[#631] Re: Zapowiedzi nowych gier

@mailman, post #630

Robienie gry to nie tylko kod. Pomysł, design, grafika, testy nowa gra wymaga wiele godzin pracy. Robienie remake to o wiele prostsza sprawa. Takie Worthy to większe wyzwanie niż remake chaos engine na 8 bit. Nie mówiąc że o wiele więcej frajdy to granie w nową grę a nie w remake na słabszą platformę. Czekam na V4 std i zakupię do zakatowania ostatnie tytuły na Amigę.
[#632] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Sventevith, post #631

A ja nie powiem złego słowa o tych co potrafią przenieść grę do maszyny z 10 razy mniejszą pamięcią, mimo że sama grafa zajmuje w niej ze 4 razy mniej miejsca a nie o 10 razy mniej, a kod pewnie tyle samo, i musi hulać na procku o kilka razy słabszym, często bez ekstra dopalaczy jakie ma pierwowzór. Nawet kody źródłowe nie pomogą w optymalizacji.

Grafę też na początek owszem można przekonwertować, ale to dopiero pierwszy krok na długiej drodze, bo i tak trzeba "dotknąć" każdego pikselka aby ubyło jak najmniej z tego oryginalnego piękna.

Jedyne co odpada przy konwersji w porównaniu do pisania nowej gry, to zastanawianie się po testach z betą, co by tu jeszcze dodać lub zmienić żeby to było fajne. Ale przy dłubaniu w bajtach nic nie jest łatwiej.

A w nagrodę jakiś typek na jakimś forum powie - Łeeee, to tylko konwersja i to brzydsza....



Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 15:01:53 przez ZbyniuR
[#633] Re: Zapowiedzi nowych gier

@ZbyniuR, post #629

Ja tam jakoś nie widzę ambitnych gier na 8 bitowce. Przejrzałem powyższe filmy z ważniejszymi grami z lat 2013-18 na Amstrada i C64 i mało co mi w oko wpadło. Profanation2 ma ciekawą grafikę oraz Sydney Hunter. Jeśli chodzi o sterowanie to nic się nie zmieniło od lat 80tych, brak ewolucji postaci itd. Taką bazę gier co powstała na 8 bitowce można spokojnie w AMOSie stworzyć tylko kto by w takie gry grał? Nie ma się czym podniecać.
[#634] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Sventevith, post #631

"Robienie remake to o wiele prostsza sprawa. Takie Worthy to większe wyzwanie niż remake chaos engine na 8 bit."

ta... pierdy mamucie.
Akurat tak sie sklada, ze robienie gier logicznych typu Worthy to najprostsza sprawa pod sloncem. W worthy jedynym wiekszym wyzwaniem bylo animowanie postaci ludzika i goniacych go pomidorow.
W grze takiej jak Chaos Engine dochodzi dziesiec innych rzeczy, ktore trzeba zaprogramowac a w przypadku konwersji na 8 bit pojawia sie jeszcze wiekszy problem - 10 razy mniej dostepnej pamieci RAM.

p.s.
Osoby, ktore programuja na PC, najlepiej niech nie udzielaja sie w watkach dotyczacych gier na 8/16 bit bo nie maja o nich zielonego pojecia ok, racja
[#635] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Leon, post #633

Z filmów o gotowaniu albo o bzykaniu też się nie dowiesz jak to smakuje.
[#636] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Leon, post #633

Nie zgodze sie
Na c64 wyszlo wiele ciekawych tytulow w ostatnich latach i to nie tylko odtworczych :)

Np knigt n grail, sams journey, sydney... zeby tylko te wieksze wspomniec
A malych pchelek tez jest wiele (np ostatnio Spikes mi sie podobal bo mimo ze konwersja ze smartfona to super sie gra)

W porownaniu z tym Amiga rzeczywiscie ma mniej tytulow nowych - ale dlatego warto miec dwie platformy :) noi najwazniejsze cieszyc sie tym co jest
Moze kiedys jakies duze studio dla funu zrobi gre na Amige - dla nich to bedzie poswiecenie czesci zysku ze sprzedazy duzego AAA a dla naszego srodowiska to czasem jest wydanie 5-50 dolcow na kickstartera :)

Moze takie cd projekt pomiedzy kolejnymi wiedzminami cos wydlubie :)
[#637] Re: Zapowiedzi nowych gier

@ZbyniuR, post #635

To wymień parę tytułów gier na 8 bitowce, które Twoim zdaniem coś nowego wnoszą do branży gier, chętnie do tego się odniosę. Widzisz ja po obejrzeniu filmu nie mam problemu z oceną dowolnej gry. Mogę porównać grafikę, zaawansowanie, różnorodność poziomów, grywalność czy sterowanie. Zdaję sobie sprawę że koder nie ma łatwo stworzyć dobrą grę ale to tyczy się wszystkich maszyn 8 czy 16 bitowych. Na to potrzeba wielu tygodni jak nie miesięcy ciężkiej pracy.
[#638] Re: Zapowiedzi nowych gier

@WojT_GL, post #636

"Moze takie cd projekt pomiedzy kolejnymi wiedzminami cos wydlubie"

CD projekt ? Widze, ze odlot maksymalny i bujamy w oblokach.
Jak sie amigowcy sami nie wezma, to dobrych gier na Amige nie bedzie i tyle.
[#639] Re: Zapowiedzi nowych gier

@selur, post #638

Oj selur, selur... taki stary a sarkazmu odczytywać nie umie ;P
[#640] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Leon, post #637

Szkoda, że nie ma na Amigę NG jakiegoś kreatora gier typu Backbone ale bardziej zaawansowanego. Od razu zabrałbym się do przenoszenia gier platformowych takich jak:



Ciekawe czy ktokolwiek z amigowych programistów byłby coś takiego w stanie napisać?
Wtedy to by była nowa jakość gier na Amigę.
[#641] Re: Zapowiedzi nowych gier

@selur, post #634

Pokaż jakieś swoje produkcje.
[#642] Re: Zapowiedzi nowych gier

@ZbyniuR, post #632

Kod to tylko mała część czasu w całym procesie tworzenia gry. Zobacz sobie na listę płac jakiejkolwiek gry zrozumiesz. W przypadku remake odpada rzeczy najtrudniejsze jak design. Remake na słabsze platformy to forma sceny. Ludzie popatrzą na YT popodniecają się umiejętnościami programisty i tyle. Gry są do grania a nie patrzenia i podniecania na forum jak to trudno przenieść chaos engine na c64.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 21:35:14 przez Sventevith
[#643] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Sventevith, post #642

Racji trochę masz, ale zrobienie remake'u na platformę niższą jest nieco wyższą sztuką i raczej ze zrobienia czegoś w co się nie da grać i ma być niczym więcej niż show offem mało kto się cieszy. Pomijając jednak zjawisko remake'ów i skupiając się na pozycjach nowych, to wystarczy spojrzeć na dokonania firmy (bo to już nawet nie jest grupa) Protovision oraz jakość commodorkowej sceny homebrew...
[#644] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Sventevith, post #642

No cóż, gdy nie chcąc za bardzo rozwlekać posta pozostawiam jakieś niedopowiedzenia, ufając że odbiorca mnie zrozumie - to trafia się ktoś kto zarzuca mi że nie wiem albo nie rozumiem tego co pominąłem.

A gdy z kolei takich niedopowiedzeń nie zostawiam - to trafi się ktoś kto mi zarzuci że zadzieram nosa traktując ludzi jak głupków, bo tłumaczę coś co przecież wszyscy wiedzą.

Myślę że masz sporo racji w tym że mniej osób będzie w te konwersje na słabszych platformach grało, niż będzie tych którzy wyrażą uznanie. Czyli taka sztuka dla sztuki. Bo chodzi o to aby udowodnić że "moja" ulubiona platforma nie jest tak słaba jak myślą i twierdzą fani innej. I pochwalić się że choć inni nie dali rady takiej gry na tym zrobić to "ja" dałem.



Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 22:30:36 przez ZbyniuR
[#645] Re: Zapowiedzi nowych gier

@ZbyniuR, post #644

To miałem na myśli. Z pkt widzenia programisty jest to wyzwanie ale jest to forma sceny.
[#646] Re: Zapowiedzi nowych gier

@mailman, post #620

[#647] Re: Zapowiedzi nowych gier

@mailman, post #646

No curz...







Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 23:54:45 przez selur
[#648] Re: Zapowiedzi nowych gier

@mailman, post #646

Wygląda na to, że ZXowcy mają grubsze portfele.
[#649] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Leon, post #648

Tu nie chodzi o zasobniejszy portfel...Wygląda na to,że na ZX Spectrum są zdolniejsi graficiarze niż na Amidzeszeroki uśmiech,bo patrząc na te screeny to Dizzy robi wrażenie jak na możliwości Spectruma.
Chyba tworcy tych gier na Amidze wzorują się na Vic-20😀
[#650] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Leon, post #648

Wygląda na to, że ZXowcy mają grubsze portfele.


Przecież to jest za darmo. O jakich portfelach piszesz?
[#651] Re: Zapowiedzi nowych gier

@mailman, post #650

Problem leży głównie po stronie naszego środowiska. Jak wiadomo fani 8 bitowców są bardziej wyrozumiali od naszych rodzimych amigowców. U nas cokolwiek byś nie stworzył to zawsze znajdzie się rzesza ludzi, która wyrazi swoje niezadowolenie. Zrobisz grę w Backbone to od razu zostaje okrzyknięta "krapem", jeśli gra będzie wymagać procesora 020 to pojawią się pretensje dlaczego nie 68000. Najlepiej aby amigowe gry działały na 1MB Ramu a dokładnie (512KB+512KB) tak aby 500-tka dała radę. Zrobisz port gry/programu z innego systemu to narzekania, że amigowcy nie są w stanie czegoś własnego wymyślić i idą na łatwiznę. Port korzysta z SDLa pretensje za brak optymalizacji i wysokie wymagania. Jeśli gra korzysta z biblioteki SO krzyki, że system "zlinuksowiał".

A jak już komuś uda się przejść przez tą całą falę krytyki i postanowi wydać swój projekt za kasę to okazuje się, że wielu amigowców ma swój własny cennik z którym chętnie się podzieli publicznie przy okazji oczerniając wydawcę od oszustów i złodziei. No lepszej motywacji do pracy to nie można dostać. Później zdziwienie, że jest jak jest. A jak ma być?

Amigowcy mają we krwi dzielenie. Nie wystarczył jeden system trzeba było stworzyć "dziesięć" tak aby każdy mógł nieść swój własny sztandar prosto na pole bitwy. Doszły kłótnie, podziały, wielu odeszło i została garstka, garstka frustratów oczekujących teraz nie wiadomo czego. Najgorsze jest to, że ci co próbują coś jeszcze robić są wyśmiewani czy olewani. Nie tędy panowie droga.
[#652] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Leon, post #651

Nie głównie a raczej tylko i wylacznie po stronie naszego środowiska.
Po prostu na forum ZX'a, Atari czy C-64 ludzie chetnie dziela sie tym co posiadaja i potrafia zrobic z tego uzytek... a tutaj kazdy walczy o uszkodzana dyskietke jak o gore zlota.
Tutaj podzielnie sie z kims czymkolwiek, to jak lot w kosmos na latawcu.

Niestety dzisiejsi amigowcy, to glownie cebularze do szescianu i tyle. Tak jak kiedys ostrzegalem - zaraza atakuje bolesnie i bardzo szybko sie rozplenia.
Zaczelo sie od przerzucania amig z allegro na ebay'a i odwrotnie a skonczylo na produkcji komercyjnego syfu dla kasy. Zreszta teraz to i ja bym nic juz za darmo nie zrobil...

Owszem ostatnio pojawil sie jakis promyk nadziei ale co z tego bedzie na dluzsza mete to sie dopiero okaze, czyli znowu czeka nas czekanie...
[#653] Re: Zapowiedzi nowych gier

@selur, post #652

Ej no nie mówcie tak, przecież na żadnej innej platformie nie powstało aż tyle systemów operacyjnych. I to w dodatku niekompatybilnych ze sobą aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. I teraz zacytuję poetę "To wszystko nazywa się nic?".
[#654] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#655] Re: Remake'i amigowych gier

@softiron, post #654

Ja bym się wcale nie gniewał, gdyby Amiga dostawała remake'i gier dla C64 czy ZX, ale robione niczym remake, a nie wierna konwersja.
[#656] Re: Zapowiedzi nowych gier

@Leon, post #651

ok, racja brawo! OK
[#657] Re: Remake'i amigowych gier

@mailman, post #655

Ja też nie, od dłuższego czasu na c64 maltretuje micro hexanon.
Szkoda że nie ma na Ami.
[#658] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
[#659] Re: Zapowiedzi nowych gier

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #658

Sam's Journey na C64 to mistrzostwo świata czapki z głów
[#660] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Zapowiedzi nowych gier
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem