kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000
Cześć,
Próbuję odpalić Firebird PCI w Amidze 4000 wg opisu:
https://forum.amiga.org/index.php?topic=76247.0

Ściągnąłem openpci.library 2.1 i prometheus.library 4.5 z wskazanego linku i podgrałem do libs:
Niestety po wywołaniu polecenia openpciinfo za każdym razem system się wiesza, jest komunikat "Software fail" ramlib.

W portach PCI mam Killer K1 i Voodoo, ale próbowałem nawet bez kart i efekt jest ten sam.
Z prometheus.library 3.0 się nie wiesza, ale nie widzi kart.
[#2] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #1

Snoopdos pokazuje coś ciekawego?
[#3] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@Norbert, post #2

Tak, że zawiesza się przy otwarciu prometheus.library.

Jednak już wiem gdzie jest problem, wyjąłem ZZ9000 i działa. Pytanie czy ktoś ma taka konfiguracje i mu to działa??
Mam Bustera 9 moduł AX do ZZ9000.
[#4] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #3

Chyba buster 9 nie obsługuje 2 kart dma naraz
[#5] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@Dorian3d, post #4

Ok, to byłby jakiś trop. Ciekaw jestem tylko czy to komuś działa razem, bo jak tak to będę się rozglądał za busterem 11.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 17:18:19 przez jargo
[#6] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #5

a po co ci zz9000 jak masz Firebird PCI
[#7] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@Dorian3d, post #6

Chociażby dla scandoublera, bo akurat tą Amigę mam wpiętą do monitora z wejściem HDMI. Jeszcze to przemyśle, ale co do zasady lubię jak mi wszystko w Amidze działa.. Jedyny argument dla porzucenia ZZ to akceleracja 3D w Voodoo.
Zmieniłem firmware w ZZ9000 na ten bez autoboota i fastu i działa, więc na razie jest ok.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 18:16:36 przez jargo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 18:17:00 przez jargo
[#8] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #7

Niestety napotkałem kolejny problem, mam wsadzoną w port PCI kartę Killer K1 z PPC.
Zainstalowałem Sonneta, powerpc.library w wersji 17.14, która w teorii obsługuje Prometheusa, jednak przy starcie po wywołani InitPPC wyskakuje komunikat:
"e300 based PPC cards currently not working correctly!" i system dramatycznie zwalnia.
[#9] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #8

Chciałeś mieć ppc żeby było szybciej, a jest wolniej
1
[#10] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #7

scadubler kup od np jans i auto przełącznik
[#11] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@QUAD, post #9

a 500 i stacja dyskietek a nie cuda ppc kosmosy
1
[#12] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@QUAD, post #9

Przewrotność losu :).
[#13] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@Dorian3d, post #10

No właśnie takiego druciarstwa, które mam w Amigach 1200 chciałem w A4000 uniknąć :). Scandoubler prędzej bym pchał do display portu.

Częściowo udało mi się odpalić PPC, działa np. w sysspeed mogę zmierzyć prędkości procka i wygląda to nieźle. Niestety jak puszczam jakieś demo lub grę to klatkuje albo jest skaszanione.

W dokumentacji SonnetLibrary wyczytałem coś takiego:
WARNING: Timings on the Prometheus seem not so tolerant. K1/M1 cards do not
work with the Prometheus and Warp3D (Bus errors).
[#14] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #1

Masz jakieś karty zorro?
[#15] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #13

Cholera, a mam taką samą konfigurację. I już myślałem, że będę mógł się pobawić warp3d z k1. Wygląda na to, że brakuje tutaj na prometeusie cachu, który mógłby pomóc z timingiem. :(
[#16] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #13

Od Warpa jest specjalnie przygotowany ! scadubler na slot video !
[#17] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@sand, post #15

Mój Kiler














2
[#18] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@Wankowicz, post #14

Mam ZZ9000, kontroler FastATA i Freeway USB, ale próbowałem je wszystkie wyciągać poza fastATĄ i nic to nie zmienia. Jedyną kartą, która powodowała problemy było ZZ9000 z fw dodającym 256mb fastu.
[#19] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@sand, post #15

Może to się da jakoś odpalić, ja na razie na tym spędziłem jeden dzień i dema, które nie wymagają warpa3d działają jak dema pod 060 na 030 :(. Ale może można to ogarnąć przynajmniej tak, żeby działało 2d.

Drugi problem na jaki się napotkałem to konfiguracja Voodoo, Picasso96Mode ją wykrywa i dodaje tryby graficzne. Niestety działa tylko 1280x1024, przy np. 320x240 jest czarny ekran i na monitorze jest komunikat "The current input timing is not supported by the monitor display". Sprawdzałem na dwóch monitorach VGA i to samo.
Ma może ktoś działającą konfiguracją Picasso96Settings dla Voodoo 3???
[#20] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@Dorian3d, post #17

Czyli rozumiem, że Ty masz Killera + Voodoo i Ci działa to poprawnie?? Jak by u mnie to tak ruszyło to dałbym się przekonać do tego scandoublera :).

Jaką masz wersję sonneta? Wyskakuje Ci ten komunikat?

[#21] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #20

Odp. na prwat
[#22] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@Dorian3d, post #21

To jak sie dogadacie, to dodajcie wpis z podsumowaniem, co bylo nie tak.
3
[#23] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@sand, post #22

Posiedziałem dzisiaj trochę nad tematem i widzę już, że głupim pomysłem było łączenia Firebirda z ZZ9000. Jak odpaliłem Voodoo to zaczęło to jakoś działać. Nie odpaliłem co prawda jeszcze akceleracji 3d, ale quake bez akceleracji chodził znośnie, mimo, że go odpaliłem w 1280x1024.

Komunikat, który mnie męczy o błędnym działaniu PPC, z tego co sprawdziłem w źródłach Sonneta wyskakuje przy mostku Firebird, karcie PPC z procesorem e300 i Voodoo, więc jezeli bym miał np. Radeona to go nie będzie. W takim razie problem teoretycznie dotyczy tylko akceleracji 3d, tak jak w dokumentacji.

Na tą chwile walczę z konfiguracją Voodoo 3, bo aktualnie mogę wyświetlić tylko 1280x1024, jak testuję rozdzielczość np. 320x240 to wychodzi, że jest poza zakresem.

Ma ktoś może plik Picasso96Settings dla Voodoo 3??
1
[#24] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #23

Dzięki, czyli zawsze do przodu. Szkoda że z voodoo nie działa. Czyli muszę się rozejrzeć za 9250 na PCI.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 21:35:08 przez sand
[#25] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@sand, post #24

2d działa, czy działa 3d zobaczę jak zainstaluje warpa 3d.
1
[#26] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@sand, post #22

Na moim sys mu śmiga
2
[#27] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@Dorian3d, post #26

Czyli, był to problem z systemem. Wiemy konkretnie co? Mógłbyś powiedzieć jakiego systemu używasz?
@jargo instalowałeś system od początku? Czy do starego systemu dograłeś biblioteki i drivery? Do tego dochodzi pytanie, czy działa u @jargo warp 3d na voodoo?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 16:36:24 przez sand
[#28] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@sand, post #27

Ja 3.1 i 3.9 zależy z jakim ppc
A Jargo porównuje co miał nie tak z sys u siebie z moim to jego pytaj bo tak najlepiej a nie tłumaczenie zdalnie.
A tak porówna i po sprawie.


Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 17:14:40 przez Dorian3d
1
[#29] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@sand, post #27

Ja używam 3.9 BB4 i do niego dogrywałem soft. Ten od Doriana to chyba 3.1.
Generalnie przy instalacji miałem kilka problemów, częściowo z mojej winy, ale wygląda na to, że udało się je rozwiązać, dzięki systemowi od Doriana.

Ze zmian, które zrobiłem w tym systemie to:
1. Podniosłem wersję biblioteki Prometheusa do wersji 4.5
2. dodałem "Run >NIL: <NIL: InitPPC" do startup-sequence (musi być po C:LoadMonDrvs, a przed AddDataTypes)
3. do libs: podgrałem ppc.library z pakietu ppclibemu, żeby działały programy z PowerUP
Nie znalazłem w tym systemie openpci.library i zastanawiam się czy ona jest potrzebna.... (???)

Jeżeli chodzi o Ward3d do przed chwilą udało mi się odpalić WipeOut'a i wygląda, że działa, chociaż dłużej nie testowałem.
Jak by ktoś miał problem z tym, że nie może wybrać trybu to trzeba zrobić zmianę w pliku ENV:Picasso96/ShowModes, ustawić na "all". Poza tym odznaczam intro, bo mi z nim nie chce ruszyć i gra się odpala i działa płynnie w 640x480.

Z problemów sprzętowych jakie się napotkałem to:
1. Nie działa z ZZ9000, obraz musi być wyświetlany przez kartę na PCI
2. Do końca nie rozkminiłem jeszcze konfiguracji AHI, ale też nie działa z kartą ZZ9000AX, używam sterownika "Paula: DMA 8 bit stereo"
3. FastATA nie działa w trybie PIO 5, przestawiłem na PIO 3 i jest ok (PIO 4 nie testowałem)
4. Freeway USB mam wpięty w slot Zorro i działa

Na razie tyle wniosków :).

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 17:46:03 przez jargo
1
[#30] Re: Uruchomienie Firebird PCI w Amidze 4000

@jargo, post #29

Trochę pobawiłem się jeszcze moja Amigą 4000 w tym tygodniu i doszedłem do wniosku, że karta dźwiękowa poza mostkiem PCI działa ok, używam ZZ9000AX przez AHI w programach na PPC i jest ok. Zauważyłem za to, że jest problem jak programy PPC korzystają z dźwięku nie poprzez AHI, zaczyna sie wszystko ciąć.

Odpaliłem kartę sieciową i w tym celu musiałem wpisać w Devs/Monitos/Prometheus w tool type'ie "DMASize=64k" (wg instrukcji z której korzystałem wcześniej zalecane jest ustawienie 2048k, ale w takim wypadku 3D zaczyna klatkować i nie da się uzywać PPC+Voodoo). Karta chodzi bez problemów.

Za to problem mam z kartą dźwiękową. Kupiłem karte na chipsecie Fortemedia FM801, jednak nie jest to Terratec 512i, który jest wymieniony na stronie OpenPCI, bo jest niedostępny. Po wgraniu sterowników karta pojawiła się na liście w AHI, wybrałem ją, jednak jak próbuję odpalić np. mp3 to w ogóle nie zaczyna nawet odtwarzać, od razu sie zatrzymuje. Jak gra próbowała otworzyć AHI to się zawiesiła. Czy mam czegoś szukac jeszcze w ustawieniach czy jest to problem karty i nie wystarczy, żeby był to chipset FM801-AU, tylko musi to być karta Fortemedia FM801??







Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem