[#121] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #119

Twoja wiedza na temat MorphOSa jest mierna:
- posiadanie lepszego stosu usb (z większą liczbą klas, sam stos pewnie jest bardzo podobny) oceniasz jako błąd, ok, masz do tego prawo
- sterowniki do radeonów 7000 w MorphOSie pojawiły się wcześniej niż sam OS4, już nie mówiąc o braku overlaya w OS4 :)
- karty muzyczne były zawsze supportowane przez MorphOS, Wentzler dodał support to paru praktycznie niedostępnych profesjonalnych kart, pewnie ma je jakies 5% userów Morphosa i OS4, z czym do ludzi?
- ty mówisz SATA ja mówię SCSI, po równo
- mówię jeszcze Firewire, ty mówisz xena/xorro, reszta zanosi się od smiechu
- ja mówię najszybsze 3D na radeonie 8500 Pro, dasz jakąś kartę do porównania z 3D ?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 12:21:36 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 12:22:43 przez michal_zukowski
[#122] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #120

Pierwotny port w SDL na OS4 z gui w javascripcie i zewnętrznym downloaderem to nie było zaniżanie poziomu a program napisany zgodnie z Amiga Style Guide już jest? Ciekawe
[#123] Re: AmiWest 2012

@Sventevith, post #114

http://amigakit.leamancomputing.com/x1000/?webpage=buy
Gdzie mogę kupić ? Jak zwykle z OS4 obietnice są traktowane jako możliwość. Nawet z tak prostą sprawą jak sprzedaż już istniejącego kompa jest problem i w chwili kiedy to piszą jest to obietnica.

To akurat jest wina Amigakit - jest za krótki finansowo na zrobienie zapasu i płyty są robione w Varisys na zamówienie, partiami (co 250 zamówień bodajże, na które kasa jest właśnie z tych przedpłat). Inna sprawa że nie zależy im na nasyceniu rynku.
[#124] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #119

Przyplątał się do Was himeryczny rozkapryszony gość

Tak, tak. Ale jakbyś nie fabularyzował, Poseidon jest. Gość sobie poszedł, a on nadal jest i jest sukcesywnie ulepszany. Gość może sobie teraz strzelić trzy fochy jednocześnie, w kwestii obecności Poseidona i poziomu obsługi USB w MorphOS-ie nic to nie zmienia. Przecież Ambienta tworzył na początku kolejny rozkapryszony gość, co nie zmienia faktu, że od czasu jego kaprysu Ambient rozwinął się zasadniczo i jest trwałym elementem systemu.

Poza 10-letnim zapóźnieniem w kwestii grafiki

Hallo? Wasze wspaniałe Radeony HD nie potrafią póki co pod kontrolą AmigaOS 4 sprzętowo wyświetlić jednego teksturowanego trójkąta. Więc jesteście panowie w epoce S3Trio.

dostaliście z 5-letnim opóźnieniem stery do kilku kart muzycznych

Do układu dźwiękowego na płycie X1000 też napisał?
[#125] Re: AmiWest 2012

@Sventevith, post #117

(...)jakości przeglądarki OWB (o która OS4 użytkownicy tak żebrali wiedząc że port FireFoxa będzie taką pomyłką).

Niepotrzebnie takie mocne słowa "żebrali" - takie stwierdzenia prowadzą do tego że nikt nie będzie jej używał pod AmigaOS, i dalej, że obrzydzamy sobie nawzajem to nieliczne oprogramowanie które mogłoby być wspólne na oba systemy. (btw - ta wersja OWB jest przestarzała i nie obsługuje polskich znaków, i tak mało kto jej używa).
Co do Timberwolfa - nie jest pomyłką, nie jest tak tragicznie z prędkością działania, a sama przeglądarka ma duże możliwości i jest stabilna.
[#126] Re: AmiWest 2012

@krashan_, post #124

Można jeszcze dodać, że MagicSN też okazał się "rozkapryszony" i odszedł o teamu OS4
[#127] Re: AmiWest 2012

@michal_zukowski, post #121

posiadanie lepszego stosu usb (z większą liczbą klas, sam stos pewnie jest bardzo podobny) oceniasz jako błąd, ok, masz do tego prawo


Nie wciskaj mi slow, ktorych nie napisalem.

sterowniki do radeonów 7000 w MorphOSie pojawiły się wcześniej niż sam OS4


Ja naprawde mam dobra pamiec, Ty jak widac nie:
http://www.exec.pl/wydarzenie.jsp?nid=2266&AmigaOS_4.0_Pre-release_-_trzecia_aktualizacja
http://www.ppa.pl/aktualnosci/trzeci-wymiar-morphos-a.html
[#128] Re: AmiWest 2012

@krashan_, post #124

Hallo? Wasze wspaniałe Radeony HD nie potrafią póki co pod kontrolą AmigaOS 4 sprzętowo wyświetlić jednego teksturowanego trójkąta. Więc jesteście panowie w epoce S3Trio


Dziwne, bo ja juz prawie rok temu pokazywalem na zywo cos innego, z reszta zobacz filmy na stronie Hansa, potem sie wypowiadaj.

Do układu dźwiękowego na płycie X1000 też napisał?


Jest jednym z dwoch ludzi do tego zadania wyznaczonych.
[#129] Re: AmiWest 2012

@michal_zukowski, post #126

Można jeszcze dodać, że MagicSN też okazał się "rozkapryszony" i odszedł o teamu OS4


Skad ta informacja? Ja sprawdzalem przed chwila i caly czas widnieje jako developer. Nie wydaje mi sie tez ze po to przed rokiem swiadomie kupowal X1000, by nagle odchodzic.
[#130] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #127

for all

Panowie, to tylko hobby, trochę luzu, bo jeszcze się bany posypią jak za chwilę zaczniecie się obrażać. Życie jest za krótkie i kruche, żeby takimi pierdołami jak nasze hobbystyczne systemy aż tak się przejmować. Ta dyskusja pokazuje dobitnie, że nie ma zwyciężcy, każdy co chwila znajduje argument na poparcie swojej racji, dlatego ja Wam powiem, że szkoda, że nie ma jednego wspólnego systemu, który moglibyście poprzez swoją konstruktywną krytykę udoskonalać, dla dobra nas maluczkich laików (i swego własnego też). A teraz w imię chrześcijańskiej tradycji wywodzącej się z czasów Nerona proszę o rybę. ;)

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 12:44:02 przez Ender
[#131] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #127


Nie wciskaj mi slow, ktorych nie napisalem.

Ok, my fault ale deprecjonowanie człowieka wykorzystałeś do obniżenia wartości stosu, nieładnie.

Ja naprawde mam dobra pamiec, Ty jak widac nie


bardzo czekałem na taką wypowiedź, przyrównałeś release sterowników 3D z istnieniem sterowników w ogóle, czyli wg twojej wykladni OS4 nie ma wcale sterowników od Radeonów HD. Przykre ale prawdziwe.
[#132] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #129

Od niego samego (no chyba, że 5 letni okres braku amigi nie mozna nazwać odejściem):
http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=34708&forum=2#641201

Cieszę się, że wrócił. Cenię gościa za warpsnesa :)

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 12:50:40 przez michal_zukowski
[#133] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #128

Dziwne, bo ja juz prawie rok temu pokazywalem na zywo cos innego

Pokazywałeś zapewne demka Hansa de Ruitera. Fakt ich istnienia nie oznacza jednak obsługi akceleracji 3D w sterownikach. Takowa przyjdzie dopiero, wraz z Gallium, lub Warp3D, nie wiem co będzie się rozwijało szybciej. Sam o tym wiesz najlepiej, więc nie wiem na co liczysz pisząc tego rodzaju odpowiedzi. Na to, że nie jestem w temacie? Na X1000 każdy program używający OpenGL musi póki co jechać na softrenderze, nieprawdaż?

Jest jednym z dwoch ludzi do tego zadania wyznaczonych.

Z pewnością przyjdzie dzień, gdy zadanie to wykona. Sam jednak widzisz, że próby licytowania się z MorphOS-em na sterowniki są bronią wyjątkowo obosieczną. Nie szkoda na to energii?
[#134] Re: AmiWest 2012

@krashan_, post #133

Fakt ich istnienia nie oznacza jednak obsługi akceleracji 3D w sterownikach.


Raport dt. najnowszego demka Hansa: link

Z istotniejszych rzeczy:
- sprzętowe transformacje 3D, T&L, clipping
- sprzętowy Z bufor

Z niewymienionych w tej notatce informacji:
- wsparcie dla sprzętowych funkcji zarządzania taktowaniem i zasilania układu
- obsługa pre-kompilowanego kodu shader - w tym demie realizuje np. bump-mapping (AmigaOS chyba nie doczekał się jeszcze żadnego kompilatora HLSL...)

Powiedziałbym, że jest to całkiem niezły zakres akceleracji sprzętowej. Nie wplataj w tylko w to kwestii 2D vs 3D. W serii RadeonHD nie występuje już podział na akcelerację 2D i 3D. Nie ma też dedykowanego potoku "fixed 3D" (takiego jak np. w Radeonach serii 9000). Jest tylko "wsparcie sprzętowe".

Ale jakbyśmy tego nie definiowali - procesor tej grafiki liczy. No chyba, że Hans też jest ordynarnym kłamcą....

Na X1000 każdy program używający OpenGL musi póki co jechać na softrenderze, nieprawdaż?

Biorąc pod uwagę zakres akceleracji sprzętowej w MorphOSie jaki mi przedstawiłeś z 2 lata temu - zakładam, że nie ma zmian - czy nie jest to również prawdziwe dla MOS'a?
Oczywiście, lepiej zoptymalizowany - ale z technicznego punktu widzenia jest to soft render...
(chyba, że już macie nowy driver, już sprzętowo realizujący transformacje 3D, clipping, T&L i shadery)

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 13:16:00 przez Radov

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 13:16:25 przez Radov
[#135] Re: AmiWest 2012

@Radov, post #134

Raport dt. najnowszego demka Hansa: link

Ja piszę o sterownikach, a Ty mi o demkach... Demko mogę sobie obejrzeć, kilka razy nawet i na tym jego użyteczność się kończy.

Biorąc pod uwagę zakres akceleracji sprzętowej w MorphOSie jaki mi przedstawiłeś z 2 lata temu - zakładam, że nie ma zmian - czy nie jest to również prawdziwe dla MOS'a?

Testy ilości ramek na sekundę w Quake 3 były. Tam sobie zajrzyj, a potem wysuwaj śmiałe teorie.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 13:36:57 przez krashan_
[#136] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #120

Ja o żadne OWB z MOSa nie prosiłem wręcz przeciwnie, jeśli mogę o coś apelować to o nie przenoszenie mosowego syfu na system Amigi, zaniżajcie poziom na swoim systemie.

Akurat to co jest syfem pokazuje stabilność i wydajność OS4. Soft na nim działający w porównaniu do MOS też jest kiepściutki. Testy już były niejednokrotnie i pokazywały za każdym razem, że za duże pieniądze otrzymaliście słaby sprzęt i jeszcze słabszy soft.
[#137] Re: AmiWest 2012

@Radov, post #134

Oczywiście, lepiej zoptymalizowany - ale z technicznego punktu widzenia jest to soft render...

Nie jest. Przeczytaj sobie definicję software renderera.
[#138] Re: AmiWest 2012

@Sventevith, post #137

pewnie mu chodzi o to, że w więkosci warp3d i stare tinygl robiło za sprzetowy rasteryzator a resztą przeważnie zajmował się procek
[#139] Re: AmiWest 2012

@michal_zukowski, post #138

Wiem o co mu chodziło. Nie jest to SR :) Brak T&L nie oznacza SR. Pierwsze generacje kart 3d nie posiadały T&L i nikt by tego nie nazwał SR.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 14:13:24 przez Sventevith
[#140] Re: AmiWest 2012

@michal_zukowski, post #138

Radov ma wypracowaną technologię "dyskusji" po prostu. Mniej więcej leci to tak:
  • Przyjąć, na własny użytek, własne definicje dyskutowanych pojęć, odmienne od powszechnie używanych. Tutaj np. nie bardzo jeszcze wiemy co Radov uważa za "softrender", ale już po pierwszym poście widać, że nie to, co by się mogło wydawać.
  • Bazując na tej definicji zagłębić się w drobne detale techniczne zagadnienia, nie żałując "fachowej" terminologii.
  • Wygenerować co najmniej kilkanaście postów, stopniowo odchodząc od sedna sprawy i skupiając się kolejno na co raz to innym, mało istotnym detalu.
  • W momencie, gdy już wszyscy zapomną o co na początku chodziło, przedstawić konkluzję. Konkluzja ma się nijak do pierwotnego zagadnienia, ale wykazuje niezbicie, że Radov miał rację.
Przy kilku okazjach mieliśmy już na PPA możliwość zapoznania się z tą techniką.
[#141] Re: AmiWest 2012

@krashan_, post #135

Ja piszę o sterownikach, a Ty mi o demkach... Demko mogę sobie obejrzeć, kilka razy nawet i na tym jego użyteczność się kończy.

Zupełnie Ciebie nie rozumiem. Jeśli demko wykorzystuje akcelerację sprzętową i wymaga drivera z akceleracją sprzętową i ten driver oferuję tę akcelerację sprzętową (dla konkretu RadeonHD.driver bodajże w wersji 0.53) - to chyba oznacza, że ta akceleracja jest.
Jeśli więc renderowane sprzętowo publiczne demo, wykorzystujące pełną przestrzeń RAM (do 1GB, a nie tylko do 128MB) nie jest dla Ciebie dowodem sprzętowego wsparcia - to co by było? Pieczątka urzędu do spraw jakości sterowników?

Oczywiście nie jest to "gra komputerowa", a tym bardziej nie ma jeszcze publicznego SDK - ale driver jest dostęny.

Testy ilości ramek na sekundę w Quake 3 były. Tam sobie zajrzyj, a potem wysuwaj śmiałe teorie.

No były. Kilka. I kiedy uznałem, że to przejaw "zaawansowania technicznego MorphOS", to żeś zaprzeczył (bodajże z Kierem), że wsparcie i zaawansowanie w sterownikach 3D jest takie samo, ale po prostu macie lepszych programistów, którzy lepiej optymalizują kod.

A biorąc pod uwagę, że ta "akceleracja" zatrzymała się na poziomie Voodoo 3 (brak T&L, clippingu i shaderów) - to inaczej jak software renderem współcześnie tego nazwać nie można.

Biorą też pod uwagę ostatnie problemy ze wsparciem 3D MOSa na maszynach BEZ Altiveca, to nawet mógłbym pokusić się o stwierdzenie, że akceleracja sprzetowa nadal pozostała na pierwotnym poziomie (czyli jej nie ma), za to macie jedynie nowy software render, przed podpisany pod altiveca. Nie pisz też tu proszę o "wyniki mówią same za siebie", bo G4 z altivec'iem ma właśnie wydajność obliczeniową na poziomie Radeona 9100.

I nie musisz silić się na ironię. Jeśli się mylę, to po prostu potwierdź (podkreślam: potwierdź, a nie przepisz dla świętego spokoju):
"Nowe sterowniki graficzne w MOS wykonują sprzętowo T&L i clippinig (shadery mogę już sobie darować). T&L i clipping nie jest wykonywany softwareowo przez altivec."
[#142] Re: AmiWest 2012

@Sventevith, post #139

Wiem o co mu chodziło.

Tak Ci się tylko wydaje. Dwa posty niżej Ci Radow niezbicie wykaże, że przecież wszystkie nowoczesne karty używają do renderingu jednostek GPGPU. W związku z tym tak naprawdę wszystko, co robi karta to jest "softrender"
[#143] Re: AmiWest 2012

@Radov, post #141

No były. Kilka.

Odpowiedz zatem na jedno proste pytanie. Dlaczego X1000 posiadając szybszy procesor, szybszy dostęp do pamięci, szybszą magistralę dla karty graficznej oraz znacznie nowocześniejszą samą kartę, osiąga gorszy wynik?
[#144] Re: AmiWest 2012

@krashan_, post #143

...bo i po co ;)

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 14:40:40 przez (V)(I)mothe(P)
[#145] Re: AmiWest 2012

@Radov, post #141

Jeśli demko wykorzystuje akcelerację sprzętową i wymaga drivera z akceleracją sprzętową i ten driver oferuję tę akcelerację sprzętową

Nie wiadomo co oferuje driver, skoro jego API nie jest nigdzie zdefiniowane. Z tego co widziałem, żaden program poza demem z akceleracji wyświetlania 3D w tym sterowniku nie korzysta. Równie dobrze więc można napisać demo używające karty "po rejestrach", a następnie podzielić je w dość dowolny sposób na dwie części i jedną z nich nazwać "sterownikiem". Prawdziwy sterownik jednak cechuje się tym, że udostępnia zdefiniowane (z reguły określone jakimś standardem) API, wykorzystywane przez wiele aplikacji.

A biorąc pod uwagę, że ta "akceleracja" zatrzymała się na poziomie Voodoo 3

Na czym opierasz takie stwierdzenie?

Biorąc też pod uwagę ostatnie problemy ze wsparciem 3D MOSa na maszynach BEZ Altiveca, to nawet mógłbym pokusić się o stwierdzenie, że akceleracja sprzetowa nadal pozostała na pierwotnym poziomie (czyli jej nie ma), za to macie jedynie nowy software render, przed podpisany pod altiveca.

Biorąc pod uwagę, że ten problem został poprawiony w ciągu niecałego miesiąca (w MorphOS-ie 3.1 już jest usunięty), czy pokusisz się o konsekwentne stwierdzenie, że w tym czasie przepisaliśmy ten softrender na kod bez altiveca, zachowując oczywiście tę samą wydajność?

Nie pisz też tu proszę o "wyniki mówią same za siebie", bo G4 z altivec'iem ma właśnie wydajność obliczeniową na poziomie Radeona 9100.

Sugerujesz, że 8 instrukcji procesora na piksel wystarczy do pełnej implementacji tego, co sobą prezentuje Radeon 9100 pod MorphOS-em?
[#146] Re: AmiWest 2012

@Radov, post #141

A biorąc pod uwagę, że ta "akceleracja" zatrzymała się na poziomie Voodoo 3 (brak T&L, clippingu i shaderów) - to inaczej jak software renderem współcześnie tego nazwać nie można.

Naginasz rzeczywistość i znaczenie słów do swoich potrzeb. SR to SR i twoja definicja wymyślona na własne potrzeby tego nie zmieni. SR to był Quake 1 a GLQuake który działał na Voodoo I bez T&L SR nie był koniec i kropka.
[#147] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #81

R300 z radości dostaniecie orgazmu, my w tym czasie będziemy mieli już 3D w Radeonach HD 7000, to 10 generacji kart i 10 lat różnicy, czy trzeba dodawać coś więcej?


Hehehe 10 lat czekaliście na nową wersje Warp3d no nieźle i dostarczy to jeszcze osoba 3 a nie Hyperion. Ostatni występ SS pokazał, jak Hyperion traktuje swoich użytkowników śmiejąc się im w twarz dosłownie. Na splunięcie w twarz zawsze można powiedzieć, że deszcz pada
[#148] Re: AmiWest 2012

@krashan_, post #103

Ceny zaczynają się od około 1100 zł + VAT


Dodaj do tego jeszcze kosmiczne ceny RAM, które można nabyć tylko w ACube. Kolejny przykład wysysania kasy.

https://acube-systemsbiz.serversicuro.it/shop/en/sam-motherboards/37-sam440ep-flex-667-mhz.html
270,00 tax excl. oraz informacja:
this board does not work with any notebook RAM module. It uses special modules that were used in some printers. These modules being difficult to find we suggest that you order them from us.

https://acube-systemsbiz.serversicuro.it/shop/en/memory-modules/21-512-mb-ddr-memory-module.html
39,00 tax excl.

SAM 667 + 1GB wychodzi 1500 + VAT.
[#149] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #98

Zwolennik AmigaOS 4, może sobie kupić jakąś używaną SAM440 za grosze

Czy ja mam tłumaczyć jak 5 letniemu dziecku, że grosze to jest od 01gr do 99gr. ?
Nazywaj rzeczy po imieniu, bo jeszcze kogoś w błąd wprowadzisz, i będzie miał pretensje do sprzedawcy na allegro - jak za 1000zł, jak znawca napisał że za grosze?
OK? Nie kaznodziejmy, tylko piszmy realne ceny :)

Co więcej w świetle deklaracji samego Apple o zabytkowości tego sprzętu nie ma nawet gwarancji że uda mus się naprawić sprzęt na zasadzie pogwarancyjnej.

Co ty za farmazony pociskasz? Przecież jak Tobie Mak G4 padnie, to kupisz kolejnego za 200zł i bawisz się dalej, a jak Ci padnie Peg/AONe/Sam po gwarancji, to co zrobisz? Powiesisz na ścianie?

Teraz mi powiedz czy według twoej logiki lepiej mieć wybór czy lepiej go nie mieć?

No Ty akurat nie masz, bo nie możesz kupić dobrego markowego sprzętu Apple aby bawić się systemem AmigaOS. Inni też nie mają. Za to użytkownicy MOSa mają wybór pomiędzy wieloma rodzajami maków, tower/mini/emac/laptop. Fajnie mieć wybór, co nie? Ja mam :)

czy AmigaOS4 cierpią na tym że mają też możliwość zakupu fabrycznie nowego hardware na gwarancji?

Tak cierpią Ci których na niego nie stać, co za tym idzie - całe środowisko cierpi na małą ilość userów. Ale jak widzę masz takie samo podejście jak Hyperion - bulić albo wypad, nie będzie taniego sprzętu dla mas.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 15:58:37 przez kjb666
[#150] Re: AmiWest 2012

@Mufa, post #81

Chłopie zejdź na ziemie, przykłady ułatwiania życia niebieskim masz tu tu i tu.


W pierwszym przypadku padła karta graficzna wymiana na inną to chwila. Lepiej jeździć używanym 5 letnim Mercedesem, niż nowym Tata Nano. Owszem, można kupić bity samochód, ale najczęściej wystarczy się powstrzymać poczekać i wybrać dobry egzemplarz wcześniej go sprawdzając. Jak kupiłem sobie za 300 PLN eMaca i odbierałem go osobiście wcześniej testując. Działa jak zły do dziś.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 15:54:15 przez Sventevith
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem