kategoria: Sprzęt
[#301] Re: Gotek - tani emulator fdd

@KRISS, post #300

Jak przytrzyma się przycisk to zmiana numerów jest bardzo szybka, można też wyborem w dół przeskoczyć na ostatnią pozycje i odnaleźć to co chcemy licząc od góry do dołu. Tysiące pozycji to i tak nigdy nie będzie wygodne przy wybieraniu góra/dół ale czy naprawdę potrzebujesz aż tyle "dyskietek" na jednym pendrive ?
Największy problem Gotka to niedopracowane zapisywanie, przewijanie góra/dół sprawdza się dobrze o ile pozycje liczymy co najwyżej w setkach.

Nie ma chętnego na poprawienie firmware ? Na odpłatnych update dało by się przecież na tym nieźle zarobić
[#302] Re: Gotek - tani emulator fdd

@KRISS, post #300

Przed przeprogramowaniem na Amige.
Przełączanie w stacji działa tak, że Lewy przycisk przełącza dziesiątki 010-090, a Prawy przycisk jedności 001-009. Naciśnięcie dwóch przycisków razem przełącza setki 100-900.

Chcemy np numer 589 to przyciskami 5x oba przyciski, 8x lewy i 9x prawy.

Jednak tak jak jest teraz wydaje mi się, że jest wygodniej.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 13:50:30 przez robertos231
[#303] Re: Gotek - tani emulator fdd

@posylus, post #1

Mam i ja.
Kupiłem na aliexpress (obecnie około 21$-22$). Flash odbył się na linuksie, bo laptop żony (win8) jakoś dziwnie zachowywał się po podpięciu PL2303 - poza tym ja bardziej pingwinowy jestem .
Obecnie syn gra w niesławną grę na S - czyli sprzęt działa.
Obecnie myślę, jak to zamontować w pięćsetce, ale chyba skończy się na wyciągnięciu taśm przez otwór stacji na zewnątrz i używanie Goteka obok kompa, ponieważ nie chce mi się za bardzo rezać w obudowie.
[#304] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Fenio, post #301

Gdy już się pisze o płatnych update'ach, to czy nie lepiej kupić HXC SLIM za 180zł, które ma już dużą kompatybilność i wsparcie?
[#305] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sanjyuubi, post #304

Dla tych co już mają Gotka płatna aktualizacja jest korzystniejsza cenowo jeśli dało by to bezproblemowe zapisywanie i odtwarzanie adfów.
Aż dziwne że przez tyle czasu nikt poza tym jednym kolesiem nie napisał żadnego firmware do Gotka który przecież jest już na rynku trochę czasu.
[#306] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Fenio, post #305

Powstala kilka wersji tego firmware.
Bede musial sprobowac starszych wersji, bo moze sie okazac, ze dziala lepiej niz nowsze mimo ograniczenia dostepnych na raz obrazow adf.
[#307] Re: Gotek - tani emulator fdd

@void, post #303

Przez otwór stacji to musisz mieć dłuższe przewody, lepiej z tylu i zostawic nie skręconą do końca ;) Ja na próbe zamontowałem gotka normalnie jak siedzi stacja ale do montażu użyłem taśm dwustronnych co by nic nie wiercić nic. idelnie masz pod stacją gładziuteńki plastik. Dasz tylko mały dystansik :) u mnie był kawałek twardej pianki o grubości 1,5cm (zresztą samoprzylepnej) Użyjesz dobrej taśmy to trzyma się idealnie a po oderwaniu śladu nie ma. Ale gotek i tak wylądował w zewnętrznej stacji i wstawiłem boot selector bo fajnie mieć normalne floppy w amidze ;)
Co do abdejtu to jak by poprawiono zapis adf i dodano menu wyboru plików była by bajka ;)
[#308] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #307

Panowie...
Dwa krótkie pytania...
1. Czy jak podepnę GOTEKA jako zewnętrzna stację do A500 to będe mógł przenosic ADF-y programem X-Copy na wewnętrzna stację Amigi?
2. Pytanie wynikające z pierwszego... Jest jakiś schemat kabla aby podłączyć stację ( w tym wypadku Goteka) jako stację zewnetrzną? Czy muszę skorzystać z kieszeni ze stacji zewnętrznej???
[#309] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #307

Przez otwór stacji to musisz mieć dłuższe przewody, lepiej z tylu i zostawic nie skręconą do końca

Z braku przewodów zrobiłem dokładnie tak, jak piszesz i gra muzyka - widzę numery, mam łatwy dostęp do przełączników itp.

Ja na próbe zamontowałem gotka normalnie jak siedzi stacja

Bez cięcia obudowy Amigi widzę dwa minusy:
- utrudnione przełączanie dysków (jakimś apple toolem chyba)
- brak możliwości łatwego odczytania numeru dysku

Już nawet szukałem dłuższych kątowych mikroprzełączników celem wymiany, ale bezskutecznie.

Czyli albo na kablu od tyłu, albo jako zewnętrzny flop z bootselectorem.
[#310] Re: Gotek - tani emulator fdd

@void, post #309

Ja do GOTKA wziąłem długą taśmę od flopa PC. Delikatnie zdjąłem tę nasadkę z ze złącza, aby jej nie uszkodzić od strony gdzie jeden kawałek taśmy jest odwrócony. Założyłem ponownie za odwróceniem i nadmiar wystający uciąłem nożyczkami. Taśma działa bardzo ładnie. Przełożyłem ją przez otwór flopa w obudowie A1200. Ponieważ używam do Amigi 1200 zasilacza ATX to zasilanie do GOTKA podłączyłem bezpośrednio z zasilacza. To że GOTEK jest na zewnątrz to ma swoje plusy. Gdy z różnych względów potrzebuję podpiąć normalnego flopa, to nie muszę rozbebeszać Amigi za każdym razem.
[#311] Re: Gotek - tani emulator fdd

@void, post #309

No to pisałem gdziesz wyżej że jak był gotek w środku to waliłem czachą o klawite drugiego kompa albo rozlewałem kawe :):):) Bo żeczywiście słabo widać te numerki i dokladnie jakis toolem musiałem to przełączać :) u mnie byla to koncówka pędzla hehehe
Zewnętrzna stacja i prosty boot selector sprawdza się idealnie!

Moj bootselector:

zrobiony identycznie jak tu: http://circuit-board.de/forum/index.php/Thread/11481-TUT-Amiga-Boot-Selector-für-500-1000-2000/

A na post wyżej:
1. D-copy na pewno bo takim przenosiłem adf_y z gotka w amidze do zewnętrznej floppy.
2. Są schematy pewnie (znajdz temat interfejs zewnętrznej stacji….) , ja użyłem kieszeni od zew. floppy. Siedzi ładnie i działa. Jedyne co musiałem zrobić to kabel gdyż, kieszeń miała wejście żeńskie a gotek męskie - niestety nie w tym miejscu jak oryginalna stacja z kieszeni.
Wkleje potem foty.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 15:00:43 przez zeter
[#312] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #311

Mało w sumie gram ale wczoraj postanowiłem wyluzować się przy starych gierkach i przyznam że miałem zonk przy pewniej grze… Mimo ze mam w środku boot selector i teoretycznie amiga nie widzi wtedy stacji w amidze (sprawdzone przez bootselect na kick 2.0 - widzimy tam tylko DF0 - czyli gotek w zewnętrznej stacji) to gra Arabian nights przy zmianie dyskietki nie widzi gotka i odwołuję się do stacji w amidze, co widac po mrugającej diodzie stacji amigi… Troche mnie to zastanawia dlaczego tak jest. Może ten wewnętrzny bootselector nie jest jednak 100% pewnym rozwiązaniem albo miesza może mi ten kikstart 2.0 ?
[#313] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #312

Czy na pewno dyskietka/adf jest sprawny/wlasciwy ?
Jesli amiga nie widzi wlasciwej dyskietki to szuka po innych napedach.
Bootselector nie odcina wszystkich sygnałów dochodzacych do napędów
[#314] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Norbert, post #313

No przegralem te adfy na dyskietki i tez nie hula ale pokazuje się komunikat, jak zaczytam 2 dysk - OUT OF MEMORY. zainstalowalem w gotku jeszcze inne obrazy adf z arabian nights i tez to samo dokladnie. Mam takie przypuszczenie że to może jest wina kika 2.0 wsadzonego do A500. Nie chce zabardzo rezygnowac z tego rozwiązania ale czy ten kik nie powoduje jakieś innej organizacji pamięci albo zabiera więcej ramu ?? Jak sprawdzam pod workbench to pamietam ze przy kik 1.3 total pokazywalo mi 840 a tu 788…
[#315] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #314

Podeslij mi te adfy , to sprawdze u siebie.
Kick 2.0 moze byc problemem, ale nie brak pamieci.
Masz 1mb chip czy 0.5chip i 0.5fast ?
[#316] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Norbert, post #315

To drugie… 05/05 w.g. wb
Choc jak odpalam DPIV to informuje o 1mb chip :D Glupi jestem…. nie znam, zarobiony… ;)
Spoko, wyśle ale teraz wracam do pracy bo mam sajgon…
pozdro

p.s.
oczywiscie jak wgram kik 1.3 i na tym odpalam to juz duupaaaa… aleto juz na pewno brak ram.
[#317] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #316

@
daj znać.. ;)
[#318] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #317

Sprawdzilem, po przegraniu na flopa działa, także winiowajcą jest bootselector… ale i tak jest to fajne rozwiązanie ;)
[#319] Re: Gotek - tani emulator fdd

@void, post #303

Ja zamontowałem Goteka w A500 tak: czerwone przyciski zmiana "obrazów adf +1 -1" następny to przełącznik 1mb chip/0,5 chip 0,5 slow i gniazdo na pendraka :) no licznik wyprowadzony jak widać :)

[#320] Re: Gotek - tani emulator fdd

@pomor, post #319

Bardzo ładnie, ale jak pisałem - wolałbym uniknąć rzeźbienia w obudowie.
Jeszcze się zastanowię, bo chciałbym również sprawdzić emulator oparty na raspberry pi. I wtedy zdecyduję, co robić z montażem. Na chwilę obecną gotek radośnie zwisa szeroki uśmiech.
[#321] Re: Gotek - tani emulator fdd

@void, post #320

O i kingston taki jak u mnie siedzi :). No ladnie, ladnie… I flopp został normalnie? No jeśli tak to już wogóle full wypas! A jesli jest tam flopp ( bo moje zmeczone oko juz na małej focie nie dostrzega) to jak rozwiązałeś sprawe interfejsu do gotka/floppa??
Ten przełącznik chip 1.0/05 to masz normalnie na rev6A ?? czy da rade taki manerw uzyskac na 0.5 w ami i 0,5 pod klapką??
Heh, odrazu krótki wywiad robie ;)
[#322] Re: Gotek - tani emulator fdd

@pomor, post #319

Ładnie wyszlo. Nie masz fotki w srodku jak to upchales.
Z praktycznych rad - to nie montujcie przelacznika pamieci w taki miejscu.
Kwestia czasu jak przypadkiem go przelaczy sie gdy komputer bedzie wlaczony i pamiec na plycie do wymiany. A nawet jak ktos przyjdzie i zapyta " a co to" i zanim odpowiecie przelaczy kilka razy. Przelacznik pamieci lepiej gdzies z tylu.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 09:02:03 przez robertos231
[#323] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #321

Floppa jeszcze nie upchałem, ale planuje go dać pod klapkę tam gdzie wchodzi rozszerzenie (tylko muszę kabel dłuższy do floppa skołować).Co do przełącznika chip 1.0/05 mam go na rev6A tylko jak widać pamięć mam dolutowaną na płycie głównej.
Faktycznie z tym przełącznikiem lepiej by było z tyłu, ale tam już siedzi przełącznik bootselectora , na szczęście pamięci wytrzymały ponad 20 lat wszystkie moje pomyłki i mam nadzieję że jeszcze pociągną :)
Resztę zdjęć ze środka dam jak będzie wszystko poukładane razem z floppem
Pozdro
[#324] Re: Gotek - tani emulator fdd

@pomor, post #323

Flpoppa pod klapkę?? Chyba gotka miałeś na myśli bo flopp fajnie jak by był tam gdzie jego miejsce :):) OK A interfejs df1 masz juz jakiś do środka??
[#325] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #324

No oczywiście Goteka pod klapkę co do interfejsu jeszcze nie mam ale mam dwie stacje 5.1/4 cala może coś wykombinuje pomysł Zdjęcia jak to upchałem:




[#326] Re: Gotek - tani emulator fdd

@pomor, post #325

OK GR8!
[#327] Re: Gotek - tani emulator fdd

@zeter, post #326

Czy ktoś próbował już umieścić Goteka w zewnętrznej stacji CD-1411 od CDTV? Pytam, bo rozwiązanie w środku obudowy jest niestandardowe i zarówno zasilanie jak i sygnały idą do napędu na jednym złączu,,,
[#328] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Jacques, post #327

Mnie też bardzo ciekawi ten temat! Ew. może być hxc...
[#329] Re: Gotek - tani emulator fdd

@Jacques, post #327

Nie wiem jak u Ciebie, ale w moim przypadku kontroler stacji dyskietek jest ZINTEGROWANY z elektroniką samej stacji (na jednym PCB). Więc aby włożyć gotka do CD-1411 trzeba albo ciąć ścieżki i dolutowywać gniazda albo spróbować upchnąć inny kontroler i gotka w obudowie. Mnie się to jak na razie nie udało (pcb w-g projektu Romana W jest za duże i sie nie mieści razem z gotkiem)- udało mi się skopać elektronikę stacji ale to już inna historia XD
[#330] Re: Gotek - tani emulator fdd

@sunater, post #329

witam prosze o informacje czy jak zamontuje goteka do amigi 600
bedzie mozliwosc jego wymontowania spowrotem i zamontowania oryginalnej stacji dyskietek!
?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem