[#31] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #30

Na Jaguara dobrą gra jest Rayman, bo reszta to klapapomysł Większaość gier się tnie, a jak już się jakaś nie tnie, to praktycznie zero grywalności ze względu na te mega pixele, ale i tak psx w tym górowałpomysł
[#32] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #30

Pamiętaj że rozmawiamy o możliwościach konsoli.


Nie wiem o czym ty rozmawiasz, ale ja piszę o historii rynku konsol w szerokim ujęciu. Jeśli interesuje cię porównywanie teoretycznych liczb bitów i bajtów widoczncyh tylko na papierze, to nie ze mną.

Ja ci tylko uświadamiam, że w praktyce wiele gier na Jaguara było popędzanych przez Motorolę 68000 z 1979, bo pozostałe chipy Jaguara były tak spieprzone (vide dostęp do pamięci) albo tak słabo udokumentowane, że używanie ich często mijało się z celem.

A co do gry na którą się powołujesz - uważasz, że jedna gra jest w stanie zmienić zdanie świata o Jaguarze jako o nieudanej konsoli albo to, że jego nabywcy czuli się oszukani? Spójrz na zagadnienie jako całość - patrząc całościowo przytłaczająca większość gier na Jaguara to szajs, niegodna konsoli która ogłaszała się konsolą nowej generacji. I to jest przyczyna, dla której świat ma o Jaguarze jak najgorsze zdanie. Jedna gra tego nie zmieni.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 10:48:38 przez jubi
[#33] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #32

Haha. to w takim raziem podaj mi tę masę killerów na CD-32. ja podałem Ci tytuły gier, które pokazują jaką moc miał Jaguar i jak bezlitośnie rozprawia się tutaj z CD-32. nikt tutaj nie pisze że na Jaguara była masa gier, że wszystkie były zajebiste - ba, uważam że niektóre nie były godne nawet 32 bitów. Ale chłopie, od początku piszemy o MOŻLIWOŚCIACH konsoli Jaguar vs CD-32. Wystrzeliłeś z tekstem, że Jaguar to dziadostwo bo nawet Amiga CD-32 ma lepszą Motorolę - zapominając o tym, iż Jaguar ma architekturę wieloprocesorową, w tym właśnie 64-bitowe chipy o architekturze RISC. Pojawienie się Nintendo 64 i Sony Playstation pozamiatało sprawę, ale oni mieli pieniądze - Sony chociażby z produkcji sprzętu RTV. Atari podeszło ambitnie do tematu, nie "wpakowali" Falcon'a 030 (konkurent A1200) w inną obudowę, tylko stworzyli całkowicie nową technologicznie "zabawkę", która w momencie powstania nie miała sobie równych. Produkcję Jaguara zakończono w 1996 roku, o Commodore już nikt nie pamiętał bo CD-32 pociągnęła tę firmę jeszcze mocniej i szybciej w dół niż Jaguar Atari.

Nie masz argumentów, nie podajesz mi linków do tych Killer Appów na Amigę CD-32, Twoi koledzy śmieją się z Ciebie że idziesz w zaparte bo mają coś, co nazywa się zdrowym rozsądkiem.

Spróbuj jakoś wyjść z tego z twarzą. Technicznie CD-32 leży i kwiczy. Pokaż mi JEDNĄ platformówkę na CD-32 która bije RAYMAN'a (gra w całości 2D).

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 10:55:01 przez greymsb

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 10:55:18 przez greymsb
[#34] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #33

Uczepiłeś się tej wyobrażanej sobie przez ciebie "mocy" Jaguara jakby to była jakaś ostatnia deska ratunku. A tymczasem teoretyczna, papierowa moc, rozdmuchana w reklamach nie czyni konsoli dobrą. Wypada mi tylko powtórzyć, to co już raz napisałem:

"Z dzisiejszego punktu widzenia warto się zastanowić, która konsola lepiej się zestarzała. Skupmy się na Jaguarze:

Most of the Jaguar's polygon-based games have not aged well and are slow and ugly.

Of all the ill-fated consoles of the 90's, the Jaguar was certainly one of the biggest disasters. While Atari correctly sensed the emergence of 3D graphics, the system was woefully underpowered in this regard. The Jaguar received little third-party support, and most of Atari's games were second-rate versions of arcade hits like Virtua Racing and Mortal Kombat."

To co nazywasz w swojej wyobraźni "mocą" jest na świecie określane jedym słowem - underpowered. Moc, której zabrakło. Moc obecna tylko w reklamie. Moc, która leży i kwiczy.
[#35] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #34

Przypominam: mówimy o możliwościach JAGUARA i CD-32. Skoro nie przekonują Ciebie tytuły na JAGUARA, jego moc jest na papierze, a moc CD-32 w praktyce - POKAŻ NAM TE GRY ! Jedną z gatunku 3D i jedną 2D, albo ok, jedną z 2D bijącą RAYMAN'a w 65.000 kolorów i animacją 60fps !

CZŁOWIEKU, jedną GRĘ która zada kłam "papierowym możliwościom" Jaguara i pokaże wyższość CD-32.

No i ciekawe że Atari tak się męczyło z Jaguarem, że rozpoczęli produkcję w 1993 roku, a zakończyli dopiero 3 lata później w 1996. CD-32 przestano produkować już w 1994 roku. (!!!) Pewnie dlatego, że sprzedawała się ŚWIETNIE przestano ją produkować ROK PO PREMIERZE i na 2 lata przed schyłkiem Jaguara? :D ROTFL

Mało tego - na necie jest nawet fota i dane techniczne następcy Jaguara - Jaguar II.

Trzymając się Twojej "linii" i "sympatii" do wszystkiego co niezwiązane z Amigą napiszę coś w Twoim stylu - "od CD-32 lepiej zestarzał się Pegasus". Oczywiście nie podam linka aby Ci to udowodnić, bo nie mam czym podeprzeć swojej tezy :D Ważne, że to napisałem i będę teraz pisał o wszystkim, tylko nie o meritum, a na Twoje prośby odnośnie linków będę "ślepy".

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 11:12:33 przez greymsb

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 11:15:08 przez greymsb
[#36] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #35

Zamiast oglądać filmiki propagandowe które tu wklejasz, pooglądałbyś lepiej co normalni, nie zaślepieni fanbojostwem Atari ludzie mówią o Jaguarze:

http://www.youtube.com/watch?v=GSsi53mPk1s
"Atari Jaguar sucks. It's not debatable, it's common fact"

http://www.youtube.com/watch?v=-QMyCC4z1FE
Badziewność wykonania Jaguara w całej okazałości.
[#37] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #35

Na emulatorze gry można sobie podrasować, głównie grafikę, także z tym YT odpuścić można pomysł Nie jest wiarygodne pomysł
[#38] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #36

Dobra, człowieku, widzę że rozmowa z Tobą nie ma sensu. Skoro nazywasz "filmikami propagandowymi" konkretne gry na konkretne konsole to nie ma co na Ciebie tracić czasu. Skoro nie podałeś mi linków do odpowiedników gier 2D i 3D na CD-32, które pokazałyby jej wyższość nad Jaguarem to dla mnie jesteś zwykłym TROLLEM.

Straciłem kilkanaście godzin na Ciebie, prosiłem ileś tam razy o linki - nic, zero. Większość argumentów pomijasz i "udajesz głupa". Przykre, bo nawet inni forumowicze wyrazili tutaj jasno swój pogląd co do porównania CD-32 vs Jaguar (chyba, że to zakamuflowana opcja atarowska? spisek przeciwko Tobie?).

Jedno jest pewne - dzięki Tobie mogłem przestudiować na nowo literaturę związaną z Jaguarem, co z pewnością mi się przyda na 20-lecie Jaguara na Silly Venture 2k13. Niestety również dzięki Tobie przekonałem się, że zostały jeszcze "resztki betonu", ślepe na argumenty, dla których wszystko co związane z Atari to "piece of shit".

Dla mnie temat z Tobą zakończony. Nie ma gry 3D na gołą CD-32 która bije chociażby Dooma na Jaguarze oraz 2D bijącą Raymana.

GAME OVER. To był mój ostatni post na tym forum. Przepraszam pozostałych forumowiczów jeśli kogoś obraziłem. Nigdy nigdzie nie pisałem w podobnym tonie o Amidze, że to np. "badziew", mimo iż mogłem mieć swoje zdanie odnośnie hardware'u (czy jest lepszy bądź gorszy). Starałem się zawsze pisać innym językiem niż red. Marek Pampuch, który nigdy nie zachował nawet odrobiny obiektywizmu. Mimo iż obecnie całkowicie się odżegnuje się on od Amigi (źródło: http://www.ppa.pl/publicystyka/marek-pampuch-23-listopada-2006.html) to ma on jednak swoich pojedynczych naśladowców.

Mimo iż organizowany przeze mnie event jest "invite-only" to serdecznie zapraszam Was, Drodzy Koledzy, którzy chcielibyście poznać nieco historii o konsoli Atari Jaguar, a także zobaczyć go w akcji - http://www.sillyventure.eu/

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:14:56 przez greymsb
[#39] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #38

Możesz sprawdzić maila (z profilu), miałem kilka pytań odnośnie Jaguara. Nie będę zadawał ich w tym wątku, bo to OT.
[#40] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #38

Raymana bije Oscar pomysł
[#41] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #38

Jedno jest pewne - dzięki Tobie mogłem przestudiować na nowo literaturę związaną z Jaguarem, co z pewnością mi się przyda na 20-lecie Jaguara na Silly Venture 2k13.


Mam nadzieję, że przedstawisz tam historię prawdziwą, a nie podkolorowaną przez fanbojskie różowe okulary. Może w końcu uświadomiłeś sobie, że historia Jaguara składa się głównie z niedoróbek, porażek i niespełnionych nadziei.

Skoro nie będziesz już pisać, pokuszę się o podsumowanie. Obie konsole o których dyskutujemy różni głównie jedno - Jaguar bardziej się ośmieszył. Szarżował tam, gdzie nie miał zupełnie szans, na rynek wymagających dużej mocy obliczeniowej konsol 3D i przeszarżował. Pozostawił po sobie niesmak, pamięć o reklamowym oszustwie, na które nabrało się wiele osób oraz zawiedzione nadzieje ludzi, którzy liczyli na prawdziwą rewolucję. Jaguar dał ludziom tylko marną namiastkę tego, co dały im dopiero prawdziwe konsole nowej generacji, dlatego jedyne miejsce gdzie będzie się go wspominać to co najwyżej wszelakie listy TOP 10 największych porażek w dziejach.

Mam nadzieję, że nie "zapomnisz" przypadkiem o tych faktach, mówiąc ludziom o Jaguarze na Silly Venture. Możesz nawet zacytować powyższy tekst jako zaczyn do dyskusji "Obalamy mity na temat Jaguara". Obawiam się jednak, że raczej będziesz próbował wybielić historię, tak jak robiłeś to tutaj.
[#42] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #41

no to pokuszę się jeszcze o jedno podsumowanie z mojej strony:

@parallax: Oscar? :D Powaliłeś mnie :D

Jaguar przeszarżował tam, gdzie CD-32 nawet nie zajrzała. Pisząc o przestudiowanej literaturze nie miałem na myśli Twoich wywodów, ale dane techniczne dotyczące konsoli. Nikt nie gloryfikuje Jaguara, na tle pozostałych konsol nowej generacji wypada blado - m.in. dlatego, że pojawił się o wiele wcześniej - dla rynku konsol to przepaść. Nie zmienia to faktu że jego główny rywal odpadł w przedbiegach - przeróbka znanej już A1200 na konsolę CD-32 spowodowało, iż nikt na rynku konsol nowej generacji nie traktował jej poważnie. Nie ujmując nic Amidze 1200, którą uważam za bardzo udaną konstrukcję. Gdyby ktoś Falcon'a 030 wpakował w obudowę Jaguara byłoby to samo - można by pokusić się o słowa piosenki: "Ale to już było. Znikło gdzieś za nami".

Uff. Czas odpocząć :D

@Ender: wyślij mi proszę e-mail'a do siebie, nie chciałbym już tutaj zaglądać ;)

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:59:16 przez greymsb
[#43] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #38

Starałem się zawsze pisać innym językiem niż red. Marek Pampuch, który nigdy nie zachował nawet odrobiny obiektywizmu

Ale spokojnie to chyba nie jest wątek o MA, czy Panu Marku Pampuchu, nie wywołuj niepotrzebnego flame.
[#44] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #42

Nikt nie gloryfikuje Jaguara


Oczywiście, że gloryfikuje - ty gloryfikujesz.

Twierdzisz, że rzucenie się z drewnianą namiastką kopii na kamienny mur to powód do dumy i chwały, natomiast dla mnie jest to po prostu desperackie i żałosne. Atari ośmieszyło się Jaguarem, Jaguar stał się powodem kpin i żartów i jest nim do dziś. Takie jest dziedzictwo Jaguara. Nie zapomnij o tym wspomnieć na Silly Venture.
[#45] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #44

Zapomniałeś o naszej osi sporu - Twojego twierdzenia, że CD-32 była technicznie lepsza od Jaguara (wymieniając Motorolę 68000 jako główny procesor). Przykładów gier też się nie doczekałem - bo spaliłbyś się ze wstydu. A może jednak? :D Jedna gierka 2D i jedna 3D? :) Pewnie, po co, w końcu "zatarłeś oś" sporu, bo Twój wywód wyższości CD-32 nad Jaguarem spalił na panewce.

Na pewno warto wspomnieć na SV o CD-32 także. Atari i Commodore wprowadzało na rynek sprzęt konkurujący ze sobą - XL/XE vs C64, ST vs Amiga, Falcon vs Amiga 1200 i Jaguar vs CD-32. Skoro jest to 20-lecie Jaguara to warto pokazać najlepsze gry na obie te konsole - 2D i 3D. Oj będzie gorąco coś czuję :)
[#46] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #42

Trochę kolorów ma mniej, ale jest bardziej grywalna a i bardzo kolorowa grafika cieszy oczypomysł
PolecamOK
[#47] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #45

Atari wprowadzało na rynek sprzęt konkurujący ze sobą - XL/XE vs C64, ST vs Amiga, Falcon vs Amiga 1200 i Jaguar vs CD-32.


Racja, przypomniałeś mi o tym, jak pozostałe produkty Atari radziły sobie na ówczesnym rynku:

XL/XE - porażka
Atari ST - porażka
Falcon - porażka
Jaguar - porażka + pośmiewisko + gwóźdź do trumny

Faktycznie jest co świętować.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 14:08:24 przez jubi
[#48] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #47

Nie przesadza aby kolego. Amiga i Commodore miały większą sprzedaż, ale inni też sprzedawali, więc bez jaj. Chłopie pomyśl jaką opinię wystawiasz nam wszystkim.
[#49] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #47

Ojojoj

Atari Xl/XE to inaczej nazwane, technicznie niezmienione Atari 800 - cud techniki 1978 roku.
Maybach wsrod komputerow. Porazka ? Raczej hit - inna sprawa, ze przy cenie dwu-trzykrotnie wyzszej po prostu nie mial szans z C=64, komputerem powstalym w 1982 r, ktory technicznie pod wieloma wzgledami ustepowal Atari 8-bit :) Inna sprawa, ze Atari 8-bit to pod kazdym wzgledem 8-bitowa Amiga. Technicznie Amiga 1000 to jedynie /az/ rozwiniecie tego komputera......

Atari St ? Porazka ? Chyba jedynie gamingowa - nigdzie niestety nie ma podanych danych, jednakze z pewnoscia ta seria byla w USA popularniejsza niz wszystkie Amigi razem wziete. Prawdopodobnie Atari sprzedalo wiecej komputerow serii ST/STE niz Commodore wszystkich Amig w swojej historii.....

Falcon i Jaguar to faktycznie sprzety do ktorych mozna powiedziec , ze sa porazkami .....
Powodem ich nie byly jednak braki techniczne a raczej kiepska dystrybucja, ktora prezentowalo Atari Inc na swoim schylku....
Tak czy siak, Falcon i Jaguar sa dzis kultowymi sprzetami. Jaguar jest ozdoba kazdej kolekcji szanujacego sie gracza/kolekcjonera :) 2600/5200/7800/Lynx/Jaguar jesli chodzi o scislosc :)

Co do Jaguara i sprzetow Atari - polecam poczytac Retro Gamera. Historia Jaguara to material na bardzo dobry film :)
[#50] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #49

jednakze z pewnoscia ta seria byla w USA popularniejsza niz wszystkie Amigi razem wziete. Prawdopodobnie Atari sprzedalo wiecej komputerow serii ST/STE niz Commodore wszystkich Amig w swojej historii.....


ojojoj,

znowu muszę prostować banialuki wypisywane przez kogoś co gdzieś coś tam słyszał ale nie sprawdził. W sumie zdążyłem się przyzwyczaić, to norma na tym forum.

Zatem Wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_Corporation

z pewnoscia ta seria byla w USA popularniejsza


"The Atari ST line proved very successful (but mostly in Europe, not the U.S.)"

Atari sprzedalo wiecej komputerow serii ST/STE niz Commodore wszystkich Amig


"Still, its closest competitor in the marketplace, the Commodore Amiga, outsold it 3 to 2."

Coś jeszcze chciałbyś dodać?

Ja tylko dodam od siebie że im później tym większa była przepaść w przewadze Amigi, np. A1200 zmiażdżyła Falcona stosunkiem 10 do 1 (marne 50tys. vs pół miliona egzemplarzy).


Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 15:18:34 przez jubi
[#51] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #50

Natomiast wciąż nie potrafisz wskazać choćby jednej gry która udowodniła by twoją tezę o wyższości CD32.
[#52] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #49

Nie kompromituj się pomysł Nie masz pojęcia o czym piszesz pomysł
Polecam przejść Mario tyłemOK
[#53] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #52

LOL :) Ślepy i głuchy tłumaczy jak patrzeć by widzieć i słuchać by słyszeć :)

@141

Pisalem, ze w USA ST bylo popularniejsze od Amigi, i takie sa fakty. W USA, m.in seria 16 kompow Atari byla takze komputerem domowym, czego Amiga nie dostapila na tamtejszym rynku nigdy.
Amiga popularna byla jedynie jako przystawka do Video Toastera....Inna sprawa, ze w pewnym sensie zmonopolizowala tamtejszy profesjonalny rynek TV :)

Amiga sprzedawala sie lepiej po roku 90 na rynkach Europy to fakt, jednakze tylko i wylacznie dzieki sukcesowi A500, i te 3:2 dotyczy jedynie bezposredniej konfrontacji A500 : 520/1040 St(fm/STE)
Nigdzie nie ma podanej calkowitej sprzedazy 16-bitowych komputerow Atari, dlatego nie mozna jednoznacznie stwierdzic czy sprzety Atari czy C= mialy wieksza sprzedaz.
Fakt jest taki, ze Atari mialo mocny start juz w 85 r ze swoja seria, Amiga ruszyla /leniwie/ dopiero od 87 r, a szczyt sprzedazy to lata 89-92, wiec watpliwe by te marne 6 mln calkowitej sprzedazy komputerow z linii Amiga byla znaczaco /o ile w ogole/ wieksza od linii Atarowskiej.
Tu nie chodzi o to , co bylo lepsze a o suche fakty ktorych nie ma.
Chrzanienie, ze Atari sie nie sprzedawal, albo ze sprzedawal sie sporo slabiej , globalnie, od Amigi to niczym nie potwierdzone banialuki.....

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 17:07:13 przez michalmarek77
[#54] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #53

niczym nie potwierdzone banialuki


Podałem ci dwa konkretne fakty, poparte linkiem do Wikipedii.

Jeśli chcesz z nimi dyskutować, to podaj odnośniki do bardziej wiarygodnego źródła. Popychanie wymyślonych przez ciebie banialuków banialukami z kolejnego postu nie przybliża twoich poprzednich banialuków ani na milimetr do faktów.

Fakty, źródła, odnośniki, konkretne liczby - to mnie interesuje. Jeśli masz zamiar napisać kolejny post z gołymi, niczym nie popartymi twoimi osobistymi odczuciami to daruj sobie, bo jestem w stanie dyskutować tylko z faktami a nie z czyjąś wyobraźnią.
[#55] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #54

Powtórzę pytanie od jednego z kolegów, bo pada już ono po raz 15-ty i nadal nie ma odpowiedzi...

DO @JUBI:
Natomiast wciąż nie potrafisz wskazać choćby jednej gry która udowodniła by twoją tezę o wyższości CD32.


CZEKAMY

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 18:20:14 przez greymsb
[#56] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #55

Nie można udownodnić czegoś czego nie ma / nie było......

:)
[#57] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #30

[#58] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #57

Some fast memory wymaga rozszerzenia CD32 ale co tam. Porównując dooma odpalonego na CD32 z fastem do dooma odpalonego na Jaguarze - nadal wychodzi na to że Jaguar jest lepszy :)
[#59] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #47

XL/XE - porażka


Nie wiem jak marketingowo, ale sprzętowo:

AtariXL/XE = Amiga
C64 = Atari ST

1. Goła A1200 była gorsza od gołego Falcona.
2. CD32 była gorsza od Jaguara.

Ale wracajmy do tematu CD32 vs Jaguar:

Alien vs Predator kosił wszystkie gry 3d dostępne na CD32.
Najlepsza na CD32 to Gloom albo AB3D.
Żadna z nich nie posiadała tak dobrej grafiki jak AvP.
Rayman też pobija wszystkie platformówki z CD32.

Trzeba być parallaxem żeby wyskakiwac z Oscarem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 20:03:57 przez KJB
[#60] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #59

No jak się lubi proste gry, a Rayman niewątpliwie taką gra jestpomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem