[#61] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@KJB, post #59

Jedyna gra, ktora moze stawac w szranki z Rayman'em na Jagu to Flink /USA The Misadventures of Flink/. Swietna gra pod kazdym wzgledem i faktycznie cos co mozna nazwac killer appem na CD-32.
Diament w bibliotece gier na CD-32.

Wydane pozniej "Adventures of Lomax" na PSX to mniej wiecej /znacznie lepsza/ przerobka powyzszej gry, osadzona w swiecie Lemmingow - wszak Psygnosis i wszystkie marki tej firmy naleza do SCEI.....
[#62] 20 rocznica premiery Amigi CD32
SNES to konsola oparta na niemalze lekko przerobionej wersji 8-bitowego procesora 65C02 , ktora miazdzyla 32-bitowe CD-32.....

bity w swiecie konsol nie znacza nic od pierwszej wojny - VCS vs intelliision :) 8bit vs 16bit .... w latach 70-tych.......
[#63] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #61

Jak dla mnie dla CD32 to Super Stardust jest najlepszy. Jest taka na Jaguara?
[#64] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #61

Ładna ta gra, nie znałem jej.
[#65] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #55

CZEKAMY

greymsb - dam ci jedną radę :D z jubim się nie rozmawia. Można raz, lub dwa coś się spytać, ale to nic nie da. On działa wg. zasady - JA mam rację i koniec . :D
[#66] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #64

Proponuję zakończyć waśnie. Co by nie mówić Jaguar, CD32 i kilka innych konsol jest już historią. Sądzę że nie potrzebne są nam kolejne spory o tym co jest lepsze lub gorsze i tak do niczego nie dojdziemy i nic nie zmienimy. Każdy ma prawo do swojego gustu i wątpię aby to się zmieniło po kilku "ognistych" postach.
http://www.youtube.com/watch?v=FX9cCegEsDA - jak widać na dżaguara są gry kiepskie, zwyczajnie średnie i bardzo fajne.
Co do kilerappów na cd32:
Flink (wspaniała platformówka)
Alien Breed Tower Assault (port pc miał tylko kilka etapów, czy były inne porty nie wiem)
Microcosm (ładne animacje, ale nie mój typ gier)
Defender of the Crown2 (przyjemna strategia)
Liberaion (jak się lubi rpg+fps)
Kid Chaos i generalnie inne genialne platformówki ale wersja AGA+intro+ tracki CD to trochę za mało
[#67] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Gżegżółka, post #66

Flink to jest gra, która przewyższa Raymana pod każdym względem pomysł I grafika i muzyka, ale przede wszystkim grywalność pomysł Chociaż Superfrog nie daje żadnej grze szans za sprawą super grywalności, której na próżno szukać w Raymanie pomysł Kilka niesamowitych światów jakże odmiennych od siebie okrashone świetną muzyką i bajeczną grafiką pomysł Rayman nie powiem fajna gra, ale duuuuuużo jej brakuje do Flinka, a jeszcze więęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęęcej do Superfroga pomysł
Myślę, że sprawa jest już jasna i klarowna dla tych co mieli wątpliwości pomysł
[#68] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #67

hahaha, nie jestem w stanie pojac jak mozna byc takim skończonym idiotą :)

Flink technicznie to zupelnie inna liga. Rayman 65k kolorow, 60 fps, etc.....
Flink to 256 kolorow i maksymalnie 25 fps, z licznymi dropami animacji....
Warto sprawdzic wersje na Sega Mega CD, - komus wersja z tej konsoli moze przypodobac sie bardziej niz wersja z Cd-32. Grywalnosciowo /artystycznie takze/ jednak jest EPIC, wiec chocby dla tej gry warto nawet dzis kupic CD-32.

Adventures of Lomax pokazuje jak ta gra powinna wygladac - 60 fps, 3d glebia poziomow, 32k kolorow, etc....Ciekawostka jest fakt, ze na Jagu mozliwe byloby zrobienie tej gry w wersji 1:1 z PSX, na CD-32 bylby poziom Flinka, w max 3fps :)
[#69] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@Gżegżółka, post #66

Proponuję zakończyć waśnie. Co by nie mówić Jaguar, CD32 i kilka innych konsol jest już historią.


Zgadzam się. Tym bardziej, że jak widać i tak trudno byłoby wypracować wspólną opinię.

Podsumowanie z mojej strony jest następujące. Aby nie było, że chcę komuś narzucić moją opinię to napiszę czym były obie konsole dla mnie.

Dla mnie CD32 jako konsola była taka sobie, odziedziczyła słabości A1200 i co więcej nie była w pełni wykorzystywana przez gry. Miała natomiast niespotykaną wśród konsol zaletę rozbudowy. Można było dołożyć stację dyskietek, dysk twardy, ram, koprocesor czy nawet później wymienić procesor na szybszy. Do tego oczywiście podłączyć klawiaturę i myszkę i używać nie tylko do gier ale i do wielu programów użytkowych jak normalny komputer.

Dla mnie Jaguar natomiast był mocniejszą konsolą, znacznie szybszą w grach 3d, z dużymi możliwościami. Niestety również ta konsola nie była w pełni wykorzystana.

To tyle mojego subiektywnego podsumowania.
[#70] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #69

Mniej wiecej dokladnie tak bylo....
CD-32 to raczej baza do przerobienia tego ustrojstwa na mniej lub bardziej uzyteczny komputer wyposazony w CD-Rom. Konsola sensu stricte - raczej nie, choc dla fanow klasycznych amigowych gier /nie oczekujac niczego ponad to co oferowala A500/ gola A1200/ fajna sprawa.....
Jaguar. Ciekawa konsola z niewykorzystanym potencjalem. Ma kilka gier , dla ktorych warta jest zainteresowania nawet dzisiaj.
[#71] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #70

Wasze osobiste opinie są niewątpliwie...wasze, ale jeśli o mnie chodzi, to najbardziej lubię sprawdzone, udokumentowane informacje, najlepiej z kilku źródeł.

Dotarłem do ciekawego źródła którym warto się podzielić, bo rozwiewa jeden z mitów które wygłaszał tu kolega od Jaguara, mianowicie mit lepszych wyników sprzedaży. Źródłem tym są dokumenty samego Atari, więc raczej ciężko mówić o stronniczym źródle, co najwyżej na korzyść Atari, "Atari Corporation Annual Report":

http://google.brand.edgar-online.com/EFX_dll/EDGARpro.dll?FetchFilingHTML1?ID=261582&SessionID=PwW3W68chGZucz7


"From the introduction of Jaguar in late 1993 through the end of 1995, Atari sold approximately 125,000 units of Jaguar. As of December 31, 1995, Atari had approximately 100,000 units of Jaguar in inventory"

Jak widać, przez dwa lata, do końca 1995 sprzedało się tylko 125tyś. Jaguarów, a kolejne 100 tysięcy zalegało magazyny.

Dopiero późniejsze drastyczne wyprzedaże i przeceny pomogły w wyczyszczeniu magazynów z tego chłamu. Ale niech mi nikt nie mówi, że jeśli ktoś już po przecenach, w 1996, gdy na ryku królowała Playstation, kupował Jaguara, to kupował go jako wymarzoną, topową konsolę. Nie, Jaguary kupione w 1996 i później można zaliczyć co najwyżej do rzeczy, które ludzie kupowali jako retro-kurioza, z ciekawości, albo po prostu tylko dlatego, że były tanie jak barszcz.

Jak wiemy, firma Commodore upadła w kwietniu 1994. Zakładając, że między wrześniem 1993 a kwietniem 1994 jest pełne 8 miesięcy, Commodore zdążyło sprzedać w tym czasie 100tys. CD32. Jaguarów w trzykrotnie dłuższym czasie listopad 1993 - grudzień 1995 sprzedało się tylko 125 tysięcy. BARDZO SŁABO.

CD32 - 8 miesięcy - 100tyś. sztuk
Jaguar - 25 miesięcy - 125 tyś. sztuk

Jaguar sprzedawał się trzykrotnie słabiej niż CD32.

To kto miał lepszą sprzedaż? "Lepsza" końcowa sprzedaż Jaguara wynika tylko z tego, że naprodukowano go tak dużo od razu, że zalegał magazyny. Czy gdyby wyprodukowano go 500tys. i sprzedano później pozostałe 400tys. po złotówce, to też atarowcy hełpiliby się "wielką sprzedażą"? To była po prostu wyprzedaż, czyszczenie magazynów, ja nie nazwałbym tego "lepszą sprzedażą niż CD32". Ale każdy sobie powyższe fakty może zinterpretować na swój sposób.

Proszę kolegę od Jaguara o rozpowszechnienie tego wstydliwie ukrywanego faktu na Silly Venture: Jaguar sprzedawał się trzykrotnie słabiej niż CD32.


Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 11:09:12 przez jubi
[#72] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #71

Powyzsze swiadczy jedynie o calkowietej sprzedazy w ciagu trzech lat. Nie ma ani slowa o tym jak wielka sprzedaz byla w poszczegolnych okresach. Rownie dobrze Atari moglo sprzedac te 100k w pierwszym miesiacu sprzedazy :)

Jaguar sprzedawał się trzykrotnie słabiej niż CD32



LOL :)
[#73] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #71

To poszukaj też ile CD32 zalegało w magazynach po upadku Commodore. Oraz jaką część z tych 100 tys. stanowią wyprzedaże.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 11:20:48 przez sando
[#74] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #72

rownie dobrze Atari moglo sprzedac te 100k w pierwszym miesiacu sprzedazy


A Commodore mogło sprzedać 100tys. CD32 w pierwszym dniu. Dopóki nie masz na to dowodów twoje bajanie jest nic nie warte.

Oraz jaką część z tych 100 tys. stanowią wyprzedaże.


To już nie ma znaczenia, te wyniki Jaguara biorą się wyłącznie z ilości wyprodukowanych na zapas egzemplarzy. Gdyby Commodore wyprodukowało na zapas 500tys. CD32, to zapewniam cie, ze te 500tys by sie w koncu sprzedało, choćby i po złotówce.

"Większa" sprzedaż Jaguara, na którą powołują się atarowcy wynikała tylko i wyłącznie z tego, że naprodukowano go optymistycznie na zapas i tyle ile naprodukowano musiało się w końcu sprzedać, bo co mieli z tym zrobić, zakopać na pustyni? Dlatego jako "dowód" na lepszość konsoli ten argument uważam za obalony.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 11:42:40 przez jubi
[#75] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #74

CD-32 sprzedano o 30% więcej jak Jaguara, a tylko o 15% mniej jak PSX w dniu premiery i dwa dni po, ale za to 7% więcej jak Sega Saturn, z tego co pamiętam pomysł
[#76] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #74

Tylko jeśli nie masz takich danych to twoje obliczenia są niemiarodajne. Za czas sprzedaży 100tys CD32 przyjąłeś 8 miesięcy nie mając żadnych danych czy faktycznie 100tys sprzedało się przez 8 miesięcy. Równie dobrze połowa z tych 100tys CD32 mogła leżakować w magazynach, a 1/4 zalegać w sklepach i mogło być to wszystko wyprzedawane już po bankructwie Commodore.
[#77] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@sando, post #76



Nowa gra na Jaguara :)

MJR o Jagu
Kompilacja gierek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 12:25:57 przez michalmarek77
[#78] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #77

Tragedia pomysł To ja już wolę mario pomysł
[#79] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@parallax, post #78

Przy okazji ciekawa recenzja Raymana na Atari Jaguar, napisana przez kogoś, kto kupił go wtedy, w 1995, więc nie można powiedzieć, że tylko z dzisiejszej perspektywy Rayman jest marny:



http://www.vintagecomputing.com/index.php/archives/987/retro-scan-of-the-week-rayman

"While lushly illustrated with a deep color palette, I found the gameplay and the controls a little kludgy (...) I had no motivation to torture myself with a frustrating game."

"When I was a kid, if I couldn't beat a video game, I thought it meant that I was a bad video game player. I thought it was my fault. But years later I realized that the games that frustrated me most were just poorly designed."

To jest ten "hit" Jaguara, czy może raczej kolejny mit rozpowszechniany tylko przez fanbojów Atari z klapkami na oczach, jak wypowiadający się tu wcześniej organizator Silly Venture? Rozumiem, że jest to impreza z założenia promująca wiedzę o Atari i chciałbym, aby promowała rzetelną, historyczną, opartą na faktach wiedzę, a nie propagandę przepuszczoną przez różowe okulary.


Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 14:46:10 przez jubi
[#80] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #79

cherry picking
[#81] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #79

Jeśli jednej osobie nie spodoba się gra, to znaczy że innym też nie? Masz "z dupy wzięte" teorie. Nie jesteś fanem Amigi, jesteś fanatykiem.
[#82] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #79

@jubi: No niestety chłopie, masz pecha, ale jeszcze się wypowiem. Dla mnie jesteś zwykłym trollem, zaślepionym i całkowicie nieobiektywnym. Nie będę komentował Twojej "opinii" o całej serii linii Atari, bo (jak ktoś tutaj słusznie wspomniał) -
Chłopie pomyśl jaką opinię wystawiasz nam wszystkim.
Tylko przez grzeczność nie podałem linka do Twoich wywodów, bo otrzymałbyś miano typowego lamusa, nie chcę aby ktoś się nad Tobą pastwił.

Do tej pory NIE PODAŁEŚ JEDNEJ GRY, KTÓRA POKAZUJE WYŻSZOŚĆ CD-32 NAD JAGAUREM. Myślisz że o tym zapomniałem? Że zmienisz temat i nie ma tematu? NIE! Pytają Ciebie o taką grę już WSZYSCY - i co? I nic ! A zatem... NADAL CZEKAMY !!!

Co do oceny Raymana pod względem grywalności (bo znowu skaczesz z tematu na temat, chodziło o grę która prezentuje możliwości konsoli, ilość kolorów, animację itd, a nie czy komuś się lepiej gra w Raymana czy nie), ale gusta są różne ! Jedni fani CD-32 piszą o Microcosm że to super gierka, drudzy:

Rise of the Robots and Microcosm for Amiga CD32

The CD32 did not have any relevant exclusive titles, but it received some hyped multi platform games. Two good examples are Rise of the Robots and Microcosm. The games are very similar in many points. The graphics were the main marketing point, and both games feature pre-rendered graphics and a lot of video.Today they don't only look, but also play awful. The then nice looking graphics of Rise of the Robots will not make up for the terrible bea'em up it is. Microcosm is nothing but inferior shooting game over a FMV that looks like rectoscopy.


POWTARZAM TOBIE: "TODAY THEY DON'T ONLY LOOK, BUT ALSO *** PLAY AWFUL *** !!! To tak advocem Twojego "lepszego starzenia się gier".

A co do ocen "Raymana" to tak jak wspomniałem - kwestia gustu. Podaję Tobie dla równowagi inne:

http://www.retrogamereviews.co.uk/Product-230/Atari-Reviews/Rayman-%28ATARI-JAGUAR%29

I also highly recommend the original Atari Jaguar version of Rayman to all gamers who like to take on a challenge and who also prefer videogames with a little bit more imagination.

The original Atari Jaguar version of Rayman is excellent, a classic and most certainly a must have for all retro gamers.


http://www.allgame.com/game.php?id=7221&tab=review

Lush, smooth, and beautifully animated -- probably some of the best on the Jaguar.


I takich recenzji jest cała masa ! Mam teraz wyszukać inne, gdzie krytykują Microcosm? Chłopie, co się z Tobą dzieje?

Powtarzam jeszcze raz - POKAŻ NAM JEDNĄ GRĘ NA CD-32 KTÓRA POKAŻE WYŻSZOŚĆ TEJ KONSOLI NAD JAGUAREM !!!

Czy Ty nie umiesz czytać? Jeśli nie podasz mi takiego killer up'a, to dla mnie jesteś zwykłym dupkiem. Skaczesz z tematu na temat i pomijasz pytania. Główna (I JEDYNA !) oś sporu jaka była to WYŻSZOŚĆ CD-32 nad Jaguarem, której nie potrafisz udowodnić ! Nie masz POJĘCIA na temat HARDWARE'u, i nie masz na tyle odwagi, aby podać CHOCIAŻ JEDEN TYTUŁ (Chłopie, ku*wa, JEDEN !!!) który zmiażdży JAGUARA ! Dlaczego ? Bo takiego nie ma !!! Chlapnąłeś głupotę w wątku, myślałeś że nikt tego nie przeczyta. A teraz udajesz (?) idiotę. Żenujące.


Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 15:14:12 przez greymsb
[#83] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #82

Widzę, że kolega atarowiec zniżył się do poziomu szamba, niestety nie mam ochoty za nim tam podążać.

Wszystko co tu napisałem to fakty, poparte odnośnikami do źródeł, nawet wewnętrznych dokumentów Atari. Jeśli ktoś zechce dyskutować na takim poziomie to zapraszam, poziom inwektyw mnie nie interesuje.
[#84] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #83

Jakbyś trochę poczytał to byś wiedział, że mam kontakt zarówno z Twórcą ATARI Nolanem Bushnellem:

https://www.youtube.com/watch?v=tX0zIqfqEUE

Jak też twórcą Commodore 64 oraz Atari ST Shirazem Shivji:

https://www.youtube.com/watch?v=Ke-vu1x16UI

oraz Leonardem Tramielem, synem Jacka Tramiela.

Każdą Twoją bzdurę mogę zweryfikować, ale nie jesteś tego wart. Zwykły FANATYCZNY lamus, który do tej pory nie jest w stanie po 20 prośbach podać chociaż jednego tytułu na poparcie swej tezy. Jeśli ja jestem szambo, to jesteś tym co w nim pływa.

Przepraszam pozostałych za ton, ale naprawdę - wszystko ma swoje granice. Na ostatnim SV poczyniłem kilka gestów względem Was - jeden z nich znajduje się tutaj:

ftp://ftp.untergrund.net/users/ae/partyvideos/sillyventure2012/sv2k12_greetings_part_3.mp4

Dlatego przykro mi, że w swojej społeczności macie takiego (sorry że się powtarzam), ale dupka, który z takimi pokładami jadu wypowiada się o wszystkim co związane z Atari.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 15:24:32 przez greymsb
[#85] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #84

W sumie to naprawdę mi przykro z twojego powodu, podobno organizujesz całkiem fajną imprezę, a tu się publicznie ośmieszasz i zachowujesz jak urażone dziecko.

Zamiast dyskutować z faktami, starasz się mnie obrazić. Po co? A to, co napisałeś teraz jest już po prostu publicznym ośmieszeniem się - Nolan Bushnell został wyrzucony z Atari w 1978 a Shiraz Shivji odszedł około 1990-1991 - żaden z nich nie miał nic wspólnego z Jaguarem.

Mało tego, jest to zupełnie bez znaczenia, bo to nie Atari zaprojektowało Jaguara, o dziwo nawet tak marna technologia jak Jaguar była daleko poza ich zasięgiem. Zrobiła to firma Flare Technology z Wielkiej Brytanii. Tego też nie wiedziałeś? Zamiast czytać fanbojskie strony liznąłbyś może trochę prawdziwej historii i zapoznał się z faktami.

http://en.wikipedia.org/wiki/Flare_Technology
[#86] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #85

Puknij się w główkę :) Tak, z Nolanen Bushnellem i Leonardem Tramielem mogę zweryfikować ilość sprzedanego Atari serii XL/XE, z Shirazem Shivji ST/STe - bo tutaj też raczyłeś się błyskotliwie wypowiedzieć. Tylko dla Ciebie to nie będzie żaden dowód. Bardziej wiarygodny będzie wywód jakiegoś klona @Jubiego.

Mam kontakt z twórcami Jaguar'a - z okazji 20 lecia JAGUAR'a masz szansę ich zobaczyć na Silly Venture 2k13. Oj Ty biedaku, znowu Ci się nie udało.

A jeszcze jedno - myślisz że LEONARD TRAMIEL (Atari Corp.) który był do końca swoich dni nie ma wiedzy co się działo z Jaguarem?

Jesteś zaślepiony do szpiku kości...

No i znowu zapomniałem: PODAJ JEDEN TYTUŁ NA CD-32 KTÓRY MIAŻDŻY JAGUARA I POPRZE TWOJĄ TEZĘ.

JEDEN

Obiecuję Ci że jak to zrobisz ZNIKAM Z TEGO FORUM i nadal będziesz mógł wciskać ciemnotę, i bluzgać na około że Atari to "piece of shit" :) Umowa stoi?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 15:49:29 przez greymsb
[#87] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #86

Większe wrażenie robią na mnie twórcy czegoś, co nie jest wymieniane na listach największych porażek wszechczasów. Wolę historie sukcesów, nie spektakularnych porażek i pośmiewiska całego świata.

Dlatego polecam np. tę książkę, właśnie ją czytam:



To są prawdziwi wizjonerzy, których historię warto poznać, a nie twórcy konsoli której sprzedało się marne 125tys sztuk w ciągu pierwszych 2 lat na rynku. Im szybciej świat zapomni o porażce jaką był Jaguar tym lepiej.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 15:44:18 przez jubi
[#88] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@jubi, post #87

PODAJ JEDEN TYTUŁ NA CD-32 KTÓRY MIAŻDŻY JAGUARA I POPRZE TWOJĄ TEZĘ.

JEDEN.



Obiecuję Ci że jak to zrobisz ZNIKAM Z TEGO FORUM i nadal będziesz mógł wciskać ciemnotę, i bluzgać na około że Atari to "piece of shit" :) Umowa stoi? Radzono mi abym włączył opcję "ignore", ale wierzę, że skoro w medycynie bywały gorsze przypadki to i Tobie uda się wyjść z twarzą. To jest Twoja kolejna szansa - nie zmarnuj jej.

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 16:01:36 przez greymsb
[#89] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@greymsb, post #84

A niech Cie , Grey.....
Sledze od dawna to co robisz, m.in. z Silly Venture, i zawsze kopara mi opada z podziwu....
Moze w koncu w tym roku uda mi sie wybrac :)
[#90] 20 rocznica premiery Amigi CD32

@michalmarek77, post #89

Dziękuję i zapraszam serdecznie :) Ciebie i oczywiście wszystkich, którym Atari nie kojarzy się z "badziewiem" :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem