Wątek zamknięty
[#181] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@BULI, post #172

@Buli

Zgadzam się w 200%, widać, że wpływ na finalny "wygląd" Amigi mieli "markieterzy" a nie inżynierowie.
Jak ktoś ma gołą A1200, warto (zanim się kupi turbo z innym prockiem) dodać odrobinę prawdziwego fasu- zupełnie inny komputer, myślę, że wtedy można zacząć "rozumieć" ten model


Nie do końca. Wszystko rozbija się ostatecznie o pieniądze. Commodore wypuścił A1200 w tej a nie innej konfiguracji za akceptowalną cenę - i komputer sprzedawał się nieźle. Trzeba pamiętać iż generalnie Commodore zatopiły nietrafione inwestycje np. w linię komputerów kompatybilnych z PC - A1200 była niewinna.

Konfiguracja podstawowa A1200 z grami i prostymi użytkami odpalanymi z dyskietek nieźle nadawała się do rozrywki. A gdy przychodziła pora na twardy dysk wówczas wystarczyło odłożyć mniej lub więcej pieniędzy na fast lub fast z turbo i komputer dostawał skrzydeł.

Osobiście żałuję iż pożałowali pełnego złacza rozszerzeń w A600 przez co dołożenie fastu czy turbo wymaga kombinacji z nakładaniem kart turbo na procesor.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 12:58:27 przez conrdd
[#182] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@(V)(I)mothe(P), post #180

Stary, nie obchodzi mnie wasze bagno i to, że potykacie sie o własne nogi w dyskusji, która do niczego nie zmierza, poza wykazaniem, że "moje na wierzchu".

Dla mnie generalne porównania są całkowicie poronione. Różne zagadnienia/przedmioty/sprzęty komputerowe, mogą być porównywane pod konkretnym kątem. Po to na zawodach są różne kategorie np.: dla pływaków i biegaczy, i żaden myślący logicznie człowiek nie zestawia "kto jest lepszy", bo to jest absurdalne.
Stąd też nie wypowiadam się ogólnie, tylko w kwestii konkretnego zagadnienia, które zostało poruszone w poście #158 (a nawet wcześniej), oraz także z racji takiej, że akurat ta tematyka mnie osobiście interesuje (dużo bardziej niż szerokość magistrali lub liczba kolorów na ekranie). Wasza wojna "o wszystko" mnie kompletnie nie obchodzi i patrzę na nią dokładnie tak na Olimpiadę Głupków z Monty Pythona, bo ewidentnie osoby uczestniczące w 1509328 sporze nie potrafią poradzić sobie z samą dyskusją. Więc nie tłumacz mi gościu bajeczek o "klawiszach" tylko sam się ogarnij może z kolegami. Nie wiem czy Falcon jest lepszy od Amigi generalnie - w zasadzie mało mnie to obchodzi. Wtrąciłem się w miejscu, gdzie pojawiła się rozbieżność z faktami (cytuję "ale w obecnych czasach to można sobie na tym zrobić to co napisałeś o amidze z kartą dźwiękową (z tym, że amiga ma rozwijane oprogramowanie np DB3 )" - bo na Amidze nie ma oprogramowania, będącego namiastką Ace Trackera (nad czym poniekąd ubolewam, a poniekąd nie). Może to kogoś nie interesować, ale nikt np.: mi, nie zabroni oceniać sprawy wedle własnego 'widzimisię'. A, że każdy wg. swoich kategorii ocenia, to i ogólnej odpowiedzi "co jest lepsze" szukać nie ma sensu. Po prostu idealny temat do wzajemnego i niekończącego napieprzania się.
[#183] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@conrdd, post #181

Wszystko rozbija się ostatecznie o pieniądze. Commodore wypuścił A1200 w tej a nie innej konfiguracji za akceptowalną cenę

Rozumiem politykę cenową, która jak widzimy po przykładzie Falcona była słuszna (dla A1200 dla A400 już nie). Jednak moim zadaniem nawet ten 1 MB na płycie (najlepiej 2MB) fastu nie musiałyby podnieść aż tak kosztów a dałyby o wiele większy potencjał na starcie.
[#184] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@BULI, post #183

Aż tak nie, ale by podniosło OK
[#185] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@parallax, post #184

[#186] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #182

Nie wiem czy Falcon jest lepszy od Amigi generalnie - w zasadzie mało mnie to obchodzi.
. Wiec odejdz, po co Ci wrzody na zoladku skoro nie rozumiesz o czym mowa i Cie to nie interesuje
bo na Amidze nie ma oprogramowania, będącego namiastką Ace Trackera
- nie wiem po co nie ma i mam to gdzies, ejs traker kompa nie czyni a ja nie zajmuje sie plumkaniem
A, że każdy wg. swoich kategorii ocenia, to i ogólnej odpowiedzi "co jest lepsze" szukać nie ma sensu.
Wg Ciebie nie ma, wg mnie jest - chodzi o technikalia, nie ejstrakera - skoro nie rozumiesz to po grzyba sie udzielasz?
[#187] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #182

bo na Amidze nie ma oprogramowania, będącego namiastką Ace Trackera

Nie można było spytać od razu wprost.
Możesz podać jakieś namiary na stronkę tego programu, ewentualnie przybliżyć nam co go wyróżnia z tłumu (żeby było jasne do czego równać)?
[#188] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #182

A mi chodzi o takie bezsensowne porównywanie sprzętu dziś, bo to nie ma sensu.
Falcon był dobrym komputerem dla muzyków i to jest niezaprzeczalne (sam go używałem przez krótki okres czasu) i tylko na tym polu był wtedy dobry zanim nastał czas Apple. Być może sytuacja by się utrzymała, ale losy potoczyły się inaczej i nie ma co wylewać żale. Amiga też nie była zła na tym polu, ale niestety nie było odpowiedniego oprogramowania. Do dziś żałuję że nie było programu muzycznego takiego jak Cubase dla Amigi.
Każdy komputer ma swoje plusy i minusy i to osoba która chce go używać sama zadecyduje o tym.

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 13:29:20 przez (V)(I)mothe(P)
[#189] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@fazior, post #186

Wg Ciebie nie ma, wg mnie jest - chodzi o technikalia, nie ejstrakera - skoro nie rozumiesz to po grzyba sie udzielasz?


Tak? To może zdefiniujesz na czym polega "lepszość" jeśli chodzi o "technikalia"? Chodzi o liczbę złomu jaki da się odzyskać z elektroniki? Szybkość szyfrowania RC5? Którą już stronę i wątek wałkujecie, nie wiedząc czy cena jest parametrem, czy nie jest, czy chodzi o sprzęty zdjęte z półki sklepowej czy rozszerzone?

koro nie rozumiesz to po grzyba sie udzielasz?


- Bo mi się was żal zrobiło.
[#190] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@BULI, post #187

Nie można było spytać od razu wprost.


- O co?

Możesz podać jakieś namiary na stronkę tego programu, ewentualnie przybliżyć nam co go wyróżnia z tłumu (żeby było jasne do czego równać)?


- Jest podany w tekście na poprzedniej stronie, sądzę, że poradzisz sobie z odnalezieniem linka, a jak nie to google albo coś...
[#191] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@(V)(I)mothe(P), post #188

A mi chodzi o takie bezsensowne porównywanie sprzętu dziś, bo to nie ma sensu.


No ja się z tym zgadzam. Ale 'kiedyś' też to wiele sensu nie miało. Ludzie mają różne cele i 'zapotrzebowanie' i dla jednego, wąska specjalizacja (w kwestii zastosowania), całkowicie spełni oczekiwania, a dla innego nie. Amiga była komputerem powszechniejszym bo (i więc) zastosowania miała szersze.

Falcon był dobrym komputerem dla muzyków i to jest niezaprzeczalne (sam go używałem przez krótki okres czasu) i tylko na tym polu był wtedy dobry zanim nastał czas Apple. Być może sytuacja by się utrzymała, ale losy potoczyły się inaczej i nie ma co wylewać żale. Amiga też nie była zła na tym polu, ale niestety nie było odpowiedniego oprogramowania. Do dziś żałuję że nie było programu muzycznego takiego jak Cubase dla Amigi.


Wątku Apla otwierać nie chce, chociaż nie wiem co takiego Apple zwojowało. Natomiast o ile Falcon był (w pewnym sensie) kontynuacją linii Atari (która robiła ukłon w stronę muzycznego światka) to patrząc, po latach na A1200, to niestety ona jest troche konstrukcją bezideową, bazującą na dużej bazie użytkowników A500, którzy dostali więcej pamięci i kolorowe tryby graficzne ale ciągnącą rozwiązania z A500, które w tejże znajdowały kluczowe zastosowanie, natomiast w rozszerzanych coraz bardziej tysiącdwusetkach pozostawały już tylko kwiatkami do kożucha, pobierającymi prąd z płyty głównej.
Dlatego posługuję się często tym Ace Trackerem, bo jest to dobry przykład jak owocnie korzysta się z upchniętych w Falconie rozwiązań dźwiękowych i wykorzystuje jego swoisty 'charakter'. Niestety Amiga 1200 tego charaktery została pozbawiona, a ładując do niej szybsze procesory, upodobniła się niestety w swojej filozofii do pecetów, gdzie w owym czasie większość funkcji spadało na procesor.
Dla mnie ówczesna siła Amigi tkwiła w szerokiej bazie użytkowników i oprogramowania ale tak po prawdzie to nie mam poczucia, aby była to zasługa Amigi 1200 i jej 'rozwiązań konstrukcyjnych', tylko spadku po sukcesie poprzedniczek.

Każdy komputer ma swoje plusy i minusy i to osoba która chce go używać sama zadecyduje o tym.


Całkowita zgoda.
[#192] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #106

Jest taki skan podany na EAB w wątku.
Amigi i Atari na jednej stronie.
Amiga 1200 Desktop Dynamite - 340 funtów (zaokrąglone)
Amiga CD32 - 290
Amiga 4000/030 2MB Chip, 80 MB HD - 1000
Falcon 1MB noHD - 500
Falcon 4MB noHD - 700
Falcon 4MB, 64 MB HD - 800

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 15:10:07 przez cholok
[#193] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@cholok, post #192

Czas na quiz :)
Czego tyczy się ten cytat:
"panie ja nie jestem rolnikiem"
Do wygrania pług OK
[#194] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@BULI, post #183

"nawet ten 1 MB na płycie (najlepiej 2MB) fastu nie musiałyby podnieść aż tak kosztów a dałyby o wiele większy potencjał na starcie. '

W chwili sprzedaży A1200 1MB (krótki) simm kosztował u nas milion, długi czyli 32 bitowy kosztował drożej. No i w chwili podpięcia karty turbo pamięć tak jak procesor na płycie leży odłogiem. A wystarczyło dać jedną czy dwie podstawki na płycie.


Pozdrawiam
[#195] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@parallax, post #193

Czas na quiz
Czego tyczy się ten cytat:
"panie ja nie jestem rolnikiem"
Do wygrania pług

Upośledzenia umysłowego? wariat?
[#196] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@wali7, post #154

"Pytanie co to były za filmy, bo przy użyciu odpowiednich kodeków, na A1200 z 050/50 MHz spokojnie da się odtwarzać filmy"

Nie wiem co to były za filmy i kodeki nie pytałem, ale odtwarzało płynnie z dźwiękiem co na Amidze przyszło z pewnym opóźnieniem i odtwarzało w zdecydowanie większej ilości kolorów, bo Amiga pomimo teoretycznej możliwości trybów HAM w praktyce z wykorzystaniem ich nie miała tak lekko jak różni rulezowcy dzisiaj chcieli by pamiętać.

I jeszcze jedno spostrzeżenie, fakt że nie moje tylko znajomego, jak oglądał Amigi to twierdził że pokazują mu gry lub dema, jak oglądał Atari to pokazywali mu programy do konkretnej pracy. Przy prezentacji swojej Amigi ratowałem honor i zaprezentowałem Scalę.


Pozdrawiam
[#197] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #190

Dla czego nie mogę dostać jasnej odpowiedzi? Nie używasz tego sprzętu/softu?
Tak samo było z filmami, ktoś tam odpowiedział nie znam się na sprawach sprzetowych, aż w końcu inny ktoś łaskawie podał link do poradnika, "jak robią to atarowcy".
Chcesz namiastki dyskusji, a w razie czego piszesz: poszukaj sobie!?
[#198] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@BULI, post #197

Dla czego nie mogę dostać jasnej odpowiedzi?


- Sory gościu, ale nie mam zielonego pojęcia o co teraz pytasz.


Nie używasz tego sprzętu/softu?


Oczywiście, że nie używam. Nie mam i nigdy nie miałem Falcona.


Chcesz namiastki dyskusji, a w razie czego piszesz: poszukaj sobie!?


??? - Link jest podany w poście #174, mam Ci go podać jeszcze raz? http://tamw.atari-users.net/ace.htm - przekopiować do paska przeglądarki dasz rade sam? Mam nadzieję, że angielski nie jest przeszkodą. Czymś jeszcze mogę służyć?
[#199] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@RadoslawF, post #196

odtwarzało w zdecydowanie większej ilości kolorów, bo Amiga pomimo teoretycznej możliwości trybów HAM w praktyce z wykorzystaniem ich nie miała tak lekko jak różni rulezowcy dzisiaj chcieli by pamiętać.


Obiecuję sobie, że to już ostatnia polemika z Tobą..
W linku który podał któryś z atarowych kolegów jest mowa o konwersji do 256 kolorów- tylko nie pisz, że "wydaje Ci się inaczej"
W tym samym linku jest mowa o dekompresji/konwersji do "zjadliwego" formatu i potrzebie posiadania sporej ilośći wolnego miejsca na dysku (w gigabajtach- zdekompresowany strumień audio/wideo trochę waży, audio musi być też zdekompresowane ponieważ DSP odtważające mp3 powoduje utratę płynności wyświetlanego obrazu)!

Stosując tę metodę (dla idei) można spokojnie puścić animację/film zdekompresowany w HAM8 (tak to jest możliwe Radosławie- sprawdzone) z dźwiękiem nawet na niedopalonej A1200!
[#200] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #198

Oczywiście, że nie używam. Nie mam i nigdy nie miałem Falcona.

No w końcu sensowna odpowiedź :)
Podarujmy sobie dyskusję na temat "wyobrażenia" o atari falcon.

Fakt, że nasza (mam na myśli nas wszystkich) "dyskusja" jest od dawna bezsensowna, ale nie ma też sensu się denerwować i obrażać innych :)
[#201] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #189

Lepszosc tkwi w pelnej 32 bit architekturze, flakona /jak ponizej widac/ miales nawet w wersji 1mb z polki. "Gorsza" wg kataryniarzy amiga, z odrobina fastu i slabszym procesorem zjadala flakona.
[#202] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@RadoslawF, post #196

Czlowieku, po wuj brniesz dalej ? POKAZ te linki o ktorych pisales /ja pokazalem film na ami/ POKAZ superior dzwiek z Ste. POKAZ. Bredzisz, klamiesz, wijesz sie niczym piskorz - powiedz mnie w jakim celu:)? "bo jak byla prezentacja ami tom byl zazdrosny o soft atarowy i zem skale wyciagl" rence opadajo bez szelestu - z grzmotem raczej bohaterze.



Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 16:21:02 przez fazior
[#203] Re: Amiga vs Atari - Lotus Music

@BULI, post #199

Ja nie pisałem o filmie z linku, a jednego jestem pewien, potrafię odróżnić film w jakości 8bit od filmu w 16 bitach. Ale oczywiście ty zaraz będziesz udowadniał że film którego nie widziałeś na pewno był tylko w palecie 8 bitowej. Wszak ty wiesz lepiej. Trzymaj się swojej obietnicy i nie ośmieszaj się więcej.


Pozdrawiam
[#204] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@BULI, post #200

Podarujmy sobie dyskusję na temat "wyobrażenia" o atari falcon.


O Twoich wyobrażeniach, owszem, możemy ,i owocnie będzie, podarować sobie dywagacje. Natomiast w zaprezentowanym przeze mnie linku jest podana specyfikacja programu ACE Tracker i nie ma tu mowy o żadnych wyobrażeniach. Ponadto, ponieważ jej rozczytywanie dla mniej wtajemniczonych może być średnio obrazowe, podałem wcześniej jeszcze linki do konkretnych utworków, wydobywanych za pomocą tego programiku (zajmującego notabene jakieś 600kB), więc może przestań kpić, bo ośmieszasz samego siebie "kolego" pisząc o "wyobrażeniach". Ehh...
[#205] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #191

Dlatego posługuję się często tym Ace Trackerem, bo jest to dobry przykład jak owocnie korzysta się z upchniętych w Falconie rozwiązań dźwiękowych i wykorzystuje jego swoisty 'charakter'. Niestety Amiga 1200 tego charaktery została pozbawiona, a ładując do niej szybsze procesory, upodobniła się niestety w swojej filozofii do pecetów, gdzie w owym czasie większość funkcji spadało na procesor.
Dla mnie ówczesna siła Amigi tkwiła w szerokiej bazie użytkowników i oprogramowania ale tak po prawdzie to nie mam poczucia, aby była to zasługa Amigi 1200 i jej 'rozwiązań konstrukcyjnych', tylko spadku po sukcesie poprzedniczek.
Czyli flakon komputerem nie byl,byl przystawka do parapetu i jakiegos tam trackera, a amiga ktora byla pelnosprawnym wielozadaniowym kompem byla bezplciowa, ciekawe podejscie.
[#206] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@fazior, post #201

Acha, to interesujące. Szczególnie dla studentów architektury.
[#207] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #206

Nie, dla uzytkownikow raczej ktorzy za mniej dostawali szybsze i lepiej oprogramowane:)
[#208] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@fazior, post #205

Czyli flakon komputerem nie byl,byl przystawka do parapetu i jakiegos tam trackera, a amiga ktora byla pelnosprawnym wielozadaniowym kompem byla bezplciowa, ciekawe podejscie.


Ale co chciałeś przez to powiedzieć? Że rozmowa z Tobą nie ma sensu, bo nie rozumiesz tekstu czytanego? Czy może mam Ci odpowiedzieć na podobnie "dowcipnym" poziomie? Stary, nie chce mi się...
[#209] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@grg, post #208

A czego nie rozumiesz w tym co napisalem? Skup sie i uloz to w slowa - obiecuje odpowiedziec. Ps przeczytaj swoje posty o bezplciowosci i charakterze moze bedzie Ci latwiej zadac pytanie
[#210] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@fazior, post #207

Owszem. Niemniej oba komputery zagospodarowały swoje nisze, które niespecjalnie się pokrywały, więc w którym miejscu pojawiają się konkretne przewagi? Przy kompresowaniu zipów?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem