[#61] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #60

Czytajac watek o tym monitorze, z czystej ciekawosci ustawilem na swoim monitorze nec 71vm rozdzialke 800x600 w trybie Super72 Super hires Laced i kurcze zostalem pozytywnie zaskoczony bo obraz jest rewelacyjny :D Jak znajde jutro chwile to wrzuce jakas fotke.
Interlace jest prawie niezauwazalny, z menu monitora wystarczylo ustawic odpowiednio obraz i juz!
Co prawda Aga jest srednia do obslugi 800x600 ale np do Ibrowse jest super ;) W koncu widze cala strone aminetu i ppa :D
Sorka ze maly monitorowy OT.
[#62] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@mikecios, post #61

I działa z A4k na zwykłej przelotce RGB->VGA bez buforowania.
[#63] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Risc, post #62

Ja akurat mam fabryczne vga i nie mam problemu z tym buforowaniem, a u mnie 800x600 wyglada mniej wiecej tak ( zakłócenia obrazu wynikaja z aparatu )






[#64] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@mikecios, post #63

Witajcie! To mój pierwszy post tutaj, więc serdecznie witam wszystkich!
Otóż i ja zanabyłem ten monitor. I delektuję się obrazem bez interlace'u, pod systemem fajnie to działa, ale jest jeden problem. W wielu grach (nie we wszystkich, ale np. w Deluxe Galaga, DynaBlaster, Pinball Dreams, Problem dotyczy chyba tylko gier w rozdzielczości 640x200 (w każdym razie tak pokazuje ten monitor), zarówno PAL jak i NTSC ale takich gier jest dużo...)). Obraz jest nieco rozciągnięty góra- dół i nie mieści się na ekranie. Brakuje albo części górnej, albo dolnej. Nie jest to duża część, więc w zasadzie da się grać, bo przeważnie da się tak ustawić, że najważniejsze rzeczy mamy na ekranie, ale problem istnieje. W ustawieniach można przesuwać obraz w pionie, czyli wybieramy sobie, czy chcemy mieć obciętą górę, dół, czy po trochu tu i tam, natomiast nie ma opcji "ściśnięcia tego obrazu, żeby był cały widoczny :(
Więc pytanie - czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu? W ustawieniach przeleciałem wszystko, ale rozwiązania nie widzę...
Czy może pomaga w takiej sytuacji zastosowanie kabla DSUB z dołożona przejściówką DVI? Bo ktoś tutaj pisał, że monitor nieco inaczej przetwarza sygnał z tego wejścia? Czy ktoś, kto ma taką przejściówkę mógłby to sprawdzić?
[#65] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@marskow, post #64

Gdzies juz to napisalem tutaj:
gdy jescze jestes w workbenchu (przed uruchomieniem gry) ustaw obraz 640x512 i daj autotune (i za chwile mozesz wrocic do swojej "natywnej" rozdzielczosci - chodzi tylko o to by monitor "byl swiadomy" tej PAL-owskiejj rozdzialki) - to zawsze dziala u mnie - oczywiscie do kolejnego resetu amigi.

Oczywiscie taki "myk" nie zadziala gdy uruchamiasz gre "ndos" z dyskietki.

dodalem:
czekaj szeroki uśmiech Ty pytasz o Infotronica z tematu watku czy o monitor z postow wyzej?


Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 12:26:53 przez peceha
[#66] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #65

Dokładnie.
640x512 potem powrót do 640x256
Pod workbenchem można to zrobić aby wykonało się automatycznie.
Z grami ndos to jednak nie zadziała.
Jest programik na AGA , który po resecie daje early menu czy CLI w rozdzialce VGA, to myślę że dałoby się napisać taki który włącza Hires Laced i przełącza na Hires.
Może i zmieściłoby się coś takiego bootblocku.
Działało by to w przypadku gierek dosowych na dyskietkach gdyby użytkownik nie miał hdd. Wtedy AGA nie byłaby wymagana.

Ciekawy czy ktoś podjalby się napisania takiej pchelki przelaczajacej z HIRES na HIRES LACED i spowrotem na HIRES.
[#67] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Norbert, post #66

Ciekawy czy ktoś podjalby się napisania takiej pchelki przelaczajacej z HIRES na HIRES LACED i spowrotem na HIRES.

+1
[#68] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Norbert, post #66

Już widzę te podniesione w górę ręce, oznajmiające "ja, ja, ja to zrobię"

OK

Hexmage, podejmiesz się wyzwania?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 15:19:48 przez SuperBuster
[#69] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #67

A może wystarczy program do pokazywania obrazów, który wyświetli obrazek HIRES LACED?
Po wyjściu z programu obraz wróci co HIRES
Nie mam tego teraz jak sprawdzić?

Ciekawe czy da się w bootblocku wlaczyc PAL HIRES LACED ?
A może już jest/był taki bootblock.?

W sumie wystarczylby tylko program/bootblock włączający HIRES LACED.
Gra sama ustawi się na PAL , a obraz na monitorze będzie ok.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 16:46:32 przez Norbert
[#70] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #65

Oczywiście pytałem o Infotronica z tematu wątku, którego zresztą zakupiłem przeczytawszy początkowe posty z właśnie tego wątku :).
Dzięki za radę, no ale szkoda, że nie ma jakiegoś rozwiązania prostego, ale kompleksowego, czyli również do np. niedosowych gierek...
[#71] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@marskow, post #70

Może i byłoby takie rozwiązanie, ale musiałby się znaleźć ktoś kto zbadałby jakiego sygnału potrzebuje ten monitor aby przełączyć się we właściwy tryb.
Może wystarczylby jakiś prosty układzik.

Jak się do tego zabrać?

Ciekawe czy buforowany adapter rgb - vga coś by pomógł?
[#72] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #1

Witam po przerwie szeroki uśmiech
Gdy uzywalem trybu hiGFX to monitor wskakiwal w rozdzielczosc 1120x750 wiec skalowal piksele.
Po nieprzespanej nocy i z brakiem jakijkoleiwk wiedzy na temat monitorow oraz programu monSpecsMui udalo mi sie uzyskac tryb o wlasnie takiej rozdzielczosci (1120x750)

Innymi slowy - obraz zyleta :) jednak przy wlaczonej opcji monitora "wypelnij caly ekran" taka rozdzielczosc jest nieco rozciagnieta ale dzieki nieskonczonym testom szeroki uśmiech wylapalem ze monitor ma tez rozdzialke 1056x768 lub 1053x754 - wiec moim kolejnym krokiem bedzie "wykreowanie" takiego trybu.

Jesli ktos chce u siebie zobaczyc jak wyglada 1120x750 (raczej nie probowac na innych monitorach niz ten z tematu) to zalaczam zdjecia co trezba poustawiac (tylko te 3 zakladki zostaly zmienione, nic wiecej):
1
2
3

a oto jak wyglada WB na 1200+030 w rozdzielczosc 1120x750
wb
[#73] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #72

Gdzie mozna kupic ten monitor?
Wchodzi mu 110/220V?
Fajnie by było jakby miał jeszcze SCARTA. Brałbym.
[#74] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Ralpheeck, post #73

Podawałem mail gdzieś wcześniej do firmy co się tego pozbywa.
Swoją drogą to po sprzedaży A1200 nie mam dla niego zastosowania. Za stówę (w tym koszt wysyłki kurierem) do zabrania jeżeli ktoś jest chętny.
[#75] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@tbone, post #74

ok jestem chętny
[#76] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@tbone, post #74

Przemku pisałem Ci przecież na PW jakiś tydzień może półtora temu żebyś poczekał do nowego roku to wezmę ten monitor :)
[#77] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Norbert, post #71

Dalsze informacje. szeroki uśmiech

Znalazłem info ( chyba dobrze to zrozumialem) że po podłączeniu genlocka do Amiga przełącza się obraz na Interlace.
Co takiego robi genlock ze tak się dzieje, i czy można to zasymulowac ?
Coś więcej tutaj
http://eab.abime.net/showthread.php?t=67102

ps.
mam nadzieje ze ktoś zainteresuje się pomysłem. OK

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 23:25:32 przez Norbert
[#78] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Norbert, post #77

Po podłączeniu genlocka i podaniu do niego sygnału video z przeplotem.
[#79] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@FeRu, post #76

Faktycznie, teraz doczytałem. Musiałem pobieżnie zlurkować (gorący okres w pracy). Pana Żukowskiego przepraszam, ale jest next in line za Panem FeRu
[#80] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@tbone, post #38

@tbone
jesli chodzi o wymuszenie tych "niedostepnych" wartosci czestotliwosci dla trybu 800x600 to jednak nie wystarczy sam BBLANK - wlasnie stawiam WB od zera i wciaz nie moge uzyskac takiego efektu o ktorym pisalem - monitor wyswietla obraz "skalowany".

Wystarczy jednak ze podlacze starego twrdziela i jak za dotknieciem magicznej rozdzki pojawia sie ten obraz wlasciwy.

Tak wiec gdzies, cos siedzi, jakas biblioteka czy cos innego - mysle ze znajde co za to odpowiada tylko potrzebuje troche czasu - no ale wlasciwie Ty juz nie uzywasz tego monitora wiec moze dla innych sie przyda ta informacja...
[#81] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #80

Pewnie się przyda
[#82] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #80

Myśle że to będą zapisane na dysku ustawienia do overscanu
[#83] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Norbert, post #82

To co napisales mialo sens wiec sprawdzilem.
Nadpisalem "dh0:prefs/env.../overscan.prefs" plikiem ze starego dysku i zresetowalem
Niestety nie pomoglo ale monitor wskakuje na wyzsza czestotliwosc niz dostepna w strojeniu recznym (ale to jeszce nie jest ta wlasciwa)
[#84] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #83

Dograj inne prefsy z dysku.
Sterowniki z devs:monitors tez.

Może są w innej wersji.
Warto sprawdzić
[#85] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Norbert, post #84

Zaraz za to sie zabiore - musialem najpierw poradzic sobie z opusem (bo mnie juz szlag trafial).
Wlasnie bede plik po pliku nadgrywal i resetowal -az znajde co za to odpowiada.
[#86] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@peceha, post #85

A wiec by na tym monitorze miec idealny 800x600 (bez skalowania pikseli, automatycznie wypelniajacy caly ekran) potrzebne sa dwa pliki w DEVS:MONITORS:
- super72
- vgaOnly
oba z dyskietek WB (nie jakies "upiekszane").

Przydaje sie tez BBLANK z aminetu (umieszczony w WBSTARTUP)

Jesli po wlaczeniu kompa monitor nie wskoczy na wlasciwe ustawienia to nalezy zrobic autotune (co spowoduje podniesienie czestotliwosci do wartosci niedostepnej w recznym strojeniu)
Jezeli wyswietlany obraz jest juz ok ale wzdluz lewej krawedzi pokazuja sie poziome paski (jakos tak 1 do 2cm dlugie) to nalezy wejsc w PREFS/OVERSCAN i przesunac obraz w prawo i na dol (najlepiej calkowicie), nie zmieniac wymiarow obrazu!!! ma zostac 800x600, tylko go przesunac.

Warto sprawdzic OK
[#87] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@Norbert, post #16

Ten monitor bedzie pasował do Vampira


I to jak! Powiem więcej - on jest do niego stworzony.

Łyka takie tryby (nie tylko przez DVI), przy których zwykłe Dell'e i HP'ki i Benq'u wysiadają.
Musiałem dotychczas używać upscalera by zwykłe monitory były w stanie wyświetlić tryby mniejsze niż 640x480 (a parę produkcji wymusza 640x400 i widzi się tylko czarny ekran).

Przy zabawie w Picasso96Mode dowolnie ustawiam odświeżanie i bierze wszystko jak leci.
[#88] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@tbone, post #87

A czy wie ktoś, czy wersja tego monitora z grubą ramką (L2130 bez S) działa tak samo ?
Chciałem kupić ale nie ma już tych z cienką ramką :(
[#89] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@marpla, post #88

Powaznie juz wszystkie sie rozeszly??
Hehe, bylo tego sporo.

Obawiam sie , ze bedziesz musial zaryzykowac - ja zamawialem ten monitor w ciemno bo chcialem duzy no a potem okazalo sie , ze wyswietla PAL.
Na poczatku troche czytalem tu i tam i jedyna ronica miedzy tymi dwoma modelami to wlasnie grubosc ramki - wiec teoretycznie zadziala.
Z drugiej jednak strony, sledzac tutaj jeden watek o monitorach, wnioskuje ze chocby drobna zmaina cyferki/literki w nazwie modelu to juz duza szansa na porazke.
[#90] Re: monitor INFOTRONIC L2130S - 21 cali

@marpla, post #88

Kupiłem ten z grubą ramką, z tego co widzę w tym wątku działa tak samo jak ten z cienką. Jest cholernie ciężki, można nim zabić człowieka bez trudu, grubość ramki to ok 10 cm metalu ze stali pancernej. Ale jest genialny, w Picasso można sobie machać suwakami dowoli /prawie/ a on i tak to wyświetli.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem