[#1] Historia komputerów oraz ankiety w jej początkach
Przeniesione
[#2] Sonic Mania 1.0.0
Te 3 dok o historii gier są fajne. Choć każdy z innego powodu i jakoś się zazębiają wszak opowiadają tę samą historię choć inny zestaw ludzi się wypowiada w każdym.
Pierwszy to brytyjski punkt widzenia, a kolejne USAńskie. We wszystkich da się w łączyć tłumaczone napisy. Chciałbym aby dawało się w takich filmach włączyć czytającego lektora. Można by puszczać w szybszym tempie, i odrywać wzrok od ekranu bez tracenia wątku.


1
[#3] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #2

Amerykance inaczej pojmują rozwój gier w porównaniu do Polaków. U nich zawsze królowały konsole, dlatego u nas punktem stycznym do 95 roku były tylko podróbki A2600 i Nesa, a jak ktos mial snesa albo sege megadrive to patrzono na niego jak na debila. Dodatkowo jak ktos miał komputer to często to było Apple2 i pochodne ze szczątkową grafiką, albo Coco2 z 8 kolorami. W Polsce było dużo bardziej europocentryczne podejście do komputerów i grania.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 17:52:14 przez michal_zukowski
1
[#4] Sonic Mania 1.0.0

@michal_zukowski, post #3

W tym europocentryzmie zabawne jest to że najpopularniejsze były komputery amerykańskie a nie europejskie.
A w amerykanizmie grało się na japońskich konsolach.



Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 11:32:42 przez ZorrO
2
[#5] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #4

Amstrad, Thomson i ZX Spectrumy przeczą tej tezie. W ogóle w Polsce w latach 80tych mielismy ZXy/Timexy i SVI. Tylko C64 i Atarki65xe pośpiesznie rzucone po 90tym roku podbiły jakiś rynek. Amerykanskie Amiga 1000, Amiga 3000 praktycznie niespotykane w Polsce, a większość A500 i A2000 to był maszyny niemieckie i angielskie. Ti99/4a niespotykane, Colecovision niespotykane, Intellivision niespotykane. Apple2 niespotykane. Tandy Coco i zwykle niespotykane, Commodore PET i pochodne niespotykane. Tak średnio bym powiedział z amerykańskimi produktami.




Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 12:35:48 przez michal_zukowski
1
[#6] Sonic Mania 1.0.0

@michal_zukowski, post #5

Ostatnia multiplatformowa ankieta zanim wszystkie 8bit wrzucono do jednego wora. Była w Secret Service 1/94. tzw. Domowych komputerów już nie produkowano, ale to jeszcze nie czasy gdy się je wywalało, jak się komuś znudziły to zmieniały właściciela, nie ważne czy je kupili rok czy 10 lat wcześniej. Nawet jeśli wcześniej w czasach gdy tylko 1 czy 2% polskich rodzin miało kompa np tańszego Brytyjskiego Spectruma, to gdy zaczęliśmy kupować kompy we większych ilościach ich udział został zmarginalizowany. I cóż tam mamy w 94 choć właściwie z 93 gdy liczono głosy? z Amerykańskich: Amiga 36%, C64 21%, XE 12%, ST 2%. Razem 71%, do tego 31% PC, głównie dalekowschodnich składaków, oraz 2% Spectrumów a CPC poniżej 1%, i tyle z Europy.

Rok wcześniej w Bajtku, a to nieco inne towarzystwo hobbystów niż giercownicy: C64 30%, Amiga 21%, XE 10%, i ST 6%, razem 67%, tu też USA dominuje. A Europa ZX 19% i CPC 3%, lepiej ale bez szału.
Liczby nie kłamią. W mojej ocenie moja teza się broni. :)
W Ameryce pewnie mieli najwięcej amerykańskich komputerów, ale częściej na nich lekcje odrabiali niż grali. Tak jak u nas w tym 93 na Spectrumach, które częściej sterowały światłami w dyskotekach niż służyły do grania. ;)
3
[#7] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #6

Amiga 500 i Amiga 2000, Amiga CD32 to europejskie komputery. W Europie niewiele było amerykańskich A1000 i A3000.
[#8] Sonic Mania 1.0.0

@michal_zukowski, post #7

Serio było na nich napisane Made in Germany albo Europe?
Nawet jeśli tak. Nie wiem także gdzie były Sinclairowe Spectrumy produkowane. Te Amstradowe na dalekim wschodzie. Choć moim zdaniem myśl techniczna oraz handlowcy więcej zarabiali niż monterzy. Dlatego wg mnie siedziba firmy decyduje czy komp nazywamy Amerykańskim czy innym. Ale nie będę zwalczał innych poglądów na ten temat, bo mnie to powiewa. :)
[#9] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #8

rzookolowi chodziło o to, który oddział firmy zaprojektował dany sprzęt.
[#10] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #8

Commodore jak sama nazwa wskazuje było International, natomiast część modeli była specjalnie robiona pod pewne rynki. A500 była robiona pod rynek europejski i jej premiera tutaj była pare miesięcy przed premierą w USA, A2000 byla zaprojektowana w Commodore Germany i dopiero potem przejęta przez Haynego i spółkę w USA. CD32 praktycznie nie miała wersji NTSC i znalezienie takowej jest wyjątkowo trudne (ale nie niemożliwe).

Natomiast komputery robione pod rynek amerykański (tandy, apple2, czy commodore pet), o których wspomniałem praktycznie nie istnieją w świadomości europejczyków, a jeśli już to z klonów.

W ogólności zazdroszczę Anglikom tego, że to u nich powstało najwięcej serii unikalnych komputerów: Amstrad CPC, Amstrad PCW, ZX Spectrum, BBC, Archimedesy.
To miało wpływ na rynek gier dostępnych w Polsce, który np. dla mnie w późniejszym okresie został całkowicie przejęty z przez firmy z Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 20:27:05 przez michal_zukowski
1
[#11] Sonic Mania 1.0.0

@michal_zukowski, post #10

Podobno na początku lat 80ych najbardziej skomputeryzowanym krajem (w sensie że najwięcej rodzin miało je w domach) była Brytfanka, potem jeszcze przed końcem 80ych wyprzedzili ich Japońce, a po nastu latach Koreańczycy i trzymają się do dziś. W każdej lodówce i lokówce mają komputery. Ale skutkiem ubocznym tanich komputerków w czasach jeszcze Basicowych było pisanie programów przez masę amatorów z których wyłaniały się nadzwyczajne talenty, które w połączeniu z osobami o smykałce do interesów sprawiało że firmy softwarowe rosły jak grzyby po deszczu dziesiątkami. Dodatkowym ułatwieniem było dla nich że Basic był bardziej podobny do ich języka niż do niemca czy francuza. Zanim powstały tłumaczenia książek do nauki to byli do przodu o dobre 2-3 lata. I talenty z innych krajów przyjeżdżały do nich bo u siebie nie mieli takich firm, a przynajmniej nie aż tyle.

Marek Brytolskich komputerów też było więcej niż wymieniłeś. Choć sprzedaż liczona w tysiącach świata nie podbijała, to na chatę z basenem i dobrą furą taki projektant i producent miał, plus wycieczka dookoła świata z rodziną jak znalazł czas. Łatwiej się pogodzić z tym że świata nie podbiłeś gdy somsiady ci i tak zazdroszczoo. ;)

Próbowałem wypisać te firmy które bardziej kojarzę z ekranów startowych, choć większości ze spisów w necie pierwsze słyszę, albo bardziej z filmami lub zabawkami kojarzę, lub wyłącznie z użytkami albo ze współczesnością. Trudno się w tym połapać bo jedne firmy były przejmowane przez inne i znikały, inne sie dzieliły na mniejsze albo tylko zmieniały nazwy jak w kalejdoskopie. A po latach te co przetrwały stały się tak międzynarodowe że trudno je przypisać do jednego kraju.

Niemieckie: Rainbow Arts, Magic Bytes,
Hiszpańskie: Topo Soft, Opera Soft, Zigurat, Dinamic Software, DROsoft,
Francuskie: Infogrames, Ubisoft, Silmarils, Titus, Loriciel, Microids, Cryo Interactive,
Japońskie: Capcom, Bandai, Namco, Konami, Nintendo, SNK, Square Enix, Taito, Epics, Moonstone, Polyphony Digital,
Angielskie: HiSoft, Ocean, Mastertronic, Rainbird, Quicksilva, Virgin Interactive, Hewson, Mirrorsoft, MikroGen, Palace Software, Amsoft, Alligata, Bullfrog, Gremlin, Psygnosis, Magnetic Fields, Sensible Software, Twilight, Core Design, Bug-Byte, Guerilla, Imagine Software, US Gold,
Amerykańskie: Activision, MicroProse, MicroSoft, Westwood, Electronic Arts, Interplay, Infocom, Sierra OnLine, Aclaim, Accolade, Atari (stare), Cinemaware, Epix,

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Defunct_video_game_companies_by_country
1
[#12] Sonic Mania 1.0.0

@michal_zukowski, post #10

W sumie to szkoda, że M$ nie wrzucił do Polski po 1989 r. MSX/MSX2. Jakaś polska fabryka mogłaby to składać i wtedy nie rządziłby C64, Atari XL szeroki uśmiech Takie nowe Elwro MSX.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 22:39:36 przez KM_Ender
[#13] Sonic Mania 1.0.0

@KM_Ender, post #12

A ja myślę że nie ma czego żałować. MSX1 prócz palety ładniejszej od ZX czy C64 niczego nie miały lepszego, i używały droższych dyskietek. A MSX2 to już kosztowały tyle co 16bitówki mimo że wcale nie miały 16bitowej mocy.
Choć w okolicach roku '89 po tąpnięciu inflacji po której CSH nie skorygowała cen. Przez parę miesięcy SVI były najtańszym kompem ze stacją dysków na polskim rynku. Ale trzeba było mieć znajomych w Holandii, Hiszpanii lub w Ameryce Płd. Żeby jakieś źródło softu mieć. No chyba że komuś do szczęścia wystarczał CP/M.

Zresztą to nie M$ decydował gdzie się te kompy pojawiały. Dostarczyli tylko Basic podobnie jak do C64, ale nie decydowali o tym gdzie te komputery trafią.


Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 23:33:18 przez ZorrO
1
[#14] Sonic Mania 1.0.0

@michal_zukowski, post #5

Amstrad, Thomson i ZX Spectrumy przeczą tej tezie. W ogóle w Polsce w latach 80tych mielismy ZXy/Timexy i SVI. Tylko C64 i Atarki65xe pośpiesznie rzucone po 90tym roku podbiły jakiś rynek.


Nie wiem ile lat miałeś przed 1990 rokiem, ale zapewniam cię że Atari miał dominującą pozycję w Polsce już w latach 80-tych. To jest ankieta Bajtka z roku 1989:



Ponadto nawet w połowie lat 80-tych, jeszcze w czasach kiedy w Bajtku nie było formalnych klanów mikrokomputerów, np. w numerze 2/86, mogłeś przeczytać że polskie kluby Atari współpracują z oficjalnymi dystrybutorami takimi jak P.Z. Karen czy Pewex. Teza jakoby Atari po roku 90-tym zalała rynek jest zakłamywaniem rzeczywistości. W latach 1990 -1991, a nawet 1992 to własnie mało populrany w PRL C64 zaczął masowo opanowywać polski rynek, z czasem dopiero ustępując pierszeństwa Amidze.
1
[#15] Sonic Mania 1.0.0

@MUFA-amigaone-pl, post #14

Mam lekkiego hopla na punkcie studiowania starych ankiet, i dedukowania z nich ciekawych wniosków i zależności oraz jakiejś prawdy o historii komputeryzacji.

Pierwszym komputerem który dominował w PL i to zanim pojawiła się pierwsza ankieta w Komputerze w 88r było Spectrum, co wynika z kilkukrotnych wzmianek w listach i wstępniakach pisanych przez redakcję że zarówno pytania związane z już posiadanym komputerem jak i te o upewnienie się że słusznie skłaniają się do zakupu pewnego komputera, to w obu wypadkach w połowie dotyczyły ZX Spectrum. Także w czasach przed Bajtkowych gdy o kompach można było poczytać w Młodym Techniku czy w Horyzontach Techniki albo w Świecie Młodych także najczęściej demonstrowano jak coś zrobić właśnie na tym komputerze. Nawet w Sondzie to jego choć we fikuśnej obudowie pokazywano w tamtych czasach najczęściej.

Ta wspomniana ankieta z '88 to remis po 38% dla ZX i XL. By rok później Atari dominowało nad ZXem 60 do 23%. Ale w czasach gdy zaledwie 3-4% polskich rodzin miała komputer. (zależy czy pytamy GUS czy CBOS). Do dziś ten wynik Atarowcy na bakier z matmą cytują jako dowód że Atarynki "były wszędzie" zapominając że w tamtych czasach mało kto widział komputer na własne oczy, a wszędzie to Lato z Radiem słuchali. Jednak już po kilku latach w '92 gdy już 10% Polaków miało komputer w domu, to Atarki zostały wyprzedzone niemal dwukrotnie przez C64 i A500 i PC. Mimo że inne też się sprzedawały to procentowo ich udział już tylko malał. Zresztą po 2-3 latach także C64 i A500 dołączyły do tych których też ubywa. Bo już ich nie produkowano, i nawet dla Polaków przestały być wyznacznikiem zamożności.
2
[#16] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #15

Było to, co się udało zdobyć. W PRL-U to było magiczne pudełko, nieważne co miało za znaczek. Dopiero w latach 90. marka odgrywała jakąś rolę.
[#17] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #15

Analizujac takie ankiety, nalezalo by tez wziac poprawke na to kto byl docelowym odbiorca danego czasopisma, jaki byl jego zasieg i tym podobne czynniki.
Ja np tego miesiecznika nie kupowalem.


Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 23:40:13 przez Phibrizzo
2
[#18] Sonic Mania 1.0.0

@Phibrizzo, post #17

Dokładnie, ankieta zawarta w danym czasopiśmie, pokazuje tylko status czytelników tego pisma, i to nie wszystkich, a tych którym się chciało taką ankietę wysłać.

Coś jak sondaże - przeprowadzane na uczestnikach np. w ilości 1000 osób, i to tylko takich co posiadają telefon stacjonarny.

Można na podstawie takich danych zrobić wykresik, ale nie dotyczy on wszystkich, tylko małej grupy ludzi.
[#19] Sonic Mania 1.0.0

@Phibrizzo, post #17

Znam 8 takich multiplatformowych ankiet, akurat jedna na rok od '88 do '96 (brak tylko w '95).
Normalnie popularność jakiegoś produktu wpierw rośnie od zera do maksimum po czym maleje do niemierzalnych wartości tworząc na wykresie charakterystyczną górkę w kształcie dzwonu. Ale jeśli metoda albo miejsce pomiarów nie jest stała to dzwonu nie ma. A tu mamy 4 ankiety z czasopism growych po 2 z TS i SS. Oraz po 2 z 2óch czasopism innych, Komputer i Bajtek. I po rozdzieleniu growych od reszty zaczyna to przypominać dzwon. Ale też nie do końca i myślę że te odstępstwa da się wyjaśnić pojawianiem się lub znikaniem czasopism dedykowanych danej platformie. Oraz image-m poszczególnych komputerów i czasopism. Np Komputer szybko stał się znany z tego że udaje że komputery marki C= nie istnieją, więc nic dziwnego że ich posiadacze go nie kupowali a tym samym i w ankietach nie oddali głosu. Po tym jak upadło jedyne Spectrumowe czasopismo nastąpił powrót ich posiadaczy do Bajtka mimo że popularność tego kompa w innych była już schyłkowa. Zresztą to przykład maszynki której image się zmienił, bo najpierw była uważana za przystępną maszynkę do grania ale w 90ych już przyciągał raczej majsterkowiczów elektroników jako tani sterownik do ich wynalazków. Także posiadaczy małych /|\ i C64 przybyło w Bajtku gdy upadły ich dedykowane magazyny, choć w nie aż tak dużym stopniu jak ZX bo część pewnie została przy czasopismach growych.

CPC i ST były w PL bardziej cenione za wyświetlanie literek niż zdolności do giercowania to i w growych czasopismach mniej ich notowano. Przez co oba kompy pozostały w PL niszowe. Natomiast pozostałe w kolejnych latach w miarę tanienia komputerów oraz bogacenia się Polaków zyskiwały popularność coraz to droższe komputery. A że to się zbiegało także z ogólnym wzrostem rodzin posiadających komputer, których procent w latach 88-96 wzrósł od 3% do 40%, to gdyby oszacować ilość poszczególnych komputerów w polskich domach to lista stoi na głowie. Bo zwykle to co najtańsze jest najpopularniejsze. I w sumie tak jest, ale przez to że te droższe komputery stawały się popularniejsze w późniejszych latach gdy ogólnie popularność komputerów rosła to ich ogólna liczba przekraczała rekordy jakie biły wcześniej te tańsze komputery. I tak tłumaczę to że wygląda na to że tych droższych Polacy kupili więcej niż tych tańszych. Pomijając te dwa niszowe CPC i ST, które do tego nie pasują.

Choć znikanie 8bit może mieć także taką przyczynę że pomimo że ludzie nadal je mieli to już nie jako jedyny komputer. W Bajtku w '89 aż 41% ankietowanych deklaruje że nie ma żadnego komputera. Zaledwie 4 lata później też w Bajtku już 20% deklaruje że ma 2 różne komputery. A w SS w '96 aż 40% deklaruje że ma dwie platformy do grania. Nic dziwnego że zesumowanie procentów posiadaczy różnych platform daje 140%. 20% ma 8bit, ale tylko 6% ma tylko 8bit. Choć niektórzy może schowali je do takiego kąta że już się do nich nie przyznają. :)
--       ZX      XE     C64      CPC     ST     A500     PC
K 88     38      38      10       -       -       -       -
B 89     23      60      12       4       -       -       -
K 90      9      22       4       6      10       -      49
T 91     11      47      24       2       2       7       3
T 92      1       9      22       -       1      30      25
B 93     19      10      30       3       6      21      31
S 94      2      12      21       1       2      36      31
S 96       (20% 8bit razem)               2      26      72


Schyłek komputerów domowych w 1994 
   w co którym PL domu i o ile razy więcej niż CPC - orientacyjnie.
AMIGA 500            1/15            9x
Commodore 64c        1/20            7x
/|\ ATARI 65XE       1/35            4x
ZX Spectrum+         1/45            3x
/|\ ATARI 1040ST     1/80            2x
AMSTRAD CPC6128      1/140           1x

Podałem najpopularniejszy model w PL z danego typu.
PC już wtedy było tyle co Amig.
1
[#20] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #19

Pierwszą ankietą była ankieta z czasopisma Mikroklan ogłoszona w marcu 1987 a jej wyniki ogłoszone w sierpniu 1987. Nawiasem mówiąc jeśli ktoś ma te wyniki, to chętnie bym je zobaczył. Co prawda Mikroklan nie pisał praktycznie o mikrokomputerach, a o PC czy innych profesjonalnych stacjach roboczych, więc pewnie typowy przeciętny łamacz joysticka tego nie czytał i tam wyniki mogą być dziwne. Niemniej dla samej ciekawości, chialbym je znać, bo niestety skan tego numeru dostępny w sieci jest wybrakowany i strony nr 32, na której powinny być wyniki tej ankiety nie zawiera.

Natomiast przy tek okazji warto zaznaczyć jakie kiedyś były cykle wydawnicze, że listy spływały do redakcji workami, że poczta miewała opóźnienia, że ktoś w redakcji musiał to czytać, liczyć itp. To nie jest tak jak dziś, że np. Mailman wrzuci ankietę na PPA i za tydzień są wyniki. Wtedy trwało to miesiącami, niekiedy czas od ogłoszenia do publikacji sięgał koło pół roku.

Zatem należy mieć na uwadze że remis między Atari a Spectrum, który został obwieszczony w lutym 1998 roku w czasopiśmie "Komputer", de facto tyczył się stanu na drugą połowę 1987 roku.

Ja się z Tobą oczywiście zgadzam że na początku, tak do 1986 ZX Spectrum rządził. Natomiast myślę że już w 1987 roku, jeśli chodzi o polskich użytkownikow domowych liderem było Atari. Ja też przypuszczam ze ze względu na ówczesne realia PRLu, kiedy to teoretycznie "wszystko było wszystkich" wyniki ZX Spectrum mogły być zawyżone jeszcze przez jedno zjawisko.

Mianowicie ZX Spectrum, czy klony typu Timex, ze względu chocby na cenę i fakt że można było to kupić za złotówki miały dominującą pozycję w szkołach, jakis świetlicach, klubach komputerowych w domach kultury itp. Sam wiem jak to było u mnie w mieście. No a że w tamtych czasach był to towar luksusowy, to występowało powszechne zjawisko że taki nauczyciel (informatyki wtedy w szkołach zazwyczaj nie było, u mnie opiekowali się tym nauczyciele od fizyki czy matematyki, którzy odpalali na tych "spectrusiach" jakieś wykresy), opiekun świetlicy, tudzież pracownik w firmie czy instytutcji brał na weekend taką maszynę do domu. Co zresztą często jest wspominane przez amigowców, z rozrzewnieniem, przytaczających czasy, jak to tata w latach 80'tych przynosił komputer na weekend i mogli naparzać w gierki od piątkowego popoludnia do niedzieli wieczorem.

No i jest wielce prawdopodobne, że tacy ludzie albo przynajmniej ich dzieci głosowali w tych ankietach podając się za "właścicieli" czy przynajmniej regularnych użytkownikow ZX Spectrum, co realiach ogólnej małej skali posiadaczy kompów w domach, dawało pewnie maszynom Sincaira kilka procent na górkę, mimo iż w rzeczywistości w polskich domach (przynajmniej licząc 7 dni w tygodniu przez 24h) stało ich już wtedy mniej niż "Atarynek". Tak to przynajmniej ja widziałem wtedy obserwując co się działo w kręgu moich znajomych, czy bywalców różnych "kółek komputerowych", przynajmniej z perspektywy mieszkańca niewielkiego 30 tysięcznego miasta.

Natomiast co do ankiet z lat 90-tych, to ze względu na ogólnie większą skalę posiadaczy komputerów w Polsce, oddają już w mojej ocenie zdecydowanie lepiej stan faktyczny i generalnie pokrywają się z moimi obserwacjami jak to wtedy do okoła mnie było.
2
[#21] Sonic Mania 1.0.0

@MUFA-amigaone-pl, post #20

Zaskoczyłeś mnie że przegapiłem jakąś ankietę choć mam scany Mikroklanów z roku '87.
Mam dwie wersje numeru 8/87 z "wynikami", djvu i pdf, (przypuszczam że z atarionline i archive.org), obie mają komplet stron i nie pamiętam bym musiał stawać na rzęsach aby je znaleźć, chociaż krążą po necie np na chomiku pliki ze źle podpisaną numeracją w nazwach plików. Ale gorzej jest z rocznikiem '88, z niego nadal mam tylko nr2 z 10iu. :(
A brakujące strony to kojarzę jedynie w Horyzontach Techniki, testu 800XL brakowało, ale już są pełne wersje.

Te pytania bardziej dotyczyły wykształcenia i zainteresowań czytelników. A o ich sprzęcie w tych "wynikach" jest tylko taka oto lakoniczna wypowiedź:
"Jedna ósma ankietowanych zakreśliła odpowiedź nie korzystam z komputera. (...) Trzy czwarte korzystających z komputera - używa komputera domowego, jedna czwarta - klasy PC."

Nawet nie rozdzielili tych co je mają od tych co używają. Tak na marginesie w roku '87 kolorowe tygodniki czy miesięczniki zwykle kosztowały ok 20-30zł, Bajtek 100zł a Mikroklan 300zł. :o

Coś mi świta że widziałem także pytania ankiety w Przeglądzie Technicznym, ale wyników już nie.

Ja też dopuszczam taką możliwość że jakiś znikomy procent odpowiedzi to nie do końca prawda. Np ktoś zaznaczył że ma jakiś komputer a w rzeczywistości ma ale tylko sporadyczny dostęp, albo ma ale dopiero mieć. Ot takie samodowartościowywanie się , albo czarodziejskie zaklinanie rzeczywistości aby się marzenie spełniło. Ale nie widzę powodu aby wierzyć że fani ZXa byli tu mniej wiarygodni niż np fani Atarek. :)

A co do sceptycyzmu czy ankiety są miarodajne, to zwykle ludziom sie wydaje że akurat ich komputer i TYLKO ICH komputer jest w nich niedoszacowany, no bo oni najwięcej znają takich co mają to samo co oni. :) Nawet niedawno w jakimś komentarzu pod jakimś filmem na YT ktoś zaproponował aby uciszyć takie spory, żeby zrobić mapkę w jakich miastach czy rejonach kraju które kompy przeważały, ale odzew był znikomy i raczej niemerytoryczny. Obawiam sie że wyszłaby z tego mozaika anegdotek a nie dane statystyczne, bo zbyt mały % byłych właścicieli się interesuje retro.


Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 18:07:48 przez ZorrO
1
[#22] Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #21

Ja o tej ankiecie wiem z tytułu tego że uznany autor książek o retrokomputerach Bartłomiej Kluska, wymieniał ją swego czasu jako jedno ze swoich źródeł. Zamieszczam też graba ze strony numer 32 ostatniego numeru 1987 gdzie jest spis treści wszystkich numerów z lat 1986 - 1987 i gdzie jak byk stoi że wyniki ankiety powinny być w numerze 8/87 (patrz rubryka różne). Więc możliwości są dwie, albo w tym spisie doszło do jakiegoś chochlika drukarskiego i chodziło o inny numer, który nie został jeszcze zeskanowany i a Bartłomiej Kluska, być może patrząc na ten spis treści coś pomylił, albo wyniki ankiety jednak rzeczywiście w tym numerze były, a osoba skanująca dała ciała. Zwłaszcza że strony podpisanej jako 32 na tych skanach nie ma - jest tam jakaś reklama czy coś, wyglądająca jak strona okładkowa, podczas gdy strona numer 32, którą podaje poniżej z innego numeru jest normalna czarno -biała, czyli co nagle zmienili layout? Niewykluczone, lecz mało prawdopodobne, ja jednak obstawiam błąd po stronie skanującego. Pewnie posiadacz rzeczywistej, kompletnej gazety na papierze mógłby to ostatecznie wyjaśnić. Natomiast raczej wykluczam by redakcja Mikroklanu, dopuściła się tutaj konfabulacji i pisała o ankiecie, której w rzeczywistości nigdy nie było.
[#23] Sonic Mania 1.0.0

@MUFA-amigaone-pl, post #22

W spisie treści nie ma błędu i te "wyniki" są w tym numerze i na tej stronie co jest w tym spisie podany. Ale...

Pliki skanowanych numerów z roku '87 jakie krążą po necie mają błędną numerację.

W 1987 ukazało się 9 numerów Mikroklanu i pierwsze 4 numery mają na okładce normalnie napisany numer w roku 1/87, 2/87, 3/87 i 4/87, ale potem się zaczynają szopki… Bo zamiast numeru podawano na okładce miesiąc ukazania sie, a że miesiąc był o 2 późniejszy niż faktyczny numer to pliki krążące po sieci zamiast numerów od 5 do 9 mają numery od 7 do 11. Prawidłowy nr jest w środku kartkę dalej przy stopce redakcyjnej lub przy spisie treści z numeru. Jest tam podany także numer zbiorczy w nawiasie wszystkich wydań od początku, stąd wiadomo że w '87 ukazało sie 9 numerów a nie 11. Bo ten zbiorczy numer w dwóch pierwszych dostępnych numerach z roku '88 podaje w numerze 1 zbiorczy numer (13) bo były 3 wydania w '86 i 9 w '87.

Więc prawdopodobnie plik z numerem 8/87 masz podpisany jako 10/87. :)
A plik który masz podpisany jako 8/87 najprawdopodobniej jest w rzeczywistości numerem 6/87.



Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 21:16:28 przez ZorrO
1
[#24] Re: Historia komputerów oraz ankiety w jej początkach

@mailman, post #1

Dzięki za przeniesienie. :)
[#25] Re: Sonic Mania 1.0.0

@michal_zukowski, post #5

Witam.
C64 rodzice mi kupili w Pewexie w 1988 roku z magnetofonem.
Były tam też dostępne C128 i 128D oraz Atari 65XE i 130XE.
W tym roku widziałem Amigę 500 na giełdzie w Krakowie.
ZX Spectrum widziałem w Pewexie w Zakopanym w1985/86 roku.
Owszem w latach 80-tych komputer był bardzo drogi i niewielu było
na niego stać. Ja dostałem po roku od momentu kiedy o nim rodzicom powiedziałem.
Dzień kiedy kupiliśmy pierwszy komputer pamiętam do dziś.
Pozdrawiam.
[#26] Re: Sonic Mania 1.0.0

@ted, post #25

w tamtych czasach trzeba było zbierać (na Atari czy C64 nie wspominając o Amidze czy ST)
minimum 6 mies (częściej ze 12), aby można było kupić sobie komputer,
i tyle samo czasu zbierania na jakiś osprzęt, np: stacja dyskietek do 8bitowców, czy dodatkowa pamięc
(ale nie na magnetofon czy joystick)



Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 22:58:56 przez Cezarykl
[#27] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Cezarykl, post #26

Witam.
C64 kosztował 199$ a magnetofon 25$.
Średnie miesięczne zarobki to kilkanaście $.
Nastoletni dzieciak o takich pieniądzach to nawet nie marzył.
Co najwyżej udało się uzbierać na joya czy kasety z Pewexu.
Pozdrawiam.
[#28] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Cezarykl, post #26

Płaca minimalna w 1985 - 5 400 zł, (czyli 18 pensji za Spectrum), a w 1993 - 1 600 000 zł, (czyli 2 i pół Spectruma za pensję). :)
W '87 Amiga kosztowała 12x tyle co Spectrum, czyli równowartość odkładania 18 lat minimalnej pensji!! A w '93 tylko 2,5 pensji za Amigę.
[#29] Re: Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #28

Chyba mały fiat kosztował w 87r. w granicach 1mln ówczesnych złotych. Tyle, co A500.
W początkach lat 90. A500 kosztowała dwie pensje.
W przybliżeniu A500 golas kosztowała na dziś około 8000zł.
Takie kalkulacje może nie są dokładne, tak mi wyszło z pamięci.
[#30] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Marcin27411, post #29

Nie trzeba pamiętać, wystarczy umieć czytać.
https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82aca_minimalna#Minimalne_wynagrodzenie_ustawowe_w_Polsce

Te 8 baniek za A500 w '90 to musiała być nowa z gwarancją, bo używana na giełdzie kosztowała ok 5,6 mln. Nie wiem jak z Maluchem ale reszta się zgadza. :)
A ta Ama w '87 zapewne była z kolorowym monitorem. Modulatorów jeszcze nie było ani TV z innym wejściem niż antena. Amigę bez monitora nie miałbyś jak i do czego podłączyć. C64 kosztował wtedy 200 tys.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem