Wątek zamknięty
[#151] Re: Ciekawe kanały youtube

@druzil28, post #150

Tak, bo zawsze mozna pograc we fajne amigowe gierki a na 286/386 gry to takie syfy, ze oczy wypadaja.
Dopiero na 486 gry zaczely wygladac jak gry, natomiast najlepsza i najwieksza biblioteka starych dobrych gier zaczyna sie od Pentium MMX.
3
[#152] Re: Ciekawe kanały youtube

@Daclaw, post #147

No to poszukaj na Allegro...

Jak już, lepiej kupować cały komputer niż poszczególne części. Jeszcze
jakieś 2 lata temu widziałem po 200 - 400zł.
Sprzedawcy zapewne próbują się zorientować, ile to kosztuje,
sprawdzają allegro, widzą wysokie ceny różnego retro, to my-
ślą, że retro pecet będzie też zawrotnie drogi.

Dlatego ceny ofertowe nie mają znaczenia. W przypadku
Amigi też.
Trzebaby patrzeć, za ile się sprzęt faktycznie sprzedał.

W przypadku pc, im nowszy tym tańszy, bo mało ludzi
miało w domach.
Pecety stały w instytucjach, ale potem z reguły były
utylizowane.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 20:04:11 przez mmarcin2741
[#153] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #152


To zobacz ile za AdLiba trzeba zapłacić i ile LGR na niego polował i nie upolował.


Link do miejsca gdzie o tym mówi: https://youtu.be/t3SPe7hv-DA?t=77
(Ponad dekadę polował i nie upolował)

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 20:21:37 przez flops
[#154] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #153

[#155] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #154

Komputery w obudowie tower nie mają duzej wartosci, ten sam w desktop będzie kosztował x3. A dlaczego ? Bo sentyment jest do pierwszego kompa a wtedy królowały desktopy.
[#156] Re: Ciekawe kanały youtube

@druzil28, post #155

Desktop zawsze kojarzyły mi się raczej z firmowymi siemensami albo
bardzo starymi ibm pc xt.
[#157] Re: Ciekawe kanały youtube

@druzil28, post #155

Sorry przechodziłem całą scieżke rozwoju peceta od początku lat 90tych bo wiadomo poniżej to była maszyna do pisania , i jedyne do czego pozostał mi sentyment to do diamond monster voodoo 1-3 , takich gier jak MDK , Need for speed 1-2 , quake 1-3 ,unreal , red alerty i tym podobne , źle wspominam ciągłe grzebanie w przerwaniach , ustawieniach wszelakich kart pci , wczesniej config sysy i tym podobne dziadostwa nic dobrego , Amiga poprostu działała
[#158] Re: Ciekawe kanały youtube

@StaszkoZbogdańca, post #157

Miałem dostęp do 486sx/25. Jakiś sentyment mam tylko do Warlords 2,
który nigdy nie ukazał się na Amidze.
Na dysku miałem symulator lotu Chuck Yeager Air Combat, w którego
sporo godzin grałem.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 22:00:44 przez mmarcin2741
[#159] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #158

486 SX to padaka byla...

Kiedy mialem Amige 500, kolega dostal 386 DX z czarnobialym monitorem gdzies po 93 roku.
Jedyne w co gralismy u niego, to byl Wolfenstein 3D za to kiedy bylismy u mnie gralismy we wszystko co popadlo.

A 500 + 1MB Ram + Monitor 1084S gniotla tego 386 DX na wszelkie sposoby.
Jedyne czego wtedy brakowalo zeby zdeptac calkowicie to 386, to wlasnie dzisiejszego Dread'a.
Gdybym mu wtedy pokazal taka gre 3d na A500, to pewnie by sprzedal tego 386 po 3 dniach ...
1
[#160] Re: Ciekawe kanały youtube

@selur, post #159

Czemu aż po 3ch?:D
[#161] Re: Ciekawe kanały youtube

@selur, post #159

O, Amiga vs PC. Zaczyna się. Taki wątek 386 vs 030 już jest.

Monitor mono to bida. Sam 386 vs A500? Platformówki może ok, ale bardziej skomplikowane gry gdzie potrzeba mocy obliczeniowej i 386 wygrywa. Chodzi głównie o takie gry jak np UFO czy Syndicate. O ile w tą drugą można jeszcze pograć to UFO skomplikowane misje (np terror albo duży statek kosmitów) i na mojej A600 misja potrafiła trwać całą noc Stunts (4D Sports Driving) też na A600 to detale na minimum. Inaczej były slajdy. Dune II też ostatnie misje już ciężko idą na A500.

Także ten... Chyba, że weźmiesz takiego SX`a 16Mhz, to wtedy przewaga stopnieje. No i UFO jest też lepiej zoptymalizowane na PC. Nawet na emulatorze czy na 060 chodzi jakoś kiepsko, no ale to już wina softu a nie platformy.

Chciałem sobie kupić 386 dla robienia filmików vs 030 no ale te Janusze i te ceny Jak kupię to się pochwalę i zrobię jakieś porównania.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 00:27:07 przez snifferman
[#162] Re: Ciekawe kanały youtube

@juen, post #160

Tego nie rozumiem. W wtku o rocznicy a1200 napisaem o moim powrocie do amigowania i ich zbierania. Zupenie miaem gdzieś, ile będą kosztowały za 15 lub 20 lat. Po prostu płaciłem ile wtedy kosztowały, bo wiedziałem że będzie ich coraz mniej i coraz trudniej zdobyć.
Tutaj, okazuje się że wszyscy od zawsze marzyli o a4000, no ale dopiero teraz chcieliby kupić, bo wtedy - nie wiem - były ważniejsze sprawy jak rodzina, dzieci, i dopiero teraz jest kasa, ale nie wystarczająca?

Proszę poczytać sobie wątek tutaj na ppa
amiga-3000-gola-wesola-za-3-5-tys
To co, mówimy że dzisiaj ceny są kosmos, i najlepiej abyśmy mieli te z przed kilkunastu lat... no ale wtedy też były kosmos.
Ten kto kupił komputer z tego wątku, popsuł rynek, bo pewnie do tej pory by wisiała w ogłoszeniu, gdyby jej nikt nie kupił?
Mam wrażenie, że ludzie którzy chwalą się że upolowali coś za flaszkę, za kilka złotych, nakręcają ludzi, którzy myślą że takie dile zdarzają się dosyć często. Ludzie zawsze będą mieli rzeczy które byśmy chcieli mieć. Najgorsze jest jakieś wypaczone myślenie, pewnie to ukradł, pewnie tym handluje. Jak ktoś ma 4 psy, to też pewnie nimi handluje, no bo przecież niemożliwe żeby kochał zwierzęta.
Lepiej wydawać kasę na knajpy i divy, bo potem nikt cie przynajmniej od handlarzy psujących rynek nie zwyzywa.
2
[#163] Re: Ciekawe kanały youtube

@selur, post #159

Też miałem takiego pieca tyle że z kolorowym monitorem i.4MB RAM. Poza Wolfem 3D miałem też sporo gier które były jednocześnie na Amidze. Zool i Zool 2 (biedna wersja bez rainbowa w tle i muzyki), Ducktales, Pinball Dreams, Fantasies, Illusions, SlamTilt, Simcity 2000, Lamborgini American Challenge (odpowiednik Crazy Cars 3), Lion King, Aladdin, International Tennis, Blockout, gra w golfa, Mortal 2 (tylko przy Kintaro gra się zawieszała), Kwatermaster od LK Avalon (do dziś posiadam wersję pudełkową). No i moja ulubiona, która na PC moim zdaniem lepiej działała: 4D Stunts Driver. Indianapolis 500 też o niebo lepiej na PC pomimo braku prawdziwego dźwięku.

Były też dobre gry, które nigdy na Ami nie wyszły: Prince of Persia 2, Prehistorik 2, Warcraft, Settlers 2, Duke Nukem, Commander Keen, później Deluxe Ski Jump 2 i Sołtys od LK Avalon, co też posiadam wersję pudełkową.

Wiem, że było tego dużo więcej, ale wspomniałem o moich grach z dzieciństwa. Nie żałuję że miałem pc, pomimo braku karty muzycznej. Gry z HD włączały się szybciej niż z dyskietek, chociaż też miałem manię trzymania na dyskietkach i uruchamiania ich z FDD. Nawet tych na 5,25''.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 05:35:27 przez tukinem
1
[#164] Re: Ciekawe kanały youtube

@tukinem, post #163

Zapewne wszystkie owczesne gry 3D chodzilo o niebo lepiej na 386 niz na A500 , oczywiscie te ktore na nia byly.

Natomiast nie uwierze, ze grales na tej padace 386 w "Duke Nukem 3d" tu juz mi jakas mega scieme wciskasz
A Warcraft to dobrze smigal na Pentium 90 (zagrywalem sie na smierc u kolegi a pozniej smazylismy na pentiumie kotlety )

386 mial 33 Mhz a Doom ledwo chodzil na 486 a w "Duke Nukem 3d" napieralem maniakalnie, ktory plynnie chodzil dopiero na Pentium 166 MMX + szybki Matrox Mystique. Co prawda w 800*600 ale w 640*480 az takiej ogromnej roznicy w predkosci nie bylo. A to juz byla 3-cia epoka po tych slawetnych 386

Aha jeszcze na 386 w miare dobrze chodzil "Alone in The Dark" ale na pewno nie "Settlers 2", to byla swietna gierka, ktorej na Amige niestety nie uswiadczylem



Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 06:27:18 przez selur
[#165] Re: Ciekawe kanały youtube

@selur, post #164

Nie mówię o Duke Nukem 3D tylko o pierwszej i drugiej części. Wspomniałem to razem z Commander Keen które były bardzo podobne.

Może w Warcrafta nie grałem na tym PC pod DOSem. Nie pamiętam dokładnie.

Nie wszystkie gry były w 3D co były lepsze na PC. Przykładem może być wspomniane SimCity 2000 które na Ami były gorsze. Może przez rozdzielczość. Sam nie wiem.
1
[#166] Re: Ciekawe kanały youtube

@selur, post #164

Zapomniałem jeszcze jednej gry dopisać którą się zagrywałem na PC "za łebka" a brakuje na Ami. Fani Superfroga będą źli, ale uważam że Jazz Jackrabbit (pierwsza część) jest lepsza niż Superfrog. Może dlatego że się wychowałem na tym.
1
[#167] Re: Ciekawe kanały youtube

@tukinem, post #166

A jakiego teraz masz retro peceta?
[#168] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #167

Tamtego dawno nie mam już. Retro PC to mam IBM Thinkpada T41 (laptop) więc już i tak inna epoka. Windows 98 + grafika chyba 32MB. Karta ATI Radeon. Długo szukałem takiego żeby działał Hard Truck Road to Victory z Direct 3D oraz FIFA 98. Dosboxa też tam mam wgranego.
1
[#169] Re: Ciekawe kanały youtube

@selur, post #164

386 mial 33 Mhz a Doom ledwo chodzil na 486

Doom ledwo chodził na 386. W tym wątku jest filmik na 386DX40Mhz.

Jakoś w okolicach 2000 miałem składankę o tytule "klasyka gier komputerowych". Były to 2 płyty CD z grami tak do 486.
Było tam trochę ciekawych gier, które ruszyłyby na 386. Transport Tycon miał chyba wymaganie 386. Akurat najsłabszy PC jaki mam to 486 więc nie sprawdzę

386 to już nie był piec do biura i przesuwania kursora w edytorze tekstu.
Akurat PC w tamtym czasie miało tą przewagę, że twórcy gier zakładali już w tamtym czasie obecność HDD co objawia się bardziej rozbudowanymi grami

Ps. Jak ktoś ma tą składankę klasyki to proszę o kontakt
1
[#170] Re: Ciekawe kanały youtube

@snifferman, post #169

PC w tamtym czasie miało tą przewagę, że twórcy gier zakładali już w tamtym czasie obecność HDD co objawia się bardziej rozbudowanymi grami

Brak obsługi hdd na Amidze był spowodowany obawami przed
piraceniem.
Bywało, że grę można było zainstalować, ale pierwszy dysk
i tak musiał być w stacji, żeby gra ruszyła.
386 to już nie był piec do biura i przesuwania kursora w edytorze tekstu.

Pracownicy biura mogli odpalać gierki w godzinach pracy
[#171] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #170

Brak obsługi hdd na Amidze był spowodowany obawami przed
piraceniem.


Raczej kosztami dysków w latach '80 i na początku '90. Nawet dla mojego bogatego wujka z RFN, jak zobaczył cenę dysku to mu oczy na wierzch wyszły.
Na początku lat '90 koszt dysku 40MB to było drugie tyle co Amiga 1200.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 18:00:39 przez flops
[#172] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #171

Koszt dysku głównie też. Chociaz pamiętam, że A1200 golas
kosztował 9mln a wersja A1200HD 11mln zł.
Dysk pewnie mały, ze 40mb, ale by starczył i te ceny
były dosyć krótko w czasie gdy C= opróżniał magazyny
przed plajtą.
[#173] Re: Ciekawe kanały youtube

@mmarcin2741, post #172

To pewnie z okolicy 1996r kiedy Amiga już leżała i kwiczała, a ceny elektroniki do PC lawinowo spadały.
[#174] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #173

W okolicach 96 można było kupić małe używane dyski za 40zł. Mowa tu o pojemnościach 40-100MB. Sprawdzałem to kiedyś w gazetach w dziale giełda. Dużo osób wtedy pozbywała się małych dysków, bo W95 i później W98 by się na nich nawet nie zmieścił .

Mowa oczywiście o dyskach 3.5", chociaż 2.5" też się pojawiały.
Takie 100MB dla A600 czy A1200 to już mogłobyć pomocne w wielodyskietkowych grach jak Dune2 czy UFO.
[#175] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #171

Myślę że z tą ceną to przesadzasz. Raczej A600 z 40HDD kosztowała tyle co goła A1200, a nie sam twardziel.

Mini cennik w markach:
https://www.ppa.pl/forum/komentarze/44727/commodore-amiga-global-alliance-strona-3/3#m765153
1
[#176] Re: Ciekawe kanały youtube

@ZbyniuR, post #175

Może być że w 1992r już ceny nie były takie zaporowe na małe dyski. Jednak lata robią swoje i pamięć już nie ta ;p
Dodam że wujek chciał dysk SCSI, bo stwierdził, że jak kupować to, to co najlepsze.
[#177] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #176

To może chciał tego skazika do A500, który mógł więcej od A500 kosztować, a A1200 w '90ym jeszcze nie istniała.
[#178] Re: Ciekawe kanały youtube

@ZbyniuR, post #177

I ciekawe ile kosztowało najtańsze turbo które dawało skazi do A1200.
[#179] Re: Ciekawe kanały youtube

@snifferman, post #174

Ja tego PCta dostałem chyba w 97 roku. Wiem wtedy były lepsze maszyny, ale to był używany komp gdzie HDD miał spory bo 3,6 GB, CPU to 386DX 40MHz a i tak co mi trzeba było będąc w 4 klasie podstawówki.

Wcześniej pół roku przed komunią pod choinkę dostałem pierwszego PCta w 95 roku. Tam był 286, 0,5MB ram i pierwsza styczność z myszką, dyskietkami 5,25", desktop na kluczyk i ten niezapomniany zapach rozgrzewającego się sprzętu tam były gorsze gry od amigowych na pewno. Ducktales działało ale wolno. Another World tam był chyba a jeśli nie to był w tym z 386DX. Na pewno miałem w tym pierwszym PCcie też Sim Earth. Nie wiedziałem o co chodzi ale się fajnie dłubało w tej grze. Jeszcze był Deathbringer, sąsiad miał Golden Axe i Toyotę Cellicę GT Rally na PC podobnym do mojego.
1
[#180] Re: Ciekawe kanały youtube

@flops, post #176

w 1992r

W 1992r to się kupowało Pegasusa a nie jakieś dyski twarde

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 22:08:54 przez mmarcin2741
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem