[#1021] Re: Wicher 500

@amper, post #1020

O... A to jest jakaś działająca i oprogramowana (sterownik) karta sieciowa działająca na SPI? To mogłaby być ciekawa alternatywa dla PlipBox-a, którego staram się odpalić.
[#1022] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1021

O... A to jest jakaś działająca i oprogramowana (sterownik) karta sieciowa działająca na SPI? To mogłaby być ciekawa alternatywa dla PlipBox-a, którego staram się odpalić.

Na chwile obecną walczę ze sterownikiem dla kart SD.
[#1023] Re: Wicher 500

@spidi, post #1022

Tak sobie patrze internety i trafiłem na to, i tak się zastanawiam czy jest szansa żeby zahulało to z Wichrem? Z tego co wyczytałem to przy 8MB fastu chyba nie da sie używać ZII ale po ograniczeniu pamięci powinno działać.

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 13:02:16 przez panti1801
[#1024] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1023

Niedługo będę Ci mógł odpowiedzieć, bo kartę już zacząłem składać, a wicher się produkuje.
Ale na pierwszy rzut oka, jak do Wichra(wykręconego na maxa) wsadzi się tylko 4MB to powinno zahulać.
[#1025] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1023

Tak sobie patrze internety i trafiłem na to, i tak się zastanawiam czy jest szansa żeby zahulało to z Wichrem? Z tego co wyczytałem to przy 8MB fastu chyba nie da sie używać ZII ale po ograniczeniu pamięci powinno działać.

Jeśli chodzi o kartę graficzną to raczej nie będzie działać z tego powodu, że systemy obsługi kart graficznych chodzą na prockach 020+.
Gdyby te systemy działały na MC68000, to Wicher miałby wbudowaną prostą kartę graficzną.
[#1026] Re: Wicher 500

@spidi, post #1025

Tak myślałem... Pisali, że potrzeba 020 ale nie wiedziałem czy chodzi o wydajność czy o jakieś instrukcje, które dostępne są właśnie od 020. Pozostaje poczekać na Wichra 520i z jakąś grafiką na pokładzie

MariuszK:
Mam nadzieję, że mimo słów spidiego i tak spróbujesz uruchomić tę grafikę z Wichrem i podzielisz się rezultatami
[#1027] Re: Wicher 500

@panti1801, post #1026

Sprawdzę, u mnie docelowo ma ona działać w A2K z procesorem 030. Ale i tak bym sprawdzał ja na wichrze :) Chociażby dla sportu.
[#1028] Re: Wicher 500

@MariuszK, post #1024

U mnie wicherek14 blokuje zorro w a2000 i nie mam wtedy scsi i ramu. Dlatego w a2000 pod cpu mam tylko prosty kontroler ide i 68010 7mhz
[#1029] Re: Wicher 500

@Risc, post #1028

Mam to samo z inna kartą, ale do czasu kiedy skończę grafikę mam nadzieje że wyjdzie update firmware-u który to załatwi.
A swoją drogą ktoś sprawdzał Wichra w A2000

@Spidi: Sprawdzałeś może Wichra z innymi kartami w A2K? jak jest np 4MB Ram to się zgłasza tyle do Autoconfigu, czy może (tak jak to było w Savynie) zajmuje całą przestrzeń pamięci?
[#1030] Re: Wicher 500

@MariuszK, post #1029

Wicher dziś do mnie dotarł :D.
Z 2 kości SIMM jedna powoduje zwis, druga zgłasza 2MB, 80ns i działa poprawnie. Dobre i to.

Na KS 3.1 karta CF 16GB działa poprawnie, spartycjonowana pod WinUAE odpala się. Przy próbie ładowania scsi.device Amiga zawiesza się i muszę wyłączyć zasilanie aby znów ruszyła.
Chwilowo z drugiej partycji (reszta z 16GB) nie skorzystam, ale widoczna jest pierwsza (500 mb).

Karta działa prawidłowo przy prędkościach 14, 25, 28.
40, 50 ją zawiesza. Co dziwne - 7 też zawiesza, a chciałbym mieć możliwość uruchomienia pełnej zgodności z oryginalną A500+.
Edit: po wyłączeniu FASTu można ustawić 7MHz. Dziwne.

Na KS 1.3 dysk nie działa, a aplikacja Wicher wywala guru. Mimo to widać przyrost prędkości - Frontier i Another World działają fantastycznie, wreszcie te gry są płynne :D.

Czy jest możliwość uruchomić Wichra na 1.3 przy 7MHz (skoro program Wicher nie działa)?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 19:49:59 przez poweredjj
[#1031] Re: Wicher 500

@MariuszK, post #1029

@Spidi: Sprawdzałeś może Wichra z innymi kartami w A2K? jak jest np 4MB Ram to się zgłasza tyle do Autoconfigu, czy może (tak jak to było w Savynie) zajmuje całą przestrzeń pamięci?

Niestety nie mam kart dla A2000 mających na sobie pamięć.
Z Wichrem jest tak, że kontroler pamięci rozpoznaje SIMM-a i do autoconfigu zgłasza rozpoznaną pojemność SIMM-a. Czyli jak wsadzisz do Wichra 2MB, to autoconfig zgłosi 2MB. Z tym, że teraz takim startowym adresem dla pamięci ram jest $200000.
[#1032] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1030

Z 2 kości SIMM jedna powoduje zwis, druga zgłasza 2MB, 80ns i działa poprawnie. Dobre i to.

To i tak dobrze, że ta pamięć 80ns działa na 28MHz. Ta pierwsza pamięć zwisa zaraz po włączeniu komputera czy może w trakcie pracy?

Na KS 3.1 karta CF 16GB działa poprawnie, spartycjonowana pod WinUAE odpala się. Przy próbie ładowania scsi.device Amiga zawiesza się i muszę wyłączyć zasilanie aby znów ruszyła.
Chwilowo z drugiej partycji (reszta z 16GB) nie skorzystam, ale widoczna jest pierwsza (500 mb).

Jaką wersję scsi.device chcesz załadować?

Karta działa prawidłowo przy prędkościach 14, 25, 28.
40, 50 ją zawiesza. Co dziwne - 7 też zawiesza, a chciałbym mieć możliwość uruchomienia pełnej zgodności z oryginalną A500+.
Edit: po wyłączeniu FASTu można ustawić 7MHz. Dziwne.

Pełną zgodność otrzymujesz przez zdjęcie zworki 0 (zero). Wówczas jest odłączane wszystko oprócz procesora.
Dziwne z tym 7MHz, muszę to sprawdzić jeszcze u siebie.

Na KS 1.3 dysk nie działa, a aplikacja Wicher wywala guru. Mimo to widać przyrost prędkości - Frontier i Another World działają fantastycznie, wreszcie te gry są płynne :D.

Czy jest możliwość uruchomić Wichra na 1.3 przy 7MHz (skoro program Wicher nie działa)?

Obecna wersja programu Wicher jest napisana dla minimum kicka 2.0. Używam funkcji ReadArgs do obsługi wprowadzanych parametrów, a tej funkcji zdaje się, że nie ma dla 1.3, no chyba że się mylę.

Jeśli będzie taka potrzeba, to napiszę program robiący kastrata z Wichra dla kicka 1.3
[#1033] Re: Wicher 500

@spidi, post #1032

To i tak dobrze, że ta pamięć 80ns działa na 28MHz. Ta pierwsza pamięć zwisa zaraz po włączeniu komputera czy może w trakcie pracy?

Pierwsza zwisa w momencie włączenia (migająca dioda). Druga działa stabilnie, przy 28MHz przez jakieś pół godziny katowałem intro Frontiera - zero zwisów. Nigdzie indziej bez powodu też mi się nie zawiesił na tej drugiej pamięci.

Jaką wersję scsi.device chcesz załadować?

Robię według tego opisu. Scsi.device jest w wersji 44.20.
Spartycjonowałem kartę CF, zainstalowałem system na pierwszej partycji. Na prawdziwej Amidze widzi poprawnie pierwszą partycję, drugą jako NDOS.
Czy mógłbyś przesłać mi na priv scsi.device v46.0, której używałeś? Nigdzie nie mogę jej znaleźć. IDEfix jest potrzebny, czy opcjonalny?

Jeśli będzie taka potrzeba, to napiszę program robiący kastrata z Wichra dla kicka 1.3

Wystarczyłby mały programik, który wyłączałby wszystko i ustawiał 7MHz. Tym sposobem bez wyprowadzania przełącznika do zworki można byłoby zachować zgodność z A500(+) do dem i gier dyskietkowych.
[#1034] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1033

Udało już mi się znaleźć scsi.device tutaj i druga partycja ruszyła szeroki uśmiech.
Ciekaw jestem, czy teraz mogę bezpiecznie zapisywać pliki w całej przestrzeni karty 16GB.
IDEfix będzie działać z CF? Jest mi do czegoś potrzebne?
[#1035] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1034

IDEfix będzie działać z CF? Jest mi do czegoś potrzebne?

Będzie działał. Używając go będziesz miał większe transfery na urządzeniach IDE. Szczególnie widać to na dyskach twardych (5-6MB/s zależy od szybkości dysku), na karcie CF jest to mniej zauważalne od 400-600 kB/s - z moich obserwacji.

I bym zapomniał IDEFix w przypadki kart CF musi być spatchowany, bo normalnie nie działa ;)

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 23:30:07 przez spidi
[#1036] Re: Wicher 500

@spidi, post #1035

Jakie procki są rekomendowane w kolejności od najlepszego do najgorszego pod kątem przetaktowywania.
chcialbym wsadzic 68010 ale nie widze wersji energooszczędnych (zakladam, że te będą się kręcić).
z 68000 to HC czy EC lepiej?
[#1037] Re: Wicher 500

@sirapacz, post #1036

68010 kręcą się kiepsko. Sam używam wersji HC procków.
[#1038] Re: Wicher 500

@spidi, post #1037

Panowi, dziś rozesłałem info do wszystkich osób z listy. Prosiłbym o określenie się - tak lub nie.
Z innych spraw organizacyjnych będzie to ostatnia partia Wichrów którą można kupić u mnie (kończy się roczny limit na sprzedaż). Dalsza sprzedaż będzie prowadzona w RetroAmi.

Więc prosiłbym o określenie się wszystkich osób do których wysłałem info. W tym przypadku obowiązuje kolejność rejestracji na moim formularzu, który będzie przesyłany w dalszej korespondencji z chętnymi osobami.
[#1039] Re: Wicher 500

@spidi, post #1038

czy w Retroami będzie można nabyc pamięć SiMM kompatybilną, która kręci się na 50mhz?
[#1040] Re: Wicher 500

@zmiennik, post #1039

czy w Retroami będzie można nabyc pamięć SiMM kompatybilną, która kręci się na 50mhz?

Nic mi nie wiadomo na ten temat.
[#1041] Re: Wicher 500

@spidi, post #1040

Jaką kartę CF polecacie do Wichra?
[#1042] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1041

ale co masz na mysli ? Jeżeli producenta to ja polecam Kingston-a z kwiatkiem. Jezeli chodzi o wielkość, to jeżeli chcesz uniknąć problemów kup 4G, jeżeli będziesz sie bawił w podmianę scsi.device to już ile ci tam będzie potrzeba.
[#1043] Re: Wicher 500

@AndrECHO, post #1042

4GB wystarczy mi w zupełności, bardziej zastanawia mnie producent. O Kingstonach z kwiatkiem słyszałem, że są dobrze się spisują w Amigach.
[#1044] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1043

"Kwieciste" nie współgrają z Furią w A600, ale z Wichrem może nie być kłopotów.
[#1045] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1043

Fakty wskazują na coś zupełnie innego. Te karty z kwiatkiem generalnie sprawiają problemy.
[#1046] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1041

Ja tam wolę zwykły HDDOK
[#1047] Re: Wicher 500

@misiek2, post #1045

Już różne karty CF odpalałem z Wichrem i w większości przypadków problemy były powodowane przez adapter CF-HDD lub tasiemki łączące owe adaptery.
Osobiście mam jakąś tanią CF 1GB GoodRam i działa jak ta lala ;) z Wichrem oczywiście.

Jednak dla Wichra polecam HDD w połączeniu z IdeFixem, który daje transfery w okolicach 6MB/s przy 50MHz, zaś przy 28MHz transfer z dysku jest na poziomie ~4,3MB/s.
[#1048] Re: Wicher 500

@spidi, post #1047

Karty CF maja swoje zalety, m.in. szybszy dostęp do danych, łatwość wymiany danych z pc - np. odpalam system amigowy z AForever dołączam kartę CF z czytnika i wuala :)
[#1049] Re: Wicher 500

@spidi, post #1047

Właśnie wrzuciłem na stronę pierwszą wersję pakietu instalacyjnego WicherInstaller V1.0 dla Wichra, można ją pobrać z tego miejsca.

Mała uwaga do osób mających wpis konfigurujący Wichra w pliku startup-sequence, proszę ten wpis usunąć z startup-sequence. Instalatora sam dokona odpowiedniego wpisu.

Instalator zawiera:
Wicher - wprowadzona nowa opcja automatycznej konfiguracji kontrolera pamięci,
WicherDegrader - polecenie działające pod kickiem 1.3 odłączające wszystko na Wichrze i przełączające taktowanie na 7MHz,
WicherBootMenu (moduł kickstartu) - dodanie automatycznej konfiguracji kontrolera pamięci w czasie startu ROMu.
[#1050] Re: Wicher 500

@spidi, post #1049

Zapłaciłem i czekam niecierpliwie na Wicherka. Bardzo się cieszę że udało mi się jeszcze złapać na liste. Teraz tylko muszę wybrać dobre simmki by Wicher spokojnie zasuwał z prędkością 50 na godzine :D
Czekam na kolejny większy projekt lub rozwinięcie Wichra do Amigi może coś na mocniejszym procku :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem