[#1141] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1140

Możesz wrzucić zdjęcie tego SIMM-a?
[#1142] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1141

Postaram się zrobić i wstawić zdjęcie.
To jest pamięć 16MB, ale Wicher widzi ją jako 8MB 60ns. Odnoszę wrażenie, że przy wyższych częstotliwościach pamięci 16MB spisują się lepiej niż 8MB (ale może to przypadek).
[#1143] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1142

Ja mam 64MB widziane jako 4MB (niestety, tweaki programowe nie pomagają i więcej jak 4MB nie wyciągnę, Spidi sprawdził), pracujące na 50MHz. Chętnie zobaczyłbym, jaki jest ten twój model.
[#1144] Re: Wicher 500

@spidi, post #1113

Wicher już podłączony działa, ale mam Kick 2.05 37.300 i dysk mi nie startuje.
Jest jakiś sposób na to, czy kupić muszę 3.1?
[#1145] Re: Wicher 500

@robertos231, post #1144

Wicher już podłączony działa, ale mam Kick 2.05 37.300 i dysk mi nie startuje.
Jest jakiś sposób na to, czy kupić muszę 3.1?

Kup 3.1, będziesz mógł uzyskać większe transfery z dysku.
Po drugie dodatkowe sterowniki do SPI i urządzeń podłączanych do szyny SPI wymagają minimum 3.0
[#1146] Re: Wicher 500

@spidi, post #1145

Jak to było testowane ????

W specyfikacji produktu

CPU: 68000/68010 - 14MHz,
- RAM: 1/2/4/8/MB EDO SIMM,
- kontroler dysku (startuje na kicku 2.05 w górę).

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 13:49:04 przez AmigaPL
[#1147] Re: Wicher 500

@AmigaPL, post #1146

Trochę starą specyfikację podałeś.

Co do samego kontrolera dysku, to przez dodanie obsługi PIO2 w górę kick 2.05 zaczął robić jakieś problemy.
Jak tylko opracuję dodatkową funkcję przełączania trybów pracy kontrolera i soft, ktróy będzie to realizował pojawi się stosowna aktualizacja.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 14:54:43 przez spidi
[#1148] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1142

No wlasnie sprawdzam kosci pamieci w programie Analizer i wszystkie 8MB mam 4 sztuki wieszaja Amige na samym poczatku skanowania. A 3 kostki po 16MB - widziane jako 8MB przechodza test bez błędów.
[#1149] Re: Wicher 500

@robertos231, post #1148

No wlasnie sprawdzam kosci pamieci w programie Analizer i wszystkie 8MB mam 4 sztuki wieszaja Amige na samym poczatku skanowania. A 3 kostki po 16MB - widziane jako 8MB przechodza test bez błędów.

Z tymi pamięciami 8MB przed odpaleniem testów uruchom program wicher z parametrem CFGRAM, czyli powinno to wyglądać tak: wicher cfgram
Spowoduje to skonfigurowanie kontrolera pamięci.

Swoją drogą ten SIMM 16MB, to czy aby on jest 16MB? Normalnie tylko 128MB jest widziane jako 8MB bez odpalania parametru BIGRAM.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:59:41 przez spidi
[#1150] Re: Wicher 500

@spidi, post #1149

Faktycznie po wpisaniu "Wicher cfgram" w Analyzerze nie pokazuje juz bledu przy kosciach 8MB. Pamieci 16MB ktore mam to na pewno 16MB. Dwie pary o szybkosci 70ns i jedna para 60ns. Funkcja BigRam wylaczona i widzi je jako 8MB.

Narazie testowalem na 25MHz. Jak dojdzie dysk sprobuje jak dziala na 50MHz.
[#1151] Re: Wicher 500

@spidi, post #1149

.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 21:37:29 przez robertos231
[#1152] Re: Wicher 500

@robertos231, post #1150

Faktycznie po wpisaniu "Wicher cfgram" w Analyzerze nie pokazuje juz bledu przy kosciach 8MB.

Pamięci SIMM różnych producentów mają różnie podpięte sygnały i trzeba odpalać procedury diagnostyczne do wykrycia sposobu podpięcia tychże sygnałów.

Pamieci 16MB ktore mam to na pewno 16MB. Dwie pary o szybkosci 70ns i jedna para 60ns. Funkcja BigRam wylaczona i widzi je jako 8MB.

Co wypisuje jak wpiszesz "wicher status"

Narazie testowalem na 25MHz. Jak dojdzie dysk sprobuje jak dziala na 50MHz.

Teraz możesz testować wyższe częstotliwości. Wystarczy wpisywać:
"wicher clk=28"
W parametrze clk możesz użyć częstotliwości 14,16,25,28,33,42,48,50
[#1153] Re: Wicher 500

@spidi, post #1152

Wicher status jak na zdjęciu poniżej. Pamięć 16MB rozpoznawana jako 8MB i RAS13 jest OFF lub ON w zależności czy włożę jednostronną kość pamięci, czy dwu.

Ale zauważyłem u mnie inny problem często w Workbench wiesza mi się komputer jak kliknę ikonę dyskietki lub programu. I tak mam od początku jak sprawdzam.
Wygląda to tak, że włączam komputer z dyskietki ładuje się Workbench i jak klikam w ikone dyskietki to nic się nie dzieje, po kilku sekundach komputer wiesza się. Robię reset z klawiatury wchodzę w dyskietkę. Ale po kliknięciu w ikonę programu się nic nie dzieje i po kilku sekundach zawieszony komputer. Kolejny reset z klawiatury i po kliknięciu w program - program się uruchamia. Miał ktoś podobnie?



Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 19:38:57 przez robertos231
[#1154] Re: Wicher 500

@robertos231, post #1153

Ale zauważyłem u mnie inny problem często w Workbench wiesza mi się komputer jak kliknę ikonę dyskietki lub programu. I tak mam od początku jak sprawdzam.
Wygląda to tak, że włączam komputer z dyskietki ładuje się Workbench i jak klikam w ikone dyskietki to nic się nie dzieje, po kilku sekundach komputer wiesza się. Robię reset z klawiatury wchodzę w dyskietkę. Ale po kliknięciu w ikonę programu się nic nie dzieje i po kilku sekundach zawieszony komputer. Kolejny reset z klawiatury i po kliknięciu w program - program się uruchamia.

Mi się tak zaczęło robić od wyrobionej podstawki na płycie głównej A500 w której testuję wszystkie karty. Trzeba było wymienić podstawkę. Sprawdź w jakim stanie jest podstawka.
[#1155] Re: Wicher 500

@spidi, post #1149

I jeszcze z innej beczki.

Niestety tak się złożyło, że zaginęła jedna przesyłka z Wichrem. Może się zdarzyć, że za jakiś czas karta wypłynie na którymś z portali "kupię/sprzedam" i ktoś będzie takową kartę chciał kupić. Ostrzegam, że karta ta nie będzie serwisowana i może mieć problemy z instalacją nowego softu.
[#1156] Re: Wicher 500

@spidi, post #1155

A jak kupujący ma wiedzieć, że to jest "trefna" karta?
[#1157] Re: Wicher 500

@Tomski, post #1156

Wichry mają numery seryjne. Myślę, że można zapytać Spidi'ego, on potwierdzi, czy to ta "trefna" karta czy nie.
[#1158] Re: Wicher 500

@Tomski, post #1156

A jak kupujący ma wiedzieć, że to jest "trefna" karta?

Myślę, że za jakiś czas na stronie www będzie takie miejsce.
[#1159] Re: Wicher 500

@spidi, post #1152

Wicher działa u mnie już dłuższy czas, przyszedł więc ten moment na testy. Dziś. Kilka pamięci - od najnowszych do tych starszych (70ns) i niestety nic prócz 28MHz nie jestem w stanie wycisnąć. I choć A500 przy 28MHz startuje normalnie i mam coś pod trzy mipsy to po dłuższym czasie pojawiają się problemy ze stabilnością. Desert Wolf (na tej grze mam zwiechy) na planszy tytułowej sieje artefaktami - obrazek prawie idealny ale są i nieregularne przekłamania kolorów. Podczas misji freeze, tak samo po wejściu w "mapa" klawiszem m. Niestety nie zainstalowałem idefixa ani odpowiedniej scsi.device także transfery nie za duże. Czy ktoś mógłby mi to łopatologicznie włożyć pod skorupę?
[#1160] Re: Wicher 500

@amper, post #1159

Czy masz zainstalowany soft przeznaczony dla Wichra?

Najwyraźniej ten procek więcej niż 28MHz nie pójdzie. Możesz spróbować na czas testów skierować na procek mały wiatraczek aby w ten sposób sprawdzić czy poprawi się stabilność na 28MHz.
[#1161] Re: Wicher 500

@spidi, post #1160

Skopiowałem program "Wicher" do C i dodałem linijkę do s-s. Wcześniej jednak zanim dodałem, próbowałem nieco "gonić" go spod CLI z poleceniem Wicher clk=25/28/42 - w dół do nominalnej 16MHz. Zworkę mam ustawioną w pozycji na 25MHz - czy aby nie czasem pod 42MHz nie powinienem jej przestawić? Dostałem PW od Ciebie ale dopiero przeczytałem. Niestety zakupiłem ostatnio kickstart 3.1 od kol. ze Świdnika - wypadałoby wypalić na nowo.
[#1162] Re: Wicher 500

@spidi, post #1160

Spidi, choć sam nie nabędę Wicherka, bo mam mocnego turbiacza do a500 to Tobie gratuluje włożonej pracy i wytrwałości. Zawsze ludzie którzy robią coś dla naszych klasyków budzą we mnie respekt OK
[#1163] Re: Wicher 500

@amper, post #1161

Skopiowałem program "Wicher" do C i dodałem linijkę do s-s. Wcześniej jednak zanim dodałem, próbowałem nieco "gonić" go spod CLI z poleceniem Wicher clk=25/28/42 - w dół do nominalnej 16MHz. Zworkę mam ustawioną w pozycji na 25MHz - czy aby nie czasem pod 42MHz nie powinienem jej przestawić? Dostałem PW od Ciebie ale dopiero przeczytałem. Niestety zakupiłem ostatnio kickstart 3.1 od kol. ze Świdnika - wypadałoby wypalić na nowo.

Nie musisz ściągać zworki. To co jest ustawione na zworce wymusza taką konfigurację po resecie. Jeśli zmienisz częstotliwość z poziomu CLI, to jest ona "trzymana" do resetu, po resecie wraca częstotliwość ze zworki.
To pozostaje sprawdzić chłodzenie.

Właśnie szykuję pierwszy moduł na złącze SPI w Wichrze mający zegar RTC i pamięć NVRAM w której będzie przechowywana konfiguracja karty. W połączeniu z modułem WicherBootMenu (moduł przeznaczony do umieszczenia w kickstarcie) będzie pamiętał na starcie wszystkie ustawienia.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 20:58:17 przez spidi
[#1164] Re: Wicher 500

@BomberMAX, post #1162

Thanks
[#1165] Re: Wicher 500

@spidi, post #1163

A kiedy oprogramowanie do odtwarzacza MP3 na SPI? Odtwarzacz kupiłem, leży i się kurzy
[#1166] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1165

A kiedy oprogramowanie do odtwarzacza MP3 na SPI? Odtwarzacz kupiłem, leży i się kurzy

Zaraz po tej aktualizacji. W niej będzie niezbędny sterownik.
[#1167] Re: Wicher 500

@spidi, post #1163

Z tą zworką to tak orientacyjnie - myślałem, że błądzę. Jeśli chodzi o chłodzenie to mam radiator na xilinixie i daje radę. Robi się ciepły w "stresie" ale nie aż taki gorący. Myślałem, żeby położyć gdzieś wentylator wiejący w bok ale jak do tej pory nie potrzebowałem. Tak generalnie to więcej mi nie potrzeba i te 25MHz wystarcza do tego co robię - płynny stockowy workbench, gry chadzają szybciej tylko...ten dysk. Transfer nie powala - muszę dograć scsi.device i spatchować idefixa jak zalecałeś.
[#1168] Re: Wicher 500

@amper, post #1167

Tak generalnie to więcej mi nie potrzeba i te 25MHz wystarcza do tego co robię - płynny stockowy workbench, gry chadzają szybciej tylko...ten dysk. Transfer nie powala - muszę dograć scsi.device i spatchować idefixa jak zalecałeś.

Jeśli pracujesz na HD, to sam IDEFix wystarczy abyś miał transfer 4MB/s.
[#1169] Re: Wicher 500

@spidi, post #1168

Wiele postów w tym wątku i może będę dublował pytania. Z góry przepraszam. Mam na razie pytania:

1. czy wicher wymaga instalacji oprogramowania do niego? Praktycznie goły system kończy u mnie ładowanie na Workbench Screen - brak ikon itp. W tzw. międzyczasie podczas ładowania WB 3.1. na ułamek sekundy pojawia się napis "Invalid resident library". Zastanawia mnie to, bo wczoraj u Architekta podczas montażu Wichra500 na moim sprzęcie załadowaliśmy testowo jego pierwszy lepszy system pod A600 i nie było problemu. On chyba nie wgrywał żadnego softu do Wichra, bo nie ma tego turbiacza. System wgrywał się i normalnie działał. Jedyne co zostało zmienione to jego karta 2gb na moją 4gb z innym systemem. Próbowałem nagrać system na inną kartę (512 mb) i ta nie chce działać z Wichrem500. Ta sama karta bezproblemowo działa z tym samym adapterem CF w A1200.
2. czy wicher 500 działa z kickiem 3.1 cloanto?

Jeśli taka informacja jest przydatna to mam A500 rev. 8a 2 mb chipu na adapterkach, kicka 1.3/3.1. z przełącznikiem, simmy na razie próbuję testować, ale mam problem z uruchomieniem czegokowiek z ww. przyczyny.



Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 20:11:51 przez misiek2
[#1170] Re: Wicher 500

@misiek2, post #1169

1. czy wicher wymaga instalacji oprogramowania do niego? Praktycznie goły system kończy u mnie ładowanie na Workbench Screen - brak ikon itp. W tzw. międzyczasie podczas ładowania WB 3.1. na ułamek sekundy pojawia się napis "Invalid resident library". Zastanawia mnie to, bo wczoraj u Architekta podczas montażu Wichra500 na moim sprzęcie załadowaliśmy testowo jego pierwszy lepszy system pod A600 i nie było problemu. On chyba nie wgrywał żadnego softu do Wichra, bo nie ma tego turbiacza. System wgrywał się i normalnie działał. Jedyne co zostało zmienione to jego karta 2gb na moją 4gb z innym systemem. Próbowałem nagrać system na inną kartę (512 mb) i ta nie chce działać z Wichrem500. Ta sama karta bezproblemowo działa z tym samym adapterem CF w A1200.

Jeśli masz rom Cloanto, to na dysku musisz mieć wgrane workbench.library. Objaw wygląda właśnie na brak workbench.library na dysku. Sam Wicher powinien się odpalić bez softu dla niego, aczkolwiek w przypadku niektórych SIMMów jest potrzebne odpalenie Wichrowego softu. Tak czy inaczej zalecane jest zainstalowanie Wichrowego softu.

2. czy wicher 500 działa z kickiem 3.1 cloanto?

Tak działa, sprawdzane osobiście.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem