Wątek zamknięty
[#241] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Sir_Lucas, post #240

Myślę, że będą. Muszę zapytać nowego szefostwa naszego Instytutu.
A co do Falcona, to moglibyśmy go obadać. :)
[#242] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy
[#243] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy
[#244] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #243

Przy Falconie coś tam nadal dłubią:

Super VIDEL

tylko pewnie znowu - A1200 z PPC/Mediatorem/różnymi kartami oraz OS4 będzie... lepsza w wielu aspektach, jak to już zaznaczył Wali7 :)



Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 21:18:38 przez Deftronic/...
[#245] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@parallax, post #184

Sądzę, że decyzja o wypuszczeniu a1200 z 2mb chipu nie miała aż takiego znaczenia. Może marketingowcy wyszli z założenia, ze tak jak w a500 podstawowym pierwszym zakupem, najczęściej razem z komputerem, było rozszerzenie pod klapkę, podobnie będzie z a1200, i tak po części było. Stworzył się rynek dla wszelkiej maści firemek oferujących 4mb ramu. Podstawowi giercmani kupowali golasa (masowa sprzedaż), spory odsetek rozszerzał pamięć.
Nie do końca to się sprawdziło, bo po pierwsze było dużo drożej niż w przypadku a500, po drugie bo a1200 odstawała od potrzeb rynku w innych dziedzinach niż ram (brak hdd, gorsza wydajność) i twórcy gier woleli ograniczać swoje produkcje do masowego rynku (2mb ram bez hdd). Do scrollowanek okazało się, że gołe 2mb chipu wystarcza, a do większych gier wraz z nadchodzącym 3d, ram pod klapkę to i tak było zdecydowanie za mało.
[#246] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Deftronic/..., post #244

karta graficzna zastępująca videl-a, najlepsze jest to że będzie pasowała to stock obudowy, ale trzeba mieć ct6x aby móc ją używać.

Świetna sprawa SuperVidel..... Czy do Amigi 1200 i jej 060 są dedykowane jakieś karty graficzne (nie piszę o mediatorze czy ctpci )....

cena to jakieś 350-400 ojro

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 22:02:18 przez as...

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 22:02:32 przez as...
[#247] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #246

Poza zorro i pci były BVision do kart z PPC.


Pozdrawiam
[#248] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #247

I pewnie już wtedy phase5 mogla spokojnie wypuścić mostek pci, ale po co jak można posprzedawać setki swoich b/cvisionow.
[#249] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #246

Przecież jest BVison zakładany do BlizzardaPPC. Wszystko mieści się w standardowej obudowie.
[#250] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #246

Klon Falcona-Atari Milan

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 22:37:50 przez Dorian3d
[#251] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy
[#252] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@Deftronic/..., post #152

i jakieś puzle z teledyskami

VidGrid - to się nazywało, były tam teledyski np. November Rain :) Teledysk pocięty na kawałki układało się, a teledysk cały czas leciał w tych kawałeczkach :) I tego efektu nie pokazała żadna konsola z tych czasów, bynajmniej ja nie widziałem (np. PSX).
[#253] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@(V)(I)mothe(P), post #180

A co powiesz na taką grę ? :)
[#254] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@kjb666, post #253

Skoro na Falconie z CT60 chodzi Duke, to na maksymalnie dopalonej A1200 mamy to http://www.youtube.com/watch?v=Eq2GTQw3I5w
:)
[#255] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Dorian3d, post #250

Słyszałem o klonie Atari, ale tylko, że był. Ktoś coś wie więcej?
[#256] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@BULI, post #255

Był C-Lab Falcon, ale chyba nie to masz na myśli, bo to nie był klon.
[#257] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@BULI, post #255

Ja kiedyś czytałem, szukałem jakiś dodatkowych informacji, ale ciężko coś znaleźć.
A ten koleś z homecomputer on ma tylko fotki sprzętu, który posiada.
Standard:
CPU: Motorola MC 68040
Prędkość CPU: 25 MHz
Koprocesor:
RAM: 4 x SIMM EDO-RAM, max. 512 MB
ROM: 512 kB Flash-Eprom
Klawiatura: Standard PC keyboard connection
Media: CD-ROM, 3,5 FDD 1,44 kB, HDD
Grafika: 2 MB S3 Trio V64+ graphic card
Liczba kolorów: 0
Tryby tekstowe: 2 MB S3 Trio V64+ graphic card
Dźwięk: Sound Blaster compatible
Porty: 1 parallel port, 1 MFP-compatible serial interface, 1 PC-compatible serial interface
OS: Milan operating system and TOS
Wymiary:
Zasilacz: Build in power supply
Cena początkowa: Base price (Midi tower housing, approx. 1 GB HD drive, 16 MB RAM, 2 MB S3 Trio V64+ graphic card, keyboard, mouse, Milan operating system and TOS 4.5, software bundle): DM 1499
[#258] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@BULI, post #255

Klony ATARI oparte na 68k to były HADES i MILAN.
Były normalnie produkowane w wersjach 040 i 060, posiadały PCI i były kompatybilne z TOSem.

Dla Calamusa to były idealne sprzęty ;) Cena spora ale w Niemczech były całkiem popularne



CLAB MKI/II/X to nie były żadne klony, to był poprostu FALCON choć w wersji CLAB-X obudowa typu RACK 1U i był mocniej rozbudowany o profesjonalne wejścia/wyjścia audio TRS i dodatkowe porty midi IN/OUT, w sam raz do Cubase Audio.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 13:23:28 przez atarens
[#259] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Dorian3d, post #257

Trochę info na temat Milana 040/060 i dodatkowo drugi klon Hades.

Link

Firma która produkowała Hades, a teraz produkuje FireBee czyli coś ala NatAmi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 13:25:05 przez Sir_Lucas
[#260] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Sir_Lucas, post #259

No Łukasz, pojawił się wreszcie gość posiadający Falcona, i nagle wszyscy wielbiciele nabrali wody w usta :)
A masz golasa z 030, czy coś do niego dokupiłeś?
[#261] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy
[#262] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@wali7, post #260

Golas Falcon 030 z 14MB Ram. Dołożyłem jeszcze FPU, bo Falcon ma podstawkę na płycie wbudowaną. Zamontowałem CF 4GB. Dodatkowo mam napęd SCSI podłączany bezpośrednio do niego.
[#263] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Sir_Lucas, post #262

Wrócę jeszcze do wyświetlania HAM8 w każdej rozdzielczości. Z archiwum Davida Hayne, dokument Commodore ze specyfikacją Lisy:

http://www.thule.no/haynie/chips/aa/lisaspec.pdf

A new 8 bitplane HAM mode has been created, 6 for colors
and 2 for control bits. Both HAM modes are available in
all resolutions (not just LORES as before).


Czyli układ graficzny Amigi umożliwia w każdej rozdziałce wyświetlanie HAM6 i HAM8, a to że nie dało się tego - kiedyś - zrobić pod Workbenchem, wynika tylko i wyłacznie z braku napisaneych do tego sterowników (brak opcji do wyboru w menu rozdzielczości i palety ekranu). Pewnie - ja już wspomniano w tym wątku - ktośuznał, że tryby te są za wolne i nikt z nich korzystać nie będzie. Niestety standardowy Workbench 3.0 i 3.1 był stosunkowo ubogi (nawet w tamtych czasach). jednakże skutkowało to pojawieniem się masy różnych programików i "pchełek", które wzbogacały Workbench o nowe funkcje i możliwości (np. wspomniane programiki z Aminetu, które umożliwiają pracę pod Workbenchem w trybach HAM)

Masę ciekawych informacji można znaleźć o budowie i działaniu AmigTUTAJ
[#264] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Sir_Lucas, post #262

No to sporo teraz Ci wejdzie na CF 4GB MP3 OK
[#265] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@as..., post #226

Zapytam jeszcze Asa kilka rzeczy. Ma oba dopalone sprzęty w domu i obiektywnie może porównać.

@As Jak z kompaktybilnością Falcona z 060 z F030? Czy tak samo masz z Amigą z 060 i A1200 ?

Obecnie na demoscenie Amigi standardem jest 1200 z 060. Jak jest z Falconem?

Jeśli demko pisane jest pod F030 z 060 i A1200 z 060 to ten pierwszy lepiej się sprawuje z wiadomych powodów (DSP, CODEC,... Videl), co, jak piszesz, widać u Ciebie.

Teoretycznie również gierki pisane pod stocki obu maszyn mogłyby działać lepiej na tym pierwszym, skoro, jak piszą, stock ma 20%-40% większą wydajność, 2MB RAM więcej, hdd na pokłądzie, CODEC. No, ale to już teoria. W praktyce, napisz proszę, czy jest emulator A500 na Falcona?
[#266] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@advantage, post #265

Prawda jest taka, że amigowe PPC miesza Falcona z błotem i ani 060/100MHz, ani (stare dosyć) DSP tu nie pomoże. Zaraz ktoś powie, że na PPC jest mało oprogramowania. Tak, podobnie jak na Falcona. ;) Amiga, w stosunku do dużego Atari, ma za sobą kilka lat więcej wsparcia i rozwoju, nie mówiąc już o tym, jak była popularna w czasach świetności. To jest nie do nadrobienia. Podejrzewam, że obecnie w Polsce więcej jest czynnych użytkowników Amig z PPC, niż użytkowników jakiegokolwiek Atari.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 16:32:26 przez Daclaw
[#267] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Daclaw, post #266

Jakiegokolwiek Atari? Czyli Atari XL/XE? Atari ST i STe? Atari 2600? Atari Jaguar? Czy tylko Atari Falcon?
Odważna teza.
[#268] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@conrdd, post #267

PPC umrze tak samo jak umarł Steve Jobs! Ale to dzięki niemu będzie można na powerbookach PPC pobawić się legendą w najlepszej postaci - MorphOSem!
[#269] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Daclaw, post #266

Amiga ma więcej oprogramowania, może masz rację. Ale w sieci znalazłem filmik z uruchomionego Quake I na falconie z 060-100MHz i przyznam szczerze byłem pod wielkim wrażeniem. Gra chodziła zdecydowanie szybciej na Falconie niż na jakiejkolwiek karcie z 060 na Amidze . Także oglądając pokazane w tym wątku klony Atari można uznać że tak jest trochę lepiej. Chciałbym dostać płytę na zmodyfikowanej A1200 gdzie od razu miałbym PCI porządne IDE itd. a tam tak mają :) , co powoduje u mnie małą zazdrość :) .
[#270] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Olo, post #269

Ale to jest w małym stopniu zasługa Flacona, bardziej karty turbo. A konkretnie szybkiego taktowania procesora w połączeniu z normalną, szybką pamięcią. Przy czym technicznie NIC nie stoi na przeszkodzie, aby taka karta powstała dla Amigi. Niestety, ci, którzy obecnie dłubią coś dla klasyka, są aktualnie na etapie wskrzeszania 030.

Istniejące karty 040/060 dla Ami to konstrukcje zwyczajnie stare, sprzed kilkunastu lat. 060 dla Falcona pojawiło się później, w trochę innej epoce technologicznej.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem