[#31] Re: Majsta vs Apollo Team

@pisklak, post #30

V2 Igora to był sprzęt projektowany bezpośrednio pod AC68080 (w każdym razie którąś z jego pierwszych bieda wersji, i tak był progres bo początkowo V2 miało być na Cyclone II a było na Cyclone III - różnicę w cenie dla tych co zrobili przedpłaty pokrył sam Igor). AC68080 to nic innego jak odmrożony projekt N68070 jeszcze z czasów Natami. Wtedy też się trochę tam pożarli ludzie z tego co kojarzę. Widząc pierwszego wąpierza Gunnar zauważył, że może pojawia się ktoś kto ogarnie im platformę. Na przekąskę był "phoenix core", który był zdecydowanie szybszy niż TG68, aczkolwiek szczerze to nie mam pojęcia jak bardzo i jak wiele problemów z kompatybilnością i stabilnością poprawiał dla "V1". Ten hardware w zasadzie przestał istnieć po wyjściu V2 - zdecydowanie bardziej dopracowanego sprzętu który oprócz A600 wspierał też A500, a później A1200. Aczkolwiek to nadal nie był docelowy sprzęt dla wielkiej idei AC68080. To przyszło dopiero z 5CEFA5F23 (iirc) czyli Cyclone V z serii E mający 77k LE. Dla kontrastu V2 miało Cyclone III z 40k LE (55k LE dla A1200 iirc). A całkiem dla kontrastu pierwszy wampir miał zdaje się 8k LE i to takie względne minimum dla TG68 BEZ RTG.
[#32] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #26

Czyli poszlo jednak o kase. Igor nie chce placic tyle (bodaj 50 Euro) albo w ogole nie chce placic za licencje za Apollo Core (wsad do FPGA), wiec robi wlasne V2 i V1200. Moze robil to tez juz wczesniej tak jak na poczatku Kipper. Ale takie cos wychodzi jak ktos zrobi update wsadu, ze mu nie bedzie dzialac nowy wsad, odkad Gunnar dodal sprawdzanie numeru seryjnego FPGA. I przez takie dzialania Igora czesc osob moze twierdzic, ze najnowsza wersja wsadu Apollo Core nie dziala z jego V2 i V1200. I oczywiscie pretensje do Gunnara.
1
[#33] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #32

Czytałeś w ogóle ten dokument ? Jeszcze kwiatki kup biednemu Gunnarowi Nie od dzisiaj typ ściemnia , poproszę więc jakieś dowody , bo jak na razie to słowo przeciwko słowu.
[#34] Re: Majsta vs Apollo Team

@JakubH_, post #33

Ale o co Ci chodzi? Czytalem dosc. Jak bylo z Kipperem i pierwszymi V2 i tzw. biala lista? Chcial zarobic, nie dzielac sie z innymi. Gunnar zamiast napisac w czym byl problem, nie wywlekal brudow na zewnatrz, trzeba sie bylo domyslec o co chodzilo. W przypadku Majsty bylo podobnie. Robil "lewe" karty i bral kase tylko dla siebie. Ile osob kupilo karte bezposrednio u Majsty? Duzo, bez czekania wielomiesiecznego itp.. Byl mily i w ogole, "naprawial" ludziom karty bo karta nie dzialala z nowym wsadem. Czyli ogolnie "super koles". A potem jak ktos kupil taka karte, zrobil update core i mu karta nie dzialala. Karta z tzw. drugiej reki. I taki kupujacy sie wscieka na Gunnara, ze spieprzyl wsad do Apollo Core. Poczytaj sobie ile osob na PPA mialo taki problem, i jak zle oceniali Vampire i Gunnara. A oni po prostu mieli karty, ktorych numer seryjny FPGA jest nie akceptowalny przez Apollo Core. Igor zrobil bardzo zla robote dla tego projektu, bo ludzie mysleli ze to slaba karta jest niestabilna, zabugowana itp. A on chcial po prostu wiecej kasy.
1
[#35] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #34


Poczytaj sobie ile osob na PPA mialo taki problem, i jak zle oceniali Vampire i Gunnara.


Linki do tych rewelacji poproszę szeroki uśmiech
[#36] Re: Majsta vs Apollo Team

@no1, post #35

To juz musisz sam uzyc wyszukiwarki dla Forum i Aktualnosci, byly co najmniej 2 takie wpisy, moze od tego samego uzytkownika, pisal, ze sprzedal w koncu V2.
[#37] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #36

Czyli są karty koszerne i niekoszerne?
[#38] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #36

Zwyczaj jest taki, że jak ktoś stawia tezę, to podpiera ją dowodami. Ale nie będę taki. Czy chodzi o ten wątek? link

Wynika z niego, że zabezpieczenie powstało po stwierdzeniu, że pojawiają się fałszywki (coś kojarzę, że oskarżenia padały w stronę Kippera). I teraz pytanie - traciłbyś jako producent czas, na spisywanie nr seryjnych układów fpga w momencie, gdy nie bylo to do niczego potrzebne? Po to powstał formularz zgłaszania by i tak odblokować niezarejestrowane karty.
Majsta od początku sprzedawał V2 600 dwoma kanałami - na stronie/kolejce Apollo i przez licytacje na eBayu, które każdy mógł obserwować i przypomnieć o odpaleniu doli. Tak więc sugerowanie, że Majsta robił coś na boku bez wiedzy Gunnara, jest dla mnie zupełnie niepoważne.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:47:02 przez no1
[wyróżniony] [#39] Re: Majsta vs Apollo Team

@no1, post #38

Ja tylko dodam ,że gdyby nie Igor to kart Vampire by nie było , więc taką złą robotę zrobił !!!!
[#40] Re: Majsta vs Apollo Team

@patapik, post #29

Hmm, 23k EURO "dla programistów AROSa"? To pewnie więcej pieniędzy niż wszystkie zrealizowane przez ostatnie 15 lat bounty AROSowe...

Po przeczytaniu dokumentu nie dziwię się ju, że od końca zeszłego roku nie widać pracy w repozytorium ApolloOS.
1
[#41] Re: Majsta vs Apollo Team

@deadwood, post #40

Ukradzione z Facebooka, jak dla mnie dobre podsumowanie tematu

"Manuel Jesus you ask what we think? I think this is a bad joke. No, Apollo does not own the future of Amiga. Plain and simple. Even if he had the best plan (which he does not) they don’t own it and hence can’t sell it. What even is an “Amiga TV game”. The “Big Gun” is lucky and blessed that he can profit from this market at all. He should be thrilled to have made ANY money. This should be a community project by now. The real Amiga team was, at the time cutting edge, the Apollo team is decades behind with weak tech that is mostly stolen goods. Now he has even stolen AROS and made an otherwise open project closed so he can make some imaginary deal for some product that world does not want. The record shows that he treats people poorly. Uses them discards them when he is done. People like Igor deserve respect. When somebody needs help we slow down and help. This project is not worth more that the humans that make it happen. For this and the fact that he did not do this work on his own this project should be open so it can grow. If he is interested in running a “Business” than his team members, such as yourself should be paid fairly, not just a few boards. It’s embarrassing.
Even commodore did better. What do I think you ask. Is a sham at best probably it’s worse."
[#42] Re: Majsta vs Apollo Team

@no1, post #38

To nie ten watek, to byly tegoroczne wpisy. Co do white list to musialbys na forum Apollo poszukac, o ile to jeszcze tam jest, bo to bylo na samym poczatku V2. Ale z tego co pamietam to Kipper mial skladac i sprzedawac V2 na Ameryke, a Igor na Europe. Musieli tez sie jakos kasa podzielic, bo PCB bylo Igora, core bylo Gunnara a Kipper (mial dokumentacje V2) tylko skladal. Wiec jakos ustnie to uzgodnili. No i jakos dotarlo do Gunnara, ze Kipper sprzedaje V2 na lewo, chyba podawali mu numer seryjny FPGA zmontowanych V2, a pewno trafil na wersje z nieznanym ID. I dopiero wtedy Gunnar dodal do Apollo core sprawdzanie numeru ID FPGA, i byla tez akcja legalizacji tych V2 od Kippera, za darmo do jakiegos czasu, a potem juz trzeba chyba bylo placic. Tez mi sie wydawalo dziwne, zeby Majsta sprzedawal karty na lewo. Ale wedlug mnie da sie shackowac tego typu zabezpieczenie jak sprawdzanie tego numeru ID, przynajmniej mam pomysl jak to zrobic. Tylko, ze to (moj sposob) bedzie dzialac do czasu upgrade'u core. Potem trzeba by nastepne core tez shackowac. No i akurat chyba byl okres, ze Gunnar byl zajety core do V4, wiec przez dlugi czas nie bylo zadnych nowszych wersji core do V2. I podejrzewam, ze wtedy sie mogly pojawic "lewe" karty od Igora. A czy to powazne czy nie to teraz niby jest akcja legalizacji nowych "lewych" V2. No to kto je wyprodukowal?



Tylko Igor mogl, ja nie znam nikogo innego. I musial uzyc shakowanego Apollo Core. Chyba, ze jest jakis bug w Apollo Core, ze mozna to zabezpieczenie jakos pominac. Ewentualnie Gunnar dal Igorowi wersje core bez zabezpieczenia do testow FPGA.
[#43] Re: Majsta vs Apollo Team

@pawelini, post #37

Na to wyglada, ze sa i takie i takie. Nie koszerne raczej beda mialy problemy z nowym core.

Edit. Chyba, ze Majsta jakos obszedl hardwareowo to zabezpieczenie.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 23:20:12 przez Don_Adan
[#44] Re: Majsta vs Apollo Team

@JakubH_, post #41

Vampire2 i pochodne są na rynku od 7 lat. W gruncie rzeczy nie miały żadnego wpływu na kierunek rozwoju Amigi, aplikacji powstało mniej niż 10. To już karty z PPC do Mediatora dały lepszy soft niż soft dla Vampire2. W ostatnim roku dobił je emu68. Złe decyzje projektowe (ludzie czekali na Aga dla A500/A600, a dostali jakiś AMMX chu wie po co, dodatkowo USB bez wsparcia Poseidona). Jedyny plus to upowszechnienie obsługi RTG i AHI dzięki czemu Amigowce z A500 zobaczyli że Workbench może faktycznie ładnie wyglądać nie tylko na WinUAE. Szkoda Arosa bo była szansa, że zostanie zoptymalizowany pod 68k, a tak jak dla mnie to jest POC.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 23:29:48 przez michal_zukowski
[#45] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #42

Chyba zapomnialem linka dac, chyba spiacy jestem.
link
[#46] Re: Majsta vs Apollo Team

@michal_zukowski, post #44

W V4 dla A500/A600 jest AGA bo jest dosc miejsca w FPGA. Co do V2 to czytalem, ze po wywaleniu czegos z FPGA i po dostatecznym przestestowaniu AGA w V4 SA byly plany dodania AGA. Ale jezeli Gunnar sie dowiedzial, ze Majsta na lewo sprzedawal V2 to sie nie dziwie, ze mu przeszla chec do pracy nad czyms takim. I jezeli Majsta znalazl sposob na sprzetowe obejscie tego zabezpieczenia to to moga byc naprawde duze ilosci kart V2, bo wystarczy wtedy tylko blaster do zrobienia updejtu core dla V2.
[#47] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #46

To w ogóle ktoś kupuje V4 dla A500? Myślałem że przyrost userów jest tragiczny (w porównaniu do V2 i emu68).
[#48] Re: Majsta vs Apollo Team

@michal_zukowski, post #47

Ktos kupuje, bo o ile dobrze pamietam to 5 Euro szlo albo mialo isc na ApolloOS od kazdego sprzedanego V4. Wiec jezeli to jest 23 tysiace Euro, to 23000/5 daje 4600 sztuk V4, o ile to jest cala kwota za V4.
[#49] Re: Majsta vs Apollo Team

@JakubH_, post #41

Smutne.
[#50] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #45

No to teraz sprawdź kiedy Gunnar obwieścił koniec wsparcia V2, dokument z pierwszego postu, obwieszczenie "odejścia" Igora, kiedy trafiły karty V2 bez fw do sklepów bez wiedzy Gunnara. Coś się klaruje?
[#51] Re: Majsta vs Apollo Team

@no1, post #50

Nic sie nie klaruje, za glupi jestem. V2 jest dalej wspierane jesli chodzi o core tylko nie tak czesto jak mogly by byc. Po odejsciu/wyrzuceniu Igora chyba ze 2 update'y core V2 byly (a minimum jeden GOLD 2.15) i podejrzewam, ze Gunnar troche usprawnil to sprawdzanie ID FPGA i wszyscy, ktorzy maja wersje "niekoszerne" tych kart, maja "efekty uboczne", ze cos im nie dziala, a z wczesniejszym core dzialalo, no i oczywiscie wedlug zwyklych uzytkownikow to jest wina Gunnara, bo spiep.... nowa wesje core, uzytkownicy V2 mu o tym raportuja, a on nie chce tego naprawic. Robienie z Gunnara zlego a z Igora dobrego na mnie nie robi wrazenia. Sam wiem, ze Gunnar jest bardzo ciezki jesli chodzi o komunikacje z nim, bo nalezy do osob, ktore wszystko wiedza lepiej, troche z nim sie kiedys spieralem. A te karty "niekoszerne" to trafialy nie tylko do sklepow, ale i byly sprzedawane bezposrednio przez Igora, troche taniej nawet, bodaj o 50 Euro, bo zysk sklepu byl zdaje sie wtedy pomijany.

Edit. I co to ze eufemizm "bez fw"? One mialy fw tylko bez licencji Gunnara, bo kto by kupil nie dzialajaca karte?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 08:41:59 przez Don_Adan
[#52] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #51

Czyli, jeśli dobrze rozumiem:

- podobno Igor nie płacił za licencje na sprzedawane przez siebie karty: czy prawda, nie wiadomo
- podobno Gunnar zakosił kasę, którą miał przekazać na rozwój AROSa; czy prawda, nie wiadomo
- Gunnar najpierw pożarł się z Kipperem, teraz z Igorem

O ile mi wiadomo, przedtem jeszcze zespół Apollo pożarł się z autorem, bodajże, MUI Mapparium (i ten zaczął wręcz blokować odpalanie go na Vampire), była też jakaś scysja z Jimem Drew (swoją drogą, kolejna IMHO toksyczna postać) o prawa autorskie do Fusiona. Autora MMULibs, który chciał Vampire’a wspierać, olali. Pomniejszych scyscji nie wspominam.

——

Skutki dla użytkownika:
- kupujesz Vampira z (wydaje ci się) legitnego źródła, od członka zespołu Apollo - a za jakiś czas okazuje się, że on już nie był członkiem zespołu, a w ogóle to masz (podobno, bo diabli wiedzą czy to prawda) pirackiego Vampire’a, i płać jeszcze raz jak chcesz aktualizacje
- a w ogóle to nie wiesz, czy core ci czegoś celowo nie psuje, bo wykrył że to (zdaniem Gunnara) pirat; lepiej często rób kopie zapasowe…
- no i nie wiadomo czy się nie okaże, że kolejna wersja twojego ulubionego programu nie przestanie działać, bo się Gunnar znowu z kimś pożarł

Dobrze, że tego czegoś nie kupiłem, i poczekałem na Warpa 1260, może go kiedyś zamienię na PiStorma.
[#53] Re: Majsta vs Apollo Team

@Cedrat, post #52

No bo musisz wiedzieć , że te wszystkie afery, obrażanie użytkowników , kasowanie niewygodnych postów , pozbywanie się członków zespołu , monitorowanie 24h na dobę kanału Discord przez mistrza , żeby tylko przypadkiem ktoś czegoś złego nie napisał o V , to wszyskto dla naszego dobra , dla Revive Amiga !!! ok, racja
[#54] Re: Majsta vs Apollo Team

@JakubH_, post #53

Najśmieszniejsze jest to, że się pluja że ktoś wgrywa ich wsad (podobno) bez wykupienia licencji - a sami rozpowszechniali swego czasu soft bez licencji (jakiś tam OS, nie pamiętam czy to się wtedy też Apollo OS nazywało), przez co Jim Drew się na nich wkurzył :)
[#55] Re: Majsta vs Apollo Team

@Cedrat, post #54

CoffinOS na bazie 3.9, do tej pory można go pobrać. W zeszłym roku to nawet zalecali żeby go używać z V2.
[#56] Re: Majsta vs Apollo Team

@JakubH_, post #55

Wypchany po brzegi pirackim oprogramowaniem...to sie nazywa miec tupet ze strony Apollo, żeby obrażac się że są piraceni. Hipokryzja pełna gębą
5
[#57] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #51

Bo to jest wina polityki Gunnara
Majsta w pewnym momencie zrezygnował z pracy by tylko tłuc V2 1200 i było to jedyne źródło dochodu. Gunnarowi od pewnego momentu V2 było nie w ząb, bo generowało konkurencję dla upośledzonego V4. Było to zwłaszcza widać po nachalnym marketingu w internecie. I nagle pojawiła się seria różnych "przypadkowych" przeciwności, które blokowały sprzedaż V2. A to niejasna sytuacja z licencjonowaniem kickstartu, a to niby brak części (a leciały bajki, że Majsta ma setki kart trzymanych w garderobie - z powodu braku licencji na kick), a to rzekome odejście Igora, a to zapełnienie wsadu fpga (oficjalne wytłumaczenie dlaczego AT kończy rozwój V2 i powstanie seria nowych kart V4). Warto wspomnieć też, że ktoś anonimowy zgłosił rachunek Majsty jako wykonujący podejrzane transakcje finansowe, co zakończyło się jego czasową blokadą. Ciekawe kto to mógł być? hmmm...
I to fakt, Majsta wyprodukował/sprzedał partię kart po tym jak został wyrolowany. Dziwisz mu się? Za coś musi żyć.

To, że wyszły jakieś aktualizacje do V2 to tylko efekt tego, że społeczność wyraziła bardzo głośne niezadowolenie z próby nagłego porzucenia V2.

EDIT: nie, karty przyszły ze sklepu bez fw (puste fpga). Użytkownik miał sobie sam wgrać usb blasterem soft dostępny na wiki AT.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 13:32:11 przez no1
[#58] Re: Majsta vs Apollo Team

@no1, post #57

Ok, przedstawiles wersje Igora, piekna historia. Tylko V1200 bylo ogloszone juz PO TYM jak Gunnar oglosil karty z serii V4 (dla wszystkich Amig i SA), i ten zly Gunnar zrobil wsad do tej V1200, no przeciez nie Igor go zrobil. No i Gunnar zrezygnowal z robienia V4 jako turbo, a tylko wersje SA zostawil, i ludzie byli mocno wtedy na niego wkurzeni, bo chcieli miec V4 zamiast V2. Wiec przez bodaj 2 lata, byly jako turbo do kupienia tylko V2 i V1200. Mnie interesuje od kiedy Majsta tworzyl lewe (przerobione) V2 i V1200, i kiedy sie o tym Gunnar dowiedzial. Bo to dopiero daje jakas wiedze o zmianie jego podejscia do tematu V2 i Igora. Mi ten zly Gunnar pare lat temu jak pisalem troche na Apollo Core proponowal, zebym kupil V2. Ja mu odpisalem, ze ma za malo pamieci, bo tylko 128MB a powinno miec 512MB, no i nie ma wersji dla A4000, bo Igor nie radzi sobie z DMA, jak prawie wszyscy konstruktorzy kart z wyjatkiem jednego Niemca z a1k.org.
1
[#59] Re: Majsta vs Apollo Team

@Cedrat, post #52

Nie do konca rozumiesz jak to dziala. Kazdy numer ID FPGA jest dodawany do Apollo Core, i jak go nie ma to nie dziala bodaj kolor, tak jak to w tym linku od no1 jest opisane. Ja tylko przypuszczam, ze Gunnar po numerze Igora, mogl dodac cos jeszcze do Core czego juz shakowana wersja V2 nie obsluzy. Ale to sa tylko moje przypuszczenia. Przynajmniej ja bym tak zrobil na jego miejscu.

Tutaj jest jak mi sie wydaje taki przyklad lewej karty V2 i proby jej aktualizacji spod systemu do GOLD 2.15:

link

Nie ma nic napisane, ze to jest "lewa" karta, trzeba sie domyslec. No coz jezeli dla Ciebie okradanie kogos z umowionych pieniedzy to jest "pozarcie" to troche dziwne masz podejscie.
1
[#60] Re: Majsta vs Apollo Team

@Don_Adan, post #59

A ja zapytam się przekornie ile z teamu Natami wróciło do Apollo Team, a jeśli nie wszyscy to jaka część ich pracy została przez Apollo Team wykorzystana w Apollo Core?
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem