[#121] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #120

Jeśli ktoś pisze że CD32 jest lepsza od Jaguara, co nie jest prawdą, to sprostowanie jest na miejscu :)
[#122] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #121

CD32 jest lepsza, bo można ją rozbudować, a Jaguar choć na starcie był technicznie lepszy to niestety się już skończył.
[#123] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #122

Oczywiście możliwość rozbudowy to jest jakiś tam atut, ale to dla mnie za mało aby pokonać Jaguara
[#124] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #122

Rozumiem że jest to portal Amigowy, ale czytają go też użytkownicy innych komputerów. Jeśli ktoś napiszę jakąś "bzdurę", to mamy się temu biernie przyglądać? Tylko dlatego że jest to portal Amigowy?

Masz rację że "zrobienie" z konsoli komputera jest zaletą, ale TYLKO wtedy, gdyby była ona czymś innowacyjnym. Cytuję z wikipedii (ulubione źródło jednego z forumowiczów):

Konsola bazowała na podzespołach komputera Amiga 1200 i właściwie była A1200 pozbawioną klawiatury, stacji dyskietek, czy myszy, zamkniętą w innym opakowaniu


Fantastycznie! Z komputera pozbawionego klawiatury i myszy, można później zrobić ponownie komputer. Niebywałe. To ja po stokroć wolę kupić Amigę 1200 :) (nie wspominając że A1200 ma bardzo ładny design, który do tej pory wydaje mi się atrakcyjny).

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 10:37:33 przez greymsb
[#125] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #124

Robienie z konsoli komputera jako zaleta ?
Jedynie dla ortodoksyjnych amigowców, którzy przyzwyczajeni są do robienia ze swoich maszyn kilkunastopiętrowych,nieużytecznych, hamburgerów.
Generalnie - możliwość zrobienia z jakiejkolwiek konsoli czegoś co w mniejszym bądź większym stopniu ma być "komputerem" to nikomu niepotrzebny feature....
Podawanie takiego czegoś za "atut", możliwośc to ewidentne pokazanie, że sprzet w swej pierwotnej funkcjonalnosci calkowicie sie nie sprawdzil......Co jest prawdą w przypadku Cd-32 /Flink to JEDYNY chlubny wyjątek w bibliotece gier na te konsole/
[#126] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #125

Te hamburgery jak najbardziej użyteczne pomysł No, ale to się tak pisze jak się nie ma nawet kromki chleba z masłem pomysł
[#127] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #125

Oj, ja bym się nie zgodził. Możliwość rozbudowy to zawsze zaleta, tym bardziej jeśli nie chcemy/nie możemy mieć dodatkowego komputera w domu. A w tamtych czasach komputery były znacznie droższe niż teraz.
I zobacz też, że nawet dzisiaj, gdy komputery są tanie, wyposażenie konsoli w część możliwości komputera to norma (przeglądanie internetu, fotek, oglądanie filmów). A na PlayStation można sobie nawet zainstalować linuksa i używać jak normalny komputer.
[#128] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #127

Faktycznie w ubieglym stuleciu, kompy byly na tyle drogie i niepopularne, ze czesto mozna bylo sobie pozwolic na jedna maszyne, jeden standard....Na szczescie nie zyjemy juz w takich czasach i kazdy ma/moze miec ich na peczki, jesli taka jego wola......Generalnie dzis kompy sa rownie liczne i populane jak sztućce.....
Funkcjonalnosci, ktore daje urzadzenie w standardzie to jedno, a jego rozbudowa hardwareowa, tak by mozna korzystac jak z czegos innego to drugie.
Swoja droga, Linux na PS3 .... dawno usuniety przez Sony, kogos to w ogole interesowalo ? Ani to przydatne, ani uzyteczne bylo.......byle komp z demobilu, za doslowne grosze, jest bardziej praktyczny niz PS3 z Linuxem.....
[#129] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #125

Prawda jest taka, że wbrew założeniom pierwotnym (CD32=konsola) sprzęcik ten stał się bardzo ciekawą i dość popularną alternatywą wobec A1200. Po obłożeniu dodatkami typu ProModule, klawiatura, dysk, FDD miałeś "A1200" z CDROM-em. Oczywiście bez możliwości rozbudowy jak w/w, ale miałeś. Pomimo, że to kompletna partyzantka to dużo osób jednak tak robiło.

Choćby niewiem co pisać, to absolutnie nic nie zmienia faktu, że jako konsola do gier CD32 to niewypał do potęgi "n", co w amigowym środowisku nigdy nie było żadną tajemnicą. Przyczyny były te same co zawsze: słaby hardware, bez żadnych atutów w porównaniu do zwykłych Amig - (tak wiem, ma Akiko, z czego poza tym, że jest, to nic nie wynika) i co się z tym wiąże praktycznie brak jakichkolwiek tytułów mogących konkurować z innymi platformami, w tym z Jaguarem, na którego wyszły np.: Alien v's Predator, Doom lub Wolfenstein 3D. No i tyle, kto był "obecny" w latach 90-tych ten doskonale wie, jak NĘDZNIE wyglądał rynek gier w ogóle na Amidze w porównaniu do czegokolwiek, na czym wtedy grano.

Wpadnijcie lepiej na RetroKompa/LE, zobaczycie Jaguara i ACD32 obok siebie. Będzie można porównać... OK
[#130] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #128

Obstawiam, że z powodów które wymieniłeś Linux na PS to była nisza i jeśli ktoś skorzystał z tego to raczej dla zabawy. Chociaż swego czasu robiono też jakiś superkomputer(y) złożone z wielu PS i obsługiwane przez Linuksa. Ale to też nisza.
[#131] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #130

Kiedy już tak sobie tu dyskutujemy radośnie o Jaguarze, warto wspomnieć o jednym mało znanym i wstydliwym fakcie.

Po upadku Atari pewna firma odkupiła porzucone obudowy Jaguara i pakowała w nie sprzęt dentystyczny. Dość smutny koniec jak na rzecz przeznaczoną do rozrywki.



[#132] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #131

Dość smutny koniec jak na rzecz przeznaczoną do rozrywki.


Obudowa nie służyła rozrywce, tylko gry których CD32 by nie udźwignęła Tańczący banan

Gdyby tak jaguara pomalować, to wypas normalnie :)
[#133] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #131

Podobnie jak mac pomysł

Amiga CD-32 często nie była w pełni wykorzystywana, niestetypomysł
Jest kilka perełek jak chociażby Flink, który na Jaguarze mógłby się ciąć pomysł
[#134] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #133

Jest kilka perełek jak chociażby Flink, który na Jaguarze mógłby się ciąć


Ja wiem, ze Parallax to idiota, ale może moderacja w koncu mogłaby się nim zając. Wiedza zerowa, jedynie obniża poziom każdej dyskusji, w której bierze udział.....
Choć, skoro wszyscy go ingnorują opócz mnie, nikt nie widzi tej wylewającej się z jego słów bezmyślności....


A propos Atari. Ciekawostką jest fakt, że obudowa prototypu Falcona 040 stała się obudową PS2 :)
Sony faktycznie kupiło kilka patentow Atari, m.in. design tej obudowy.

[#135] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #125

Co jest prawdą w przypadku Cd-32 /Flink to JEDYNY chlubny wyjątek w bibliotece gier na te konsole/

Obawiam się, że CD-32 znasz tylko z screenów i Youtube :\
[#136] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #134

Choć, skoro wszyscy go ingnorują opócz mnie


Ja już też go ignoruję od paru dni, tak jest lepiej.
Polecam zrobić to samo.
Szkoda mi tych ludzi co trafią tu przez google i będą jego bzdury czytać.
[#137] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@BULI, post #135

Hahah, jako gracz, niestety, miałem przyjemnośc nie raz i nie dwa z tym cholerstwem.
Moze Ty pokazesz jakiegos godnego uwagi ex'a na Cd-32 ? :)

Tylko prosze mi tu nie pisac o Chaos Engine czy Tower Assault. To swietne /grywalnosciowo/ gry, prezentuja technicznie poziom wczesnego Snesa. I choc dla mnie , The Chaos Engine to jedna z najwspanialszych gier ever, wersja CD-32 nie prezentuje niczego ponad to co jest w wersji na A1200 czy Snes'a. Poprosze o showcase, ktory zwali mnie z nog.
Jesli masz marne pojecie o Cd-32 , ulatwie Ci. Nie znajdziesz :)
[#138] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #134

Widzisz, bo nie bierzesz pod uwagę tego, że jak by gra była źle np. przeportowana, to mogła by się np. ciąćpomysł Po prostu nie jestem tak ograniczony pomysł

Ja zdania nie zmienię i nadal twierdzę, że Amiga CD-32 była najlepszą w tym czasie konsolą do gier pomysł
Ale żeby tak stwierdzić, to trzeba mieć styczność z różnymi konsolami w tym i z CD-32OK
[#139] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #137

Sokojnie, wyłącz na chwilę potok słów, i posłuchaj- piszesz o Flinku a założę się, że nie grałeś w niego na CD32! i tylko tyle :)
[#140] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@BULI, post #139

Gralem, nie raz :) Choc nigdy nie skonczylem, nie byla moja - oryginal /na CD32/jest wart mala fortune dzisiaj /100+ GBP/, i praktycznie jest niedostepny ...Wiem, ze z emulacja to nie problem, dla mnie jednak emu jest nie do przyjecia....Swoja droga, ciekawe ile osob w Polsce widzialo ta gre w oryginalnym wydaniu :)
Inna sprawa, ze skonczylem Lomax'a ba, wrecz porownywalismy kiedys ta gre konsola przy konsoli, z Flinkiem...../cd32 vs psx/. Polecam kazdemu, kto twierdzi, ze CD-32 jest niezla, zrobienie takiego doswiadczenia :)
[#141] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #140

No to różnimy się znacznie w ocenie tej gry.
Owszem grafikę ma świetna, klimat i kilka patentów, ale zdecydowanie nie jest to najlepsza zręcznościówka na CD-32.
[#142] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@BULI, post #141

Ciekawą grą, jak na swoje czasy, bylo "Labirynth of Time" wydane na CD-32 przez EA. Cos a la MYST. Renderowana grafika mogla wtedy robic wrazenie, choc gra zestarzala sie paskudnie. W pewny sensie LoT, obok Microcosm, najefektywniej korzysta z dobrodziejstwa CD w przypadku tej konsoli.....

W przypadku CD-32, moje Top 3 wyglada tak: Speedball 2, Chaos Engine i Tower Assault.
[#143] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #142

Świetna gra i (niedoceniona) na CD32 to Liberation: Captive II.
Bardzo ciekawy i płynny engine.
Wydanie na CD32 jest dużo lepsze od tego na A1200. Na wstępie lepsza grafika (bogatsze tekstury), muzyka i dialogi z CD no i obsługa przez pada CD32, dzięki czemu można było np strzelać 4 postaciami na raz (tego nie można było zrobić w wersji dyskietkowej/HD).
[#144] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@BULI, post #141

nie jest to najlepsza zręcznościówka na CD-32


Ale platformówka chyba tak. Lepszej na CD32 nie widziałem (w sumie na A1200 odpalałem).
[#145] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #144

@Jubi: Ale pojechałeś "sucharem" :) Pisaliśmy o tym już ok. 10 lat temu, i tak jak słusznie zauważył KJB - to nie na obudowie się gra Ile jeszcze tematów pobocznych wrzucisz, aby tylko odwrócić uwagę od meritum? :)



Długo zamierzasz jeszcze uciekać tak od tematu? Odpuściłem Tobie temat 3D, zostawiłem 2D, skróciłem temat do JEDNEGO tytułu. I nadal nic.

JUBI - PAMIĘTAMY.
[#146] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #145

Dla mnie meritum jest fakt, że Jaguar jest na świecie powszechnie uznawany za najgorszą konsolę wszechczasów. I w przypadku Jagauara świat wciąż czeka na przeprosiny.

Być może najbliższe Silly Venture to dobra okazja, aby ktoś w końcu przeprosił za te wszystkie kłamstwa, które promowały Jaguara. Może jego twórcy? Czy doczekamy się przeprosin za karmienie ludzi sloganami które świadomie wprowadzały klientów w błąd co do wydumanej "mocy" owej konsoli?

Czy wręcz przeciwnie, będziesz tam powtarzał kłamstwa o urojonych 64-bitach i wychwalał dwie gry, zapominając o tych, które używały 68000 jako głównego procesora?

Proponuję przed wejściem wywiesić taki plakat:



.
oraz plakat z grami, które obiecywało Atari, a które nigdy się nie ukazały:
.



i slogan:

ATARI - PAMIĘTAMY TWOJE KŁAMSTWA.
[#147] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #146

Swoja droga, przez kogo uważany jest Jag za najgorsza konsole wszechczasow ?
Szczerze, nigdy i nigdzie sie z takim stwierdzeniem nie spotkalem.
Oczywiscie, Jaga dotyczy wiele niepochlebnych opinii, aczkolwiek jak pisalem wczesniej, Jag jest kultowa maszynka i raczej obecnie jest poszukiwany przez graczy czy kolekcjonerow.
[#148] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #146

Czytając to co napisałeś i ponownie nie odnosząc się do pytania które pada tu (nie tylko ode mnie) po raz chyba 30-ty odpowiadam za Ciebie - NIE MA TAKIEJ GRY NA CD-32 która miażdży JAGUARA, zrobiłeś z siebie publicznie idiotę i nie potrafisz z tego wyjść z twarzą. Tak pilnie "studiowałeś" co napisałem, a nie potrafiłeś podać jednego tytułu na CD-32, który potwierdziłby przypisywaną przez Ciebie wyższość CD-32 nad Jaguarem. Myślisz że ludzie tego nie widzą? Jak sądzisz, co myślą o Tobie?

Dla mnie jesteś mentalnie małym dzieckiem, które nie rozumie co się do niego mówi. Nigdy nie twierdziłem że JAGUAR był najlepszą konsolą nowej generacji, być może był jedną z gorszych, ale nie było tam w niej CD-32 (niestety). Trafia Ciebie przysłowiowy szlag, że JAGUAR POJAWIŁ SIĘ TAM, GDZIE CD-32 NAWET NIE ZAJRZAŁA. Nie udowodniłeś nikomu na forum, że CD-32 BIJE NA ŁEB JAGUARA, bo nawet nie znasz się na HW obu tych konsol. "Ktoś gdzieś coś napisał, ktoś gdzieś coś powiedział"... Dlatego podanie konkretnego tytułu gry (skoro dane techniczne Ciebie nie przekonują) rozwiązałoby problem.

Straciłem już nie godziny, a dni na rozmowę z typowym trollem. Pamiętaj jednak, że będę tutaj zaglądał aby zobaczyć czy nie palnąłeś podobnej głupoty. Na szczęście są na tym forum jeszcze inni, którzy powiedzą Tobie dokładnie to samo. Ciekaw jestem tylko czym zajmujesz się w środowisku Amigi? Tworzysz coś? Kodujesz? A może organizujesz jakieś imprezy? Czy Twoja rola sprowadza się jedynie do piep**enia głupot na forach i uciekania od niewygodnych pytań?

Tak więc doszliśmy do meritum - JAGUAR to badziew, ale na CD-32 nie ma ani jednej gry, która wyświetlałaby więcej kolorów, miała więcej klatek animacji na sekundę, zrywała przysłowiowy "beret". Jakie jest słowo gorsze od badziew? ultra badziew? :)
[#149] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #147

Słuchaj, czasami bawią się na necie ludzie, tworzą nawet filmiki i mówią że jakaś tam konsola jest najgorsza wg nich, albo robią głosowanie jak te:

http://www.oocities.org/henrye4/feature3table.html

W większości jednak nikt nie bierze CD-32 na ruszt, bo ta konsola nigdy nie była zestawiana z konsolami nowej generacji - JAGUAR'a zestawiano z 3DO, Sega Saturn, a później nawet z PSX czy Nintendo 64.

Co do niewydanych gier to tutaj przypisywanie oszustwa ATARI jest po prostu idiotyzmem. To prawda że wiele gier się nie ukazało, ale nawet pod zdjęciami są wymienione KONKRETNE firmy które miały je zrobić. Część ukazywała się wyłącznie nakładem firmy ATARI, część "poza" (Rayman, Zero 5...). Nastawiano się na wielki sukces, o wiele większy niż początkowe liczby sprzedaży na rynku USA - nie był on jednak katastrofalny, jak kolega JUBI próbuje ciągle insynuować. Firma Atari przetrwała z Jaguarem do roku 1996 roku (wydawała jeszcze gry na niego), skoro nie zarabiała nic na tej konsoli to z czego żyła? Ze sprzedaży małego Atari? ST? Falcona? Jeśli tak, to czemu Amiga nie przetrwała te 2 lata dłużej? Komputery przestały się sprzedawać? Czyżby jednak ta "porażka" jak napisałeś (XL/XE, ST/STe, Falcon) pomogła jednak Atari przeżyć aż 2 lata dłużej? Oczywiście te pytania są czysto ironiczne, ale muszę się jakoś dostosować do "dyskutanta".

Wracając jednak do niektórych gier które nie były wydane - jedna z nich na samym dole obrazka "wklejonego" przez JUBIego została wydana pod inną nazwą - Checkered Flag (już w 1994 roku). Druga z nich która także widnieje jako "przekreślona" to Robinson's Requiem. Ukazała się ona 2 lata temu nakładem firmy SONGBIRD PRODUCTION (USA):



Resztę ciężko mi rozpoznać bo screeny są słabej jakości. No i znowu wciągnąłem się temat poboczny, a KILLER APPA NA CD-32 KTÓRY MIAŻDŻY JAGUARA - JAK NIE BYŁO, TAK NIE MA :)

To skoro nie ma fullscreenowych FPS'ów w stylu:

- "WOLFENSTEIN 3D" (Wolfenstein 3D for the Jaguar is definitely one of the best (if not THE best) versions of this game. The graphics were updated on the Jag, which you can clearly see. The framerate is spectacular as well. It's very quick moving.)

- "DOOM"

- "ALIEN VS PREDATOR"

Albo platformówek 2D w stylu "RAYMAN'a"

To może coś w stylu:

"ZERO 5"
https://www.youtube.com/watch?v=6IjRir-2KMM
https://www.youtube.com/watch?v=VdXqNSnrAOo

"BATTLESPHERE"
http://www.youtube.com/watch?v=uCg9o65RynQ

"PHASE ZERO"
http://www.youtube.com/watch?v=2OPcFdkj0GU

TEMPEST 2000
http://www.youtube.com/watch?v=fWW6CYaaBek

Ok, spadam spać :D Mam prośbę do forumowiczów - jakby JUBI zapomniał podać tego killer appa na CD-32 co miażdży Jaguara to napiszcie to za mnie :D Z góry dziękuję i stawiam browara na najbliższym party ! :)

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 00:32:31 przez greymsb

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 00:34:50 przez greymsb
[#150] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #149

Kolego to już dawno zrobiło się nudne, mógłbyś przestać w kółko klepać to samo i prowokować dyskusje szczególnie na tak wyśrubowanym poziomie?!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem