Wątek zamknięty
[#91] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #76

No to w dalszym ciągu czekam na ekran WB w HAM8.
Ten do którego podano linka jest w HAM6.


Radosławie przecież jest napisane że obsługuje Workbench AGA Super Hires Laced w HAM8

"At offset $32, you'll find the
Display ID for the current mode (e.g. 0008 9024 for Super72:Super-High Res
Laced). Set the HAM bit by changing the sixth digit from zero to 8 (i.e.,
0008 9824 for the Super72 example). You may also need to change the depth
to 6 (for normal HAM) or 8 (for HAM8); this should be at offset $3B."

Sam używałem i z Fblitem i 040 da się pracować ciekawe czy da się otworzyć screen 800x600x16 bit na Atari i czy jest on używalny przy architekturze 16 bit i małym FBS płyty głównej .. prawie megabaj danych trzeba przesłać a klatek mamy 25 więc myśle że TOS wypada blado na Falconie w tej rozdziałce (BTW nie jest ona natywnie supportowana z pudełka na Atari !!!)

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 08:23:36 przez hegemon
[#92] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@hegemon, post #91

Magistrala 16bit 16 MHz Falcona ma max przepustowość 32 MB/s. Czyli Videl zajmie wtedy 70% magistrali, trochę mało na inne zadania zostaje. I takie przycięcie wydajności przez Videl jest obserwowane.
[#93] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Hellena, post #86

To stary wierszyk . Autorstwa Sarah Connor wojna nadal trwa. Nadejdzie dzień,
w którym Amiga zwycięży i nastanie pokój
[#94] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@Dorian3d, post #93

Nad atari zwyciezyla juz wieki temu, tylko kataryniarze tego nie zauwazyli :).
[#95] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@fazior, post #94

Myślę że Atari nie ma takich jokerów aby amigowca zaskoczyć.
Posiadam 1040STE i nie ma ono żadnej produkcji której by mi aż tak brakowało w zbiorze produkcji na A500.


Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 15:01:01 przez hegemon
[#96] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@hegemon, post #95

A ja posiadałem, killer to to nie jest.
[#97] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@hegemon, post #95

Nikt nie chciał odpowiedzieć na moje pytania, więc sam spróbuję.

Atari ma profesjonalne zastosowanie.

Na rozszerzonej A1200 nie można zrobić profesjonalnej roboty na DTP czy MIDI, którą można zrobić nawet na zwykłym ST. Tutaj mamy brak softu do profesjonalnego studia nagrań czy składu tekstu, choć nie jest to nieosiągalne ponieważ nie wymagają one wysokiej mocy obliczeniowej lub kooprocesorów.

Natomiast F030 oferował nagrywanie i odtwarzanie dźwięku stereo o rozdzielczości 16-bitowej przez Sound DMA i cyfrowe efekty w czasie rzeczywistym, hard-disk recording przez DSP. Tego rozszerzona A1200 nie obsługuje.


Amiga ma sporo gier.

Po ukazaniu się A1200 większość gier nadal była pisana na A500 z 1 MB RAM. Tytułów na A1200 było mało i pisane były na podstawową konfigurację. Z powodu słabieńkiej mocy obliczeniowej, małej ilości RAM, braku CD i choćby hdd świat gier omijał Amigę. Ale ani tylu gier na F030 nie ma. Skoro F030 jest 40% wydajniejszy od podstawowej konfiguracji A1200 wszystkie gierce teoretycznie mogłyby być z niej z powodzeniem przeportowane. W drugą stronę to nie zadziała (podlinkowane gierki przez Atarowców z pierwszej części wątku).

Na rozszerzonej A1200 można z powodzeniem pobawić się Scallą MMxx, genlockiem. Przyznam, że nie wiem, czy takie oprogramowanie jest na Falcony Być może nie poradzi sobie z tak płynnie, jak rozszerzona o Fast RAM A1200 ale powinien dać spokojnie radę, skoro na nasza goła Królowa spokojnie daje radę.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 20:17:37 przez advantage
[#98] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@wali7, post #92

Podlinkowałem też ciekawą stonkę pod hiperłączem Wisienka dwa posty wcześniej.
[#99] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@advantage, post #97

To, że 16 MHz 68030 zamontowany w Falconie w porywach osiąga 20-40% wydajności procesora 14 MHz 68EC020 zamontowanego w A1200, nie oznacza, że Falcon jest szybszy od A1200 o 40%. Bo na ten przykład, dlaczego nie 20%, skoro ta cyfra też padła? ;)
Można też napisać, że Falcon jest szybszy jakieś 5-6 razy, bo o tyle wydajniejszy jest DSP w Falconie. Ale można też napisać, że A1200 jest dwukrotnie szybsza od Falcona, skoro ma dwa razy szybszą magistralę systemową, będącą przecież kręgosłupem systemu. I która odpowiedź jest prawdziwa? Zależy od zastosowania:
- jeśli chcesz robić obliczenia z wykorzystaniem CPU - oczywiście 68030 w Falconie jest troche szybszy, oczywiście do czasu gdy w A1200 znajdzie się najtańszy FastRAM (CPU wciąż jest ten sam, a koszt rozszerzenia nie jest duży, sumarycznie A1200 plus Fast jest nadal tańsza od Falcona)
- jeśli chcesz robić obliczenia na danych strumieniowych (jakieś tam konwolucje, czy FFT), to Falcon pobije pewnie każdy seryjny komputer owego czasu, gdyż wszystko pójdzie na DSP
- jeśli chcesz robić jakieś multimedialne prezentacje - wysłać wysokiej rozdzielczości obraz na ekran, obciążyć pamięć jakimś dźwiękiem, do tego co chwilę doczytywać coś z dysku... innymi słowy intensywnie przerzucać dane magistralą systemową w obie strony, idę o zakład, że Falcon nie zrobi tego co A1200. 16 bit magistrala Falcona skutecznie zapcha się i animacja będzie ciąć, albo robić inne niefajne rzeczy. Zresztą to obserwują użytkownicy Falcona.
Co do DSP i hard disk recordingu, to A1200 można wyposażyć w kartę Delfina DSP i wszystkie te rzeczy można robić na A1200.
Co do braku gier dla A1200, to LemonAmiga podaje listę 235 gier wymagających AGA: http://www.lemonamiga.com/games/index.php?search=advanced&&list_hardware=AGA (oczywiście nie liczymy kilku tysięciy gier z A500 chodzących z powodzeniem na A1200). Jestem przekonany, że na Atarowskiego Króla nie powstała nawet 1/4 ilości tych gier. Może i te gry mogłyby być przeportowane, ale możliwe, że dopiero na Falcona 040, bo nie każdy lubi grać gdy dźwięk zaczyna czkać podczas co bardziej dynamicznej akcji na ekranie :D
[#100] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@wali7, post #99

"- jeśli chcesz robić obliczenia z wykorzystaniem CPU - oczywiście 68030 w Falconie jest troche szybszy, oczywiście do czasu gdy w A1200 znajdzie się najtańszy FastRAM (CPU wciąż jest ten sam, a koszt rozszerzenia nie jest duży, sumarycznie A1200 plus Fast jest nadal tańsza od Falcona)"

Dzisiaj jest tańsza, w 93 jak widać na skanie zamieszczonym w tym wątku Falkon był tańszy niż A1200 z 2MB Fastu.


Pozdrawiam
[#101] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #100

Idę o zakład, że A1200 z 4 MB (2 MB chip plus 2 MB fast) RAM była tańsza niż Falcon z tą samą ilością pamięci.
W tym czasie pamięci były jeszcze koszmarnie drogie i nierzadko decydowały o cenie konkretnego komputera czy rozszerzenia,
[#102] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@advantage, post #97

nie można zrobić profesjonalnej roboty na DTP czy MIDI

Hej człowieku nie mamy schyłku lat 80tych!! Jest 2011 rok- pokaż mi gdzie ktoś składa tekst na Atari !? (tylko żeby nie był to przykład typu: gazetka szkolna twojego brata).
Jak już by się ktoś uparł to wygodniej "poskładał by tekst" na dopalonej Amidze!

wszystkie gierce teoretycznie mogłyby być z niej z powodzeniem przeportowane. W drugą stronę to nie zadziała (podlinkowane gierki przez Atarowców z pierwszej części wątku)

Myślę, że duża część tytułów wymagających gołej A1200 mogłyby działać z powodzeniem na Falconie, ale z płynnością pewnie zdarzały by się problemy.
Co do firm omijających Amigę, były takie, inne odeszły po jakim czasie. Jednak Falconem większość z nich nie były zainteresowane Falcone w ogóle!
Poza tym na rozszerzoną A1200 jest masa gier znacznie bardziej zaawansowanych niż te "killery" z Falkona i o niebo lepszych więc nie ma potrzeby ich portowania tym bardziej, że te "rodzynki" z linków w większości, delikatnie to ujmując są bardzo słabe :(
[#103] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #100

w 93 jak widać na skanie zamieszczonym w tym wątku Falkon był tańszy niż A1200 z 2MB Fastu.

Oczywiście, że to bzdura, A1200 z fastem była i jest tańsza.
Skan dotyczy opinii fanatyków Falkona opublikowany w C&A. A kolejnym nr C&A znalazła się też amigowa riposta na ten tekst- równie fanatyczna, moim zdaniem minimalnie bardziej merytoryczna ;)
[#104] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@wali7, post #101

Nie wiem z jaką ilością pamięci sprzedawano Falkona, ale z tekstu na skanie wynika że Falkon był tańszy niż A1200 z jakąś kartą mającą 2MB Fastu. Zakład przegrałeś, chyba że znajdziesz inny cennik.


Pozdrawiam
[#105] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #100

Wiosna 1993 - Falcon z 4 MB RAM kosztuje 999$ ,
w linku na który się powołujesz, 2 MB fastu dla A1200 kosztuje mniej więcej połowę jej ceny... z końcem 1992 A1200 kosztowała 399 funtów, co daje jakieś 600 funtów za A1200 + 2 MB fastu
0,7 funta wtedy to 1 dolar, co daje 850$...
czyli 16 bitowa architektura Falcon 4 MB - 999$ droższy niż 32 bitowa A1200 z 4 MB - 850$
http://www.amiga.org/forums/archive/index.php/t-55850.html
http://www.atarimax.com/freenet/freenet_material/6.16and32-BitComputersSupportArea/8.OnlineMagazines/showarticle.php?355

PS. Zakład wygrałem :) (tym bardziej, że bazowałem na cenie A1200 z 1992, w 1993 już pewnie była tańsza)
:yippee

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 22:13:12 przez wali7
[#106] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@wali7, post #105

Zapominasz o dewaluacji, znajdź ceny obu komputerów w jednej gazecie lub w jednym cenniku, bo inaczej to różne dziwne cła, podatki i dewaluacje pomijasz.
Ja skorzystałem z cen podanych w jednej gazecie i w jednym artykule.
Właśnie sprawdzałem cenniki w Bajtkach, Amigi są we wszystkich domowych odmianach a brak Falkona, nie był specjalnie popularny. Jedyne co mi przypomnieli to że megabajt pamięci kosztował koło miliona złotych.


Pozdrawiam
[#107] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #100

łEL, pozatym jak ktos nie byl uzalezniony od midi to na a1200 miał wszystko co ze starszych bestyj amigowych. Pro i małopro /coniektorzy sie gotuja jak widze:)/ a na flakona hmmm, hmmm smutek? zal? załosc? Aaaaa, juz wiem KJUBEJZ nie było - szejm on ju Amiga:P
[#108] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #106

Zylka Ci peknie od nadmiaru informacji:). 030 i DSP przyklejone do nedzy jaka byla architektura st tylko na papierze daje temu czemus minimalny handicap, ami byla tansza, lepsza i tyle, poniewaz startowala z zupelnie innego /wyzszego/ lewelu. Poczytaj sobie o perturbacjach wlozenia w toto /st/ 030 - pisze o "wzlocie" i upadku tt.
[#109] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@fazior, post #108

Ważne żeby tobie i tobie podobnym nie pękła od pomijania prawdziwych informacji.


Pozdrawiam
[#110] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #106

Jaka dewaluacja? Ceny z list dyskusyjnych które przytoczyłem, cena Atari podana przez jakiegoś oficiela z Atari na wiosnę 1993, cena wyjściowa na jesień 1992 A1200 przewija się na bardzo wielu wątkach, jedyne czego nie znałem, to ceny rozsz. pamięci dla A1200, przyjąłem więc podany stosunek do ceny A1200 za linkiem na który sam się powoływałeś. Relację ceny GBP/USB znalazłem w serwisie podającym historyczne notowania walut - sprawdzałem marzec 1993. Podane ceny to były retail - czyli sugerowane ceny dla końcowego klienta.
Akurat przeniosłem cały stos gazet komputerowych 1985-2000 na nowe, tymczasowe miejsce, więc teoretycznie mógłbym siąść i próbować coś znaleźć. Podejrzewam jednak, że w Polskiej prasie 1992/1993 (nie mam zachodniej prasy komputerowej z tych lat) nie znajdę cen A1200 z 2 MB fastu i Falcona z 4 MB RAM. Dokonałem więc przeliczeń znanych publicznie w 1992/1993 cen. To nie była tajemnica, a przeliczenie cen retail z USD na GBP i vice versa nie niesie z sobą żadnych przykrych niespodzianek. Jedyny problem to znalezienie tych wartości, ale podlinkowałem to co znalazłem - jak nie wierzysz, możesz sprawdzić sam. Powodzenia.
[#111] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@wali7, post #110

Przykro mi ale niesie, pomijasz cła i podatki.
Znajdź cenę z jednego kraju w jednej gazecie lub cenniku, ja znalazłem, skoro ją podważasz to wykaż się przynajmniej tym samym.


Pozdrawiam
[#112] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #111

Nieprawda, obydwie te ceny były z szeroko pojętego zachodu (US, UK). Dla klienta z Polski nie miało to wtedy żadnego znaczenia, gdyż cła dla towarów z US i UK nie różniły się wtedy.
Jeśli nawet gdzieś było wtedy taniej, to było to US, czyli cena Falcona w UK mogła być jeszcze WYŻSZA.
[#113] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@wali7, post #99

@Wali7

dlaczego nie 20%, skoro ta cyfra też padła?
Taka tam prowokacja. O Delfinie DSP nie wiedziałem. Co do gier, jeśli dobrze policzyłem, to w latach 1992-1999 na AGA wyszło 235 gier, czyli około 34 rocznie. Dla porównania na C64 w 1990 roku wyszło 296 gier, rok później 207... Później było ich coraz mniej W `92 już tylko 150. Niemniej, na Falcona ich nie ma, prawdopodobnie tak samo jak odpowiednika Scalli. Z przeportowaniem gier nie powinno być problemu, zwłaszcza, że zawsze mieściłby się w tych 20% przewagi nad konfiguracją, na którą powstawały gry na A1200. Można też napisać wersję pod sprzęt, nie konwertować.

Jestem ciekawy, czy tekst w akapicie Rodzynek, który wkleiłem w post #72 to atarowska propaganda, czy prawda:

"Procesor komunikuje się z innymi urządzeniami za pomocą multipleksowanej 16-bitowej magistrali. Wprawdzie nie ogranicza to aż tak mocno przepustowości szyny, pojedyncze rozkazy procesora zajmują co najmniej 2 takty zegara, a większości przypadków sporo więcej (np. mnożenie zajmuje 28 cykli zegara, a dzielenie potrafi nawet 56)..."

@BULI
Biorę stan rzeczy z roku wypuszczenia porównywanego sprzętu. Wówczas ST było profesjonalnym komputerem. Dzisiaj - podobnie jak A1200 - jest zabytkiem, choć niektórzy wariaci ciągle robią na nich niesamowite rzeczy. Jeśli chodzi o MIDI to nadal profesjonalnie, ale raczej z przyzwyczajenia i sentymentu (patrz Sławomir Łosowski).


P.S. Zakład można dobrze spożytkować we dwóch albo trzech piwo

Co zrobi każda Amiga lepiej niż każde Atari?
- Guru meditation
[#114] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@wali7, post #112

Tyle że ten komputer raczej nie był produkowany w UK i jedno cło już w podanej cenie jest.
Naprawdę poproszę o ceny z jednej gazety lub jednego cennika, inaczej nie uwierzę.


Pozdrawiam
[#115] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #109

Az tak zacietrzewiony jestes? Brak oprogramowania, kiepski "szkielet" /16 bit - 16 Mhz/ zarzynajacy dokladnie karteluchowe porownania i co najwazniejsze reakcja tzw. rynku, tudziez jej brak - powstalo, zdechlo i nikt o tym nie pamieta oprocz Radoslawa i czterech pozostalych 16 bit kataryniarzy. Ps. to zdaje sie Ty miales pokazac jak bardzo dziwek ste byl superior nad ami. Czekam i czekam na , ekhm konkret, tuba albo cos.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 23:17:01 przez fazior
[#116] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@fazior, post #115

Aż tak ten Falkon cię przeraża ? Właśnie udowadniasz swoim zachowaniem że jednak jest lepszy, bo jakby nie był to nie przejmował byś się prowadzona tutaj dyskusją. Gratulacje.


Pozdrawiam
[#117] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #114

Ale po co masz wierzyć? To Twoja sprawa. Ja jestem przekonany jak jest, pamiętam relacje cenowe w tamtych czasach. Mam Amigę od 1991 roku, wcześniej miałem małe Atari. Poważnie przymierzałem się do kupna ST, dokładnie studiowałem wtedy polską prasę. Jednak generalnie staram się omijać polskie źródła z tego okresu, bo naszpikowane są przeinaczeniami, częściowo wynikającymi z utrudnionego dostępu do informacji z Zachodu (ile kosztowała wtedy prasa z US, DE, czy UK?), częściowo wynikają z naszego fanatycznego sekciarstwa (manifestującego się dzisiaj w poglądach politycznych Polaków wszelkich opcji politycznych). Gdy kupiłem Ami przekonałem się, jakimi bzdurami karmiło atarowców "Moje Atari" (mam do dziś sporo numerów), teraz z perspektywy czasu widzę, jakie bzdury wypisywała ówczesna prasa amigowa (zwłaszcza teksty MP).
Teraz staram się szukać sam, i opierać się na swojej wiedzy i doświadczeniu. Fanboyom mówimy NIE. :)
[#118] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@advantage, post #113

No... mogly byc, atari moglo rzadzic , gdyby tylko wsadzili 040 w 16 bitowa architekture, gdyby nie ci wredni tramiele gdyby nie krosty na dupie itd itp. A tak to zawsze bedzie "amiga like effect" - przewoddnie haslo waszych demek z TAMTYCH lat
[#119] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@RadoslawF, post #116

Hmmm to Ty jestes ten gosc pd faktow? Dawaj superior dzwiek Ste fakciarzu:P

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 23:28:17 przez fazior
[#120] Re: Atari Falcon vs Amiga - ciąg dalszy

@advantage, post #97

Na rozszerzonej A1200 można z powodzeniem pobawić się Scallą MMxx, genlockiem.

Ale analogowe video odeszło w niebyt, tej technologii nie używają już nawet kamerzyści weselni. Tym czasem możliwości muzyczne i dźwiękowe Falcona nadal mieszczą się w standardach, także profesjonalnych. Ot taka ironia historii. ;)

Ja wiem, że do Amigi można wsadzić kartę dźwiękową, ale, jak zwykle, wszystko rozbija się o oprogramowanie. Da się dźwięk posamplować, przyciąć, zencodować do mp3 albo nagrać na audioCD, przepuszczając przedtem ewentualnie przez jakiś prymitywny filtr i to na dobrą sprawę wszystko.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem