Wątek zamknięty
[#211] Re: Ciekawe kanały youtube

@Ralpheeck, post #204

To dlatego ludzie nie gromadzili kolekcji?

Jak najbardziej co poniektórzy gromadzili kolekcje, ale były to kolekcje
puszek po piwie
[#212] Re: Ciekawe kanały youtube

@snifferman, post #210


Nie wszyscy uważali komputery za rozwój


Dlatego wlasnie pisalem o argumentach i o podejsciu rodzicow.


A jak ktoś kupił PCta 2 lata wcześniej (czerwiec 94) to taki 486 40Mhz 4MB ram 170MB HDD i monitor kolor wytasował prawie 3000zł. Amiga w czerwcu 94 kosztowała:
A500 5mln


Amiga ponad 1000x drozsza od PC? szeroki uśmiech
[#213] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #209



Tutaj się nie zgodzę. Też zależy kto jest średnio majętny. Bo tak jak przedmówcy pisali, były ogromne rozbieżności między regionami. W 1991r mieliśmy w okolicy pierwsi komputer i było to C64



Srednio majetny = 80% spoleczenstwa. Ja mieszkam w Scianie Wschodniej wiec tu bylo ptaktycznie najgorzej.

Ja pisalem o latach 80-ych gdzie wszyscy pracowali. 1991 rok to juz inna bajka bo Balcerowicz i w efekcie, bezrobocie w co czwartym domu. Paradoksalnie w latach 80ych byla wieksza szansa na komputer od rodzicow.
2
[#214] Re: Ciekawe kanały youtube

@_DiskDoctor_, post #212

Amiga ponad 1000x drozsza od PC?

5mln PLZ to 500zł PLN także 6 razy tańsza
[#215] Re: Ciekawe kanały youtube

@snifferman, post #214

"także", czyli "również"? To zdanie nie ma sensu.

Chyba że chciałeś napisać "tak, że" == więc, wtedy to ma sens. Ale zabrakło Ci przecinka i spacji.
1
[#216] Re: Ciekawe kanały youtube

@recedent, post #215

To zapewne byl skrot myslowy.

@ snifferman

Nastepnym razem zaznaczaj ze poslugujesz sie w jednej wiadomosci kwotami sprzed denominacji i po.
[#217] Re: Ciekawe kanały youtube

@_DiskDoctor_, post #216

To zapewne byl skrot myslowy.


tudziesz błond ortograficzny.
3
[#218] Re: Ciekawe kanały youtube

@recedent, post #215

5mln PLZ to 500zł PLN także 6 razy tańsza


"także", czyli "również"? To zdanie nie ma sensu.

Chyba że chciałeś napisać "tak, że" == więc, wtedy to ma sens. Ale zabrakło Ci przecinka i spacji.


"Także" w języku potocznym przyjęło takie samo znaczenie jak "więc", także
forma użyta przez sniffermana jest prawidłowa.
[#219] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #218

a Ty teraz mowisz ustami czy piszesz paluchami ?

Mowa potoczna, to nie to samo co "palcówa"


LUD <> LÓD <> LUT ok, racja



Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 22:23:13 przez selur
[#220] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #218

Ale pisane oddzielnie, tak że popełniłem błąd gramatyczny.
link

Dostrzegać błędy to inteligencja. Przyznać się do nich to pokora. Więcej ich nie popełniać to mądrość.


Obiecuję poprawę.

Co do milionów PLZ i tysięcy PLN, to młodsi mogą nie pamiętać denominacji i może to wprowadzać nieporozumienia.
3
[#221] Re: Ciekawe kanały youtube

@snifferman, post #220

To, że jakaś pani napisała artykuł, to nie oznacza, że musi
mieć rację. Bo można mieć inne zdanie.
Tym bardziej, że przed "że" zwykle stawia się przecinek.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 22:33:05 przez mmarcin2741
[#222] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #221

Pewnie, że nie musi mieć racji. W końcu są dwie szkoły - językoznawcy uważają że pisze się "tak że", a mmarcin2741 zgłasza zdanie odrębne.

Jeśli chcesz, żeby Twój tekst był czytelny i zrozumiały dla wszystkich - pisz zgodnie z regułami. Dzięki temu uzyskasz zrozumienie odbiorcy.

Jesilinapisheshtextniezgodniezregóuamitomóśszśęliczycistymrzeniktgońezrozómie.
2
[#223] Re: Ciekawe kanały youtube

@_DiskDoctor_, post #213

Mamy tendencję równania wszystkiego do swojego poziomu. Jeżeli mnie (moją rodzinę) było stać to większość ludzi przecież również powinno być stać, prawda ?

Zaczynałem szkołę średnią (technikum elektroniczne, miasto ~70tys mieszkańców) w 1993 roku. Informatykę mieliśmy na PC 286 1MB z herculesami (sieć oczywiście na Novellu) tudzież 386SX 2MB VGA Mono. To był pierwszy rocznik który nie miał do czynienia z Elwro 800 Junior.
W klasie na 30 osób 2 osoby miały pecety - 1x286 i 1x486, 4 Amigi i kilka C64 (w tym mój).
A, jeszcze jedno Atari 65XE.

W latach 80 nie słyszałem o nikim kto miałby komputer w moim blokowisku (małe miasteczko przyczepione do dużej fabryki). ZX Spectrum można było zobaczyć co najwyżej w programie Sonda.
3
[#224] Re: Ciekawe kanały youtube

@_DiskDoctor_, post #208

Dokładnie.

Moi rodzice nie stali źle z kasą — małżeństwo yntelygenckie, mieliśmy Skodę 105L! Ale komputer i tak był dla nich dużym wydatkiem i nie potrafiłem ich przekonać. Tylko oglądałem komputery u kumpli. Dopiero w 1989/90 roku, kiedy miałem 15 lat, po długich błaganiach tata przywiózł mi C64 z Niemiec. Czułem się, jakbym dostał się do raju, chociaż długo nie miałem nawet magnetofonu (kupiłem dużo później na łódzkim Górniaku, gdzie facet magnetofony do Atari i C64 miał rzucone na blat jak kartofle).

I to był jedyny komputer, jaki mi ktokolwiek kupił. Na Amigi tylko zazdrośnie patrzyłem, były dla mnie nieosągalne. Potem C64 sprzedałem, bo jako nastolatek miałem też potrzeby niekomputerowe :P. I żyłem bez komputera do kiedy nie zacząłem sam zarabiać w wieku 19 lat. Ale to był już czas PC-tów, więc kupiłem PC.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 08:50:29 przez miau
2
[#225] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #221

Nie, w tym przypadku przed "że" nie stawia się przecinka. "Także", "tak, że" i "tak że" to często mylone wyrażenia, i Ty również je pomyliłeś.
[#226] Re: Ciekawe kanały youtube

@miau, post #225

Pozytywną opinię na temat "także" wydał wielki autorytet językowy, prof. Jarema Pitoliński;
co prawda nie zezwolił jeszcze na taką pisownię w swoim najnowszym słowniku
poprawnej polszczyzny z 2018, ale możliwe, że w tej chwili została ona już uwzględniona.
[#227] Re: Ciekawe kanały youtube

@miau, post #224

Dopiero w 1989/90 roku, kiedy miałem 15 lat

żyłem bez komputera do kiedy nie zacząłem sam zarabiać w wieku 19 lat. Ale to był już czas PC-tów, więc kupiłem PC.

Czyli kupiłeś PCta w 94. Byłeś jednym z PCtowych pionierów


W tamtym czasie już było trochę PCtów u moich znajomych. Przeważnie 386, 486. Jeden miał jakiegoś Pentiuma.
1
[#228] Re: Ciekawe kanały youtube

@snifferman, post #227

Czyli kupiłeś PCta w 94. Byłeś jednym z PCtowych pionierów


Dokładnie tak. Kupiony na raty. Wtedy to było dla mnie takie wydarzenie, że parametry tego PC-ta mogę wyrecytować wybudzony z głębokiego snu o 3 rano:

Pentium 75
8 MB RAM
Dysk 850
monochromatyczny monitor (bo nie starczyło)
brak CD-ROMu (bo nie starczyło)
brak karty dźwiękowej (bo nie starczyło)
2
[#229] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #226

Chciałbym zobaczyć tę pozytywną opinię, a nie copy&paste z tego postu:

https://sjp.pl/TAK%C5%BBE#p447165


Chciałbym też dowiedzieć się co pan profesor mówi o (równie rozpowszechnionym w mowie potocznej i równie nieprawidłowym) "wziąść"? Albo słowach "swetr" tudzież "karnister"?
3
[#230] Re: Ciekawe kanały youtube

@snifferman, post #203

Mi się w latach 95-96 marzyła A1200 z HDD, a miałem tylko A600.
Jeszcze wcześniej byłem posiadaczem C-64, od 1991.

W latach 88-90 czasem pożyczałem Atari 800 XL od kolegi z klasy.
Od 1988 miałem też stały dostęp do PC XT w biurze ojca.

W styczniu 1997 kupiłem upragnioną A1200 z dyskiem 3.5" 850 MB Caviar. Za jedną z pierwszych pensji

We wrześniu 1998 złożyłem pierwszego PC, posiłkując się dyskiem i CD-ROMem NEC x4 z Amigi.
[#231] Re: Ciekawe kanały youtube

@recedent, post #229

Nie mam tego słownika, także (więc) nie znam argumentacji profesora. Moja opinia
jest taka, że, jeśli używamy wyrażenia "tak że" lub " także" w znaczeniu
"więc", to "także" jest bardziej precyzyjne. Na przykład:

Byłem głodny, tak że zjadłem bułkę. = Byłem głodny, więc zjadłem bułkę.
Ale wystarczy, że postawimy przecinek przed "że" i zmienimy sens
tego zdania:
Byłem głodny tak, że zjadłem bułkę. = Byłem głodny tak bardzo, że
zjadłem bułkę.

Byłem głodny, także zjadłem bułkę. = Byłem głodny, więc zjadłem bułkę.
Możemy poplełnić błąd i nie postawić przecinka a zdanie
nadal zachowa swój sens.
Oprócz tego, piszemy tak, jak słyszymy. Użycie "tak że" wymaga zatem
w mowie precyzyjnego akcentowania.
[#232] Re: Ciekawe kanały youtube

@miau, post #228


Dokładnie tak. Kupiony na raty. Wtedy to było dla mnie takie wydarzenie, że parametry tego PC-ta mogę wyrecytować wybudzony z głębokiego snu o 3 rano:

Pentium 75
8 MB RAM
Dysk 850
monochromatyczny monitor (bo nie starczyło)
brak CD-ROMu (bo nie starczyło)
brak karty dźwiękowej (bo nie starczyło)


U mnie było dość podobnie w 1995:

Pentium 90
8 MB RAM
grafika S3 Trio 64
Dysk 850 (Conner)
monitor kolor 15"
CD-ROM Mitsumi 4
karta dźwiękowa Strauss-16 (ESS 688f)

Takie rzeczy się pamięta

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 11:15:44 przez Jacques
[#233] Re: Ciekawe kanały youtube

@Jacques, post #232

Widzę, że temat rozmienił się na 2 wątki:

1. Mój pierwszy PC
2. Poprawna pisownia i gramatyka

Każdy z nich kwalifikuje się raczej do Hyde Parku niż tutaj i tam proszę je kontynuować. Główny wątek zostaje zamknięty.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem