać za kogo chcesz, nikt przecież nie broni.
[#10] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #5

Otóż to, a wystarczy luźniejsze gacie nosić żeby słowo nie uwierało. ;)
[#11] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #4

Podpisuję się pod tym w 100%, że dokładnie taką funkcję spełnia to określenie, a w dodatku odnosi się do czegoś uznanego i oryginalnego, więc tak naprawdę brzmi całkiem pozytywnie.

Nie ma nic złego w mówieniu na Amigę Amiga, po prostu uczestnik rozmowy precyzuje tym określeniem, że chodzi mu o produkt opracowany oryginalnie przez C=, tak samo jak NG oznacza sprzęt, który z założenia miał i ma być "naczyniem" dla ducha Amigi, będący także hołdem skierowanym w stronę korzeni.
[#12] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

A makowcom też zabronisz używania nazwy klasyczny https://en.wikipedia.org/wiki/Classic_Mac_OS czy będziesz typowym hipokrytą i zabraniać będziesz tylko amigowcom?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 18:52:04 przez michal_zukowski
1
[#13] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Dla mnie klasyk to synonim specyfikacji: ECS/AGA.
1
[#14] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@_DiskDoctor_, post #13

Mój pecet to też Amiga. Po pierwsze, jak go składałem to robiłem to w duchu Amigi.
A po drugie, peceta używałem po Amidze, czyli pecet jest następcą Amigi
w moim przypadku. Jak by było mało, to nakleiłem na budzie sticker C=.
[#15] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #14

a działa superfrog z dyskietki czy nie? bo ja nie to dupa a nie amiga
2
[#16] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #15

Działa z wirtualnej. Amiga się rozwija, a co.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 19:25:33 przez Aniol
[#17] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@_DiskDoctor_, post #13

Dla mnie klasyk to synonim specyfikacji: ECS/AGA.

Mam nadzieję, że jak dodatkowo siedzi RTG to nie zaburza to klasycznego posmaku. Wszakże nadal mogę zarzucić Superfroga z dyskietki.
[#18] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@Aniol, post #16

Działa z wirtualnej. Amiga się rozwija, a co


To należy to szybko zmienić, żeby działało z prawdziwej dyskietki Tak. Jest to możliwe na niektórych uae.
[#19] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #9

Nie oceniaj mnie, nie wiesz przez co przeszedłem.
[#20] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #6

Słowo klasyk dla mnie oznacza coś starszego, może muzealnego, ale jednocześnie
najlepszego i doskonałego. Także nie jest to określenie bynajmniej negatywne.
Z tego też powodu maszyny z morph os czy amiga4 myślę, że nigdy się
nie doczekają, żeby je tak określać.
A poza tym, nie wiem, nie znam się, nie orientuję się o co chodzi dokładnie
z morph os i amiga4 oraz dokładnie jaki sprzęt jest potrzebny do tego.

Nie napisałem że jest to określenie negatywne.
Nie jest jednak określeniem które wymyślono aby podkreślać najlepszość i doskonałość tylko właśnie aby tych cech właśnie aż tak nie podkreślać :)

No bo wiesz, jak piszesz o nowych Amigach a te oryginalne nazwiesz jako Amiga to wtedy właśnie piszesz o Amidze podkreślając jej wyjątkowość i wracając ludzi do starych dobrych czasów. To nie jest celem tych ludzi którzy woleliby abyś wszedł w NG i zdefiniował w głowie nazwę Amiga jako coś bliżej NG. Jeśli nie wprost jako ich platforma np. MorphOS to przynajmniej osłabiając definicję Amigi z Amigi na klasyka zbliżają się w ich głowach do celu. Niekoniecznie świadomie ale akurat nie trzeba być takich rzeczy świadomym aby one człowiekiem kierowały, jego myśleniem i czynami. Stąd to określenie wyszło i po to się go oryginalnie używało. Stąd poszło dalej i teraz to widzę cały czas nawet jak nie ma nic wspólnego temat z NG to amiga klasyczna klasyk czy cokolwiek dodać albo zamienić aby tylko nie napisać po prostu Amiga bo mało kto już tak pisze więc trzeba na siłę doprecyzowywać o jaką Amigę chodzi.

Nawet nie mówię że robią to świadomie bo równie dobrze może to być nieświadomie ale to nie ma pozytywnego wpływu na postrzeganie Amigi. Ja takiego pozytywnego wpływu nie widzę i nie wyobrażam sobie go przy tym określeniu. Zresztą wystarczy spojrzeć na niektóre wpisy w ostatnim newsie o X5000 to już widać że powoli się krystalizuje najczarniejsza i najbardziej zUe przewidywania co do tego jak takie z pozoru niewinne redefiniowanie nazw może jednak powoli nastawiać ludzi na pewne toki myślenia. Klasyczny == starszy, prawie że nie muzealny => Amiga klasyczna to jakiś staroć => ...

To dość subtelny temat i trudno coś pokazać wprost albo co gorsza coś udowodnić. Jednak ja tam swoje wiem. Już nie raz widząc pewne trendy przewidziałem następne trendy jako ich następstwa. Skutki mają zarówno przyczyny jak i swoje następstwa. Tych się często nie uniknie, szczególnie po osiągnięciu masy krytycznej. Jednak zawsze warto próbować, uświadamiać ludzi bo może jak się jeden z drugim zorientuje to będzie mówił poprawnie tj. jak się będzie mówiło o Amidze to się użyje słowa Amiga i przestanie ona być taka stara i taka kontestowana we własnym środowisku :)

BTW. Post https://www.ppa.pl/forum/komentarze/44664/amigaone-x5000-w-sprzedazy/3#m762892 pokazuje jak się powinno mówić poprawną polszczyzną. Kto inny to by nie uniknął odwołań do jakichś klasyków czy innych klasycznych Amig a tutaj pełna klasa, wszystkie honory są oddane. Oddane przez właśnie nie używanie żadnych przymiotników obok słowa Amiga ani rzeczowników stworzonych z tych przymiotników.

I tak własnie chciałbym aby więcej ludzi też to poczuło i zrozumiało różnicę pomiędzy Amigą a klasykiem. Szczególnie tych którzy nie mają ukrytych agend a po prostu dali se spokój z niepokojem jaki określenie "Amiga klasyczna" powodowało którego może nawet sobie tak do końca nie uświadomili a które z czasem osłabło i przestali na nie zwracać uwagę. Język to broń psychologiczna a z żadną bronią nie można sobie pozwolić nawet na jedną chwilę nieuwagi pomysł
[#21] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Zgadzam się w tej kwestii z Tobą, bo nie ma Amigi 'nieklasycznej' ok, racjaOK
4
[#22] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #1

Po co ta burza ? Wszystkie Amigi są fajne. Te od Commodore i te NG . Wszystko to tylko kwestia pieniędzy. Ja swego czasu zakupiłem AOS 4.1 nie posiadając sprzętu do tego systemu. Potem kupiłem 3.2 mając 3.9 . Softwarowo wsparłem wszystkie Amigi , stare i nowe. Słowo klasyk to nie hańba.
1
[#23] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #20

PPC i RTG to rzeczy które dla Amigi Commodore dały moc przetrwania do dzisiejszych czasów. Uwierz mi , ja też jestem wielbicielem klasyka. Dziś jestem zwolennikiem emulatorów klasyka bo dają więcej mocy starej Amidze.
1
[#24] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@michal_zukowski, post #12

A makowcom też zabronisz używania nazwy klasyczny https://en.wikipedia.org/wiki/Classic_Mac_OS czy będziesz typowym hipokrytą i zabraniać będziesz tylko amigowcom?

różnica między makami a Amigą jest taka, że te pierwsze mają od początku jednego i tego samego producenta. Przypuszczam, że gdyby analogiczna sytuacja występowała u Amigi, problem z nazewnictwem by nie istniał. Bo de facto to nie sama nazwa amigowych ortodoksów boli, tylko fakt, że przykleiły ją sobie i podziału dokonały różne klocki korzystające z marki poniekąd jako wabika (mówię o producentach, a nie o użytkownikach). I tu jest pies pogrzebowy.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 22:32:36 przez snajper
3
[#25] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@snajper, post #24

"Wabiącą marką" na chwilę obecną jest klasyk. To na klasykach opierają się biznesplany współczesnych "klocków".
1
[#26] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@XoR, post #20

Pamiętam jak jeszcze w latach 90 czytałem w MA listy pełne oburzenia,
że nowy system pod ppc ma być oparty na linuksie.

W każdym razie, chodzi o to, że Mak i Apple to dziś absolutny top
sprzętowy, czego nie można powiedzieć o Amigach ng.
Amiga "klasyczna" to był w swoim czasie najlepszy
komputer na rynku.
Jesli Amiga NG ma reprezentować dziś Amigę, to jest słabo.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 22:55:31 przez mmarcin2741
[#27] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@mmarcin2741, post #26

Rozumiem, šże proponujesz żeby to Amiga klasyczna reprezentowała dziś Amigę?
[#28] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@AmiClassic, post #21

A ja sie z tobą nie zgodzę.

Najpierw istniały tylko Amigi. Takie bez przymiotników, bo żadne nie były potrzebne.

Potem pojawiła się 030 w A3000 i teraz już mieliśmy Amigi drogie i szybkie, oraz zwykłe, ewentualnie stare albo wolne. Później grono tych droższych zaczęło sie rozrastać kolejnymi modelami: AGA, RTG, 020, 040 a nawet 060.

Ale świat szedł do przodu i czasy gdy posiadanie zwykłej Amigi nobilitowało - minęły. Teraz ci co je posiadali byli Amigowcami biednymi. Inni stawali sie Amigowcami byłymi, a jeszcze inni (dodajmy że była to niszowa mniejszość) wbrew rozsądkowi kupowali Amigi drogie, ale niektórym z nich nawet to nie wystarczało...

I wtedy pojawiły się Amigi z PPC. Które były przejawem gdybania, co by było gdyby C= nie splajtowało? I rozpoczęły sie burzliwe dyskusje czy to jeszcze jest Amiga? Oraz czy PPC ma sens? Dlatego aby ustalić nasze miejsce w sporze zaczęły być potrzebne nowe określenia: Amiga klasyczna oraz NeoAmigi.

Świat nadal szedł do przodu. Coraz częściej zdarzały sie osoby mające więcej niż jeden komputer. Teraz posiadanie Amigi klasycznej jako jednego z wielu komputerów, a nie jako jedynego komputera, już nie było obciachem, tylko sentymentem i przejawem specyficznego gustu kolekcjonerskiego.
A posiadanie PPC (nadal bardzo niszowe) było przez pozostałą większość postrzegane jak dziwactwo. Bo normalne było posiadanie współczesnego komputera, który z łatwością spełnia współczesne oczekiwania, oraz paru klasyków w celach sentymentalno-szpanerskich. A posiadacze NeoAmig skupiali sie na próbach (tak tak tylko próbach), udowodnienia że ich wybór nadaje sie do obu powyższych celów jednocześnie.

I w zasadzie doszliśmy do współczesności, ale należy zauważyć jeszcze jeden nowy trend...
Męki z reaktywowaniem starych psujących sie i tracących swą estetykę klasyków, co zaczęło wymagać coraz więcej czasu aby znaleźć odpowiedni egzemplarz, a potem kogoś kto go odrestauruje, stworzyły nową potrzebę którą zauważył rynek...
Potrzebę dla niecierpliwych posiadających specyficzne upodobania estetyczne...

...:: NeoKlasyki ::... - czyli komputery produkowane współcześnie ale w klasycznym stylu, wręcz trudnych do odróżnienia od klasyków dla niewprawnego oka laika. :)

A ostatnim już trendem jest chęć posiadania komputera który potrafi korzystać z CAŁEGO klasycznego softu w tempie niespotykanym, a przynajmniej trudnym do uzyskania na klasyku, za znacznie mniejsze pieniądze, bo korzystającym ze współczesnych rozwiązań sprzętowych FPGA i ARM. Zwane współczesnymi klonami. Który niekiedy bywa łączony z obudowami klasycznymi lub NeoKlasycznymi. Chociaż raczej posiadają je fani retro softu, a nie fani ładnych pudełeczek.


Myślę że większość osób bez problemu rozumie te określenia i prawidłowo sie nimi posługuje, a ból dupy jak w tytule tego wątku mają ci co w poszukiwaniu ciekawostek wpadli do dziupli/dziury/bańki w której utknęli fani NeoAmig, oraz ci co próbują z nich wycisnąć jeszcze trochę kasy. Dodajmy że reszta świata sie tą dziurą nie interesuje i tam nie zagląda, albo jeszcze częściej nie ma pojęcia o jej istnieniu, ani o tym z jakimi przymiotnikami się w niej używa słowo Amiga.
A że czego ucho nie słyszy tego sercu nie żal. Proponuję wyciągnąć łeb z tej bańki, i nie czytać o tym co sie tam dzieje, a spokój w sercu powróci. Bo wbrew pozorom nic co sie w tym mini światku dzieje nie ma wpływu na resztę świata. Z czego doskonale sobie zdają sprawę ci co tam nie zaglądają. Więc bicie w alarmowe dzwony budzi w nich raczej zdziwienie lub pobłażliwe uśmieszki. I żadnej mobilizacji ani innej reakcji na problemy wyssane z palca nie będzie. :)

@XoR - NeoAmigowcy to bardzo hałaśliwa grupa. Czym przyciągają uwagę do tej burzy w szklance wody którą rozpętują. Tyle że ta burza nie ma wpływu na pogodę poza szklanką. Wystarczy odłożyć tą lupę przez którą obserwujesz tą burzę aby zrozumieć mikrusie rozmiary dramatów jakie mają tam miejsce. :)



Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 00:06:28 przez ZbyniuR
5
[#29] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@recedent, post #4

A MorphOS ma słowo Amiga w nazwie albo chociaż jakieś logo Amigi, aby było wiadomo, że jest z nią chociaż jakoś związany?
[#30] Re: Propaganda rant: Określenie "klasyk" musi odejść!

@ZbyniuR, post #28

A ja sie z tobą nie zgodzę.
Nikt Ci nie broni.

Najpierw istniały tylko Amigi.
Tu się zgadzamy.

Takie bez przymiotników..., bo żadne nie były potrzebne.
I nadal nie są.

Potem pojawiła się 030 w A3000 i teraz już mieliśmy Amigi drogie i szybkie, oraz zwykłe, ewentualnie stare albo wolne. Później grono tych droższych zaczęło sie rozrastać kolejnymi modelami: AGA, RTG, 020, 040 a nawet 060.
Ale to nadal Amigi.

I wtedy pojawiły się Amigi z PPC. Które były przejawem gdybania, co by było gdyby C= nie splajtowało? I rozpoczęły sie burzliwe dyskusje czy to jeszcze jest Amiga? Oraz czy PPC ma sens?
Żeby produkt uczynić użytecznym... zaczęło się portowanie (trwające po dziś dzień):
In 1995, Amiga Technologies GmbH announced they were going to port AmigaOS to PowerPC.
Z tym, że myślę, że docelowym hw mogłobyć cokolwiek, na co daliby radę to zrobić.

Dlatego aby ustalić nasze miejsce w sporze zaczęły być potrzebne nowe określenia: Amiga klasyczna oraz NeoAmigi.
Tu nie ma co ustalać. Nie ma czegoś takiego jak NeoAmiga, jest tylko NeoGeo, a sprzęt o którym piszesz to w najlepszym przypadku 'NG', bez wabika "AMIGA"

NeoKlasyki ::... - czyli komputery produkowane współcześnie ale w klasycznym stylu, wręcz trudnych do odróżnienia od klasyków dla niewprawnego oka laika
To znaczy jakie? Masz na myśli takie coś jak A500Mini, czy ktoś produkuje 100% kopie oryginałów?

Reszta Twojego filozoficznego wywodu nie wnosi nic do tematu.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 00:51:04 przez AmiClassic
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem