[#181] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Ender, post #179

Spojrzałem, i co z tego wynika?

http://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_500

"was the first low-end Commodore Amiga 16/32-bit multimedia home/personal computer. "

tak samo zresztą, jak Atari ST (sixteen-thirty two).

16/32-bit a 32-bit to jednak różnica, jeśli twierdzisz inaczej, uzasadnij.
[#182] 20 rocznica premiery Amigi CD32
A za chwilę wkroczy moderator i rozgoni rozognione towarzystwo z Hi-toro i Atari ;)
[#183] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #181

M68000 to 32-bitowy procesor z 16-bitową szyną danych. Jak dla mnie to coś więcej niż 16-bitowy, podobnie jak M68020 EC to 32-bitowy procesor z 24-bitową szyną danych, czyli ta sama rodzina i coś więcej niż 24-bitowy procesor. Nie jestem ekspertem, ale szyna danych to nie jest chyba jedyny i najważniejszy element określający jaki to tym procesora? Zresztą przyjęło się mówić o A500 jako o 16-bitowcu, niech tak będzie mi tam rybka. Dla mnie ten proc to 32/16 bit.
[#184] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Ender, post #183

16 bit szyna danych = szesnastobitowiec...........
Wlasnie dlatego 386sx to 16-bit i zadne mydlenie oczu tu nie pomoze.....
[#185] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #184

No to wychodzi na to że A1200 to 24bit ?
Ja uważałem ją za 32 bit...
[#186] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #178

No to patrz na Wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/FM_Towns_Marty

80386SX nie ma 16 bitowej magistrali adresowej (wikipedia kłamie, internet kłamie, trzeba sprawdzać źródła w kilku miejscach, a nie tylko wybierać wygodne odpowiedzi), a 24-bit tak jak motorolka EC020. Dwa, ma wbudowany MMU i jest możliwe i tak zaadresowanie 4GB pamięci. Ma większy minus, a mianowicie 16-bit magistralę danych. Ale wszystkie rejestry i cała pozostała architektura pozostaje 32-bitowa. MC68000 też ma magistralę adresową 24-bit (bo inaczej bez tricków nie zaadresowałaby tych 16MB). MC68000 vs MC68EC020 różni się paroma instrukcjami dodanymi, cache i VBR (tak jak w 68010), możliwością mnożenia i dzielenia 64 bitowych operandów (ale nie czyni to z niego 64-bitowego proca).
MC68020 jest w pełni 32-bit procesorem z szyną adresową i danych 32-bit, MC68EC020 jest 32-bit procesorem, ale z obciętą magistralą adresową. Więc jeżeli 386SX nie jest 32-bit procesorem to EC020 też nie jest. Zależy jakiej klasyfikacji się używa.
Żeby bronić Amigi, najpierw musisz ją dobrze poznać i nie iść w zaparte.


Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 23:31:24 przez flops
[#187] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@flops, post #186

Czytaj tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/16-bit

https://en.wikipedia.org/wiki/16-bit#The_16.2F32-bit_Motorola_68000_and_Intel_386SX

Są to procesory zazwyczaj klasyfikowane jako 16-bit, aczkolwiek z pewnymi zastrzeżeniami.

Zależy jakiej klasyfikacji się używa.


I tu się zgadzamy. Ja uznaję klasyfikację, według której zarówno 68000 jak i 386SX to procesory 16-bitowe.


Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 23:43:38 przez jubi
[#188] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #185

No to wychodzi na to że A1200 to 24bit ?
Ja uważałem ją za 32 bit...


szyna danych jest 32bitowa, szyna adresowa 24bitowa procesora EC020, oto chyba chodzilo michalmarek77, wiec chyba dobrze uwazales :D

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 23:41:28 przez gx
[#189] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@gx, post #188

Jeszcze z ciekawostek na temat CD32: Motorola chwaliła się, że jej procesor jest wykorzystywany w tej konsoli, pierwszej 32-bitowej konsoli na świecie.

Poniżej oryginalny press-release Motoroli z 1993 roku:

MOTOROLA'S 68EC020 MICROPROCESSORS BRING THE POWER OF 32-BIT PROCESSING TO COMMODORE'S AMIGA CD32 GAME MACHINE

AUSTIN, Texas, Sept. 10 /PRNewswire/ -- Motorola's (NYSE: MOT) High Performance Microprocessor Division today announced that its 16-MHz 68EC020 embedded control microprocessor provides the processing power for Commodore Business Machine's new Amiga CD32, the industry's first 32- bit game console with a double-speed CD-ROM drive.

Motorola's 32-bit 68EC020 works together with Commodore's Advanced Graphics Architecture(TM) chipset to create arcade-quality video games, displaying 256,000 colors on screen, with a total palette of 16.8 million colors.

"With the introduction of the Amiga CD32, Commodore is raising the standards of consumerized computing to a new level, providing integration of music, movies and video game capabilities with unparalleled levels of quality ,performance and price," said Jim Reinhart, Motorola's manager of M68000 marketing and applications. "The robust processing capabilities of the 68EC020 make it an ideal microprocessor for graphically-based products such as the Amiga CD32."
Motorola's 68EC020 provides all the processing power of the powerful 68020 yet its features are streamlined, making it ideal for embedded applications such as the Amiga CD32. For example, the 68EC020's 24-bit address bus, as opposed to the 68020's 32-bit bus, enables reduced chip-size and therefore lower costs. The 68EC020 also contains a 32-bit data bus and an on-chip instruction cache to provide dramatically increased performance over 8- and 16-bit microprocessors.
Other performance features of the 68EC020 include advanced bit manipulation capabilities that provide multiple bit shift operations in a single instruction cycle. This feature greatly simplifies and accelerates the bit operations required in graphics processing and optical recognition applications, thus making it the ideal microprocessor for the Amiga CD32.
Similar in appearance to other CD game consoles, the Amiga CD32 includes a hand-held, eleven-button game controller and connectors for standard Amiga mouse, joystick and keyboard. The Amiga CD32 is also easily connected to a television set composite monitor or SVHS video monitor. An optional MPEG module allows software developers to incorporate video, movie segments and television-like backgrounds into their applications.
Available immediately, the Commodore Amiga CD32 will be priced competitively with the price of 16-bit game systems.
Having 1992 worldwide sales of $4.5 billion, Motorola's Semiconductor Products Sector is the largest U.S.-based broad line supplier of semiconductors, with a balanced portfolio of more than 50,000 devices. Motorola is one of the world's leading providers of electronic equipment, systems, components, and services for global markets. Products include two-way radios, pagers and telepoint systems, semiconductors, defense and aerospace electronics, automotive and industrial electronic equipment, computers, data communications, and information processing and handling equipment.
Motorola was a winner of the first Malcolm Baldrige National Quality Award in 1988, in recognition of its superior company-wide quality management process.
NOTE: Advanced Graphics Architecture is a trademark of Commodore Business Machines.
-0- 9/10/93
/CONTACT: Sally Winship of Cunningham Communications for Motorola, 617-494-8202 (editorial) or; Sue Cozart of Motorola, 512-891-2134 (reader)/
(MOT CBU)





Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 00:07:39 przez jubi
[#190] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@gx, post #188

Moim zdaniem Falcon030 i Jaguar to bylo naprawde mocne wejscie w lata 90, ale niestety odejscie z rynku. Commodore troche przysnelo w koncu lat 80 . Jaguar mogl spokojnie konkurowac z dosc drogimi i mocnymi 486DX/SVGA/SB16 w temacie gier...
[#191] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #163

Ten obrazek z "failure" pokazał się na stronie fb MagazynuAmiga, za co już go nie lubię.
Fanatykom mówimy NIE!
[#192] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #154

StarGate Rulez! :)
[#193] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@gx, post #190

Zabrakło softu, a dupiaty win95 robił kasę. Marketing i kapitalizm zwyciężyły..
[#194] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #193

Podsumowując: Amiga rulez! Atari suxx OK
[#195] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #194

Szmatarowca wal z gumowca
[#196] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Diabeł, post #195

szmatarowca wal z gumowca


Gratuluję poziomu forum.

Widziałem też profil Amigi Magazyn na FB. Cytaty:

Prawdziwi mężczyźni używają Commodore.
Dzieciaki - Atari.


The year 1993 is also the birth year of yet another game console. It's well remembered for marketing based on lies and false claims of its supposed "64-bit" power, when in fact most of its games were laughable at best. It tried to conquer 3D gaming world with its limited hardware, but failed miserably.


Chciałem nawet pograć na Atari ST w ramach przyjaźni atarowsko-amigowiej,
ale za cholerę nie dało się na tym złomie nic uruchomić.


Te same obrazki co na forum...

No i ciekawostka - obrazek:



A nad logo nad literką G...

Gratuluję społeczności Amigi takiego człowieka. To już chyba wiem czym zajmuje się JUBI. Jedno słowo nasuwa mi się na usta - żenada.

Miło wiedzieć, że po tylu latach, mając dobrze 30+ (albo i więcej) na karku "Atari" dla niektórych z Was to badziew, złom, a ich użytkownicy to "szmatarowcy".

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:10:44 przez greymsb
[#197] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #196

greymsb


Prowokujesz, prowokujesz i chyba w końcu się doczekałeś własnej diagnozy. Wiesz, ile razy w tym wątku próbowałeś mnie obrazić?

Człowieku, Tobie potrzebny jest egzorcysta.


Tobie przydałby się specjalista od dobrego wychowania ze specjalnością "jak zachować się na forum publicznym". Mentalnie i emocjonalnie zatrzymałeś się na poziomie rozwydrzonego 15-letniego fanboja atari w stylu Krzysia Kubeczko. Wklejasz tu bezwartościowe linki i cyfry których nie rozumiesz i których nikt tu nie chce i nie potrzebuje, wyjeżdzaż ze swoimi mądrościami na temat Atari ST które są tu ni przypiął ni przyłatał, ośmieszasz siebie i innych zakompleksionych wieloletnią dominacją Amigi atarowców.

Jedynym twoim celem jest wykazanie, że Atari NIE było badziewiem, co ci się nie udaje, dlatego wierzgasz nóżkami i próbujesz obrażać ludzi. Jakakolwiek społeczność może się tylko wstydzić takiego sympatyka.

Możesz być dobry jako organizator czegoś, ale jako człowiek pokazujesz tylko, że najprawdopodobniej pochodzisz z nizin społecznych i twoim naturalnym środowiskiem jest sąsiedztwo budki z piwem lub trzepaka, bo do budki z piwem trzeba mieć więcej niż 15 lat. Tyle nam pokazałeś o sobie w tym wątku.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:20:01 przez jubi
[#198] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #197

Pokaż mi JEDEN cytat (GDZIEKOLWIEK) gdzie nazwałem Amigę "badziewiem", "złomem" itd. - JEDEN. I to przez CAŁY OKRES BYCIA NA SCENIE. Jesteś z GOOGLE "Za Pan Brat" więc powinieneś je znaleźć bez problemu. Abyś nie marnował zbyt wiele czasu odpowiadam - nie ma takiego. Nigdy nie napisałbym czegoś takiego bo to jest poziom "szczyla". Rzeczy typu "Amiga rulez!", "Atari suxxx" (i na odwrót) można było robić mając 15 lat, a nie 30+. Język był adekwatny do poziomu jaki prezentowałeś obrażając wszystkich atarowców (już nawet nie tych co mają Jaguara). Widać że mentalnie nie wyrosłeś z bycia nastolatkiem. Mamy rok 2013 - tak dla przypomnienia.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:37:03 przez greymsb
[#199] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #198

Nie obrażałem atarowców ani żadnej innej osoby. Pisałem o sprzęcie, o jego kampanii marketingowej itd. Nigdy o osobach.

Natomiast ty sobie policz, ile razy pisałeś o mnie jako o osobie. I co pisałeś. Może to ci uświadomi, jaki poziom dyskusji prezentujesz. Poziom szamba.
[#200] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #199

Oczywiście, masz rację:

ośmieszasz siebie i innych zakompleksionych wieloletnią dominacją Amigi atarowców.


A to niby co ma być? Zakompleksionych? "wieloletnią dominacją"? Czy Ty już naprawdę na głowę upadłeś? Jak można tutaj użyć innych słów? To Ty ciągle wspominasz, jakie to Atari było "G". Gdzie ja napisałem że Amiga to badziew? Przecież naturalną rzeczą jest, że skoro jest rzesza fanów danego sprzętu to Twoja "zajadliwość" nie może się podobać.

To nie Ty prowadzisz profil Amigi Magazyn? Czemu cała treść tego profilu, jest pisana Twoim językiem, są wklejane te same zdjęcia? I komentarze:

Chciałem nawet pograć na Atari ST w ramach przyjaźni atarowsko-amigowiej, ale za cholerę nie dało się na tym złomie nic uruchomić.


To nie Twój? A kto to pisał?

Albo ten:

Prawdziwi mężczyźni używają Commodore.
Dzieciaki - Atari.


???

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:44:33 przez greymsb
[#201] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #200

Czy ty potrafisz w ogóle oddzielić treść rozmowy od osoby dyskutanta? Dorosłe osoby potrafią.

Prawdziwi mężczyźni używają Commodore.
Dzieciaki - Atari.


Doskonale potwierdzasz ten cytat, który w zamierzeniu miał być tylko żartem. Tymczasem okazał się smutną prawdą.

Umniejszanie wartości oponenta jako osoby za pomocą epitetów które posyłasz pod moim adresem nie zastąpi braku argumentów. Skup się na argumentach, a nie na interesowaniu się moją osobą. To cię prowadzi w ślepy zaułek i nijak nie przybliża do obalenia argumentów, które cię tak uwierają.


Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:55:25 przez jubi
[#202] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #191

Dokładnie, każdy fanatyk psuje nam zabawę i robi obciach jakich mało.
[#203] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #201

chciałem nawet pograć na Atari ST w ramach przyjaźni atarowsko-amigowiej, ale za cholerę nie dało się na tym złomie nic uruchomić.


Trudno oddzielić treść od dyskutanta. ŻENADA, wstyd i przygnębienie.

Publicznie zwracam się do Ciebie o przytoczenie jednego cytatu, gdzie użyłem słowa obraźliwego do jakiegokolwiek modelu AMIGI, tym samym obrażając jego społeczność.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:56:22 przez greymsb
[#204] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Ender, post #202

A ja uważam, że temat powinien zostać zamknięty, bo do niczego nie prowadzi .
[#205] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #203

Mam dla ciebie jedną poradę, naprawdę dla twojego dobra.

Wystarczająco się już tu ośmieszyłeś, wystarczająco nadszarpnąłeś swój publiczny wizerunek. Najlepiej będzie, jeśli przestaniesz pisać. Z każdym kolejnym wpisem coraz bardziej się pogrążasz i wystawiasz sobie wątpliwe świadectwo. Po prostu przestań tu pisać, dla swojego własnego dobra.
[#206] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #205

O mój wizerunek się nie martw. Wyobraź sobie że nawet Twoi koledzy z forum piszą do mnie na mail'a, że są zażenowani Twoim fanatyzmem. Być może nadszarpnąłem swój wizerunek dając się wciągnąć w rozmowę z Tobą - to tyle.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników Amigi i do zobaczenia na RetroKomp 2013 / LOAD ERROR Party 2013 !
[#207] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #206

Proponuję jakieś cywilizowane zakończenie sporu. Obaj mamy swoje argumenty i widać, że nie przekonamy się wzajemnie. Co nie znaczy, że musimy się mieszać z błotem jako osoby. W końcu jesteśmy dorośli.

Co ty na to?
[#208] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #196

Miło wiedzieć, że po tylu latach, mając dobrze 30+ (albo i więcej) na karku "Atari" dla niektórych z Was to badziew, złom, a ich użytkownicy to "szmatarowcy".


A przepraszam bardzo, to z wiekiem atari "nabiera" niezawodnosci i polepsza mu się konstrukcja, mozliwosci i wydajnosc żeby nie nazywac tego badziewiem?

I jak nazwac takiego czlowieka ktory wchodzi na konkurencyjne forum, robi bałagan, wylewa gorzkie żale, wywleka atrakcje rodem z pudelka jak to z tym obrazkiem Amiga i napisem Jubi/Amiga nad literką G, pisze wytłuszczonym drukiem jaka to żenada to forum i jego uzytkownicy?
[#209] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #207

Jubi, jestem bardzo MILE zaskoczony. Każdą rękę do zgody przyjmuję. Proszę tylko o jedną rzecz - bądź powściągliwy w swoich wypowiedziach o "Atari". Pamiętaj że za każdym epitetem typu "badziew", "porażka", "złom" itd. kryją się ludzie, sympatycy komputerów retro. Czy to Atari, czy to Amiga wiąże się ze wspomnieniami. Reaguję emocjonalnie na tego typu wypowiedzi, bo tak jak dla Ciebie Amiga tak i dla mnie Atari to kawał mojego życia. Nigdy nie napisałem o Amidze w podobny sposób, ani o żadnym innym komputerze retro.

Kto by pomyślał, że w 2013 roku nadali będą fani retro sprzętu, będą powstawały nowe gry, dema, programy użytkowe... No i imprezy im dedykowane? Cieszmy się z tego.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 11:57:51 przez greymsb
[#210] Re: 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #166

Flink byl gra stricte amigowa . Wersja Mega CD to konwersja

Może miał być, ale najpierw został wydany na SEGA MD/Genesis w 1994, nie znalazłem czy wersja MEGA CD została wydana równolegle, ale wersja na CD32 została wydana 1995!

Na dodatek Flink nie ma jak twierdzisz 256 kolorów na CD32 tylko dokładnie tyle ile na SEDZE czyli max 64 (w praktyce coś około 50), co tym bardziej wskazuje na kunszt twórców, bo gra wygląda naprawdę świetnie OK
Nawet wielkość/pojemność gry na amidze (bez audio tracków) to mniej więcej pojemność karta SEGI.

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 12:03:20 przez BULI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem