kategorie: A500, A600, Programy, Sprzęt
[#271] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@PWS, post #269

Szanowni Panowie (i Panie) !
Chociaż w porównaniu do tego co się ostatnio w wątkach vampirowych na EAB/Aorg wyprawiało, dyskusja na ppa nie zamieniła się w "g...oburzę" (co mnie pozytywnie zaskoczyło), to jednak chyba faktycznie odeszła za daleko od tematu. I w sumie wątek stał się nieczytelny. Moze część postów by tak przenieść do innych wątków o Vampie, a tutaj zostawić tylko te które "nie popłyneły" ?
[#272] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #271

Ale już było przenoszone tu Syrenki, Warszawy, Amigi i inne analogie


Co do tematu to jak komuś nie działa wyszukiwanie filmików na YT to wklejam linki. Frontier Elite i Amiga 2000 running AGA.

Nawet Spoko i ten scanlines jest.

W sumie to i tak wszyscy mają więcej niż jedną Amigę to nie ma co wydziwiać że to jest no passse. Tylko jak ktoś nie chce to niech nie kupuje i wraca do swoich ulubionych Amigowych zajęć.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 11:12:40 przez TechNineWonder
[#273] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #271

Tak się zastanawiam... Zapisałem się właśnie na Vampire 600 v2 (do 1200 jeszcze nie ma...) i mam proste przemyślenia/powody:
a) nie zamierzam rezygnować z MorphOS (chociaż to i tak jest sporadyczne użytkowanie:( ) - posiadanie Amigi klasycznej nie wymusza tego.
b) głównym "problemem" dzisiejszego "rynku" kart/rozszerzeń do Amigi 68k są ceny... no sorry, ale nie zapłacę za 030 tkę ok. 1000 zł :( Chciałbym (jeżeli już mam inwestować) mieć coś na poziomie szybkości 060/50Mhz.
c) cały czas rozprawiamy o Vampirze jak o karcie turbo... a ja trochę traktuję to jako turbo + karta gfx + scsi/kontroler... Odpowiednikiem tego zestawu byłby Blizzard PPC + BVision + SCSI - sorry, ale cenowo to już sięgamy Apple
d) karta będzie nowa RAZEM z procesorem
e) na razie spokojny jestem o aktualizacje itp - jak widać wszystko się rozwija...

i tyle... oczywiście nie interesuje mnie na razie wykorzystanie możliwości FPGA "ponad" 68k - na to przyjdzie czas :)

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 11:17:39 przez X-Type^HVR
[#274] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pisklak, post #271

A więc czemu, Twoim zdaniem, powinien służyć ten wątek? Kolejnemu rzutowi niemal religijnej ekstazy, związanej ze spodziewanym nadejściem ami-mesjasza? Gdy w miarę rozsądni ludzie coś takiego widzą, "25 lat po wojnie", to nic dziwnego, że mają ochotę wsadzić kij w mrowisko. Naturalny ludzki odruch.

Moje stanowisko jest takie - niech się każdy bawi czym chce i jak chce, nic mi kompletnie do tego. Ale niech nie gada przy tym bzdur o rychłym ponownym przyjściu w chwale, o niezwykłej nowoczesności i żywotności A1200 20 lat po pogrzebie i wspaniałości PC-Taska, który rzekomo w pecetowym świecie nie ma alternatywy. I przestańmy już wyżywać się na tym nieszczęsnym 386, bo to jest w tej chwili całkiem fajny sprzęt retro, podobnie jak nasze Amigi. A jak się mu zupełnie bez emocji przyjrzeć, to nawet całkiem niezły komputer jak na swoje czasy.
[#275] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@TechNineWonder, post #260

No chyba że czegoś nie wiem, może emulowałeś Amige pod 486 na Win3.1

Dokładnie tak. Jedną z pierwszych edycji UAE pokazano mi na 486DX2 66MHz w okolicach 1996 roku. Konkretnie to Workbencha i Scalę (jako, że to wtedy był topowy argument w dyskusji o wyższości świąt). Chodziło to porównywalnie do Win3.1 (PC-Task) na mojej A4000/060.
[#276] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Daclaw, post #275

I pewnie było to UAE 8.x które emulowało tylko ECS. Pewnie nie było dźwięku a emulowana była karta RTG.

I mogło to działać.

Ale AGA 020 i Paula w 100% to raczej nie emulowało.


Ale dalej jest dla w świecie mitu, wczoraj czytałem coś tam na EAB i co najmniej podobno Pentuim II 700 Mhz. Żeby to jakoś działało.

A tu 66Mhz to chce mi się trochę śmiać. Ale Spoko...

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 12:19:34 przez TechNineWonder
[#277] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@X-Type^HVR, post #273

Kupując Vampira kierowałem się podobnymi założeniami jak Ty w punkcie C.
Karta może i jest droga ale jeśli pomyślimy o niej tak jak Ty w tym punkcie to już tak drogo nie jest. Dodatkowo gdy pomyślimy że potrafi ona tchnąć świżość w teoretycznie najsłabsze Amigi 500/600 to projekt ten jest godny poparcia niezależnie od polemik na temat kierunków rozwoju jądra karty.
Ci co uważają że chłopaki z Apollo rozwijają swój projekt w złym kierunku mogą stworzyć (o ile potrafią) własny projekt, zarazić swoją ideą innych użytkowników Amigi i ciągnąć rozwój w swoim kierunku... przez taką konkurencję Amiga by tylko zyskała.
Jednak jeśli będziemy krytykować tylko "to co jest" i bez konstruktywnego wkładu to w krótkim okresie (gdy nasyci się rynek) zostaniemy z ręką w nocniku i to bez przyszłych upgradów Vampira.
[#278] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@TechNineWonder, post #276

Ale dla Daclawa to styka. Bo dla niego emulacja polega na emulowaniu przesuwania ikonek. I do tego AGA i Paula są zbędne. Ja zauważyłem ze wielu amigowcow wyszło ponad poziom fascynacji ikonkami. I używało Amigi do renderowania i projektowania modułów muzycznych....

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 14:18:17 przez Voyox
[#279] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@X-Type^HVR, post #273

Tak ceny dopałek do klasyka są absurdalne.
Jak porównamy z Blizzard PPC + BVision + SCSI to vampire nawet wychodzi w miarę.
Tylko że to dalej ponad 2000 PLN.
To dużo za drogo.
CPU nie jest ważny, może być dowolny 32 bit big endian.
Fajnie byłoby mieć niestandardową kartę graficzną, ale cena i wydajność musi być ok.
Jakby zrobili vampire w postaci karty pci, żeby się dało podłączyć do starego maca, to dałbym z 500 PLN.
[#280] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Daclaw, post #275

Tak swoją drogą czy ten nowy rdzeń daje coś do emulacji x86? Tzn. Czy 95 chodzi w miarę płynnie , czy pozostaje tylko 3.11? Może to nie jest zbyt ciekawe(bo pewnie za darmo można dostać analogicznego x86), ale dużo ludzi wykorzystywało moc szybszych Amig właśnie głównie do emulacji...
[#281] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@swinkamor12, post #279

Jak porównamy z Blizzard PPC + BVision + SCSI to vampire nawet wychodzi w miarę.
Tylko że to dalej ponad 2000 PLN.

Ponad 2000PLN? Skad ty ta cene wziales? Najbardziej rozbudowany (obecnie) Vampire (V500 V2+) kosztuje 345 euro w AmigaKit. A sa jeszcze wersje tansze (V600 V2) - ostatnio w Amedia Computer kosztowaly ponizej 300 euro. Tak wiec zakres cenowy to ~1300-1600PLN i to z marza sklepowa.

No, ale ty chcesz Vampire na PCI za 500zl do starego Maca, wiec nie dogodzisz....

/facepalm

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 23:00:31 przez skipp
[#282] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@pgru2, post #280

Powinno być szybciej, niż na 060 (również ze względu na dodanie do SAGA obsługi formatów kolorów przydatnych przy emulacji PC) - ale pewnie i tak lepiej zostać przy 3.1.
[#283] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #281

To coś taniej, bo była mowa ostatnio o 400 E.
No ale dobrze. Euro 4,22. Co daje 1456 PLN.
Plus wysyłka plus a600 raze wyjdzie ponad 2000.
Bez sensu. Stare mace górą.
[#284] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #1

Simo 'ShK' Koivukoski kilkanaście godzin temu złapał ze swojego Vampire 600 z GOLD3 kolejną perełkę:

Vampire 600 V2 GOLD3 bring-up / Kioea by Mad Wizards (AGA/FPU-Demo)


Podsumowując - demo z 2012 roku napisane na 060/FPU/AGA odpalone na A600. Jak widać, wczesna wersja SoftFPU działa (nawet w demach, a to najlepszy i najbardziej "wredny" benchmark), ale do optymalizacji jeszcze daleka droga (tu z pomocą przyjdzie AMMX i HT - nie używane jeszcze obecnie, jak pisałem wcześniej - te dwie "nikomu niepotrzebne" rzeczy). Jari 'Jarp' Eskelinen robi niesamowite postępy z każdym dniem.

GOLD3 już bliżej niż dalej :)
[#285] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #284

No, to może jeszcze coś na deser ;) Coś, co permanentnie gościło w Games Top 10.

GOLD3 bring-up - Slam Tilt AGA
[#286] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #284

To kolejny argument do zamówienia Vampire do a600... szkoda, ze nie do a1200...:( Z drugiej strony mamy aga, pcmcia itp... w mniejszym komputerze
[#287] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #285

@Andrzej Drozd: coś dla Ciebie. Gdzie Twoja super niezastąpiona A1200?
[#288] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@swinkamor12, post #283

Trzeba było się zapisać na preorder jak były po 90 Euro. A nie narzekać teraz że drogo.
[#289] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@TechNineWonder, post #288

jeszcze raz powtórze Vampire to zwykly emulator , w takim przypadku wydawanie tyle pieniedzy zeby uzywac emulowanej Amigi ktora w zasadzie robi za prąd jest totalnym nie porozumieniem , tysiac razy wole WINUAE
[#290] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Blendor, post #289

Odwzorowanie pełnych układów scalonych w FPGA nie jest emulacją.
Emulaja z definicji to udawanie innego niż własny procesora lub systemu komputerowego (cpu, FPU, grafika, dźwięk itp).
W wypadku FPGA trzeba zaprojektować całą architekturę danego układu scalonego i go zapisać w FPGA.
Taki układ pracuje jak oryginał i nie ma w nim żadnego procesu konwersji.
Wiec nie pisz bzdur . W win uae procesor x86 programowo konwertuje i tłumaczy niezrozumiałe instrukcje obcego cpu na własne i je wykonuje.
[#291] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Blendor, post #289

Wielokrotnie to było wałkowane na forum , że Vampire to nie emulator. Przecież nie ma w nim procesora ARM czy AMD/Intel. Cały procesor jest tam zrealizowany na programowalnych bramkach logicznych, czyli jest fizyczny CPU. Intel jak projektuje/projektował swoje procesory to też je najpierw robi w FPGA, żeby zobaczyć czy wszystko działa, a dopiero potem realizują go w krzemie. Jeśli chodzi o ulepszone układy AGA w nim to też nie emulacja, bo one są na karcie Vampire fizycznie w postaci zaprogramowanych już bramek logicznych.Chyba nawet lepiej, że są te układy graficzne w FPGA niż w krzemie , bo można dzięki temu dokonywać poprawek.
[#292] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@HanSolo, post #291

Sądzę że nadejdzie czas kiedy procesor Gunnara osiągnie wymagana kompatybilność , a wtedy Gunar zdecyduje się na krzemowy odpowiednik. Na razie ciągle jest tworzony i testowany.
[#293] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@HanSolo, post #291

Ale Motorolki we Vampirku też nie ma.
Żeby dodać lub zmodyfikować jakąś funkcje w sprzęcie to trzeba wetknąć jakąś wtyczkę/złącze albo coś polutować. Czyli do modyfikowania sprzętu potrzeba śrubokręta, lutownicy a czasem noża. A do modyfikowania softu trzeba klikać na klawiaturze aby podłubać w jakichś bajtach i/lub w skryptach. Dlatego FPGA to dla mnie emulator nieistniejącego w tym miejscu sprzętu i kropka.
Dodam że nie mam uprzedzeń do emulatorów, ani tych co ich używają. Po prostu nazywam rzeczy po imieniu. Za to widzę że ci co mają uprzedzenia do PPC lub x86, w tym i do emulowania na nich 68k, na siłę nazywają FPGA Motorolkami aby móc je kochać. A to tylko emulatory tychże.
Równie dobrze można tam wgrać core Intela i będzie to emulacja Intela na FPGA, a nie na Motorolce.
[#294] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@ZbyniuR, post #293

dokladnie zbyniur , co po niektorzy proboju tu tlumaczyc czym jest fpga ale kazdy stary wyjadacz ktory w kompach i technologii siedzi po 20-30 lat to wie co to jest ))) dla mnie vampire to typowo sofwarowy emu , cos ala winaue a plyta glowna Amigi robi za prąd
takze nie dziekuje wole swoje Amigi a nie emulatory
[#295] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@Blendor, post #294

To może uważacie ,że blizardy apolla m-tec itp karty turbo,które zostały wydane w latach wielkiego szczytu Amigi to też emulatory?
No bo przecież znacznie przyspieszają gołą Amigę dodając jej szybszy procesor ram koprocesor itp bajery.
Przestańcie marudzić i docencie prace chłopaków z Apollo.
Dla mnie Vampirek to nie jest emulator! a w pełni działająca karta turbo do Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:57:02 przez skofrant
[#296] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@ZbyniuR, post #293

Dlatego FPGA to dla mnie emulator
Po prostu nazywam rzeczy po imieniu.
Nie. Nazywasz rzecy używając dowolnie przez siebie wymyślonych definicji .

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 17:06:27 przez Krashan
[#297] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@ZbyniuR, post #293

Dlatego FPGA to dla mnie emulator nieistniejącego w tym miejscu sprzętu i kropka.

dla mnie vampire to typowo sofwarowy emu , cos ala winaue a plyta glowna Amigi robi za prąd


JPRDL głową w mur zabierzcie mnie stąd... Zlecieli się eksperci i pouczają czym jest FPGA....

Jeśli tak jest, to AGA Alice jest emulatorem ECS Denise, Fat Agnus emulatorem Agnusa, 68020 jest emulatorem 68000, a 68882 emuluje 68881... Ta sama zasada. Tyle, że nie siedzi to w FPGA, a w ASIC. A FPGA różni się od ASIC mniej więcej w takim samym stopniu jak CD Audio z tłoczni a CD-RW z nagrywarki. Jeśli odwzorowujesz układ bramka po bramce, całą logiczną jego strukturę to jest to emulacja czy replika? Czy jeden z drugim jest w stanie zrozumieć, że "prawilne" procesory - takie, jak właśnie 68060 - również zostały zaprojektowane z użyciem (V)HDL?



PS. Emulatorem CZEGO jest karta graficzna VA2000 (skoro rownież to "tylko" FPGA)?
[#298] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@skipp, post #297

O jest Agent obronca Vampira , ciekawe jaki ty masz w tym interesik , jak tylko temat emu-vampir to jestes juz na horyzoncie , płacą ci za to ?
[#299] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@ZbyniuR, post #293

Nie rozumiesz tego że technologia poszła tak do przodu że teraz nie składa się scalaków ręcznie tzn.. nie wtyka w pcb, aby coś zaprojektować.


Tak samo można napisać że Chip Tuning silnika spalinowego to emulacja. Bo nie używa się narzędzi mechanicznych. Tylko wgrywa nowe mapy...


Technologia poszła do przodu czasy kynar-u i wiaderka scalaków to już raczej Historia


Kiedyś to wyglądało tak


a dziś wygląda tak


Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 17:24:16 przez TechNineWonder
[#300] Re: Nadchodzi Vampire Core GOLD3 (integracja Paula/ECS/AGA z HDMI)

@TechNineWonder, post #299

AHA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem