[#31] Re: Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #8

Amiga była produkowana w Niemczech, sam taką dostałem przed 89 rokiem. Ogólnie poczta w Niemczech pracowała na Amidze. Problem był taki, że ta Amiga była na naszym rynku z jednej strony warta bardzo dużo ale z drugiej nie byłoby kupca, osobiście jako dzieciak miałem problem bo inni mieli Atari, C64 albo ZX. Amigi były wtedy mocno egzotyczne i bardzo drogie. Ceny komputerów przed 89 rokiem praktycznie tylko i wyłącznie podawało się w dolarach albo markach, podobnie było z samochodami czy mieszkaniami. Boom zrobił się w 90 roku, przywożono tony konsol i komputerów i ceny spadły.
[#32] Ceny i Historia komputerów

@KAN2000, post #31

Względem naszych możliwości to spadały, ale w szalejącej inflacji w liczbach bezwzględnych w złotówkach to rosły.
https://www.ppa.pl/forum/hyde-park/46058/ceny-kompow-w-latach-85-93
[#33] Re: Ceny i Historia komputerów

@ZorrO, post #32

Tylko, że cen Amigi 2000 czy A500 ciężko szukać przed 89 rokiem. Gdybym nie dostał jej od rodziny z RFN to u nas w tym czasie za równowartość A2000 można było mieć spokojnie nowego Poloneza więc nikt by dzieciakowi nie kupił takiego komputera. Zresztą do C64, Atari czy ZX był dostęp do softu a z Amigą było ciężko, zamiast kaset były małe dyskietki, które też wtedy kosztowały w ciul kasy.
[#34] Re: Ceny i Historia komputerów

@KAN2000, post #33

C64, Atari czy ZX był dostęp do softu a z Amigą było ciężko

Przed 89r. oprogramowania na Amigę i tak było w sumie niewiele.
[#35] Re: Ceny i Historia komputerów

@Marcin27411, post #34

Z kompem dostałem TestDrive więc męczyłem go ile weszło a później szachy i piłkę. Dopiero w 90 roku zaczęło się dziać :)
[#36] Re: Ceny i Historia komputerów

@Marcin27411, post #34

Przed 89r. oprogramowania na Amigę i tak było w sumie niewiele.

Skąd taki wniosek? Czy chodzi Ci o dostępność w Polsce?

Bo ogólnie tego softu tak mało nie było na Amigę, a przynajmniej gier...
lista gier Amiga przed 1989 .. 675 tytułów
[#37] Re: Ceny i Historia komputerów

@Rafael/ARMO, post #36

Sporo z tych gier to konwersje z Atari St, nie wykorzystujące możliwości Amigi.
Soft był, ale, jakby nie patrzeć, mam wrażenie, że przed rokiem 90r. lepiej
było mieć c64 a Amigę kupić w 1991.
[#38] Re: Ceny i Historia komputerów

@Marcin27411, post #37

Sporo z tych gier to konwersje z Atari St, nie wykorzystujące możliwości Amigi.


Można prosić jakieś przykłady? W sensie że sporo?
[#39] Re: Ceny i Historia komputerów

@karolb, post #38

Np. 20000 Meilen unter dem Meer, 3D Galax itd.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 00:39:13 przez Marcin27411
[#40] Re: Ceny i Historia komputerów

@Marcin27411, post #37

Dokładnie takie miałem odczucie, praktycznie przed 90 rokiem byłem odludkiem z Amigą. Co do softu, oczywiście był ale za granicą, w 90 roku było już spoko bo można było kupić gry i programy na Amigę w kilku miejscach w Łodzi.
[#41] Re: Ceny i Historia komputerów

@Marcin27411, post #39

A nie jest np. 4x4 Off-Road Racing, AAARGH! itd.
[#42] Re: Sonic Mania 1.0.0

@MUFA-amigaone-pl, post #20

Potwierdzam - do ok. 1985/1986 r królowało w Polsce ZX Spectrum /Timex.
Potem mocno weszło Atari 800XL i 65XE (dostępne w Pewexach 1986-1989), i dopiero potem C-64 zalały Polskę (ok. 1990).
Następnie Amiga i od ok. 1993/94 PC.

Atari ST zawsze było niszowe, podobnie Amstrady i MSXy.

W 1986 w mojej podstawówce ludzie mieli 4x Spectrum, i 2x Atari 800XL.
C-64 nie miał nikt, natomiast ktoś słyszał, że ktoś ma Amstrada CPC 464 W 1990 poznałem tego typa od Amstrada
3
[#43] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Motyl, post #42

od ok. 1993/94 PC

Pc od 95/96. W 93/94 jeszcze pc nikt nie miał, aczkolwiek sporo
osób marzyło/planowało zakup na podstawie screenów
wielkości znaczka pocztowego z czasopism.
[#44] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Marcin27411, post #43

W 93 kolega kupił 386DX40.
[#45] Re: Sonic Mania 1.0.0

@koczis, post #44

W 93 kolega kupił 386DX40.

No to wtedy raczej już nie kolega.
1
[#46] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Marcin27411, post #43

w 93 to Optimus miał cennik na pół strony w Gazecie Wyborczej
[#47] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Marcin27411, post #43

Należy odróżniać opowiastki o "moje i moich kumpli przygody z komputerami" od statystyk robionych z ankiet na tysiącach ludzi.
Top Secret w '92 podaje że 25% czytelników ma PC, nieco przegrywa z Amigą.
A w Bajtku '93 już 31% ma PC wyprzedzając nieco C64.

Jasne że lepiej z tym posiadaniem było w dużych miastach niż w małych, podobnie jak z czytelnictwem, stąd te liczby może wyglądają nieco bardziej optymistycznie niż real, ale to nie tak że nikt jeszcze PC wtedy nie miał.
2
[#48] Re: Sonic Mania 1.0.0

@ZorrO, post #47

Top Secret w '92 podaje

Top Secret to raczej mało wiarygodne źródło. Te ankiety można
zignorować wg mnie.
1
[#49] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Marcin27411, post #48

Dokładnie, ankiety w Top Secret można postawić na równi z newsami Marka Pampucha. W Łodzi patrząc po tym co działo się na giełdzie to więcej było C64 i Amigi przynajmniej do 93-94 roku a byłem już wtedy w takim wieku, że na giełdę nie jechało się tylko po soft ale i na pogaduchy z innymi użytkownikami i wiek wcale nie był ważny. Na wsi mam rodzinę to w tamtym czasie na wsi nikt nie miał komputera a w kiosku nie było nawet czasopism komputerowych.
1
[#50] Re: Sonic Mania 1.0.0

@KAN2000, post #49

No to wszystkie te ankiety możemy sobie "w nos" wsadzić, bo są nieadekwatne do tego co było.

Nie ważne która platforma była wtedy trendem, ważne która była naszym (sarkazm).

Czyli nie ważne czy ZX/Timex/C64*/Atari800XL*/Amstrad*. Były to nasze platformy z lat dziecięcych, i ankiety nie zmienią naszego spojrzenia na to, która z nich była lepsza.

A teraz fanboye niech wyleją wiadro pomyj, ja szanuję wszystkie z wymienionych platform, które poznałem hide2
2
[#51] Re: Sonic Mania 1.0.0

@karolb, post #50

Nie przypominam sobie aby była jakaś wojna czy podział bo ten ma Atari a ten Amigę albo Amstrada. Owszem był zgrzyt w temacie grzybów ale to było po 95 roku i raczej u ludzi co mieli mocniejsze Amigi.
W liceum w klasie mieliśmy praktycznie podział Amiga/PC po równo ale w wymiarze szkoły PC było więcej, Atari było kilka sztuk. To był 95 rok. W 97 Amigi było mniej niż PC. W 98 sam stałem się posiadaczem grzyba ale nie pozbyłem się Amigi. Jak wyglądała sprawa w innych miastach tego nie wiem, wiem natomiast, że Unreal czy Half-Life z Voodoo na pokładzie robił robotę, oczywiście niebieski ekran i ciągłe instalowanie Windowsa doprowadzało czasami człowieka do granic wytrzymałości.
1
[#52] Re: Sonic Mania 1.0.0

@karolb, post #50

Ankiety nie mówią o tym która platforma była lepsza, tylko o tym która była bardziej popularna.
Niższa cena i łatwy dostęp do softu dodawał popularności, dlatego niektóre pozostały niszowe. Ale Polonezy nigdy nie dorównały popularności Maluchom czy Syrenkom, za to te dwa nigdy nie dorównały Poldkowi prestiżem. A jeszcze inne przyciągają wzrok egzotyką, ale nawet w niskich cenach prawie nikt ich nie chce, bo skąd byś brał części. ;)

Zresztą, te lepsze (czyt.droższe) były takie tylko do czasu. Każda popularna maszyna płynnie przechodziła przez 3 etapy, 1- zbyt droga by o niej marzyć (na tym etapie niemal nikt jej nie miał), 2- wreszcie przystępna a ciągle dość fajna (szczyt popularności), 3- tak tania że każdy menel to ma (spadek prestiżu i wstyd się przyznać że wciąż używasz). Zwykle na rynku jest obecnych kilka platform i każda z nich jest na innym z tych etapów. W czasie gdy jedne już odchodzą o innych dopiero się marzy.
2
[#53] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Marcin27411, post #43

Pc od 95/96. W 93/94 jeszcze pc nikt nie miał, aczkolwiek sporo


Kolega z klasy miał PC AT w 1991 , zdaje się że był to 386, na pewno z VGA i klonem SB. Na tamte czasy wypas.
Ojciec w biurze miał XT od 1988, chodziłem tam po 16:00 jak tylko mogłem.
W 1994 zamożniejsi gracze mieli już raczej PC niż Amigę, nawet jeśli to było AT 286/386.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 23:55:43 przez Motyl
[#54] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Motyl, post #53

W mojej szkole podstawowej a potem średniej nikt nie miał pc aż do 1996.
Na pewno były osoby, które miały takie konfiguracje pc. W porównaniu
do innych platform były to ilości raczej śladowe, jeśli weźmiemy pod
uwagę, że sam Pegasus sprzedał się w ilości blisko 1mln sztuk.
Amig było coś ze 200 tys.
Na podstawie kilkuset ankiet przysłanych do Top Secretu cieżko coś
stwierdzić.
2
[#55] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Motyl, post #53

Kolega z klasy miał PC AT w 1991 , zdaje się że był to 386,


chyba 286, a nie 386.

ps.
w tym 1991 roku to tylko ZX, atari i c64 widywało się na osiedlu.



Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 01:29:38 przez Cezarykl
1
[#56] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Cezarykl, post #55

Myślę że w '91 to PC lub CPC kupowali pracownicy naukowi dla siebie, do wklepywania literek, wyświetlania słupków i wydruków, a inne 8bit kupowało się do zabawy, dla dzieci i nie tylko. Oraz do chwalenia się znajomym że się ma. A że pracowników naukowych nie było wielu to i wybierane przez nich komputery nie były popularne.

Dopiero później giercowe gazetki pokazały że te liczydła nadają się także do grania. :)



Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 03:52:10 przez ZorrO
2
[#57] Re: Sonic Mania 1.0.0

@Cezarykl, post #55

W 91 Amiga już też była mocno obecna. W 91 przeprowadziłem się ze śródmieścia na krańce Widzewa - nowe osiedle, miałem powiedzmy Alternatywy 4 na żywo, kilka bloków w polu bez chodników i z jednym, sklepem w baraku, jak padał deszcz to się chodziło w kaloszach;) Ze starej szkoły przeniosłem się do nowej, świeżo wybudowanej, okazało się, że całkiem spora grupa dzieciaków ma komputery. Głownie było to C64 i Amiga - spora grupa to na tamten czas na klasę 30 osób ok 10 czyli 1/3 ale to i tak niezły wynik. Bardziej popularne były podróbki Nintendo czy Pegasus, sam też miałem i rąbało się w Contrę albo w czołgi.
[#58] Re: Sonic Mania 1.0.0

@karolb, post #50

dla mnie też te ankiety są mało miarodajne, bo odzwierciedlać mogły w dużej mierze myślenie życzeniowe, a nie rzeczywisty stan posiadania. Z moich obserwacji (Lublin - Warszawa - Poznań) wynikało, że udział PC w rynku komputerów domowych na początku lat 90. był marginalny. Oceniłbym na 1-5% w znanych mi środowiskach, a nie 25% wg stanu na 1992 jak podaje Zorro, powołując się na wyniki ankiet wypełnianych głównie przez dzieci i młodzież. Przykładowo u mnie na osiedlu był tylko jeden dzieciak z dostępem do peceta ojca programisty, zaś w innym mieście ktoś z mojej rodziny, kto zajmował się informatyzacją jednego z największych przedsiębiorstw państwowych miał służbowego notebooka 386 z kolorowym monitorem (okropnie smużył w porównaniu z CRT). Był to jedyny pecet w rodzinie.

Obstawiam, że wiele mogło zmienić się od 1993 roku w związku z pojawieniem się Windows 3.11, Dooma etc.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 09:11:30 przez charliefrown
[#59] Re: Sonic Mania 1.0.0

@charliefrown, post #58

Ciężko określić popularność platform, bo każdy ma swój punkt widzenia zależny od wieku i finansów w tamtym czasie.
W 93/94 roku znałem z 5 osób, które miały Pcty. Najprawdopodobniej były to 286, 486 i pierwsze pentiumy. Ja wtedy miałem Commodorka i jakoś pod koniec 94 albo początku 95 A600. Inne "dzieciaki" miały wtedy pegasusy i karty do nich były do kupienia na lokalnym bazarku i targu. Amigowców znałem kilku/kilkunastu. Był też w mieście gościu co miał spis gier i nagrywał dyskietki za 1.5zł/szt

Pierwsza większw fala PCtów przyszła jakoś w 96-97 roku. Jakoś wieść o "cudownym" Win95 przekonywała do zakupu blaszanej skrzynki. No i to też czas popularyzacji konsol i salonów gier.

Może akurat moje środowisko w tamtym czasie akurat tak wyglądało i statystyka krajowa wyglądała inaczej. Trudno to oszacować na swoim środowisku, gdzie przy 20 osobach, jedna stanowi 5%. No i ktoś mógł wtedy mieć z 8, 16 czy 20 lat i nie znał ludzi co mieli wtedy z 40 lat i grali sobie na swoich 286 i 386. Dzisiaj mają 70 lat i bardziej myślą o tym, czy brali rano leki, niż o spory na forach platform komputerowych

Podejrzewam, że te ankiety z gazet właśnie ozwierciedlają statystyki tych starszych użytkowników. Ci młodsi woleli zamiast znaczka kupić dyskietki
[#60] Re: Sonic Mania 1.0.0

@snifferman, post #59

Mhm, mogło tak być. Tylko z jednym się nie zgadzam. Salony arcade kojarzę z latami 80ymi, bo w 90ych gdy już ludzie mieli kompy i konsole w domach to w moich stronach poplajtowały.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem