kategorie: A500, A600, Programy, Sprzęt
[#181] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Daclaw, post #173

Hmm z turbo w starych x86 jest problem. Owszem sa na rynku procesory 8086 taktowane 100 MHz, ale nie wykonuja instrukcji w pelni 32 bitowych. Chociaz przymiarki byly jak bodajze NECe. Wbrew pozorom tamten swiat retro jest bardziej zacofany, karta na ISA z USB to doslownie nowosc ostatnich lat, a i tak pracuje tylko w trybie pamieci masowej i nie obsluguje urzadzen jak chocby joystick czy myszka, mimo sterownikow USB pod DOSa.

Jesli kogos to interesuje to taka A2000 jest wbrew pozorom calkiem niezle pomyslana - dzisiaj mozna wsadzic na ISA karte(sa dostepne w sprzedazy) ze wspolczesnym(w miare) procesorem mobilnym, ukladem graficznym etc. (taki caly komputer na karcie) i miec np. na biurku jeden komputer, jesli ktos nie potrzebuje do najnowszych gier. Co do komputerow retro to owszem sa i karty na magistrale S-100 majace bodajze 486 na pokladzie, ale to jest dopiero rzadki rynek.

Cos mi sie wydaje, ze jesli rzeczywiscie wyjdzie szybka wersja Vampire, ktos w koncu przeportuje emulator PPC(to dopiero bedzie informacja na glowna strone w czasopismach dla programistow ) i bedzie naprawde smiesznie jak to bedzie jedyna "seryjna" karta z PPC w A2000...

Ale nie zgodze sie, ze Vampire to juz widmo kleski dla NG. Nie oszukujmy sie juz teraz kosztuje kilka razy wiecej niz komputer do uruchomienia chocby MorphOSa. Natomiast(moze sie myle) ale ludzie ktorzy kupuja X5000 raczej nie maja problemu finansowego by miec to i Vampire jak ich zainteresuje...

Caly projekt Vampire jest godzien podziwu skoro osiagnieto obsluge AGA na Amidze z ECS, ale zdecydowanie powinni popracowac nad dostepnoscia kart... Chyba, ze ktos wyczuje rynek i pojawia sie nie licencjonowane kopie(albo nawet licencjonowane, skoro sobie nie radza niech to produkuje ktos inny, a oni zajma sie tym na czym sie znaja czyli projektowaniem)...

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 22:29:23 przez pgru2
[#182] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Voyox, post #172

Widzisz, na PC były rozwiązania typu Pentium Overdrive, ale... się nie przyjęły. Bo w przeciwieństwie do Amigi, pecetowcy mieli możliwość kupna lepszej płyty - z UltraDMA 33/66/xx, szybszymi portami, slotami na szybsze pamięci, itd.

Pamiętasz, ile kosztowały karty turbo 68060 do Amigi? No właśnie...
[#183] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

Nie jestem biegły w szczegółach z budowy hardware Amigi. Niech mi ktoś objaśni - po co w Vampire integracja Pauli? Czy któryś z modeli Amigi (dla których jest/będzie przeznaczona karta Vampire) nie posiada układu/układów Paula?
[#184] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@R-Tea, post #183

Pewnie dla tego aby wysyłać dźwięk po HDMI.
[#185] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@R-Tea, post #183

w Vampirze to się nazywa Pamela. siedzi, pije i chrupki
[#186] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@swinkamor12, post #178

Jakoś nie zauważyłem, żeby 080 był 100 razy wolniejszy od 600MHz G4, ale może się czepiam. Owszem, na dzień dzisiejszy Vampir nie jest żadną konkurencją dla świata PC, ale pamiętaj że to stosunkowo świeży projekt, na dodatek tworzony przez hobbystów w wolnym czasie. Minie jeszcze klika wiosen może, ale G4 będzie w końcu wolniejsze.
Z WB na Natami, a w zasadzie dziś na Vampirze to nie znowu takie kłamstwo. Odpal WinUAE na kompie z 2008r i porównaj, czy WB jest na nim aż taki szybki. Dwu-rdzeniowe procki dopiero wchodziły na rynek, a na poprzednikach tak pięknie nie było. W tamtych czasach na niejednej grze ciął mi się dźwięk i inne jaja się działy.
Poczekamy, zobaczymy. FPU w końcu będzie na Vampirze dostępne. Nie wiem w jakiej formie, ale będzie. Co do 3D to rzeczywiście będzie kłopot. Ale jak podstawowe funkcje SAGA będą już hulać- pewnie jakieś podstawy 3D się pojawią. Ciężko rozwijać takie rzeczy, skoro Vampir nie bootuje jeszcze nawet z karty SD.
Co by nie mówić Apollo core czy też ogólnie Vampir to najlepsze co przytrafiło się w naszym amigowym świecie od czasu Blizzardów/Cyberstormów PPC. Projekt rozwija się prężnie i zdobywa coraz większą ilość zwolenników. FPGA tanieje i jest coraz szybsze. Ja tam dopatruję się światła w tym tunelu i w parze z nim nie słyszę stukotu. Bijcie się tu dalej, ja wracam do trzymania kciuków OK
[#187] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@R-Tea, post #183

Teoretycznie układy specjalizowane Amigi zostały przeniesione do Vampira, żeby dźwięk również szedł po HDMI jak i obraz, oraz żeby pozbyć się "wąskich gardeł" Amigi. Układy zostały rozbudowane, znacznie przyspieszone i dzięki temu teraz nie trzeba będzie przepinać źródła obrazu i dźwięku przeskakując z wysokiej rozdzielczości blatu Workbencha do oryginalnych amigowych gier. Poza tym spinając te układy z procesorem Vampir ma pełną kontrolę nad wszystkim. Nie ma już być sytuacji że cała reszta układów nie nadąża za procesorem. Mamy tez obecnie 4MB pamięci CHIP :) W zasadzie to limit 2MB wzrósł chyba do 128MB Fakt faktem Amiga stała się teraz replikatorem portów, czyli takim interfejsem pomiędzy klawiaturą, myszką, stacją dysków a Vampirem. Trochę to smutne, ale innego wyjścia w zasadzie nie było.
[#188] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@kwaku85, post #186

W 2007 jak kupowałem PC to różnica między Athlonem z jednym rdzeniem a dwoma to było 20 PLN.
2008 to już było Core 2 Quad.
Winuae na takim procku jest bardzo szybki i vampire ma do winuae na takim procku bardzo daleko.
G4 proponuję poużywać to się zobaczy różnicę.
Obietnice jak to będzie pięknie z Natami/Apollo/Vampire tośmy już widzieli.
Nie wiele z tego wyszło.
[#189] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@kwaku85, post #186

W 2008 to ja miałem Q8200, Vampir jeszcze dużo krwi będzie musiał wypić zanim zahula tak jak UAE w 2008
[#190] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@swinkamor12, post #188

Natami nie było tylko dziełem Gunnara i dlaczego to padło- to po dziś dzień jest wielką niewiadomą. Ale twierdzenie że niewiele wyszło z Vampire to już lekka przesada. Dla mnie to świetny kawał sprzętu i pewnie nie oferuje jeszcze nawet połowy z tego co może. O ile nie spodziewam się nie wiadomo jakich fajerwerków z samych Vampirów, to standalone powinien być ogromnym przeskokiem. Czy G4 jest taki super? To tylko wykastrowany jednordzeniowy procesor z zegarem 600MHz. Co ma mnie w nim zaskoczyć? Owszem, jest szybszy od PPC w kartach Phase5, nawet więcej niż sugerować może zegar, ale nadal jest to tylko PPC. Procesory z linii 68k są dużo bardziej rozbudowane. jeśli uda się wykręcić Apollo do 150-200MHz i jeszcze co nieco zoptymalizować, to co takiego zaoferuje G4? Większą prędkość wykonania pojedynczej instrukcji, którą akurat będzie potrafił wykonać w jednym cyklu zegarowym?
[#191] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Kilos, post #189

Fakt, może ja faktycznie wtedy jakiś gorszy procek miałem u siebie. Nie pamiętam już dokładnie co było w którym roku na topie. Jednak Athlon XP 1800, czy jak mu tam było, kisił mi się strasznie z WinUAE. Potem miałem kilka laptopów z Intelem jednordzeniowym, ale też kicha była. Nieistotne zresztą.
[#192] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Kilos, post #189

W 2008 było WinUAE. od 1.5 do 1.6 może chodziło szybko ale z stabilnością mogło być różnie.

Tu raczej trzeba było by porównać czy WinUAE wtedy miało tyle kompatybilności co Vampire teraz.
[#193] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@kwaku85, post #190

Tak, tak. Wszystko to już było.
Po prawie dziesięciu latach jest lepsza 060.
Mało.
[#194] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@R-Tea, post #183

Niedługo będzie tak, że sama Amiga będzie robić za kartę i/o (klawiatura, fdd, mysz/joy, pcmcia)...
[#195] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@tbone, post #194

W ogóle to karta powinna nazywać się Zombie pomysł
[#196] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@tbone, post #194

Gdy podzespoły stają się za słabe by samodzielnie obsłużyć wymagający soft, to funkcja "Amiga doking ststion" sama w sobie jest jak najbardziej pozytywna... bo nie trzeba wyrzucać komputera a on sam może posłuży jeszcze kolejne 10-20 lat OK a łezka nadal będzie się kręcić w oku i nostalgia za "tamtymi latami" pozostanie... a gdy zechcesz odpalić gierkę z dyskietki to odpalisz samą "doking station" - czyli Amigę a ona będzie w 99% zgodna z wymaganiami sprzętowymi programów sprzed 25lat szeroki uśmiech
Mi tam takie podejście do Amigi nawet pasuje... fajerwerków się nie spodziewam a doceniam to co jest i pochwalam praktycznie każdą próbę rozwoju platwormy.
[#197] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Voyox, post #168

Niestety czy komuś się podoba czy nie Amiga 1200 nawet dziś jest nowoczesna.


Amiga 1200 nie jest nowoczesna. Pod zadnym wzgledem. Gdyby byla nowoczesna nawet dzis, to nie potrzebowal bys calej masy rozszerzen i dodatkow.

Samo to iż do standardowego kontrolera IDE bez problemu instalujemy 40 gb dysk.


Do standardowego kontrolera IDE w pececie tez mozna bylo zawsze podpiac duze dyski. Inna sprawa czy BIOS by to obsluzyl, no ale ten sam problem masz pod amiga :P

A amigowy kontroler IDE? Tak tak, szczyt technologii. Bufor na 16-bitowej szynie z dekoderem adresow i zrywajacym czapki z glow trybem PIO0. A gdzie chociazby DMA, ktore amigowcy tak kochaja? Nie ma? A to pech. NO fakt, szczyt technologii.

Wiesz czym sie rozni komunikacja sterownika do dyskow IDE pod Amiga od tej pecetowej? Pod Amiga device "gada" przez porty MMIO pod adresem 0xda0000. Pod pecetem device "gada" przez porty IO pod adresem 0x1f0. Gdzie ta mityczna przewaga amigi?

A karty turbo bez problemu obsługują dowolną ilość pamięci RAM.


Pokazesz mi karte turbo do ktorej wlozysz 4GB ram albo wiecej?

Ile to pecet w tym czasie przeszedł barier, bo płyty główne ograniczały go do 8/16/32 itd ramu


Ograniczenia ilosci RAMu to czesto ograniczenia kontrolerow pamieci. A1200 nie byla ograniczona pod tym wzgledem? Toz toto ma procek z wykastrowana szyna adresowa ktory obsluguje tylko 16MB.

grafiki na PCI/AGP/PCIex a o dyskach nie wspomnę...


To co ty nazywasz barierami inni nazywaja rozwojem. Niestety, przy calym szacunku do amigi pecetowe "bariery" jak to je pieknie okresliles przez bardzo dlugi czas byly dla amigowcow nieosiagalne. PCI->PCI 66MHz->AGP->PCIe to rozwoj i nieslychany wrecz wzrost wydajnosci. A skoro juz grafike wywolales to powiedz, jakie transfery wycisniesz pod amiga z szyny zorro?

A jesli uparcie chcesz to nazywac pokonywaniem barier to powiedz smialo, ze kolejne modele Amig tez pokonywaly bariery poprzednich modeli.

Więc porównanie że do syrenki silnik V6 itd jest po prostu głupie.


No to porownajmy do chociazby takiego spectruma ze stacja FDD3000. Spectrumowcy uzywali na tym tandemie systemu CP/M, tyle ze system ten pracowal na stacji dyskow, a sam spectrumek robil za interfejs IO do tego :P

Do Amigi 1200 można wkonstruować bez problemu turbo ze wszystkim dziś nowoczesnym i zmieści to się pod klapką.


No mozna, i czego to dowodzi? Ze przerobisz w ten sposob Amige na kontroler joysticka i klawiatury? Nawet nie kontroler myszy, bo pewnie podepniesz jakas przez usb. Do XT tez by sie dalo cos takiego pewnie zmajstrowac tylko po co?

Kwestia oprogramować.


Och to takie trywialne ;)
[#198] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@mschulz, post #197

Amiga była rewelacyjna w swoim czasie oczywiście! A dzisiaj jest to po prostu hobby ! A widzę tutaj szumne porównania x86, nawet niech będzie i 10 letniego ASICA, do procka Apollo rozwijanego hobbystycznie w technologii FPGA przez garstkę zapaleńców. Z punktu czysto technicznego to jak porównywać stuningowanego malucha do jakiegokolwiek współczesnego auta. Każdy kto jechał kiedyś maluchem od razu załapie o co chodzi....
To ma służyć dobrej "zabawie w technologię" a nie okupowanie pierwszego miejsca na liście top500 ! Zarówno od strony HW jak i SW ! Takiego podejścia do Vampire i ogólnie "amigowania" dzisiaj mi chyba najbardziej brakuje. Czy nie możemy się z tego po prostu cieszyć ? Mi tam mój Vampirek przynosi po prostu dużo radości jupi!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 09:32:14 przez pisklak
[#199] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #196

Idąc tą drogą zaciera się granica między Vampirem, a Pi w obudowie A600 z Keyrah
[#200] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Voyox, post #168

Niestety czy komuś się podoba czy nie Amiga 1200 nawet dziś jest nowoczesna.

W, zdaje się, próbował wierzyć Escom, oferując praktycznie gołe A1200, ewentualnie z jakimiś pierdołami w pakiecie. Rynek to zweryfikował i Escom poszedł w piach. A było to 20 lat temu.

Historia techniki nie zna technologii, która wyprzedziła kilka kolejnych generacji swoich następców.

Ile to pecet w tym czasie przeszedł barier, bo płyty główne ograniczały go do 8/16/32 itd ramu, grafiki na PCI

A czy to aby nie PCI właśnie jest nadal top of the top konfigu Amigi klasycznej?
[#201] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Voyox, post #168

Niestety czy komuś się podoba czy nie Amiga 1200 nawet dziś jest nowoczesna.

Zgadzam się w całej rozciągłości. Jest to komputer, który bez problemu przystaje do dzisiejszych standardów i można go użytkować tak jak PC, bo można załączyć HDD i wygodą odpowiada dowolnemu PC.

Jest na tyle nowoczesny, że pozwala na wygodną pracę.

Pracuję na swojej Amidze 1200 na co dzień i również zaręczam, że jest to komputer wszechstronny i nowoczesny.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 10:37:49 przez Hexmage960
[#202] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hexmage960, post #201

Zgadzam się w całej rozciągłości. Jest to komputer, który bez problemu przystaje do dzisiejszych standardów i można go użytkować tak jak PC, bo można załączyć HDD i wygodą odpowiada dowolnemu PC.

Jest na tyle nowoczesny, że pozwala na wygodną pracę.


Nawet nie wiem jak to skomentowac...
[#203] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hexmage960, post #201

[#204] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@mschulz, post #202

To tak jak z tym japońskim żołnierzem który ukrywał się przez 30 lat nie chcąc przyjąć do wiadomości, że II Wojna Światowa już się skończyła
[#205] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@mschulz, post #202

moim komentarzem na jeden z poprzednich niezbitych argumentów był click w odpowiedni przycisk w profilu:

[#206] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hexmage960, post #201

No trochę Cię poniosło jednak :) Ja wiem, że A1200 to fajny komputerek, ale w czasach gdy się pojawił był przestarzały. Owszem, posiadał AGA i był to w świecie Amigowym jakiś tam przeskok, ale blaszaki w tych czasach oferowały więcej. Amiga nawet z Vampirem nie jest w stanie dziś zaspokoić potrzeb standardowego użytkownika, nie ma wystarczająco dużo oprogramowania i mocy obliczeniowej. Nie pośmigasz na YouTubie, nie napiszesz dokumentu w porządnym excel' czy wordzie, nie uruchomisz znienawidzonego flasha, nie zagrasz w nic w 3D. Ale faktem jest że, różnica pomiędzy gołą A1200 a A500 z Vampirem to mniej więcej jak wynalezienie koła a lot na księżyc. Przeskok jest duży. Brakuje jeszcze wielu rzeczy, sterowników, funkcji, softu itp itd, ale rozwój jest widoczny.
[#207] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@kwaku85, post #206

Nie poniosło mnie tylko zgodziłem się z opinią przedmówcy.
[#208] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hexmage960, post #201

Zgadzam się w całej rozciągłości. Jest to komputer, który bez problemu przystaje do dzisiejszych standardów i można go użytkować tak jak PC, bo można załączyć HDD i wygodą odpowiada dowolnemu PC.

Jest na tyle nowoczesny, że pozwala na wygodną pracę.


Tak jakby nie wystarczyło napisać "używam bo lubię", "słucham winyla bo lubię". Wyobraź sobie, że masz prawo robić rzeczy niemodne, nie-trendi a nawet nieracjonalne i głupie. Szczególnie w tym środowisku nie musisz za wszelką cenę pokazywać, że jesteś w kursie dzieła i zgodny z trendami. Tu nie gimnazjum - nie musisz mieć Mamby jak Jola ani fidget spinnera, żeby nie być przegrywem.
[#209] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Hexmage960, post #201

Ten post powinien trafić do kroniki złotych myśli ppa.
[#210] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Cedrat, post #182

Hmm co do Overdrive to tak. Ale chyba, prawdziwa przyczyna mogła być inna. Po pierwsze procesor AMD, który okazał się lepszy od Overdrive był prawdziwym sukcesem tej firmy. To dzięki niemu udowodnili, że potrafią i zaistnieli na rynku. Tam po prostu ludzie byli przyzwyczajeni do zakupu nowych maszyn(i np. sprzedaży starych) od samego początku. Być może wynika to z faktu, że te komputery miały być dla firm, a firmy po prostu albo używają sprzętu przez lata, albo pewnego dnia wymieniają(nie modyfikując go do np. gier, gdzie co roku często są co raz wyższe wymagania), bo często w pakiecie mają wsparcie etc.

Poza tym możliwe, że łatwiej zrobić nową podstawkę i wymagania niż adaptować się do ograniczeń starych. Właśnie AMD zabrało to kilka lat, a gdy już to osiągnęli zaczęli sprzedawać własne. Jak na rynku masz zaledwie kilka firm z tymi procesorami, to łatwiej jest mieć własnych klientów, którzy będą używać Twojej podstawki bo Twój produkt jest albo tańszy, albo szybszy, albo mniej się grzeje etc.

Widać to też na rynku Amigi, gdzie praktycznie procesory Motoroli są nie do końca zgodne ze sobą czy starymi programami i najlepiej byłoby mieć wszystkie wersje w jednym i się przełączać(zresztą pierwsze wersje Vampire miały podstawkę na wsadzenie Motoroli)...

Być może ktoś stwierdzi, że takie pozbycie się kompabitylności to automatycznie sukces na rynku, ale chyba to nie jest do końca prawda skoro można kupić płyty główne które obok expressa mają choćby ISA. Jedno jest pewne - przyspieszyło to rozpropagowanie się komputera o tej architekturze, bo skoro firma sprzedawała czy oddawała za darmo(by nie płacić za śmietnik) x86 to więcej ludzi mogło je kupić, a więcej trzeba było wyprodukować. Zresztą dzisiaj często Twojego smartfona sprzed kilku lat może używać ktoś inny, a tego czego używałeś kilkanaście lat temu nawet ktoś w Afryce.

Z Amigą było trochę inaczej, bo po pierwsze nie licząc próby produkcji przez Atari to produkowała to jedna firma, a twórcy tworząc linię "dużych" komputerów od razu założyli, że będą rozbudowywane. Dlatego np. Vampire i jego zwolennicy chyba wychwalają relatywną łatwość wykorzystania istniejących rozwiązań do adaptacji nowych pomysłów. To, że przy okazji powstały nieoficjalne Zorro obsługujące karty etc. dla Amig "domowych" to inna sprawa.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 12:20:15 przez pgru2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem