[#1051] Re: Wicher 500

@FeRu, post #1050

Nooo... Przydałoby się coś rodzimego na np. 030 i do tego jakieś 64/128MB fast do A2000 :)
[#1052] Re: Wicher 500

@spidi, post #1049

Właśnie wrzuciłem na stronę pierwszą wersję pakietu instalacyjnego WicherInstaller V1.0 dla Wichra, można ją pobrać z tego miejsca.


Właśnie się zastanawiałem, co należy wpisać w s-s (miałem po prostu "wicher clk 28").
Dzięki za instalator :).

Jak działa automatyczna konfiguracja kontrolera pamięci?
[#1053] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1052

Właśnie się zastanawiałem, co należy wpisać w s-s (miałem po prostu "wicher clk 28").
Dzięki za instalator :).


To teraz (po wywaleniu tego wpisu i zainstalowaniu z instalera) możesz sobie z poziomu cli wpisać coś takiego:
wicher clk=28 save
od tego momentu Wicher będzie odpalany z taką częstotliwością.

Jak działa automatyczna konfiguracja kontrolera pamięci?

Ta funkcja dotyczy 8MB modułów pamięci SIMM. Przez to, że producenci stosują różną konfigurację sygnałów RAS,CAS dla takich modułów (jedno i dwustronne pamięci), program sprawdza z jakim SIMM-em ma do czynienia i odpowiednio konfiguruje kontroler pamięci.
[#1054] Re: Wicher 500

@spidi, post #1053

To teraz (po wywaleniu tego wpisu i zainstalowaniu z instalera) możesz sobie z poziomu cli wpisać coś takiego:
wicher clk=28 save
od tego momentu Wicher będzie odpalany z taką częstotliwością.

A co w sytuacji, gdybym chciał wystartować z innego nośnika, niż dysk twardy na którym mam zainstalowany soft z instalera? Np. TinyLauncher ma tryb który uruchamia slave'a ze specjalnie przygotowanego dysku rad:, celem zwolnienia maksymalnej ilości pamięci. Czy wtedy Wicher wystartuje z prędkością 28MHz, czy domyślną?
[#1055] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1054

A co w sytuacji, gdybym chciał wystartować z innego nośnika, niż dysk twardy na którym mam zainstalowany soft z instalera? Np. TinyLauncher ma tryb który uruchamia slave'a ze specjalnie przygotowanego dysku rad:, celem zwolnienia maksymalnej ilości pamięci. Czy wtedy Wicher wystartuje z prędkością 28MHz, czy domyślną?

W takiej sytuacji wystartuje z domyślą (czyli z tym co masz ustawione na zworkach na karcie).
Do pełnego komfortu będzie potrzebna płytka z zegarem i pamięcią NVRAM zakładana na złącze SPI na Wichrze i spreparowanym KICKSTAREM zawierającym moduł WicherBootMenu. Schemat podłączeniowy zegara RTC (zawiera pamięć NVRAM) wkrótce opublikuję na stronie WWW oraz za jakiś czas będzie dostępne w sprzedaży takie rozszerzenie dla złącza SPI.
[#1056] Re: Wicher 500

@spidi, post #1055

Wczoraj dostałem cały woreczek pamięci simm do testowania (dzięki Risc szeroki uśmiech). Póki co, wszystkie wykrywane są przez Wichra jako 8MB 60NS.
Gdy próbuję wyjść poza 28MHz (ta prędkość działa bez problemu), mam dziwne objawy. Po ustawieniu na 42MHz, często widzę komunikat błędu i sugestię "suspend", "reboot" (w tej chwili nie pamiętam numeru błędu). Mogę kliknąć "suspend", wpisać w kolejne okno cli "wicher 42" i w końcu ruszy. Gdy już zaskoczy na 42MHz, to działa stabilnie - intro Frontiera chodziło przez długi czas bezbłędnie.
Myślałem że może jest to wina pamięci - ale testowane przeze mnie simmy były różnorodne (jednostronne, dwustronne, z różną ilością układów itd.).
Jak zmusić Wichra, żeby nie wywalał tego komunikatu przy przełączaniu prędkości?

Dodam że przy 48MHz ewidentnie się wywala - jeśli zaskoczy, to albo zaraz się zawiesi, albo sieje błędami wszędzie. Ale 42MHz nie powoduje żadnych artefaktów po uruchomieniu...
[#1057] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1056

Z Twojego opisu wynika, że przy 42MHz pamięć działa na granicy swojej stabilności i nie ma się co dziwić, że na 48MHz już nie chce zaskoczyć.
[#1058] Re: Wicher 500

@spidi, post #1057

Z Twojego opisu wynika, że przy 42MHz pamięć działa na granicy swojej stabilności i nie ma się co dziwić, że na 48MHz już nie chce zaskoczyć.

Czy to jest normalne, że kilkanaście egzemplarzy SIMMów (każdy 8MB 60NS) różnych producentów ma kłopoty działać stabilnie przy 42MHz?
Czy pamięci działające poprawnie przy tej prędkości (i przy wyższych prędkościach) są aż tak rzadko spotykane?

Mnie nie dziwi, że przy 48MHz nie chce zaskoczyć. Niech sobie działa na 42MHz, tylko chciałbym to tak ustawić, żeby nie było loterii przy uruchamianiu.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 11:37:25 przez poweredjj
[#1059] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1058

zy to jest normalne, że kilkanaście egzemplarzy SIMMów (każdy 8MB 60NS) różnych producentów ma kłopoty działać stabilnie przy 42MHz?
Czy pamięci działające poprawnie przy tej prędkości (i przy wyższych prędkościach) są aż tak rzadko spotykane?

Mnie nie dziwi, że przy 48 MHz nie chce zaskoczyć. Niech sobie działa na 42 MHz, tylko chciałbym to tak ustawić, żeby nie było loterii przy uruchamianiu.

Ogólnie rzecz biorąc, SIMM FPM/EDO 60ns powinien "wytrzymać" taktowanie 40 MHz. W przypadku Wichra jest to ponad 42 MHz (7,09*6) więc i z pamięciami zaczyna być różnie.
Dzieje się tak dlatego (jak pisałem gdzieś wyżej w wątku), że nie trzymam się (właśnie od częstotliwości 42 MHz) sztywno wytycznych dotyczących timingów dla pamięci DRAM przez co karta ma wyższe osiągi począwszy od tych magicznych 42 MHz. Przez to przy owych 42 MHz można mieć 3,92 MIPSa i transfer do pamięci 6,19 MB/s.
Oczywiście mógłbym kontroler dostosować tak aby wszystkie pamięci chodziły na tych 50 MHz ale wówczas będzie raptem niecałe 3,5 MPISa i jakieś 5,7 MB/s transferu do pamięci, a nie taki był cel.
[#1060] Re: Wicher 500

@spidi, post #1059

Po czym rozróżnić, co nie wyrabia: procek czy pamięć?
[#1061] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1060

Po czym rozróżnić, co nie wyrabia: procek czy pamięć?

Jeśli u Ciebie procek idzie na 42MHz, to obstawiam że pamięci nie dają rady.

Takie pytanko, czy miałbyś dostęp do programatora Xilinxów?
[#1062] Re: Wicher 500

@spidi, post #1061

Takie pytanko, czy miałbyś dostęp do programatora Xilinxów?

Niestety nie... :(
[#1063] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #1062

Montuję Wichra i takie pytanie mi się urodziło, czy to, że opiera się ona nóżkami podstawki procesora na kickstarcie, nie zaszkodzi i nie wpłynie na jego działania. Załączam zdjęcia.


Jak widać, karta "idzie" trochę do góry.
[#1064] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1063

Jak masz niewyrobione gniazdo to nic złego się nie stanie (mam tak w jednym kompie i działa bezproblemowo). Jak masz wyrobione to Wicher będzie wyskakiwał i możesz się liczyć z wszelkimi problemami typu brak styku (tak mam dla odmiany w drugiej 500-ce).
[#1065] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1064

Gniazdo niewyrobione (pierwszy raz wyciągałem procesor, poprzedni właściciele chyba też tego nie robili), Wicher wchodzi z wyczuwalnym oporem, tylko wieje pod górę :P
[#1066] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1065

Co za problem wywalić stara podstawkę kicka
I wlutowac nowe same samice od podstawki precyzyjnej
Jak to się robiło w adapterze 040 >060 w celu obniżenia cpu
[#1067] Re: Wicher 500

@Blendor, post #1066

Nie problem, muszę tylko zamówić podstawkę :)
[#1068] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1063

Ta kość z ROMem, to oryginalny układ czy wypalany eprom?
[#1069] Re: Wicher 500

@spidi, post #1068

Wygląda na oryginalną.
[#1070] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1069

Mam pytania i adresuje je głównie do osób które już mają swojego Wichra.
1. Jakie SIMM działają u was z wichrem na 50MHz? (Firma oraz oznaczenia modułów mile widziane a takze fotka)
2. Czy ktoś posiada jakiś zapasową i sprawdzoną kostke którą mógłby odsprzedać? (Jesli tak prosze koniecznie o kontakt)

Mam 3 kości z czego dwie to 70ns a jedna jest uszkodzona więc niewiele się uda wycisnać.
Co prawda jest trochę aukcji ebay i na alledrogo jednak kupowanie w ciemno też nie ma sensu. Z góry dzieki za pomoc :)
[#1071] Re: Wicher 500

@spidi, post #1068

Jakiej grubości jest oryginalna kość kickstartu?
[#1072] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1071

4mm.

Że ten Rom nie jest oryginalny to widać z daleka.
[#1073] Re: Wicher 500

@TechNineWonder, post #1072

dokladnie , kolorystyka juz mowi sama za siebie , wpadajacy odcien w fiolet , niema szans ze to oryginal , jakis amdek lub cos pochodnego , oryginalny byl koloru smolistej czerni
[#1074] Re: Wicher 500

@Blendor, post #1073

Dziękuję za wyjaśnienie :)
[#1075] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1074

a gdyby, pod podstawką na płycie, przewlec opaskę zaciskową i zacisnąć, czy wytrzymają te plastikowe wzmocnienie w/w podstawce ?
[#1076] Re: Wicher 500

@AndrECHO, post #1075

Kolejne pytanie mam, ale najpierw parę zdań wstępu
Zainstalowałem Wichra w Amidze. Komputer uruchamia się normalnie, to znaczy Kickstart pragnie dyskietki, jak go nakarmię, na przykład Bombermanem wszystko działa bez problemu. Niestety nie posiadam w tym momencie żadnego Workbencha na dyskietce więc postanowiłem od razu przygotować bootowalnego WB 3.1. I tak, mam dwie wersje, jedną własnej roboty, a drugą zakupioną od pong777. W obu przypadkach nośnikiem jest karta SD, której używam z przejściówką SD do CF. Przejściówki mam dwie, jedna jest w postaci karty CF z gniazdem na kartę SD, podłączane do Wichra przez adapter IDE 44pin, a druga robi mniej więcej to samo tyle, że jest podłączane do Wichra taśmą IDE 44. W obu przypadkach komputer nie startuje z "karty CF". Oba Workbenche sprawdzałem pod WinUAE i oba się uruchamiają.
Pytanie jest takie, co robię źle, czy należy coś pozmieniać w sekwencjach startowych Workbencha? Czy może problemem jest Kickstart, który mam w Amidze (3.1 40.063).
[#1077] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1076

Czy do obu tych przejściówek jest podłączana taśma IDE44?
[#1078] Re: Wicher 500

@spidi, post #1077

Jedna jest podłączana przez taśmę a druga bezpośrednio w złącze na karcie. Taśmy mam dwie różne, długą (20cm) i krótką (4cm). Sprawdzałem na obu.
[#1079] Re: Wicher 500

@Malanow, post #1078

Upewnij się, że nie obróciłeś przejściówki I nie montujesz jej odwrotnie. KS musi mieć obsługę SCSI (scsi.device). Jeśli masz taki do przejściówki IDE pod procesor, tej takiej prostej, to ona chodzi na ide.device i ten KS nie będzie z Wichra odpalał kompa. .

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 14:18:55 przez perinoid
[#1080] Re: Wicher 500

@perinoid, post #1079

Przejściówki włożone dobrze. Pisząc o przejściówce IDE pod procesor masz na myśli coś co można roboczo nazwać A1K IDE ? Bo jeżeli tak to tu leży pies pogrzebany, albowiem KS, pracował wcześniej ze wspomnianym rozszerzeniem. Czyli znowu trzeba będzie udać się na zakupy. Podejrzewam, że na tym kicku wszystko zadziała z marszu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem